Warenhuizen V&D boeken geringe winst Arabische landen openen offensief in petrochemie \x Protest akkerbouwers EG-beleid Schrijvenvan opties is een gevaarlijk spelletje Zuivel ondertekent cao niet VISSER Belettering ZATERDAG 21 APRIL 1990 ECONOMIE PAGINA 5 AMSTERDAM (ANP) - Vendex International heeft de net towinst voor het derde achtereenvolgende jaar zien dalen door grote verliezen in Amerika en Brazilië. In Nederland ganisatie wordt doorgevoerd, w gaat het weer wat beter met de warenhuizen van Vroom en 250 arbeidsplaatsen Dreesmann. Dit heeft bestuursvoorzitter A. Verhoef giste- ren bekendgemaakt. ROTTERDAM (ANP) Onder het personeel van de overslagbedrijven Frans Swarttouw en de Graan Ele vator Maatschappij is grote onrust ontstaan na geruchten dat het moe derconcern HES beheer van plan zou zijn beide bedrijven af te stoten. De vervoersbonden FNV en CNV sluiten niet uit dat bij de bedrijven acties zullen uitbreken. keten voor de verwerking van soja- Het personeel van Swarttouw bonen behalve de overslag, die via vreest dat er voor het bedrijf weinig de GEM verloopt. "De op maat ge- Personeel van havenbedrijven vreest overname perspectief meer is, sinds de 1 bouw zijnde kolenterminal op de Maasvlakte is verkocht aan de EMO (42 procent HES). Deze terminal voor diep stekende schepen moest Swarttouw nieuw leven inblazen. Volgens de vervoersbonden gaat nu het gerucht dat er plannen zijn om de nog overgebleven onderdelen van Swarttouw van de hand te doen. Bij de GEM waar thans De totale concernwinst daalde over het boekjaar 1989/90 van f 172 mil joen tot f 96 miljoen. De netto-omzet steeg licht met f 400 miljoen naar f 17,9 miljard. In Nederland daalde omzet van 1.98 miljard gulden naar 1.94 miljard door sluiting en verklei ning van sommige winkels, maar steeg de winst met vijf miljoen gul den tot twintig miljoen. Erg tevreden over de resultaten van de warenhuizen zijn de Ven- dex-mensen niet. Men denkt dat de winst nog een paar keer 'over de kop moet' met een uiteindelijk ren dement van ongeveer 65 miljoen gulden. Voor dit jaar wordt een ver dere winststijging verwacht. De grote verliesposten lagen vooral in de Braziliaanse warenhui zen waarin Vendex een belang van vijftig procent heeft en de Ameri kaanse doe-het-zelf winkelketen Mr. Goodbuys hebben de winstcij fers van de Amsterdamse onderne ming onderuit gehaald. Dit heeft bestuursvoorzitter A. J. Verhoef tij dens een toelichting op de jaarcij fers gisteren bekendgemaakt. Daarmee heeft het detailhandels- en dienstverleningsconcern zijn vo rig jaar uitgesproken prognose over een nettowinst van f 250 miljoen in het boekjaar 1989/90 niet kunnen waarmaken. Vooral de voorzienin gen van f 95 miljoen die Vendex heeft getroffen voor de winkels in Brazilië en de f 85 miljoen voor Mr. Goodbuys hebben de stijging van de winst bij de resterende onderne mingen teniet gedaan. Zelfs het be drijfsresultaat van de Nederlandse Vroom en Dreesmann-warenhuizen liet dit jaar een stijging zien van f 15 miljoen in 1988/89 naar f 20 miljoen (exclusief rente en belasting) door de sinds anderhalf jaar lopende re organisaties en aanpassingen. De twee grote verliesposten van Vendex wil het miljardenbedrijf zo snel mogelijk kwijtraken. Voor de doe-het-zelfwinkels van de Ameri kaanse Mr. Goodbuys zocht Ven dex al sinds 1988 een koper, maar schijnbaar was de situatie zo slecht dat Vendex in armoede maar beslo ten heeft Mr. Goodbuys zelf op te lappen. Inmiddels zijn vijf van de 17 vestigingen gesloten en is er een nieuw bestuur aangesteld dat moet proberen de winkels aan het eind van 1990 uit de rode cijfers te halen. Het aanzienlijke verlies wordt ver oorzaakt door een stevige concur rentie en een zwakke huizenmarkt in het noordoosten van de Verenig de Staten. De achteruitgang van de doe-het- zelfmarkt heeft Mr. Goodbuys hard DEN HAAG (ANP) - De vijf centrale getroffen. Deze winkels met een ge- organisaties van de middenstand, middelde oppervlakte van 9500 m2 de boeren en tuinders in Nederland hadden ook al het jaar daarvoor gro- hebben er in een brandbrief aan de te problemen en in 1988/89 was het Tweede Kamer op aangedrongen resultaat negatief, uitkeringen voor arbeidsongeschik- De Braziliaanse inflatie met onge- te en oudere zelfstandigen die hun veer 1800 procent in het afgelopen bedrijf beëindigen onverkort te jaar en de onzekerheid van de con- handhaven. sumenten door de presidentiële Zij reageren in hun brief op de verkiezingen heeft de 24 vestigin- aankondiging van staatssecretaris gen van de warenhuizen hard verdwijnen, is onrust ontstaan i een mogelijke overname door het Amerikaanse sojabonenbedrijf ADM. Dit bedrijf dat naast de GEM is gevestigd beschikt over de hele sneden GEM is een zeer aantrekke lijk bedrijf voor ADM, zo meent CNV-bestuurder C. van der Knaap. Daarbij komt dat directeur P. van der Vorm van HES-beheer tien da gen geleden een bod zou hebben uitgebracht op het bedrijf Interste- vedoring en de Amsterdamse OBA van J. Rijsdijk. Interstevedoring dat met drijvende kranen in de Rot terdamse haven opereert wordt een steeds grotere concurrent van de GEM en Swarttouw. De OBA die bezig is met een contract voor de overslag van 1,5 miljoen ton kolen per jaar voor de gezamenlijke elek triciteitscentrales, zou de EMO een monopoliepositie in de Amster damse haven kunnen bezorgen. Volgens directeur J. Rijsdijk van Intervedoring heeft Van der Vorm 100 tot 120 miljoen gulden geboden voor zijn bedrijven. Het gesprek met HES-beheer had volgens hem plaats op initiatief van het Gemeen telijk Havenbedrijf. Er zou worden gepraat over een vaste lokatie in de Rotterdamse haven, waar Rijsdijk al jaren naar zoekt. "Toen bleek dat Van der Vorm mijn bedrijven wilde kopen. Ik was nogal aangeslagen. Ik ben dat niet van plan, nu niet en nooit niet", aldus Rijsdijk. Hij be schuldigt Van der Vorm van het voeren van een machtspolitiek, waarmee hij de hele Rotterdamse haven in diskrediet brengt. Van der Vorm ontkent dat er sprake is van verkoop van de GEM of Swarttouw. Dat hij van plan zou zijn de bedrijven van Rijsdijk over te nemen bestempelt hij als 'larie koek'. De vervoersbonden willen op korte termijn duidelijkheid over de geruchten. Zij hebben directeur H. Molenaar van het Gemeentelijk Ha venbedrijf gevraagd om een ge sprek met alle partijen te arrange- Brandbrief over aaw-mtkering zelfstandigen Ter Veld dat de toegang tot de alge mene arbeidsongeschiktheidsuit kering (aaw) wordt verminderd waarbij de aparte uitkeringsregelin gen voor oudere en arbeidsonge schikte werknemers en zelfstandi- derheidsbelang. gen (ioaw en ioaz) worden afge schaft. Dat betekent dat voor 15.000 zelf standigen de aaw-uitkering wordt beëindigd of verlaagd, aldus voor zitter Ten Hoopen van het NCOV. troffen. Vooral in het laatste kwar taal van 1989 zijn de omzetten met t pt r trcmtc a na roftinnoio meer dan 50 procent achteruitge- UTRECHT (ANP) - De regionale gaan. Vendex wil haar 50-procents- akkerbouw«s belang terugdringen Met man en macht wordt er in Raalte gewerkt aan een groot actiedoek dat niets aan duidelijkheid te wensen overlaat. De Vereniging Verplegenden en Verzorgden In Opstand maken daarop hun looneisen duidelijk: zes pro cent erbij. Het spandoek wordt maandag onder een heteluchtballon bevestigd, donderdag demonstreert de VVIO in Den Haag. Leden van de christelijke vakbond CFO blijven ook bij hun looneis van zes procent voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden in het kruiswerk. Maar het gat tussen vraag en aanbod is niet zo groot als bij de verplegenden: 2.2 procent. Acties in de kraamzorg, wijkverpleging en tbc-bestrijding worden niet uitgesloten geacht. (foto anp> Boete 1 miljard De Amerikaanse financier van zo genoemde junk bonds, Michael Mil ken, heeft met justitie een regeling bereikt in een van de grootste frau dezaken uit de geschiedenis van Wall Street. De speculant bekende gisteren schuld op zes aanklachten en verklaarde zich bereid een be drag aan boetes te betalen van totaal 600 miljoen dollar (ruim 1,1 miljard gulden), waarmee hij van verdere rechtsvervolging zal worden ontsla gen. Telefoonkaart De telefoonkaart is sinds gisteren de drie Centrale Landbouw Organisa ties hebben gistermiddag besloten volgende week woensdag te de- monslreren tegen het Europese landbouwbeleid. Zij geven daarmee gehoor aan de oproep van de over koepelende Europese landbouwor ganisatie KOPA om die dag massaal in Europa te demonstreren. Die dag hervatten de ministers van land bouw in de EG hun overhandelin- gen over de nieuwe landbouwprij- Psyche zorgt voor hoog ziekteverzuim DEN HAAG (ANP) - Psychische af wijkingen waren in 1988 de oorzaak van 15,75 procent van het langdurig ziekteverzuim (langer dan 14 da- gen). Dat blijkt uit het verslag Stand akkerbouwers heeft dit in Utrecht Ziekengeldverzekering 1988 van de gezegd. Sociale verzekeringsraad. De demonstratie woensdag staat Het psychische verzuim wordt bij los van het voornemen van de actie- langdurig ziekteverzuim slechts comité's om acties tegen net Neder- overtroffen door ziekten van bewe- landse beleid voort te zetten. De ac- gingsorganen (21,35 procent) en tiecomité's hebben daartoe donder- ziekten van de ademhalingsorga- dag besloten. Of zij dat gezamenlijk nen (19,25 procent). met de drie landbouworganisaties doen is nog niet zeker. Daarover vindt nog overleg plaats. Woensdag worden er drie acties gehouden. De eerste is in Brussel. Boeren zullen met diepladers gela den met trekkers naar de Belgische hoofdstad reizen. Hoeveel boeren aan deze actie meedoen, wilde actie voerder K. Dijkstra niet zeggen. Of de actie in Brussel publieksvriende lijk is, of dat blokkades worden ge vormd, liet hij in het midden. De drie CLO's staan garant voor de kos- LEIDEN Voor één deelnemer is de Studenten Beurscompetitie niet alleen een beleggingsspel, maar ook een beetje kinderspel. Sinds Hoekstra als directeur van de papierglansfabriek Bron werd gepensioneerd, is het beleggen op de Amsterdamse beurs namelijk zijn dagelijkse bezigheid. Hij zit in de aandelen en de opties, spelt al jaren de aandelenkoersen in de krant en leest een keur aan beleg gingsbladen. door Karei Berkhout De beurscompetitie, Hoekstra zich slechts zijdelings bezig houdt, is voor hem dan ook niet meer dan wat "droogzwem men, waarbij je kunt kijken of je goed hebt gegokt. Je kunt hierbij veel grotere risico's nemen dan op de echte beurs. Want in tegen- stellling tot wat veel mensen den ken zijn beleggers helemaal niet van die gokkers. Veel risico's kun je gewoon afdekken". Toch behoort Hoekstra tot de beleggers die er van houden een gokje te wagen, zoals blijkt uit zijn voorliefde voor het 'schrij ven' van opties. Dit zogeheten 'schrijven' betekent dat de beleg ger de plicht op zich neemt om aandelen te kopen of verkopen. De risico's hierbij zijn soms zo groot dat de belegger bij het be stuur van de optie-beurs een waarborgsom moet storten, de zo geheten margin. Vooral het schrijven (verko pen) van put-opties een specia le 'hobby' van Hoekstra staat bekend als gevaarlijk omdat de belegger zijn risico's niet kan af dekken. Zoals eerder in deze ru briek werd uitgelegd verwerft de koper van een put-optie zich het recht om binnen een bepaalde tijd aandelen te verkopen voor een vastgestelde prijs. Hij ver wacht dus dat de boerskeurs van die aandelen onder de uitoefen prijs komt en hij de aandelen bo ven de beurskoers dus met winst kan verkopen. Aan de andere kant van de transactie staat de verkoper van de put-optie de schrijver dus die zich verplicht om voor een vastgestelde prijs diezelfde aan delen te kopen. Hij krijgt voor de ze riskante verplichting van de koper een premie. De schrijver verwacht dat de aandelenkoers stijgt en boven de uitoefenprijs komt, zodat als hij moet kopen hij dit kan doen onder de beurs koers. Als hij moet kopen, want als het goed is hoeft dat waarschijnlijk niet. Wanneer de aandelenkoer sen stijgen tot boven de uitoefen prijs, is het voor de koper van een put-optie niet meer interessant om de aandelen voor die betrek kelijk lage prijs te verkopen. Het contract loopt dan ongebruikt af en de schrijver incasseert de pre- Dat is leuk voor de schrijv maar minder leuk is het w de koersen dalen. Hij moet dan voor een hogere prijs dan de beurskoers aandelen kopen. Als hij die aandelen dan weer door verkoopt op de beurs lijdt hij een stevig verlies. Nog vervelender is het wanneer hij het geld niet heeft om die aandelen te kopen. Om dat te voorkomen mooj de belegger dan ook een margin hebben bij het beursbestuur. Het schrijven van call-opties kan riskant zijn, maar valt in prin cipe te 'dekken', zoals dat heet. De schrijver van een call-optie verplicht zich om na een bepaalde tijd aandelen te leveren voor een vastgestelde prijs en krijgt daar- voopr een premie. Hij verwacht dat de aandelenkoersen onder de uitoefenprijs zullen duiken, zodat hij rustig de premie kan incasse ren. De koper maakt immers geen gebruik van zijn recht om aande len te kopen voor een prijs die bo ven de beurskoers ligt. Als de aandelen echter in waar de stijgen tot boven de vaste prijs dan wil de koper natuurlijk wel gebruik maken van zijn koop recht. Als de schrijver de aande len in zijn bezit heeft (als de optie dus 'gedekt' is) dan is dat niet zo n geweldig probleem. Wanneer hij die aandelen echter niet heeft (de optie is 'ongedekt'), moet hij op de beurs de dure aandelen kopen en met verlies doorverkopen. Ook daan-oor moet de belegger een margin hebben bij de beurs. Hobby ten het Woordvoerder K. Dijkstra ningse boeren van acties van West- duitse boeren in Bonn. De Gronin gers gaan met bussen naar de West- duitse hoofdstad. Daar zullen boe ren met ongeveer duizend trekkers woensdag een massale demonstra tie houden. De eerste Westduitse boeren gaan maandag al op weg naar Bonn. Of er nog meer acties te verwach ten zijn is afhankelijk van de resul taten in Brussel en de snelheid waarmee de Nederlandse overheid invulling geeft aan de nationale steunmaatregelen voor de akker bouw. Voor die maatregelen heeft het kabinet deze week voor de periode UTRECHT De particuliere zui- 1990 tot en met 1994 90 miljoen gul- velbedrijven, verenigd in de WZM, den extra uitgetrokken. Bovendien ondertekenen de cao voor de zuivel- de goever- heeft minister Braks van landbouw industrie niet. De bedrijven, die on- t Belgisch de Kamer donderdag toegezegd dat geveer vierduizend werknemers in hij zonodig enige tientallen miljoen dienst hebben, vinden de afspraken te fors. De WZM zal de cao wel in tegraal volgen, zodat de werkne- Bij het beursspel van de studen ten kan Hoekstra zijn hobbies niet uitleven, want schrijven van opties is niet mogelijk. Hij houdt zich in arren moede dan maar be zig met het kopen van opties. Hij heeft een aantal call-opties ge kocht, die hem het recht geven over een bepaalde tijd goud te ko pen voor een bepaalde prijs. Hij verwacht dat de goudprijs stijgt (dat de dollar dus naar verhou ding daalt), zodat hij straks be trekkelijk goedkoop goud kan kopen. In elk geval wordt dan het recht om dat goud voor die prijs te kopen (de optie dus) dus meer waard en kan hij die met winst verkopen. Binnenkort zal blijken of dit een gouden greep was. De tweede actie wordt gehouden in Zuid-Limburg. Tussen de 600 en 700 Nederlandse en Belgische boe ren gaan met ongeveer 200 trekkers naar Maastricht. Daar willen ze een petitie overhandigen at neurs van Nederlands Limburg. De derde actie is een ondersteu- guldens extra wil uittrekken ning door ongeveer honderd Gro- bedrijfsbeëindiging. DHAHRAN De scherpe daling van de olieprijs, waarvoor de wOPEC-landen gisterenochtend een jasje gestoken." PTT Te- spoedberaad belegde, is een teken lecom introduceerde vier telefoon- da* oke a^een een weinig zekere in- kaarten met elk een detail uit ver- komstenbron is. De olieproduce- schillende schilderijen van Vincent rende landen in het Midden-Oosten van Gogh. Op de achterzijde staan êaan zlch dan ook steeds meer nch- fragmenten uit brieven van Van ten °P producten die uit olie kun- Gogh. Met deze themakaarten wil nen worden gewonnen en die meer de PTT de kaarttelefoon meer be- opleveren. De komende jaren trek- kendheid geven en aantrekkelijker ken deze landen onder leiding van maken voor de consument. Het is Saudi-Arabië 15 miljard dollar uit de bedoeling van de PTT dat er in om hun petrochemische industrie de toekomst meer van dit soort be- f°rs uk- *e breiden, drukte kaarten komen. T11*- Winst door Ultra Centrifuge Nederland (UCN) Aly MshmOUd/AP heeft vorig jaar 41,5 miljoen gulden winst geboekt. Dat was overeen- komstig de verwachting. Over 1990 De Golfstaten bezitten 28 procent verwacht het bedrijf hetzelfde re- van de wereldaardgasreserves, dat sultaat. UCN meldt dit in het giste- ,s z0'n 3kl miljard kubieke meter, ren gepresenteerde jaarverslag Volgens Arabische industriële ana- Het bedrijf denkt over voldoende llsten ls het Golfgebied daarom een financiële ruimte te beschikken van de meest geschikte gebieden voor ontwikkelingen ten behoeve ter wereld voor de petrochemische van de verrijking van uranium in de produktie. Jarenlang werd het aardgas dat bij de oliewinning vrijkomt afgefak- keld. Nu gebruiken acht landen in het Golfgebied het gas zoals brand stof en als basis voor het vervaardi gen van petrochemische produkten als kunstmest, plastic, textiel, ny- edicij- allemaal mede bestemd voor de export. Volgens Amerikaane specialisten mers niets van de weigering mer ken. In feite is er sprake van niet meer dan een symbolisch protest. Dit heeft een woordvoerder van de Ver- eeniging voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne (WZM) gisteren be vestigd. Hij wilde niet aangeven waartegen de bedrijven vooral be zwaar hebben. De Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond FNZ zal de cao wel ondertekenen. De leden van de Dienstenbond FNV hebben het eindbod van de werkgevers voor een nieuwe cao voor het verzekeringsbedrijf (37.000 werknemers) unaniem verworpen. De bond zal de werkgevers vragen •erleg te heropenen. Ge- ultimatum op straffe van acties. Tot harde acties zal het in het ver zekeringsbedrijf niet komen, aldu; nfl" beurt dat de hoge invoertarieven hun concurrentiepositie te zeer aan tasten. Vertegenwoordigers van beide het partijen voerden onlangs in Spanje beurt dat niet, dan stelt de bond en Oman overleg met elkaar poging de wederzijdse irritaties weg te nemen, maar de onenigheid het oliewapen wellicht kan worden ingezet in de strijd met de EG, die hiervoor uiterst gevoelig is aange zien 40 procent van haar ruwe olie afkomstig is uit het Golfgebied. De GCC-landen vervaardigen ge zamenlijk meer dan 11 ton petro chemische produkten en kunst mest per jaar. Europa neemt onge veer een kwart van de GCC-produk- ten af, maar hiermee is slechts 5 pro cent van de Europese vraag gedekt. De landen in het Golfgebied hopen daar nu verandering in te brengen door de uitbreiding van hun petro chemische industrie en het opvoe ren van de druk op de EG voor ver laging van de invoertarieven. Bankt a rie ven ROTTERDAM (ANP) - De Consu mentenbond en de Nederlandse Vereniging van Banken zijn in het overleg over de banktarieven 'geen millimeter' tot elkaar gekomen. De bond krijgt weliswaar inzicht in de kerncijfers van de banken, maar de basisproblemen zijn even groot ge bleven. aldus directeur D. Westen dorp van de Consumentenbond. De banken willen de kosten van het be talingsverkeer in rekening brengen bij de particuliere rekeninghouder. volgende eeuw èn het zonder kleer- scheeren doorkomen van de mage re jaren negentig. Autoverkoop In de eerste drie maanden van dit jaar zijn er meer auto's verkocht in Nederland dan in hetzelfde tijdvak k,n» verL insecticiden van verleden jaar, zo heeft de RAI ""1 u' gisteren bekendgemaakt. De RAI tekent daarbij aan dat de cijfers dit jaar negatief zijn beïnvloed door de zlJn de Saudiers van plan hun petro- acties van de boeren bij de kente- chemische produktiecapaciteit met kenregistratie in Veendam. ten minste 50 procent te verhogen. Er werden dit jaar in het eerste Kuwayt is begonnen aan de bouw kwartaal 177.722 wagens verkocht, van een fabriek voor het vervaardi- Diep in de grond van de woestijn ligt de grootste aardgasvoorraad ter wereld, die de basis i oprukkende petrochemische in de Arabibische wereld. ADVERTENTIE een belangrijk petrochemisch pro ducent is, heeft plannen om nieuwe fabrieken ter waarde van 1,5 miljard dollar (bijni bouwen. Bahrayn, de VAE Oman werken eveneens hard aan de uitbreiding van hun petrochemi sche produktiecapaciteit. se Gemeenschap. In Europa betaalt men namelijk voor eenzelfde hoe veelheid 2,50 dollar. Bovendien iljard gulden) te werken veel petrochemische bedrij- "A ven in het Midden-Oosten met zeer goedkope buitenlandse arbeids krachten, wat de prijzen van hun produkten nog meer drukt. stijging van 2,1 procent i hield ten opzichte van de 174.101 stuks van verleden jaar. Uit de cij fers van de RAI blijkt dat de verko pen van wagens van Oosteuropese makelij sterk terrein verliezen, dat de afzet van de Japanners toeneemt maar Toyota achterblijft en dat bij de Europese wagens Fiat en Ford tegen een daling aankijken. Opel is het meest verkochte merk geble- gen van petrochemische produkten op basis van ethyleen, die in- 1995 voltooid moet zijn. Ook Qatar, dat al ADVERTENTIE hogewoerd 131 tel. 123747 leiden REKLAMEBOROEN/tETTERS/AUTOREKLAME Goedkoop Iran wil 4 fabrieken bouwen en 7 oude fabrie ken, die tijdens de Golfoorlog door Irak werden vernield, opnieuw in gebruik nemen. Iraq bouwt mo menteel een tweede petrochemisch' complex dat uiteindelijk jaarlijks 1,5 miljoen ton petrochemische pro dukten moet gaan produceren. Petrochemische bedrijven in het Midden-Oosten betalen 50 dollar- De lage prijzen cent per 1.000 Btu (British thermi- uit het Golfgebied nal unit). Daarmee zijn zij De Europese petrochemische in- petrochemische dustrie heeft de afgelopen twee jaar de prijzen voor haar produkten enorm zien stijgen en daarmee haar winst vergroot. De vraag naar petro chemische produkten is namelijk snel gegroeid, terwijl de industrie tegelijkertijd bewust op 90 procent van haar totale capaciteit produ ceert. Dit drijft de prijzen enorm op. de produkten dreiging voor deze comfortabele duchte concurrent geworden van positie van de Europese petroche- de chemie-bedrijven in de Europe- mische industrie. De toenemende petrochemische produktie van de Golfstaten heeft inmiddels al geleid tot gekibbel tus sen de EG en de leden van de Gulf Cooperation Council (GCC): Saudi- Arabie, Kuwayt, de Verenigde Ara bische Emraten (VAE), Qatar, Bahrayn en Oman. iSvee andere be langrijke oliestaten, Iraq en Iran, zijn indirect bij het geschil betrok ken. De zaak draait om de invoertarie ven van 13,5 procent die de EG heft op petrochemische produkten, een protectionistische maatregel die vooral is gericht tegen de oliestaten in het Golfgebied. De EG vindt de hoge invoertarieven gerechtvaarïgd omdat de Golfstaten op oneerlijke wijze winst zouden maken door pe trochemische produkten te verko pen die "goedkoop zijn gemaakt met behulp van gesubsidieerd aard gas en goedkope arbeiderskrach ten". De Golfstaten vinden op hun IERS CULINAIR EN CULTUREEL GENIETEN Engelbertha Hoeve werkt samen met Leidse Theaters: Iers dineren en toch op tijd voor de Ierse theateravond! Van 24 t/m 29 april kunt u genieten van het Ierse theatermenu, dat wordt geserveerd tussen 17.00 en 19.45u Voor inlichtingen en reserveringen: Eneelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 - 2332 HN Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5