De troon van Michels wankelt Inruilen Eurosport voor Sportnet wekt verbazing Oltmans is gerust na vrouwentopper Pieter Offerman naar Bloemendaal Aanval 'drie van Milaan' wekt opschudding Internationals willen weer voetballen DINSDAG 24 APRIL 1990 .HBIHHI PAGINA 17 Hockeysters in goede vorm naar WK BUNNIK (ANP) - Twee keer per jaar kent de nationale hockey- competitie voor vrouwen opwinding. Dat is als Amsterdam en HGC, al jaren de belangrijkste bronnen voor Oranje met tegen woordig een ondersteunend stroompje van MOP, tegenover el kaar staan. Afgelopen weekeinde was het weer zover. De landstitel stond op het spel. De wetenschap dat de Neder landse selectie vandaag in het vlieg tuig stapt naar Sydney om de vier jaar geleden in Amstelveen verover de wereldtitel te verdedigen, maak te het nog spannender. Vooral voor bondscoach Roelant Oltmans, die absoluut geen tegenvallers in de vorm van blessures kon hebben. Hij kon gerust zijn. HGC speelde gelijk (2-2) en werd kampioen en Oltmans kon het boekje met oproepkrachten dichthouden. "Ik ben er best met enige angst naar toegegaan", zei Oltmans giste ren in Bunnik. Hij gaf toe, dat de schrik hem om het hart sloeg, toen HGC-voorstopster Annemieke Fok- ke kermend tegen de grond ging. "Alles viel gelukkig mee, geen on gelukken gebeurd. Ik heb boven dien een aantrekkelijke wedstrijd gezien. De internationals speelden goed. Niets aan de hand dus". De selectie kan derhalve zo fit mogelijk naar Australië. Noor Hols- boer, die tijdens het paasweekeinde een pink brak in de wedstrijd tegen de Sovjetunie (5-0), liet de vinger gisteren nog even in Rotterdam door de artsen inspecteren, maar kan volgens Oltmans van begin af aan worden ingezet. Toch blijft het competitiepro- gramma een doorn in het oog van degenen, die zich (hebben te) rich ten op internationaal succes. De trainers van Oranje meldden zich vorig jaar al eens bij het bestuur met het verzoek om een betere competi tie-opzet, met bijvoorbeeld playoffs om meer interessante wedstrijden per seizoen te krijgen. KNHB-voorzitter Wim Cornelis erkende dat de Nederlandse vrou wentopper zo vlak voor het WK niet de gelukkigste vondst was. "Het was niet ideaal, dat is duidelijk. Ie dereen vond het een onplezierige si tuatie. We hebben met de clubs naar een oplossing gezocht, zijn in de cember langer doorgegaan. Onver wacht vielen er, ondanks het kunst gras, toch een aantal wedstrijden uit. Dan krijg je dit". Cornelis toonde zich persoonlijk wel een voorstander van het kwe ken van een sterke competitie, met meer topwedstrijden, door middel van een playoff-systeem. Met een voorkeur voor invoering bij zowel de mannen als vrouwen. "Alles is bespreekbaar met het bestuur, ook playoffs. Jorritsma en Oltmans zijn destijds bij ons geweest met een verhaal, dat hout snijdt. De clubs komen echter met een ander ver haal, dat evenmin onzin is". "De vraag is, wat je wilt met je hoogste klasse. Kiezen we voor een smalle top of zorgen we voor een bredere instroom van mogelijk toe komstige internationals? Daar zal over gediscussieerd moeten wor den, al kan het bestuur formeel be sluiten hoe de competitie wordt ge speeld. Het is geen structuurveran dering. Maar het is niet zo, dat alles pleit voor playoffs. We gaan er dus zeker mee naar de clubs", aldus Cornelis. Dat zal hij ook doen met de top sportnota, die het bestuur van de hockeybond gisteravond heeft op gesteld en die nog deze week naar de trainers, districtbestuurders en verenigingen zal gaan, zodat er op 26 mei tijdens de algemene vergade ring over beslist kan worden. "Maar stel je daar nu niet zoveel van voor", zei Cornelis. "We gaan zeker geen totaal ander topsportbeleid voeren. De resultaten zijn zodanig, dat we deyvereld echt niet gaan omkeren". i zijn wereldkampioen, kanshebber. "We heb- ting is toch wel bij de beste vier te komen. Als dat gelukt is, zit er mis schien meer in. In de halve Finale spelen er afgezien van de kwaliteit 'eel andere factoren mee. Het gaf ben de kans gehad in een twintigtal echter de afgelopen maanden wedstrijden redelijk wat internatio- trouwen, dat als ze in onze optiek Hassler krijgt bewaking na dreigementen LUDWIGSBURG (Reuter) - Tho mas Hassler, de duurste voetballer van de Bondsrepubliek, staat onder permanente bewaking sinds zijn le ven is bedreigd. Westduitse voet balofficials verklaarden gisteren, dat de 23-jarige middenvelder een lijfwacht toegewezen heeft gekre gen. Hassler maakt deel uit van de na tionale ploeg, die morgen een oefen duel tegen Uruguay speelt. De se lectie kwam zondagavond in Lud- wigsburg. in de buurt van Stuttgart, bijeen. Bij het Keulse kantoor van het boulevardblad Bild waren drei gementen binnengekomen. Vorige week werd bekend dat de speler van 1. FC Köln het komende seizoen uitkomt voor Juventus. Met de transfer is een bedrag van vijf tien miljoen mark, ruim zestien mil joen gulden gemoeid. Finland plaagt het Westduitse ijshockeyteam BERN (DPA) - Finland heeft de Westduitse ijshockeyploeg bij het A-wereldkampioenschap in Zwit serland na het dopingeval van Uwe Krupp nog eens extra geplaagd. De Scandinaviërs schaatsten in het voor de degradatie belangrijke tref fen gedurende twee perioden met de beschermhoes om de ijzers. On danks het zwakke spel en dan kzij de uitblinkende doelman De Raaf stond het team van Xaver Unsinn na 40 minuten met 2-0 voor. In de derde periode werd het de die, die zich nu al twaalf maanden Finnen, die in 1991 het WK mogen afspeelt rond de coaching BLOEMENDAAL (GPD) Pieter Offerman wordt volgend seizoen trainer/coach bij hockeyclub Bloemen daal. De 35-jarige Amsterdammer, nu nog oefenmeester van de Amstelveense hoofdklasser Pinoké, heeft met -de landskampioen een overeenkomst gesloten voor één seizoen. Bloemendaal was lange tijd in gesprek met Hans Jorritsma, maar de bondscoach, die per 1 mei plaatsmaakt voor Rob Bianchi, zag uiteindelijk af van het aantrekkelijke aanbod van de club. De naam van Offerman, die in het dagelijks leven in een fysiotherapeuten-collectief in Amsterdam werkt, circuleerde vorig jaar ook al bij Bloemendaal. Pinoké slaagde er echter toen in hem te behouden. Offerman werkte als tweede trainer samen met Gerard Stroes bij Kampong in het seizoen ('86) dat de Utrechtse club Europees kampioen werd. Daarna leidde Offerman Pinoké naar de hoofdklasse. Hij werkte vier seizoenen bij de in degradatienood verkerende Amstelveense vereniging. Ofschoon verheugd over de komst van Offerman toonde voorzitter Lo van Noordwijk zich desondanks te leurgesteld over het afzeggen van Jorritsma, die vele aanbiedingen had van clubs. "Het is heel jammer, maar ik kan mij zijn situatie goed indenken. We hebben zijn nee continu ingecalculeerd". Jorritsma werd onlangs afgekeurd voor het uitoefenen van zijn beroep als sportleraar en krijgt nu de gelegenheid zich om te scholen. Jorritsma heeft besloten een jaar te gaan studeren. LEIDEN De tv-kijker in de Leidse regio kan sinds enige tijd niet meer de zender Eurosport ontvangen. Daarvoor in de plaats is een nieuwe sportzender geko men, Sportnet. De omschakeling heeft verbazing gewekt. Want on danks aankondingen in Sportnet persbulletins van live-reportages, lijkt de nieuwé zender niet veel meer te brengen dan herhalingen, herhalingen en herhalingen. door Willem Spierdijk Sportnet is voortgekomen uit het Engelstalige Screensport. De eigenaar van dit kanaal, WH Smith Telivision (WHSTV), be sloot in 1985 de activiteiten naar het vasteland van Europa uit te breiden. In Frankrijk werd 'TV Sport' opgericht, in Duitsland 'Sportkanal' en in 1988 in Neder land Sportnet. Aanvankelijk was het de be doeling dat de kabelnetten zou den moeten betalen voor doorgif te van programma's als Sportnet, Kindernet en Lifestyle. In Neder land bleken kabelexploitanten daar niet of nauwelijks toe bereid. Hpt draaide er dan ook op uit dat de Bij de pogingen om tot de Ne derlandse kabel te worden toege laten, wendde Sportnet zich ook tot de beheerders van de ont- vangstmast in Oegstgeest. Het be stuur van de Gemeenschappelij ke Regeling Antenne- en Energie voorziening Leiden en Omstre ken moest toen een keuze maken tussen Eurosport en Sportnet, aangezien er op de meeste kabel netten geen ruimte is voor het doorgeven van beide zenders. Het algemeen bestuur van de gemeenschappelijke regeling koos voor Sportnet. De kwaliteit van de geleverde programma's heeft geen enkele rol gespeeld bij de keuze. Volgens secretaris G. Noordermeer was een van de ar gumenten dat Sportnet gewoon vaker in de lucht is; in totaal zelfs veertig uur in de week. Boven dien verzorgt de zender Neder lands commentaar bij alle wed strijden. Het aanbod van Sport net zou bovendien gevariéerder zijn. Nu het bestuur van de ontvangst- mast ten gunste van Sportnet heeft besloten, moeten ook de plaatselijke beheerders van het kabelnet, de gemeentebesturen nog een besluit nemen. De Leidse gemeenteraad heeft zich laten ad viseren door de Leidse Sport Fe deratie. "We hebben zelf te weinig know-how op dit gebied, dus heb ben we de LSF ingeschakeld", zegt wethouder van economische zaken Van der Nat. LSF De voorzitter van de LSF, Phil Verstraaten, zegt dat de grotere verscheidenheid in sporten een rol heeft gespeeld om ook voor Sportnet te kiezen. Ook voor de LSF heeft het Nederlands com mentaar een rol gespeeld, al kan het toch niet de bedoeling zijn ge weest dat dat element ook door de LSF (die het programma op de sportieve waarde moest beoorde len) werd meegewogen. Ver straaten weet nog wel dat zijn club weinig tijd kreeg voor het gé ven van advies. "We kregen don derdag een verzoek te adviseren en dat moest eigenlijk al vrijdag klaar zijn". Onmiddellijk na de beslissing van het algemeen bestuur van de ontvangstmast in Oegstgeest, was Sportnet in deze regio op de kabel te zien en verdween Euro sport. De omwisseling heeft vol gens secretaris Noordermeer nauwelijks tot protesten geleid. "Tien brieven en een stuk of ze- De komst a verdwijnen v echter tot Sportnet en het Eurosport moet teleurstelling hebben geleid dan de 17 reacties bij Noordermeer. Want van de goede voornemens van Sportnet, neergelegd in een 'nieuwsbrief is nog weinig terecht gekomen. "Sportnet wil zich juist onder scheiden door andere evenemen ten te brengen die ook een vast publiek aanspreken. Waarom zou Sportnet als zoveelste aandacht besteden aan de Nederlandse voetbalcompetitie? We kunnen veel beter de wedstrijden coveren van Real Madrid en Barcelona", aldus het sportkanaal. Wrang is dat juist Eurosport een van de hoogtepunten uit die Spaanse voetbalcompetitie, de bekerfinale, rechtstreeks op het scherm bracht. De tv-kijker uit deze regio kon die uitzending al niet meer zien. Die werd door Sportnet lastiggevallen met de 47 ste herhaling van dezelfde bokswedstrijd, sl,edehonderen- nen en belegen ijshockeyduels. Vergelijking Vergelijking van de beide sport zenders valt dan ook ruimschoots in het voordeel van Eurosport uit. Die zender brengt meer recht streekse uitzendingen, meer pro gramma's die aansluiten op de in teresse van de Nederlandse tv-kij ker en speelt beter in op de actua liteit. Dat Eurosport de betere pro gramma's brengt, laat zich overi gens gemakkelijk verklaren. Dat satellietkanaal beschikt over de sportprogramma's van de Euro pean Broadcoasting Union (EBU). Bij deze organisatie zijn vrijwel alle Europese landen aan gesloten. De nationale omroepen (waaronder overigens niet de NOS) leveren via de EBU sportre- portages aan Eurosport. Sportnet is het niet eens met deze monopo lie-positie van de concurrent en is een procedure begonnen bij het Europese Hof van Justitie. Ver moedelijk over enkele maanden doet deze instantie uitspraak in deze zaak. Zolang Sportnet niet over de EBU-programma's kan beschik ken, blijft het voor die zender vrij wel onmogelijk een aanvaardbaar programma te brengen. Onbegrij pelijk is het dan ook dat bestuur ders hebben kunnen kiezen om juist Sportnet aan de kijker aan te bieden. Eurosport heeft zich intussen weer bij het bestuur van de ont vangstmast aangemeld om als nog tot de kabel te worden toege laten. De zender wil gebruik ma ken van het kanaal dat nu wordt vrijgehouden voor een franstalige omroep. Zolang die zich nog niet heeft aangediend, wil Eurosport van die ruimte gebruik maken. Het bestuur van de mast heeft hier over nog geen besluit geno men. Secretaris Noordermeer is terughoudend. "Ik weet niet of we de kijker er een plezier mee doen een zender een halfjaar aan te bieden en die dan vervolgens weer van de kabel af te halen". Als het de beheerders van de mast omgaat om de tv-kijker in plezier te doen, moeten zij zorgen dat Eurosport weer terugkomt op het kabelnet, eventueel ten koste van Sportnet. ZEIST Als een donderslag bij heldere hemel kwam de aanval vanuit Barcelona niet, de kracht waarmee die vanuit Milaan werd gelanceerd, veroorzaakte gisteren grote op schudding bij het sectiebestuur betaald voetbal. Wat twee dagen geleden vrijwel iedereen voor onmogelijk hield, ge beurde toch: de troon van oorlogsveteraan Rinus Michels wankelt, nu de 'drie van Milaan' het vertrouwen in hem hebben opgezegd. Want het zijn niet op de eerste plaats de spelers, maar vooral Cruijff en de met hem bevriende In een laatste, vertwijfelde poging om Johan Cruijff bij Oranje aan de macht te helpen, brachten de be vriende internationals en journalis- journalisten van de Telegraaf ten van de 'verlosser' het zwaarste Voetbal International, die het sii geschut in stelling en opende het supertrio van Oranje frontaal de aanval op de ooit bijna onaantastba re 'generaal'. Michels reageerde fu rieus op de aantijgingen, maar hij moet zich tezelfdertijd hebben ge realiseerd dat de oorlogsverklaring die Marco van Basten zondagavond aflegde hem in een bijna onhoudba re positie heeft gemanoeuvreerd. Slachtoffer Daarmee werd het zoveelste hoofd stuk toegevoegd aan de tragi-kome- te gortig. De tamme kat werd ineens een gevaarlijke leeuw. De Westduitsers werden aan alle kanten voorbij geschaatst e Nederlands elftal. Thijs Libregts was het eerste/bijna onvermijdelij ke slachtoffer van de genante strijd de macht. Als kersverse bobo Raaf moest op zoveel plotselinge dacht Michels vervolgens vrij spel vragen soms ook het antwoord te hebben en ging hij achteloos schuldig blijven: 2-4. Het spandoek voorbij aan de voorkeur voor Cruijff op de tribune met de tekst "Ben die acht van de vijftien internatio- Johnson groet Uwe Krupp - Geen nals hebben uitgesproken. Met me- dope. geen hoop" deed de Westduit- deweten van het sectiebestuur be- hoofden nog dieper buigen. zege op Noorwegen: 9-4. naderde hij Leo Beenhakker, i tere spel slinks regisseren. Al vanaf vorig jaar mei is er spr.ake van een groots opgezet mediacomplot. Aan de ene kant VI en de Telegraaf met Gullit als columnist, aan de andere kant het Algemeen Dagblad, waarin Michels wekelijks een stukje mag schrijven. Daartussen laveert het weekblad Nieuwe Revue, dat een speciale band onderhoudt met Gul lit, sinds het duo Barend-Van Dorp voor de aanvoerder van Oranje de breuk forceerde met PSV en hij kon afreizen naar Milaan. Er was Gullit ook alles aan gele gen dat een paar dagen na het Hil- ton-beraad, waar de internationals unaniem het 'doodvonnis' van Lib regts als bondscoach tekenden, zou uitlekken dat een meerderheid van de spelers een voorkeur had voor Cruijff als WK-coach. De internatio nals, die met Oranje afreisden naar Kiev voor de interland tegen de Sovjetunie, hielden zich keurig aan de afspraak dat niemand de uit komst van het beraad naar buiten Bayern München wil de beurs op MÜNCHEN (SID) - Bayern Mün chen gaat de beurs op. Manager Uli Hóness wil de West-Duitse topclub op die manier beter beschermen te gen de agressieve houding van Itali aanse clubs. Höness geeft toe dat het nog maar een plan is. Binnen drie jaar moet de succesvolste formatie in het West-Duitse voetbal op de beurs ge noteerd staan. Thomas Hassler (1. FC Köln) was vorige week de zeven de West-Duitse international, die door een Italiaanse club werd inge palmd. De uittocht van jong talent zou een ernstige bedreiging voor de toeschouwersaantallen in de Bun- desliga vormen. Hóness: "Wij willen een club van kopers worden in plaats van verko pers". Bayern is van plan 75,1 pro cent van de 120.000 aandelen uit te geven aan de 15.000 leden van de club en de rest te verhandelen op de beurs in Hamburg. Het afgelopen seizoen had Bayern een omzet van 40 miljoen mark. Ook Werder Bremen en Eintracht Frankfurt overwegen de beurs op te gaan. Voor de organisatorische wijziging is een verandering van de statuten van de Duitse voetbalbond noodza kelijk. Het voorbeeld werd enige ja ren geleden gegeven door Engelse eerste-divisiecubs. de stemming. Het sectiebe- speeld. De internationals hebben dig". De gevolgde procedure staat stuur kon toen in feite geen kant echter terecht het gevoel dat zij in ook haaks op een uitspraak rnee^ op. Desondanks benaderde de voorbije weken zijn gemanipu- tievoorzitter drs. Martin Michels op 11 april Beenhakker en leerd. Met name door Michels, die niet Cruijff. Het gevaar is nu levensgroot aan- hij "de spelers gebruikt heeft brengen. Niet echter Gullit,'die wezig dat de publieke opinie zich bregts weg te werken. Maar t Rooij- de uitspraak van de •anuit Milaan wordt verweten dat Utrechtse rechtbank. In de GPD- bladen verklaarde hij toen "te zul- een omweg een onpartijdige keert tegen de'drie van Milaan krant (Trouw) inseinde over de uit- dat ziJ de zwarte Piet krijgen toege- moet worden, zijn wij niet len luisteren r bondscoach benoemd spelers. Dat is de les die wij geleerd ETTEN-LEUR (ANP) - De spe lers van Oranje hebben zich be reid verklaard te gaan voetballen, los van het feit of dat nu onder lei ding van Leo Beenhakker of Jo han Cruijff is. In grote meerder heid zeiden de voetballers te voe len voor de op handen zijnde aan stelling van de technisch direc teur van Ajax. De drie van AC Milan repten van procedurefou ten van de kant van sectie-be stuurslid Rinus Michels, die blijk baar iets van zijn onaantastbare status heeft moeten inleveren. Van Basten, ooit :.og eens door Michels op de bank gezet, sugge reerde zonder de vroegere bonds coach naar Italië te willen. In het dagblad De Telegraaf meldde de aanvaller: "Wat Michels heeft ge daan is laag. Eerst heeft hij ons nodig om Libregts weg te wer ken, nu een nieuwe bondscoach wordt benoemd heeft hij ons niet meer nodig". De in België en Nederland spe lende internationals, gisteren in Etten-Leur aanwezig bij de pre sentatie van sportkleding van sponsor Adidas, reageerden vrij eensgezind op de berichten uit Milaan. "We moeten niet ouwe hoeren, maar voetballen", zei Va nenburg. "Ik wist niet dat er weer problemen waren, laten we maar ophouden", meldde Van Breuke- len. "Het zal wel door mijn schor sing komen, maar ik heb zin om gewoon weer te spelen", aldus Wouters. "Straks verliezen we van Egypte, hebben we maanden voor niets liggen te zeuren", vond Rutjes. Niemand in Etten-Leur be greep precies waarom de Milane- zen zich druk maakten. "Tijdens de bijeenkomst in Hilton, kort voor de interland tegen de Sov jetunie, hebben de spelers ge sproken over drie kandidaten", legde Van Breukelen met tegen zin nog eens uit. "Er zijn op dat moment drie namen genoemd. Cruijff, Beenhakker en De Mos. Die drie waren voor alle spelers acceptabel. Daarna zijn er kop pen geteld en bleek een lichte meerderheid voor Cruijff. Ik heb daar nooit de conclusie uitgetrok ken, dat de spelers vonden dat het sectie-bestuur nu Cruijff boven aan de lijst moesten zetten". Gullit, die de notulen bijhield, briefde de uitslag over naar Mi- 1 chels. Die besloot met de overige sectie-bestuursleden unaniem voor Beenhakker te kiezen. "Dat mag", zei Wouters. "Ik heb op die bewuste avond ook een lichte voorkeur voor Cruijff uitgespro ken, maar ik heb geen enkel pro bleem met Beenhakker. Ik heb zin om te voetballen en het maakt me verder niet overdreven veel uit wie van de drie kandidaten nu meegaat. Het wordt waarschijn lijk Beenhakker. Prima". Van Tiggelen had eenzelfde versie. "Gullit heeft drie namen genoteerd, met daarachter de streepjes. De uitslag van de stem ming dus. Daaruit sprak een lich te voorkeur voor Cruijff. Voor zo ver ik weet, was de belangrijkste uitkomst van het beraad dat de drie namen voor alle spelers ac ceptabel waren". Vanenburg, overigens niet aan wezig bij de stemming destijds, was als enige in Etten-Leur aan wezig speler niet echt verbaasd. "Ik heb wel iets zien aankomen in de richting van Michels. De ter mijn voor het WK is echter veel te kort om hier nog moeilijk over te gaan doen. We kunnen het beste gewoon weer gaan voetballen". Het was immers van meet af duide lijk dat Michels geen enkele behoef te had om met zijn vroegere leerling in zee te gaan. De keuze voor Been hakker stond al op voorhand vast en lag ook het meest voor de hand. Het pleit echter niet voor het sectiebe stuur dat zij de Oranje-raad passeer de. De bond krijgt daar de rekening voor gepresenteerd. Want alle ellen de die nu weer ontstaan is, heeft het college in feite over zichzelf afge roepen. Dat had voorkomen kun nen worden als het sectiebestuur iets diplomatieker te werk was ge gaan. Want de bezwaren van de spe lers richten zich niet tegen Been hakker, maar wel tegen de manier waarop de internationals opnieuw werden genegeerd bij de benoe ming van een bondscoach. ALBERT GEESING field. 17.00-19.00 Sportnet: NHL IJshockey. 19.00-21.00 Sportnet: Franse rugby com petitie. 20.00-22.00 Super: Ultra Sport: met o.a. kanoën, skateboarding en Long Speed. 20.25-21.04 Ned 3: Sport Studio. 21.00-22.30 Sportnet: Info. Aansl.: Ameri kaans honkbal: St. Louis Cardinals-Pitts- burg Pirates. 21.00-22.00 TV 5: Sport. 21.30-22.00 BBC 1A Question of Sport: quiz. 22.00-22.50 BBC 2: WK Snooker. 22.15-00.15 Super: Ultra Sport. 22.30-00.30 Sportnet' NHL IJshockey. 23.00-23.30 Did 1 Sport extra: WK IJs hockey (Zweden-Canada en Tsjechoslo- wakije-Sovjetunie). ketbal. 09.30-11.00 Sportnet. Rugby League. 11.00-13.00 Sportnet: NHL IJshockey. 13.00-13.15 Sportnet: Spain Spain Sports. 13.15-15.15 Sportnet: Amerikaans honk bal. 15.05-16.50 BBC 2: Snooker. 15.15-16.45 Sportnet: Tennis. 16.30-19.00 Did 1: Sport extra: WK IJs hockey Noorwegen-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17