Nog geen oplossing voor tegenvallers Wonen en behandelen bijten elkaar Volg de stippellijn en u bespaart misschien wel tienduizenden guldens op uwhypotheeklasten. Geen straf voor leraren van Barlaeus Hard gevecht wetenschap om fondsen BEVRIJDING RAVENSBR ÜCK HERDACHT Nieuw 'Schengen' in de maak 'Noordvleugel Randstad moet worden versterkt' Afval Noord-Holland gaat niet naar Wijster 4 1 ABN Bank Vandaag hoopt het kabinet knopen te kunnen doorhakken. Het gaat daarbij niet alleen om de begroting voor volgend jaar, maar ook over de gigantische overschrijdingen op de uitgaven voor de investeringspre mies (oplopend tot zes miljard gul den). milieubeleid en verkeersbe leid. Over de aanleg van vier tunnels in de Randstad is wel gesproken, maar daarover wordt dit weekeinde geen beslissing genomen. Een groot aantal ministers heeft gisteren in een "fors maar zakelij ke" discussie allerlei wensen bij de minister van financiën en het kabi net op tafel gelegd. Naar verwach ting zullen de meeste van deze wen sen niet worden gehonoreerd, zo meldden ingewijden gisteravond. "Alleen in zeer uitzonderlijke geval len zullen nieuwe claims worden gehonoreerd", aldus kringen rondom de minister-president. Vooral de ministers De Vries (so ciale zaken) en Alders (milieu) wil len extra geld. De Vries heeft dat nodig om tegenvallers in de sociale zekerheid op te vangen; Alders om meer milieubeleid te kunnen beta len. Beiden hebben gisteren voor alsnog geen gehoor gevonden in het kabinet. Ook minister Maij-Weg- gen, die geld wil om de door de storm geteisterde duinen te kunnen herstellen, is verteld dat ze het geld daarvoor maar in de eigen begro ting moet zoeken. Het ministerie van onderwijs heeft gisteren meegedeeld dat de te genvaller bij het zogeheten ISO- project een project om werkloze leraren weer aan een baan te helpen geen 200 miljoen gulden bedraagt zoals de onderwijsbond ABOP be weert. De ABOP meldde dat het aantal werkloze leraren, dat deel neemt aan de ISO-cursussen ver achterblijft bij te optimistisch ge maakte inschattingen. Als gevolg daarvan zou de besparing op de DEN HAAG (GPD) - Er is een gro te kans dat binnenkort een akkoord wordt bereikt over vrij grensver keer tussen de Benelux, Frankrijk en Duitsland. Na een oproep van de Westduitse minister Genscher (bui tenlandse zaken) zijn de vijf landen dichter bij elkaar gekomen. Volgende week wordt op ambte lijk niveau tussen de vijf partners weer onderhandeld in het kader van het zogeheten Schengen-overleg. In december wérd dat afgebroken, omdat bondkanselier Kohl eerst de kwestie van het grensverkeer tus sen Oost- en West-Duitsland wilde wachtgelden voor die leraren ook veel lager zijn. Op zich is het waar dat de op brengsten van het project tegenval len. aldus een woordvoerder van het ministerie. Maar het ministerie had ook niet meer dan 87 miljoen gulden opbrengsten verwacht. De 113 miljoen verschil met de 200 mil joen zou al ergens anders vandaan komen. Ook was al bekend dat de opbrengsten van 87 miljoen gulden (vanaf 1993) niet gehaald zouden worden. regelen. Inzet van het overleg, volgende week vrijdag in Brussel, is dat de binnengrenzen tussen de vijf lan den op elke plaats zonder controle mogen worden overschreden. Be langrijk daarbij is dat geen onder scheid meer wordt gemaakt tussen inwoners van Oost- en West-Duits land. In West-Duitsland wordt de visumplicht voor burgers uit Tsjechoslowakije en Hongarije af geschaft. De vraag die nu moet wor den behandeld, is of dat ook voor de andere Schengen-partners zal gel den. .nsiMssm. AMSTERDAM (GPD) - B en W van Amsterdam nemen vooralsnog geen strafmaatregelen tegen de do centenvan het Barlaeusgymnasium die rectrix Ch. de Vries-Lentsch hebben tegengewerkt. Strafmaatre gelen zouden olie op het vuur van het conflict zijn, meent het college. Dat blijkt uit een notitie van B en W die dit weekeinde naar de gemeen teraad wordt gestuurd. Het ontslag van De Vries-Lentsch wordt "on ontkoombaar" genoemd. De waarnemend rector die wordt aangesteld zolang nog geen nieuwe is benoemd krijgt de steun van een "college van advies", zo blijkt uit de notitie. De waarnemer wordt niet uit de schoolgemeenschap be noemd maar moet van buiten ko- men. De nieuw te benoemen rector hoeft niet per se een vrouw te zijn. Het college volgt daarmee de aanbe velingen die vorige maand zijn ge daan door een 'Commissie van goe de diensten'. De gemeenteraad de batteert woensdag over het advies dat de commissie vorige maand over de kwestie uitbracht. De Vries-Lentsch is met buiten gewoon verlof, nadat zij aankondig de zich desnoods via een kort ge ding tegen haar ontslag te verwe ren. De commissie heeft geadvi seerd haar "op zo kort mogelijke termijn" te ontheffen van haar func tie en haar een andere "passende" baan aan te bieden. B en W dreigden het personeel van het Barlaeus vorige maand met disciplinaire maatregelen als zi j ble ven weigeren over de kwestie te overleggen. Het college schrijft nu geen straffen te willen opleggen om verdere escalatie van het conflict te voorkomen. Mocht "nieuw hande len van betrokkenen daartoe aanlei ding geven" dan zijn strafmaatrege len niet uitgesloten, aldus B en W. PAGINA 3 AMSTERDAM (ANP) - Het ge vecht van wetenschappers om geld voor onderzoek wordt steeds har der. Dit zegt directeur Van der Mei van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen (KNAW) naar aan leiding van publiciteit rond de po ging van prof. Buck om een middel tegen aids te vinden. Door de huidige ontwikkelingen, waarbij steeds meer overheidsgeld voor gericht onderzoek wordt gege ven en wetenschappelijke instellin gen steeds afhankelijker worden van opdrachten van derden, wordt de concurrentie groter. Dit geldt niet alleen in Nederland, maar ook internationaal. Gevolg is dat onder zoekers proberen via de media aan dacht te vragen voor de vooruitgang in en resultaten van hun werk. Op zich vindt Van der Mei dit niet slecht, zolang het zuiver blijft. We tenschappers moeten naar zijn me ning wel voorzichtig zijn met uitla tingen die mensen valse hoop kun nen geven. Hij duidt daarmee voor al op onderzoek dat betrekking heeft op ziekten als kanker en aids. "Ze moeten hun woorden op een goudschaal wegen. De claims moe ten hard te maken zijn", aldus Van der Mei. Over het optreden van prof. Buck wil Van der Mei geen oordeel uit spreken. Zijn wetenschappelijk ar tikel over de vermeende aids-rem- mer zit volgens hem gezond in el kaar. De Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO), die de tweede geldstroom voor onderzoek beheert, zegt dat publiciteit rond een nieuwe ontwik keling geen invloed heeft op toe kenning van gelden. Steunaanvra gen voor een project worden vol gens de woordvoerder van NWO (dat jaarlijks een bedrag tussen de 250 en 300 miljoen gulden heeft te verdelen) zuiver op grond van hun wetenschappelijk waarde beoor deeld. ZATERDAG 21 APRIL 1990 Kabinet wil vanmiddag knopen doorhakken DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft gisteravond nog geen overeenstemming kunnen bereiken over de financiële problemen voor de begroting 1991. Tot gisteravond laat over legden premier Lubbers en minister Kok (financiën) met verschillende ministers over mo gelijke oplossingen van die problemen, nadat aan het begin van de avond de ministerraad uiteen was gegaan. AMSTERDAM (ANP) Ongeveer 150 mensen hebben gisteren bij het monument op het Museumplein de herden king bijgewoond van de bevrijding van het vrouwen-concentratiekamp Ravensbriicknu 45 jaar geleden. Ge waarschuwd werd voor groeiende onverdraagzaamheid "door groeperingen die zich steeds meer ontpoppen als onze onderdrukkers in de jaren '40-'45". Bij de herdenking waren ook de directeur en leerlingen van de Amster damse Nicolaas Maesschool die het monument hebben geadopteerd aanwezig. Een van de leerlingen droeg een ge dicht VOOr. (foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - Er moet de Randstad een noord- en vleugel komen in plaats van een westvleugel zoals wordt gesteld in de Vierde nota ruimtelijke orde- noordvleugel die de concurrentie- zuid- kracht van het gebied moeten ver sterken. Kernpunt is, zo stellen de wethouders, het versterken van de ruimtelijke samenhang. In de brief versum en Zaanstad Kamer. De brief van de gemeenten wordt ondersteund door de nota Vijf ste den- een Noordvleugel, opgesteld in bamenwerking met de Universiteit moeten van Amsterdam en de Rijksuniver- tie-)gebieden siteit van Utrecht. "De ambtelijke zonderlijke diensten en de universitaire onder zoekers komen tot dezelfde bevin dingen. Binnen de Randstad is de noordvleugel duidelijk herkenbaar. Het is een samenhangend woon- en werkmilieu dat een noodzakelijk draagvlak biedt voor voorzieningen die horen bij de internationale top- lokatie Amsterdam. De verdeling in een noord- en zuidvleugel is daar mee zinvoller en sluit beter aan op de realiteit dan het 'westvleugel- concept' uit de Vierde nota", zo stel len de gemeenten. De ambtelijke diensten hebben uitgangspunten ontwikkeld voor de de Tweede den te laten plaatshebben. Verder moeten de openbaar-ver voersvoorzieningen gericht op de vijf gemeenten, voorrang krijgen bij de aanleg van infrastructuur en de landelijke (recrea- in de noordvleugel af- investeringsplannen worden opgesteld. Naast het aan gaan van sterke bestuurlijke sa menwerking staat ook de ontwikke ling van een gemeenschappelijk milieubeleid voorop. Controle drugs levert nauwelijks resultaat op Een MAASTRICHT (ANP) - grote controle op drugs treinen tussen Maastricht en de Belgische grens bij Eijsden heeft gisteren maar weinig re sultaat opgeleverd. Politie, marechaussee en dou ane zetten gisteren tussen 12 en 20 uur dertig mensen in naar aanleiding van klachten over overlast door druggebruikers en dealers in de trein. Vanuit Bel- gie zouden zij naar Maastricht komen om daar drugs te kopen en die te verhandelen en/of ge bruiken in de trein terug. Maar het uiteindelijke resultaat van de actie was 23 bekeuringen; 13 voor overtreding van de vreem delingenwet en tien voor over treding van de opiumwet. HAARLEM (ANP) - Het afvalover- schot van 255.000 ton per jaar dat in Noord-Holland ontstaat nadat giste ren de vuilverbrandingsinstallaties in Alkmaar en Zaandam zijn geslo ten, wordt volledig in de provincie zelf verwerkt. Dat hebben gedepu teerde staten gisteren bekendge maakt. Het afval zou oorspronkelijk voor het overgrote deel naar de VAM in het Drentse Wijster gaan. De VAM bedong echter een te hoge prijs, zo oordeelden Provinciale Staten van Noord-Holland. Storten in Wijster Nauerna bij Assendelft en Velsen. kend bij de provincie. Het platform protesteert al jaren tegen de stank overlast die het bedrijf veroorzaakt. De provincie sprak al geruime tijd terug de garantie uit dat de stank overlast niet zou toenemen. Het milieuplatform meent evenwel dat de inzet van Noord-Holland niet moet zijn gericht op "stabilisatie" maar op het wegnemen van de over last. i ongeveer 200 gulden per ton tra kosten. De provincie heeft nu onder meer besloten de komende jaren 70.000 ton afval te laten com- posteren bij het bedrijf Rutte in Halfweg tussen Amsterdam en Haarlem. De rest wordt voor scheiding aange boden bij de ICOVA in Amsterdam en de scheidingsinstallatie Amster dam-Noord. Volgens de provincie bedragen de extra kosten voor de verwerking in Noord-Holland min der dan honderd gulden per ton. Het Milieuplatform Rutte heeft Hoeveel minder precies daartegen meteen bezwaar aangete- het niet aangegeven. Studie naar zorg bij chronische psychiatrische patiënten DEN HAAG "De hele dag in een stoel hangen, shaggies roken en koffie drinken, daar wordt een ook niet beter van", zo rede neert Lourens Henkelman. "Psy chiatrische patiënten moeten meer de kans krijgen zich te ontplooien". Samen met Bart de Ruiter schreef Henkelman het boek 'Cure, Care en Chroniciteit'. Hierin stellen zij vast dat het met de behandeling van chronische psychiatrische patièn- Nederland een stuk beter zou Kotter De Koninklijke Marine heeft giste ren voorkomen dat de Engelse kot ter Even Tide op volle zee is ver gaan. Met een helikopter werden ten van vliegveld Valkenburg pompen kunnen. aan boord gebracht waarmee opva- renden het water dat door een gat in Hrw-jr de romp naar binnenstroomde, van boord konden pompen. Vandaag Anton Jongstra wordt het schip door een andere kotter de haven van Den Helder binnengesleept. Kaper De Haarlemse rechtbank heeft gis teren een 26-jarige Liberiaan ver oordeeld tot twee jaar cel voc ging tot vliegtuigkaping. De die net het land was uitgezet, drong Op dit moment zitten zo'n 23.000 mensen in de Nederlandse psychia trische ziekenhuizen. Bijna de helft daarvan zal nooit meer de inrichting definitief verlaten. Vijf procent van /ei* het aantal mensen dat jaarlijks voor behandeling wordt opgenomen blijft daar voor altijd zitten. De schrijvers Henkelman In aparte wooneenheden kunnen psychiatrische patiënten zich beter ont plooien. (foto GPD) vorig jaar oktober op Schiphol met Ruiter zijn psycholoog bij respec- geweld de cockpit van een KLM- vliegtug binnen. Hij wilde voorko- utrecht* dat hij naar Liberia terug- tievelijk Rijksuniversiteit het ziekenhuis De Grote Eindhoven. Voor moest. De gezagvoeder wist het gend jaar af te ronden proefschrift vliegtuig dat net aan de start was be- deden zjj een onderzoek met de cen- gonnen, weer op de grond te zetten, trale vraag: 'Wat doet de gemiddel- Een stewardess raakte licht gewond de inrjchting in Nederland met zijn toen ze de kaper overmeesterde. Snoeppapier Tegen een vijftigjarige vrouw- Dommelen is gisteren voor het rechtshof in Den Bosch tbs met dwongen verpleging geeist. Zij .vordt ervan verdacht in juli vorig teerd jaar gevaarlijke medicijnen verpakt snoeppapier in de omgeving chronische patiënten?' Hieruit kwam naar voren dat de behande ling van dit soort patiënten per zie- Ult kenhuis nogal verschilt. Bij de ene ge_ inrichting wordt de behandeling ge_ eindeloos volgehouden, terwijl bij de andere de ziekte wordt geaccep- Een andere conclusie is dat veel iJJ H hulpverleners in inrichtingen geen haar'huis'te'hebben gelegd fn de 'dee hebben van wat collega's andere regio op de werkvloer doen. w.v-.jwv... ull,utlv, Wat in het ene ziekenhuis voor on kwaad kon worden voorkomen. De mogelijk werd gehouden, blijkt er- vrouw ontkent het snoeppapier te gens anders al te worden toegepast. irgelegd. Schaefer Voormalig PvdA-kamerlid Schae fer wordt door het ministerie van binnenlandse zaken gezien als "be langrijke kandidaat' jectleiderschap voor sociale nieuwing. Het gaat om een part-ti me functie. Schaefer zegde onlangs zijn kamerlidmaatschap op wegens gezondheidsredenen. paar ziekenhuizen kunnen patiënten bij voorbeeld onmogelijk zelfstandig wonen, terwijl die men- sen daar heel goed toe in staat zijn. Bovendien achtervolgen dossiers de patiënten voortdurend. Henkel man: "Ik weet bij voorbeeld van een het pro- patient die via gezinstherapie weer op het goede spoor zou moeten ko men. Die poging werd twee keer binnen een half jaar ondernomen. Beide keren mislukte dat. Nu staat zijn leven lang in z'n dossier: 'Niet geschikt voor gezinstherapie'. Waarom probeer je het vijfjaar later niet nog eens?" Behandelen De titel van het boek 'Cure, Care en Chroniciteit' slaat op: doorgaan met behandelen, dus 'cure' en de patiënt in een al dan niet beschutte woning laten wonen, oftewel 'care'. "In veel gevallen is het gewoon beter voor de patiënt de behande ling te stoppen", vervolgt Henkel man. "In sommige huizen moeten de zieken dagelijks kleien, breien en een praatgroep volgen. Men sug gereert dat ze daar beter van wor den. In werkelijkheid worden die mensen alleen maar 'bewaard' en vervreemden van de samenleving. Ze weten niet hoe ze met een strip penkaart in de bus moeten stappen, kunnen geen girootje uitschrijven en hebben geen benul hoeveel een pilsje in de kroeg kost. Wij vinden dat die mensen beter geresociali seerd kunnen worden. Plaats ze bij voorbeeld met een groep in een huis waar ze redelijk zelfstandig in kun- De behandelwijze van de ver schillende ziekenhuizen is grofweg in drie categorieën op te splitsen, zo blijkt uit het onderzoek. Er zijn in richtingen die eeuwig blijven be handelen. Sommige ziekenhuizen behandelen in de inrichting, ge combineerd met woningen op en rond het terrein. De laatste catego rie richt zich hoofdzakelijk op het wonen. De maatschappelijke inte- zieningen gratie staat hier voorop en de be- toch wel duur handeling is ondergeschikt ge maakt. "Het probleem hierbij is dat het weet Henkelman. aanbod of/of is. Eigenlijk patiënt uit een hele reeks v teiten moeten kunnen kiezen" al dus Henkelman. "Net als ieder an der mens, voelt een patiënt zich de dag beter dan de andere dag. Een kleinschalige opzet werkt facilj- wel degelijk. Uit een onderzoek in de inrichting 'Sint Bavo' in Noord- wij kerhout blijkt dat de mensen veel actiever worden. Als ze gaan koken, dan moeten ze ook bood- Deze patiënten moetje dan ook niet schappen doen. afwassen en bud- eenheidsworst zien. Het kan getteren. En in de inrichting 'Pa- best zo zijn dat een patient maandje op zichzelf wil wonen om dat hij of zij zich goed voelt. Die mo gelijkheid is er nu niet". Henkelman en De Ruiter merkten dat het aanbod verspreid dua' in Boekei is het precies het zelfde. Daar wonen patiënten in de omliggende dorpjes in gewone hui zen. Een broeder van de inrichting wipt daar twee keer per dag even op de fiets langs om te kijken of alles derland wel alle mogelijkheden goed gaat. Als de behoefte van de heeft, maar in de regio juist niet. patient voorop staat dan is dat toch Een psychiatrisch ziekenhuis richt de .beste oplossing' zich of op wonen of op behandelen, "Togen de patiënt zeggen: 'We ac cepteren je ziekte, maar je moet wel gaan' veranderen', dat kan natuurlijk het niet. Dat bijt elkaar. De ziekenhui- die stoel komen en de maatschap die deze twee mogelijkheden pelijke functies weer opnemen. combineren hebben het moeilijk mee". Aangezien het ziekenhuis zich op de regio moet richten, is het niet laat gaan, je moeilijkheden krijgt met de technische dienst richting". Zowel de verbrandingsinstallatie in Zaandam als die in Alkmaar zijn gisteren gesloten. De Zaanse instal latie stootte teveel dioxine uit, die in Alkmaar stootte een te hoog gehalte chloorhoudend zoutzuur. Bij Alk maar worden de mogelijkheden on derzocht voor de bouw van een nieuwe installatie maar dat stuit op verzet bij omwonenden. De Leidse vuilverbranding, die ook teveel dioxine uitstoot, gaat be gin juli dicht. De vuilverbranding wordt nu verbouwd en gaat direct na de sluiting dienst doen als over slagstation. Leiden en omringende gemeenten laten hun afval daarvan daan het eerste jaar naar de VAM in Wijster vervoeren. Daarna komt het vuil terecht in een stortplaats die er gens in Zuid-Holland aangelegd moet worden. De nu gevonden op lossing betekent dat de betrokken gemeenten wel voor veel hogere kosten van de afvalverwerking ko men te staan. Dat kan in de Leidse regio tot een verdubbeling van de reinigingsrechten leiden. In Leiden betalen inwoners nu 108 gulden per jaar. de voor hem geschikte faciliteiten in Zuid-Holland. Dat stuit op finan ciële en organisatorische proble men. Het is onmogelijk dat een pa tient die niet in een inrichting zit, re gelmatig een bezoekje brengt aan de therapeut van de inrichting bij hem om de hoek. 'Maar meneer, u bent helemaal niet bij ons inge schreven, u zit bij het RIAGG (re gionale instellingen voor ambulan te gezondheidszorg), gaat u daar maar naar toe', krijgt de patiënt dan te horen. Henkelman: "Als we in Berlijn en Jericho de muur kunnen afbreken, wagrom kunnen we dan in ons land niet de muren die tussen de ver schillende instellingen in de ge zondheidszorg staan afbreken. Zorg ervoor dat patiënten op tijdstippen waarop het ze zelf het beste uitkomt en op plaatsen die ze zelf willen van de voorzieningen gebruik kunnen maken". Bezorgdheid Met bezorgdheid namen de onder zoekers kennis van de uitspraak het college van ziekenhuisvoor- 'kleinschaligheid s'. Naar het zich laat dure projekten geen plaats in de gezondheidszorg, zo Zoals het zich nu laat aanzien hebben we nog een lange weg te besluit Henkelman. "Waar gaat is dat de patiënten uit Maar ja, het is nu vaak zo dat als je patiënten met de schroevendraaier het ziekenhuis aan de slag n Coupon Naam/voorletler(s): Ik ben ABN-cliént bij kantoor: i r lJ Deze aanvraagcoupon opsturen naar, of afgeven bij, een ABN-kantoor in uw buurt. Of de coupon in een gesloten envelop zonder postzegel sturen naar. ABN Bank, Antwoordnummer 1555, ^1000 PA Amsterdam. DT2. DT21/4 a De ABN heef! een aantrekkelijke hypotheek voor u: de ABN Spaarhypotheek. Een hypotheek met vele voordelen. Deze hypotheek is gekoppeld aan een speciale levens verzekering Daardoorontstaat een optimaal fiscaal voordeel tijdens de hele looptijd. U hebt de zekerheid van nagenoeg stabiele maande lijkse hypotheeklasten. Bovendien kunt u kiezen uit maar liefst zes rentevaste periodes. Gegarandeerde aflossing van de hypotheekop de einddatum dan wel direct bij eventueel voor tijdig overlijden. De ABN Spaarhypotheek is al interessant bij een bruto jaarinkomen van rond f35.000 - Wilt u precies weten of de ABN Spaarhypotheek ook voor u geknipt is? Stuur dan direct de coupon op en u krijgt snel een folder met alle informatie thuis. ABN Spaarhypotheek, de hypotheek in uw voordeel. Uiftfyf

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3