Bonn verrast EG-partners met l:l-plan Vrijlating Polhill hoop voor gijzelaars in Libanon Amerikaanse sekte wachtte op het einde dat niet kwam, Elf doden bij rellen Nepal Protest kerken Israël tegen kolonisten Demonstratie bij bezoek li Peng aan Sovjetunie DINSDAG 24 APRIL 1990 BUITENLAND PAGINA 7 DDR positief over wisselkoers (Van onze correspondenten Hans Hoogendijk en Hans de Bruijn) LUXEMBURG/BONN/BERLIJN De Westduitse rege ring heeft haar EG-partners gisteren volledig verrast met het voorstel voor de omwisseling van de Oostduitse mark tegen de D-mark. De Europese Commissie was eind vorige week wel globaal ingelicht over het plan in de DDR een D- mark in te voeren tegen een wisselkoers van één op één voor lonen en pensioenen, maar in de EG-hoofdsteden wist men van niets. (Van onze correspondent Henk Dam) LIVINGSTON - Buiten schijnt de zon. Binnen eten de leden van de sekte hun middagmaal. Het is maandag 23 april. Dit is de dag waarop volgens de Church Univer sal and Triumphant de wereld zou vergaan. Althans, de dag waarop de Russen' hun atoomaanval zouden beginnen. "Niets aan de hand, hè Murray? Gewoon een mooie dag". Murray Steinman, woordvoerder van de sekte, lacht. "We hebben ook nooit gezegd dat de wereld zou vergaan. We hebben evenmin gezegd dat er vandaag een atoomoorlog zou uit breken. We hebben alleen gezegd dat maart en april gevaarlijk zijn, en dat het vandaag extra gevaarlijk zou kunnen worden". In het hoofdkwartier van de sek te, Royal Theton Ranch in het zui den van de Amerikaanse staat Mon tana, is niemand in de schuilkelders gegaan. Steinman: "Iedereen werkt gewoon. Volgens de pers zouden we vandaag ondergronds gaan. Je kunt •zelf zien dat het niet waar is. Jullie schijnen allemaal te denken dat wij de apocalypse profeteren. Maar dat is niet waar. We zeggen alleen: we zitten in een periodé waarin ernsti ge rampen kunnen gebeuren, en we moeten uitkijken voor de Sovjetu- Maar de ontspanning tussen de supermachten dan? Het neerhalen van de Berlijnse Muur? Glasnost en perestrojka? Murray Steinman: "Dat zegt allemaal niets. Wat we nu zien, met de Berlijnse muur en zo, is jaren geleden al eens voorspeld door een overloper van de KGB. Hij zei ook dat het niet meer dan een rookgordijn zou zijn, en dat de Sov jetunie de wereldheerschappij blijft zoeken." Maar nooit, aldus Stèin- man, heeft de. kerk een specifieke datum voor bijvoorbeeld een Sov jet-aanval genoemd. Dat rijmt niet met wat omwonen den vertellen, die zeggen dat sekte leden hèn hadden verteld dat de kans dat Montana 23 april zou over leven, niet groter dan twee procent was. En de alarmerende geluiden vanuit het hoofdkwartier brachten vorig en dit jaar steeds meer kerkle den in binnen- en buitenland ertoe, alles te verkopen en naar Montana te trekken. Nu wonen meer dan 3000 van hen tijdelijk of permanent in Paradise Valley. Tot de tijdelijke bewoners behoort een Nederlandse huis vrouw, die anoniem wenst te blij ven. Sinds twee jaar woont zé in Ca nada, maar ze bezit een grote woon wagen en een schuilkelder in Mon tana. Waarom is ze nu in Montana, en niet gewoon in Canada? "Omdat Elizabeth Clare Prophet heeft gezegd dat maart en april ge vaarlijke maanden zijn. En dus wil den we in de buurt van onze schuil kelder zijn". En waarom is ze uit Ne derland weggegaan? "Wij vonden dat het punt om te vertrekken be reikt was toen het INF-akkoord ge- Dat leidde gisteren tot enige wrevel bij de ministers van financiën van de Gemeenschap, die juist gisteren in Luxemburg zouden praten over de financiële gevolgen van de Duit se monetaire eenwording voor de EG. Dat gebeurde op uitdrukkelijk verzoek van minister Wim Kok, die vindt dat de Duitse eenwording geen puur Duitse zaak is. Maar net nu daaraan inhoud gegeven zou worden, handelen de Duitsers op ei gen houtje, zo klonk het in Luxem burg. Toch wilde Kok de Duitsers daar niet over afvallen. Zij staan intern voor enorme problemen, waarbij het voor Bonn hinderlijk kan zijn om bij elke stap telkens met de EG- partners te moeten overleggen, al dus Kok. Maar hij vindt informatie dóór Bonn alleen niet meer vol doende. "Als een EG-lidstaat ver bintenissen aangaat met een niet- lidstaat, zoals de DDR, dan heeft dat verstrekkende gevolgen voor de EG. Dat vraagt om betrokkenheid". Kok wil dat de Duitse monetaire unie voortaan op de agenda van alle EG-vergaderingen staat. Doordat zij verrast waren, kon den de ministers van Financiën ook niet echt reageren op de Steun van DDR voor slachtoffers van holocaust OOST-BERLIJN (Rtr) - De nieu we regering van de DDR heeft be sloten ruim 6,8 miljoen gulden over te maken aan een Israëlisch fonds dat slachtoffers helpt die psychi sche en lichamelijke gevolgen heb ben van de Duitse vervolgingen tij dens de Tweede Wereldoorlog. Het is voor het eerst dat de DDR geld zal uitkeren aan joodse overlevenden van de Holocaust. Het Oostduitse persbureau ADN maakte het besluit van de regering gisteren bekend. Ook zal de rege ring 110.000 gulden geven aan een onderafdeling van het fonds dat zich binnenkort in het land vestigt. De voormalige Oostduitse regering wilde geen geld uitkeren aan joodse overlevenden omdat zij vond dat de DDR niet verantwoordelijk was voor de jodenvervolging door de na- Buitenland kort Hongersnood Volgens de Voedsel-en Landbouw organisatie van de VN zullen in het noorden van Etiopië veel mensen van honger omkomen als de haven stad Masawa aan de Rode Zee niet snel wordt heropend voor voedsel- aanvoer. De stad viel in februari in handen van het verzet. Treinongeluk Bij een spoorwegongeval in het plaatsje Batavia in de Amerikaanse staat Iowa zijn gisteren meer dan 83 mensen gewond geraakt. Het onge luk gebeurde toen negen van de 19 wagons van een passagierstrein van de Amerikaanse spoorwegmaat schappij Amtrak ontspoorden. Colombia De Colombiaanse regering zal bin nenkort weer twee drugshandela ren uitleveren aan de VS voor be rechting. Tot dusverre heeft Colom bia vijftien drugshandelarèn aan de VS overgedragen. Dwangarbeiders De Oostduitse minister van buiten landse zaken Meckel meent dat de beide Duitslanden een morele ver plichting hebben om.Polem die in de Tweede Wereldoorlog als dwangarbeider in de Duitse indus trie hebben gewerkt, een vergoe dingssom te betalen. In de oorlog hebben naar schatting meer dan een miljoen Polen in Nazi-Duits- land dwangarbeid verricht. Nicaragua Aanstaand president van Nicaragua Violeta Chamorro heeft gisteren verklaard dat ze de dienstplicht zal opheffen en een algemene amnestie zal afkondigen zodra ze morgen is beëdigd. Coup Sudan In Sudan is opnieuw een coup tegen de militaire regering van generaal Omar Hassan el-Bashir verijdeld. Rebellerende officieren gaven zich zelf over nadat hen was verzekerd dat ze een eerlijk proces zouden krijgen, zo zei een regeringswoord voerder. voorstellen uit Bonn. Volgens mi nister Kok zullen de Oostduitsers de gevolgen van deze voorstellen merken, ook al omdat de subsidies op veel van de eerste levensbehoef ten worden afgeschaft en men pre mies voor sociale verzekeringen moeten gaan betalen. De rente zal wellicht iets stijgen, mogelijk een kwart procent. Kok noemde dat aanvaardbaar, zeker ge zien de sterke rentestijgingen van de laatste tijd. Maar op de korte ter mijn merken ook de Nederlandse burgers indirect de gevolgen van de Duitse financiële eenwording. Op langere termijn zal de eenwording echter leiden tot meer groei, wat ook Nederland ten goede komt, al dus Kok. "Maar een doodzieke eco nomie in Oost-Europa is ook voor ons .altijd slechter dan een Oöst- eüropese economie die tot leven komt". Verwacht wordt dat de D-mark op 2 juli officieel in de DDR als munt wordt ingevoerd. De centrale bank in de DDR maakte daarvoor gisteren al ruimte door zo'n hon derd ton aan al uit de roulatie geno men Ost-mark-bankbiljetten te ver branden. De regering-Kohl besloot giste ren verder dat Oostduitsers spaarte goeden tot 4000 DDR-mark kunnen wisselen tegen evenveel D-marken. De rest van het spaargeld wordt te gen een koers van twee Oostmarken tegen een Westmark worden gewis seld. Kohl overlegt vandaag in Bonn met zijn Oostduitse college De Maizière over de voorstellen. In Bonn begroette de sociaal-demo cratische kanselierskandidaat Os kar Lafontaine het besluit van de re gering. CDU-secretaris-generaal Ruhe sprak van een "historisch aan bod". Ook de CSU en de FDP rea geerden positief. Terwijl de liberale coalitiepartij FDP zich steeds voor een paritaire wisselkoers had ingezet, hadden fi nanciële experts van de CDU en CSU evenals de centrale bank ge waarschuwd voor de inflatoire risi co's die daaraan verbonden zijn. De Bundesbank wilde een algemene wisselkoers van twee op een, waar bij de miljarden die de DDR nu nog uitgeeft voor subsidies van de eer ste levensbehoeften, als loontoesla- gen zouden worden betaald. De bank is desondanks akkoord ge gaan met de plannen. De Duitse In dustrie en Handelskamer noemde de plannen 'vol risico's'. Uit angst voor inflatie en hogere rente duikel den de koersen op de beurs van Frankfurt. KATMANDU (AP) - Bij de eerste gewelddadige betoging sinds de de mocratische hervormingen twee weken geleden zijn in de Nepalese hoofdstad Katmandu gisterén elf doden en 78 gewonden gevallen. Een boze menigte vermoordde op weg naar het paleis van koning Bi- rendra twee politieagenten. Later overvielen woédende menigten po litiebureaus in acht wijken van de hoofdstad. Daarbij werden volgens een Indiase verslaggevër vier agen ten doodgeslagen. De woede van de betogers richtte zich tegen de Mandale, een monar chistische rechtse groepering die in 1979 werd verboden vanwege haar gewelddadige karakter. De reeks van plunderingen, brandstichtin gen en overvallen die Nepal de laatste twee weken teisteren zou het werk zijn van de Mandale. De woedende menigte zeulde drie bewusteloze agenten door de straten, die lid zouden zijn van de Mandale. De drie mannen, die voortdurend werden geslagen,, kon den uiteindelijk door de politie wor den ontzet. Bij aankomst in het zie kenhuis waren twee van de drie agenten overleden. De derde ver keerde volgens artsen in kritieke toestand. Yog Prasad Upadhyay, de minis ter van binnenlandse zaken in de overgangsregering die vorige week donderdag aantrad, begaf zich sa men met hoogste politieman Singh van Nepal, naar de plaats van de be toging. De menigte hield hen enige tijd vast en dwong hen tot een toe spraak. Upadhyay beloofde een on derzoek naar de Mandale'in te stel len. Volgens de demonstranten her bergt de politie veel leden van de rechtse groepering. De politie opende op minstens vier plaatsen het vuur toen de me- ningte naar het paleis van koning Birendra trok. Daarbij zouden vijf mensen omgekomen zijn. Als gevolg van de onlusten werd tot vanochtend een uitgaansverbod ingesteld. tekend was. Dat betekende dat de NAVO atoomwapens weghaalde, en dat de communistische dreiging dus nog groter werd". Daar komt bij, vertelt ze, dat er veel slecht karma in Europa is. In -Amerika, als jong land, is veel min der slecht karma opgebouwd. "En daarom is het hier veiliger". Iedereen verklaarde hen voor gek, geeft ze ruiterlijk toe. "Ik had pas nog een vriendin aan de lijn die zei: we lachen jullie gewoon uit. Ik denk dan: waarom? Iedereen moet toch zelf weten wat hij gelooft?" De vrienden tonen ook weinig be grip voor de schuilkelder die de fa milie heeft laten aanleggen. "De mensen vinden het gek, maar ik denk: het is nooit weg. Je moet het zien als verzekering. Je verzekert je huis wel tegen brand, waarom dan niet tegen de bom?" Ja, bevestigt ze, in de schuilkel der is voor zeven maanden aan leef tocht opgeslagen. Haar dochter legt uit waarom zoveel sekteleden ook wapens hebben. "Je moet wel. Als straks de bom valt, weet iedereen: die mensen hebben een schuilkel der, en voorraden. Dat moet je dan kunnen beschermen". 'Nieuwe' naam Karl-Marx-Stadt OOST-BERLIJN (DPA/Rtr) - In woners van het Oostduitse Karl- Marx-Stadt willen de naam van hun stad terug veranderen in Chemnitz. Dit blijkt uit een referendum in de industriestad in het zuiden van de DDR. Volgens de 'werkgroep volks raadpleging' waren meer dan 145.000 mensen voor Chemnitz en slechts ruim 44.000 mensen voor het behoud van de oude naam. Sinds 1953 heet de stad naar de 'vader van'het communisme'. De re gering van de DDR besloot tot de naamsverandering om 'de roemrij ke tradities van de arbeidersbewe ging en de grote prestaties van alle arbeiders van stad en omgeving te eren'. De gemeenteraad zal de rege ring vragen de stad haar oude naam terug te geven. Deel superkanon Irak kwam wel de grens over Londen (AFP) - Twee van de vier vrachtwagens die uit Groot-Brittan- nië vertrokken met onderdelen van het 'superkanon' voor Irak slaagden er wel in begin april op hun bestem ming te komen, heeft het Britse transportbedrijf David Turner gis teren gemeld. Dit was vlak voordat de zaak aan het licht kwam. De twee vrachtwa gens die het haalden, vervoerden elk één van de buizen die werden vervaardigd door een ander Brits bedrijf, Walter Somers bij Birming ham, aldus een woordvoerder van het transportbedrijf. De twee ande re wagens werden vorige week on derschept, een in Patras in Grieken land en de ander in Hayderpasa in Turkije. De woordvoerder zei dat de vier wagens tegelijkertijd vertrokken, maar verschillende routes namen. Alleen de in Griekenland onder schepte wagen had een Britse chauffeur. De andere drie werden "in Nederland toevertrouwd aan Hongaren die zijn gespecialiseerd in het wegvervoer op het Midden- Oosten". Volgens de grote verenigingen voor beroepsvervoer is het onwaar schijnlijk dat Nederlandse vervoer bedrijven zijn betrokken bij het transport van de onderdelen. "Ne derlandse transportbedrijven ma ken voor dergelijke reizen over het algemeen geen gebruik van Hon gaarse werknemers, maar van Turk se", aldus een woordvoerster NOB Wegtransport. "Verder zijn bij ons geen meldingen binnen gekomen van bedrijven met problemen op dit •gebied in het buitenland". Zij wees er wel op dat Nederland se chauffeurs die vrachten oppik ken uit Engeland afgaan op wat er in de laadbrieven staat. "Als er dan vervolgens iets anders in de contai ners blijkt te zitten, zijn de chauf feurs daavoor niet veranwoorde- lijk". BUKAREST - Vier kopstukken van het voormalige regime van Ceausescu zijn gisteren in de Roemeense hoofd stad Bukarèst tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Het gaat om vice-voorzitter van de staatsraad Mane- su, minister van binnenlandse zaken Posteinicu, secretairs Bobu van de communistische partij en vice-premier Dinca. Een demonstratie tegen het regerende Front voor Nationale Redding in Bukarest is gisteren geëindigd in een harde confrontatie met de politie. Honderden met knuppels bewapende agenten hadden zich opgesteld op het Universiteitsplein en sloegen de betogers uiteen toen ze dit plein bereikten. Ooggetuigen meldden enkele arresta ties. Tot de demonstratie, waaraan tienduizenden deelnamen, was opgeroepen door de "Alliantie voor Democra tie" en was met name gericht tegen voorlopig president Ion Iliescu. De demonstranten eisten dat vertegenwoordi gers van de voormalige communistische partij uitgesloten worden van de eerste, vrije verkiezingen, die op 20 mei worden gehouden. (foto anp) (Van onze correspondent Ad Blocmendaal) TEL AVIV - De belangrijkste chris telijke heiligdommen in Israël, Oost-Jeruzalem en op de Westelijke Jordaanoever zijn vrijdag de hele dag gesloten uit protest tegen de vestiging van een joodse nederzet ting in de christelijke wijk van Jeru- zalems oude stad. Het voor het eerst dat de kerken massaal in actie ko men tegen de Israëlische politiek. De leiders van de grootste dertien kerkgenootschappen hebben giste ren na afloop van een gezamenlijke bijeenkomst laten weten dat vrijdag de hele dag de kerken in Jeruzalem, Nazareth en Bethlehem hun klok ken zullen luiden. Het protest is be doeld als blijk van solidariteit met de Grieksorthodoxe kerk, die eige naar is van het St. Johannes Gast huis, dat sinds twee weken in han den is van 150 joodse kolonisten. Het gasthuis ligt vlakbij de Kerk van het Heilig Graf in de christelijke wijk van Jeruzalems oude Arabi sche stad. De Amerikaanse regering heeft gisteren de aanwezigheid van de ko lonisten in de christelijke wijk een provocatie genoemd en een blijk van ongevoeligheid. Washington is ook verstoord over de omstandig heid dat de Israëlische overheid in het geheim miljoenen heeft bijge dragen aan de aankoop van het pachtrecht van het Grieksortho doxe gasthuis. Volgens de woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn er geen aan wijzingen dat er Amerikaans geld betrokken is bij de aankoop, maar er wordt een onderzoek ingesteld. Ze waarschuwde Israël in bedekte termen dat de Verenigde Staten "niet van plan zijn wijzigingen aan te brengen in de manier waarop het de besteding van de 1,2 miljard dol lar in economische hulp contro leert". Als het geld verkeerd wordt besteed zou Amerika wel eens een andere manier van rekenen kunnen gaan hanteren, zei zij. Dat laatste wordt beschouwd als een verwijzing naar de Amerikaan se garantie van vierhonderd mil joen dollar voor de huisvesting van Russische joden in Israël. Critici van die hulp in Washington voeren aan dat Israël nu geld kan vrijma- kep voor politiek omstreden projec ten, zoals nederzettingen in bezet gebied. Israël heelt de kritiek van de VS van de hand gewezen. "De jo den hebben het recht te leven waar ze maar willen", aldus een woord voerder van het Israëlische ministe rie van buitenlandse zaken. MOSKOU (Rtr/AFP/UPI) - De- Sovjetunie en China gaan samen werken op het gebied van kernener gie en ruimtevaart. Sovjet-premier Nikolaj Ryzjkov verklaarde dit gis teravond na het eerste overleg met de Chinese premier Li Peng. Enkele honderden studenten demonstreer den gisteren in Moskou tegen het vierdaags bezoek van de Chinese leider. Naast samenwerking op het ge bied van wetenschap verwachten functionarissen in Moskou ook dat een akkoord zal worden getekend over troepenvermindering langs de 6.725 kilometer lange grens tussen de twee landen. De studenten die gisteren demon streerden in de Russische hoofd stad haalden de bloedige repressie van de democratische beweging vo rig jaar in China terug in herinne ring. De Russische afgevaardigde Vitali Oerajtsev, eiste het onmiddel lijke vertrek van Li Peng. "Wij heb ben genoeg aan onze eigen dicta tors", riep hij. Demonstranten hielden plakka ten op met teksten als 'Li Peng er uit', 'Li Peng beul van het Chinese volk' en 'Stalin en Mao kunnen trots zijn op Li Peng'. De demonstranten gaven met hun betoging gevolg aan de oproep van de anti-stalinistische beweging Memorial. Het bezoek van Li Peng is het hoogste officiële bezoek sinds de betrekkingen tussen de twee lan den in de jaren zestig bekoelden als gevolg van ideologische en territo riale conflicten. Het is voor het eerst sinds 1964 dat een Chinese premier de Sovjetunie aandoet. Toen vorig jaar Michail Gor- batsjov Peking bezocht, werden de banden aangehaald. Het politieke hervormingsbeleid van Gorbatsjov werd door de Chinese studenten als een model gezien voor veranderin gen in hun eigen land. De twee landen kampen nog steeds met ernstige ideologische verschillen. China heeft impliciet de hervormingen van Gorbatsjov bekritiseerd, waarbij de Sovjet-lei- der werd verweten het socialisme te verraden. Li is onder meer vergezeld door Tomur Dewamat, de president van de westerlijke Chinese provincie Xinjiang. Aan Sovjet-zijde van deze provincie zijn onlangs door etni sche rellen, volgens officiële cijfers, 22 doden gevallen. China is bang voor het binnendringen van Islami tisch fundamentalisme vanuit de Sovjet-Unie, Pakistan en Afghanis tan en heeft de reismogelijkheden langs de grens met Xinjiang aan zienlijk beperkt. TEL AVIV Zestien westerse gij zelaars leven nog tussen hoop en vrees in Libanon, nu afgelopen zon dagavond de Amerikaan Robert Polhill is vrijgelaten. Zij kunnen slechts bidden dat hun religieus en politiek gestoorde ontvoerders hen lang genoeg in leven zullen laten om de machthebbers in Iran en Syrië de gelegenheid te geven een akkoord te bereiken met de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië of welk ander land dan ook. In ieder geval lijkt de onderhan delingssfeer op dit moment beter dan ooit. De Engelstalige spreek buis van de Iraanse regering, de 'Tehran Times', meldde gisteren dat de vrijlating van een tweede Ameri kaanse gijzelaar op handen is, en die krant is in de afgelopen maanden een redelijk betrouwbare thermo meter gebleken voor de situatie in de uiterst ondoorzichtige contacten tussen het westen, Syrië en Iran. Precies twee maanden geleden gaf de Tehran Times via een oproep tot de bevrijding van gijzelaars een indicatie dat er beweging zat in de besprekingen. En in de loop van de weken die volgden, was uit de be richtgeving min of meer af te leiden hoe de zaak er voortond. Midden maart was er duidelijk sprake van een impasse in het overleg. De 'Tehran Times' verdedigde toen in eens in een hoofdartikel zonder na dere uitleg het oppakken en langdu rig gevangen houden van gijzelaars. Maar gisteren ging de krant zover zelfs instructies te geven aan de ont voerders in Libanon. Die zouden niet moeten ijveren voor de kqmst van de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken John Kelly naar Damascus (een eis van de IJLP, de Islamitische Jihad voor de Bevrijding van Palestina), maar ge noegen moeten nemen met de Ame rikaanse ambassadeur in Syrië, Edward Djerejian, als onderhande laar. De Tehran Times had nog een boodschap voor de ontvoerders, na melijk: neem het initiatief en laat al le gijzelaars vrij. "Waarom zou niet één van de partijen, zonder verder te wachten op gebaren of blijken van goede wil van de ander, wat zelfopoffering opbrengen en de eer ste stap zetten in deze humanitaire zaak? Het zou zeer wenselijk .zijn dat de Libanese islamitische groep het initiatief neemt bij het vrijlaten van de gijzelaars. Zó'n stap, als een islamitische en humanitaire daad, zou de goede wil vah de westerse re geringen en de pro-westerse en Is raëlische groepen in Libanon op de proef stellen en de weg openen naar wederzijds begrip en positieve en opbouwende acties". Net als eerder de Iraanse president Akbar Rafsan- jani, wiens broer Machmoud een belangrijke rol speelt in de onder handelingen, zegt de krant te hopen dat in januari 1991 alle gijzelaars in vrijheid zullen zijn. Tegenprestaties Maar alle humanitaire intenties ten spijt, niemand verwacht dat de ont voerders hun 'kostbare' gevange nen zonder meer zullen vrijlaten. En ook Syrië en Iran verwachten niet geringe tegenprestaties van het Westen. De gijzelaarskwestie is in de Iraanse pers steeds gepresen teerd als een wederzijdse affaire. Li banese groepen houden Westerlin gen gevangen omdat, zo wordt ge zegd, het Westen en Israël (dat wordt beschouwd als een Westerse marionet) duizenden moslims ge vangen houden. Ook in het hoofdartikel van giste ren schrijft de Tehran Times: "Wij weten dat het Westen, de Palestij- nen, de Libanezen en wij Iraniërs al lemaal gijzelaars gevangen houden in Libanon en Israël. En met dan ze kerheid grenzende waarschijnlijk heid zijn de meesten van deze gijze laars en gevangenen in Libanon en Israël in leven. Nadat acht jaar gele den vier onschuldige Iraniërs de eerste slachtoffers werden van gij zelingen, hebben Iraanse functiona rissen en Libanese groepen gepro beerd informatie in te Polhill: gijzelaar uit de 'tweede categorie'. (foto ap> hun lot. En ondanks beweringen media uitbundig is gereageerd op van het tegendeel door de Westerse de vrijlating in Amerika, eerder de- massamedia beschikken we over ze maand, van Dhourba al-Mujahid. bewijzen dat de Iraanse gijzelaars in Mijahid heeft bijna twintig jaar ge leven zijn". vangenisstraf uitgezeten, niet we- Iran wil bovenal dat het Westen gens zijn islamitische overtuiging bevestigt dat het lot van de Wester- maar wegens moord op twee poli- se gijzelaars in Libanon op één lijn tiemannen in New York. kan worden gesteld met dat van is- ryw* rafpernrip lamitische gevangenen waar ook ter -iweeae caiegOrie wereld. Vandaar dat in de Iraanse Het klinkt misschien wat wrang, maar Robert Polhill dankt zijn vrij lating waarschijnlijk aan de om standigheid dat hij werd be schouwd als een 'gijzelaar van de tweede categorie'. De Amerikanen en de Syriërs hebben, naar verluidt, geprobeerd de Amerikaanse jour nalist Terry Anderson vrij te krij gen, die de twijfelachtige eer geniet het langst in gijzeling te worden ge houden, namelijk sinds maart 1985. Maar Iran beschouwt Anderson als behorend tot de 'eerste categorie', een selecte groep waarvoor een ho ge losprijs kan worden bedongen. De verwachting is dat de vrijgela ten Polhill zal worden gevolgd door een aantal andere 'minder belang rijke' gijzelaars. Voor hun vrijlating zouden de Amerikanen aan Iran be talen in de vorm van Financiële con cessies. Sinds 1981, toen Teheran de 52 gegijzelde Amerikaanse ambas sademedewerkers liet gaan, zijn' in Den Haag onderhandelingen gaan de over onder meer Amerikaanse compensatie voor ooit door de sjah bestelde, maar uiteindelijk niet ge leverd militair materieel. De 'grote gijzelaarsruil', die is voorzien voor later dit jaar, zal be trekking hebben op gijzelaars van de 'eerste categorie'. Dat zou een gè- compliceerde operatie moeten wor den, waarbij ook Israël is betrok ken. De Israëli's hebben niet alleen duizenden islamitische gevange nen, maar ook de vorig jaar ontvoer de sheich Obeid als 'betaalmiddel'. Maar wat Israël betreft, kan er geen sprake zijn van een uitwisse ling als niet ook drie Israëlische mi litairen die gevangen zouden wor den gehouden door Hezbollah, wor den vrijgelaten. Wanneer het gijzelaarsdrama tot een einde wordt gebracht weet nie mand, maar het is te hopen dat het sneller gebeurt dat het in Londen verschijnende dagblad 'Asharq al- Awsat' ('Het Midden-Oosten') voor ziet. Die krant schreef gisteren dat er pas eén eind zal komen aan de gij zelaarscrisis als er een oplossing wordt gevonden voor de problemen van Libanon.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7