Copywriting is de kunst in de reclame 'Een spiegel voor de samenleving' Voor tekstschrijven biedt humor meer garantie dan een studie Nederlands 'Racisme in Nederland is subtiel' ZATERDAG 21 APRIL 1990 PAGINA 35 Mvhrx K>uu lM|\ V1^l\ Het reclamevak is voor buitenstaanders moeilijk te doorgronden. Vooral het onderdeel copywriting kent zo z'n eigen wetmatigheden. Waarom wordt 'Degelijk duurt het langst' door de tijd achterhaald en wordt 'Even Apeldoorn bellen' een duurzame tophit? Opleidingen ontbreken nagenoeg. "De humor van de gemiddelde Amsterdammer biedt meer garantie dan een academische studie Nederlands". door Peter Heerkens Oh ironie. Een Nationale Reclame Infor- matiedag, en op de weg ernaartoe blanco advertentieborden die van leegte gapen tegen de buitenmuren van waar het alle maal te doen is. De schoolverlaters doelgroep van de organiserende, vereni ging 'Pragma' - weten in elk geval al voordat ze binnen zijn: hier wacht werk. Aan het eind van de dag hebben zich 3500 jongeren in de Amsterdamse Jaap Edenhal laten informeren. Niet slecht, die opkomst. Maar het gaat de reclame wereld meer om kwaliteit dan kwanti teit, tekent Bruun V. Franke aan. Hij is directeur van Pragma (Vereniging van Onafhankelijke Erkende Reclame-ad-^ viesbureaus: de kleinste van de twee bonden in Nederland) en op deze dag on der meer aanwezig voor het leiden van een panel, bijeen ter bespreking van het thema 'Reclame. Kunstje of kunde?' Kunde natuurlijk. Franke over de kwantiteit: "In alle geledingen is een schreeuwend gebrek aan talent". Derhal ve onder het dak van de Jaap Edenhal volop reclamemakers van instellingen met opleidingen in de aanbieding; Prag- ma-directeur'Franke: "Nog steeds, maar gelukkig steeds minder, denken schooh verlaters:"'aiLs; \vë straks in een vak mis lukken kunnen we altijd de reclame nog Creatieven Het strooigoed van de'folders waaiert breed de stands uit: marketing, public relations, mediaplanning, reproduktie- en reclametekenen, reclame- en presen tatietechniek, grafische vorming, audio visuele vorming, journalistiek, lay out- /werktekenen. Een bruisende stroom. Daarnaast, kabbelenel in de luwte: artdi- rection en copywriting, oftewel' directe gezichts- en tekstbepaling. De richting dus van de verantwoordelijke beeldvor mers voor witter wassend zeeppoeder, bier datje op 'n dag niet meer drinkt, om dat er iets beters is djit er hetzelfde uit ziet, een sigaret die stoer maakt, het mooiste toetje van Nederland. In de terminologie van de reclamebu reaus: het werk van 'de creatieven'. Daar zijn geen scholen voor, "De humor van de gemiddelde Amsterdammer", zegt Bruun Franke, "biedt in de copywriting meer garantie dan een academische stu die Nederlands". Er zijn maar twee gerichte opleidingen voor tekstschrijvers (Pragma duigt zë op een informatie-stencil aan met 'cursus sen'). Een ervan: die bij de Leidse Onder wijs Instellingen. Schriftelijk dus. In tien maanden copywriter. Hoe kan dat? Dat kan niet, zeggen ze in de reclameweréld. "Nee natuurlijk niet', geeft de heer Abel- man in de LOI-stand meteen toe. "Wat wij doen is een theoretische onderbouw geven; psychologie en zo. Daarna moet nog maar blijken of de cursist dat vak be heerst. Copywriting is iets heel speci fieks. Dat leer je niet in tien maanden". Afgevaardigden van de Hogescholen Eindhoven en Ütreèht, allebei 'copywri ting' in hun lesprogramma: "Je kunt er een hoop aan doen met veel aandacht voor Nederlands en het inhuren van tekstschrijvers als docent, maar afstude ren als copywriter... onmogelijk. Als je er de creativiteit voor hebt dan moet je in de praktijk, bij een reclamebureau, ge vormd worden". Proefopdracht Gewoon dus wat Harry Kramp ooit deed: van een koffiebar naar een reclamebu reau, bij een proefopdracht die ging over een vla met 34 verschillende smaken de tekst 'Babylonische smaakverwarring' bedenken, aangenomen wordenden Ver volgens naar de top met de vondsten 'Gi ro blauw past bij jou' en 'Melkpë'|yij£të motor'. De stencils over beroepsmogelijkhe den die Pragma uitdeelt, eindigen met de onderstreepte regel 'vereiste opleidin gen'. Op het A-viertje 'copywriting' is de ruimte daaronder het kleinst en de eerste regel alleszeggend: Weinig specifieke op leidingen. "Een gat in de markt", vindt Frank Holling van 'Estor Studioschool Amsterdam'. Waarom springt-ie daar dan niet in? "Het creatieve daarvan, da's zó moeilijk te doceren. We hebben het er wel eens over gehad hoor, en. ik denk ook dat we er veel succes mee zouden heb ben. Maar eh... nee". Holling en zijn twee mede-directeuren houden het bij hun specialisme 'art'. Pragma doceert in het stencil: "De artdi rector verzorgt in nauwe samenwerking met de copywriter het concept voor cam pagnes, advertenties en andere reclame uitingen. Visueel geeft de artdirector in houd aan het geheel. Daarnaast is de art director verantwoordelijk voor de tech nische en creatieve uitvoering van het ontwerp". Het lijstje 'vereiste opleidingen' ver- t meldt alle academies voor beeldende kunsten (13) en middelbare grafische scholen (3). De kunstacademies gaan echter niet richting reclame als zelfstan dige discipline; het is een 'toegevoegd' vak. De 'creatieven' missen door die be perkte opleidingsmogelijkheden - wat Lucas Mees noemt 'een natuurlijke bron'. Maar ook al was die er: "Dan zou echt talent nog moeilijk herkenbaar blij ven. De art en de copy zijn zó'n bijzonder ideeënproces. Top-imago Lucas Mees is algemeen directeur van het bureau 'DDB Needham Worldwide' in Amsterdam. Twee maanden geleden werd hij door een honderd m/v sterke ju ry van het adverteerderscollectief SAN uitgeroepen tot 'reclameman van het jaar'. "Omdat hij", zo vermeldde het jury rapport, "DDB/Needham op Jiiterst pro fessionele wijze aan een top-imago heeft geholpen". Vorige week kreeg zijn bureau er nog een lading prijzen bovenop: zes onder scheidingen (in categorieën uiteenlo pend van tv-commercials tot tijd schriftadvertenties) van de Art Directors Club Nederland. Gedrang in de trofeeén- kast waar boven de drukte uit de 'Gou den Effie 1988' glimt; ook al zo'n hoog aangeschreven toekenning. De meeste prijzen werden gewonnen met een slogan die zich in miljoenen hoofden en zinnen heeft vastgezet: Even Apeldoorn bellen. Daarnaast scoorde het Schoolverlaters oriënteren zich tijdens de open dag in de Jaap Edenhal Lucas Mees reclameman jaar: De creatieven missen een na tuurlijke bron". bureau met 'Volkswagen. Wie anders?' Tot de succesvondsten van de afgelopen jaren behoort ook nog de Ikea-spot 'Thuis in elk huis'. Nee, niets met (af)wasmiddelen. Geen opdrachtgevers uit die branche. Hij zou het wel willen. "Om mijn tanden eens in die reclame te zetten". Afrekenen met de opgewonden demonstraties en dialo gen? "Ja. Vooropgesteld dat ik ze niet al lemaal irriterend vind; er zitten heus wel effectieve reclames bij. Maar wanneer ik zelf als consument kijk of luister, erger ik me nogal ens. Dan denk ik: dit is echt te dom, hier is geen respect". Hij kent het begin van het kwaad; ge leerd in 12 jaar dienstverband bij Unile ver. Een lesje. "Er zijn twee keuzemoge lijkheden: de reclame opzetten vanuit communicatieve elementen of via het produkt. Bij de wasmiddelen wordt in het algemeen gekozen voor het laatste. Die fabrikanten zijn zó enorm bezig met verbeteringen dat er, als ze weer wat ^jeuws hebben, geen eind komt aan hun trots. Dan willen ze ook alle kwaliteit van het produkt in de reclame gestopt zien. Er zijn wel experimenten geweest op communicatief gebied, maar de traditio-. neel denkenden winnen het nog steeds. De veilige weg. Een introductie-campag ne kost miljoenen, dat bedrag vinden ve len te hoog voor een experiment met een alternatief. Gebrek aan durf'. Samenspel In geen opleidingsboek valt op te slaan wat voor 'creatieven' de kunst van het re clamevak is. Dat leert de praktijk. Mees: "Bij ons is dat in het samenspel van art- en copy-medewerkers, lateraal denken". Een voorbeeld. "De PvdA stelt vast dat de afstand tot de kiezer te groot is gewor den. Reactie: er moeten mensen weg. Dus schoppen ze Etty eruit. In ons type werken gaat het andersom: in plaats van zelf dichterbij te komen, de kiezer naar jou trekken. Dat is lateraal denken". Ook daar zou hij zijn tanden wel eens in willen zetten. "Maar moeilijk hoor, de politiek. Enfin, dat is met de mislukte re clame-campagne van de PvdA wel bewe zen. Politici hebben allemaal zo veel ei gen sterke ideeën dat ze niet gauw ver trouwen in je kunnen krijgen, terwijl dat toch een voorwaarde is". Zou Mees gevraagd worden een bijdra ge te leveren aan het handboek voor 'de creatiëven' dan schreef hij vanuit zijn ei gen werkwijze onder het hoofdstuk 'de filosofie': "HET TEAM. Kweek bij het gezamenlijk denken over een actie ver ontwaardiging bij jezelf. Er moeten klan ten behouden blijven en nieuwe bij ko men, anders gaat het niet goed met de fir ma. Een verplaatsing dus in de positie van de opdrachtgever. DE CONSU MENT. Hou voeling met de wereld om je heen. Dat is vooral: erg veel lezen, eigen waarneming doen, de marktonderzoe ken intensief volgen". Daarop werd geschraagd door de creativiteit van de creatieven bij DDB Needham het succes gebouwd van 'Even Turkse Papatya Nalabtoglu schrijft boekje over ervaringen in Nederland "Rond het woord racisme bestaat in Nederland nog steeds een taboe. Het is een probleem van de witte mensen. Degenen die er last van hebben, zijn de migranten. Ik neem het dan ook zeer hoog op dat premier Lubbers durft te zeggen dat het racisme hier wel mee valt in vergelijking met omringende landen. Het valt niet mee". door Thea van Beek Amper twintig was Papatya Nalban- toglu, toen ze 23 jaar geleden naar Neder- land kwam. In haar geboorteland Tur kije was ze met een Nederlandse man ge trouwd. Ze is één van die migranten die het in Nederlandse ogen heeft 'gemaakt'. Spreekt rad en vrijwel accentloos Neder lands, gaf veertien jaar les in de Turkse taal en cultuur aan kinderen tussen de 4 en 17 jaar en werkt nu als beleidsmede werker bij het Coördinatie Bureau Min derhedenbeleid in Amsterdam. Vorige week verscheen haar boek 'Wegens emancipatie gesloten'. Een verzameling columns die ze tussen 1986 en '89 schreef in 'Het Schoolblad', het vakblad van de Algemene Bond van Onderwijs Perso neel. Telefoontjes Ze neemt daarin bepaald geen blad voor de mond. Maar, de feiten liegen er ook niet om. Het zijn haar persoonlijke ervaringen en die van landgenoten in ons zo vaak als 'tolerant' getypeerde land. "Die columns leverden me thuis een reeks anonieme, racistische brieven en telefoontjes op", vertelt ze nuchter. "Mijn bedoeling was aan Nederlanders een spiegel voor te houden. Sommigen Papatya Nalbantoglu: "Hoe hoger je komt op de maatschappelijke ladder, des te subtieler het wordt". (foto gpd> waren er niet zo blij mee, maar daardoor weet ik nóg beter dat dit soort columns hard nodig is met het oog op de geestelij ke gezondheid van de Nederlandse sa menleving". Nalbantoglu noemt het racisme in Ne derland veel subtieler dan in andere lan den en daardoor veel pijnlijker. "Als ie mand je uitmaakt voor vuile, vieze Turk, is dat duidelijk. Dan k?n je naar een meldpost gaan, of ermee blijven rondlo- I pen. Erger is, als men je in twijfel laat. Neem bijvoorbeeld iemand die in eigen land een onderwijzersopleiding volgde en in Nederland de aanvullende oplei ding deed. Als hij dan solliciteert naar een functie als Turkse leerkracht en door het schoolteam ongeschikt wordt gevon den, dan is dat pijnlijk. Daar kun je niets Voor mij is dat r )f neem de grappen over Turken, je zelf niet kunt lachen. Dan krijg je commentaar, de vraag waarom je dat nu niet leuk vindt. Dan begrijp je niets van de Nederlandse humor. Men steekt nooit de hand in eigen boezem. En mijn ervaring is: hoe hoger je komt op de maatschappelijke ladder, des te subtieler het wordt". Ze maakt zich grote zorgen over de po sitie van migranten-jongeren op de ar beidsmarkt. "Ze worden geconfronteerd met een taal die zij slecht spreken. Dat wordt als selectie toegepast. Voor de meest simpele baan worden ze daarom niet geschikt bevonden. Maar het is een cirkel: men trekt zich uit veiligheids overwegingen terug in de eigen gemeen schap en leert zodoende de taal onvol doende spreken". Voorkeursbeleid is volgens haar de enige weg. "Dat komt hard aan bij som mige mensen. Maar als je niets doet, los je helemaal niets op. En feit is dat de werkloosheid onder jonge Nederlanders is teruggelopen en die onder migranten jongeren toegenomen. Doel van het voorkeursbeleid was toch om een voet aan de grond te krijgen. Een zaak van consequent volhouden. Dan moet je daarover ook conflicten durven aangaan. Daar leer je ook nog van". Rond het jaar 2000 bestaat de bevoL king in een stad als Amsterdam, naar ver wachting voor ruim de helft uit inwoners van buitenlandse herkomst. Nu al geldt dit voor de leeftijdsgroep van 0-9 jaar. Nalbantoglu: "Je zult dus zo snel moge lijk iets moeten doen aan de maatschap pelijke integratie. Kijk naar de uitvoe ring van het beleid en de uitvoerders daarvan. Dat betekent onder meer een verandering van het onderwijssysteem, dat zich meer moet richten op migran tenkinderen. Net zoals je dat ook al doet voor het speciaal onderwijs". Vrijblijvend "De grote investeringen die nu in het onderwijs worden gedaan, zullen nooit tot goede resultaten leiden", waarschuwt ze. "Het is allemaal te vrijblijvend. De uitvoering is belabberd en dat leidt tot grote onduidelijkheid. Migranten horen aan alle kanten hoe democratisch en hu maan de Nederlandse samenleving is. Hoeveel geld men investeert. Kijkje naar de praktijk, dan zie je dat ze niet moeten integreren maar assimileren. Met andere woorden: om hier vooruit te komen, moet je jezelf opzij zetten, anders kom je er niet". Papatya Nalbantoglu: 'Wegens emancipatie gesloten'. Uitgeverij An Dekker, Amsterdam. Vondst Apeldoorn bellen. De eer van deze vondst komt een ander toe. Verzeke ringsmaatschappij 'Centraal Beheer' bracht 'm mee van een ander reclamebu reau. Dat had, toen CB overstapte naar het reclamebureau van Lucas Mees, vier spots gemaakt. Ter opfrissing van het ge heugen twee items uit die tijd: Straat beeld. Grondwerker. Kijkt op, ziet dame in minirok passeren. Hakt pardoes de waterleiding stuk. 'Even Apeldoorn bel len'. Dé andere: Parachutist springt uit vliegtuig. Valscherm weigert. Even Apel doorn bellen, roept de instructeur. Te plat, vond DDB Needham. Wie zich het publieke effect kan herinneren zoals dat zich openbaarde met macabere grappen rond de ramp met de veerboot 'Herald of Free Enterprise', weet wat daarmee wordt bedoeld. Mees: "Wij constateerden frictie tus sen de doelgroep van Centraal Beheer en het soort humor van de toen bestaande reclames. In onze ogen moest het subtie ler". Dat werden 'komisch-vriendelijke' gevallen van pech: op het verkeerde been gezet, een humoristische ontkno ping, en niet te vergeten afschaffen van het uitspreken van 'Even Apeldoorn bel len'. In plaats daarvan de tekst geschre ven en in de aftiteling, ook weer in druk letters: 'Centraal Beheer, de verzeke ringsmaatschappij uit Apeldoorn'. Mees over de filosofie achter die in greep: "Doordat die zin in de spots werd uitgesproken, nam de consument hem zó makkelijk over dat-ie een eigen leven ging leiden en de koppeling met de maat schappij dreigde te verliezen". Nog een filosofie, die van de totale in tentie: "Verzekeringsmaatschappijen hebben het imago van star, deftig, bu reaucratie. In onze campagne benadruk ken we:' sympathiek', 'toegankelijk'. Wie anders? Aan deze slogan voor Pon's Automobielhandel ging ten be hoeve van Volkswagen, in het bijzonder de Golf een andere vooraf: Degelijk duurt het langst. Dit om te benadrukken dat wat ze in Japan (toen nog oprukkend in de autobranche) in elkaar sleutelden het niet kon halen bij de Duitse kwaliteit. Mees: "Maar die Japanners gingen bete re produkten maken, dus de tekst werd achterhaald. De concurrentie richtte zich meer op Ford en Opel". Daarvoor in de plaats dus 'Wie anders'. Mees over die keuze: "Hij heeft kracht. Dat is het uitdagende. Als ze je vragen: wat rij jij?, dan klinkt Volkswagen Golf toch heel wat spannender dan Opel Ka- dett, of niet soms?!" 'Onmogelijk' Thuis in elk huis. Aanvankelijk was dat 'Het onmogelijke woonwarenhuis uit -Zweden'. Mees: "Net als bij Volkswagèn een fase in tijd. Toen Ikea in Nederland bégon, kende men dat type winkelen niet. Vandaar het 'onmogelijke', dat ap pelleerde aan het ludieke van de jaren- j '70. Op een gegeven moment had die tekst geen effect meer; het bedrijf was in- 1 geburgerd. We groeien niet meer, verzin eens een list, zei Ikea. Dat werd 'Thuis in elk huis'. Om een breder assortiment te benadrukken." De reclamespot van totaal wisselende interieurs, op één produkt na. 'Thuis in i elk huis'. "Moeilijk hoor', zegt Pragma's Bruun Franke, "om zo compact zo duide- j lijk te zijn. Je kunt nooit opschrijven wat de adverteerder zegt. Dat is of te lang, of te technisch, of allebei. Moeilijk, moei lijk". Aan het eind van zijn handleiding zou Lucas Mees voor de aspirant 'creatieven' dan ook schrijven: "Als je je wilt verzeke ren van een goede toekomst kun je het best beginnen met even Apeldoorn te bellen".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 35