LEIDSCH DAGBLAD Kabinet bezuinigt 2.8 miljard NODIG! HEMCAR Gijzelaar na drie jaar vrij Dode en miljoenenschade bij branden Werkonderbrekingen in de gezondheidszorg Vooral defensie en onderwijs moeten opdraaien voor tegenvallers Tekorten worden nu nijpend in Litouwen Studiebeurs onder druk BOSPEEN EN ZIGEUNERSCHNITZEL iMAANDAG 23 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39222 Prijs fl. 1,35 KATWIJK/VALKEN BURG De 33-jarige A. van der Bent uit Katwijk is zaterdag bij een brand in haar woning om het le ven gekomen. De flatwo ning aan de Nassaudreef brandde volledig uit, ten minste tien andere appar tementen in het flatge bouw liepen rook- en wa terschade op. De brand brak zaterdag omstreeks het middag uur uit. De Katwijkse brandweer zette onmid dellijk groot materieel in, [waaronder een hoogwer ker en drie blusvoertui- gen. De vrouw, die op het [moment van de brand al leen in huis was, werd in de woonkamer aangetrof fen. Over de oorzaak van de brand kon de politie nog geen nadere medede lingen doen. Ook over de totale schade is nog niets bekend. In Valkenburg werd gisteravond het droog- bloemenbedrijf De Leeuw volledig in as ge legd. Het vuur werd be streden door diverse korpsen uit de regio. Uit het bedrijf aan de Joght- laan, waar de bloemen te vens worden geverfd, werden zo'n veertig vaten met aceton gehaald. Vol gens de politie bestond er geen direct gevaar voor de omwonenden. "Ace- ton vervliegt onmiddel lijk, wel werd de bewo ners verzocht de ramen dicht te houden vanwege de enorme rookontwik keling", aldus een zegs man van de politie. De schade wordt geschat op enkele miljoenen gul dens. De opslagruimte van het kaasexportbedrijf Westland in Huizen is vannacht volledig uitge brand. De brand, die voor vele miljoenen guldens schade heeft aangericht, is omstreeks half drie door nog onbekende oor zaak ontstaan. De Huizer brandweer - ondersteund door korpsen van Laren, Blaricum, Naarden, Bus- sum en Almere - was het vanochtend meester. De vonkenregen die uit het brandende dak sloeg, bedreigde korte tijd de rieten daken van het oude dorp. Door de brand is zo'n zevenhonderd ton kaas voor consumptie be dorven. De Huizer brand weer vermoedt dat het vuur is ontstaan in een verwarmde parafine-bak, waarin de kazen worden ondergedompeld. DEN HAAG (GPD/ANP) Het kabinet gaat volgend jaar 2,8 miljard gulden bezuinigen. Bovendien wil het kabinet ruim drie miljard gulden aan extra inkomsten binnenhalen. Be gin juli zal het kabinet moeten kijken of alle bezuinigingen ook werkelijk gerealiseerd kunnen worden. Vooral minister Ritzen (onderwijs) satie in 1990 en 1991. Deze wordt gingen wordt onder meer gehaald zal het daarbij volgens premier door het ministerie van financiën al- door een extra bezuiniging op De- Lubbers nog moeilijk krijgen. "De tijd aan het eind van het jaar aan de fensie van 265 miljoen gulden. Ver besprekingen in juli zullen niet rim- departementen uitgekeerd. Door- der is afgesproken dat ministers die pelloos verlopen", aldus premier dat nu al is'vastgesteld dat de depar- kampen met grote overschrijdingen Lubbers zaterdagavond na afloop tementen twee jaar lang geen prijs- op hun begroting (vooral onderwijs van het kabinetsberaad. compensatie krijgen, kan minister en sociale zaken) deze in principe Kok (financiën) 1,4 miljard gulden zelf moeten oplossen. In hoeverre ïiljard in zijn zak houden. UTRECHT (ANP) - In zeker vijftig instellingen voor gezondheidszorg (ziekenhuizen, psychiatrische zie kenhuizen, verpleeghuizen en zwakzinnigeninrichtingen) hebben werknemers vandaag enkele uren het werk neergelegd uit protest te gen de te geringe ruimte voor de nieuwe cao. De bonden verwachten dat dit aantal in de loop van de dag nog zal toenemen. Bij de werkonderbrekingen zijn instellingen in geheel Nederland betrokken. De actie is bedoeld als waarschuwing aan het adres van de werkgeversorganisatie NZR en de verheid, om meer ruimte geen kans de ruimte te vergroten. De instellingen zelf hebben geen geld om verbeteringen van de cao te betalen. Op aandrang van de raad heeft de minister van sociale zaken 0,4 procent extra beschikbaar ge steld, maar dat is volgens de NZR dan ook het maximaal haalbare. De NZR raadpleegt deze week zijn le den. Zeven ziekenhuizen in Noord- Brabant vinden dat de raad nog een keer bij de overheid moet aanklop pen, maar het is twijfelachtig of dit voorstel wordt overgenomen. Overigens zijn ook in de bejaar denoorden (70.000 werknemers) en het kruiswerk (20.000 werknemers) betering van de arbeidsvoorwaar- acties te verwachten. Werkgevers den vrij te maken dan de huidige 3 tot 3,5 procent. De bonden in het ziekenhuiswezen (200.000 werkne mers) eisen 6 procent, waarvan 4 vóór loonsverhoging. Bij het uitblij ven van extra ruimte beginnen vol gende week dinsdag naast werkon derbrekingen in de instellingen, ook zondagsdiensten, opnamestops en stakingen van ondersteunende diensten. De Nationale Ziekenhuisraad ziet bonden hebben in beide s ren deze week nog cao-overleg, maar dat zal hetzelfde resultaat heb ben als in het ziekenhuis De bezuinigingen van 2,8 r worden deels bereikt door het niet laten doorgaan van de prijscompen- De andere helft van de bezuini- t President Landsbergis van Litouwen (rechts) lachend i iet zaterdag gehouden partijcongres. dat lukt. zal in juli blijken. Een probleem vindt het kabinet de loonstijgingen in het bedrijfsle ven. Daardoor wordt de koppeling tussen uitkeringen en ambtenaren salarissen te duur. Bovendien kost het arbeidsplaatsen. Het kabinet wil dat de stijging van de lonen in 1991 een half procent lager wordt dan de 3,25 procent die nu is voor zien. Als dat lukt, hoeft het kabinet minder geld uit te geven aan de kop peling. Lubbers legde er zaterdag avond de nadruk op dat het geld dat vrijkomt, moet worden besteed aan werkgelegenheidsmaatregelen. Een probleem is dat er cao's voor 1991 zijn afgesloten. Lubbers acht het niet uitgesloten dat vakbonden en werkgevers in de bedrijfstakken bereid zullen zijn opnieuw te gaan onderhandelen, als op landelijk ni veau loonmatiging wordt afgespro ken. Het kabinet heeft zich ook gebo gen over de overschrijdingen van de uitgaven voor de investerings premie wir. Vorige week werd be kend dat de claims die nog moeten gesprek tijdens worclen uitbetaald aan het bedrijfs- (fotoAFP) leven, drie tot vijf miljard gulden hoger zijn dan was geraamd. Vanaf 1 januari 1990 moet het bedrijfsle ven zelf opdraaien voor die over schrijdingen. De overschrijding over 1989 van ruim 1 miljard gulden zal worden kwijtgescholden. Westduitsland hanteert koers van één op één BONN (AP/Rtr/DPA) - West- Duitsland betaalt bij de economi sche hereniging met Oost-Duits- land één D-mark voor één Ost- mark. De Westduitse regering is het in grote lijnen eens geworden over de vorming van een monetaire unie tussen de Bondsrepubliek Duits land en de DDR. Regeringswoordvoerder Dieter Vogel deelde dit na het kabinetsbe raad van vanochtend mee. De rege ring bereid is om een wisselkoers te hanteren van één op één voor de Oostduitse lonen, pensioenen en spaartegoeden tot een bedrag van 3000 tot 4000 mark. De monetaire unie zou op 1 juli moeten ingaan. Voor kredieten die het Oostduitse bedrijfsleven is aan gegaan zou een omwisselkoers van twee op één gaan gelden, zie pagina 5: hereniging verdeelt Duitsland r Duitsland vertrokken, i DAMASCUS/WASHINGTON (GPD/AP) - Na 1182 dagen gevan genschap is de Amerikaanse gijze- hotel in West-Bayrut afgezet en door Syrische officieren naar Da mascus gereden, waar hij op het Sy- laar Robert Polhill gisteren vrijgela- rische ministerie van buitenlandse ten door pro-Iraanse shi'itische zaken aan de Amerikaanse ambas- moslims in Libanon. Hij is de eerste sadeur Edward Djerejian werd Amerikaanse gijzelaar in bijna drie- overgedragen. De voorwaarden (Pagina 3: Defensie schrapt in zes jaar 20.000 banen; PvdA wil ook compensa tie yoor wir-tegenvaller '89 ëneenhalf jaar di< komt. De pro-Iraanse fundamentalisti- waaronder Polhill is vrijgelaten zijn niet bekendgemaakt. Polhill, vermagerd en bleek, VILNIUS/MOSKOU (Rtr/AP- /AFP/GPD) De Litouwse presi dent Vytautas Landsbergis heeft de I bevolking gisteravond opgeroepen I de auto te laten staan om te voorko men dat ambulances zonder brand- stof komen te zitten. Ook op andere gebieden begint de economische blokkade nijpend te worden. Van morgen kwam in Moskou een on derhandelingsdelegatie aan. Lands bergis verklaarde zaterdag tegen over de New York Times dat de Bal- tische republiek overweegt de onaf hankelijkheidsverklaring twee jaar |8| DRUKKERIJ DELTA BACH Perioden met zon Perioden met zon en later op de dag vooral in het zuiden kans op een bui, mogelijk met onweer. Minimumtem peratuur ongeveer 7 graden. Middag- temperatuur van omstreeks 14 graden in het Waddengebied tot 18 in het zui den van het land. Matige noordoosten wind. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Overwegend zonnig, maar vooral donderdag kans op'wat re gen. Middagtempcratuur woensdag ongeveer 17 graden, daarna e*- ele gra den lager. 26 PAGINA'S op te schorten. Volgens hem kan dit uit Moskou afkomstige idee "een basis vormen voor onderhandelin gen". De EG blijft zich terughoudend opstellen. De ministers van buiten landse zaken veroordeelden dit weekeinde de blokkade, maar we zen sancties tegen de Sovjetunie of DEN HAAG (GPD) - De Tweede rechtstreekse hulp aan Litouwen af. Kamerfracties van CDA en PvdA De EG deed een nieuwe oproep aan bereiden zich voor op verregaan- beide partijen "uiterste terughou- de ingrepen in het stelsel van stu- dendheid" te betrachten en om via diefinanciering. Het CDA-Kamerlid gesprekken naar een oplossing te Van Leijenhorst vreest dat de Twee- zoeken. De Litouwse premier de Kamer straks moet kiezen uit Prunskiene toonde zich tevreden twee kwaden: ofwel een algemene over de verklaring, die ze be- verlaging van de basisbeurs ofwel schouwt als "een concreet teken dat de hoogte van de basisbeurs weer de Russische boycot van Litouwen afhankelijk maken van het ouder- ook Moskou iets kan gaan kosten", lijk inkomen. De Amerikaanse president Bush "De uitgaven voor het stelsel van neemt begin deze week een besluit studiefinanciering zijn in de luttele over tegenmaatregelen. periode van 1987 tot nu verdub- Prunskiene kreeg van de Deense beid", benadrukt het PvdA-Kamer- premier Poul Schlüter gisteren te >'d Netelenbos Dat maakt extra horen dat zijn regering geen be- bezuinigingen bovenop de reeds zwaar heeft tegen olieleveranties, voorgenomen besparingen op de Hij wees er echter,op dat niet de studiefinanciering onontkoom- Deense staat maar' alleen de natio- baar nale oliemaatschappij Dong olie De ministerraad heeft nog niet kan verkopen. Denemarken stuurt vastgesteld binnen welke financiële haar ruwe Noordzee-olie momen- grenzen Ritzen moet opereren om teel voor verwerking naar Oost- de studiefinanciering op orde te Duitsland en Polen, waardoor het krijgen. Dat onderwerp staat dus technisch niet moeilijk is om olie binnenkort opnieuw op de agenda aan Litouwen te leveren. van de ministerraad, want Ritzen Gisteren liet de Baltische repu- wil de nota 'heroriëntatie studiefi- bliek Moskou weten dat het alle le- nanciering' nog voor de zomer naar veranties aan de Sovjetunie stopzet, de Kamer sturen. Het gaat daarbij om benzine, diesel olie, kunststoffen elektromotoren, De PvdA vindt de terugkeer van tv-toestellen, textiel en vele andere een beurs die afhankelijk is van het produkten. Moskou had daarop inkomen van de ouders, bespreek- vanmorgen nog niet gereageerd, baar. "Hoewel het tegendraads is Volgens vice-premier Romualdas aan alles wat de PvdA bevochten Ozolas is de economische blokkade heeft", erkent Netelenbos. Bij het van Moskou compleet. "Zonder CDA gruwt men van die gedachte steun uit het Westen is onze strijd 'omdat de basisbeurs grotendeels hopeloos", aldus Ozolas. uit kinderbijslag bestaat. De kin- Moskou ontkende gisteren dat derbijslag inkomensafhankelijk het een economische blokkade maken, is daar ronduit taboe. Maar heeft ingesteld. Het gaat alleen om ook voor een algemene verlaging een stop op de levering van produk- van de basisbeurs is het CDA huive ten waarvoor in harde valuta moet rig. Kamerlid Lansink benadrukt worden betaald, aldus een hoge dat de basisbeurs voor thuiswonen- functionaris. Moskou wijzigt zijn de studenten een dikke driehon- koers zodra Litouwen terugkeert derd gulden bedraagt. Is op zo'n be naar de situatie van vóór 11 maart, drag nog een korting door te voeren de dag waarop Litouwen zijn onaf- die soelaas biedt voor de onderwijs- hankelijkheid uitriep, zei hij. begroting?, vraagt hij zich af. sche groep 'Islamitische Heilige tegenover de pers "een zeer geluk- Oorlog voor de Bevrijding van Pa- kig man" te zijn en dankte de rege- lestina' (Jihad) zei in een verklaring ring van Syrië vöpr de hulp om "mij dat de vrijlating tot stand is geko- vrij te krijgen en terug te brengen in men door tussenkomst van moslim- de echte wereld". Polhill werd op 24 leiders, Syrië en de belangrijkste januari 1987 met drie collega's ont- steunpilaar van de beweging, Iran, Polhill kwam vanmorgen per litair vliegtuig vanuit de Syrische Alann Steen hoofdstad Damascus aan op de nog vast. Amerikaanse basis bij Frankfurt voerd op het terrein van het Beirut University College. Twee van hen, Jesse Turner, zitten banon worden vastgehouden. Hij heeft Syrië en in mindere mate Iran bedankt voor hun inspanningen. 'Ik weet niet wat de precieze rol van iran is geweest' De Syrische minister van buiten landse zaken Farouk al-Sharaa ver wacht dat nog meer gijzelaars vrij komen, en wees erop dat zijn rege ring in deze zaak nauw met Iran had samengewerkt. In New York zei de Iraanse minister van buitenlandse zaken Aliu Akbar Velayati dat Iran en de pro-Iraanse bewegingen in Li banon "nu de vrijlating verwachten van de Iraanse gijzelaars in Libanon en die van alle Libanese gijzelaars in Israël". Duitsers 5 mei niet welkom in Enschede ENSCHEDE (GPD) - Duitsers zijn zaterdag 5 mei niet welkom in Enschede. De overkoepelen de middenstandsorganisatie ECO (Enschedese Centrum On dernemers) vindt het 'pijnlijk' als juist op bevrijdingsdag 15 tot 20.000 oosterburen hun gebrui kelijke zaterdagbezoek aan En schede brengen. "Wij overwe gen de redacties van Duitse kranten te vragen een artikel te plaatsen om Duits bezoek zo veel mogelijk af te houden", zegt ECO-bestuurslid Sassen. De ECO heeft zijn leden het dringende advies gegeven de winkel op 5 mei dicht te houden. Het ziet er echter naar uit dat een flink aantal winkeliers het advies aan de laars lapt omdat de marktondernemers de zater- dagmarkt gewoon laten door gaan en juist nog extra feestelijk gaan aanpakken. President Bush van de Verenigde de Bondsrepubliek. Daarna werd Staten is blij met de vrijlating van hfj met zijn vrouw per helikopter Polhill, maar ziet er geen aanleiding overgebracht naar Wiesbaden. De "gebaar 55-jarige Newyorker werd gisteren maken omdat nog p bij het Summerland- andere buitenlanders in Li- DINSDAG 24 april Heropening van La Piccola Italia Per 2 klanten een halve liter wijn van het huis LA PICCOLA ITALIA Boommarkt 2, Leiden tel.: 071-120238 Over 3 dagen beginnen de 3 dolle dwaze dagen bij Heme ar! Let op onze advertentie in deze krant woensdag 25 april a.s. Het plezier van persoonlijke service. Amphoraweg 2-4, 2332 EE Leiden, 071-76 9226 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding Sospeen, per bos Zigeuner schnitzel, 100g®®®®L95 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15 Ik neem een jaarabonnement f 285.50" Naam Adres Postcode Wodnplaats .Tel.. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1