Oud zeer in een nieuw Europa Warschaupact levert het meeste wapentuig in Duitse eenwording beheerst discussies over ontwapening De CFE-onderhandelingen betref fen vijf wapencategorieën: Tanks Pantsergevechtsvoertuigen Artillerie (kanonnen e.d.) Manschappen Vliegtuigen en helikopters. Over de toegestane aantallen zijn de partijen het redelijk eens, met een uitzondering voor de laatste ca tegorie. Maar over de definities ('wat is nou precies een tank'?) bestaan nogal wat meningsverschillen. Daar zijn dan ook nationale belangen in het speL Hele concerns kunnen wor den weggevaagd als een type wapen net wel onder de beperkingen van het akkoord terecht komt. De onderhandelingen betreffen het gebied van de Atlantische Oce aan tot de Oeral Atlantic To The Ural, ATTU). Dit ATTU-gebied is onderverdeeld in vier zones, die el kaar omvatten. De centrale zone is de belangrijkste. 2ij bestaat uit de beide Duitslanden, de Benelux, Po len, Tsjechoslowakije en Hongarije. Moskou rekent Denemarken er ook nog toe. De ontwapeningsvoorstellen wor den voor het CFE-akkoord nog uit gesplitst in maxima per zone. Dat gebeurt zodanig dat de bewapening als het ware uit het hart van Europa naar de buitencirkel wordt verdre- In alle gevallen geldt dat het War schaupact het meeste moet inleve ren, omdat het van alle systemen de grootste aantallen bezit. Voor de NAVO komen de voorstellen gemid deld uit op zo'n 10 procent onder het huidige niveau. Het doel is voor bei de zijden een gelijk plafond te berei ken in elke categorie. Vooral op vermindering van het aantal tanks wordt veel nadruk ge legd. Deze wapens worden gezien als het belangrijkste instrument voor een grootschalig offensief of een verrassingsaanval. Beide zijden zijn het al eens over een maximum van 20.000 stuks per groep. Vooral voor de Sovjetunie betekent dat een aderlating. Zij heeft er nu ongeveer 40.000. Voor de pantsergevechtsvoertui gen wil de NAVO er per partij 30.000 overhouden, het Warschaupact wil tot 28.000 gaan. Ook voor de artille rie liggen de voorstellen nog wat uit een: 16.500 stuks elk wil de NAVO, 20.000 stelt het Warschaupact voor. Qua manschappen is overeenge komen dat alleen die van de Ameri kanen en de Russen onder het CFE- verdrag zullen vallen, al probeert Moskou nu weer aan die afspraak te tornen. De VS en de Sovjetunie mo gen, zo ligt nu vast, elk 195.000 man in de centrale zone laten staan. Daar buiten mogen de Amerikanen er maximaal nog eens 30.000 handha- Vliegtuigen en helikopters zijn pas later in de onderhandelingen op genomen, op aandringen van de Sovjetunie. De eerste van de twee zijn onderwerp van een groot me ningsverschil. De NAVO en het War schaupact willen beide 4700 aan- vals-gevechtsvliegtuigen per zijde toestaan. Het Westen wil daarnaast duizend onderscheppingsjagers aan iedere kant handhaven, het War schaupact 1500. Maar bovendien wil de oostelijke groep nog eens 1500 opleidingsvliegtuigen houden, waartegen het Westen aanvoert dat daarmee gewoon kan worden ge vochten. Het totale verschil ligt bij vliegtuigen zo op tweeduizend stuks, en de besprekingen hierover zitten muurvast. Voor gevechtshelikopters stellen beide zijden een maximum van 1900 voor. Naast dit alles geldt ook nog een zogenoemde sufficiency-regel. Die hoüdt in dat in elke categorie geen van de 23 deelnemende landen meer dan 30 procent (de Sovjetunie wil 35 a 40 procent) mag bezitten van het totaal in het hele ATTU-gebied. Voor tanks bij voorbeeld geeft dat een maximum per land van 30 pro cent van 40.000, is 12.000 tanks. De regel is onder meer van toepassing op de situatie waarin de Oosteurope- se landen sterk zouden gaan ontwa penen en de Sovjetunie dat zou wil len gaan compenseren. Een groot deel van het verdrag, ten slotte, zal worden gewijd aan ve rificatie-afspraken. Tot in detail wordt vastgelegd hoe de wapens moeten worden vernietigd, hoe dat gecontroleerd kan worden en hoe de aantallen voor en na ontwapening kunnen worden nagegaan. Op papier zijn de onderhandelingen over conventionele ontwapening in Wenen nog altijd een diplomatiek gevecht tussen de NAVO en het Warschaupact. Maar dat de praktijk door de omwenteling in Oost-Europa inmiddels anders is, bewijst het verhaal van een diplomaat uit het NAVO- kamp. "Het was absoluut een diplomatieke primeur. Op een middag werden een collega en ik binnengeroepen in een vergadering waar de Warschaupactlanden hun standpunten voorbereidden. En tot mijn grote verbazing zat ik binnen enkele ogenblikken te bemiddelen tussen de Sovjetunie en enkele Oosteuropese landen op een bijeenkomst die normaal taboe is voor Westerse diplomaten". De grote omwenteling in Europa achter de onderhandelingstafel. door Gert van der Maten Een van de complicaties van dit mo ment in de CFE Conventional Forces in Europe)-besprekingen is het uit eenvallen van het Warschaupact. Vooral de Hongaren laten geen gele genheid onbenut om aan te geven dat het Oostblok heeft opgehouden te be staan. Ze kunnen het woord 'blok' niet meer horen. 'Groep' is de juiste term, zo vinden zij. De Oosteuropese landen en de Sovjetunie vormen een 'groep', maar alleen ten behoeve van deze onderhandelingen, langer niet. De onderhandelingen, hoewel op zichzelf zeer ingewikkeld, begonnen vorig jaar maart overzichtelijk. NAVO en Warschaupact gingen om de tafel zitten om vast te leggen hoeveel con ventionele gewone) wapens zij uit Europa zouden terugtrekken en ver nietigen, zodat het beide partijen on mogelijk zou worden een verrassings aanval te beginnen. De gedachte was dat dit de stabili- ging zouden de Duitsers een giganti sche strijdmacht krijgen van 495.000 (West-Duitsland) plus 160.000 (DDR), ofwel 655.000 manschappen. Ook Polen vreest de Duitsers. De schrik na de aarzeling van bondskan selier Kohl om de Pools-Duitse grens te erkennen, is nog steeds niet weg geëbd. Vanwege dit 'Kohl-effect' vin den de Polen Russen-haters bij uit stek het zelfs nog even wel zo veilig dat er wat Sovjettroepen op hun grondgebied gestationeerd blijven. Toch blijven ondertussen de onder handelingen volgens de oorspronke lijke gedachte doorgaan. Het mandaat de onderhandelingsopdracht die in maanden van moeizaam onderhande len totstand is gebracht is heilig. "Het is onmogelijk om nu de uit gangspunten van onze onderhande lingen te veranderen", zegt een Sov jet-diplomaat. In november moet al- teit en het gevoel van veiligheid in Eu ropa aanmerkelijk zou vergroten. En heel misschien, zo hoopte het Westen stilletjes, zou het de toenadering tus sen de Europese landen uit beide kampen vergemakkelijken. De CFE als stapje op weg naar het einde van de Europese deling. De geschiedenis nam echter een an dere route. Oost-Europa sloeg de fase van de ontwapening over en zette meteen het communisme overboord. De Berlijnse Muur viel en geen grens bleef meer een barrière. Dreigingen les klaar zijn, zo luidt de opdracht uit de 23 hoofdsteden. Er dient dan een akkoord te liggen zo dik als een tele foonboek, waarvan nu nog maar een paar procent zwart op wit staat. De onderhandelaars die dag in, dag uit van acht uur 's ochtends tot acht upr 's avonds, detail voor detail in langdurige vergaderingen tot ver dragstekst omsmeden, geven zichzelf tot juni voor het oplossen voor de grootste geschillen. Daarna moeten alle elementen aaneengeschreven worden tot een CFE-overeenkomst. De gebeurtenissen hebben de CFE- onderhandelingen van karakter doen veranderen. Ze dienen nu de militaire situatie in Europa aan te passen aan de 'nieuwe realiteiten', zoals de Sov jets dat zo bondig zeggen. 'Nieuwe dreigingen' zou een aardige vertaling daarvan zijn. Niet langer de NAVO- strijdmacht, ook niet meer die van het Warschaupact, maar het leger van een herenigd Duitsland en dat van de Sovjetunie zelf worden als de 'nieuwe gevaren' beschouwd. De Amerikanen menen dat de NAVO ook in de toekomst onmisbaar zal zijn als tegenwicht tegen die ene reus op het Europese continent, de Sovjetunie. "Het militaire apparaat van dat land zal, ook na een forse ont wapening, een bedreiging blijven", al dus een Amerikaanse onderhande laar. Van de andere Hant hecht de Sov jetunie zwaar aan beperkende maat regelen voor het nieuwe Duitse leger. Noem het oud zeer. Door de hereni Suggestie Zo wordt ten behoeve van de tijds druk bewust de suggestie gewekt dat nog blok-tegen-blok afspraken wor den gemaakt. Maar achter die fagade vinden een soort schijnonderhande- lingen plaats, die de CFE tot 'hoek steen van het nieuwe Europa' moeten maken (de uitdrukking is van de Amerikanen). In een gesprek in de monumentale Sovjet-ambassade (een erfenis uit de tsaren-tijd) blijkt dat er wel degelijk een Russische barrière ligt die ver band houdt met de Duitse eenwor ding, zij het een andere dan werd ge suggereerd. Gevolmachtigd minister Chelepine, lid van de Sovjet-delega tie, erkent dat het te lang duurt om de uitkomst van het nog te voeren Twee- plus-Vier-overleg (besprekingen tus sen de twee Duitslanden, de VS, En geland, Frankrijk en de Sovjetunie over de toekomst van Duitsland) af te wachten. De barrière ligt verscholen in de suggestie die de Russen ruim een Sovjetunie uit Oost-Europa. Het CFE- akkoord, zo zegt men herhaaldelijk, moet nu juist voorkomen dat wegge haalde wapens en troepen terugke ren. Daarom biedt een verdrag voor de toekomst meer zekerheid dan het vertrouwen op vrijwillige ontwape ning vanuit het algemene gevoel van ontspanning. Het grote raadsel in Wenen was alleen of het 750.000 man-voorstel nu een proefballonnetje was of een officiële eis van Moskou. Rechtstreeks daar naar gevraagd aan de onderhande lingstafel, kregen de diplomaten het antwoord: "Zie maar wat u er mee doet", wat niet erg veel houvast bood. Chelepine is duidelijker. Hij ver klaart dat het voorstel, al is het niet als zodanig gepresenteerd, toch als een officieel plan moet worden behan deld. Op de vraag waarom zijn delega tie het dan niet gewoon officieel heeft ingediend lacht hij wat geheimzinnig. Voorstel "Weet u, in de diplomatie zijn er ver schillende manieren om voorstellen naar voren te brengen. De Amerika nen hebben hun voorstel van 195.000 man in de centrale sector ook nooit of ficieel hier gepresenteerd, maar het is wel aanvaard. Wij hebben onze sug gestie voor het eerst gelanceerd toen minister Baker (de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken) begin dit jaar in Moskou was. De VS ver wierpen het. Daarna hebben wij het hier in Wenen herhaald en het Westen wees het af. Maar nu zegt de Westduit- se minister Genscher van buitenland se zaken dat hij blij is met ons idee, wat moet ik daar nou van denken?" Het Westen is faliekant tegen het 750.000-voorstel. Vooral omdat het de CFE niet wil laten afglijden naar een heilloze discussie over manschappen, waarin dan zeker Franse en Britse as piraties ook een rol zullen gaan spe len. Daarnaast storen de Westerse de legaties zich er aan dat Moskou terug komt op in Ottawa gemaakte afspra ken. Een van die overeenkomsten was dat met het akkoord over de 195.000 militairen elk voor de VS en de Sovjetunie, het troepenvraagstuk was opgelost en afgedaan. Moskou probeert dat nu weer open te breken, zo klinkt het wrevelig. Maar ook in de andere groep be staan bezwaren. De Hongaren zijn fel tegen. Officieel omdat het de onder handelingen zou bemoeilijken en ver tragen. Maar in Wenen valt te verne men dat het hoofdbezwaar van een heel ander aard is. Die wortelt in de te genstelling met de Roemenen over de Hongaarse minderheid in dat land. Een beperking van de troepenmacht in de centrale sector tot 750.000 man, zou het Hongaars leger aan een maxi mum omvang binden en het Roe meense niet, omdat Roemenië net buiten de centrale sector ligt. Zo staat de Sovjetunie vrijwel al leen met het plan (Polen steunt het, vanwege het Kohl-effect). En de Sov jet-delegatie in Wenen wekt niet be paald de indruk dat zij zich daardoor geneigd voelt om toe te geven. Mis schien dat dit verandert als inder daad het Twee-plus-Vier-overleg, dat Bonn al eind deze maand van start wil laten gaan, snel resultaten oplevert. Tot die tijd zitten de CFE-onderhan- delaars met een groot probleem. En de Duitsers zelf? Hun naam is haas. "Deze onderhandelingen staan volkomen los van het Twee-plus-Vier- overleg. We voeren gewoon het man daat uit, en verder niet". En dat 750.000-voorstel dan? "Ach, we cross the bridge when we come to it, we gaan de brug pas over als we zover zijn. Het mag alleen niet zo zijn dat wij Duitsers straks in een uitzonderings positie worden geplaatst". Duitse tanks oefenen op de Lüneburgerheide. Als het aan de Sovjet unie ligt, zdl de Duitse eenwording gepaard moeten gaan met een for se inkrimping van het materieel. maand geleden deden om alsnog een 'plafond' in te stellen voor troepen in de centrale sector. Beide zijden zou den niet meer dan 700.000 a 750.000 man mogen hebben. Afgesproken was echter om alleen de troepen macht van de Amerikanen en de Rus sen in Europa te verkleinen. Die af spraak was gemaakt in Ottawa, waar de Amerikanen en Russen overeen kwamen elk niet meer dan 195.000 man in de centrale zone te laten staan. Eenzijdig Maar aangezien de andere legers on aangetast blijven, zou dat neerkomen op een legermacht in West-Duitsland van 850.000 manschappen (495.000 Westduitsers, 195.000 Amerikanen en 160.000 man van andere NAVO-lan- den). Nu heeft de regering in Bonn al besloten het Westduitse leger met 95.000 man te verkleinen, waarmee het door de Sovjetunie geëiste aantal ongeveer wordt bereikt. Maar wat als de DDR toch bliksemsnel door de Bondsrepubliek wordt opgeslokt? Dan wordt de Oosteuropese groep om die terminologie maar eens over te nemen 160.000 man zwakker, en de Westerse club en in het bijzonder Duitsland een zelfde aantal sterker. De Duitsers zelf hebben al laten doorschemeren dat zij bereid zijn hun leger fors in te krimpen. Zij willen te rug naar de helft van het huidige to taal, dus naar ongeveer 325.000 man. Maar hoewel ze die stap toejuichen, zijn de Russen niet tevreden met het eenzijdige karakter van de maatregel. Een volgende regering kan hem zo weer terugdraaien. Het is hetzelfde argument dat het Westen hanteert tegenover de eenzij dige troepenterugtrekking van de Amerikaanse troepenverplaatsingen in Europa en meer bepaald in Duitsland vormen een vertrouwd beeld. "En dat moet zo blijven. Ook na een forse ontwapening zal het militaire apparaat van de Sovjetunie een be dreiging blijven". (Archieffoto-s)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25