EIDEN Pachter van Theehuis vestigt hoop op nieuw college Aantal meldingen loos alarm Leidse politie is flink gedaald Nieuwe dirigent en organist voor koor van Hartebrugkerk LEIDSCH DAGBLAD Russische politie in Leiden ZATERDAG 21 APRIL 1990 Huurconflict met gemeente nog steeds niet uit de wereld LEIDEN - Eventjes heeft hij gedacht dat de gemeente Lei den zou reageren. Maar nee, geen reactie van die kant. Wel van klanten die het afgelopen winterseizoen tijdens de weekeinden voor een geslo ten deur stonden. Want voor het eerst sinds negen jaar was het Theehuis in de Leidse Hout deze winter gesloten. door Henk van der Post Pachter Peter van de Graaf hoop te met die wintersluiting te berei ken dat de gemeente Leiden als nog met hem zou komen praten over de huur van het Theehuis. Hij dacht op die wijze een beetje druk op de ketel te kunnen zet ten. Maar het huurprobleem is nog steeds de wereld niet uit. Daarnaast is er voor hem sinds kort in de winter niet veel meer te verdienen, omdat hij zijn keuken niet mag gebruiken. Die is afge keurd door de Keuringsdienst van Waren. En een winter zonder snert en pannekoeken, betekent voor het Theehuis een lege kassa. De gemeente Leiden en Peter van de Graaf liggen al een tijdje met elkaar in de clinch. Drie jaar geleden is de keuken afgekeurd omdat die te ouderwets is, niet meer aan de moderne eisen vol doet. De gemeente, eigenaar van het Theehuis, is bereid een nieu we keuken te plaatsen. Kosten: 90.000 gulden. Als gevolg daarvan gaat de pachtprijs voor Peter van de Graaf van 2500 naar 7000 gul den per jaar. Tegelijkertijd wil de gemeente hem 6000 gulden laten betalen aan precariorechten voor de exploitatie van het terras. "Dat kan het Theehuis onmoge lijk opbrengen. Ik ben best bereid meer huur te gaan betalen, maar een bedrag van 13.000 gulden per jaar is onverantwoord. De huidi ge exploitatie van het Theehuis is al een slecht economisch plaatje. De gemeente mag in mijn boeken kijken om dat te controleren", licht Van de Graaf toe, die er aan toevoegt dat hij tegen veel lagere kosten zelf een keuken kan neer zetten. Negen jaar geleden is hij in de uitspanning in de Leidse Hout be gonnen: "Dat ging toen tegen een lage huurprijs. Het was vooral be doeld als een ontmoetingscen trum voor wandelende mensen, voor bezoekers van het Diacones- senhuis. Het ging vooral om de sociale kant. Nu bekijkt de ge meente het Theehuis alleen maar commercieel en wil daarop de huurprijs afstemmen". Van de exploitatie van het Theehuis kan Van de Graaf niet leven. Dat hoeft hij ook niet. Hij is eigenaar van een flink huis waar in kamers worden verhuurd. Van de opbrengst daarvan heeft hij deze winter geleefd. Bovendien kende 1989 een lange, warme zo mer. Dat betekende een flinke drankomzet: "Maar voor 'hetzelf de' geld is het een natte zomer. Dan kun je het hier wel verge ten". Het is op korte termijn niet eens zijn bedoeling om van het Theehuis rond te kunnen komen. "Ik vind het gewoon leuk werk. Er komen hier aardige mensen. Het is hier rustig, het is een prach tige omgeving. Misschien dat op termijn de exploitatie gezonder wordt zodat ik er van kan rondko men. Maar dan moet het bedrijf eerst worden opgebouwd". Investeringen Van de Graaf heeft naar eigen zeggen heel wat geld in het Thee huis geïnvesteerd. De laatste ja ren werd er voor 20.000 gulden een koffiemachine, voor 6000 gul- Peter den een wasmachine en voor 12.000 gulden terrasmeubilair aangeschaft. "Tussen de gemeen te en mij is er ook altijd nog dis cussie over een eventuele over dracht van het pachtcontract. Zoals de zaken er nu voor staan bepaalt de gemeente wie er na mij huurder wordt. Over mijn inves teringen. de goodwill en de inven taris, heb ik dan maar bitter wei nig te zeggen". Het Theehuis is sinds Pasen weer open. Peter van de Graaf hoopt dat de problemen tussen hem en de gemeente snel kunnen worden opgelost: "Ik heb de stille hoop dat er met het nieuwe colle ge misschien wel valt te praten. Er is wat mij betreft onderhande lingsruimte". Mocht het onver hoopt allemaal toch anders lopen, dan zal het Theehuis in de Leidse Hout ook komende winter voor het publiek gesloten zijn. Bezoekers van het Theehuis kunnen de komende de maanden trouwens ook weer optredens van artiesten tegemoet zien. Zondag 22 april treedt - als het een beetje weer is - de 20 man sterke forma tie Oerkest op. Het concert begint omstreeks 14.00 uur en duurt tot 17.00 uur. In het Theehuis expo seert Hans Dudart met recent werk. Rechtszaak tegen twee dierenartsen aangehouden DEN HAAG/LEIDEN - De recht bank in Den Haag heeft besloten dè rechtszaak tegen een 57-jarige die renarts uit Leiden aan te houden. De man wordt ervan verdacht, sa men met een college uit Ter Aar, niet-geregistreerde geneesmidde len te hebben bereid. Op aandrin gen van officier van justitie, mr. J.J. van Ek, wordt nader onderzoek in gesteld. De vee-artsen uit Leiden en Ter Aar worden ervan verdacht zelf een vloeibaar antibioticum te hebben bereid en dit bij schapen en koeien te hebben geïnjecteerd. De artsen ontkennen dat ze een genees- midddel bereid hebben. Volgens hen zouden ze slechts een reeds in poedervorm bestaand geneesmid del met water hebben aangemengd, omdat herkouwers het alleen via in jecties toegediend kunnen krijgen. Het openbaar ministerie beschul digt de twee ervan zelf geneesmid delen te hebben gemaakt. Het zelf aanmengen of bereiden van het vloeibare antibioticum zou niet no dig geweest zijn omdat ook op de markt het spul in vloeibare vorm te koop is. De artsen zeggen dat spul niet te willen gebruiken omdat daar kankerverwekkende stoffen in zit- Twee schapenhouders, uit Lei den en Oud-Ade, zijn door de eco nomische politierechter veroor deeld tot respectievelijk 750 gulden onvoorwaardelijk en 500 gulden voorwaardelijke boete voor handel in geneesmidddelen. Op 10 juli krijgt de rechtszaak tegen de twee dierenartsen zijn vervolg. Minister d'Ancona opent in Leiden Museumweekeinde LEIDEN - Minister d'Ancona van cultuur opent op zaterdag 28 april in De Lakenhal het tiende Nationale Museumweekeinde. De minster doet dat door om 9.30 uur in het ste delijk museum aan de Oude singel de vlag te hijsen. Deze vlag is ont worpen ter gelegenheid van het tweede lustrum van het museum weekeinde en alle deelnemende musea zijn herkenbaar aan deze vlag. Het Nationale Museumweekein de is dit jaar op zaterdag 28 en zon dag 29 april. Alle Leidse musea zijn dan gratis toegankelijk en hebben veelal een extra tentoonstelling of een andere activiteit. Inspraakavond over nieuwbouw school Woutertje Pieterse LEIDEN De gemeente houdt op maandag 23 april een inspraak avond over de lokaties waarop de nieuwe openbare basisschool Wou tertje Pieterse gebouwd zou kun nen worden. De inspraakavond is bedoeld voor omwonenden van de lokaties en wordt gehouden in de aula van de Louise de Coligny- school aan de Kagerstraat 7. Aan vang 20.00 uur. Extra surveillance op Stationsplein na nieuwe beroving LEIDEN - De Leidse politie surveil leert in de weekeinden extra op het Stationsplein, nadat daar opnieuw iemand onder bedreiging is be roofd. Twee jongens bedreigden in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks één uur 's nachts een 21- jarige Amsterdammer met een mes. Het slachtoffer was gedwongen zijn portefeuille met 700 gulden af te staan. Ledenvergaderingen PvdA en Groen Links LEIDEN - De PvdA en Groen Links houden elk op woensdag 25 april een algemene ledenvergade ring. De PvdA vergadert in Buurt huis Actief aan de Berlagestraat 2 vanaf 20.15 uur. Op de agenda staat het resultaat van de college-onder- handelingen. Groen Links vergadert in Het Gulden Vlies aan de Breestraat 125 in Leiden vanaf 20.15 uur. Op de agenda van Groen Links staat even eens het resultaat van de college- overhandelingen. Koffieconcert De Stageband van het Leidse muziek korps Kunst en Genoegen houdt zondag 22 april van 12.00 tot 14.00 uur een kof fieconcert in het muziekverzamelgebouw aan de J.C. de Rijpstraat. Het orkest staat onder leiding van J. Peters. De zaal is open vanaf 11.30 uur. Rene Verhoeff en Folkert Grondsma rechts) hopen het koor LEIDEN - Rene Verhoeff en Fol kert Grondsma worden respectie velijk de dirigent en organist van de Hartebrugkerk. Het kerkbestuur hoopt met de aanstelling van dit ge renommeerde tweetal een einde te maken aan de dalende prestaties van het koor en meer mensen in de kerk te krijgen. Het mannen- en vrouwenkoor heeft bovendien de laatste jaren met een terugloop van leden heeft gekampt. "Met deze red dingsoperatie wordt het erop of er onder", zo stelt het kerkbestuur. Verhoeff en Grondsma willen van de Hartebrugkerk een muzikaal centrum in Leiden maken. Verhoeff hoopt dat op termijn de Hartebrug kerk op dezelfde lijn wordt geplaats als de Sint Bavo in Haarlem en de Onze Lieve Vrouwe Basiliek in Maastricht. Daarbij ligt het in de be doeling dat in samenwerking met de VVV een drie-maandelijkse gids komt met daarin precies de concer- t€«n en de muzikanten en koren die optreden. Verhoeff - dirigent van verschil lende toonaangevende koren, direc teur van het Haagsch Impresariaat en voorzitter van Stichting Orgel- stad Leiden - wil afwisselend grego riaans en meerstemmige concerten gaan brengen. Door zijn contacten met ander koren, denkt Verhoeff er ook aan om gastkoren uit te nodi-, gen. zikaal gebied wat gebeurt. We ho pen ook op belangstelling van bui ten Leiden", aldus Verhoeff. Het leek hem ook een aardig idee in in de buurt van de kerk in de zomer een terrasje te openen, 'zodat men sen nog wat kunnen napraten en wat meer fleur aan het kerkbezoek brengt'. Organist Grondsma is nu docent hoofdvak orgel en theoretische vak ken aan het Rotterdams Conserva torium. Een van de redenen voor Grondsma om zijn huidige Sint Pauluskerk in Den Haag te verlaten is de kans om nu op het geheel ge restaureerde monumentale orgel van de Hartebrugkerk te spelen. Daarnaast denkt hij dat hij in de kerk aan de Lange Mare voor een groter publiek zal spelen. Gronds ma speelt met het plan om doorde weeks rond 12.00 uur jonge organis ten concerten te laten geven voor mensen die in de binnenstad wer ken. LEIDEN - Een groep van vijf hoge Russische politie-officieren brengt zondag 22 april en donderdag 26 april een bezoek aan Leiden. De groep is vanaf vandaag tot zondag 29 april in Nederland om informatie uit te wisselen over het functioneren van de politie in beide landen. De komst van de Russen is een uitvloeisel van een werkbezoek dat de Leidse politie-inspecteur B. Wijbinga vorig jaar samen met een Utrechtse collega bracht aan Moskou, Kiev en Vladimir. Zondag bezichtigen de agenten de stad en worden ontvangen door burgemeester Goekoop. Donderdag krijgen ze informatie over vrou wen bij de Leidse politie, communicatie en automatisering. Voor de avonduren is een cultureel programma samengesteld. De Russische officieren komen vanavond aan op Schiphol. Ze wor den daar ontvangen door hoofdcommissarissen van politie in Leiden en Utrecht, Mostert en Wiarda. Er zijn ook afgevaardigden van de Rus sische ambassade aanwezig. Dinsdag bezoekt de delegatie minister Dales van binnenlandse za ken, woensdag wordt een bezoek gebracht aan de bekerfinale tussen Vitesse en PSV in Rotterdam. Voorts gaan de Russische politie-officieren onder meer naar oplei dingscentra, de burgemeester van Utrecht en krijgen ze een rondlei ding bij de gemeentepolitie van Amsterdam. Speciale aandacht krijgen onder meer de bestrijding van georganiseerde misdaad, grootstedelij ke politieproblemen en de aanpak van voetbalvandalisme. LEIDEN De Leidse politie heeft de eerste rekeningen geïnd van be drijven waarvan de alarminstallatie meer dan driemaal per jaar afging zonder dat er iets aan de hand was. De regeling ging vorig jaar in omdat de Leidse politie werd geconfron teerd met meer dan 2000 loze alar meringen per jaar. Besloten werd om bedrijven, waarvan de installatie meer dan drie keer per jaar een loze melding deed, een boete op te leggen van 150 gulden. Tot nu toe heeft de Leidse Lezers schrijven Leidse Hout Twee jaar geleden (11 april 1988) was er een inspraakavond over de gemeentelijke woningbouwplan nen in de Raadsherenbuurt, Vogel wijk en Leidse Hout. Wekenlang was het uitzicht op de (Raadsheren)buurt voor veel bewo ners belemmerd geweest door affi ches als 'Bouwen op groen? Neen, niet doen!' en 'Neen, nooit'. De inspraakavond werd druk be zocht, wijkbewoners werden met muziek naar de Pauluskerk gelokt om van zich te laten horen. En dat hebben we gedaan. We hebben het de wethouders Peters en Tesselaar (een wijkbewoner nota bene, had hij niet meteen dat doldwaze plan kunnen schrappen!) flink moeilijk gemaakt. We zouden wel eens even opko men voor het groen in onze wijk, voor de broodnodige ruimte, niet al leen voor onszelf, nee, zo slim zijn we wel. De Leidse Hout is er voor de hele stad. Het groen, daar geniet ie dereen van en daarom zullen wij het niet pikken als er gebouwd gaat worden. Tesselaar, Peters, jullie kunnen ons wat, je breidt maar in of uit, maar niet hier. Jullie blijven met je vingers (we blijven netjes, niet waar?) van ons groen. Het massale protest is niet voor niets geweest: een aantal lokaties is van de lijst bedreigde plekken ver dwenen, de Leidse Hout blijft onge schonden, wij hebben ons groen be schermd. Leiden, zeg maar dankje wel, iedereen kan blijven genieten van ons stadspark. We zijn nu twee jaar later. Een paar weken geleden was er een informatieavond over de nieuwbouw van 'Woutertje Pieter se', de openbare basisschool in de Raadsherenbuurt. Destijds, toen er plannen waren om de school op te richten, is wekenlang het uitzicht op de (Raadsheren)buurt voor veel politie 35 rekeningen verstuurd, waarvan het grootste gedeelte is be taald. Volgens politiewoordvoerder Graveland heeft het Leidse korps zich coulant opgesteld bij het opleg gen van 'straf voor loos alarm. "Als een alarm afging door de storm, is dat een bedrijf of instelling niet aan gerekend. Ook als een installatie meer keren in een weekeinde een melding deed, is dit als één keer aangerekend". Door de maatregel is ook het aan- bewoners belemmerd geweest door affiches voor de school. De nieuw bouw voor deze school is nu ge pland op een sportveld in de Leidse Hout. Een sportveld is meestal nogal groen, een sportveld in de Leidse Hout is, het woord zegt het al, groen in de Leidse Hout. U en ik, en onge twijfeld wethouder Tesselaar (het was de avond voor de verkiezingen) zouden nu toch denken dat de zaal weer vol zou zitten met Raadshe- renbuurters. 'Bouwen op groen? Neen, niet doen' en 'Neen, nooit'! Nou, dat was dus niet het geval. Alleen de directe buurtbewoners waren er om, letterlijk, hun eigen straat te verdedigen en verder nog wat mensen van de sportverenigin gen. Om te wijzen op het belang van het in stand houden van héél de Leidse Hout, om te wijzen op het ge vaar van er 'steeds een stukje af knabbelen', om te wijzen op de be hoefte aan recreatieruimte. Kwam het omdat de bewoners van de Raadsherenbuurt niet waren uitgenodigd? Wisten ze niet van de plannen voor de nieuwbouw? Of is het misschien zo dat bedreigd groen alleen maar bedreigd groen is als dat zo uitkomt? Is het hemd nader dan de Leidse Hout? Is de school van je eigen kinderen geen versto ring van de waardevolle, zoniet, unieke biotoop? Veroorzaakt dat gebouw op die plek niet een nog groter tekort aan recreatieve ruim te? Maken niet-buurtbewoners plotseling géén gebruik meer van de sportvelden? Zijn hier geen ne gatieve neven-effecten van bebou wing? (allemaal argumenten die twee jaar geleden op de inspraak avond in de Pauluskerk wel naar voren werden gebracht door men sen uit de Raadsherenbuurt!) En misschien, heel misschien gaat het dan ook nog heel eventjes over de Leidse Houtschool. Ook een buurtschool, waaraan ook heel veel ouders hun hart verpand hebben. Met ook een heel duidelijke functie in de wijk. Een school met een groot tal alarmeringen gedaald. Tot nu rukte de politie meer dan 2000 keer per jaar voor niets uit. Dit lijkt in middels te dalen tot de helft. Het bedrag dat betaald moet wor den, is overigens geen officiële boe te. Het is een soort schikking die po litie en bedrijf overeenkomen. Het afgaan van de alarminstallatie on danks waarschuwingen van de poli tie wordt daarbij beschouwd als een 'onrechtmatige daad'. De politie moet onwillige betalers uiteindelijk via de burgerrechter tot betaling dwingen. hart voor kinderen, ook voor kinde ren die het een beetje moeilijker in het leven hebben dan veel andere kinderen. Een school die juist die kinderen alle ruimte geeft. Een school die, anders dan de ge meente wellicht gedacht heeft, nog steeds een behoorlijk aantal leerlin gen heeft, en echt niet voornamelijk uit andere wijken. Van de 150 leer lingen die de Leidsé Houtschool momenteel telt, komt tweederde uit de directe omgeving van de school. (Trouwens, ook 'Woutertje Pieter se' probeert kinderen van buiten de wijk aan te trekken. Rond de Mare- dijk is destijds driftig reclame ge maakt voor de school en onlangs nog werd de aantrekkelijkheid van de school voor medewerkers van de Universiteit of het Academisch Zie kenhuis in de advertentie voor een nieuwe directeur uitgebreid ge noemd.) En misschien kan de gemeente zich dan ook eens afvragen of ze in haar prognose echt rekening heeft gehouden met het naast (letterlijk) elkaar bestaan van twee basisscho len. Traditiegetrouw gaan uit deze wijk immers ook nogal wat kinde ren naar scholen met een bijzondere doelstelling, de Montessorischool bij voorbeeld. Zouden er in het magische jaar 2004 genoeg kinderen in de wijk zijn om twee scholen kans van voortbe staan te geven? Want is het nu al niet zo dat 'Woutertje Pieterse' op de teldatum 113 leerlingen telde, terwijl er dat, volgens de prognose van de gemeente, rond de 140 had den moeten zijn? Zou het dan toch niet verstandi ger, eerlijker, of desnoods aardiger zijn om de lokatie voor de openbare school aan de andere kant van de Rijnsburgerweg te zoeken, daar waar het bestemmingsplan ruimte biedt Yol van Breukelen, Rijnsburgerweg 123, Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13