Werklozen met bus en bonus in bollen aan slag Onderzoek naar slaap-waak- ritme 'Gezondheidszorg aan vooravond van kleine ramp DINSDAG 24 APRIL 1990 REGIO PAGINA 15 Kwartaalcontract voor duizend man LISSE De bollenstreek trekt in de maanden juli, augus tus en september zon duizend - hoofdzakelijk buitenlandse - werklozen aan voor het verwerken van de bloembollen. Werklozen die zich contractueel drie maanden aan hun tij delijke werkgever binden, krijgen boven hun salaris nog eens een bonus van 350 gulden per maand. Maar als ze dat contract niet nakomen, dan wacht hen een boete van 200 gulden. De meeste werklozen komen uit Egyptenaren) in de bollen terug te Amsterdam. Het is de bedoeling dat dringen. Daarom wordt bij de Ne- zij met bussen vanuit de hoofdstad derlandse ambassades in Oost-Eu- naar de bollenstreek worden ver- ropa aan 'toeristen' voor ons land voerd. Het Gewestelijk Arbeidsbu- een folder uitgereikt en mededeling reau in Lisse praat met het GAB en gedaan dat werken in Nederland de sociale dienst in Leiden of ook zij niet is toegestaan, werklozen in hun bestand hebben Het zijn vooral de exportbedrij- op wie in het drukke bollenseizoen ven die een beroep doen op de een beroep kan worden gedaan. werklozen om de bloembollen in te De arbeidsbureaus van Lisse en pakken. Soms, zegt directeur C. A. J. Amsterdam ontvouwden vanmor- van der Zwet van het GAB in Lisse, gen hun plannen in de hoofdstad, staan er honderden mensen aan een Melding werd onder meer gemaakt lopende band. Van vuil werk, zegt van het feit dat men er vorig jaar hij, is nauwelijks sprake. Het n het aantal schoonmaken en pellen van de bol- verknemers len is slechts en onderdeeltje van maar ook het gehele produktieproces. Van der Zwet benaderde het ar beidsbureau in Amsterdam met het personeelsprobleem waarvoor de bollenstreek zich elk derde kwar taal van het jaar ziet geplaatst. Zelf kan het GAB maar voor een deel (enige honderden) tegemoet komen aan de vraag naar tijdelijk perso neel. Om dat tekort aan te vullen wendde Van der Zwet zich tot het GAB in de hoofdstad. Lisse koos bewust voor het GAB in Amsterdam, omdat dit met een zeer hoog werkloosheidscijfer (60.000) te kampen heeft. Onder hen zijn veel buitenlanders, zegt Van -der Zwet, die door taalproblemen en - vaak - een geringe opleiding geen baan kunnen vinden. Omdat in de bollenstreek tijdens de zomer maanden een blijvende behoefte aan tijdelijk personeel bestaat en Amsterdam een groot aanbod heeft, besloten de arbeidsbureaus de be langen te koppelen. De werklozen komen in dienst bij Start, het uit zendbureau van de overheid, dat de mensen over de bedrijven verdeelt. Hoewel de tijdelijke arbeids krachten uit ongeschoolden be staat, kunnen dit jaar voor het eerst geschoolde werklozen in de bollen te werk worden gesteld. Ook zij ko men voor de extra premie in aan merking. Van der Zwet zegt het niet uit te sluiten dat het extraatje wel eens zou kunnen leiden tot het zet ten van kwaad bloed. "Tenslotte", meent hij, "staat het personeel in vaste dienst straks naast die tijdelij ke kracht te werken. Maar die vaste man krijgt dat douceurtje niet". Het inzetten van werklozen, ver telt de GAB-directeur. gebeurt met instemming van het ministerie van sociale zaken. Volgens Van der Zwet heeft het departement het recteur Van der Zwet: Ex- standpunt ingenomen dat werklo- tijdelijke krachten zet zen jn grote steden moeten worden ngezet als er aanbod DEN HAAG Tienduizenden werkers in verpleeg- en zieken huizen, zwakzinnigeninrichtin gen en psychiatrische ziekenhui zen hebben gisteren werkonder brekingen gehouden om het cao- overleg in het ziekenhuiswezen onder druk te zetten. In 100 tot 150 instellingen voor gezondheids zorg werd de dagelijkse gang van zaken in min of meer ernstige ma te ontregeld. De acties zijn zonder problemen verlopen. Komt de Nationale Ziekenhuis raad na deze waarschuwing niet tegemoet aan de looneis van zes procent, dan volgen er vanaf 1 mei in het hele land hardere acties in de vorm van opnamestops, stipt heidsacties en zondagsdiensten. Dat geldt vooralsnog ook voor de bejaardenzorg. Vandaag gaan de onderhandelingen over een cao voor het personeel van bejaarden oorden opnieuw van start. "De tijd van ludieke acties en demonstraties is ook in de ge zondheidszorg voorbij", aldus de vakbond AbvaKabo. Het 30-april- ultimatum is mede ondertekend door de vakbonden CFO, FHV en GOB. In het ziekenhuiswezen liggen het bod van de werkgevers en de eis van de bonden ver uit elkaar. De werkgevers van de Nationale Ziekenhuisraad zeggen niet ver der te kunnen gaan dan 3,5 procent loonsverhoging. De bonden eisen daarentegen een loonsverhoging van 6 procent, terwijl de actie groep Verplegenden en Verzor genden in Opstand (VVIO) zelfs aandringt op een verhoging van 8 procent. De eisen zijn niet alleen bedoeld om de opgelopen achter stand in te halen, maar moeten het ook voor schoolverlaters weer aantrekkelijk maken een baan in de gezondheidszorg te zoeken. De NZR ziet geen kans de ruim te te vergroten, omdat de instel lingen voor gezondheidszorg geen geld hebben voor verbetering. Het maximaal haalbare is een verho ging van het bod met 0,4 procent. Het bestuur van de NZR houdt vrijdag een extra ledenvergade ring waar het cao-bcleid wordt besproken. Alternatiev om de werkdruk te verlichten zouden het verhogen kenfondspremie of de tarieven in de gezondheidszorg kunnen zijn. In het Kruiswerk is gisteren enige vooruitgang geboekt. De egen Nationale Kruisvereniging (NK), e werkgeversorganisatie in de ijkverplcging, de kraamzorg en de tuberculosebestrijding, heeft de vakbonden een loonsverhoging van 3,5 procent geboden. Tot nu toe had de NK slechts 2 procent te bieden voor de verbetering van de salarissen van de 20.000 werkne mers in het kruiswerk. De algemene verwachting was dat de cao-onderhandelingen in het kruiswerk in navolging van het overleg in het ziekenhuiswe zen gisteren zouden vastlopen. De geboden loonsverhoging biedt volgens de onderhandelaar van de AbvaKabo, P. van Loon, echter voldoende grond om door te pra- Daarbij speelt mee dat de NK opnieuw naar staatsecretaris Si mons van volksgezondheid toe gaat om meer ruimte te bepleiten voor een betere beloning van het onregelmatige werk en de inte grale invoering van de functie waardering. Op 10 mei wordt verder onder handeld. onder meer over functie waardering en de doorberekening van de belastingplannen van 'Oort'. Ook de AbvaKabo en dc LAD (Landelijke vereniging van Artsen in Dienstverband) zien voldoende basis om verder te on derhandelen. De Nederlandse Maatschappij voor Verpleegkun de (NMV) heeft geen vertrouwen in de goede afloop van voortzet ting van het cao-overleg. Samen met de Vereniging Verplegenden en Verzorgenden in Opstand (VVIO) gaat de NMV (circa 2500 le den in het kruiswerk) de werkne mers oproepen tot actie. De NK kan binnenkort een ultimatum Personeel van de Zoeterwoudse instelling Swetterhage nam gisteren massaal deelaan een protestbijeenkomst. Cao-onderhandelaar vreest dat door lage salaris straks geen personeel meer te kri jgen is GAB-di traatje v misschiet krachten kwaad bloed bij zoals jaarlijks in de bollenstreek. ZOETERWOUDE - Het personeel van de leefgemeenschap voor ver standelijk gehandicapten Swetter hage in Zoeterwoude heeft gister middag gedurende een uur het werk neergelegd. Tussen twee en drie uur, het tijdstip waarop de diensten worden gewisseld en er dus veel mensen aanwezig waren, namen 80 personeelsleden deel aan de protestactie. Eenderde van het personeel, 40 mannen en vrouwen, bleef in dienst om de bewoners de noodzakelijke zorg te geven. Ook in Zoeterwoude vinden de werkers in de gezondheidszorg dat er ten minste zes procent loonruim te dient te komen'. PvdA-kamerlid F. Moor, die in principe de nood zaak voor een fikse loonsverbete ring erkent maar geen financiële ruimte ziet, kreeg de wind flink van voren. Niet alleen cao-onderhande laar van de AbvaKabo, A. Wirtz, ook het personeel legde hem het vuur na aan de schenen. "Het extra geld is niet alleen voor ons nu van belang. Het gaat om de toekomst van de gezondheidszorg. Als de beloning nu niet wordt ver beterd en er niets wordt gedaan om de werkdruk te verlagen, is binnen zeer korte tijd geen enkele jongere meer te interesseren voor de ge zondheidszorg. Iedereen moet maar Turks of een Oosteuropese taal le ren spreken, want in die groepen zijn dan de enige mensen te vinden die nog in deze sector willen wer ken". luchtte een van de perso neelsleden van Swetterhage zijn hart. Wirtz hield zijn gehoor voor dat zes procent loonsverbetering een reële eis is. Volgens de vakbonds man hebben veel van de onlangs af gesloten-cao's een gelijke reikwijd te. "De werkelijke loonverhoging is dan misschien maar drie procent, door bijkomende maatregelen kom je vaak toch op zes procent uit". De gezondheidszorg staat vol gens Wirtz 'aan de vooravond van een kleine ramp'. Om de perso neelsbehoefte te dekken, moeten een op de zes schoolverlaters een baan in de gezondheidszorg kiezen. "Met de huidige arbeidsomstandig heden gebeurt dat natuurlijk nooit". Schuld PvdA'er Moor lijkt met de handen in het haar te zitten. Ook hij vindt dat de werkers in de gezondheids zorg meer verdienen. "Het gaat ech ter niet alleen om hen. De ambtena ren, uitkeringsgerechtigden en de werkers in de gezondheidszorg heb ben de afgelopen acht jaar door een falend kabinetsbeleid allemaal een gigantische achterstand opgelopen. Alleen de gezondheidszorg extra geld geven is niet eerlijk, een verbe tering voor de hele groep inkomens uit de collectieve sector is echter on betaalbaar". Moor' rekende voor dat 4,7 mil joen mensen op de een of andere majiier een inkomen van de over heid ontvangen. "Elke procent ex tra inkomen voor deze groep kost 1,2 miljard gulden". De socialist denkt dat door mid del van functiewaardering de belo ning in de gezondheidszorg verbe terd kan worden. "De taken zijn zwaarder geworden dus verbete ring is eerlijk". Door de lonen via dit Leden van de Nederlandse expeditie met sneeuwscooters op wegnaar de magnetische Noordpool. <foto anp> Leidse hoogleraar Kaïnphuisen op Noordpool (Vervolg van pagina 1) LEIDEN - Behalve als sportieve prestatie had de Noordpool-ex- peditie van de drie Nederlan ders vorig week ook tot doel om alvast enkele wetenschappelij ke onderzoeken té doen. De Oegstgeestenaar Kamp- huiscn, hoogleraar neuroLogie in Leiden, bestudeerde onder meer het waak-slaapritme bij de nooit ondergaande zon. Hij leidt bij het Academisch Zie kenhuis Leiden een centrum dat de fysiologische aspecten van slapen en dromen onderzoekt. Expeditieleider John Fincken droeg voor en tijdens de tocht dopjes op de hoofdhuid, die door middel van snoertjes verbonden waren met een recorder die Fincken aan zijn broeksband droeg. "Ik ben erg benieuwd wat er op de cassettes staat", al dus Kamphuisen. Dierenarts Riemersma heeft de fauna van het noordpoolge bied bestudeerd en de omstan digheden voor sledehonden om dat bij de expeditie, die volgend jaar volgt, hondesledes ge bruikt worden. Dit keer maakte de expeditie gebruik van zoge naamde Skidoo's, scooters met een soort ski's en een rupsband eronder. Het doel van de onderneming was de magnetische noordpool: een massa vloeibaar metaal on der de aardkost. Het zorgt er voor dat kompassen naar het noorden wijzen. Het magneti sche veld onder de Canadese 'Waddenzee' verandert van po sitie en beweegt zich in de rich ting van de noordpool. Zeer nauwkeurig navigerende sche pen moeten de verplaatsing van de magnetische noordpool dan ook zorgvuldig bijhouden. "Bij de magnetische noord pool werken kompassen niet, daarom moesten we ons bedie nen van 24-uurs-horIoges, die met behulp van de stand van de daar in dit jaargetijde nooit on dergaande zon de juiste richting aangeven", aldus Kamphuisen. "We beschikten verder over de diensten van een Eskimo-gids. Die oriënteerde zich op de kust lijnen van de eilanden en ei landjes. Je zag hem onzeker worden als hij geen kustlijn meer zag". De Skidoo's, waarmee de groep zich over het zeeijs .ver plaatste, kunnen een snelheid van 60 tot 70 kilometer per uur halen, maar door de 600 kilo we gende voorraadsledes die wer den meegetrokken reden ze ge middeld maar 20 kilometer per In zes dagen legde de groep 400 kilometer heen en 400 kilo meter terug af. De expeditie moest zich een weg zoeken door een doolhof van pakijs. De tem peratuur was gemiddeld 30 gra den onder nul. Soms liep die op naar min 18 en de laagste geme ten temperatuur was min 34 graden."Je kunt je handschoe nen niet uitdoen, want dan be vriezen je handen. Je gezicht moet je steeds bedekt houden", aldus Kamphuisen. De groep beleefde angstige momenten toen ze tijdens een sneeuwstorm drie jerrycans verloren. "Het is de enige keer dat we contact hebben opgeno men met onze uitvalspost. Er is toen benzine gebracht naar een tin- en loodmijn, zodat we die op de terugweg konden oppik ken", aldus Kamphuisen. Hij stond oog in oog met een ijsbeer met een welp, zag poolvossen en bloederige, door ijsberen aan gevreten zeehonden. Omdat het altijd licht was, bleven de Nederlanders en hun Eskimo-gids doorrijden tot ze vermoeid werden. Dan zetten ze hun twee tenten op en probeer den te slapen. Kamphuisen kijkt uit naar de expeditie in 1991, waarvoor nog wel geld vergaard moet worden. Hij weet echter niet of hij aan de volledige tocht zal deelne men. "Kijk eens, ik ben 58. Ze willen dan met sledehonden gaan. Dat gaat sneeuwrichel op en sneeuwrichel af en dan moet je ook nog de honden in het ga reel houden. Dat is me waar schijnlijk toch te zwaar. Maar ik zal vrijwel zeker in het basis kamp aanwezig zijn om het team van daaruit te begeleiden. Fincken en Riemersma vormen een perfect team". NBTenANW letten voortaan beter op drukte LEIDEN Het Nederlands Bureau voor Toerisme en de Algemene Ne derlandse Vereniging voor WV's zijn met elkaar overeengekomen dat op hoogtijdagen standaard een regeling in werking treedt die voor komt dat toeristen honderden kilo meters van de plek waar zij willen verblijven aan een slaapplaats moe ten worden geholpen. NBT en AN W hebben dat gister avond afgesproken. Tijdens het af gelopen paasweekeinde kwam met name de VW in Amsterdam knel te zitten. Zij moest vakantiegangers tot in het oosten van het land onder brengen. De WV's uitten'vervol gens kritiek op het NBT, dat, vol gens hen, de zogenaamde uitwijkre- geling had moeten hanteren. Maar dat gebeurde niet. Een woordvoerster van de ANW in Amersfoort vertelde vanmorgen dat de WV's met Pasen zijn over vallen door de grote stroom toeris ten. Een stroom, die zij niet hadden verwacht. Zou de NBT-regeling hebben gefunctioneerd, dan waren er geen problemen geweest. Dat het met Pasen 'mis' liep kwam doordat de regeling zeker vijfjaar niet meer hoefde te worden toegepast. Zowel NBT als ANW zal in het vervolg alerter op de drukte inspelen. Voedseldropping herdacht DEN HAAG/REGIO - De Stich ting Voedsel en Vrijheid organi seert op Koninginnedag een forma- tievlucht boven westelijk Neder land. Met de 'Manna Flypast' wor den de voedseldroppingen van 1945 herdacht. De eerste Vic-formatie vliegt om 10.34 uur over Leiden, gevolgd door een reeks andere vliegtuigen. Ver volgens vliegen de toestellen over Lisse (10.36 uur), Hillegom (10.37 uur), Hoofddorp (10.38 uur), Benne- broek (11.09 uur), Hillegom (11.10 uur), Lisse/Lisserbroek (11.11 uur), Rijnsaterswoude (11.13 uur), noord oostelijk van Ter Aar (11.14 uur) en Nieuwkoop (11.15 uur). 0uöiliruU)s Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De gerechtelijke bewaarder van een inboedel aan de Paulus- Potterstraat te 's-Hage gebruik te, waarschijnlijk om den tijd en de eentonigheid van zijn postje te verdrijven, tijdens hij de wacht hield, nu en dan een glaasjen sterken drank. De be waarder werd dronken en scheen in dien toestand behoefte te hebben aan de buitenlucht, al thans hij verliet het huis. De be woners maakten van den gele genheid gebruik om den inboe del gedeeltelijk uit het huis te dragen en in veiligheid te bren gen. De politie heeft zich dit zaakje aangetrokken. - De stad Dusseldorp zal hoogst waarschijnlijk eene leening gaan sluiten van 6,500,000 mark ten behoeve van den aanleg der nieuwe Rijnhaven. Vijftig jaar geleden: - B. en W. van 's-Gravenhage willen op verschillende aan den buitenkant der stad braaklig gende gemeentelijke bouwterrei nen bruine boonen en late aard appelen doen telen. De totale op pervlakte van den betelen grond bedraagt ongeveer 20 hectare. Hiervan kunnen ongeveer 15 h.a. met bruine bonen en onge veer 5 h.a. met aardappelen worden beplant. Het is de bedoe ling, dit werk in werkverschaf fing te doen geschieden. De uit voering van het plan zouden B. en W. willen opdragen aan den directeur van de gemeentelijke school- en kindertuinen in over leg met den directeur der ge meenteplantsoenen. De op brengst van de teelt kan ter be schikking worden gesteld van den gem. dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon ten be hoeve van de verzorgingshuizen. Voor dit plan vragen B. en W. den raad een crediet aan van f. 18.300. systeem omhoog te trekken wordt zijns inziens bovendien voorkomen dat de hele collectieve sector in sala ris moet stijgen. Het geld voor de loonsverbetering kan volgens Moor gevonden worden door de premies voor volksgezondheid te verhogen. "Velen zijn daartoe bereid". Wirtz ziet niks in dit plan: "De functiewaardering regelt alleen de verhouding tussen de lonen van verschillende werkers. Het hele loongebouw zou omhoog moeten". De actie van gistermiddag was bedoeld als waarschuwing voor de werkgevers verenigd in de Nationa le Ziekenhuis Raad. Op 30 april loopt het ultimatum af. Zijn de werkgevers niet bereid aan de eis van zes procent loonsverbetering te voldoen, dan volgen hardere acties. PvdA-kamerlid Frans Moor (rechts) kreeg de wind van voren, toen hij zei geen financiële ruimte te zien voor een beter loon. In het midden AbvaKabo-bestuurder Wirtz en links Swetterhage-staflid De Jong. (foto wim Dijkman) itt'W

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15