Solidariteit eist nieuwe verkiezingen Walesa blijft machtigste man van Polen Amerikaanse sekte wacht met wapens en miljoen liter olie op de wereldramp Elf EG-landen voor snelle politieke unie Neo-nazi's DDR gaan tekeer in Berlijn Hereniging verdeelt Duitslanden MAANDAG 23 APRIL 1990 Walesa herkozen als voorzitter GDANSK (AP/Rtr/AFP) Solidariteit heeft de regering' van Tadeusz Mazowiecki gisteren onder druk gezet om de economische en politieke hervormingen te versnellen. Bij na unaniem eiste het congres dat uiterlijk in het voorjaar van 1991 nieuwe parlementsverkiezingen en een recht streekse presidentsverkiezing worden gehouden. Polen was vorig jaar het eerste Oost- blok-land dat een niet-communisti- sche regering kreeg, na gedeeltelijk vrije verkiezingen. Nu voelen vele Polen echter dat hun land is inge haald door andere Oosteuropese landen, waar dit voorjaar volledig vrije verkiezingen zijn gehouden. Volgens de Poolse vakbond "weer spiegelt de huidige samenstelling van het parlement niet de werkelij ke machtsverhoudingen in het land". De afspraak met de toenmalige communistische machthebbers luidde dat Solidariteit slechts kon dingen naar 35 procent van de zetels in het lagerhuis en alle 100 zetels in het parlerhent. Solidariteit won. toen op één. na alle beschikbare ze tels en kreeg dè leiding in de rege ring. Het parlement koos echter de communistische generaal Wojciech Jaruzelski tot president. Nieuwe parlementsverkiezingen staan pas voor 1993 op de agenda en de ambtstermijn van Jaruzelski loopt tot 1995. Vakbondsleider Lech Walesa, die zaterdag door een overweldigende meerderheid op het congres werd herkozen als voorzitter van Solida riteit, heeft de mogelijkheid open gehouden om naar het president schap te dingen. "Ik ben erg blij, maar ik ben mij tevens bewust welk een kruis, een vakbondskruis, een Pools kruis, wij zullen moeten dra gen", zei een stralende Walesa na zijn herverkiezingvtot het congres. "Wat voor ons ligt is nog moeilijker dan wat wij al achter ons hebben Wij zullen de erfenis van generaties echter niet verspillen". Tijdens de débatten van de afge lopen congresdagen zijn de span ningen tussen de verschillende fracties binnen Solidariteit duide lijk naar boven gekomen en ook Walesa bleef niet voor kritiek ge spaard. Walesa voer fel tegen zijn critici uit: "De intellectuelen zijn bang, maar ik kan hen vertellen dat ik thuis al leer lezen. Mijn tragiek is dat de arbeiders me niet meer als ar beider zien en dat anderen zeggen dat ik nog geen wetenschapper ben". De belangrijkste vraag van het congres is nog niet beantwoord: in hoeverre moet Solidariteit een vak bond worden, en in hoeverre een politieke partij. Walesa vroeg het congres een programma "uit te zwe ten" dat het midden houdt tussen beide opties. Een programma, aldus Walesa, dat "meer en meer in de richting gaat van vakbondswegen, maar dat tegelijkertijd onze staat en ons vaderland de kans moet geven zich te hervormen". Britse barones plukt lady kaal BIRMINGHAM (Rtr/UPI) - In Groot-Brittannië zijn vier telgen uit het adellijk geslacht De Stempel tot celstraffen veroordeeld omdat zij hun tante voor 1,7 miljoen gulden hadden opgelicht. Barones Susan de Stempel, het brein achter het complot, kreeg zeven jaar cel voor de "absoluut barbaarse behande ling" van lady Margaret Illing- worth. Haar echtgenoot, zoon en dochter kregen straffen van ander half tot vier jaar. Het viertal troggelde Lady Illing- worth haar fortuin in twee jaar tijd af. Zij sleet haar laatste dagen in een bejaardentehuis waar zij' in 1986 zonder een cent overleed. De fami lieleden gaven haar de goedkoopst mogelijke begrafenis en jaagden haar fortuin er doorheen. Barones De Stempel vervalste 67 documen ten, waaronder Lady Illingworths testament. De barones kreeg haar zover na toespelingen op de seksue le neigingen van haar vroegere echt genoot, oud-minister Lord Illing- worth. Overstromingen In het door overstromingen geteis terde midden en westen van de Australische staat Queensland is za terdag de noodtoestand uitgeroe pen. Na drie weken van zware re genval zijn zo'n 30.000 mensen afge sneden van de buitenwereld. De overstromingen hebben tot nog toe aan twee mensen hét leven gekost. Israël De kans dat Likud-leider Yitzhak Shamir opnieuw premier van Israël wordt lijkt groot nadat gisteravond zes leden van de religieuze Shas- partij zich in principe voor hem uit- spraen. Zijn rivaal van de Arbei derspartij, Shimon Peres, bij wie de formatieopdracht rust, moet voor donderdag zijn plannen aan presi dent Chaim Herzog overhandigen. Sudan De militaire regering van Sudan zou vanmorgen een poging tot een staatsgreep hebben verijdeld'. Vol gens het Egyptische persbureau Mena heeft het leger een aantal ge pensioneerde en jonge officieren gearresteerd die hadden gepro beerd de regering van generaal Omar Hassan Al-Basir ten val te brengen. Slovenië De communistische hervormer Milan Kucan wordt vrijwel zeker de nieuwe président van de Joegosla vische deelrepubliek Slovenië. Hij lag na de gisteren gehouden tweede ronde van de verkiezingen ruim op kop. Flat ingestort Zes mensen zijn om het léven geko men toen gisterochtend een overja rig flatgebouw van drie verdiepin gen in de Egyptische hoofdstad Cai ro instortte. Het gebouw is al tien jaar rijp voor de sloop, maar de be- 5 weigeren té verhuizen. BUKAREST - Aanhangers van de Roemeense Bóeren-partij verzamel den zich gisteren in de hoofdstad Bukarest om steun te betuigen aan hun kandidaat voor de presidents verkiezingen en tevens de rijkste man van Roemenië, Ion Ratiu. El ders in de stad werd gedemon streerd tegen waarnemend presir dent lonl liescu. 9foto ad Weer onderdelen voor superkanon Irak onderschept ANKARA (AP) - De Turkse douane heeft bij de grensovergang Kapiku- le bij de Bulgaarse grens een vracht wagen met een tiental stalen pijpen aangehouden die op \yeg was naar Irak. De pijpen waren vermoedelijk bedoeld voor het geruchtmakende Iraakse superkanon. Volgens het dagblad Hurriyet heeft minister van financiën en dou anezaken, Kahveci het bericht be vestigd en is een "grootscheeps on derzoek" ingesteld. Twee mensen worden in verband met de zaak ver hoord, aldus de krant. De in beslag genomen onderdelen zouden grote gelijkenis vertonen met de stalen pijpen die op 12 april in Groot-Brit tannië werden onderschept. Het dagblad Cumhuriyet meldde dat de Britse regering om de woensdag on derschepte lading heeft gevraagd, maar dat Ankara weigert de onder delen aan de Britten af te staan. De Britse krant Sunday Times schreef gisteren dat de Belgische in lichtingendienst al een jaar geleden zijn Britse collega's van de MI5 heeft gewaarschuwd voor een Iraaks contract voor de fabricage van een reuzenkanon. Volgens het blad 'The Observer'' hebben de Irakezen al een prototype van het kanon gemaakt, dat in augustus van het vorig jaar bij een proef ontplof te. "The Independent on Sunday" meldde dat Irak al twee prototypen heeft geïnstalleerd tussen twee mi- litiare bases, bijna 600 kilometer ten noorden van Baghdad. (van onze correspondent Henk Dam) LIVINGSTON - Vandaag wordt de aarde door een ramp getroffen. Waarschijnlijk breekt een kernoor log uit. Maar grote aardbevingen, overstromingen of de totale ineen storting van de wereldeconomie be horen ook tot de mogelijkheden. Dat menen althans de leden van de Amerikaanse sekte 'Church Uni versal and Triumphant'. Enkele duizenden leden van de sekte heb ben zich, ter voorbereiding pp de komende ramp, teruggetrokken op een afgelegen, 15.000 hectaren groot landgoed in de Amerikaanse staat Montana. Ze hebben daar de afgelo pen jaren keihard gewerkt aan het bouwen van een nederzetting die te gen alle rampen bestand is. Zo zijn er grote schuilkelders gebouwd, is leeftocht voor een jaar ingeslagen en is er bijvoorbeeld een miljoen li ter olie gehamsterd. Leden van de kerk hebben ook op grote schaal wapens ingekocht. En het gaat niet om eenvoudige gewe- ren om wat wild te schieten of iets dergelijks. De Amerikaanse federa le politie, de FBI, ontdekte onlangs dat sommige kerkleden wapens hadden gekocht die in staat zijn pantserauto's te doorboren. Eén kerklid probeerde zelfs een tank te kopen. Vanuit de hele wereld, ook ons land, zijn de afgelopen maanden mensen naar het geïsoleerde gebied in de buurt van het stadje Livings- ton getrokken. De trek was zo mas saal dat het armelijke Livingston zelfs korte tijd een economische "boom" meemaakte, want de sekte leden wilden voedsel, kleding, hen gels, medicijnen, zaklantaarns, bat terijen en wat dies meer zij kopen. Veel kerkleden hebben alles dat ze hadden, verkocht en hun bankre keningen leeggehaald, en wachten nu op de dingen die komen gaan. De meesten van hen moesten 10.000 dollar betalen voor een plekje in een van de schuilkelders. De hele exodus is het werk van de 50-jarige Elizabeth Clare Prophet, de charismatische leidster van de kerk. Mevrouw Prophet, die door haar volgelingen ook wel "Guru Ma" (de lerares die moeder is) wordt genoemd, is degene die 23 april als de datum heeft genoemd waarop slecht karma de wereld zal over spoelen. Guru Ma is onder meer ervan overtuigd, dat de huidige periode van ontspanning tussen de super machten berust op een misver stand. Het is een truc van de Sov jets, die de wereldopinie in slaap hebben gesust, maar ondertussen hard gewerkt hebben aan de voor bereiding op de komende oorlog. Die informatie heeft mevrouw Prophet ontleend aan haar kontak ten met "de meesters uit de hemel", geestelijke en wereldlijke leiders als Jezus, Boeddha, Merlijn-en ko ning Arthur. Zelf weet ze ook veel, omdat ze zich al haar vroegere le vens - zo was ze ooit Marie-An toinette - kan herinneren. Dat moge bizar klinken, feit is dat 2000 tot 3000 mensen nu in Montana op de apocalypse wachten. Dat heeft bij de omwonenden tot verba zing, verontrusting en ook wel ver ontwaardiging geleid. Verontwaardiging is er over het feit, dat een aantal van de onder grondse olietanks van de kerk zijn gaan lekken. Olie is in de grond van het vlakbij het Yellowstone Park gelegen landgoed terechtgekomen. Op gezag van de rechter moeten nu alle ondergrondse tanks worden leeggehaald. Behalve over de aan wezige wapens is er ook bezorgd heid over de, niet door de kerk te- gensproken berichten dat zich op het landgoed valium en dwangbui zen bevinden om hysterische sekte leden tot bedaren te brengen. Menigeen in Livingston en omge ving heeft inmiddels de vrees uitge sproken dat misschien een nieuw 'Jonestown' in wording is, een col lectieve zelfmoord zoals de volge lingen van ds. Jim Jones die in 1978 in Guyana pleegden. Maar woord voerder Murray Steinman van de kerk spreekt dat tegen. "Het is on zin. Onze hele oriëntatie is anders. Schuilkelders bouw je omdat je wil overleven. Wij willen leven". Een skinhead brengt in Berlijn de nazi-groet ten overstaan van Oostduitse oproerpolitie. Bij door neo-nazi's ver oorzaakte rellen vielen afgelopen weekeinde ruim vijftig gewonden. 9foto ap> (Va BERLIJN - Meer dan vijftig gewon den, zestig arrestaties, uitgebrande auto's en geplunderde winkels. Dat is de trieste balans van rellen die neo-nazi's afgelopen weekeinde ontketenden in Berlijn. Na een voetbalwedstrijd van FC Berlin trokken ongeveer driehonderd, deels vermomde jongeren naar de Alexanderplatz in het centrum van Oost-Berlijn, waar ze burgers en po litiemannen met knuppels, messen, sténen en flessen aanvielen. Ook schreeuwden ze nazistische en racistische, leuzen als "Hitier leeft" en "Turken dood". De Oost- berlijnse politie arresteerde dertig skinheads en neo-nazi's. In de West- berlijnse arbeiderswijk Kr.euzberg verzamelden zich daarna enkele honderden zogenaamde autono men om in het oosten van de stad te gen de neo-nazi's te demonstreren. De politie uit beide delen van Ber lijn verhinderde de grensovergang, waarna het tot vechtpartijen kwam. Winkels werden geplunderd en ver woest. Aan politiezijde vielen 41 ge wonden. Er werden meer dan vijf entwintig arrestaties verricht. Het geweld van de Oostduitse rechts-extremisten kwam niet on verwacht. Sinds de val van het regi me Honecker komen steeds meer jongeren openlijk voor hun rechts- radicale, meestal racistische, opvat tingen uit. Vietnamese gastarbei- Mandela: strijd opvoeren voor onderhandelingen UMTAT A/LONDEN (AP/Rtr) - ANC-leider Nelson Mandela heeft gisteren opgeroepen tot een verhe viging van de gewapende strijd om in een sterke onderhandelingsposi tie over afschaffing van de apart heid te komen. Zijn grote tegenspe ler, de Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk verklaarde giste ren in Londen nog eens dat hij een zwart meerderheidsbewind abso luut afwijst. Voor een menigte van naar schat ting 70.000 mensen in de hoofdstad van zijn geboorteland Transkei zei mandela dat "onderhandelingen niet voortkomen uit vrede", "de ge wapende strijd moet worden opge voerd, maar op een gedisciplineer de wijze, om te verzekeren dat de re gering niet op haar schreden terug keert op de weg naar onderhande lingen", zei Mandela. De Klerk, die begin volgende maand met een ANC-delegatie on der leiding van Mandela om de tafel gaat zitten, heeft herhaaldelijk ge zegd dat de aanhoudende oproep van het ANC om de gewapende strijd voort te zetten, een obstakel vormt voor onderhandelingen. In een interview voor de Britse televi sie herhaalde hij dat nog eens, en wees er verder op dat alle resultaten van onderhandelingen moeten wor den goedgekeurd door de blanke kiezers. "Ik ben niet van plan naar hen toe te gaan met een model dat voor hen zelfmoord inhoudt", aldus de Zuidafrikaanse president. Hij wil in plaats van een zwart meerder heidsbewind een systeem waarbij de macht gedeeld wordt gezien de vele verschillende rassen die in Zuid-Afrika wonen. ders worden geterroriseerd, Mo- gambiquaahse werknemers uitge scholden voor "briketten" en Polen uit winkels verjaagd. De rond 170.000 buitenlandse werknemers en studenten in de DDR voelen zich steeds meer bedreigd. In gesprekken nemen rechts-ex- tremistische Oostduitse jongeren geen blad voor hun mond. Een 18- jarige zei bij voorbeeld: "Ik ben to taal tegen het socialisme. Ik ben geen nazi, maar er zat toch wel heel wat goeds in die club. Iedereen had werk en je kon trots zijn op je land". Een ander: "De buitenlanders moe ten oprotten. Eerst hadden we de Russen, toen de Algerijnen en nou de nikkers". De joodse gemeente in Buchen- wald heeft anonieme telefoontjes gekregen met: "De gaskamer van Buchenwald wacht nog op jullie". In het voormalige kamp doken pamfletten op van de "Ondergrond se Beweging Republikaner" met de tekst „Houd de ovens brandend". De Westduitse rechts-extremisti- sche leider Franz SchönhuSer ver klaarde vrijdag in Bonn dat on danks het verbod van de Republi kaner de partij in de DDR groeit als kool. "Wij richten overal afdelingen op. Ze mogen ons observeren, voor mijn part arresteren, maar we gaan door'-'. (Van onze correspondent Hans dc Bruijn) BRUSSEL Op Groot-Brittannië na vinden alle EG-landen dat de Eu ropese Gemeenschap de komende twee jaar niet alleen een economi sche en monetaire unie, maar ook een echte politieke unie moet wor den. Daarbij moeten de bevoegdhe den van de Europese Commissiê en van het Europees Parlement wor den uitgebreid, en moet er ook op buitenlands-politiek terrein een ge zamenlijk beleid komen. Dat bleek zaterdag in de informe le bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de EG in Dublin. Zij bereidden daar de extra topconferentie van de EG-rege- ringsleiders voor, die komende za terdag in Dublin wordt gehouden. Op die top staan de gevolgen voor de EG van de Duitse hereniging en de versnelling van de economische, monetaire en politieke eenwording van de EG-landen centraal. Verdieping van de Europese Ge meenschap kan het draagvlak ver groten om aan de problemen van de opneming van de DDR in de EG en de steun aan de andere landen in Oost-Europa het hoofd te kunnen bieden. De Franse president Mitter rand en bondskanselier Kohl riepen vorige week op om de besprekingen over de politieke unie eind dit jaar te laten beginnen, tegelijk met die over de economische en monetaire unie van start. Zaterdag bleek dat alleen de Britten daar niets voor voelen, maar die kunnen het proces niet tegen houden. Op het lukt om die discussie bin nen twee jaar af te ronden, zoals Mitterrand en Kohl willen, is nog onduidelijk. De discussie wordt momenteel hoofdzakelijk gevoerd aan de hand van een nota van de Belgische minister Eyskens met zeer zeer vergaande voorstellen. Het meest omstreden is de vraag of en in hoeverre de Europese Ge meenschap zich ook met defensie en veiligheidskwesties moet gaan bezighouden. Hereniging De ministers bespraken ook de her eniging van de Duitslanden, maar veel verder dan het andermaal uit spreken van steun daarvoor kwa men zij niet Wel bleek dat de ande re EG-landen voor die hereniging in de portemonnee zullen moeten tasten. Volgens voorzitter Delors van de Europese Commissie kost opname van de DDR in de EG zeker 13 miljard gulden. Nederland zou daarvan 700 miljoen voor zijn reke ning moeten nemen, waar een extra economische groei van een half pro cent tegenover staat. De Twaalf hielden zich zaterdag op de vlakte wat betreft eventuele toetreding van andere Oosteurope se landen tot de EG. De EG-landen willen de bestaande handels- en sa menwerkingsakkoorden wel uit breiden tót een soort vrijhandelszo ne, maar verder gingen zij niet. In die samenwerking wordt een aparte plaats ingeruimd voor de Sovjetu nie, dat zo groot is dat er aparte af spraken mee gemaakt moeten wor den. (Van onze correspondent Hans Hoogendijk) BONN/BERLIJN - Bonn en Ber lijn hebben ruzie over het ontwerp voor het staatsverdrag tussen de DDR en de Bondsrepubliek waarin de economische, monetaire en soci ale unie wordt geregeld. Verder zorgt de eventuele wisselkoers voor DDR-marken tegen D-marken voor wrijving. Gisteravond kwam het Westduit se kernkabinet bijeen om over de gerezen problemen te praten. Kan selier Kohl zei vast te houden aan de invoering van de D-mark in de DDR voordat daar de zomervakantie be gint, maar over de koers wilde hij zich niet uitlaten. Verder ziet hij een goede kans dat eind volgend jaar voor het eerst algemene verkiezin gen in heel Duitsland worden ge houden. De Oostduitse regeringsleider Lothar de Maizière zei dat "de men sen met de D-mark op vakantie wil len gaan" en eiste opnieuw een koers van één op één. De vice-presi dent van de centrale Westduitse bank Schlesinger daarentegen waarschuwde nog eens voor "lasten in miljardenbedragen" bij zo'n koers. Een ander strijdpunt is het con ceptverdrag over de hereniging. Uit de dit weekeinde uitgelekte tekst blijkt dat de DDR in principe alle Westduitse wetten en bepalingen moet overnemen. Dat geldt van de veel mindere liberale abortuswetge ving via de vakbondsrechten tot de belastingwetten. Uitdrukkelijk wordt gesteld dat het Oostduitse recht ondergeschikt is aan het nieu we verdrag. In het staatsakkoord wordt ook de invoering van de D- mark geregeld. Zo zullen bijvoor beeld de Oostduitse munten in om loop blijven tot ze door de D-mark- munt zijn vervangen. Verder zullen Oostduitse spaartegoeden tot een bepaalde hoogte (mogelijk 5000 tot 8000 mark) worden ingewisseld te gen een koers van één op één. De rest zal tegen een ongunstiger koers worden gewisseld. Dat geldt ook voor tegoeden van juridische perso nen, staatsinstellingen en speculan ten. Over de lonen en pensioenen is de tekst niet erg duidelijk. (van onze correspondent Runa Hcllinga) GDANSK Dat Lech Walesa zater dag opnieuw tot voorzitter van Soli dariteit zou worden gekozen, stond van tevoren wel vast. Zijn tegen kandidaten, de 41-jarige chauffeur Andrzej Slowik uit Lotz en de 44-ja- rige professor Tomasz Wojcik uit Wroclaw, maakten bij voorbaat geen kans tegenover de 47-jarige elektriciën uit Gdansk. De enige die beweerde niet zo ze ker te zijn geweest van de uitslag, was Walesa zelf. Hij had dan ook geen speech voorbereid om de zaal na afloop van de verkiezingen toe te spreken. Maar met 362 van de 467 stemmen was zijn overwinning zon neklaar. 'Lechu', zoals zijn mede standers hem liefkozend noemen, ging daarna bijna op de schouders en werd door zijn aanhangers ver blijd met een drie lagen hoge taart met daarop drie marsepeinen krui zen, het symbool voor de slachtof fers vart de opstand in Gdansk in 1970. Walesa glunderde. Maar hij maak te toch onmiddellijk duidelijk, dat Solidariteit mogelijk op niet al te lange termijn naar een nieuwe voör- zitter kan uitkijken. Tijdens een persconferentie na afloop van zijn verkiezing tot voorzitter liet hij voor het eerst openlijk merken president van Polen te willen worden. Niet dat daar iemand verbaasd over was. Dat zijn ambities in die richting gaan, was al langer bekend. Maar Walesa heeft dat tot nu toe nog nooit ronduit willen zeggen. Maar Polen heeft volgens Walesa een president nodig die de werkers kent, een man die uit de bedrijven zelf voortkomt. En die man kan, als het Poolse volk dat wil, I^ech Wale sa zijn. "En ik ga niet veranderen. Ik ben een eenvoudige man, een elek tricien. Ik weet hoe het op de werk vloer is". Expres-trein Walesa koketteert graag met zijn achtergrond, en ook nu weer. Op de vraag of Solidariteit niet in gevaar zal komen als hij weg ging, zei hij daar niet bang voor te zijn. En bo vendien: "Ik kan de bond blijven helpen. Ik zou in Gdansk blijven wonen en 's ochtends de expres- trein naar Warschau nemen. Dan kan ik 's avonds op tijd terug zijn om nog wat voor Solidariteit te doen". Walesa begeert het president schap volgens eigen zeggen niet omdat hij graag carrière wil maken. "Ik ben nu al de machtigste man van Polen, machtiger dan Jaru zelski", zei hij zonder valse beschei denheid. En daarmee overdreef hij niet: al zijn er in Polen genoeg men sen die bepaald niet lovend over hem spreken, vrijwel iedereen lijkt er van overtuigd dat Walesa voorlo pig onmisbaar is. Hij is daardoor buitengewoon machtig. Zo nachtig dat zijn tegenstanders zich afvragen of Walesa geen te sterke positie zou krijgen als hij ook nog eens presi dentiële bevoegdheden zou krijgen. De Poolse president beschikt over zeer grote bevoegdheden. Hij kan zonder overleg met het parle ment de staat van beleg afkondigen, hij kan het parlement zelf ontbin den. En hij kan eigenmachtig de oorlog aan een ander land verkla ren. Ergens in de komende weken wordt in Warschau een wet inge diend, die deze bevoegdheden moet inperken. Dat gebeurt niet speciaal met het oog op de ambities van Walesa. Maar velen vinden het toch een geruststellende gedachte als de vakbondsleider straks wat minder machtig is dan Jaruzelski nu. Heksenjacht Er bestaan gerede twijfels over de democratische gezindheid van Walesa. Hij benadrukt weliswaar steeds voor democratie te zijn, maar noemt Solidariteit tegelijkertijd een auto waarvan hij de bestuurder is. En hij kan buitengewoon slecht te gen kritiek. Op een congres werden de twijfels het duidelijkst verwoord door Zbigniew Bujak, de man die Solidariteit tijdens de illegale perio de van de staat van beleg feitelijk heeft geleid en die zich inmiddels tot een van de grootste critici van Walesa heeft ontwikkeld. Bujak waarschuwde voor de "rare heksen jacht op intellectuelen zoals onze voorzitter die startte" en benadruk te dat Solidariteit een organisatie moet blijven die intolerantie, anti semitisme en nationalisme be strijdt. De aanhangers van Walesa, en dat is nog steeds een meerderheid van Solidariteit en van de Polen in het algemeen, hebben echter geen twij fels over de voorzitter. Daarvoor heeft hij de afgelopen tien jaar te veel krediet opgebouwd als de man die het communisme in Polen heeft weten te verslaan. "Walesa is beter dan andere kandidaten voor het presidentschap als het gaat om z'n politieke intuitie", is de overtuiging van Maciej Jankowski, congresaf gevaardigde uit de regio Warschau. Hij geeft toe dat Walesa soms wei nig democratisch overkomt, maar verontschuldigt hem daarvoor: "Walesa heeft tot nu toe een klande- stiene organisatie geleid. Hij maakt de indruk ondemocratisch te zijn, maar ik ken hem vanaf het begin en ik weet dat hij aandacht besteedt aan wat de mensen om hem heen zeggen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5