Progressief Warmond buiten spel CDA en WD leveren twee wethouders in Wassenaar 'Plannen college kosten weinig' CDA ldest op laatste moment voor WD Wassenaar steunt actie tegen doorgaand verkeer Rijkswaterstaat weigert omleiding A4 Bij Leiderdorp te onderzoeken Ruzie breekt PvdA en D66 op WASSENAAR - De gemeen te Wassenaar krijgt de ko mende vier jaar twee WD- wethouders en twee CDA- wethouders. PvdA en D66 zijn buiten de boot gevallen omdat de PvdA niet kon in stemmen met D66-kandi- daat A.J.F. de Vries en D66 weigerde nog langer een PvdA-wethouder te steu nen. Gisteren zijn de wet houderskandidaten gepre senteerd en zag het college programma het daglicht. Opvallendste punt vormt de wo- ningbouw, waarover lang is onder handeld. De WD heeft keer op keer geroepen dat Wassenaar vol is wan neer de snipperlocaties zijn be bouwd en Weteringpark klaar is, terwijl de andere partijen wilden bouwen in de 'groene schil' rond de ze noordelijke nieuwbouwwijk. Het compromis is gunstig uitgevallen voor de WD. In de polder rond Weteringpark komen geen 265 of 290 woningen, maar blijft de woningbouw beperkt tot 100 woningen: 50 sociale huur woningen, 30 premie-koopwonin gen en 20 vrije-sectorwoningen. In de rest van de schil, zo'n drie tot vijf hectare, komt een bos en moet een nieuwe bestemming het onmoge lijk maken dat daar later woningen komen. "Voor ons is de discussie over woningbouw in die gebieden hiermee definitief afgesloten", liet Ch.B. Aptroot, leider van de WD en de college-onderhandelingen, gisteren weten tijdens een perscon ferentie. Elders in de gemeente kunnen, op verschillende snipperlocaties, de komende vier jaar nog zo'n 205 an dere woningen komen. Verder zoe ken de partijen naar plekken waar 150 woningen kunnen kpmen in de periode tussen 1994 en 1998. Aan vankelijk was er sprake van dat er de komende vier jaar 130 woningen zouden komen in de zogeheten re servegebieden. Toen D66 en PvdA de onderhandelingstafel verlieten, wilde de WD dat aantal omlaag krijgen. Verdeling Het is de partij gelukt, maar met de zetel- en portefeuilleverdeling heeft ze minder gewonnen. Het CDA krijgt evenveel wethouders als de partij die drie raadszetels meer heeft (10 tegen 7). Het valt vooral op dat de WD delen van de relatief zware portefeuilles heeft ingele verd, zonder daarvoor iets terug te krijgen. Immers, bij de raadsverkie zingen trok de partij een procent meer stemmen kreeg dan vier jaar geleden en in het nieuwe college heeft ze een groter overwicht heeft dan in een college met drie partners. Volgens WD-leider Aptroot heeft de partij slechts kleine zaken ingeleverd als monumentenzorg en accommodatiebeheer en gaat het de nieuwe collegepartijen vooral om een functionaliteit en werkbaar heid. Aptroot: "Als links groot is, is dat anders. Dan zie je een ongebrei deld machtstreven. Wij schrijven niet alleen dat we samenwerking willen, maar brengen dat ook in de praktijk. We zijn liberaal en demo cratisch en hebben zeker niet op het scherp van de snede onderhan deld". Aanvankelijk maakten alle partij en zich sterk voor een raadsbreed gesteund college met, wederom, twee WD-wethouders, een CDA- wethouder en een wethouder na mens D66 en PvdA. Over een colle geprogramma werd overeenstem ming bereikt, maar het ging mis toen de namen moesten worden in gevuld. Wonderlijk PvdA'ers beschouwen de eigenzin nige De Vries te veel als een detail list en geloven niet dat hij goed kan functioneren als gemeentebestuur der. Niet voor niets liet de vertrek kende PvdA-wethouder Greep ruim voor de verkiezingen weten dat Nieuwenhoven, lijsttrekker bij de verkiezingen, een goede wethou derskandidaat zou zijn. Deze Nieuwenhoven zou de PvdA maanden geleden al hebben gezegd niet beschikbaar te zijn en het bevreemdt De Vries dan ook dat de partner na de verkiezingen zo verrast en vervelend deed. De ver trekkende Greep probeerde Nieu wenhoven om te praten en toen dat niets uithaalde schoof de partij H.H. Hupkes naar voren als wethouders kandidaat. Hupkes is nu nog voor zitter en is nooit raadslid geweest. D66, die bij de verkiezingen een ze tel overfiam van de PvdA en even eens op twee zetels uitkwam, zag geen reden met deze man in zee te gaan. Volgens Greep is het triest dat de samenwerking op een persoon is stukgelopen. De leider van de colle ge-onderhandelingen, WD-er Ch.B. Aptroot, heeft het over een 'hele wonderlijke gang van zaken'. Hij betreurt de verbrokkeling en heeft rond pasen nog een lijmpo ging ondernomen: "Maar de breuk bleek definitief. De partijen houden zelfs geen gezamenlijk fractiebe- raad meer". Heel even hebben WD en CDA WASSENAAR - De actiegroep Stop ,j Doorgaand Verkeer krijgt 10.000 gulden subsidie van de gemeente. De gemeenteraad ging gisteravond j unaniem akkoord met het her- _,nieuwde voorstel van B en W. In het najaar had het college een soortge lijk voorstel gepresenteerd, maar toen had de politiek bezwaren. Raadsleden vroegen zich in die j maanden af of de actiegroep wel de "juiste actievormen zou kiezen en wilden eerst weten of de bevolking -de acties steunt. Gisteravond toon- 'den ze zich overtuigd. Zo zei VVD- woordvoerder mevrouw E. Tam- j-boezer dat de acties tegen het door gaande verkeer 'steeds meer weer klank vinden bij grote delen van de ^bevolking': "Het is bovendien dui delijk dat het doel van de actievoer- ,'ders strookt met het doel van het ge- omeente en de actiemiddelen door de bevolking worden gewaar deerd". Dat ook een gemeentebestuur ac- College Leiderdorp 1 In de twee artikelen over de college- vorming in Leiderdorp die gisteren op deze pagina stonden zijn helaas i enkele fouten geslopen. Ten on- rechte is vermeld dat de nieuwe J CDA-wethouder mevrouw C. Ker- ner onderwijs in haar portefeuille krijgt en dat D66-wethouder me- I vrouw H. Veldstra financiën onder I haar hfeede krijgt. Beide portefeuil- j les zijn toebedeeld aan de VVD-wet- I houder r"" I r C.A. Huigen. Voorts werd vermeld dat me- j vrouw Huigen de 'afgelopen raads- periode enkele malen stevige kri- I tiek van de fractie te verduren heeft J gehad'. Dit moet zijn: 'enkele malen stevige kritiek van de fracties'. nog overwogen om met PvdA öf D66 iets te beginnen, maar het zou moeilijk zijn een passende zetelver deling te vinden voor die combina tie. Wanneer een partij met twee raadszetels één wethouderszetel zou krijgen, zouden partijen met tien en zeven raadszetels zich moei lijk tevreden kunnen stellen met een of twee zetels. Daar komt nog bij dat het CDA zich ook de afgelo pen vier jaar niet zo gelukkig voel de: de partij telde bijna tweemaal zo veel raadszetels als het D66/PvdA- blok, maar moest zich evenzeer be helpen met een wethouder. De variant met twee WD-wet houders en een CDA-wethouder viel af omdat het drietal een te zwaar takenpakket zou krijgen. En zo kwamen de partijen uit op twee twee. Aan het takenpakket van de WD-burgemeester P.H. Schoute is niet gemorreld. Ook verkeer blijft onder zijn hoede, ondanks Schou- te's beleefde verzoeken hem daar van te ontheven. Aptroot: "Wij vin den dat verkeer bij hem hoort. Niet alleen heeft hij het de afgelopen pe riode goed gedaan, maar ook is er in het dorp het meeste al gebeurd. Het gaat er nu vooral om dat we een goed randwegenstelsel krijgen. De gemeente moet druk uitoefenen op andere overheden. En dat moet on ze eerste man doen". APtroot, de jongste loco-burgemeester uit de geschiedenis van Wassenaar V.J.W. Wensveen (r) presenteerden gisteren collegeprogramma en-samenstelling. x de blijvende CDA-wethouder WASSENAAR - Het nieuwe Wasse- naarse college denkt dat de plannen voor de komende vier jaar weinig extra geld zullen kosten en hoopt nog deze maand duidelijk te kun nen maken hoe weinig. Kostenpos ten vormen de aanplant van een nieuw bos rond Weteringpark, een proef met het openstellen van het gemeentekantoor één avond in de week en een verdere uitbreiding van de voorlichting. Bij het kinder dagverblijf wordt het aantal plaat sen verdubbeld en ook op andere fronten moet de kinderopvang wor den verbeterd. De onroerend-goedbelasting zal de komende vier jaar alleen om hoog gaan als het niet mogelijk is om de begroting op een andere ma nier sluitend te krijgen. In het ge bied ten zuiden van de Landschei- dingsweg willen B en W de aanleg stimuleren van een golfbaan met achttien holes. De Rijksstraatweg moet weer een maximumsnelheid krijgen van 70 kilometer, vinden de twee college partijen. Taakverdeling nieuw college Wassenaar In het nieuwe Wassenaarse col lege zijn de taken als volgt ver deeld: Burgemeester P.H. Schoute (WD) 'doet' politie, brandweer, bestuurszaken, personeel en or ganisatie, verkeer, voorlichting en horeca-aangelegenheden. WD'er Ch.B. Aptroot, sinds het overlijden van Coche- ret de la Morinière wethouder ruimtelijke ordening en openba re werken, houdt zich bezig met financiën, economische zaken, bedrijfsleven, aan- en verkoop onroerend goed en nutsvoorzie ningen. Aptroot is 39 jaar oud en de jongste loco-burgemeester uit de geschiedenis van Wasse- CDA'er V.J.W. Wensveen is de enige echte zittenblijver on der de wethouders. Hij houdt de welzijnsportefeuille met sociale zaken, volksgezondheid, oude renbeleid, jeugd- en jongeren werk, sport en recreatie, wel zijnsplanning, accommodatie- beleid en -beheer, woonzaken en kinderopvang. WD'er A. Pruijs, fractielei der sijids Aptroot wethouder werd, krijgt ruimtelijke orde ning, openbare werken, bouw en woningtoezicht, woning bouw en milieuzaken. CDA'er M.L.A. van Rij wordt met zijn 29 jaar de jongste wethouder uit de Wassenaarse geschiedenis. Hij gaat zich be zighouden met onderwijs, vol wasseneducatie, cultuur, open bare leeszaal en bibliotheek, streekmuziekschool, monu mentenzorg, woonwagenzaken en emancipatiezaken. Kandidaat-wethouder De Vos (WD): ..'blij verrast'.. (foto wim y - WARMOND - De onderhan- ai delingen over een nieuw col lege van B en W kregen gis teravond in Warmond een verrassende wending. Het CDA maakte om half elf be kend Progressief Warmond uit de college-onderhande lingen te gooien. Op het laatste moment kiezen de christen-democraten voor een college met de VVD. Met deze partij zouden de chris ten-democraten makkelij ker tot een akkoord kunnen komen. PW is woedend over de 'onfatsoen lijke wijze' waarop de samenwer king verbroken is en de 'oneigenlij ke motieven' die daaraan ten grond slag zouden liggen. De VVD rea geerde 'blij verrast' op de medede ling. Zij had als kleinste partij niét meer op een plaats in het college ge rekend. Het CDA las gisteravond in het Warmondse gemeentehuis een ver- Ex-kandidaat-wethouder Duyn- klaring voor. Naast het programma- tische aspect, zou er van een CDA- 'betere werk hoven (PW): ..'CDA onfatsoenlijk'. (foto Wim Dijkman) ^yD colïege OOk sfeer' zijn te verwachten. Inhoude lijke argumenten- kwamen nauwe lijks aan de orde, maar bij de open bare college-onderhandelingen bleek de welzij nsparagraaf een struikelblok te zijn. PW reageerde direct en consta teerde in een tegenverklaring dat 'programmatisch geen enkel motief is te vinden om de samenwerking te verbreken'. Bovendien heeft het CDA voor de verkiezingen ver klaard dat 'de twee grootste partijen een wethouder moeten leveren'. Het CDA is bij de' verkiezingen van vier naar vijf zetels gegaan en PW is op vier zetels blijven steken. De VVD ging van drie naar twee zetels en onderhandelde zonder veel hoop Nadat CDA en PW hun verklarin gen hadden afgelegd ontspon zich een discussie tussen de kandidaat wethouders Wassenaar (CDA) en Duynhoven (PW). Duynhoven ver weet het CDA een samenwerking die 16 jaar heeft geduurd, eenzijdig en zonder overleg te verbreken. Een verzoek om een gesprek zou door het CDA tot drie keer toe zijn afge wezen met de mededeling 'wacht maar tot maandag'. Wassenaar er kende dat de 16-jarige king 'tot dankbaarheid stemt', verweet PW loyaler te zijn in het col lege dan in de raad. "Het CDA verbreekt de samen werking met een partij die 35 pro cent van de bevolking vertegen woordigt en die een breed maat schappelijk draagvlak heeft door goede banden met veel Warmondse groeperingen", zo wierp de PW-ver- tegenwoordiger tegen. Volgens Wassenaar zouden CDA en WD met hun gezamenlijke meerderheid van 65 procent 'een veel bredere ba sis in de samenleving hebben'. PW is volgens de christen-democraat vooral gericht op jongeren. Lachende derde is de VVD. Kan didaat-wethouder De Vos had niet meer op een wethouderszetel gere kend, omdat zijn partij veruit de kleinste is in Warmond en het colle ge maar twee wethouders telt. Toen Warmond vorig jaar tijdelijk zonder burgemeester zat, waren dat er drie en nam De Vos gedurende enige maanden zitting in het college. De Vos verwacht binnen afzienbare tijd een akkoord met het CDA te kunnen sluiten: "De programmati sche verschillen zijn klein". Een ge legenheidscoalitie van PW en WD - samen goed voor zes van de elf raad zetels - is volgens Dè Vos niet aan de orde. tie kan voeren, had het Leidschen- damse gevecht om de Verlengde Landscheidingsweg haar duidelijk gemaakt. Onduidelijk bleef of haar WD het Leidschendamse voor beeld wil volgen door rijkswerken te gaan boycotten als het rijk wei gert vurig gewenste randwegen aan te leggen. Kanttekeningen Kanttekeningen kwamen er van D66-raadslid A.J.F. de Vries. Hij noemde het collegevoorstel 'wat weinig onderbouwd' en liet weten dat D66 eerst wil onderzoeken of Wassenaar wel zo gebaat is bij rand wegen als de All-west bij Voor schoten en de Verlengde Land scheidingsweg bij Voorburg. Om dat het Wassenaarse belang voorop staat, stemde zijn eenmansfractie toch in met het verlenen van subsi die. Wel vroeg het raadslid zich af of de actievoerders de 10.000 gulden in hun zak mogen steken of dat daar het bedrag afmoet dat het verwijde ren van actiestickers op straatmeu- bilair de gemeente kostte: "Zo'n schaderegeling zou een goede zaak kunnen zijn, kleine jongens moeten immers ook boeten". Wethouder C.P.M. Barning (fi nanciën) hield zich verre van straf maatregelen: "De essentie van dit voorstel is dat de All-west er komt". Stop Doorgaand Verkeer waarschuwt namelijk niet alleen de mensen die door Wassenaar slui pen, maar wil ook hogere overhe den overtuigen van het nut van een ring van wegen om de gemeente. Het CDA kreeg van Barning te ho ren dat het actiecomité een gelijk namige stichting achter zich weet. Dg partij hoeft zich dus geen zorgen te maken over de 'rechtspersoon lijkheid'. Kamerlid geeft Wassenaar uit protest sijsjes WASSENAAR - Tweede Ka merlid H.F. Dijkstal heeft gis teravond, bij zijn afscheid als tijdelijk raadslid van Wasse naar, seisjes uit Mozambique aangeboden aan de burge meester. De WD'er wilde hiermee protesteren tegen het feit dat Wassenaarse politici zieh steeds vaker inlaten met buitenlandse politiek en ont wikkelingssamenwerking. Bij zijn vorige afscheid, in 1987, schonk Dijkstal de ge meente twee pauwen. Inmid dels lopen er zeven pauwen rond het gelijknamige raad huis en zorgen ze volgens de burgemeester voor enige over last. Wat er met de seisjes moet gebeuren, is nog ondui delijk. Dijkstal is ditmaal vier maanden raadslid geweest. Hij keerde terug in de raad na het overlijden van wethouder A.F. Cocheret de la Morinière. Ondanks verzoeken politieke partijen LEIDERDORP - Rijkswater staat wil vooralsnog niet ingaan op de wens van de Leiderdorp- se politieke partijen om een om leiding van de A4 buiten de be bouwde kom te onderzoeken. Alleen als provincie en rijks overheid hun mening over het groen houden van het Groene Hart veranderen is Rijkswater staat bereid de mogelijkheden te onderzoeken van omleiding van de rijksweg. mij voorstellen dat Rijkswaterstaat weinig te kunnen doen. Wel wil de kosten van verhuizing en herin- Rijkswaterstaat eventueel bemid- richting laat taxeren. Als dat bedrag delen bij het verkrijgen van extra hoger uitvalt dan twee keer de jaar- contingenten voor sociale woning- lijkse huur dan valt daar o ten", aldus Van Heijst. informatie-avond i bouw, die nodig zijn met lagere inkomens. Vooral WD en D66 lieten blijken hal De Does en een inloop-spreek- weinig waardering te hebben uur in het gemeentehuis, lichtten de houding van Rijkswaterstaat. Over de hoogte v; dingen verhuizen om plaats te maken De discussie spitste zich deze keer schadevergoe- vooral toe op de noodzaak van het die moeten maken van een milieu-effect rap portage (mer). Rijkswaterstaat extra rijbanen, valt met Rijkswater- vindt dit niet nodig, rde staat wèl te praten. F.P.M. Heijst van Rijkswaterstaat zei gis- willen wel teravond tegen de raadscommissie Volgens Van Heijst kleven ruimtelijke ordening/verkeer dat de nadelen aan het maken eerder geopperde dubbele jaarhuur wettelijk niet-verplichte - collegepartijén (CDA, VVD, D66) rapportage. veel Hardnekkige sluipers massaal gepakt ZOETERWOUDE - De rijkspolitie heeft vanochtend tussen kwart ovei acht en kwart voor negen 45 mensen op de bon geslingerd bij een verkeers controle op de Zoeterwoudse Papeweg. Drie weken geleden werd deze pa- dorp. HetVesultaat rallelweg van de provinciale weg tussen Zoetermeer en Leiden 's ochtends zal de besluitvorming niet verbete- dragend Kapita^ Een peciale commissie zou een uitge breide studie moeten verrichten naar de gevolgen van de verbreding voor het milieu, en dat kost veel tijd en geld. Van Heijst: "Het maken van een mer biedt geen oplossing de problemen buiten de bebouwde kom om. "Het is hangen of wurgen, begrijp ik", zei WD'er J. de Waard. R.D. Stam (D66) verzocht Rijkswaterstaat de plannen beter uit te werken: 'Bod op Verto is te laag' Agent en meisje in Wassenaar bij botsing verwond WASSENAAR - Een 29-jarige politieman en een 16-jarig meisje uit Wassenaar zijn gis teravond gewond geraakt bij een verkeersongeval. De poli tieman reed om half negen met zijn motor over de Backersha- genlaan, tussen de Papegaai enlaan en de Rust en Vreugd- laan, toen een 21-jarige Was senaarder plotseling met zijn auto uit een uitrit de weg op draaide. De agent botste tegen de rechterflank van de wagen, schoot over het dak van het voertuig heen en kwam op de weg terecht. Uit onderzoek in het AZL bleek de man zijn rechterduim te hebben gebro ken en een paar forse kneuzin gen te hebben. De passagicrc in de auto had zingen opgelopen. tussen zeven en negen uur afgesloten voor gemotoriseerde voertuigen. De weg was een populaire route geworden voor het sluipverkeer, dat Zoeter- woude al jaren uit de dorpskern probeert te weren. ROTTERDAM Een groep aan deelhouders van kabelfabrikant Verto vindt het bod van het Britse bedrijf Bridon Plc. op de onderne ming te laag. Bridon biedt 86 gulden per aandeel Verto Holding (slechts vier gulden meer dan de beurskoers Leider- vorige week). De Stichting Rechts- die studie bescherming Verstrekkers Risico groep parti culiere aandeelhouders, wijst erop dat de intrinsieke waarde van het die door de verbreding dichter aandeel (de grondwaarde van de on derneming per aandeel terugbere- Schadevergoedingen kend) boven de 100 gulden uitkomt en dat de vooruitzichten van Verto op termijn goed zijn. Volgens secretaris H.M.J. Dub beldam van de stichting zullen de lopende reorganisaties bij Verto en de kwaliteit van het management ertoe bijdragen dat op termijn het bedrijfsresultaat verbetert. Tegen de overname door de Britse kabel fabrikant op zichzelf heeft hij geen' bezwaar "omdat de continuïteit van Verto in het Europa van na 1992 dan beter verzekerd is". DINSDAG 24 APRIL Alphen informatie-avond Wereld Na tuur Fonds, aanvang 20.00 uur in De Bron. klaverjassen in gebouw De Leiden oecumenisch avondgebed in de-Oud-Katholieke Kerk, Zoeter woudse Singel, van 19.00 tot 19.30 uur. voorstellig: 'Strange Interlude', door De Voorziening en de Blau we Maandag Compagnie, aan vang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. lezing: 'Sakkara 1990', opgra vingen in het graf van Maya, door prof. dr. H.D. Schneider, 20.00 uur in de Taffoh-zaal. Rijksmuseum van Oudheden. Rapenburg. Leiderdorp vergadering wijs, aanvang 20.00 meentehuis. CDA-Voorschoten, aanvang 20.00 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. Warmond vergadering commissie* ABA. aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. WOENSDAG 25 APRIL Alphen kinderbingo in gebouw De Rid der, Concertweg, 14.00 uur. denk- en doespelen voor oude ren, aanvang 14.30 uur in dien stencentrum Driehoorne. avondwandeltocht Castellum over 5,10 of 15 km, start om 18.00 uur btj de St. Jozefzaal, Para dijslaan. jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal van Zonnebloem- school. Jongkindt Coninckstraat. van 18.30 tot 19.30 uur. rommelmarkt voor de jeugd, aanvang 19.00 uur, Halfje Wit, Van Brakelstraat. bingo-avond in gebouw De Rid der, Concertweg. aanvang 20.00 •Kleurenleer', door drs Rien Zoon, aanvang 20.00 uur in het Leids Volkshuis. Apothekersdijk. uitvoering van de muzikale thriller: 'Monsieur Tussaud' door sg Duinzigt, aanvang 20.00 uur in de Leidse Schouwburg. lezing: Tuinkunst en Tulnge- schiedenis', door Torta Buiten huis, aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Candida', door Theater van het Oosten, aanvang Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, aanvang 13.30 uur, Bernhardstraat. kennismaking met de bowl- sport bij Parabowls, van 12.00 tot 15.00 uur in sportcomplex De Does, Hoogmadeseweg. bridgen bij DDS, aanvang 19.45'uur in hotel Het Witte Huis. Voorschoten gewestelijke dag NVvH, aan vang 9 30 uur in Cultureel Cen trum, Marijkelaan. kindervoorstelling: 'Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. Woubrugge schnjfavond Amnesty Interna tional, van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare bibliotheek. DONDERDAG 26 APRIL Alphen jubileumconcert Cornelis de Hazerswoude lezing en sketches met Herman Pieter de Boer en Ine Kuhr, aan vang 20.00 uur in de bibliotheek. Leiden korendag door het Diensten centrum, aanvang 10.00 uur in de Stadsgehoorzaal. lunchconcert Helma Leenhouts (viool) en Jan Hoijtink (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapel zaal van K&O, Oude Vest.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16