Pa Spoor weet het beter Een bijtende bodyguard voor 25 mille Nederlandse slak smaakt niet meer naar gum 'NS zijn als werkgever in jaren '50 blijven steken' De Nederlandse Spoorwegen en de bonden praten maandag voor de laatste keer over de nieuwe cao. Een overeenkomst die nogal wat stof heeft doen opwaaien. Niet omdat de meeste leden niet tevreden waren over het resultaat, maar omdat een minderheid, vertegenwoordigd door de spoorwegvakbond FSV, het akkoord zo mager vond dat hij daarvoor het treinverkeer een dag heeft lamgelegd. De NS houden het erop dat een categorale bond zich wilde profileren. Maar wat is die NS nu eigenlijk voor een werkgever? UTRECHT - "Vader weet het be- ter. Zo ging dat vroeger in een ge zin: pa besliste alles. Maar mentali- teit verandert. Nu praten kinderen mee over belangrijke besluiten. Bij de Nederlandse Spoorwegen zijn ze echter blijven steken in die jaren- vijftig-mentaliteit", aldus voorzitter Joop Kruse van de spoorwegvak bond FSV. "Vroeger, op school en in het le ger. luisterde je naar je meerdere. Niet omdat je het met hem eens was, maar omdat er sancties ston den op ongehoorzaamheid. Veel mensen die nu in de top van de NS zitten, zijn er terechtgekomen nadat ze eerst tien jaar hun land hadden gediend in het leger. Daardoor is die mentaliteit er nog steeds. Er staat bij het Spoor één man aan de top en die heeft het voor het zeggen. Als er gens een spijker in moet wordén ge slagen, neemt hij daar de beslissing door Angela van der Jagt Kruse overdrijft, maar weet waar hij het over heeft. Hij heeft zelf 27 jaar, tot nog toe de helft van zijn le ven, bij de NS gewerkt. Begon als lokettist, was treindienstleider in Barneveld, werkte bij de verkeers leiding en bij de dienst die verant woordelijk is voor de automatise ring. "Ik heb als conducteur op de trein gewerkt, ik heb veel van doen ge had met machinisten, met mensen die op de werkplaats werken en aan de baan. Ik weet wat al die mensen meemaken en wat zij verwachten van het bedrijf. En dat is voor ieder een anders. Je moet je in die men sen inleven, wat ze beweegt en wat ze verdienen, ook in vergelijking met wat de mannen aan de baan bij voorbeeld bij een aannemer zouden krijgen". De top van de NS heeft er vol gens Kruse geen benul van hoe de werksfeer is. "Conducteurs, machi nisten, treindienstleiders en loket- tisten werken op onregelmatige tij den en vaak volledig zelfstandig. Daardoor gaan ze zich anders gedra gen. Aan een cursus modern mana gement hebben de NS dan ook niets", aldus Kruse. Thijs Libregts De eerste tien jaar dat hij bij de NS werkte, was hij lid van de Vervoers- bond FNV. In 1963 stapte hij over naar de FSV waar hij het eerste lid was uit de administratieve sector. Hij werd in 1970 gekozen in de eer ste ondernemingsraad van de NS. Kruse was toen al bestuurder bij de (foto ANP) FSV. Vanaf 1980 werd hij daar ook voor betaald. De NS zijn er volgens de vak bondsman niet van gediend dat werknemers problemen zelfstandig oplossen. "Neem bij voorbeeld de werkplaats in Tilburg. Als er van al les kapot is, hebben ze het daar druk. Maar soms is er niets te doen. Om de mensen aan het werk te hou den, hadden de NS een nieuwe chef aangenomen. Binnen de kortste ke ren had hij het aan de stok met de werknemers, die dachten dat hij was gekomen om hen eruit te wer ken. Maar wat hij wilde, was meer werk en daarom deelde hij de NS mee dat als hij dat niet kreeg hij het wel ergens anders zou gaan halen. Er werd hem gezegd dat hij zijn ont slag kon nemen, precies zoals dat met Thijs Libregts is gegaan". En zo gaat het volgens Kruse vaak met leidinggevend personeel. "De NS vragen jonge, dynamische men sen, maar die zien al snel dat ze in een bedrijf zijn terechtgekomen met een cultuur van voor de oorlog. Daar lopen ze op vast en de meeste nieuwe leidinggevenden zijn dan ook binnen twee jaar weer verdwe nen. Van de enkelen die blijven, zijn er een paar die met de NS-regeltjes om kunnen gaan en goede banden onderhouden met zowel de top als de werkvloer. De rest is allang blij dat er een bedrijf bestaat als de NS, dan hebben ze tenminste een baan. Dat zijn de grijze muizen. Die doen niets, maken dus ook geen fouten, hebben een goede opleiding en veel dienstjaren en daarom groeien ze door. Net als in het leger", zegt Kru- Uit alle geledingen van het bedrijf komen er klachten over de NS, be weert Kruse: "Klachten van het treinpersoneel over de agressie na tuurlijk, maar ook bij voorbeeld van lokettisten over de kaartverkoop- machines, waarmee zij moeten wer ken. De NS doen niets met die klachten. Daarom dienen veel werknemers er al niet eens meer één in. Als de vakbond zo'n klacht dan oppakt, zijn wij de kwaaie pier". Ondanks dat alles is Kruse er van overtuigd dat veel NS-ers hun werk leuk vinden. "Conducteurs vinden het fijn om met mensen om te gaan, machinisten die tien minuten te laat vertrekken, vinden het leuk toch op tijd aan te komen. En er kan bij de NS veel, als er maar geen ongeluk ken gebeuren. Voor werknemers die een feestje in Hilversum heb ben, laten de NS 's nachts nog een treintje rijden. NS-ers die naar een Europacupwedstrijd in het buiten land gaan, krijgen slaaptreinen tot hun beschikking die daar worden afgehaakt zodat ze hun eigen hotel hebben", aldus Kruse. "Daarom ne men ze veel andere, minder leuke dingen, op de koop toe". Voorschriften Jan Koster, bestuurder bij de Ver- voersbond FNV, is iets minder ne gatief dan zijn FSV-collega, al is hij niet mals in zijn uitspraken. Ook Koster werkte zelf bij de Spoorwe gen. Hij begon in 1954 als leerling- conducteur en werd in 1977 groepschef. In 1982 ging hij naar de Koster beaamt de bijna "militaristi sche" sfeer, die althans in de jaren vijftig heerste bij de NS. "Dat gold zeker voor de geüniformeerden. Ze moesten de tas van hun meerdere dragen. Er waren voorschriften dat iemand zijn jas het ene deel van de maand rechts moest dicht doen en het andere deel van de maand links". Kenmerkend voor de NS was ook dat het een niet op winst gerichte onderneming was. "Daarom waren de chefs niet geïnteresseerd in het resultaat van het bedrijf. En als er iets niet deugde, schoven ze dat af, het liefst naar beneden", aldus Kos ter. Een goed voorbeeld van de star re bedrijfscultuur cultuur noemt hij het 'diep ingekankerde' systeem voor promotie. Koster: "Als iemand promotie wilde maken, moest de chef zijn oordeel over die persoon geven. Die liet het echter over aan de psychologische dienst om de be trokkene te laten weten dat hij niet geschikt werd gevonden". In de jaren zestig werden de NS minder militaristisch. Er was toen veel arbeidsonrust waardoor dat erg snel ging. "De sfeer werd onge bonden en dat vonden de NS lastig, want treinen moeten nu eenmaal op tijd rijden. Daarom werd het bedrijf in de jaren zeventig strenger, har der. In de jaren zestig lag de nadruk op sociale vaardigheden; in de jaren zeventig ging het om het resultaat". Koster denkt dat er nu iets aan het veranderen is. "De NS proberen i met een lagere functie meer bevoegdheden te geven. Maar het is een reorganisatie op papier. Soms merk je er al iets van, meestal niet. Een cultuur veranderen duurt ech ter vaak generaties. Vroeger kwam er bij voorbeeld nooit vers bloed binnen. Nu proberen de NS mensen van buiten te krijgen, zodat er per soneel binnenkomt met een andere cultuur". Probleem is wel dat de eisen voor een chef op het laagste niveau al zo hoog zijn opgeschroefd, dat er vol-- gens Koster een kloof onstaat tus sen leidinggevend en 'lager' perso neel. "Arbeiders houden van André van Duin, intellectuelen van poëzie. Alleen al daarom vinden werkne mers hun bazen verdacht. Ik vind dan ook dat de NS ervoor moeten zorgen dat niet meteen al op het laagste niveau een kloof zit. Een chef moet afkomstig zijn uit zijn ei gen groep. Ook omdat er anders geen doorstroming meer mogelijk De 'gewone' werknemers hebben volgens Koster het gevoel dat de cultuurveranderingen gericht zijn op de leiding, dat er voor hen niets verandert. "En dat is ook zo. De NS denken dat als de leiding maar ge motiveerd is, de rest vanzelf gaat. Ze vinden dat de leiding de top ver tegenwoordigt. Maar ik vind dat de leiding ook de werknemers moet vertegenwoordigen". Onzekerheid Volgens A.M. Messing, hoofddirec teur bij de NS, is er geen sprake van onrust of onvrede vanwege de werkomstandigheden. Hij spreekt liever over gevoelens van onzeker heid, die voortkomen uit de reorga nisaties die in 1985 in gang zijn ge zet. "Als je in een veranderingspro ces zit, ontstaan er altijd onzekerhe den en dus angst. Dat is onvermij delijk", aldus Messing. Hij zegt dat de NS zes jaar terug de huidige milieudiscussie over het terugdringen van particulier auto gebruik en het bevorderen van het gebruik van het openbaar vervoer zagen aankomen. Het bedrijf besef te dat daar met de toenmalige orga nisatie niet goed op kon worden ge- Volgens de bonden zijn er veel klachten over het werken bij de NS. "Van het treinpersoneel over de agressie na tuurlijk, maar ook bij voorbeeld van lokettisten over de kaartverkoopmachines, waarmee zij moeten werken. De NS doen daar iets mee". durven nemen, nu juist wel no en gingen daarom hogere eisen aan die man stellen. Dat er daardoor een kloof ontstaat tussen de chef en de groep zie ik niet. Ik begrijp de angst daarvoor wel en daarom zijn we ook reageerd. Messing: "Je kan het ver- sen kreeg die r: gelijken met een jasje dat je al heel En die hebben lang hebt. Zelf zie je niet dat daar dig". gaten inkomen, dat het jasje oud is in je een beetje voor gek gaat lo- Jonge mensen pen". De Spoorwegen hadden het geluk bezig taakgericht werkoverleg te Dat er iets aan de cultuur moest dat tussen 1983 en 1986 eenderde gelen", veranderen, bewijst volgens Mes- van het personeel veertig jaar in sing niet dat de oude, centralisti- dienst was en dus wegging. "Daar- sche organisatie en cultuur nooit doorkregen we veel jongen mensen deugden. Sterker: een bedrijf als de in huis. Die kwamen niet op een NS móet wel centraal gericht en dus eindfunctie binnen, dus gaan ze ook op de vloer niets van de reorganisa- "in de positieve zin van het woord" niet nu al weer weg. Ze weten dat ze tie merkt. Die moet nu weten waar bureaucratisch zijn, vindt hij. "Er in zijn voor een andere functie, zijn werk voor dient, er moet met werken hier 27.000 mensen die één Maar het doorgroeien dankzij hem worden gepraat en hij moet produkt leveren. Daarom is dat no- dienstjaren is afgelopen. Mensen zijn problemen kwijt kunnen. Dat is moeten daarvoor nu wel iets in hun heel belangrijk om ook zijn motiva- mars hebben. En dat veroorzaakte tie te vergroten", een cultuurschokje", aldus Mes- FatS06ïl dig". Messing erkent wel dat er bij de NS sprake is van overcentralisa- tie. "Als ik het dus over reorganise ren heb, betekent dat niet dat er nu het tegenovergestelde komt". Niet alleen dat de organisatie Door die door dienstjaren-cultuur De angst van de werknemers dat zij 3 de onderlinge communicatie ook moet worden gewijzigd, ook de cul- niet optimaal. Messing: "Neem bij tuur. En dat kan - weet ook Messing voorbeeld het laagste leidinggeven- proces van jaren zijn. "Het be- de geen hogere functie meer kunnen krijgen vindt Messing ongegrond. "We proberen mensen juist duide- langrijkste is hier altijd geweest het groepschef altijd afkomstig uit de technisch denken en de veiligheid, groep zelf. Hij voelde zich dan ook Dus hadden we stabiele, intelligen- alleen vertegenwoordiger van de loyale mensen nodig. Het na- groep. Wij vonden dat hij ook verte- Vroeger was de lijk te maken dat de afspraken die er met hen zijn gemaakt over hun loopbaan niet veranderen. We pro beren de angst weg te nemen. We bewijzen nu toch al jaren het fat- deel daarvan is dat je weinig men- genwoordiger van de top moest zijn soen van deze werkgever". DEN HAAG - Een blaffende lijf wacht. Je laat hem drie keer per dag uit en geeft hem af en toe wat brokken. In ruil daarvoor valt hij iedereen aan die zich ook maar iets té agressief gedraagt. 'Perso nal Police-Dog Service', kortweg PPDS, biedt een persoonlijke waakhond aan voor maar vijfen twintigduizend gulden, inclusief nazorg. door Anton Jongstra De man achter dit bedrijf is J. van Zoeren. In verschillende bla den biedt hij zijn honden per ad vertentie aan. 'PPDS biedt u en uw huisgenoten uw eigen body guard aan. De door ons geleverde speciaal opgeleide honden (met offieel certificaat) zullen u in bij na alle gevallen een betere be scherming bieden dan een gewo ne bodyguard, 24 uur per dag', zo luidt de tekst. Daarbij worden de VIP's (de Very Important Per sons) als voornaamste doelgroep gezien. Naar eigen zeggen levert hij per jaar vijf tot tien honden aan particulieren. Hij wil niet te veel in de publici teit komen en geeft alleen inter views aan bladen die door VIP's gelezen worden. Deze krant re kent hij daar niet toe. "Honden staan op dit moment een kwaad daglicht. Pitbull'! Argentijn! zijn echt verschrikkelijk. Die beesten zijn echt gevaarlijk. Men sen die van dat soort honden hou den wil ik niet bij mij op de stoep hebben. Sommigen willen alleen maar een hond omdat ze kunnen bijten. Nou, mijn honden kunnen bijten. Ze worden gevaarlijk als er verkeerd mee wordt omgegaan". Om eventuele klanten die min der goede bedoelingen met Van Zoerens honden hebben in eerste instantie af te schrikken, is de aanschafprijs vijfentwintigdui zend gulden. Maar dan krijg je is, die ook wel wat. In weekblad 'De Tijd' vertelt Van Zoeren dat body guard-honden in bijna alle geval len een betere bescherming bie den dan een gewone bodyguard, 24 uur per dag. "Ik zou jaarlijks tientallen hon den kunnen verkopen. Maar ik verkoop niet aan iedereen. Ik wil wel weten waar mijn honden te recht komen. Aan iemand die denkt: 'De tuinman zorgt er straks voor', lever ik bij voorbeeld niet. Een kandidaat-koper moet ook met honden weten om te gaan, want kan hij dat niet, dan zou de hond gevaarlijk kunnen worden. En waar ik zéker niet aan lever, dat is aan asociaal spul". Namen van beroemdheden die klant zijn bij PPDS wil hij niet noemen "maar er zitten een paar bekende namen bij", aldus De Tijd. "Als zo'n hond in een gezin komt waar het allemaal rozegeur en maneschijn is en waar hij nooit meer mag bijten, dan doet hij op den duur zijn werk misschien niet meer goed. Daarom ga ik mini maal zes keer per jaar bij de klant langs om het dier op kwaliteit te testen en eventueel na te scholen. Nazorg". In Management Team, een maandblad dat hoofdzakelijk door mensen wordt gelezen die de hogere posten in het bedrijfsle ven bekleden, verzekert Van Zoe ren dat zijn honden zeker enkele beroemde ontvoeringszaken had den kunnen voorkomen. "Een bodyguard, een menselijke dus, die steekt z'n handen omhoog als hij een pistool onder zijn neus heeft. Een hond die valt al aan nog voordat de aanvaller heeft kunnen richten". Piet Wiersinga, hoofd afdeling Levende Have van de rijkspolitie, vindt de personal police dogs van Van Zoeren veel te duur. Boven dien hecht hij geen waarde aan het certificaat. "Ik heb gehoord dat het Van Zoeren zelf nog nooit is gelukt om een van zijn honden door de keu ring te krijgen. Zijn vrouw wel. Maar het gaat juist om de combi natie mens-hond. Als je iemand anders bij die hond zet, dan geldt het certificaat niet. En vijfentwin tigduizend gulden voor zo'n beest is veel te duur. Een hond die door de politie is opgeleid en ook een certificaat heeft gekregen, kost hooguit 3000 gulden". De PPDS-directeur verzekert niettemin dat zijn honden een of ficieel politiehondencertificaat hebben. "Ik ben lid-van de Ko ninklijke Nederlandse Politie honden Vereniging. Mijn dieren krijgen dezelfde diploma's als po litiehonden en honden van bevei ligingsdiensten. En wat de prijs betreft, ik ben nu bij voorbeeld op zoek naar .een zogenoemde groe ne hond. Dat wil zeggen, een jon ge hond die durft te bijten, maar die verder nog alles moet leren. Zo'n beest kost 2500 gulden. Dan moet ik hefn nog opleiden. Hoe je dan een goeie waakhond voor 3000 gulden kunt verkopen, dat snap ik niet". Van Zoeren denkt dat zijn op leiding uitgebreider is dan die van de politieschool. Ook de na zorg is belangrijk, benadrukt hij. "Je moet met zo'n hond om kun nen gaan, want je moet er wel op rekenen dat hij je uitprobeert. De eerste .weken zal je moeten laten merken wie er de baas is. Maar dan heb je wel een kameraad voor jaren." KRIMPEN AAN DE IJSSEL - Ooit geweten hoe slakken zich voortplanten? Dat ze een miniscuul pijltje afschieten als onderdeel van een tien uur durend paringsritueel? Dat uit hun nek 'slurfachtige' ge slachtsorganen komen die precies in elkaar moeten passen? En dat, wanneer dit niet lukt, een extra rondje moet worden gekropen om dat slakken niet achteruit kunnen? door Ellen Scholtens Tot voor kort wisten Marjam Tel gen (29) en Steven Fontijn (35) nog van niets. Ze zouden iets voor zich zelf beginnen, "een camping of zo", totdat ze beelden zagen van een slakkenkwekerij. Er ging een we reld open. Voordat sprake was van 'Escargo- terie Fontei' zat het ondernemende tweetal urenlang voor een aquari um, in afwachting van wat zou ko men zou. Er gebeurde echter niet veel met de vijftien Helix Aspersa's die ze hadden aangeschaft, ondanks de rode lamp die activerend moest werken. Pas veel later kregen de aanko- nïende kwekers door hoe een slak- kenbestaan er ongeveer uitziet. Niet dat ze medewerking kregen, want het ministerie van landbouw, de Hogeschool voor de Landbouw en de buitenlandse 'experts' die ze raadpleegden, gaven totaal tegen strijdige adviezen. Met maandenlang experimente ren lukte het echter 'Escargoterie Fontei' op te richten, de eerste com merciële slakkenkwekerij in Neder land. Op dit moment hebben Mar jam en Steven 70.000 slakken in voorraad. Streven is een produktie van 10.000 slakken per maand. Vas te klanten zijn de betere restaurants die voorheen alleen in Duitsland te recht konden of, in de zomer, bij het Bredase inkoopcentrum ISPC. "We zijn maandenlang aan het lijntje gehouden", zeggen Maijam en Steven. "Zo gingen we bij kwe kers in Frankrijk langs die ons naar huis stuurden met de boodschap: sorry, onze slakken houden op dit moment winterslaap. Achteraf be grepen we pas datje ze daar best uit kunt halen. Maar ja, wisten wij veel. Er is over het houden van slakken nu eenmaal nauwelijks iets be kend". Dat de 'Escargoterie' van de grond is gekomen, is te danken aan een Belgische slakkenkweker, die de methodes onthulde. Van hem leerden de twee dat een rode lamp er niets toe doet en dat slakken hun eitjes uitsluitend op speciale grond leggen. Ook het feit d^t slakken niet (zichtbaar) drinken, werd opgelost: Maijam: "Een slak neemt via zijn onderlijf, zijn voet, water op en wij maar denken: wanneer drinkt-ie En dan het testen. Familie en vrienden mochten de eerste nako melingen komen proeven. Vervol gens werden ter vergelijking slak ken uit blik geconsumeerd. Steven: "Onze gasten stonden niet echt te trappelen, dat geef ik heel eerlijk toe. Maar ja, ze hadden het blijkbaar voor ons over". Het verschil tussen blikslakken en verse slakken schijnt levens groot te zijn. De slakken van 'Fon tei' worden binnen gekweekt en ra ken, omdat de temperatuur regel baar is, niet in winterslaap. Het ge volg is dat de diertjes sneller vol wassen zijn en dus malser dan blik slakken die buiten worden ge kweekt: "Je kan het ook zien. Die van ons zijn heel licht van kleur, ter wijl blikslakken bijna zwart zijn". De slak heeft hierdoor een slechte reputatie gekregen, is Maijams er varing. Nog te vaak wordt de associ atie gelegd met de 'gummetjes' die in bistro's worden opgediend met een lik kruidenboter. "Die van ons smaken veel en veel beter". De meeste slakken worden ge kookt, daarna in zakjes van 24 of 60 stuks vacuüm verpakt en verkocht; extra grote en mooie exemplaren worden in een aparte bak geplaatst waar ze hun taak als moederdier mogen verrichten. En over het paringsritueel raakt Maijam niet uitgepraat. Ook zij kon moeilijk geloven dat van kalk in wendig een pijltje wordt gemaakt dat wordt afgeschoten wanneer een aantrekkelijk slakje voorbij glijdt. "Maar ik heb het met eigen ogen ge zien". Volgens Maijam controleren slakken met het afschieten van het pijltje of de toekomstige lover tot dezelfde soort behoort. Bovendien schijnen ze door de pijl te worden geprikkeld om tot actie over te gaan. Wanneer alles naar wens ver loopt en de 'geslachtsslurfjes' in el kaar zijn verstengeld, kan er niet veel meer misgaan. Het heeft er alles van dat Maijam en Steven zich nu volkomen heb- ben ingeleefd in het slakkenbe- staan. Je zou zelfs kunnen zeggen dat ze er van zijn gaan houden. Maar wat de twee nooit hebben begrepen is dat de pijltjes na de geslachtsdaad dagenlang blijven zitten. Maijam: "Dat vind ik zó zielig, dat ik die er dus meteen uit trek". De kwekers Marjam en Steven tussen hun slakken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2