De 'gekraakte' kroningsdag 'De ME wilde die veldslag' 'Rellen bij inhuldiging Beatrix waren te voorkomen geweest' ZATERDAG 28 APRIL 1990 PAGINA 33 Geen kroning is in de vaderlandse geschiedenis met zoveel tumult gepaard gegaan als die van Beatrix. Wat in Amsterdam een groots oranjespektakel had moeten worden, mondde uit in een oproer. Tien jaar na dato staat het beeld nog altijd helder voor de geest: Juliana, sinds 1948 koningin der Nederlanden, had haar abdicatie zojuist officieel kenbaar gemaakt. Staande op balkon, naast haar dochter, wilde ze dat het volk meedelen. Ze bracht haar vinger naar haar lippen. "Ssssst.. Zojuist".. Verder kwam prinses Juliana niet. Ze probeerde het nog eens, nu iets meergebiedend: "Zóóójuist". Het rumoer op de Dam verstomde niet, en eigenlijk is het die dag nooit stil geworden in Amsterdam, dat zich op 30 april 1980 weer eèns liet kennen als een lastige stad. Om zes minuten over tien richtte Beatrix zich tot Juliana. "Lieve moeder", waren de gedenkwaardige beginwoorden van haar inhuldigingstoespraak. Op luttele kilometers afstand marcheerde in opdracht van chef Berndsen een peloton ME'ers op naar de Kinkerstraat om krakers te lijf te gaan. De nu 31-jarige Mathy was één van de krakers die de feestvreugde verstoorden in het kader van hun actie: 'Geen woning, geen kroning'. De bittere herinnering aan een oranjedag. door Carine Neefjes "Nu zegt Ien Dales luid en duidelijk dat die akkerbouwers niet meer met trekkers de straat op mogen. Het re sultaat is dat boeren die dingen thuis laten staan. In die tijd durfden politici geen heldere uitspraken te doen". De Mobiele Eenheid heeft uiter aard ook fouten gemaakt. Berndsen vindt dat de ME in die tijd niet altijd tactisch optrad. "Met scheurende remmen kwamen we aanrijden. Personeel sprong uit de wagen en stormde op het publiek af. Hard hol lend wisselden we wat informatie uit. Het was een gezagsgetrouw ap paraat. Orders opvolgen van boven af en verder niet zeuren". Berndsen erkent dat de ME ge woon bevreesd was voor krakers. De kraak in de Vondelstraat in fe bruari 1980 was de eerste confronta tie met een goed georganiseerde, sterke vijand. "Het was een rare ge waarwording. Tegenstanders lie pen niet meer weg voor de politie. De moderne demonstrant bewa pende zich. Die ging pas de straat op als hij voorzien was van camou flage doek. pantser en helm". In Nederland is sinds de roerige jaren tachtig steeds meer nagedacht over de-escalatie. Grote conflicten tussen burgers en politie moesten uitblijven. Politie-socioloog De Klerk gaf na zijn analyse van de kro ningsrellen belangrijke adviezen aan het Amsterdamse politiekorps. Zo kwam er een onderhande- lingsgroep, die de dag voor een de monstratie met actievoerders de route bespreekt die wordt gelopen. De tocht wordt niet meer begeleid door een ME-peloton, maar door 'politie met platte petten'. Ine van Brenk, destijds hoofd agent gemeente-pohtie: "Toen ac tievoerders en politie niet met el kaar spraken was het een zooitje. Dan liepen ruiters te paard voorop om de stoet te begeleiden en plotse ling ging de massa een andere kant op. De politie heeft de zaak dan niet meer in de hand en raakt in paniek". Als de ME nu optreedt, doen ze dat gematigder, meent Berndsen. "We komen niet meer aanstormen met een houding van 'hier zijn wij'. We proberen zoveel mogelijk op de achtergrond te blijven en met pra ten de zaak op te lossen". Leegstandswet In de jaren tachtig is ook de rege ring iets tegemoet gekomen aan de problematiek van de krakers. On der het toeziend oog van Jan Schae- fer, tot voor kort Tweede Kamer-lid voor de PvdA, zijn er na de Von- 'delstraat perikelen en kroningsrel veel nieuwe huizen gebouwd. Hij werd de man van de stadsvernieu wing genoemd. Tevens werd de Leegstandswet ingevoerd. Panden mochten ten ge volge daarvan niet langer onbe perkt leeg staan. En krakers mogen nu beslag leggen op een pand als het te lang onbewoond blijft. De ge meente koopt het pand op en er wordt een compromis gesloten tus sen krakers en gemeente. Kraken is deels legaal geworden. De woningnood in Amsterdam is nog steeds groot, maar grimmige acties blijven uit. Het klimaat is ver anderd. Mathy: "Je kan nietje hele leven huizen blijven kraken. Het is een levenshouding die veel tijd vergt. Op een goede dag moetje ver der gaan met je eigen ontwikke ling". Zijn hart en ziel liggen nu in het Open Haven Museum. Hij heeft meer tijd voor zichzelf, maar is ze ker niet gelukkiger dan tien jaar ge leden. "Alles gaat tegenwoordig om geld. Dat scheelt mij niet zoveel. Mensen zijn erg individualistisch. Iedereen denkt aan zichzelf. Een be jaarde man met longkanker kan rustig eenzaam en alleen vier hoog wonen. Niemand die zo'n figuur helpt. Ach, misschien was dat tien jaar geleden ook al zo. Toen zag ik dat waarschijnlijk nog niet onder ogen". Voor de voormalige ME-chef Berndsen, inmiddels commissaris van politie in Osdorp, zijn wel bete re tijden aangebroken. Er hangt geen dreigende sfeer meer in de stad, het werk van de politie is meer ontspannen. Over een paar dagen wordt Ko ninginnedag weer massaal gevierd in Amsterdam. Berndsen gaat ein delijk weer eens lekker de straat op. De eerste jaren na de kroningsrellen vierde hij geen Koninginnedag. "Ik had te veel nare herinneringen aan die dag. Als ik terug dacht aan de rellen, voelde ik het traangas weer m m'n neus prikkelen". Mathy dwaalde na de slag om de Blauwbrug af naar de Dam. Daar kwam hij een vriend tegen wiens bovengebit kapot was geslagen. "Toen realiseerde ik me pas goed wat voor gekkenhuis het was. Mijn vriend heb ik naar het ziekenhuis gebracht. Daarna ben ik nog de stad ingegaan. Alles was inmiddels don ker, de avond was gevallen. Ik voel de me een toeschouwer". ME-chef Berndsen was aan het eind van de dag tevreden. De plech tigheid was goed verlopen en er wa ren geen doden gevallen. Wel waren er 93 politiemannen en ruim 100 burgers gewond geraakt. De vol gende dag bracht de kersverse ko ningin haar eerste werkbezoek aan agenten in het ziekenhuis. Beatrix' symbolische naam 'Zij die gelukkig maakt' mocht niet baten op Konin ginnedag 1980. De ramp had voorkomen kunnen worden, meent politie-socioloog Paul de Klerk. In opdracht van de Amsterdamse politie analyseerde hij de gebeurtenissen op 30 april 1980. De Klerk wijt de massale op stand onder meer aan de vage hou ding van politici. De Klerk: "Al ruim van tevoren kondigden krakers hun actie aan. 'Geen woning, geen kroning' was de strijdkreet. Politici namen geen duidelijke standpunt in. Wiegel, destijds minister van binnenlandse zaken, was te autoritair. Hij zou geen enkele ludieke actie tolereren. En 30 april moest en zou een feest dag worden. Dergelijke uitspraken lokken agressie uit". Ook de stadsbestuurders hulden zich in vage termen. De toenmalige burgemeester Polak riep dat Am sterdam geen politiestaat mocht worden De Klerk: "Zo'n uitspraak was een 'goedkeuring' voor de ac tievoerders. Dan wordt een actie al leen maar extremer". Niet tactisch Ook ME-chef Berndsen heeft in die dagen steun gemist van de politiek. Hij kraakt niet veel meer. Af en toe een pandje, maar daar houdt het wel mee op. De aandacht van Mathy (31) gaat tegenwoordig meer uit naar het Open Haven Museum in Amster dam. Daar organiseert hij exposi ties over de bedrijvigheid van de ha ven. Aldus verzet Mathy zich tegen de gemeente die havenloodsen wil plat gooien. Elfhonderd nieuw bouwhuizen zullen het unieke ter rein van de oostelijke haven vernie tigen. Dit authentieke stukje Am sterdam moet bewaard blijven, vindt Mathy. Zijn krakersmentali teit is dus nog niet verdwenen. Toch is Mathy in de afgelopen tien jaar gaandeweg anders over kraken gaan denken. In 1980 kraak te hij uit noodzaak, om een dak bo ven het hoofd te krijgen. Gedreven door een ongelijke verdeling van ei gendom. Hele gezinnen stonden op straat. Speculanten verdienden veel geld aan leegstaande panden. Am sterdam telde in die tijd 53.000 wo ningzoekenden. Mathy twijfelde dan ook geen mo ment, toen het er op aan kwam op 30 april 1980 mee te doen aan de Lan delijke Kraakdag. De inhuldiging van koningin Beatrix gaf hem ge noeg reden om verzet te plegen te gen de praal en pracht van de mo narchie. Vrijstaat Zes uur 's ochtends zwierf Mathy al door de stad. Hij sjouwde drang hekken uit het Vondelpark naar het gekraakte pand in de Kinkerstraat. De 'vrijstaat' moest worden afgeba kend. Mathy: "Die dag begon heel gezellig. Krakers uit het hele land waren naar Amsterdam gekomen. Er was een eigenaardige feeststem ming". De vreugde was van korte duur. Mobiele Eenheid-chef Berndsen stuurde in opdracht van de com mandant om 10.00 uur een ME-pelo ton naar de Kinkerstraat. "Een slecht begin", zegt Berndsen nu tien jaar later, "het is vreselijk om op zo'n unieke feestdag geweld te gebruiken". Terwijl Beatrix op de Dam het volk toesprak, terwijl de nieuwe ko ningin ervan gewaagde dat "tegen stellingen in een vrije en veelvormi ge gemeenschap als deze onont koombaar zijn", brak de hel los in Amsterdam. ME'ers mepten met wapenstokken op alles wat een le ren jas aan had. Krakers gooiden stenen naar de gepantserde man nen. In de hele stad hing een pijnlij ke walm traangas. Politicoloog Paul 't Hart betwij felt of de ME op de Kinkerstraat had moeten ingrijpen. Krakers waren toen nog niet uit op een rel. Hij werkt in het crisisonderzoeksteam van de universiteit in Leiden en De inhuldiging van Beatrix: "Vreselijk c weid te moeten gebruiken". i op zo'n unieke feetdag ge- heeft voor zijn onderzoek naar orde en handhaving in de jaren '80 de kroningsrellen geanalyseerd. Vol gend jaar wordt het rapport gepu bliceerd. Volgens de politicoloog was de politie te gefixeerd op ordeversto ring. "Ze hadden die dag een grote verantwoordelijkheid. De plechtig heid moest goed verlopen. Staats hoofden uit de hele wereld moesten Het beeld dat tien jaar na dato nog helder voor de geest staat: de blijheid bij de koninklijke familie na de troonsoverdracht en de grimmige uitmonstering van de krakers. uoto# Anefo en anp> worden beschermd. Het gerucht ging dat de IRA een aanslag wilde plegen op prins Charles. En onder tussen wilden Oranje-gezinden on gestoord feest vieren". Onrust "Toen het hoofdkwartier van de ME onrust rook op de Kinkerstraat, is er direct een peloton op afgestuurd om een kijkje te nemen. Eigenlijk was er toen niets aan de hand. De gewapende linie heeft zich niet te ruggetrokken. De politie stond die dag onder grote druk en durfde geen risico te nemen". ME-chef Berndsen vindt echter dat er in principe een juist comman do is gegeven. "Misschien ietsje te vroeg, maar een rel kon niet uitblij ven. Al weken heerste een vreselij ke spanning in de stad. Affiches met 'geen woning, geen kroning' en 'helm hoofdzaak' werden overal verspreid. Alle krakers inclusief de hele Nederlandse pers waren in de Kinkerstraat. Dat was geen toeval. De bom zou daar barsten". Mathy: "De ME wilde die rel in de Kinkerstraat. Lekker uit het cen trum, zodat de koningin haar gang kon gaan. Wij lieten ons niet intimi deren. Ook wij wilden vechten. De ME bouwde een linie van pantser wagens. Wij bleven allemaal staan. Niemand vluchtte. Een explosie van emoties barstte los". Voor Mathy was de feestvreugde voor de rest van de dag definitief verdwenen. Na de slag bij de Kin kerstraat barstte de bom opnieuw bij de Blauwbrug. Mathy: "Water kanonnen overspoelden de menig te. In het wilde weg werden charges uitgevoerd. Krakers hakten ME- busjes aan gort. Die mannen heb ben ook flinke klappen gehad. Daar doe ik niet aan mee. Dat gaat me te ver. Voor het eerst stikte ik door traangas. Ik kon nauwelijks adem halen". Berndsen: "Tijdens de veldslag op de Blauwbrug ben ik echt bang geweest voor een vreselijke escala tie. Op afstand weliswaar, want ik zat op het hoofdbureau. Krakers ontzagen geen geweld meer. Een ruiter die de demonstratie begeleid de, viel bloedend van z'n paard. Zelfs het dier is met een steen ge raakt".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33