Twee Leiderdorpse wethouders krijgen A4 in de portefeuille CDA Leiderdorp is in de hoek gezet Miljoenenschade bij brand in Valkenburg Nieuw bezwaar tegen uitbreiding Gouden Leeuw WMzmmmmm. LEIDERDORP - De VVD Leider dorp is de grot;e winnaar van de onderhandelingen over het nieu we collegeprogramma en de ver deling van de portefeuilles. D66 eindigt, door een nauwe samen werking met de liberalen, als goe de 'tweede'. Het CDA, die de col legevorming als grootste partij mocht leiden, is de grote verlie- door Erna Straatsma De christen-democraten, die met vijf zetels in de raad vertegen woordigd blijven, zien de belang rijkste portefeuilles aan hun neus voorbij gaan. De WD verloor tij dens de verkiezingen een zetel, is nu even groot als het CDA, maar heeft op veel punten van het CDA 'gewonnen'. De vorige raadsperiode had de CDA-wethouder ruimtelijke or dening, milieu, volkshuisvesting en verkeer in zijn portefeuille, nu welzijn, onderwijs en personeels zaken. CDA-wethouder mevrouw C. Kerner heeft geen licht taken pakket, maar de belangrijkste za ken waar Leiderdorp de komen de tijd mee te maken heeft spelen zich op een ander terrein af (ver keer, woningbouw, milieu). Bijna alle belangrijke beleids terreinen waarover de partijen tij dens de college-onderhandelin gen van mening verschilden zijn bij de VVD en D66 onderge bracht. Waar de PvdA een paar weken geleden voor waarschuw de lijkt een feit: het CDA is ge mangeld door de twee andere col legepartijen. WD en D66 hebben CDA-wethouder J. den Boeft be gin dit jaar naar huis gestuurd. De verhoudingen tussen de partijen zijn nog steeds verstoord; het CDA wilde daarom in eerste in stantie met de PvdA en Groen Links in zee gaan. WD en D66 zijn in die periode goede maatjes geworden. De vraag rijst of het takenpak ket van de nieuwe D66-wethou- der niet te zwaar is. Mevrouw H. Veldstra, die namens de demo craten plaatsneemt in het college, is nieuwkomer in de raad. De af gelopen vier jaar draaide ze mee als burgerlid voor D66 in de com missie welzijn. D66 had twee ze tels en heeft er nu vier. De kers verse bestuurder en beheerder van de Leiderdorpse 'schatkist' staat aan het begin van haar poli tieke carrière direct voor een zwa re taak. De onlangs gepresenteer de voorjaarsnota geeft aan dat de gemeente de komende jaren reke ning moet houden met flinke te korten. Voor 1990 heeft Leider dorp nu al een tekort van ruim drie ton. Gezien de slechte vooruitzich ten is het betreurenswaardig dat in Leiderdorp de wethouders ko men en gaan. In 1986 traden drie nieuwe wethouders aan, nu zijn dat er twee. De afgelopen raads periode hebben drie personen (de PvdA'ers J. Bezemer, G.H.J. Keij- zers en V. Molkenboer) de post fi nanciën bemand en waren er twee wethouders voor ruimtelij ke ordening/verkeer/milieu (de CDA'ers J. den Boeft en A. Roest). Commentaar Den Boeft in februari door een meerderheid van de raad wegge stuurd omdat hij informatie over de verbreding van de A4 zou heb ben achtergehouden. Achteraf bleek de de vermeende arrogan tie van öen Boeft voor PvdA, D66 en WD de werkelijke reden om hem weg te sturen. Een vreemd staaltje politiek: Den Boeft stond in andere gemeenten juist hoog aangeschreven als bestuurder. Zittend wethouder Huigen heeft 'de afgelopen raadperiode enkele malen stevige kritiek van de fractie te verduren gehad. Ze wordt in de wandelgangen geken schetst als iemand die op haar te nen moet lopen om het wethou derschap aan te kunnen. Nu zij samen met twee onervaren nieu we wethouders en een aangekon digde harde oppositie van PvdA en Groen Links aan de gang moet is het wachten op een volgende botsing tussen raad en college. College eist milieu-effectrapportage verbreding LEIDERDORP - Twee Lei derdorpse wethouders, van de WD en D66, zullen zich de komende periode bezig houden met de verbreding van de A4. Het zijn WD- wethouder mevrouw C.A. Huigen en D66-wethouder mevrouw H. Veldstra. De nieuwe collegepartijen, CDA, WD en D66, hebben verder in het nieuwe college programma de eis gesteld dat er een milieu-effectrap portage komt. Het moet de gevolgen van de verbreding van de rijksweg op een rijtje zetten. Huigen wordt de eerst verantwoor delijke bestuurder in de discussies over een bredere rijksweg. De zit tende wethouder zal de onderhan delingen met Rijkswaterstaat voe ren. De nieuwe D66-wethouder, me vrouw H. ^Veldstra, krijgt ruimtelij ke ordening en verkeer in haar por tefeuille en is in tweede instantie verantwoordelijk voor de A4. Me vrouw C. Kerner krijgt als CDA- wethouder onderwijs, welzijn en personeelszaken in haar portefeuil le. Voormalig welzijnswethouder Huigen gaat behalve de A4, financi ën, econonomische zaken en sociale zaken beheren. Ze zal ook als loco burgemeester optreden. Veldstra, die nieuw is in de gemeenteraad, krijgt verder volkshuisvesting en milieu in haar portefeuille. Het takenpakket van burgemees ter A.J.A.L. Bruggeman, de enige man in het nieuwe college, wordt licht uitgebreid. Naast openbare or de, bëstuurszaken en veiligheid gaat Bruggeman zich bezighouden met het maken van een plan om de burger meer bij het gemeenteklijke bestuur te betrekken. Omleiding CDA, WD en D66 hebben hun standpunt over de verbreding van de A4 enigszins gewijzigd door in het nieuwe collegeprogramma, dat zaterdag is gepresenteerd, te pleiten voor een milieu-effectrapportage. De collegepartijen willen ook dat Rijkswaterstaat de aanleg van een tunnel onder de Oude Rijn alsnog ter discussie stelt en de mogelijkhe den van een omleiding van de weg onderzoekt. PvdA en Groen Links hebben zich op het laatste moment terugge trokken uit de onderhandelingen over het nieuwe collegeprogramma. Beide progressieve partijen zijn on der meer ontevreden over de finan ciële onderbouwing van het nieuwe beleid. Ook op het nieuwe woningbouw beleid hebben Groen Links en PvdA kritiek. CDA, VVD en D66 willen het woningbezit bevorderen en een accent leggen op de bouw van woningen met prijzen tussen de twee en drie ton. De progressieven concluderen hieruit dat CDA, WD en D66 vooral voor de 'beter gesitu eerden' opkomen. Dat zou ten koste gaan van de sociale woningbouw voor mensen met lage inkomens. Offers CD A-onderhandelaar A. Roest is te vreden over het resultaat van de be sprekingen, maar geeft toe dat zijn partij offers heeft moeten brengen. WD en D66 hebben in gezamenlijk vooroverleg een groot deel van het college-programma geschreven en dat het CDA voorgelegd. Roest ont kende overigens dat zijn partij de minder zware portefeuilles heeft ge kregen. Volgens de nieuwe CDA- fractievoorzitter is onderwijs Ker ner 'op het lijf geschreven', omdat de nieuwe CDA-bestuurder een 'on- derwijs-achtergrond' heeft. Kerner is directrice is van de protestants- christelijke basisschool Kastanje laan in Leiderdorp. De onderhandelaren van de drie collepartijen toonden zich zaterdag uiterst verbolgen over de houding van de PvdA als 'de grote verliezer' van de gemeenteraadsverkiezin gen. Een dag voordat het college programma zou worden afgerond haakte de progressieve gespreks partner samen met Groen Links af. Een bericht aan de onderhandela ren konden er niet van af, de partij en hielden het bij een pèrsbericht. "De intern sterk verdeelde Partij van de Arbeid heeft van het begin af aan aangestuurd op een rol in de op positie en zich daarmee buiten ge speeld", luidde de mening van CDA, WD en D66. "Van PvdA- voorman Molkenboer, die wethou der financiën was, is het uitermate zwak om dé financiële onderbou wing van het programma zonder meer af te wijzen, zonder zelf met nota's en alternatieven te komen. Het spel van de PvdA is weinig ver heffend", aldus de nieuwe fractie voorzitters A. Roest (CDA), J. de Waard (WD) en E. Grootaarts (D66). De drie fractievoorzitter verwach ten een koele, zakelijke en harde op positie van de PvdA en Groen Links. Graag hadden de collegepar tijen gezien dat het progressieve blok het programma gedeeltelijk had onderschreven, maar 'mis schien is het wel goed dat een con trolerende groep op geen enkele wijze gebonden is aan het program- Massale vechtpartij centrum Warmond WARMOND - Tien personen waren zaterdagavond betrokken bij een vechtpartij in de Warmondse Dorpsstraat. Om ongeveer twaalf uur herkende een Warmonder op straat een persoon die hem een paar maanden geleden had opgelicht. De Warmonder besloot daarop de op lichter 'even onder handen te ne men', waarna meer mensen zich met het conflict bemoeiden. De po litie wist de vechtenden snel te scheiden, waardoor de ernstigste slachtoffers slechts een paar builen en schrammen opliepen. Eén per soon kreeg een proces-verbaal we gens mishandeling. INBRAAK - Bij een inbraak in een woning aan de Warmonderweg in Oegstgeest zijn de afgelopen dagen 60 cd-schijfjes ontvreemd. De in brekers verschaften zich toegang tot de woning door een gat te zagen in een zijraam. Via.djt gat konden zij de beveiligingspen weghalen en het raam openschuiven. MAANDAG 23 APRIL 1990 Politie tast in het duister over oorzaak (Vervolg van pag. 1) VALKENBURG - De poli tie van Rijnsburg, waaron der Valkenburg valt, tast nog volledig in het duister over de oorzaak van de brand bij het bedrijf De Leeuw aan de Joghtlaan. "Op dit moment hebben wij nog geen enkele aanwij zing". aldus korpschef G. Grote beroering om verplaatsing dubbele ramen.. LEIDERDORP - Bij de Lei derdorpse politie kwam zater dagmiddag de melding binnen dat bij een bouwplaats in de Buitenhof 15 dubbele ramen waren gestolen. De melding kwam binnen via een beveili gingsbedrijf en de politie stel de direct een onderzoek in. Navraag leerde dat een man de ramen in een aanhangwa gen had ingeladen in opdracht van de twee aannemers, Noor- lander en Meerburg. Perso nenauto noch aanhanger wa ren echter van firmanamen voorzien en dat wekte be vreemding op de vrije zater- dag. van Ede vanmorgen. De felle uitslaande brand legde het droogbloemenbedrijf volle dig in de as. De schade wordt voorlopig geschat op enkele miljoenen guldens. Er deden zich geen persoonlijke onge lukken voor. De brand, die met een enorme rook ontwikkeling gepaard ging, brak omstreeks half elf uit. Vanwege het vrijkomen van acetondampen in het bedrijf worden de droogbloe men ook geverfd moest het mas saal opgekomen publiek door de politie op afstand worden gehou den. Direct gevaar voor omwonen den was er volgens de politie niet omdat aceton snel Vervliegt. Wel werd omwonenden verzocht de ra men gesloten te houden. Uit het be drijf werden zo'n veertig vaten met aceton verwijderd. De Valkenburgse brandweer kreeg bij het bestrijden van de vuur zee assistentie van de korpsen van Rijnsburg, Katwijk en Leiden. Er werden vijf bluswagens en een hoogwerker ingezet. In totaal waren zo'n 50 spuitgasten, van wie een groot aantal uitgerust, met gasmas kers, betrokken bij de blussings- werkzaamheden. De brand in het bedrijfspand aan de Joghtlaan, eigendom van het Kat- wijkse bouwbedrijf De Lange-Van der Plas, is vermoedelijk begonnen in het kantoorgedeelte. Het vuur moet razendsnel om zich heen heb ben gegrepen. Binnen enkele minu ten stond het uit vier loodsen be staande bedrijf in lichterlaaie. On langs werden de loodsen nog voor 2,5 ton verbouwd. Volgens burgemeester C. Sinke van Valkenburg, gisteren ook aan wezig bij de brand, beschikte het bedrijf over de benodigde hinder wetvergunning. Een aanpassing van de vergunning, in verband met de verbouwing, was volgens hem nagenoeg rond. Voor Sinke was het de ergste brand die hij sinds zijn komst naar Valkenburg vijf jaar geleden - heeft meegemaakt. "Een extra hin derpaal vormde de gasleiding die onder het bedrijf liep en pas tegen twee uur vannacht kon worden af gesloten", aldus Sinke. Aanvanke lijk liepen ook omliggende bedrij ven gevaar. De brandweer wist ech ter erger te voorkomen. Ofschoon gisteravond na een uur het vuur onder controle was, is de brandweer tot vanmorgen bezig ge weest met nablussen. De Valken- burgseweg tussen Katwijk en Lei den werd lange tijd voor alle ver keer afgesloten. De hevig geëmotio neerde eigenaar van het droogbloe menbedrijf, H. de Leeuw, wenste nog geen commentaar te geven. Ook de politie had vanmorgen vroeg nog niet met de Valkenburger gesproken. TRACTOR GESTOLEN - Van het bouwterrein voor de verbreding van de rijkweg A4 is in de nacht van vrijdag op zaterdag een tractor ge stolen. De trekker heeft een waarde van 94.000 gulden. Hij was eigen dom van een Leidschendams be drijf. VOORSCHOTEN - De werk groep milieubeheer Leiden heeft bij de gemeente Voor schoten bezwaar aangetekend tegen uitbreiding van motel- /restaurant de Gouden Leeuw aan de Veurseweg. De bezwa ren richten zich tegen de voor genomen vergroting van het restaurant, het vergroten van het motel en de bouw van een transformatorstation. De ge meente wil de Van der Valk vestiging toestemming geven voor de uitbreiding. De werkgroep milieubeheer onder schrijft een bezwaarschrift dat vori ge week door omwonenden is inge diend. De bewoners voeren aan dat de vergroting in strijd is met het be stemmingsplan, waarin agrarische bedrijfsvoering en behoud van landschappelijke waarden voorop staan. De extra parkeerplaatsen die Van der Valk wil aanleggen, zouden meer autoverkeer aantrekken. De werkgroepmilieubeheer voegt daar in haar bezwaar aan tóe dat 'de volstrekt ongegeneerde uit breiding van de bebouwing waar van hier sprake is, ook absoluut niet te rijmen valt met het vigerende bufferzonebeleid ter plaatse'. De werkgroep verwijst naar een brief, van de minister van Volkshuisves ting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) aan het Zuid hollandse provinciebestuur. Daarin zou de minister zich duidelijk heb ben uitgesproken over 'de concrete De bewoners verwijten de ge meente dat al in 1977 werd gezegd dat het motel een afronding van het bedrijfscomplex zou vormen. Zij vinden dat het gemeentebestuur nog steeds aan deze uitspraak is ge bonden. Een woordvoeder van de gemeente wilde vanochtend nog niet reageren: "Ach meneer, ik heb nog niet eens alle bezwaarschriften bij elkaar gezocht". Dubbel oogletsel na een mislukte inhaalpoging ZOETERWOUDE - Een 25-jarige autobestuurder uit Zoeterwoude en zijn 23-jarige bijrijder hebben zater dagavond om half zeven oogletsel opgelopen bij het te water raken, van hun personenauto. Beide Zoe- terwoudenaren zijn overgebracht! naar het ziekenhuis, maar konden na behandeling naar huis. De auto reed over de Ommedijk-; wijkseweg in de richting van Zoe-| terwoude-dorp en haalde een auto in, vlak voor de bocht waar een in- haalverbod geldt. In de bocht raak te de auto in een slip en schoven de Zoeterwoudenaren de sloot in. Paarden werpen berijdsters af WASSENAAR - Twee jonge in woonsters van Wassenaar zijn gis teravond licht gewond geraakt bij het paardrijden op het strand. Om ongeveer elf uur werd een 13-jarig meisje ter hoogte van de Wassenaar- se Slag door haar paard afgewor pen. Even later gebeurde hetzelfde met een 14-jarig meisje ter hoogte van Meijendel. Beide meisjes zijn overgebracht naar het AZL. In totaal 50 brandweerlieden werden gisteravond ingezet bij het bestrijden van de vuurzee in Valkenburg, (foto Dick Hogewoning) NCVB houdt een dia-avond over China, gebouw Nabij, aan vang 20.00 uur. professor C, Temminck spreekt over honderd jaar automobielge schiedenis, trouwzaal Oude Raadhuis, aanvang 20.00 uur. informatie-avond Veilig Ver keer Nederland. Stadskantoor, aanyang 20.00 uur. Leiden toespraak bij Vogelverenigig 'De Zanger', over 'gezond vogel- Spoortje, Bernhardkade. Leiderdorp vergadering commissie RO- VM, aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. Oegstgeest bridgen voor niet-rokers. aan vang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. melda', Boerderij Meerrust, aan vang 20.00 uur. vergadering commissie MWO, 20.30 uur in het gemeentehuis. Wassenaar- vergadering van de gemeente raad, aanvang 19.30 uur in het raadhuis. DINSDAG 24 APRIL Katwijk sporten voor mensen met CA RA olv een fysiotherapeute, van 13.30 tot 14.30 uur in sportzaal Boorsma, Zwanenburg. Leiden telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur tel: 071-254654. oecumenisch avondgebed in de Oud-Katholieke Kerk, Zoeter- woudse Singel, van 19.00' tot 19.30 uur. voorstellig: 'Strange Interlude', door De Voorziening en de Blau we Maandag Compagnie, aan vang 20.15 uur in de Leidse vingen in het graf van Maya, door prof. dr. H.D. Schneider, 20.00 uur in de Taffeh-zaal, Rijksmuseum van Oudheden, Rapenburg. Voorschoten algemene ledenvergadering CDA-Voorschoten, aanvang 20.00 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. WOENSDAG 25 APRIL Alphen avondwandeltocht Castellum over 5,10 of 15 km, start om 18.00 uur bij de St. Jozefzaal, Para dijslaan. jeugdinstuif volleybal in gym nastieklokaal van Zonnebloem- school, Jongkindt Coninckstraat, van 18.30 tot 19.30 uur. lezingencyclus.over natuurlijke geneeswijzen en zelfontwikkeling: 'Kleurenleer', door drs Rien Zoon, aanvang 20.00 uur m het Leids Volkshuis. Apothekersdijk. uitvoering van de muzikale thriller: 'Monsieur Tussaud' door sg Duinzigt, aanvang 20.00 uur in de Leidse Schouwburg. lezing: Tuinkunst en Tuinge- schiedenis', door To'ita Buiten huis. aanvang 20.15 uur in de Ka pelzaal van K&O, Oude Vest. voorstelling: 'Candida', door Theater van het Oosten, aanvang Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp. aanvang 13.30 uur, Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. kennismaking met de bowl- sport bij Parabowls, van 12.00 tot 15.00 uur in sportcomplex De Does, Hoogmadeseweg. Voorschoten gewestelijke dag NVvH, aan vang 9.30 uur in Cultureel Cen trum, Marijkelaan. kindervoorstelling: "Wie niet blauw is, is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus, aanvang

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8