79,- Defensie schrapt in 6 jaar 20.000 banen Kabinet gaat nog warme zomer tegemoet PvdA: wir-schade '89 ook terughalen Bonden van beroepsmilitairen furieus Bonden en werkgevers: cao's openbreken onbespreekbaar PLEZIERJACHT 'n hele dag èn nacht aan boord van het m.s. Koningin Beatrix Stenaüne V&D, Hema en AH onder vuur MAANDAG 23 APRIL 1990 DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet wil het aantal Defensie-personeelsleden in zes jaar tijd verminderen met 15 procent. Dat betekent een verlies van bijna 20.000 banen. Minister Ter Beek (defensie) sluit gedwongen ontslagen niet uit. Komend jaar krijgen de strijd krachten een bezuiniging van 1 procent voor de kiezen, waardoor Defensie in 1991 in totaal ruim 600 miljoen minder te verteren heeft dan in het regeerakkoord was vastgelegd. De regeringspartijen CDA en PvdA steunen de kabinetsplannen, maar zonder veel animo. De PvdA vindt Peuter sterft op de operatietafel ASSEN (GPD) Een veertien maanden oude peuter is donderdag op de operatietafel in het Wilhelmi- na Ziekenhuis in Assen overleden. Tijdens de narcose trad hartstil stand op en de twee artsen slaagden er niet in het hart te reanimeren. De oorzaak van de hartstilstand is nog niet bekend. Justitie in Assen heeft een onderzoek ingesteld. In opdracht van Justitie is sectie op het lichaampje uitgevoerd. Bij het jongetje zou een neusamandel wor den weggehaald. "Een routinehan deling", zegt directeur medische za ken. M. F. Korver. "De oorzaak kan een lichamelijke afwijking zijn. Iets met de stofwisseling of met het hart", aldus Korver. Justitie heeft bij een eerste onder zoek niets laakbaars aangetroffen. De narcose-apparatuur is verzegeld om deze op korte termijn te onder zoeken. Binnenland kort Hondsdolheid Lokaas met een dosis vaccin tegen hondsdolheid werd het afgelopen weekend in Zuid-Limburg uitgezet voor vossen. Het is de vierde cam pagne tegen de besmettelijke ziekte in Nederland. Bij een soortgelijke campagne in september werd tach tig procent van de uitgezette mon sters niet meer teruggevonden. Svvarttouw Bij het personeel van het Rotter damse overslagbedrijf Frans Swart- touw heerst onrust door vele over namegeruchten. Gisteren stelden het personeel samen met de ver- voersbonden van het FNV en van de CNV hun eisen op. De werkne mers eisen onder andere duidelijk heid over de toekomstplannen van het bedrijf. Als de direktie voor 7 mei niet heeft gereageerd, gaan de werknemers aktie voeren. Dierproeven De Dierenbescherming en de Ne derlandse Bond tot bestrijding van de vivisectie (NBBV) zullen mor gen, op Wereldproefdierendag, een aktieplan aanbieden aan staatsse cretaris Simons (volksgezondheid). Zij vragen twee miljoen gulden voor onderzoek naar alternatieven voor dierproeven. Daarnaast willen zij dat de wet op dierproeven wordt gewijzigd zodat het niet meer moge lijk is om dieren te gebruiken wan neer dat goedkoper is dan een ande re methode. Landbouwschap Een aantal akkerbouwers in Gro ningen maakt de heffingen van het Landbouwschap over op een ge blokkeerde rekening. Zij eisen dat eerst een onafhankelijk bureau het Schap doorlicht. Tijdens de acties in de afgelopen maanden hebben de akkerbouwers veel gediscussieerd over het Landbouwschap. Volgens bestuurder van de christelijke ak kerbouwers (NCBTB) Smedema bleek dat 'sommige mensen van het schap heel weinig voeling hebben met onze bedrijven'. Clenbuterol Het verboden anti-hoestmiddel voor vee, Clenbuterol, wordt nog steeds verhandeld. Dit werd aan het licht gebracht door Vara's Achter het Nieuws. Het middel werd twee jaar geleden gebruikt als groeimid- del voor slachtvee. Volgens direk- teur van de veterinaire dinst van Landbouw,Van de Meijs, moeten er speciale teams worden gevormd die deze handel gaan aanpakken. De consumentenbond wil de zaak woensdag bij minister Braks van Landbouw aankaarten. dat dieper moet worden gesneden. "Ik mik op een halvering in 5 a 10 jaar tijd", aldus het kamerlid Ste- merdink. De PvdA-fractie hekelt de "kaasschaaf-methode". Stemer- dink: "Je moet wel zorgen datje een effectief werkende, krijgsmacht overhoudt. En dat kan niet als je tel kens overal een klein beetje weg haalt. Nu fixeren op één procent in 1991 is te weinig, gezien de interna tionale ontwikkelingen. Straks moet er weer een nieuw plan ko- "Crisismanagament". Zo bestem pelt het CDA-Kamerlid Van Vlij men de bezuiniging, bij het ontbre ken van een militaire en/of strategi sche onderbouwing voor de plan nen. De VVD deelt die opvatting en is om die reden tegen de kabinets plannen. Volgens de liberalen zijn de kabinetsplannen een "volledige nederlaag" voor minister Van den Broek (buitenlandse zaken). De CDA-bewindsman heeft tot op het laatste moment vastgehouden aan het regeerakkoord. Daarin is vastgelegd dat met radi cale bezuinigingen gewacht moet worden op de uitkomst van het ont- wapeningsoverleg (CVSE) in We nen, deze zomer. De CDA-fractie vindt het overigens wel verant woord om "te anticiperen" op de uitkomsten van deze besprekingen. "Daar wordt onderhandeld over wederzijdse troepenreducties in de orde van grootte van 15 procent", al dus Van Vlijmen. Het moet volgens AMSTERDAM (ANP) - Met be paalde stoffen (biomoleculen) is het nu mogelijk om verschillende bacteriesoorten te herkennen die tandbederf (cariës) kunnen ver oorzaken. Tot nu toe was het moeilijk om die soorten te identi ficeren. Nu de boosdoeners be kend zijn en 'aangewezen' kun nen worden, kan er veel meer aan het voorkomen van cariës wor den gedaan. In zijn proefschrift waarop hij woensdag promoveert aan de Vrije Universiteit van Amster dam beschrijft J. de Soet de door hem bedachte methode. Eén bac teriesoort stond al bekend als ver oorzaker van cariës. De Soet ont dekte een tweede, die volgens hem veel belangrijker is. Deze bacterie produceert meer zuren. Bij het eten van suiker vormen DEN HAAG Nog onverwacht ge makkelijk heeft het kabinet zijn eer ste echte vuurproef doorstaan. Er was zaterdag weliswaar nog twaalf uur intensief onderhandelen nodig om de problemen voor de begroting 1991 op te lossen, maar uiteindelijk viel het toch mee. door Henri Kruithof Er lag nogal wat 'vuil' dat moest worden opgeruimd. De tegenvallers vlogen de afgelopen maanden im mers om de oren van de minister van financiën, Wim Kok. Over schrijdingen op verschillende be grotingen (vooral onderwijs en soci ale zaken) en tegenvallers op bij voorbeeld de wir zouden veel geld gaan kosten. Geld dat Kok niet be schikbaar had. Daarom moest er worden bezui nigd. Dat is op zichzelf niets nieuws, maar de nieuwe ministersploeg had er nog geen ervaring mee. Het ka'bi- hem wel heel gek lopen, willen die plannen in Wenen nog schipbreuk leiden. De grootste bonden van militairen hebben furieus gereageerd op de aangekondigde bezuinigingen. Zo wel de Algemene Federatie Militair Personeel (27.000 leden) als de Alge meen Christelijke Organisatie van Militairen (14.000 leden) vreest dat die bezuinigingen gedwongen ont slagen tot gevolg zullen hebben. ACOM-voorzitter W. J.G. Gooijers stelt gezien die gevreesde ontslagen in zijn reactie onmiddellijk de dienstplicht ter sprake. "Wij zijn van mening dat er pas gedwongen ontslagen plaats kunnen vinden als die ter discussie komt", meent hij. Voorzitter Snoep van de AFMP is dat met hem eens. De reductie kan wat hem betreft niet alleen betrek king hebben op het beroepsperso- neel; ook het aantal dienstplichti gen zal op de korrel genomen moe ten worden. Snoep zegt met afgrijzen kennis te hebben genomen van een voorge stelde inkrimping van het perso neelsbestand met 15 procent. Gooij ers noemt de cijfers schokkend. Beide voorzitters willen daarom dat minister Ter Beek zo spoedig moge lijk komt met zijn visie over de krijgsmacht. De wijze van samen stelling van het leger dient daarin naar beider mening een centrale rol te spelen. En voor beiden is het al lerminst zeker dat in het leger nieu we stijl nog plaats is voor dienst plichtigen. Bestrijden van tandbederf kan veel effectiever' bepaalde bacteriën zuren die nor maal gesproken wel geneutrali seerd worden. Alleen als er veel suiker in de mond komt, raakt het neutralisatiesysteem overbelast en gaan de zuren inwerken op het glazuur. Daardoor kunnen gaat jes ontstaan. Het is in principe mogelijk om bij voorbeeld een tandpasta te ontwikkelen die de kwalijke bac teriën uitschakelt, maar dat zal volgens De Soet nog wel jaren du ren. In het buitenland worden al proeven gedaan met vaccinatie net-Lubbers/Kok trad eind vorig jaar optimistisch gestemd aan. De magere jaren waren voorbij en nu kon weer krachtig nieuw beleid worden ontwikkeld, zo was de alge mene stemming. De ministers hadden het er dan ook zichtbaar moeilijk mee dat al di rect bij de voorbereidingen voor de eerste eigen begroting er niet of nauwelijks gesproken kon worden over de verdeling van extra gelden. In tegendeel: er moest bij elkaar voor maar liefst zes miljard gulden bezuinigd worden. Volgens ingewijden lag daar ook het grootste probleem. De mentali teit in het kabinet moest worden omgebogen. Vooral de nieuwe mi nisters die nog nooit eerder met dit bijltje hadden gehakt, moesten er aan wennen dat de bomen niet tot in de hemel groeien. fc)ie omschake ling van het denken over extra geld naar het verzinnen van bezuinigin gen, lag nog het moeilijkst. Eerste slag Op het eerste gezicht lijkt het kabi- DEN HAAG (ANP) - Nu al afgeslo ten cao's voor 1991 openbreken om de koppeling in stand te kunnen houden is absoluut niet aan de orde. Geen bond wil dat. Dat is de reactie van de drie vakcentrales FNV, CNV en MHP op een suggestie van pre mier Lubbers in die richting. De drie willen best overleggen met overheid en werkgevers, maar met name FNV en CNV verwachten dan wel "bikkelharde" afspraken met die werkgevers over werkgele genheids- en scholingsmaatregelen. "We zijn altijd bereid om lonen te matigen als het ons tenminste mo gelijk wordt gemaakt. We zijn er al leen niet voor de bedrijven te spek ken", zo zei een woordvoerder van de FNV. De vakbonden vragen in cao's "een beetje loon en regelingen op het gebied van werkgelegenheid en tegen cariës om de bacteriën uit te schakelen. De methode van De Soet, die de juiste bacteriëp aan wijst, kan daarbij helpen. Probleem is dat de Nederland se tandartsen over het algemeen weinig aandacht besteden aan bacteriën maar meer aan voorko men van te zoet eten. Ook in de tandartsopleiding is er nauwe lijks aandacht voor bacteriën, hoewel die de belangrijkste ver oorzaker van cariës zijn, aldus de promovendus. De Soet wil nu uit Scandinavië een test naar Nederland halen waarmee de hoeveelheid bacte riën in de mond te meten is, zodat het risico op cariës bepaald kan worden. Dat betekent op termijn grote besparingen. Daarvoor is wel medewerking van de tandarts nodig. net er aardig uitgekomen. Vooral voor Kok, die als vice-premier, als minister van financiën en als PvdA- leider een zware last op zich had ge laden, moet het een opluchting zijn dat hij de eerste slag heeft gewon- Aan de ene kant kan de PvdA-lei- der laten zien dat het vernieuwende beleid, zoals dat bij de formatie was afgesproken, overeind is gebleven. Aan de andere kant kan de minister van financiën tonen dat hij een soli de schatkistbewaarder is. En vice- premier Kok heeft aangetoond dat hij de leider is van de PvdA-minis- ters in het kabinet. En dat is geen geringe prestatie. Bij nadere beschouwing van de voorstellen blijkt echter, dat nog lang niet alle losse einden aan el kaar zijn geknoopt. Weliswaar heb ben de ministers die met grote te korten kampen, toegezegd naar op lossingen te zullen zoeken, maar als dat niet lukt (en daar ziet het naar uit), komen de problemen begin juli weer terug op het bordje van het ka binet. scholing. Maar over dat laatste valt met werkgevers nauwelijks te pra ten. Wil de loonontwikkeling een beetje kalm blijven, dan zal de over heid een indringend gesprek met de werkgevers moeten hebben", aldus de FNV-woordvoerder. CNV-voorzitter H. Hofstede is het daarmee eens. "Het kan niet de be doeling zijn dat de Nederlandse werkgevers alleen maar steen- en steenrijk worden", is zijn reactie. Toepassen van de koppeling is vol gens Hofstede qua betaling geen en kel probleem met een reserve in de sociale fondsen van 23 miljard. De MHP gaat in op het verzoek (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP) - De fracties van PvdA en CDA in de Tweede Kamer zijn in het algemeen tevreden over de begrotingsplannen voor volgend jaar. De PvdA vindt wel dat de wir- tegenvaller van 1 miljard gulden over 1989 al wel meteen door de werkgevers moet worden gecom penseerd. Dit zei fractievoorzitter T. Wöltgens gisteren in reactie op de afspraken die het kabinet zaterdag heeft gemaakt over de hoofdlijnen van de begroting voor 1991. Het kabinet wil pas vanaf dit jaar ondernemers wir-overschrijdingen via nog nader af te spreken compen serende maatregelen laten terugbe talen. Het miljard van 1989 jaar moet wel worden terugbetaald, wanneer blijkt dat de ondernemers niet in staat zijn de overschrijdin gen van 1990 en volgende jaren vol ledig terug te betalen. Wöltgens zei verder tevreden te zijn over de gemaakte afspraken. Die voldoen, voorzover nu valt te overzien, aan de doelstellingen van de PvdA-fractie van een solide fi nanciële begroting en ruimte daarin in voor nieuw beleid op het gebied van bij voorbeeld milieu en onder wijs. De CDA-fractie in de Tweede Ka mer vindt de door het kabinet ge maakte afspraken een evenwichtige indruk maken. "Men heeft de finan ciële grenzen van het regeerak koord in acht genomen", aldus frac tievoorzitter Brinkman. Volgens hem heeft het kabinet bovendien ingezien "dat het - nu het Minister Ritzen (onderwijs) kampt bij voorbeeld met overschrij dingen op de uitgaven voor studiefi nanciering. Bovendien heeft hij een grote groep niet-actieve onderwijs gevenden in zijn administratie, die veel geld kost en eigenlijk beter in het onderwijs ingezet zou kunnen worden. Ritzen's collega De Vries (sociale zaken) heeft toegelegd te zullen zoeken naaf mogelijkheden om het grote aantal uitkeringsgerechtig den terug te dringen. Dat is een schone belofte, die al jaren door achtereenvolgende ministers van sociale zaken is gedaan. Tot erg veel resultaat heeft dat echter nog nooit geleid en het is maar de vraag of het De Vries wel zal lukken. Scheidslijnen Begin juli, wanneer het kabinet de begroting voor 1991 definitief moet vaststellen, komen deze problemen levensgroot terug. In Den Haag wordt namelijk niet verwacht dat alle toegezegde bezuinigingen ook van het kabinet om mee te werken aan een half procent matiging op de loonontwikkeling. Dat is van be lang voor de economische ontwik keling en de werkgelegenheid, al dus MHP-voorzitter G. van Dalen. Maar het openbreken van reeds af gesproken cao's is voor de MHP on aanvaardbaar. Ook de werkgevers voelen daar niets voor. Het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) noemt het voorstel nauwelijks seri eus. Volgens woordvoerder Kloos ter zijn de cao's gesloten binnen de mogelijkheden die bedrijf en be drijfstak bieden en is bovendien ge goed gaat met de economie - moei lijk aan de burgers valt te verko pen" dat belastingen en premies omhoog moeten om de financiële noden van het Rijk te ledigen. Be zuinigen is het enige dat er op zit, en dat doet natuurlijk ",pijn", aldus Brinkman. Waar voor het CDA de pijn zit, valt volgens Brinkman moeilijk aan te geven omdat de exacte bezuinigingsmaatregelen pas over enkele maanden bekend worden, maar hij noemde de studie financiering en de begroting sociale zekerheid bij wijze van voorbeel den. Voorhoeve Voorzitter Voorhoeve van de WD- fractie in de Tweede Kamer heeft weinig goede woorden over voor de door het kabinet gemaakte afspra ken: "Het is erg vaag en zwak wat men heeft besloten", zei hij. Na we ken vergaderen is er alleen een taak stellend bedrag uitgekomen van 2,8 miljard gulden. Concrete be- zuigingsmaatregelen zijn uitgesteld tot de zomer. "Door dat nu uit te stellen tot de zomer worden de pro blemen alleen maar moeilijker, want daardoor stijgen de uitgaven voort", aldus Voorhoeve. Over de wir-plannen onthoudt Voorhoeve zich voorlopig nog van commentaar, zolang die plannen nog niet duidelijk zijn uitgewerkt en de precieze cijfers niet bekend zijn. Maatregelen mogen wat hem betreft in ieder geval niet ten koste gaan van het midden- en kleinbe drijf en de werkgelegenheid. werkelijk gehaald zullen worden. De PvdA wijst er daarbij op dat van partijgenoot Ritzen ook niet kan worden verwacht dat hij dat zelf doet, terwijl het CDA juist vindt dat partijgenoot De Vries ontzien moet worden. En daarmee komen in juli, in te genstelling tot afgelopen weekend, de scheidslijnen wel tussen de par tijen te liggen. Nu was de strijd nog tussen de minister van financiën en de overige ministers. Dat zijn zake lijke verschillen van mening. Wan neer echter de politieke scheidslij nen in het kabinet een rol gaan spe len, worden de onderhandelingen moeilijker. In juli zal moeten blijken of de sa menwerking tussen Lubbers en Kok werkelijk zo goed is, als nu lijkt. Die samenwerking was de af gelopen weken zo hecht, dat in Den Haag al ironisch over 'de as-Lub- bers/Kok' wordt gesproken. De ste vigheid van die as zal in de zomer echter nog danig op de proef wor den gesteld. PAGINA 3 keken naar hetgeen met werkne mers en kabinet is afgesproken over gematigde loonstijging en zaken als werkgelegenheid en scholing. "Wij hebben geen reden om aan te ne men dat die cao's aan die vereisten niet voldoen". Dat CNV en FNV menen dat er met de werkgevers over zaken als scholing en verbetering van de werkgelegenheid nauwelijks valt te praten, werpt Klooster verre van zich. „En als de bonden dat toch vinden, dan moeten ze niet instem men met de cao's. Zij zijn toch im mers zelf partner in het geheel", al dus Klooster. Voor het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW) is het openbreken van bestaande cao-con tracten om een lagere loonstijging overeen te komen evenmin be spreekbaar. "Contract is contract" aldus het NCW. PPR gaat over een jaar op in Groen Links AMERSFOORT (ANP) - De Politie ke Partij Radicalen (PPR) bestaat nog hoogstens ëén jaar. Daarna heft ze zichzelf op en gaat op in Groen Links. Dit heeft het PPR-congres zaterdag besloten in Amersfoort. Een meerderheid schaarde zich achter een resolutie van deze strek king. Per 1 juli kunnen de PPR-leden al een dubbel lidmaatschap krijgen; eén op de PPR en één op Groen Links. De PPR ontstond in 1968, als afscheiding van de KVP. Het partijbestuur moet nu van het congres met de andere Groen-Link- se partijen besprekingen voeren over hun opheffing. Dat zijn de PSP, de CPN en de EVP. Om de combinatie tot één politieke partij om te smeden moeten alle deelne mende partijen zich namelijk eerst opheffen. Wat de PSP betreft is dat geen probleem maar de CPN en de EVP hikken zoals bekend nogal te gen de gedachte van opheffing aan. Zaterdag koos het congres een nieuwe - en laatste - 'voorzitter. Klaas-Wybe van der Hoek, nam de voorzittershamer over van Bram van Ojik. Van der Hoek verweet in zijn toespraak het kabinet-Lubbers te pokeren met de milieumotivatie van de Nederlandse burgers. De te genstrijdige milieuplannen waar mee de ministers keer op keer op de proppen komen wees hij als ordi naire publiciteitsstunts van de hand. Volgens Van der Hoek moet het kabinet ernst maken met het milieubeleid en de grote vervuilers aanpakken. Anders zou de milieu motivatie weieens als sneeuw voor de zon kunnen verdwijnen. Op het congres bleek dat een oud ideaal van de PPR, een progressie ve volkspartij, weer nieuw leven wordt ingeblazen. Oud-voorzitter Van Ojik zag zelfs een progressieve krachtenbundeling aan de horizon. Wat hem betreft kunnen D66, PvdA en Groen Links volgende week al om de tafel. „Inhoudelijk zouden de meningsverschillen weieens erg mee kunnen vallen". Van Ojik werd in zijn idee gesteund door Groen Links-senator Bas de Gaay Fort man en het Tweede Kamerlid Peter Lankhorst. Van Ojik noemde een progressie ve machtsvorming noodzakelijk, wijzend op de manier waarop vol gens hem de PvdA door coalititie- partner CDA elke dag verder in het isolement wordt gedrukt. Hirsch Ballin wil ouderschapscursus voor internaatjeugd DEN BOSCH (ANP) - Minister Hirsch Ballin (justitie) wil jongens en meisjes die in jeugdbescher mingsinrichtingen verblijven een cursus ouderschap aanbieden. Het gaat volgens de minister vaak om kinderen die zelf door hun ouders zijn verwaarloosd en die als toe komstig ouder een positief rolmo del ontberen. De minister zei dit, althans had dit willen zeggen, zaterdag in Den Bosch aan het slot van een CDA- conferentie over criminaliteit. Maar door langdurig kabinetsberaad moest Hirsch Ballin verstek laten gaan en zijn toevlucht nemen tot de fax. Zo kon in zijn plaats de rede worden uitgesproken door me vrouw Montfrans, vice-voorzitter van het CDA en voorzitter van de studieconferentie. Het aanbieden van een cursus ou derschap aan kinderen in inrichtin gen van jeugdbescherming is niet door de minister zelf verzonnen. Hirsch Ballin verwees naar een rap port van de raad voor het jeugdbe leid, waarin onder andere wordt ge pleit voor het op grote schaal orga niseren van gespreksgroepen voor ouders, een oudertelefoon en ou dercursussen. De suggestie van de Raad om jon gens en meisjes in jeugdbescher mingsinrichtingen een cursus ou derschap aan te bieden noemde Hirsch Ballin zeer belangrijk. "Pre ventie van criminaliteit begint in het gezin. Aan jonge kinderen moe ten normen worden bijgebracht met betrekking tot het mijn en dijn en respect voor de lichamelijke in tegriteit van mens en dier", aldus de minister. "Het gaat daarbij niet zo zeer om kennis van de norm, maar om het vermogen de eigen heb zucht en agressiviteit te beheersen. Ouders die met deze opvoedings taak moeite hebben, dienen daarbij steun te krijgen". ADVERTENTIE '-«mmmmssam? w-akevnidag.,. t/n.30 i,»,.,. 'n Heel ander dagje uil: live muziek, casino's, restauranis, bars, bioscopen, tax-free shops, entertainment, pub-bezoek in Engeland, prima hutten; 'n fijne minicruise. Vraag de speciale folder bij uw reisburo of bel: 01747-4140 ÊBê. Hoek van Holland - Harwich FNV richt acties tegen half zeven op 'boosdoeners' DEN HAAG (GPD) - De Dienstenbond FNV wil de sta kingen van winkelpersoneel tegen de plannen de ope ningstijd van winkels te verlengen tot half zeven, deze week gaan toespitsen op 'de boosdoeners' Albert Heyn, Vroom Dreesmann en de Hema. Vandaag zou het actieplan met de kaderleden worden besproken, aldus voorzitter L. de Waal van de Dienstenbond FNV. Een nieuw gesprek tussen werkgevers en de bond over het opnemen in de cao van een winkelsluitings tijd van 18.00 is na het mislukken van een poging afge lopen donderdag niet waarschijnlijk. "Pas wanneer een sluitingstijd van 18.00 uur bespreekbaar is, gaan we weer praten", aldus De Waal in het zondagse NOS- programma 'Het Capitool'. Sociaal directeur J. Hun feld van de Albert Heyn-winkels sloot in hetzelfde pro gramma echter uit dat zijn concern zich "daar al op voorhand op vast zou leggen". Overigens blijkt dat de organisatie van grote werk gevers in de detailhandel afgelopen donderdag met drie concrete voorstellen de besprekingen met de Dienstenbonden van FNV en CNV is ingegaan. Vol gens Hunfeld zijn de winkelketens bereid om de toe slag van 50 procent voor overwerk ook te betalen voor het werken na 18.00 uur. Ook zijn de werkgevers be reid afspraken te maken over het maximum aantal keer dat een werknemer per week tot een later tijdstip moet werken. Ook stelden zij afwisselde werkweken van vier en vijf dagen bespreekbaar te vinden. Volgens Hunfeld staat het voor zijn bedrijf vast dat er absoluut niet langer gewerkt hoeft te worden dan de 38 uur die in de cao is overeengekomen. Bij Albert Heyn is de totale bedrijfstijd al zo'n 70 uur per week en zijn de winkels 52 uur open, dus wordt er al lang met roosters gewerkt voor de 36.000 personeelsleden. De Waal voelt zich met de bijeenkomst van donder dag echter "om de tuin geleid" en ziet in genoemde voorstellen "eerder een verslechtering dan een verbe tering" voor het winkelpersoneel. Voor de vakbonds leider gaat het niet zozeer om 'dat half uurtje', maar wel om "een dam op te werpen tegen verdere uitbrei dingen" van de openstelling van winkels in de toe komst. Minister Kok (financiën) verlaat tevreden het BinnenhofDe eerste ronde van de bezuinigingsbesprekingen voor volgend jaar zijn voor hem zonder kleerscheuren verlopen. (foto and

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3