Ramp kerncentrale blijft politiek taboe 'Tsjernobyl' na vier jaar nog dodelijk (Ex-)echtgenoot belegert Jehova's getuigen Tkvil A 'Dominees moeten tv vaker aandoen' i REPORTAGE i Ds. Van den Heuvel tegen collega's: Vier jaar geleden, op 26 april 1986, ontplofte in Tsjernobyl een van de vier reactoren van een kerncentrale. De explosie kostte 31 mensen het leven. Bij dat aantal is het niet gebleven. Het officiële dodental is opgelopen tot 80. zo werd vorig Jaar november onthuld tijdens een zitting van het dagelijks bestuur van de communistische partij. Dat cijfer wordt betwist door MOSKOU - "Misschien ligt dat materiaal ergens achter slot en grendel in bepaalde bureaus?" Partijvoorzitter michail Gorbatsjov onder breekt het betoog van Vitali Dogoezjiev, voorzitter van de commissie voor noodsitu aties. Dogoezjiev antwoordt ontkennend: nieuwe infor matie over stralingsgevaar in de Oekraïne, Wit-Rusland en de Russische republiek is gepubliceerd en ter beschik king van de bevolking. door Hans Geleijnse We schrijven 3 november 1989. Het machtige Politbureau van de Com munistische Partij van de Sovjetu nie is bijeen. Op de agenda: de na sleep van de ramp in de kerncentra le van Tsjernobyl op 26 april 1986. Het dagelijks bestuur van de partij laat zich informeren door lokale partij chefs en verantwoordelijke re geringsfunctionarissen. De discussie is aangezwengeld door de eerste secretaris milieugroeperingen en de nieuwe volksfronten in de Oekraine en de aangrenzende republiek YVit- Rusland. Er zijn, zo schreef in oktober vorig jaar het progressieve blad Moskou Nieuws, tenminste 250 mensen aan stralingsziekte overleden. Zondag gingen in de Oekraïnse hoofdstad Kiev tienduizenden de straat op. Een protest tegen een catastrofe op nog geen 130 km afstand van Kiev plaatsvond. Geruststellende maar vaak loze woorden van de autoriteiten en vooral het gebrek aan informatie aan de bevolking zorgen vier jaar na dato nog voor een Tsjernobyl-paniek. Moeders zijn bang voor de toekomst van hun kinderen, het aantal abortussen in Kiev en omgeving is Een kind wordt met jodium behandeld om het te be- gionale partijcomité in de Oekrain- schermen tegen de schadelijke radioactieve straling. se hoofdstad Kiev, Gregori Reven- De gevolgen van de kernramp zullen nog vele jaren ko. Hij beklaagt zich over een lakse merkbaar zijn. iioioAP) houding van de centrale overheid, 1 gebrek aan medicijnen en voldoen de medische verzorging en vooral over tegenstrijdige overheidsinfor matie aan de bevolking, die voor de nodige maatschappelijke onrust zorgt. Revenko houdt het Politburo voor, dat Groenen en leden van het Oekraïnse nationale front Roekh de situatie uitbuiten. "Er worden ge ruchten verspreid, ze misbruiken de vrijheid van meningsuiting om de gemoederen op te juinen", waar schuwt hij. De geblakerde centrale in Tsjernobyl kort na d ramp. Doordat de autoriteiten de risico's proberen verdoezelen zouden miljoenen mensen nog wonen i gebieden met een veel te hoog stralingsniveau. sterk gestegen. De officiële statistieken geven geen opzienbarende verschillen aan met landelijke cijfers over ziektes die gevolg kunnen zijn van radioactieve straling: leukemie, kanker, ademhalingsstoornissen. Maar wie gelooft er in statistieken met, volgens de laatste cijfers, anderhalf miljoen radio-actief besmette mensen, onder wie 160.000 kinderen? overgegaan tot evacuatie". Zijn Goskomgidromet is immers nooit in opstand gekomen tegen autori teiten die al direct na de ramp ver klaarden dat de 'situatie onder con trole' was en dat tot voor kort vol hielden. ïn de kerncentrale zelf wordt al sinds oktober 1986 weer gewerkt. Reactor nummer vier ligt sinds die tijd in een betonnen sarcofaag van 300.000 ton, die moet verhinderen dat radioactieve deeltjes ontsnap pen. Het Politbureau heeft op de eerder genoemde novemberzitting al de ontwerpen bestudeerd van een tweede omhulsel, dat nieuwe ram pen de komende honderd jaar moet uitsluiten. Öf dat de bevolking gerust zal stellen? Vast niet. In 1989 moesten de drie weer operationele reactoren van Tsjernobyl acht keer buiten be drijf worden gesteld wegens fouten en storingen in de apparatuur (in de hele Sovjet-unie gebeurde dit bij 16 centrales 118 keer). De vijfduizend man personeel, onder wie veel jongeren die na de ramp (mogelijk aangelokt door het hogere salaris) in Tsjernobyl wer ken, bevinden zich in een nie mandsland van radio-actief besmet te bossen en dorpen. Het stadje Pripjat, goed voor 50.000 inwoners, is destijds geheel ontruimd. Maar echt ontoegankelijk is het gebied niet. Zeker 1100 mensen hebben zich niets van verboden en stralingsge vaar aangetrokken en zijn naar hun huizen teruggekeerd. Meestal oude ren, die hun geboortegrond en die van hun voorouders voor geen en kele andere plek in de Sovjetunie willen ruilen. Een tv-marathonuitzending moet de 26ste geld gaan opleveren voor betere medische verzorging (en trouwens ook voor verbetering van de veiligheid in de kerncentrales). De regering-Ryzjkov heeft 16 mil jard roebel extra uitgetrokken voor een speciaal noodprogramma om de bevolking in de besmette gebie den te helpen. Onwetend de autoriteiten hebben de maat- De schrijver Joeri Sjerbak, schappelijke onrust echter aan zich- voorzitter van de parlementaire zelf te danken. De enorme herstelin- commissie voor het milieu, kriti- spanningen na een ramp waarvoor seert de regering over het Tsjer- geen enkel land ter wereld een hulp- nobyl-taboe: 1,5 miljoen mensen lij scenario heeft klaarliggen (zoals de den Amerikaanse beenmergchirurg Ro- ruim drie jaar van officiële geheim- bert Gale in zijn boek 'Arts in Mos- houding, zo zegt hij, bleven miljoe- kou' vaststelt) verschralen door het nen mensen in potentieel stralings onwetend houden van de eigen be- gevaarlijke gebieden wonen, volking. Een bevolking die bijvoor- De autoriteiten wisten wel dege- beeld wist dat kinderen van hoge lijk wat er aan de hand was. In de partij- en regeringsfunctionarissen Pravda van 17 april schrijft voorzit- in het Tsjernobyl-gebied al direct na ter Joeri Izrael van het staatsinsti- de ramp werden geëvacueerd. Nie- tuut met de Orwelliaanse naam mand wist toen nog iets van een ex- Goskomgidromet (Hydrometereo- plosie. logie) dat zijn instelling vier jaar lang alle informatie heeft doorgege- 1670 km2 in de drie republieken besmetting met ger dan 40 curi eens 6050 km schommelt die waar de tussen de 15 en 40 curie. Izrael stralingsziekte. Dankzij voegt daaraan toe, dat dit geen Catastrofe Of dat ook lukt? Wat er na de ramp een vuil aan auto's en machines uit het is misgegaan, stemt weinig hoop- ho- besmette gebied. vol. Deskundigen hadden berekend heerst. Over nog Milieuactivisten zeggen nu dat de dat de effecten van besmetting bui evacuatie direct na de ramp van ten de 'verboden zone' onder meer 130.000 mensen uit een straal van 30 konden worden bestreden met aan- km rond de kerncentrale volstrekt voer van onbesmet voedsel uit zenlijke veranderingen zijn vergele- onvoldoende was. Er zouden nog dere delen van Rusland. Dat 5 honderdduizend ken met de situatie in de jaren daar voor. "Alles wijst erop dat slechts huisvesting moeten krijgen, sprake is van stabilisatie, niet verbetering", schrijft hij. Er zijn thans 'stralingskaarten' gepubliceerd van alle gebieden met een besmetting hoger dan 5 curie. Daarbij gaat het om zo'n 30.000 her- evacuatie onnodig maken. Nu moet daarop worden teruggekomen, niet Izrael noemt een totaal van 130 alleen omdat de vooronderstelling dorpen in de meest getroffen gebie- niet deugde, maar ook omdat er in den (Kiev en Zjitomir in de Oekrai- de praktijk niets van terechtkwam, ne, Gomel en Mogiljov in Wit-Rus- Het openbaar ministerie in Mos- land en Brjansk in Rusland) waar de kou heeft inmiddels vastgesteld dat bevolking geëvacueerd zou moeten er sprake is geweest van 'criminele worden. De stralingsdoses km2. Izrael klaagt dat het een vrij- schrijden daar de Vorig jaar april blijkt tijdens Aan de autoriteiten in de drie den v wel onmogelijk werk is. Er zijn ste- persconferentie in Kiev het bestaan direct door Tsjernobyl getroffen regeringsdocumenten waarin publieken, Wit-Rusland, de Oekraï- e werd gemeten e de media een publikatieverbod wordt opgelegd. Niets mag bijvoor- de centrale regering. Aan het beeld het noorden 40. "De mensen len precies weten hoe de straling (de hoogste dosis wj mens gedurende zijn leven a worden blootgesteld). Een overigens die zelfs door de staatste activiteiten'veiligheidsvoorschrif ten werden aan de laars gelapt, me dicijnen kwamen niet op de plaat sen aan waar ze hadden moeten ko- Tsjernobyl, kritiseerde een de Russische Federatie. Aan hun straat of achtertuin is. Dat bete- levisie recent nog "onmenselijk" parlementaire commissie de rege- werkdruk, temeer werd genoemd, maar voor Tsjer- ring, is niet slechts een "belangrijk besmettings- nobyl lag de grens op 25 rem. industrieel ongeluk, waarvan de ge volgen in de nabije toekomst kun nen worden tenietgedaan. In wer kelijkheid is het de grootste cata- r buiten komen over plaat- traal comité, sen waar radio-actieve straling uit zonderlijk hoog is. Gegevens over het ongeluk in de kerncentrale, de radio-actieve besmetting van het Izrael stelt in zijn paginagroot arti- werd, raakte personeel en de resultaten van me- kei dat metingen dische behandeling zijn zelfs als'ge- gidromet in 1989 aantoonden dat Of radioactieve regen, die in het laatbare doses niet eerder zijn ge heim' geclassificeerd. over een totale oppervlakte Stralingskringloop Izrael stelt in zijn paginagroot arti- kent een daar er steeds punten worden ontdekt". Want Tsjernobyl '86 leverde stralingskringloop op. Wat ontsmet Sarcofaag besmet. Door Izrael stelt nogal schijnheilig dat Goskom- bouw met besmette materialen bijv. "het treurig is dat vragen over toe- terechtkomt. Of radioactief steld i opnieuw moet worden neerd". strofe van onze moderne tijd, van de gevolgen de komende eeu- niet kunnen worden geëlimi- ENSCHEDE - Een jongetje van een jaar of dertien parkeert zijn moutainbike tegen een lantaren paal en komt met een ernstig ge zicht vragen: "Heeft u gewonnen, meneer?" De bloemen en de vrolij ke klanken van het draaiorgel met de in dit kader welhaast symboli sche naam 'De Twee Engelen' wek ken inderdaad de schijn dat er wat de vieren valt. Maar in werkelijk heid zijn deze huldeblijken niet meer dan een pleister op de wonde voor Pieter Bominaar. De feest vreugde die de 42-jarige Ensche- deër op ten deel valt, is niet meer dan een tijdelijke verdoving. Want Bominaars stijd is nog lang niet ge streden. door Gerben Kuitert Het feestvertoon houdt verband met het jubileum, dat Bominaar viert. Precies 50 dagen geleden in stalleerde hij zich bij wijze van pro test met zonnestoel en parasol in stalleerde voor de ingang van de Koninkrijkszaal van de Jehova's Getuigen aan het Bijvank in En schede. Een jubileum dat zijn vrien den en sympathisanten niet onge merkt voorbij wilden laten gaan. Vandaar de bloemen en de draaior- gelmuziek. Maar de wake van Pieter Bomi naar voor de ingang van de Konink rijkszaal is niets anders dan een laatste poging om zijn gezin terug te krijgen. Zijn echtgenote en vier kin deren zijn nog steeds Jehova's Ge tuigen en sinds Bominaar kenbaar maa'kte dat hij niet langer tot dit se lecte gezelschap van uitverkorenen wenste te behoren, was er sprake van een verwijdering tussen hem en de rest van het gezin. Een sympathisante schenkt Bominaar een kopje koffie in. De Enschedeër wijt de verwijdering tussen hem en zijn gezin aan de "hersenspoelende" in vloed van de Jehovah's Getuigen. (foto gpd> Een verwijdering die er toe leid de, dat Bominaar een dag-voor Kerst in afwachting van de echt scheidingsprocedure werd gelast de echtelijke woning te verlaten. "Volgens de leer van de Jehova's Getuigen is echtscheiding geoor loofd als de geestelijke verhouding tot God in gevaar komt. Voor mijn vrouw en kinderen ben ik nu de ver persoonlijking van de duivel", zegt Bominaar vanuit zijn zonnestoel. Hij trekt met zijn protestactie veel bekijks. Buurtbewoners komen da gelijks langs om een praatje te ma ken en hem te voorzien van koffie, frisdrank en een warme maaltijd. "Ik had het nooit zo lang volgehou den als ik niet zo veel morele steun had gehad van de mensen uit de buurt. Er is een vaste kern van zo'n 20 mensen, die elke dag even langs komt om mij een hart onder de riem te steken. Mensen die ik totaal niet Niet alleen Ook op deze zondagmoren zijn Bo minaars sympathisanten er weer. "We willen hem het gevoel geven dat hij niet alleen staat in zijn ge vecht", zegt een vrouw die tot voor kort een onbekende was voor Bomi- "We hebben inmiddels al be reikt dat de Jehova's Getuigen hier in de buurt nog nauwelijks zieltjes durven te winnen. Het geleur aan de deur is aanzienlijk gereduceerd. Sinds de omwonenden met eigen ogen hebben gezien hoe Pieter door hen wordt benaderd, worden ze bij na overal aan de deur afgeblaft. Ze schijnen zich nu alleen nog maar te richten op mensen die in een kwets bare positie zitten en dus ontvanke lijk zijn voor hun mooie praatjes". Waarna ook andere sympathisan ten zich in het gesprek mengen en een tirade volgt aan het adres van 'die sekte'. "Ze deinzen er zelfs niet voor terug om overlijdensadverten ties te spellen en vervolgens contact op te nemen met nabestaanden, die in hun verdriet houvast zoeken", meent één van hen te weten. Sekte Bominaar is nog lang niet van plan zijn eenmansactie op te geven. "Ik stop er pas mee op het moment, dat ik via de tv heb kunnen waarschu wen tegen deze sekte", zegt hij. "Journalisten van kranten en radio zijn al langs geweest, nu is het wachten op de tv. Verder zijn we be zig met het oprichten van een stich ting, die ex-Jehova's en leden van andere sektes op geestelijk, maat schappelijk en financieel vlak moet gaan ondersteunen. Bij de gemeen te Enschede is inmiddels een subsi dieverzoek ingediend". Dat zijn stille protest op voorhand een verloren zaak is, beseft hij zelf ook wel. "Mijn vrouw en kinderen zitten nog steeds in een geestelijke gevangenschap. Ze zitten vast in een kooi van bijbelteksten. Mijn oudste zoon van twaalf is al zo ge hersenspoeld, dat hij het als zijn be langrijkste taak ziet om de mensen het goede nieuws bekend te maken. Het nieuws van de vernietiging van deze planeet en het paradijs op aar de, dat de uitverkorenen daarna te wachten staat. Maar dat wel alle maal volgens het uitgangspunt: Laat mij nu over u regeren en ik zal al uw wensen vervullen." Aan de overkant van de straat komt er leven in de brouwerij. De samenkomst van de Getuigen is be ëindigd en de bezoekers maken aanstalten huiswaarts te keren. Bo minaars sympathisanten groeperen zich tegenover de ingang van de Ko ninkrijkszaal om in elk geval visu eel contact te krijgen met de Jeho va's Getuigen. De meeste bezoekers keren echter opzichtig de blik af als ze het groepje demonstranten pas seren, anderen maken omtrekken de bewegingen en verdwijnen, de confrontatie vermijdend, via een zijpaadje. "Ze durven ons niet eens recht in de ogen te kijken", is de ver- ontwaardige reactie van de groep. Geen commentaar Bastiaan, ouderling en beheerder van de Enschede Koninkrijkszaal, laat de gelegenheid tot weerwoord aan zich voorbij gaan. Hij volstaat met de mededeling, dat het hier "een familiaire aangelegenheid be treft". "Ik snap niet dat u er zich als journalist voor leent om daarover te schrijven", voegt hij er nog aan toe, om voor verder commentaar te ver wijzen naar het Wachttoren Genoot schap in Emmen. Daar is de woord voerder kort en bondig in zijn reac tie: "Geen commentaar". UTRECHT (ANP) Predikanten moeten de mogelijkheden van tv beter bestuderen. Daarvoor pleitte dr. A. H. van den Heuvel, vice-voorzitter van de NOS, gisteren tijdens de leden vergadering van de Bond van Nederlandse Predikanten te Utrecht. Van den Heuvel, zelf emeritus predikant en oud-secretaris-gene- raal van de Nederlandse Her vormde Kerk, sprak over de we derzijdse invloed van media en predikanten. Hij beperkte zich tot de televisie, het dominante medi um van onze tijd. De media en vooral de televisie hebben volgens hem de predi kant gemarginaliseerd. Zij wor den veelal in stereotiepe rollen gedwongen, zoals Paul Haenen in zijn creatie als ds. Gremdaat laat zien. Een faire behandeling in de media krijgen alleen die voorgan gers die in hun samenleving een belangrijke rol spelen, zoals Tutu, Boesak, Tökés en Helder Camara. De marginalisering van de pre dikanten is volgens Van den Heu vel mede het gevolg van de ker ken zelf. Die zagen de media soms als een essentiële negatieve factor in de maatschappij, die pseudo- verkondiging, pseudo-recreatie, pseudo-pastoraat en pseudo- diakonaat boden, waardoor kerk en ambtsdrager werden uitge daagd de ware dienst aan de me demens te leveren. De televisie werd uitgemaakt voor volksverleider, ondergraver van de moraal en kinderverleider. Maar er was bij de kerken ook sprake van ambivalentie: ze vroe gen ook van de media om de ker kelijke boodschap te verkondi gen. Van den Heuvel: ...geen kerke- raad tijdens uitzending voetbal- wedstrij d.(archieffoto AN P) De kerken zijn uiterst kritisch over alles wat het publiek nu juist zo aardig vindt en eisen het recht op om te doen waar het publiek nauwelijks belangstelling voor toont, aldus Van den Heuvel. Met het aanbod op de televisie moet in het kerkelijk bedrijf rekening worden gehouden. In Amster dam wordt geen kerkeraadsver- gadering belegd op een avond waarop de tv een voetbalwed strijd uitzendt. De tv begrensde de predikant in zijn rol als informatiedeskundi- ge, morele oordelaar en nieuws- duider. De predikant moet door de televisie weer opnieuw door denken wat de rol van openba ring kan zijn in een tijd van open baarmaking, aldus Van den Heu vel. Predikanten moeten volgens hem meer aan en met de televisie doen. Hij wil dat de predikanten de kloof tussen henzelf en de ge meente verkleinen door vaker naar programma's te kijken die ,veel belangstelling van gemeen teleden krijgen. Ze moeten ook oog hebben voor de rol van de te levisie als maker van de maat schappij en cultuur. Worden me dia ziek gemaakt of misbruikt dan is dat veelzeggend voor de sa menleving waarin ze functione- Heilige plaatsen dicht uit protest tegen bezetting JERUZALEM (REUTER-DPA) Alle heilige plaatsen in Israël gaan eind deze week voor 24 uur dicht uit protest tegen de steun van de Israëlische regering aan 150 ultra-orthodoxe joden die een gebouw van de Grieks-Ortho doxe Kerk in Jeruzalem bezet houden. Bovendien zullen dan elk uur de klokken van de kerken in Israël luiden. Dit hebben de hóófden van de kerken in Jeruzalem gisteren be sloten. De woede bij de Arabische christenen over de bezetting werd zondag nog aangewakkerd nadat de regering onder druk toe gaf de huur van het gebouw fi nancieel te hebben gesteund. Verder wordt de regering van mo rele steun aan de bezetters be schuldigd. De bezetting is in strijd met de eeuwenlange status quo en vormt een bedreiging voor de positie van alle christelijke kerken in het Heilig Land, aldus een gezamen lijke verklaring van de kerklei ders. De bezetters hebben vol gens de verklaring op Goede Vrij dag en met Pasen kerkdiensten in Jeruzalem verstoord. Op woensdag 11 april, midden in de Lijdensweek, hadden de deels bewapende Talmoedstu- denten het gebouw bezet, dat naast de Kerk van het Heilig Graf in het christelijke deel van Jeru zalem ligt. Volgens de overleve ring zou Christus op de plaats van die kerk zijn begraven en opge staan. De huurder van het gebouw, een inmiddels ondergedoken Ar meniër, had zondertoestemming van de eigenaar het gebpuw on derverhuurd een firma in Pana ma die het aan de bezetters be schikbaar stelde. Het ministerie van huisvesting had met een be drag van ongeveer 3 miljoen gul den deze transactie mogelijk ge maakt. In eerste instantie stelde een rechtbank de Grieks-Orthodoxe Kerk in het gelijk en gelastte de studenten het gebouw te verla ten. De kerkleiders beschuldigen de regering ervan de politie de op dracht te hebben gegeven geen uitvoering te geven aan de op dracht van de rechtbank het ge bouw te ontruimen. Donderdag zal het Israëlische Hooggerechts hof definitief uitspraak in deze zaak doen. Ds. De Liefde voorziet weer domineeskerk UTRECHT (ANP) - Juist door de vrijwilligerskerk zou er wel weer eens een domineeskerk kunnen ontstaan. Naast de wisse lende betrokkenheid van vrijwil ligers heeft de kerk behoefte aan vrijgesteld predikanten die de continuïteit en het zicht op brede re verbanden waarborgen. Deze voorzichtige voorspelling deed ds. L. de Liefde in zijn ope ningswoord als voorzitter op de jaarvergadering van de Bond van Nederlandse Predikanten maan dag te Utrecht. In de kerken ver sterkt de institutionele kant zich onder de oppervlakte, aldus De Liefde. In de Rooms-Katholieke Kerk is dat duidelijk te zien, "met alle gevolgen voor de oecumene". Predikanten mogen overigens niet te veel invloed krijgen. Zij mogen niet aan de macht van de bestuurders komen. Ondanks de Europese en de wereldwijde conferentie in het kader van het conciliair proces in Basel en Seoul is volgens De Lief de rtiet een breed perspectief maar een kleine horizon kenmer kend voor de plaats van de ge meente in de samenleving. In dat kader is de rol van een predikant niet die van een priester of pro feet maar van een verbindingsfi guur. Hij is de communicator die eerder enigszins terzijde van de hoofdstromen der publiciteit staat maar die daardoor wel in staat is als verbindingsman op te treden. Hij is minder de spreker van de kerk en meer degene die luistert naar de bijbel, de kerkge schiedenis en de mensen om hem heen. Vooruitgang. Over 'De beheer sing van de technische vooruit gang' spreekt dr. J. H. J. Pot uit Oegstgeest morgenavond tijdens een bijeenkomst georganiseerd door de hervormde gemeente al daar. Aanvang acht uur in Ge meentecentrum (Lijtweg 9). Mokèr. Moker besteedt in de uitzending van donderdagavond (aanvang zeven uur) o.a. aandacht aan een dienst voor gehandicap ten in Leiderdorp. Ontvangst via FM 105.7 of (kabel) FM 88.1. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Arn hem (toez.) D.P. Rijpma Gorinchem, te Heerewaarden (toez.) raw. H.K. Houw- man-Groen, kand Nieuwegein en vica ris jeugd- en jongerenwerk Utrecht; aangenomen het beroep van de classis Amsterdam als geestelijk verzorger sis Doetinchem als geestelijk ger verpleeghuis Den Ooiman J.A. van Sloten Eexta-Nieuw-Scheemda; be dankt voor Bleiswijk J.W. Arends horst Vroomshoop. Gereformeerde Kerken: beroepen te Bussum drs. J. de Vries Haamstede; aangenomen de benoeming tot pasto raal medewerker Borne (part-time) mw. E. Sonneveld Westerlee. Nederlands Gcrcf. Kerken: beroe pen te Heerde i.s.m. Apeldoorn W. van Dijk kand. Bunschoten; beroepbaar stelling W. van Dijk, Rembrandt van Rijnstraat 33. 3751 VH Bunschoten, tel. 03499-83730. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Unionville (Can.) G. J. van Aalst Benthuizen, voor Capelle aan den IJssel A.F. Honkoop Zwijndrecht. Evangclisch-Luthcrse Kerk: beroep baarstelling mw. drs. Y.Th.B.L. Bos. Oudezijds Voorburgwal 30-111, 1012 GD Amsterdam, tel. 020-220364. Baptisten Gemeenten: Aangenomen te Utrecht-Centrum als directeur van het Nederlands Bijbel Instituut te Bosch en Duin E. Groen kand. Bosch en Duin, die reeds als zodanig werk-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2