'Driehonderd jaar Krieken, dat moet toch genoeg zijn' Vuilverbranding enige geschikte overslagplek Maandag opnamestop in 'Bavo' en 'Sancta' Dum vriendelijke waterwinning in gebruik @uftJ3ieutog VRIJDAG 20 APRIL 1990 PAGINA 15 Australische Leidenaar snuffelt in archieven naar herkomst familie LEIDEN - Een verslaving, een ziekte, een uit de hand gelopen hobby? Weken achtereen brengt Paul Kriek door in het Leidse ge meentearchief. Snuffelend in de archieven, op zoek naar af- en herkomst van zijn familie. Hij komt er zelfs helemaal voor uit Australië over. Als kroon op het nog onvoltooide werk heeft hij zijn eigen geboorte-advertentie voor het eerst onder ogen gekre gen. door Gert Visser Een echte Leidse familie, die Krie ken. Het telefoonboek telt er maar liefst 32. Paul Kriek staat daar al ja ren niet meer tussen. 63 jaar geleden geboren in de Leidse Pieter de la Courtstraat emigreerde hij op 5 mei 1960 met vrouw en vier kinderen naar Australië. Om wat lucht te krij gen en de drang naar avontuur te bevredigen. Bij tijd en wijlen keert hij terug naar zijn geboortestad. De laatste ja ren brengt hij zijn tijd dan vooral door in het gemeentearchief dat hij - wellicht wat chauvinistisch - als één van de prettigste archieven in Ne- 1 derland beschouwd. Hij heeft er net weer een speurtocht van zeven we ken opzitten. Hij keert weer terug naar Australië waar de oogst van de afgelopen weken de computer in gaan. Ongetwijfeld komt hij nog een keer terug. Er ontbreken nog vele schakels. Klusje Rond '83 kwam Kriek in aanraking met de genealogie toen hij enige or dening wilde brengen in wat fami- liegegevens die zijn vader had ach tergelaten. Toen ging nog het ver haal dat de Krieken verre familie zouden zijn van de gefortuneerde weduwe Neeltje Pater. De verwant schap is echter nooit aangetoond. Via het mannelijk geslacht Kriek en met behulp van geboorte- en overlijdensregisters, huwelijksak ten en kerkboeken daalde Paul Kriek in de tijd af tot 1665: het jaar waarin - volgens de archieven - de eerste officiële Kriek werd geboren. "Het was een klusje van een dag. Je gaat terug tot het einde van de bur gerlijke stand en dan ga je verder zoeken in de kerkboeken". Maar de interesse was gewekt. "Als je goed en lang het leven wil houden, moetje zorgen datje bezig blijft", is Krieks verklaring. "Van school uit ben ik erg geinteresseerd in sociale geschiedenis. Ik wil er graag achterkomen hoe mensen lef ven en waarom mensen zo leven. Daarbij speelde mee dat ik de enige ben die al dat materiaal nog kan ver zamelen. Ik ken de weg in Holland, ik spreek de taal. Mijn kinderen, op gegroeid in Australië, zouden daar nooit meer toe in staat zijn. En ja, naarmate ik verder op weg raakte, groeide mijn interesse". In 1987, het jaar van de pensioen gerechtigde leeftijd, werd het ernst. Kriek besloot de draad weer op te pakken. Met een overdaad aan vrije tijd won de 'geslachtrekenkunde' of 'familiekunde' het al snel van de postzegelverzameling en de model- spoorbouw. "Dat jaar ben ik terug gekeerd naar Leiden om de zaak wat beter op poten te zetten.. Het leek mij heel interessant wanneer zou blijken dat alle in Leiden woon achtige Krieken familie van elkaar zouden zijn". Paul Kriek: "Ik ben de enige die dit materiaal nog kan De genealogie kent diverse invals- land in het jaar 1665. Wanneer de 12 hoeken. Eén ervan is de zogeheten generaties op zijn kwartierstaat vol- kwartierstaat. Bovenaan prijkt de ledig: z&i' telt de lijst maar liefst naam van de onderzoeker. Dan 2048 voorouders, volgt een lange reis door het verle- Op Paul Krieks staat prijken ech- den: twee ouders, vier grootouders, ter nog diverse witte vlekken die acht overgrootouders, zestien... etc nopen tot verder onderzoek. "Ik etc. Paul Kriek is inmiddels aange- probeer het ook een' beetje aan te kleden. Wat is hun achtergrond, wat was bij voorbeeld hun beroep. Het blijkt dat veel Krieken in de textiel industrie werkzaam waren als we vers, spinners of kaarders. Maar ik heb ook kuipers en metselaars aan getroffen". Op deze klim door, de familie stamboom bevinden zich veel ob stakels, zo weet iedere genealoog. Lastig wordt het wanneer een fami lielid verhuisd blijkt te zijn naar een andere plaats of zelfs een ander land. Dan moet de verdere historie in een ander archief worden uitge plozen. Dat kan lange reizen opleve ren die weer uitermate bevordelijk zijn voor de nieuwsgierigheid. Door de eeuwen heen blijkt ook nogal eens de familienaam te zijn verbasterd. .De klerk die de regis ters bij moest houden, schreef op wat hij hoorde. Zo is Kriek terug te vinden als: Kriq, Krieck, Criek, etc. Zoek het maar uit. Hotemetoot De beheerder van de studiezaal in het Leidse gemeentearchief weet er van mee te praten. "Soms gaat het onderzoek van een leien dakje, soms moet je vechten voor elke ge neratie", vertelt P. de Baar. "Heb je pech dan moetje voor het laatste ge slacht afreizen naar een dorpje in Noord-Frankrijk" "In het Leidse gemeentearchief is het theoretisch mogelijk om terug te gaan tot halverwege de veertien de eeuw. De voorouders moeten dan wel tot de toplaag van de Leidse bevolking hebben behoord. Die hadden al vroeg een officiële achter naam. Het simpele volk kreeg pas veel later een achternaam en met al leen voornamen is het moeilijk zoe ken". De Baar heeft duizenden ama teur-genealogen in het gemeentear chief zien passeren. "Het is vreselijk taai werk. De archieven zijn destijds gemaakt voor louter administratie ve doeleinden en niet voor dit soort onderzoek. En dan het taalpro bleem. Een groot aantal archieven is in het oud-Hollands geschreven. Voor de leek is dat net Chinees. Toch blijven de meeste laaiend enthousiast". Regelmatig komt het voor dat de genealoog die op zoek gaat in het gemeentearchief zijn gegevens op een presenteerblaadje krijgt aange boden (of het gras voor de voeten ziet weggemaaid, het is maar hoe je het ziet). Veel onderzoekers beper ken zich niet tot een speurtocht in hun eigen familieverleden maar graven ook in andere families. Vooral in kleinere dorpen komt het voor dat één van de ingezetenen het als zijn taak beschouwt de histo rie van de gehele dorpsbevolking bloot te leggen. 'Teder dorp heeft wel zo'n hotemetoot", zegt de Baar. "Het zijn bij uitstek mensen die je wat verder op weg kunnen helpen". Grens "Het aardige is dat alle informatie aanwezig is. Is het niet in Leiden, dan wel elders in een archief. Het is simpel een kwestie van blijven spit ten en rangschikken. Het zal duide lijk zijn dat me dat ontzettend veel geld en tijd heeft gekost", vertelt Kriek. Hoe langer je bezig bent met zo'n hobby, hoe dieper je in het verleden duikt, hoe meer mensen je weg door de historie kruisen. Zo kwam Paul Kriek onlangs in contact met een genealoog uit Zwolle die het tot zijn veelomvattende taak rekende alle Krieken in Nederland in kaart te brengen. Hij gaat er vanuit dat alle Krieken ergens familie van elkaar zijn. Zo ver gaat Paul Kriek niet. De modelspoorbaan schreeuwt om aandacht. "Ik kan hier nog wel drie jaar in het gemeentearchief door brengen maar je moet ergens een grens trekken. Ik denk er over bij 1650 te stoppen. Ruim drie eeuwen Krieken, dat lijkt me wel genoeg". Acties in gezondheidszorg voor nieuwe cao NOORDWIJK/ZOETERWOUDE - In de psychiatrische ziekenhuizen Bavo (Noordwijkerhout) en Sancta Maria (Noordwijk) is voor komende maandag een opnamestop afgekon digd. De AbvaKabo heeft maandag 23 april uitgeroepen tot waarschu wingsactiedag, nu de cao-onder handelingen voor het ziekenhuis wezen zijn vastgelopen. In. het te huis voor zwakzinnigenzorg Swet- terhage in Zoeterwoude zal het per soneel van twee tot drie uur het werk onderbreken om een discus sie tussen PvdA-kamerlid Frans Moor en regiobestuurder R. van der Burg bij të wonen. Van elf tot twaalf uur is in de V.d. Berghstichting in Noordwijk een werkonderbreking. De opnamestop in Bavo en Sanc ta geldt overigens niét voor acute patiënten, zo deelt een woordvoer der van de vakbond met nadruk mee. 's Ochtends om tien uur is er overleg.tussen actiecomitéen direc tie over het verloop van de actie. "Maar duidelijk is dat verplichte of dringende opnamen gewoon door gaan. Aangezien wij hier op h.et ogenblik een vol bezet huis hebben, Dag van de Aarde: protest tegen rijksweg 11-west VOORSCHOTEN/SCHIEDAM Fransen vliegeren, Italianen gaan massaal op straat liggen, Amerika nen verkleden zich als planten en dieren, Polen stappen op de fiets, Colombianen maken een groen lint en Nederlanders scheppen zand. Dat alles en nog veel meer gebeurt op 21 en 22 april, als in 120 landen door miljoenen mensen de eerste internationale Dag van de Aarde wordt gevierd. In Nederland is de Nationale Milieu Aktie (NMA), een actie-plat form van milieu-organisaties, de motor achter de Dag van de Aarde. De NMA werd vorig jaar opgericht uit onvrede met het Haagse milieu beleid, dat in de ogen van de NMA in woorden en goeie bedoelingen dreigt te blijven steken. De Nationale Milieu Aktie organi seert op morgen een landelijke ver- keersactiedag. Deze vindt plaats op het zogeheten zandlichaam van de in aanleg zijnde rijksweg 19 tussèn Schiedam, Delft en Den Haag, een tracé dat dwars door het vogelwei- de-gebied Midden Delfland loopt. Met het symbolisch 'wegschep pen' van wegen wil de NMA onder meer de noodzaak van uitbreiding van het openbaar vervoer tot uit drukking laten komen. De actiegroep tegen de aanleg van rijksweg 11-west gaat op de fiets naar het actieterrein om mee te doen aan de protesten tegen de aan leg van rijkswegen. Men had graag minister Maij-Weggen aldaar ge sproken, maar de bewindsvrouw heeft wegens een vakantie afge zegd. Milieu-minister Alders heeft de uitnodiging om öp het actieter rein te verschijnen ook niet kunnen aannemen omdat hij een milieucon ferentie in Ierland bijwoont. heeft de opnamestop weinig ef fect", aldus directrice L. van Klave ren van de Bavo. Overigens stelt zij nadrukkelijk vast dat slechts de di rectie een opnamestop kan afkondi gen. "Het weigeren van medewer king aan een opname kan derhalve als werkweigering worden uitge legd". Maar zij zegt er tevens bij de wensen van de actievoerders te be grijpen en te steunen, "we zitten echter met handen en voeten ge bonden aan de budgettering door de overheid". De directie van de 'Sancta' is door de acties enigszins verrast en moet dan ook in het weekeinde nog over leggen hoe alles moet worden opge vangen. "Een opnamestop is geheel nieuw voor ons", aldus directeur Verhagen. Het psychiatrisch zie kenhuis in Noordwijk heeft de ver plichting om acute patiënten uit de regio op te vangen en daarvoor al tijd enkele bedden vrij te houden. "De vraag is nu als een opname wordt aangeboden, hoe de afdelin gen daarop reageren. De Riaggs kunnen proberen opnamen even uit te stellen of preventief al zondag op te nemen. Voor een ziekenhuis is het een onaangename zaak. Zo'n opnamestop snijdt in onze wezenlij ke taak. Bij vorige acties zijn we niet brekerig of obstructief geweest. We hebben steeds geprobeerd met de actievoerders in een redelijke ver houding te blijven. En ik denk dat we ook nu de maandag wel doorko men", aldus Verhagen. Directeur Samsom van de Riagg in Leiden zou niet goed weten wat zijn instelling aan tijdelijke opvang van patiënten zou kunnen doen. "We hopen maar dat er niemand acuut moet worden opgenomen. Dan is er namelijk wat mij betreft maandag niet veel aan de hand. Niet dringende opnamen kunnen ge woon een dagje worden uitgesteld". De bond heeft na 1 mei opnieuw werkonderbrekingen, stiptheidsac ties en zondagsdiensten op doorde weekse dagen in de ziekenhuizen aangekondigd, als de werkgevers niet vóór 30 april tegemoet zijn ge komen aan de eis van zes procent ruimte voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden. Afval via Van Gend Loos-terrein naar VAM (Vervolg van pagina 1) LiEIDEN - De opslagbunker van de Leidse vuilverbranding is de enige plaats waar snel en zonder al te veel problemen een overslagstation kan worden ingericht. Door het op die plaats te vestigen, kan bovendien het personeel van de verbrandingsoven in dienst wor den gehouden. Dat is althans de conclusie van een speciale werkgroep die door de Gevulei - de beheerder van de vuilverbranding - in het leven is geroepen. Het bestuur van de Gevu lei heeft de conclusies van de werkgroep gisteren overgenomen. In de opslagbunker van de Leidse vuilverbranding aan de Gabriel Metzu- straat kan snel en zonder al teveel problemen een overslag station voor het huisvuil worden ingericht. Vervolgens gaat het afval in containers naar het Van Gend Loos-terrein aan de Haagweg. (foto vvïm Dijkman) Tekort hyacinten Corso opgelost LISSE Het dreigende tekort aan hyacinten voor het Bloemencorso van de Bollenstreek kan worden opgelost. Het corsocomité heeft bij 25 extra kwekers hyacinten besteld. Door de vrijwillige inzet van zo'n vijftig werk nemers van een flink aantal bloemen-exportbedrijven kunnen die hyacin ten op tijd worden gesneden. Er dreigde een tekort omdat wegens de vroege voorjaarszon de hyacin ten drie tot vier weken te vroeg in bloei kwamen. De extra kwekers, die nog laatgeplante hyacinten hebben staan, leveren nu gezamenlijk zo'n 25 procent van het totaal aantal benodigde bloemen voor het Bloemencorso. Corsovoorzitter P. Goemans: "Een probleem was dat de extra kwekers niet genoeg mensen in dienst hadden om de hyacinten te snijden. Vandaar dat wij een beroep hebben gedaan op een flink aantal bedrijven om de hel pende hand te bieden". Daarmee lijkt het laatste probleem rond de sluiting van de oude vuilo- ven te zijn overwonnen. De installa tie moet dicht omdat ze de milieu normen fors overschrijdt en aan passingen veel te kostbaar zijn. Bo vendien bleek onlangs dat de ver brander 100 keer meer dioxines uit stoot dan volgens de laatste richtlij nen is toegestaan. Hoewel die dioxine-norm op dit moment nog niet voor de Gevulei geldt, was het voor haar, de gemeente Leiden èn de provincie een reden om snel een einde te maken aan het bestaan van de sterk verouderde verbrandings installatie. Vorige maand toonde de VAM in Wijster zich bereid het Leidse vuil gedurende een jaar op te nemen. Om het afval in Drenthe te krijgen is er echter een overslagplaats nodig in de regio, op een plaats waar ze heel snel kan worden gerealiseerd. Omwonenden van de vuilverbran ding hebben namelijk gedreigd de rechter in te schakelen als de toe zegging van milieu-minister Alders - dat de oven voor de zomer dicht is - niet wordt nagekomen. Binnenshuis De werkgroep van de Gevulei heeft, behalve bij de Leidse vuilverbran ding zelf, ook gekeken naar be staande overslagstations in Alphen, Voorhout en Gouda. Die vielen ech ter stuk voor stuk af omdat ze over vol zijn en op korte termijn niet kunnen worden uitgebreid. De bouw van een compleet nieuw over slagstation is niet mogelijk, omdat dit te veel tijd vergt. Uieindelijk bleef dus alleen de opslagbunker aan de Gabriël Metzustraat over. DEN HAAG Het Duinwater- bedrijf Zuid-Holland (DZH) heeft gistermiddag officieel een nieuw systeem van waterwin ning in gebruik genomen. Het is de zogenaamde diepinfiltratie Waalsdorp I in de duinen van Scheveningen. J. van der Vlist, milieu-gede puteerde van de provincie Zuid- Holland, liet weten dat hij veel vertrouwen heeft in het milieu vriendelijker systeem en pleit te voor invoering op grote schaal. Van der Vlist: "Met de interne spanning tussen de functies van de duinen als na tuurgebied, waterwinning en militair oefenterrein zijn we voortdurend bezig. We moeten zorgen dat zij goed met elkaar in evenwicht zijn. Daarom steu nen wij ook dit project". Het duinwaterbedrijf heeft putten aangelegd op een diepte van zestien tot zeventig meter. Het water wordt voorgezuiverd en daarna via de putten onder de duinen verspreid. Na twee maanden wórdt het water weer opgepompt. Bij de tot nu toe gebruikte methode, de oppervlakte-infil tratie, gaat de waterwinning ten koste van de natuur van de duinen. Het water wordt in ge graven meren en kanalen gezui verd en later weer opgepompt. Daardoor wisselt het grondwa terpeil en kunnen bepaalde planten zich niet in de duin handhaven. Het putten-systeem heeft ook het voordeel dat het minder ruimte kost en dat het volgens het waterwinbedrijf schoner water produceerd. Toch blijft het systeem een 'aanvulling' op de meren en kanalen. Directeur J. Hieter van het Zuidhollandse duinwaterbedrijf: "Gezien de kwetsbaarheid van diepinfil tratie en de tijdsomvang die no dig is, kan het de bestaande me thode niet vervangen". De diepinfiltratie produceert nu vier miljoen kubieke meter per jaar, ongeveer tien procent van de totale winning bij het bedrijf. In de toekomst wil DZH nauwer gaan samenwerken met de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland. Gezamenlijk willen ze op vijf plaatsen diepinfiltratie toepas sen in de duinen tussen Katwijk en Den Haag. R. Vlaanderen, president commissaris van DZH: "Vooral in stedelijke regio's stijgt het waterverbruik. Dat komt door het groeiend aantal inwoners, maar ook door de groeiende 'waterbeschaving'. Zeer veel mensen gebruiken veel meer water". geslagen in containers. Dit gebeurt allemaal binnenshuis, zodat de stankoverlast beperkt blijft en vuil niet door de buurt kan zwerven. Het probleem van deze oplossing is al leen dat de containers niet direct op de trein kunnen worden gezet - wat de goedkoopste I De Nederlandse Spoorwegen hebben nu aangeboden de contai ners over te laden op het terrein van Van Gend Loos aan de Haagweg. De Leidse milieuwethouder Van der Molen zei gisteren tijdens de Gevülei-vergadering dat ze niet erg enthousiast is over dit plan. Ze wil het vuil toch liever zo veel mogelijk uit de stad houden. Omdat er op korte termijn waarschijnlijk geen andere oplossing is, heeft de 'ge meente er toch maar in toegestemd; onder de voorwaarde echter dat de containers buiten de binnenstad om worden vervoerd. Overigens be kijken de NS nog of de containers overgeladen kunnen worden op een spooremplacement bij Lisse. Vol gende week moet duidelijk zijn of dit inderdaad kan. Wethouder Tesselaar, voorzitter van de Gevulei, verwacht niet dat het vervoer en het overladen van de containers veel overlast zal geven. De bakken zijn volledig afgesloten en de werkzaamheden op het Van Gend Loos-terrein blijven vol gens hem beperkt. Kantooruren De bewonersgroep uit Groenoord- Noord reageerde gisteren gematigd positief op het besluit van de Gevu lei. Aan hun belangrijkste wens - een nieuwe ontsluitingsroute naar de vuilverbranding - is voldaan. Over het terrein van de Groenoord- hallen wordt een nieuwe weg aan gelegd, waardoor vuilniswagens niet langer het woonwijkje hoeven aan te doen. Ook met hun andere ei sen houdt de Gevulei rekening. Ze heeft beloofd dat het overslagsta tion alleen tijdens kantooruren in gebruik zal zijn - zodat de omwo nenden niet 's nachts uit hun slaap worden gehouden door af- en aan rijdende vrachtwagens. Verder ko men er zogeheten windvangers rond het terrein, die het eventuele zwerfvuil moeten tegenhouden. Een definitief oordeel wilden woordvoerders Koos Los en Emile van Aelst van de bewonersgroep gisteren nog niet geven. Ze willen eerst de nadere toelichting van dé Gevulei en de gemeente Leiden af wachten. Begin volgende week hebben ze een gesprek met beide in stanties. Verder willen ze de overige bewoners van Groenoord-Noord raadplegen over de plannen. De voorzieningen vergen een be drag van ongeveer 2,5 miljoen gul den. Deze investering wordt verre kend via de verwerkingsprijs voor huisvuil - en uiteindelijk de reini gingsrechten. Al met al zijn de Ge- vulei-gemeenten straks 200 gulden per ton afval kwijt. Dat is ongeveer het dubbele van wat ze nu moeten betalen. Het bestuur van de Gevulei ging gisteren akkoord met deze prijsverhoging. - In den trein, waarmede de Duitsche keizerin Frederika de zer dagen naar Frankfort reis de, bevond zich ook een Berlijn- sche koopman, die niet goed bij zinnen is. Deze man die iedereen kent, heeft een manie om de kei zerin te volgen waarheen zij zich ook begeeft. Verleden jaar reisde hij haar na tot Homburg en zelfs naar Londen en Athene. Overal volgt hij haar. Nu en dan wordt hij gevangengenomen en naar huis teruggezonden, maar het helpt niets. Eene volgende maal vindt men hem weder. - De veemarkt te Hoofddorp zal gehouden worden op Donderdag 24 April, 1 en 8 Mei a.s Vijftig jaar geleden: Voor den krijgsraad te Den Haag, gepresideerd door prof. mr. Van Bemmelen, moest gis termiddag een eerste luitenant terecht staan, die in dronken schap een burger in het gezicht geslagen had. Het bleek, dat dit niet de eerste keer is, dat hij een dergelijk feit pleegde. Op een vraag van den president ver klaarde beklaagde: "Ik geef toe, dat ik verkeerd heb gehandeld, maar ik voel mij nog steeds stu dent". President: "Dat is nog geen reden om iemand in zijn ge zicht te slaan. Laat u dit nu een ernstige waarschuwing zijn en als u geen alcohol verdragen kan, laat u den drank dan staan, anders gebeuren er nog ongelukken". De krijgsraad leg de den luitenant een geldboete op van f.150 subs. 50 dagen hech tenis. Volgens de opgaven van het Amerikaansche Roode Kruis zijn in den oorlog met de Sovjet- Unie 18.000 Finsche soldaten ge sneuveld en 40.000 gewond; 640 burgers zijn gedood en 1500 ge wond.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15