LEIDSCH DAGBLAD EG wordt ook politiek één NODIG! Zeer onrustig begin van Vrijmarkt in Amsterdam FNV: stakingskas belastingvrij maken Minister Alders denkt aan twee soorten leidingwater Europese regeringsleiders willen greep op Duitse hereniging Leidenaar slachtoffer van gevaarlijk 'treinsurfen'? UVS terug in hoofdklasse' Opstanden in tweetal Franse gevangenissen MAANDAG 30 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39228 Prijs fl. 1,35 Proefproces aangespannen tegen de fiscus DEN HAAG (GPD) Uitkeringen uit de stakingskas dienen onbelast te zijn. De FNV is begonnen met een proefproces tegen de belasting dienst om dit voor elkaar te krijgen. FNV-voorzitter Stekelenburg heeft dat gisteren gezegd voor de VARA- rubriek 'Achter het Nieuws'. Jaarlijks wordt voor gemiddeld 7.8 miljoen gulden een beroep ge daan op de stakingskas van de vak bonden. De uitkeringen voor de eer ste zes dagen van een staking zijn belastingvrij, daarna wordt belas ting geheven. Op die manier wordt ongeveer 2,3 miljoen gulden belast, waarvan 600.000 gulden naar de fis cus gaat. Bij de laatste bouwstaking aan het begin van dit jaar werd drie we ken achtereen gestaakt en werd in totaal twaalf miljoen uitgekeerd. Volgens Stekelenburg zijn de gel den uit de stakingskas gespaard door de leden van de vakbonden. Hij vindt het niet terecht dat ge spaard geld voor een deel naar de fiscus gaat. „Het gaat ons om het principe", aldus Stekelenburg. „We hopen dat de mensen een stakings uitkering krijgen die niet belast is en die ook niet tot zwaardere lasten voorde vakbeweging blijft leiden". Er zijn volgens belastingdeskun dige prof. Langereis goede juridi sche gronden om een stakingsuit kering onbelast te verklaren. Maar Langereis toonde zich verbolgen over het feit dat de FNV het proef proces via de tv bekend maakte. „Dat wekt de indruk dat de FNV de rechter via de tv van zijn gelijk wil overtuigen". DEN HAAG (GPD) Minister Alders van milieu is voorstan der van de invoering van twee soorten water: drinkwater en water dat voor andere doel einden (bijvoorbeeld spoeling van het toilet) wordt gebruikt. Op dit moment is al het lei dingwater van dezelfde kwali teit. Alders vindt dat een dis cussie hierover moet worden aangezwengeld, zo zei hij gis teren voor de AVRO-radio. De gelijke kwaliteit bete kent een enorme financiële aanslag op ons leidingwater. Al het water, ongeacht het ge bruik, wordt via filters gezui verd wat grote kosten met zich meebrengt. Bovendien wordt ons water ernstig bedreigd door het gebruik van bestrij dingsmiddelen, die in het grondwater verdwijnen. In ons land worden vijf keer zoveel chemische middelen gebruikt dan elders. In de ons omringende landen is het wa ter een stuk goedkoper, omdat daar wel onderscheid wordt gemaakt tussen drinkwater en ander leidingwater. Alders vindt bovendien dat er een noodwatervoorziening moet worden geregeld in het geval van giframpen. „Ons wa ter kan door oorzaken buiten onze schuld worden vergiftigd. Als er bij Bazel iets in de Rijn wordt gegooid, zitten wij met de problemen", aldus de mi nister. nog niet zo ver gaan. Premier That cher vindt dat de bestaande EG-re- gels al voldoende mogelijkheden bieden om de politieke samenwer king tussen de twaalf te verbeteren. Wijziging van het EG-verdrag, waardoor volgens haar de soeverei niteit van de lidstaten wordt aange tast, is helemaal niet nodig, zei zij verbeten. Premier Lubbers omschreef het tegenstribbelen van Thatcher ech ter als een kanttekening, als een "prima eigen geluid, getuigend van een kritische onderzoekende geest. Maar geleidelijk aan leren we toch dezelfde danspassen te maken. We zijn in een proces zijn terechtgeko men dat aantoont dat we steeds meer dezelfde kant uit denken". Ondanks het algehele enthousias me over de de Duitse hereniging, komt er geen speciaal EG-steun- fonds voor, zoals Europese Com missie-voorzitter Jacques Delors suggereerde. "Wij doen geen greep in de EG-buidel", zei Kohl, die zei te vrezen dat er voor de armere zuide lijke EG-landen niets overblijft. (pagina 2: Thatcher en het Europa van Adam en Eva) AMSTERDAM (GPD) - De Vrij- markt in Amsterdam, waar vandaag 1,5 tot 2 miljoen i den verwacht, heeft v SOESTDIJK - Prinses Juliana vierde vandaag haar 81ste ver jaardag in huiselijke kring op paleis Soestdijk. Zij nam niet deel aan de officiële Oranje-vie ringen in het Groningse Lopper- sum en Haren. Daai\ was wel haar dochter koningin Beatrix en prins Claus in het gezelschap van onder meer prinses Margriet en haar man die mr. Pieter van Vollen hoven die vandaag 51 jaar werd. (foto and onrustige nacht gezorgd. Duizen den mensen waren in nachtelijke op de been. Onder invloed van drank ontstonden op diverse plaat sen vecht- en steekpartijen. Een steekpartij kostte het leven van een man. De dader was vanmorgen bij de politie nog onbekend. De nieuwe regels rond de Vrij markt werden het afgelopen week einde massaal overtreden. Ondanks het verbod om voor vier uur van ochtend een standplaats in te ne men, bleken vele verkooplustigen zich al zaterdagmiddag een plekje in de binnenstad te hebben toegeëi gend. Gisteren zat de binnenstad tjokvol met afgezette verkoopplèk- ken, duizenden mensen die een weekend wachten voor lief namen. Hier en daar trad de politie op tegen te vroeg begonnen verkoop. De hoofdstedelijke politie kreeg vannacht een stroom klachten te verwerken over geluidsoverlast. Op verschillende plaatsen in de bin nenstad schetterden muziekgroep- jes hun geluiden op straat. Omwo nenden klaagden geen oog dicht te kunnen doen. Vooral de overvloedi ge aanwezigheid van drank was oor zaak tot vechtpartijtjes. Vaak ging de ruzie om het verdedigen van een bemachtigde verkoopplek. Een aantal politieagenten bleek helemaal niet op de hoogte van de richtlijnen die dit jaar zijn inge voerd. De een meende dat zondag ochtend om 4 uur al met de verkoop begonnen mocht worden, de ander had het over 6 uur 's morgens. Uit eindelijk werd besloten de verkoop al om 12 uur vrij te geven. Een aantal straten en pleinen is dit jaar uitsluitend bestemd voor de officiële handel. Alleen met een ver gunning mag men hier staan. Het Vondelpark is dit jaar uitsluitend voor de kinderen. Vorig jaar liep het hier flink uit de hand omdat de re guliere handel zich het park steeds meer toeëigende. Kinderen die er hun spulletjes wilden verkopen, kwamen er vrijwel niet meer aan te pas. Vandaar dat werd besloten het park vroegtijdig af te sluiten. De Vrijmarkt is een publiekstrek ker in binnen- en buitenland. Vele duizenden toeristen overspoelden de stad. Alle hotels zaten het week einde tjokvol. De WV moest vele toeristen verwijzen naar andere de len van het land. Vooral Duitsers en Fransen bezoeken de hoofdstad, wegens de vrije dag op 1 mei. Vele honderden toerbussen stonden za terdag op de meest onmogelijke plaatsen geparkeerd. Het verkeer zat daardoor op diverse plaatsen muurvast. Aanhoudend zonnig 1 Zonnig. Minimumtemperatuur onge- veer 8 graden. Middagtemperatuur rond 22 graden, in het waddengebied en in de kop van Noord-Holland iets la ger. Wind tussen noordoost en oost, ma tig kracht 3 a 4, overdag in Zeeland vrij krachtig 5. De vooruitzichten voor woensdag tot én met zaterdag: Zonnig. Middagtem peratuur ongeveer 22 graden. 22 PAGINA'S LEIDEN - Een 20-jarige man uit Leiden is gisteren ernstig gewond aangetroffen langs de Schiphol- weg. De man is vermoedelijk het slachtoffer geworden van een le vengevaarlijk spel, het zoge naamde treinsurfen. Een uit Amerika overgewaaide 'sport' waarbij mensen aan de zijkant van de trein gaan hangen. Ze pro beren de palen langs het spoor te ontwijken door net op tijd hun li chaam tegen de trein te drukken. De Leidenaar vroeg omstreeks 10 over 6 gisteravond op perron 5 een vuurtje aan de conducteur van de trein naar Amsterdam. Vlak daarna vertrok de trein. De man liep een eindje mee en greep vervolgens een handgreep van de trein vast en reed mee. Een NS- medewerker die het zag waar schuwde direct de machinist van de trein. Op honderden meters het station werd een nood stop gemaakt. Machinist en conducteur gin gen op onderzoek uit, maar kon den niemand vinden. Een uur la ter werd de man door een wande laar zwaar gewond aangetroffen in de bosjes van de Schipholweg. Het slachtoffer was zelf van de spoorbaan naar die plek ge kropen. Hij werd overgebracht naar het AZL waar bleek dat hij een gebroken schedel, een ge compliceerde beenbreuk en een hersenschudding had. Na een spoedoperatie is zijn toestand kri tiek. Volgens de politie zijn de ver wondingen vermoedelijk ont staan doordat de man een van de palen heeft geraakt. Ook wordt niet uitgesloten dat de man door de noodstop van de trein is geval len. DUBLIN (GPD/ANP/AP) De Europese regeringsleiders vinden dat de EG eind 1992 behalve een economische en monetaire unie, ook een politieke eenheid moet zijn. Afge lopen zaterdag zij het er op hun extra-topconferentie in Du blin over eens dat de verdergaande Europese eenwording gelijke tred moet houden met de Duitse hereniging. Hoe die politieke unie er precies uit gaat zien is voorlopig onduidelijk. Premier Lubbers wist niet meer te zeggen dan dat de unie "een ge meenschappelijke democratie zon der bureaucratie en centralisatie" wordt. De Britse premier Thatcher, bepaald geen voorstander van snel le Europese integratie, vond de ver klaring voor een politieke eenwor ding dan ook niet goed overdacht. De eensgezindheid was deson danks groot. De Europese rege ringsleiders zetten al 'de marsroute' uit voor de politieke unie. De EG- ministers van buitenlandse zaken kregen de opdracht om voor de vol gende topconferentie, eind juni in Dublin, een voorbereidend onder zoek te verrichten. De Franse president Mitterrand en bondskanselier Kohl kwamen vorige week met een voorstel voor een politieke unie. Zij willen onder meer een gezamenlijk Europees buitenlands-politiek en veiligheids beleid en uitbreiding van de be voegdheden van de Europese Com- het Europees Parlement. Volgens Kohl, die "diep geroerd" was door de steunbetuigingen, moet het Europees Parlement al in 1994, als de Europese kiezers een nieuw parlement kiezen, meer be voegdheden hebben. "Het is absurd de voorzitter van het Europees Par lement bij elke vergadering delijk toe te knikken en te zeggen: tot de volgende keer", aldus Kohl. De regeringsleiders wilden nu Moskou hervat levering aardgas aan Litouwen MOSKOU (AP/AFP/DPA/UPI) - .De Sovjetunie heeft de aardgas- voorziening aan Litouwen het afge lopen weekeinde onverwachts weer opgevoerd. Daarmee lijkt een op lossing in zicht van het conflict tus sen Moskou en Litouwen over het onafhankelijkheidsstreven van de Baltische republiek. De verwachting is nu dat er spoe dig een compromis komt in de ru zie, waarbij de Sovjetunie een eco nomische blokkade van Litouwen heeft opgeworpen. Het voorstel van de Duitse bondskanselier Kohl en de Franse president Mitterrand is namelijk zowel door de Litouwse president Landsbergis als door een woordvoerder van Sovjet-president Gorbatsjov met veel lof ontvangen. West-Duitsland en Frankrijk heb ben voorgesteld om de onafhanke lijkheidsverklaring van Litouwen te laten voor wat die is, maar pleiten er tegelijkertijd voor om de maatre gelen die daaruit voortvloeien voor lopig uit te stellen. Gorbatsjov en Sovjet-premier Ni kolai Ryzjkov hebben twee weken geleden de intrekking geëist van nieuwe Litouwse wetten, die Litou wers ontheffing verleenden van mi litaire dienst in het Sovjet-leger, de eigendom van communistische par tijgebouwen overdroegen aan de onafhankelijke Litouwse commu nisten en de rechten van Russen ten opzichte van die van Litouwers in perkten. Klaarblijkelijk eist het Kremlin nu dat deze maatregelen worden te ruggedraaid, niet de onafhankelijk heidsverklaring zelf. Juichende UVS't LEIDEN - Leiden is weer verte genwoordigd in de hoofdklasse van het amateurvoetbal. UVS keerde gisteren via een 8-3 winst op degradant Hermes DVS terug op het hoogste niveau nadat vorig jaar een stap terug moest worden gedaan. Omdat de concurrentie verrassend punten verspeelde, kwam de titel van de blauwwitten eerder dan verwacht. Volgens trainer Ruud de Groot zal de rentree van UVS volgend jaar niet zonder problemen verlo pen. "Er ontbreekt evenwicht in de ploeg", aldus de coach, die Gevangenen op het dak van de Looz-gevangenis PARIJS (GPD) De Franse gevan- leden besloot genisbevolking komt, na die van Engeland, in opstand tegen hun leefomstandigheden. Gistermiddag weigerden gevangenen in het huis tot de bouw van ijf nieuwe gevangenissen. Een deel daarvan wordt deze zomer op geleverd. De Franse bond van ge vangenisbewaarders eist Eigen MiG geraaid: MOSKOU (AP) - Rode Ster, de le- gerkrant van de Sovjetunie heeft onthuld dat bij het neerhalen van een Amerikaans spionagevliegtuig 30 jaar geleden per vergissing een eigen MiG-19 straaljager is neerge schoten. De U-2 werd bij de stad Sverdlovsk neergeschoten door een SA-2 raket. Een van de twee straal jagers die het toestel volgde, meld de ten onrechte dat de U-2 nog niet was getroffen en vroeg om een tweede raketlancering. De tweede raket raakte een van de MiG's waar door de piloot om het leven kwam. bewaring van de Noordfranse nister dat de muiters harde straffen stad Douai na het luchten naar hun krijgen, cellen terug te keren. Een aangesto ken brand werd snel geblust. Gis- mm 1—1 teravond laat werd nog onderhan deld over een oplossing. Eerder op de dag werd de bezet ting van de gevangenis in de vlakbij Lille gelegen plaats Looz zonder ge weld beëindigd. Ongeveer 65 gede tineerden brachten de nacht op het dak van het gebouw door. De mui ters, van wie een grot deel al tijden in voorarrest zit, wierpen dakpan nen naar beneden toen de brand weer een gestichte brand probeerde te blussen. Men gaf zich pas over toen de directie beloofde dat de op standelingen geen extra straf zou den krijgen. Bij de actie viel een tiental lichtgewonden. Enkele brandweerlieden moesten worden behandeld wegens rookvergifti ging. vooral in zijn defensie verster king zal moeten zoeken. In elk ge val komt Roodenburg-spits Mar cel van der Burg de Kikkerpol- derploeg versterken. De huidige ploeg van Van der Burg speelde zich overigens afge lopen weekeinde veilig in de tweede klasse door een 2-0 over winning op Verburch. In Leiden viel gisteren nog een kampioen te noteren. Vierdeklasser Docos gaat naar de derde. De ploeg speelde gelijk (3-3 tegen Alphen), terwijl concurrent Kickers met 2- 1 verloor bij Meerburg. Conflict binnen Dr. Moerman Vereniging AMERSFOORT (GPD) - Binnen de Dr. Moerman Vereniging, een al ternatieve kankerpatiëntenvereni ging, is een conflict ontstaan over de wijze waarop het geld wordt be heerd. Volgens mevrouw Ninaber, de zaterdag tijdens een emotionele vergadering in Amersfoort gewipte voorzitster, is er sprake van wanbe heer. „Eén keer per jaar krijgen de le den een zeer globaal Financieel ver slag, waaruitje nauwelijks iets kunt opmaken. Omdat de controle ge beurde door een adminstratiekan- toortje om de hoek heb ik er op aan gedrongen eeri registeraccountant in te schakelen. Dat is gebeurd, zij het schoorvoetend". Mevrouw Ninaber zegt dat het hoog tijd wordt de macht van het bestuur in te perken ten gunste van de 8.500 leden. Het lijkt haar onge wenst dat bestuursleden langer dan 3 jaar zitting hebben. „Sommigen zitten er al 12 jaar achtereen in". Secretaresse mevrouw Korpers- hoek zegt dat de weggestemde voorzitter te veel 'professionaliteit' nastreefde. „Wij zijn gewend veel met vrijwilligers te doen. Dat be spaart handenvol geld". Net als in Engeland kampt ook de Franse justitie met een groot ruim teprobleem in de gevangenissen. Er zijn ongeveer 47.000 gedetineerden voor iets meer dan 32.000 plaatsen. De Franse minister van Justitie Ar- paillange schreef de opstanden toe aan de beroerde leefomstandighe den. In Looz worden eenmanscellen soms door 5 mensen gedeeld. Al leen daar al zijn ruim 1100 gevange nen voor 548 plaatsen. Twee jaar ge- óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een jaarabonnement f 285,50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats _Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1