TAD LEIDEN Monopolie Omroep Rijnland op de tocht Nieuwe school verdeelt wijk in twee kampen LEIDSCH DAGBLAD Aula Mondriaan-school uitgebrand Wat moet er in Leiden xebeuren? Pijpenkabinet uit protest gesloten Flinke investeringen in hotel Holiday-Inn s DINSDAG 24 APRIL I Plan voor onaflianlcelijke zendgemachtigde LEIDEN - Omroep Rijn land dreigt ook in Leiden de zendmachtiging kwijt te ra ken. De gemeente streeft er naar om een onafhankelijke stichting in het leven te roe pen, die verantwoordelijk wordt voor lokale omroep. Rijnland en ook de voorma lige piratenzender Freewave kunnen dan onder de vlag van de nieuwe stichting uit- zendingen verzorgen. Het Leidse college van B en W heeft voor deze oplossing gekozen omdat pogingen om Rijnland en Freewave te laten samenwerken, zijn mislukt. Omroep Rijnland heeft al eerder la ten weten niet te willen meewerken aan een paraplu-constructie, waar bij hij programma's zou moeten le veren aan een onafhankelijke in stantie. Freewave heeft zich wel bereid verklaard om onder de vlag van een nieuwe rechtspersoon uitzendin gen te verzorgen. Opvallend is dat het initiatief om een onafhankelijke stichting, de Stichting Overkoepe lende Omroep Leiden (SOL), in het leven te roepen, afkomstig is van een medewerker van Rijnland, Hans van Hemessen. Wethouder Van der Nat, die ver antwoordelijk is voor het lokale ka belnet. zei gisteren tijdens een pers conferentie dat hij teleurgesteld is over de opstelling van Omroep Rijnland tijdens de onderhandelin gen. "Bewust of onbewust heeft Omroep Rijnland zich te veel als een monopolist opgesteld", aldus Van der Nat. Hij vindt dat Rijnland het als tè vanzelfsprekend beschouwt dat die weer de representativiteitsverkla- ring krijgt. Op grond van deze ver klaring, waarin staat dat de omroep voldoende wortels heeft in de sa menleving, verleent het Commissa riaat voor de Media de zendmachti ging. De wethouder noemt als grootste beizwaar tegen de huidige organisa tievorm van Rijnland dat deze vere niging èn uitzendingen verzorgt èn 'derden' moet toelaten tot het kabel net. Rijnland hanteert hoge tarie ven voor programma's van anderen en die belemmeren volgens de ge meente de toegankelijkheid voor die categorie. "En ik denk eigenlijk dat de problemen op dit gebied in de toekomst alleen maar groter wor den". Van der Nat verwacht juist dat de mogelijkheden voor lokale groeperingen toenemen als de SOL er komt. "De open-kanaalfunctie van de lokale omroep wordt ver sterkt", meent de VVD'er. De nieuwe instelling is nog niet daadwerkelijk opgericht. Intussen hebben B en W wel besloten om nog geen advies te geven aan het Com missariaat voor de Media over de re presentativiteit van Freewave en Omroep Rijnland. Wethouder Van der Nat sluit niet uit dat er procedu res worden gevoerd indien Omroep Illegale plakkers aangehouden LEIDEN - De politie heeft de afge lopen nacht twee onbekenden aan gehouden die illegaal anti-Shell posters hebben geplakt op gevels in de Haarlemmerstraat en Janvossen- De verdachten hebben tot nu toe niets willen loslaten over hun iden- tititeit. Ze zijn ingesloten en worden verhoord. Rijnland geen representativiteits- verklaring krijgt. Freewave zei gisteren in een eer ste reactie 'in' te zijn voor de nieuwe organisatievorm. "We vinden het een goed idee dat er een onafhanke lijke stichting wordt opgericht. Dat betekent dat beide kandidaten voor de zendmachtiging kunnen uitzen den. Op die manier kan ook worden bereikt dat er een lokale omroep is die 24 uur per dag in de lucht is", zegt de voorzitter van Freewave, Chris de Waard. Omroep-Rijnlandvoorzitter J. van Leeuwen is stomverbaasd over de stellingname van de gemeente Leiden. "We hebben de afgelopen maanden met de amateur-wethou ders van 14 gemeenten op een goe de zakelijke manier onderhandeld, alleen met het enige professionele college in de regio, dat van Leiden, moet het allemaal een half jaar du ren. Ik vraag me wel eens af of wij ons soms moeten opheffen.". Van Leeuwen noemt het zeer kwalijk dat wethouder Van der Nat de argumenten die door Rijnland zijn aangedragen niet heeft doorge geven aan het college. Het verwijt dat zijn omroep niet voldoende openstaat voor derden legt hij naast zich neer. "Wij hebben de gemeente aangeboden om acht uur per dag door derden te laten vullen. De or ganisatie daarvan zou in handen kunnen komen van een onafhanke lijke stichting". Hij wijst er op dat de aanvraag van de SOL om representatief te worden, veel te laat is gedaan. "De termijn is in oktober van vorig jaar gesloten. Dat zullen we het Com missariaat ook zeker laten weten. De gemeente gaat naar mijn mening buiten haar boekje. Het enige wat ze moet doen is beoordelen of Freewa ve en Rijnland representatief zijn en dat aan het Commissariaat meede len". De brand in de aula c c kantine van de Mondriaanschool richtte voor enkele tonnen schade o LEIDEN - De aula annex kanti ne van de Mondriaan-scholenge- meenschap voor beroepsonder wijs aan de Vijf Meilaan is van ochtend volledig uitgebrand. De schade loopt waarschijnlijk in de tonnen. De brandweer rukte met groot materieel uit. Er werden twee spuitwagens, een ladderwagen en een commandowagen ingezet. In totaal waren zestien man in de weer om het vuur te bestrijden. Dat werk duurde vanochtend van circa 6.00 tot 8.15 uur. De brandweer kon de brand be perken tot de aula, die op de eer ste verdieping van het schoolge bouw ligt. De rest van het school gebouw kon worden gespaard. Enkele lokalen nabij de kantine hebben wat roetschade opgelo pen. De brandweer trofd bij aan komst een ladder tegen de gevel en zag dat een van de kantinerui ten was ingeslagen. Binnen ston den verschillende lades open. Brandstichting ligt dan ook voor de hand. Hoe groot de schade precies is, was vanochtend nog onbekend. In de loop van vandaag gaat een delegatie van brandweer, politie en gemeente een kijkje nemen. Daarna kan een precieze raming van de schade worden gegeven. De lessen op de school voor be roepsonderwijs zijn vanochtend zoveel mogelijk doorgegaan. Al leen de lokalen op de eerste ver dieping waren onbruikbaar door een laag roet op het schoolmeubi- lair. "Maar vanavond komt de schoonmaakploeg die de boel weer in orde maakt", aldus con rector Barkema van de scholen gemeenschap. Volgens hem gaan alle lessen morgen weer gewoon door. Hij verwacht dat de leerlingen weinig last ondervinden van de gevolgen van de brand. "We hebben de ra men tegen elkaar open gezet, dus de stank is weg". LEIDEN - Wat vinden Leide- naars dat er de komende jaren in de stad moet gebeuren. Wat zit hen het meeste dwars? Welke problemen moeten door de nieuwbakken gemeenteraad worden aangepakt? Op dinsdag 1 mei treedt de nieuwe gemeenteraad aan. Bin nen de partijen die zitting heb ben in het college van burge meester en wethouders zijn weliswaar afspraken gemaakt over wat er volgens hen moet ge beuren in de stad. Maar denkt de Leidenaar daar eigenlijk ook zo Lezers worden uitgenodigd hun grieven en wensen kort en krachtig op papier te zetten en nog deze week te sturen aan: stadsredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB in Leiden. Promotieplan voor Leidse binnenstad LEIDEN Een extern bureau gaat een promotieplan voor de binnen stad opstellen. Het bureau gaat on der meer bekijken of er meer toeris tische activiteiten moeten worden ontplooid en of er bepaalde winkel branches ontbreken. "Het moet de slechte en zwakke punten van de Leidse binnenstad naar voren bren gen", zegt de wethouder van econo mische zaken, M. van der Nat. Met het onderzoek is een bedrag gemoeid van 120.000. Van dit geld wordt 72.000 gulden op tafel gelegd door de organisaties Leiden Leeft en de KNOV (die daarvoor een sub sidie aanvragen). De Kamer van Koophandel en de gemeente Lei den dragen elk 24.000 gulden bij. Emotionele inspraakavond over nieuwbouw 'Woutertje Pieterse' LEIDEN - In de strijd om de plaats van de nieuwbouw van de openbare basisschool Wou tertje Pieterse staan twee groe pen onverzoenlijk tegenover el kaar. Een groep bewoners van de Raadsherenbuurt vindt nieuwbouw op het grasveld aan de Antonie Duyklaan een aan tasting van de Leidse Hout. Ou ders van kinderen van de Wou tertje Pieterse vinden echter een centrale ligging en een goe de bereikbaarheid van de school belangrijker dan het ver dwijnen van een stuk grasveld. Tijdens een emotioneel verlopen in spraakavond bleek gisteravond een aantal omwonenden zich fel te ver zetten tegen de komst van Wouter tje Pieterse op het groenstrook aan de Antonie Duycklaan. Zij vinden dit 'een vernietiging van een stuk uniek natuurgebied'. "Het is de zo veelste poging van de gemeente om een van de weinige natuurgebieden die Leiden arm is om zeep te hel pen", zo zei bewoonster Van der Broek. De tegenstanders van de door de gemeente aangewezen lokatie me nen bovendien dat de verkeersvei ligheid op de Houtlaan door de plannen achteruit gaat. Zij betoog den, en zij werden hierin gesteund door het Diaconessenhuis, dat hier door nog meer verkeer op al zo drukke Houtlaan zal komen. De ouders van kinderen van de Woutertje Pieterse en het schoolbe stuur vinden daarentegen de plek, die door de gemeente al een paar Het terrein in de Leidse Hout waarop in de ogen i school Woutertje Pieterse moet verrijzen. x aantal wijkbewoners en de gemeente de r maanden geleden werd aangewe zen, beslist de beste. Een belangrij ke reden hiervoor is dat het centraal in de wijk ligt en voor een meerder heid van de ouders het beste en vei ligste te bereiken is. Plaatsing aan de andere kant van de gens de ouders dat de plaats aan de Rijnsburgerweg, zoals de tegen- Nachtegaallaan onveilig is vanwege standers willen, wijst het schoolbe- da nabijheid van de Wassenaarse- LEIDEN - Uit protest gaat het Pij penkabinet aan de Oude Vest dit weekeinde niet open. Het muse um is boos op de onwillige hou ding van de gemeente om mee te werken aan de verhuizing van het kabinet naar een naastgelegen en groter pand. Indien de verhuizing niet doorgaat, overweegt Stich ting Pijpenkabinet om het muse um in de toekomst vóór publiek te sluiten. Het Pijpenkabinet zit nu in de regentenkamer van Hof Meer mansburg en die is volgens secre taris B.R. Goes van de stichting veel te klein geworden. "We heb ben de laatste tijd zodanig veel nieuw materiaal verworven, dat we niet meer weten waar we dat moeten verstouwen. De regen tenkamer is stijlvol, maar nauwe lijks geschikt voor een museum. Er is onvoldoende ruimte voor vi trines, maar ook missen we een werkhoek waar we demonstraties van pijp maken kunnen geven", aldus Goes. De stichting is zodoende al ruim een jaar aan het onderhan delen over het pand naast het hof je dat al een tijd leeg staat. Vol gens Goes kostte het aanvanke-, lijk heel veel moeite om de ge meente zover te krijgen het aan hei museum te verhuren. Nu dat echter mogelijk is blijkt de huur prijs voor het Pijpenkabinet niet op te brengen. Bovendien wil de gemeente bij de verbouwing die nu aan de gang is geen rekening houden met wensen van het Pij penkabinet. Met de protestactie hoopt de stichting de gemeente zover te kunnen krijgen dat de verhuizing mogelijk wordt. "Het museum is een particulier initiatief. We heb ben geen subsidie. Met onbetaal de medewerkers worden bezoe kers rondgeleid en demonstraties gegeven. Maar wanneer we de ge meente zo onwillig blijft zetten we daar een punt achter. We blij ven dan wel verzamelen en onder zoek doen, maar we sluiten voor het publiek". de onstuimige groei uit haar voe gen. Gezien de prognose die door het ministerie na veel bijstellingen goedgekeurd is, is het volgens het schoolbestuur zelfs noodzakelijk dat nog vóór het schooljaar 1991/92 het nieuwe onderkomen betrokken kan worden. De haast die de gemeente aan de dag legt om een nieuw gebouw uit de grond te stampen, werd overi gens door de inspraakcommissie vorige maand niet goedgekeurd. De inspraakmogelijkheden waren be perkt tot een informatie-avond die vorige maand werd gehouden. De inspraakcommissie meende dat dit in strijd was met de verordening om bestemmingsplannen te wijzigen. Het grasveld dat nu gebruikt wordt als oefenveld door een korfbal- en honkbalvereniging, heeft de be stemming sportterrein. Een be stemmingsplanwijziging vereist een inspraakavond. Behalve het grasveld aan de An tonie Duyklaan werd gisteravond ook gesproken over alternatieve plaatsen, zoals het speelveld van korfbalvereniging De Algemene, het speelveld van honkbalvereni ging Volle Bak tegenover het Diaco nessenhuis, het schoolsporterrein aan de Kagerstraat en het plant soentje aan de Kagerstraat tegen over het Agnescollege. Geen van deze terreinen is ook in de ogen van de ongeveer 90 aanwezigen ge schikt. Daarentegen waren er wel voor- stellien om de huidige behuizing van Woutertje Pieterse aan de Anto nie Duycklaan te slopen en te ver vangen voor een groter pand. "Er is plaats in de wijk voor tijdelijke noodlokalen waar Woutertje Piet- serse zo lang kan intrekken", zo meende een bewoner. Te optimistisch Volgens de voorzitter van de bijeen komst, ambtenaar D. Halfwerk van directie ruimtelijke ordening, is de ze lokatie te klein. Voor een nieuwe school voor 218 kinderen is ten min ste 2200 vierkante meter nodig, ter wijl daar in twee bouwlagen slechts 1500 vierkante meter aanwezig is. Twee bewoners, A. Korevaar en P.C. Schrader, menen dat de prog noses van de gemeente veel te opti mistisch waren over de groei van de school. Zij pleitten dan ook voor heroverweging van de uitgangs punten van de prognose. Daarbij aansluitend vinden zij dat het argu ment van te weinig ruimte niet meer geldt wanneer men uitgaat van een kleinere groei. Veel bewoners willen dat de school verrijst achter de Vogelwijk, op het voormalig terrein van de An- nakliniek of op de Pomona-sport- velden. Daar wordt geen natuur ge schaad en zo wordt de verkeersvei ligheid op de Houtlaan niet aangek- tast. Bovendien bestreden zij het ar gument dat in de Vogelwijk minder kinderen wonen, door te wijzen op de nieuwbouw die daar en op het voormalig terrein van het Acade misch Ziekenhuis gaat komen. Bewoners van de Vogelwijk be klaagden zich er op hun beurt over dat zij niet tijdig zijn ingelicht over het ter discussie stellen van de ge meente van de twee plaatsen in hun wijk. Volgens Halfwerk overweegt de gemeente om de Vogelwijkbe woners alsnog hun bezwaren ken baar te laten maken over de plaat sen nabij de Nachtegaallaan. Gewijzigd aanvangstijdstip commissie EA De vergadering van de raadscommissie Economische Aangelegenheden wordt gehouden op woensdag 25 april a.s. van 18.00-19.30 uur in kamer 23/24 van het Gulden Vlies, Breestraat 125. (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Holiday Inn Leiden kan de komende jaren flink gaan groeien. Door toenemende vestiging van bedrijven in de stad neemt de vraag naar hotel kamers en vergaderruimten flink toe. Dat is de reden voor de uitbreiding die op termijn leidt tot meer werkgelegenheid. Het hotel gaat 1 mei over in handen van de Ravast-dochter Ravinco uit Amsterdam. Intern wijzigt er wei nig bij het hotel, dat in 1968 werd ge opend als eerste Holiday Inn in Eu ropa. De naam blijft gehandhaafd en ook de huidige directie blijft in functie. Alleen de eigenaar veran dert. De verkoop houdt verband met het naderen van de pensioen-ge rechtigde leeftijd van de de huidige eigenaar, T. Voight. De onderhan delingen over de verkoop van het hotel hebben enkele maanden ge duurd. Over het exacte bedrag dat is gemoeid met de transactie worden geen mededelingen gedaan. Ravast- woordvoerder A. Mandersloot wil alleen kwijt dat het om 'ettelijke miljoenen guldens' gaat, maar waarschijnlijk enkele tientallen miljoenen. De huidige kamers worden dit jaar al opgeknapt. "Die zijn wat ach terhaald, ze worden aangepast aan de tegenwoordige eisen", aldus Mandersloot. De vakbonden zijn vanaf eind maart bij het overleg betrokken. Ze zijn uitermate tevreden over het be reikte resultaat. Met name de garan tie dat de huidige werkgelegenheid de komende tien jaar wordt gehand haafd beschouwen de bonden als een waardevol gegeven. Ravinco heeft al hotels in Enge land, Schotland en op het Kanaalei land Yersey. De keu^e voor Leiden is volgens een woordvoerder heel bewust gemaakt. "Met al die nieu we bedrijven die in de buurt wor den gebouwd verwachten we veel klanten en een uitbreiding de vraag naar vergaderruimte". Populieren gerooid in buurt Boshof LEIDEN De gemeente Leiden gaat vanaf 7 mei een aantal grote po pulieren in de Weidehof en de Boshof rooien. Volgens de gemeen te leveren de bomen gevaar op voor de bewoners. Tijdens het rooien, dat zo'n 15 dagen gaat duren, is het niet mogelijk om in de straat auto's te parkeren. De gemeente verzoekt bewoners tijdens deze periode een andere parkeerplaats te zoeken. Ook moeten de bewoners reke ning houden met de mogelijkheid dat de wagens van de gemeenterei nigingsdienst de Weidehof en de Boshof niet kunnen bereiken tij dens het rooien. Het huis- en grof vuil moet in dat geval op de hoek van de straat gezet worden. Het rooien van de populieren is onderdeel van de plannen van de gemeente om de woonomgeving te verbeteren in de Akkerhof, Boshof, Weidehof, Duinhof en de Meerhof. In het najaar wordt het groengebied in de Duinhof, Weidehof, Akkerhof en de Boshof onder handen geno- STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD L E I D E

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13