KLM waarschuwt passagiers voor gevaarlijke stoffen 'Duizenden banen in gezondheidszorg nodig Vaste trap veroorzaakt veel ongevallen Jubilerend Randstad tegen Oranj e-vrouwen gebeuren bij het naar beneden lo pen. Men glijdt meestal uit door te smalle of te gladde treden en/of door slechte verlichting. Eigen Huis raadt dan ook aan stroeve profielen op de treden aan te brengen. Een trap met zachte treden (vloerbedek king) en zachte bedekking aan het eind verkleint het risico op letsel. Een goede verlichting is tevens van belang. WOENSDAG 25 APRIL 1190 Op luchthavens komt het van tijd tot tijd voor: beschadigde koffers, verbrande kleding en in bagage leeggelopen spuitbussen. Koffers waarin drijfgassen van een spuitbus of aanstekergas in is gelopen kunnen zelfs ontploffen. Reden voor de KLM om passagiers er duidelijk op te wijzen dat het gevaarlijk is campinggas, lucifers, spuitbussen, aanstekers en andere 'gevaarlijke stoffen' in te pakken. "Het is natuurlijk niet zo dat er da gelijkse tientallen meldingen bin nenkomen van bagage-incidenten, maar de toename van het aantal ge vallen in de afgelopen drie jaar is opvallend. Mensen letten steeds minder goed op wat ze in hun kof fers en tassen stoppen. Ik ben er van overtuigddat dit niet moedwillig gebeurt, maar dat neemt niet weg dat ze daarmee zichzelf, andere pas sagiers en de bemanning in gevaar brengen", zegt H. Baas, woordvoer der van de KLM. Met de nu opgezette wereldwijde voorlichtingscampagne 'Veilig vlie gen begint thuis' hoopt de KLM de passagiers er op attent te maken dat onder bepaalde omstandigheden het meenemen van dagelijkse ge bruiksvoorwerpen in de bagage de veiligheid in het geding kan bren gen. De luchtvaartmaatschappij heeft hiervoor opvallende posters laten maken die op luchthavens, in reisbureaus en stadskantoren van de KLM hangen of worden opge hangen. Daarnaast heeft ze folder opgesteld in negen verschillende ta len waarin naast een korte tekst vijf foto's staan van groepen 'gèvaarlij- ke' produkten. Wereldwijd De KLM verspreidt de folders we reldwijd. Alle passagiers krijgen de brochure bij het in ontvangst ne men van hun ticket, aan de balie van het reisbureau. "Misschien lijkt deze enorme campagne wat overdreven, omdat er nog nooit echt grote ongelukken zijn voorgekomen. Maar we willen hiermee juist voorkomen dat er ooit een ramp gebeurt doordat iemand iets gevaarlijks in zijn koffer stopt", aldus Baas. Hagelslag bestaat vooral uit suiker Een typisch Nederlands produkt als hagelslag bestaat voor 61 pro cent uit suiker. De vermelding van ingrediënten op de verpakking is waardeloos. In kwaliteit verschillen de merken chocoladehagelslag en boterhamkorrels nauwelijks van el kaar. Deze conclusies trekt Konsumen- ten Kontakt (KK) uit een onderzoek naar 33 verschillende sporten cho coladehagelslag. Nuttige voedings stoffen zitten er nauwelijks in. Ha gelslag moet minimaal 32% cacao (puur) of 20% cacao en 12% melkbe- standdelen (melk) bevatten. Melk chocoladehagelslag mag niet meer dan 66% suiker bevatten en moet minimaal 12% vet bevatten. Dik wordt men er niet van: als er maar niet te veel boter of margarine on der de hagelslag wordt gesmeerd. KK vond in hagelslag gemiddeld 15% vet. Wat er verder precies in zit. dat is moeilijk uit te vinden. Bij 18 van de 33 merken stond geen ingre diëntenlijstje op de verpakking. De Warenwet verplicht daartoe ook niet: cacao- en chocoladeprodukten vallen buiten de regeling die fabri kanten verplicht de bestanddelen van een voedingsmiddel op de ver pakking te vermelden. Volgens KK zijn de cacaoproduk- te te duur. De prijs op de wereld markt bevindt zich namelijk mo menteel op een historisch diepte punt. Toch zijn de produkten waar in cacao is verwerkt gemiddeld vier procent duurder geworden sinds 1980. "Want het is helemaal niet on denkbaar dat een campinggastank- je in een rugzak gaat lekken", ver volgt hij. "De sluiting kan ondeug delijk zijn of de rugzak kan tijdens het transport op de luchthaven te gen iets scherps aan vallen waar door het tankje lek slaat. En het is gemakkelijk te bedenken wat een gas-ophoping in een koffer of rug zak kan veroorzaken". "Ik heb een voorbeeld uit de praktijk van iemand die lucifer boekjes van bedrijven over de hele wereld spaarde. Hij stopte de op één reis verzamelde luciferboekjes in een plasticzak en die deed hij in zijn koffer. De koffer schudde tijdens de reis zo verschrikkelijk dat de luci fers van het ene boekje tegen het strijkvlak van een ander boekje schoven. Met als gevolg: een koffer- brandje", vertelt Baas. "Ook heeft een vrouw die voor het landen haar nagels nog even wil de lakken haar en het leven van haar mede-reizigers op het spel ge zet", gaat Baas verder. Ze gebruikte nagellakremover, een heel brandba re vloeistof, terwijl de passagier naast haar rustig een sigaretje rook te. Dit is goed afgelopen maar voor het zelfde geld is een brandje aan boord niet snel te blussen". Strengere eisen Overigens heeft de internationale organisatie voor burgerluchtvaart ICAO eerder dit jaar aangekondigd strengere eisen te gaan stellen aan het vervoer van bagage. Zij beveelt de luchthavens aan strenger te let ten op het vervoer van gevaarlijke stoffen. De Rijksluchtvaartdienst wil ook strengere controles uitvoe ren en is van plan hogere boetes op te leggen aan mensen die de regels overtreden. In het vliegtuig gevaarlijke stof fen zijn vooral produkten met brand en/of ontploffingsgevaar, waarvoor in de meeste gevallen een waarschuwing op de verpakking is opgenomen. In de laadruimte van vliegtuigen treden nogal wat lucht drukveranderingen op. Sommige verpakkingen kunnen daar niet goed tegen, waardoor lekkage en/of ontploffing het gevolg kan zijn. Gevaarlijke stoffen in de lucht vaart zijn: gastankjes voor kam- peertoestellen, gasaanstekers, luci fers, nagellakverwij deraar, wasben zine, sommige soorten verf en lijm (zoals tweecomponentenlijm), het bleekmiddel waterstofperoxyde, ammonia, spiritus, terpentine, foto- chemicaliën, kwikthermometers, vuurwerk, klappertjes en munitie. De controle op gevaarlijke stoffen in de bagage wordt wereldwijd verscherpt. Bij het gebruik van huishoudtrap- pen, ladders en dergelijke klim- hulpmiddelen gebeuren jaarlijks nogal wat ongelukken. Maar het ge vaar van vaste trappen in woningen wordt sterk onderschat. Jaarlijks vallen volgens het Centraal Bu reau voor de statistiek 120 tot 150 mensen met dodelijk gevolg van de trap. Bovendien lopen ongeveer 30.000 mensen tot zeer ernstige ver wondingen op bij een val van een Duurder rolletje, slechtere foto's Bekende dure merken kleurenfilms als Agfa en Kodak leggen het af tegen goedkopere merken als Fotohome en Hema. Zij kosten soms twee keer zo veel, maar zijn van gelijke of mindere kwaliteit, zo meldt de Consumenten bond in zijn Consumentengids van deze maand. Wat bij kleurenfilms duidelijk opvalt is het verschil in prijs. Een rolletje van 24 opnamen (Iso 100, een 'langzame' film) varieert in prijsvan 6,25 gul den (Fotohome) tot 13 gulden (Agfa Color XRS 100 Professional). Voor die hogere prijs krijgt de consument geen scherpere foto's en fraaiere kleuren, integendeel. Af te raden zijn dan ook de dure merken filmrolletjes. Fotohome 100 (veelal verkrijgbaar bij drogisterijen en tabakszaken, 24 opnamen 6,25 gul den, 36 opnamen 7,50 gulden), Hema DX 100 (7,25 en 8,75), Dixons 200 (10,00 en 12,00) en de Fujicolor Super HG 200 (10,50 en 12,50) komen het best uit de test. vaste trap. De vaste trap is één van de be langrijke oorzaken van ongeluks- gevallen in Nederland. Trappen van veel nieuwe woningen voldoen niet aan de minimum-veiligheidseisen. Risico lopen vooral ouderen, kinde ren en gehandicapten. In het blad 'De Woonconsu&ent' trekt de Vereniging Eigen Huis ste vig van leer tegen de onveilige trap pen in Nederland. De vaste trappen in ons land zijn vaak veel steiler dan in de omringende landen, veelal door gebrek aan ruimte. Uit onderzoek blijkt dat juist be woners van recent gebouwde een gezinswoningen en maisonnettes klachten hebben. Niet alleen over de steilheid van de trap, ook over de positie van deuren ten opzichte van de trap en over bouwtechnische ge breken zoals het loslaten van de leu ningen. Portiektrappen in flatgebouwen en andere trappen buiten de wo ning zijn vaak ruimer opgezet. Hier doen zich weer andere problemen voor zoals te gladde afwerking van de treden en bordessen en het ont breken van goede leuningen. Het uitblijven van verbeteringen wijt Eigen Huis aan het feit dat huisba zen er geen geld voor over hebben. Controle Volgens de vereniging houden ont werpers en bouwers van woningen en de controlerende gemeentelijke instanties (bouw- en woningtoe zicht) zich vaak niet aan de mini mumeisen, die de regels over veilig heid met betrekking tot trappen stellen. Bovendien zijn deze regels onvoldoende. Dat komt doordat de Nederland se bevolking gemiddeld ouder wordt. Er wordt tegelijkertijd te vens naar gestreefd ouderen of be jaarden langer thuis te laten wonen. Bij ziekte wordt tevens vaker thuis en minder in het ziekenhuis ver pleegd. Door de toename van vrije tijd worden woningen (en dus de trappen) voorts intensiever ge bruikt. De meeste ongelukken op de vaste trap in huis gebeuren bij het naar bene den lopen. volg dat het aantal ongelukken evenzeer groeit. Daarbij moet voorts worden bedacht dat degene die het huishouden doet 20 tot 30 keer per dag de trap op en af gaat. In een gezin met kinderen is dat nog vaker. - Advies De meeste ongelukken op de trap Henk Vos wil ook Nu Leo Beenhakker benoemd is tot bondscoach, kan de discussie ge opend worden wie wél en wie niet als speler mee moet naar Italië. Voor de uiteindelijk 22 te vergeven plaatsen kunnen nu al, pak 'm beet, zo'n 16 namen worden ingevuld. Vanuit Belgie heeft een voormalige wisselspeler van PSV, Henk Vos, zijn kandidatuur gesteld. Vos ver wierf zich in de eerste seizoenhelft enige faam door negen treffers voor het nietige Germinal Ekeren te pro duceren. George Kessler haalde de nalisten bellen je dagelijks op i De verdiensten zijn er nog steeds uitstekend, het strand prachtig en de mensen over het algemeen allemaal erg aardig. Eric Groeleken, die begin januari op huurbasis voor de rest van het seizoen over stapte van FC Groningen naar de Israëlische topclub Maccabi Haifa, verlangt ondanks al die postie- ve aspecten echter terug naar Nederland. Het land waar in zijn ogen tenminste nog fatsoenlijk wordt gevoetbald. Is voetbal in Israël populair? Groeleken: „Enorm, je kunt het haast vergelijken met Italië. Jour- Nederland overal Nederlander vervolgens tijdens de winterstop naar het meer 'presti- op tot gieuze' Standard Luik. Vos was in weken Luik tot nu toe driemaal succesvol en heeft inmiddels praatjes tien. „Als Bart Latuheru -vordt genoemd, als blazen hele kleine nieuwtjes vaak verhalen. De eerste ik niet van de voorpagi na's af te slaan. Gevolg was echter wel dat ik aan voetballen nauwe- Vites- lijks meer toekwam. Het liefst schopten ze je vaak al in de eerste oefent met René Eykelkamp, Frank minuut uit de wedstrijd". Berghuis en Pieter Huistra, dan mag Vos er zeker bij genoemd den". Het publiek in Israël schijnt nogal chauvinistisch ten zijn. Is dat ook jouw ervaring? bliek. De sfeer is alleen een stuk grimmiger. In Jerusalem heb ik het meegemaakt dat ik zelfs geen bal meer kon ingooien. Het publiek be gon me massaal te bespugen. Het was net alsof ik shampoo in mijn haar had zitten, zo'n zooi was het. In Beersheva, een plaats in de woes tijn, stonden een paar honderd sup porters me na afloop van de wed strijd op te wachten omdat ik een hun spelers een rode kaart veel pu- punten-systeem. Maar Haifa speelt gesmeerd LEIDEN - Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de vrouwen-af deling van Randstad speelt het eer ste vrouwenteam van de Voorscho- tense club morgenavond een sportpark Adegeest begint om 19.30 eniging twee internationals af: de al uur. De aftrap wordt verricht door genoemde Corry den Hollander en het Voorschotense raadslid vrouw Zoetemelk. Het voetballen door vrouwen be gon destijds bij Randstad Sport als 'een geintje'. Tijdens een veteranen- toernooi streden twee elftallen bij i grap beangstigend, ja". Heb je achteraf spijt van het avontuur? Groeleken: „Neen, eigenlijk ben ik wel blij dat ik dit ook eens heb meegemaakt. Om het land en de mensen zou ik ook wel willen blij ven, het voetbal is hier alleen ont hutsend slecht. Volgend mij beseft niemand dat voetbal een teamsport is. Stuk voor stuk zijn het allemaal grote egoïsten. Ook al sta je hele maal vrij voor doel dan nog zien ze je niet staan". Je zou toch eigenlijk denken dat je je daar daii prima thuis zou moe ten voelen. Want in Nederland stond jij toch ook te boek als een grote Marion de Groot. Ook in dat jaar egoïst? werd Randstad kampioen. Alge- Groeleken: „In Nederland wordt meen kampioen zelfs, want een du- je daar al voor versleten als je een el met de titelhouder van de zater- paar keer een actie iets te ver door dag, KRV, werd met 4-1 gewonnen, drijft. Hier voetbalt iedereen echt alleen maar voor zichzelf. Tech- Het laatste kampioenschap bij de nisch is het niveau zeker niet slecht, Israël heb ik r 'Dolle Mina-trofee'. Dat initiatief beviel evenwel dermate goed dat de zaken nadien serieus werden aange pakt. Hoewel er toen nog niet in competitieverband werd gespeeld, stonden de vrouwen van het eerste i de zogenaamde club dateert inmiddels alweer i 1981, de elftallen gionen mee. De maanden april en mei staan bij Randstad in het teken van het twee de lustrum. Gestart wordt met het r al regelmatig op het veld. Corry duel tegen de nationale selectie. Op den Hollander en Corry Douwes zijn twee exponenten van die tijd die nu nog altijd actief zijn binnen volgt dan een zogenaamde nie-wedstrijd en op 25 mei is er i receptie plus feestavond. niemand die teambelang denkt. Ik heb het daar wel eens met de trainer over gehad, maar die zegt er ook niets aan te kunnen veranderen". Haifa werd vorig seizoen kam pioen. Hebben jullie nu nog uitzicht op de titel? Groelelen: „Nauwelijks. We staan met nog vijf wedstrijden acht pun- Uruguyaanse voetbal ten achter. Helemaal onoverkomen- brengen. 'Voetballers' voor de rechter De Uruguayaanse strafrechter heeft dinsdag besloten tot de vervolging van 16 spelers van de twee voor naamste voetbalclubs in Uruguay, Penarol en Nacional. Spelers en supporters van de twee clubs gin gen afgelopen donderdag massaal met elkaar op de vuist tijdens een wedstrijd om het landskampioen schap. Van elk elftal zullen acht spelers zich voor de rechter moeten verant woorden. Ze riskeren een boete va riërend van 250 tot 7.000 gulden per persoon. Het is voor de eerste maal dat voetballers in Uruguay wegens hun gedrag in het veld voor de rech ter komen. Echter, Carlos Nario be sloot tot vervolging na talrijke ge tuigenverklaringen over de vecht partij en na het bestuderen van vi deobeelden van de wedstrijd. Voetbalofficials en sportjourna listen zijn uitermate verontrust dat de gebeurtenissen de naam van het diskrediet ADVERTENTIE DONDERDAG 26 april NED. DAMESELFTAL RANDSTAD SPORTDAMES AFTRAP wordt verricht door raadslid Mevr. Zoetemelk AANVANG: 19.30 UUR Sportpark "Adegeest" - Voorschoten Extraatje van drugshandelaren BOGOTA (Reuter) - Een aantal Colombiaanse profvoetballers krijgt regel matig een extraatje buiten hun club om. Dat schrijft Francisco Maturna, de coach van het nationale team dat in Italië deelneemt aan de eindronde om het wereldkampioenschap, in een net verschenen boek. Maturana erkent dat het geld uit de drugshandel in alle maatschappelij ke sectoren en dus ook het voetbal is terug te vinden. Al gaat de bonds coach niet zo ver te verklaren dat voetballers rechtstreeks aan de handel verdienen. „Voetbal ontsnapt niet aan de greep van de drugshandel. Dat kan niet", laat Maturana weten in een samenvatting van zijn boek, die werd gepubliceerd in de Colombiaanse krant El Tiempo. Maturana, die ook trainer is van Atletico Nacional uit Medellin, verklaart dat het verschil tussen „vraag" van de speler en „aanbod" van de club meestal wordt over brugd door gelden van buiten de sportorganisatie. AbvaKabo wil werkdruk verlichten mijn ogen te behoudend kloof nog te kunnen overbruggen". Wat doe je na 28 mei als in Is raël de competitie is afgelopen? Groeleken: „Ik hou eerst nog een paar dagen vakantie en ga dan weer terug naar huis. Als het aan Maccabi ligt komt ik het volgend seizoen weer terug. Gisteren hebben ze me nog gevraagd of ik niet wilde bijte kenen. Maar laat mij maar weer lek ker ergens in een sterk Nederlands hebben. Was wel collectief spelen, want dat Copaca- DEN HAAG (ANP) - Voor de vermindering van de werkdruk in de gezond heidszorg zijn snel tenmin ste 6.000 tot 8.000 extra ar beidsplaatsen nodig. Het ka binet moet daarvoor 400 mil joen gulden uittrekken. Dat schrijft de ambtenarenbond AbvaKabo in de gisteren verschenen discussienota 'Het kan anders'. De werkdruk moet volgens de amb tenarenbond weer net zo groot wor den als in het begin van de jaren tachtig, voor de grote bezuinigings operaties, waarbij veel banen verlo ren gingen. Om dit te bereiken zijn in de verpleeghuizen bijvoorbeeld 3.000 arbeidsplaatsen nodig zijn, en in de algemene ziekenhuizen ten minste 1.400. De bond stelt voor om ex-ver- pleegkundigen aan te trekken, kin- deropvangmogelijkheden te cre ëren, meer aandacht te schenken aan carrièreplanning, de bedrijfs voering en het imago van de sector te verbeteren. En om de salarisposi tie van het personeel te verbeteren. De bond vreest dat er over tien jaar een tekort aan deskundig per soneel ontstaat. Om die reden wil de AbvaKabo een uitbreiding van de ROTTERDAM (GPD) - Het Rot terdamse concern Internatio-Mül- ler gaat verder op het overnamepad en heeft bedrijven op het oog in de installatietechniek, in de gezond heidszorg en chemicaliën en in het transport, dat vooral vaste voet heeft in de haven. Dat blijkt uit het gisteren gepresenteerde jaarverslag over 1989. Het concern verschafte daarbij echter weinig duidelijkheid over de grote bewegingen in de Rotterdam se haven, die al weken onrust ver oorzaken. Welke bedrijven Interna- tio-Müller graag wil overnemen en welke zij precies wil afstoten, wil bestuursvoorzitter M. Thomassen namelijk niet zeggen. Wel liet hij zich ontvallen dat In- ternatio-Müller toch ook wel af wil van Frans Swarttouw in de Rotter damse haven, het massagoedover slagbedrijf waarin de groep een be lang heeft van 40 procent. De overi ge 60 procent is in handen van de Rotterdamse holding HES Beheer. Frans Swarttouw is betrokken bij studierichting verpleging van de bestaande opleiding Middelbaar Dienstverlenend en Gezondheids zorg Onderwijs (MDGO). "Tot nu le veren de bestaande MDGO-oplei- dingen jaarlijks slechts enkele hon derden verplegers en verpleegsters af', aldus de AbvaKabo. Het cao-overleg voor de bejaarden oorden met 70.000 werknemers is gisteren opgeschort. De Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden (VNB), de werkgeversorganisatie, heeft meer tijd nodig om met het ministerie van sociale zaken te over leggen over de financiering van vol ledige invoering van een systeem van functiewaardering. Dagen partijleider Peres geteld TEL AVIV (GPD) - De dagen van Shimon Peres als leider van de Israëlische Arbeiderspartij lij ken geteld, nu het er naar uitziet dat hij de president moet gaan vertellen dat hij niet in staat is een regering te vormen. Op zichzelf is dat geen schande: de twee onge veer even sterke machtsblokken in Israël maken coalitievorming niet gemakkelijk. Maar het probleem voor Peres is dat hij zijn partij, en misschien ook zichzelf, een rad voor ogen heeft gedraaid toen hij een rege ringscrisis forceerde 'om het vre desproces te redden'. De jammer lijke mislukking van zijn forma tiepoging en de dubieuze metho de waarmee hij de steun van poli tieke tegenstanders probeerde te winnen, geven opnieuw voedsel aan een lang bestaand wantrou wen binnen en buiten zijn partij. Het moet de Likoed-leider Sha mir niet al te veel moeite kosten zijn aanhang uit te breiden als president Chaim Herzog hem ver zoekt een regering te vormen. Een kabinet waarin de Likoed de toon moet aangeven, belooft gro te onderlinge spanning tussen de rivaliserende leiders. Alleen al om dat te voorkomen, heeft Sha mir er persoonlijk weinig be zwaar tegen opnieuw met de Ar beiderspartij in zee te gaan. Voor opgesteld tenminste dat hij zelf premier blijft en dat niet Shimon Peres maar oud-minister van de fensie Jitschak Rabin de socialis tische voorman is. De verkiezing van Rabin lijkt een reële mogelijkheid als Peres inderdaad met lege handen bij de president verschijnt. Maar of de Arbeiderspartij er vervolgens voor zal voelen om in de klaarlig gende boot van Shamir te stap pen, is de vraag. Internatio blijft onduidelijk over onrust in haven de samenwerkingsplannen in de Rotterdamse haven op het gebied van de overslag van granen, ertsen en kolen. Andere bedrijven, die hierin actief zijn, zijn de Graan Ele vator Maatschappij (van HES), In- terstevedoring, dat een oogje zou hebben op Frans Swartouw, en EMO. De GEM-eigenaar, HES-beheer, voert gesprekken met de directie van het onafhankelijk opererende Interstevedoring van eigenaar Rijs- dijk over samenwerking en afbake ning van de capaciteit in de overslag van massagoed. Bij de GEM werd onlangs een reorganisatie doorge voerd die geen gedwongen ontsla gen tot gevolg zal hebben maar wel het vertrek betekende van 180 werknemers via een speciale rege ling. In de havensector trekt Interna- tio-Müller zich voorts terug uit het overslagbedrijf Transit Centre Eeemshaven. Haar 50-procentbe- lang wordt geleidelijk overgedra gen aan de andere aandeelhouder, het Veem- en Factorbedrijf in Delf zijl. Begin dit jaar trok Internatio- Miiller zich al terug uit de stuwa- doorsbelangen in de haven van Ant werpen. Het 50-procentbelang in Antwerp Combined Terminals werd verkocht aan het management van dit havenbedrijf. Het stukgoedbedrijf Muller- Thomsen in de Rotterdamse haven, een van de fundamenten waarop het concern is opgebouwd, is vorig jaar opgenomen in de nieuwe ECT- combinatie. Daarin heeft Interna- tio-Müller nu een belang van 44 pro cent. Internatio rekent dit jaar op een resultaat dat tenminste gelijk zal zijn aan dat van vorig jaar. Vorig jaar steeg de nettowinst met 27 pro cent tot 56,1 miljoen gulden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21