LEIDSCH DAGBLAD Geld voor groenere NODIG! Boeren hervatten actie in Den Haag Moskou begint toch boycot Hoogleraar woedend over aids-publicatie Jihad laat 'binnen 48 uur' Amerikaanse gijzelaar vrij Zuid-Holland krijgt 100 miljoen 'Britse regering al 2 jaar geleden gewaarschuwd voor superkanon Irak' Kabinet stelt besluit over 4 tunnels uit 'Plan voor hereniging kan er in 8 weken zijn' Fl. 3.250,00 4- SHCWTIA4E 4- m m MULTI VERS DONDERDAG 19 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39219 Prijs fl. 1,35 DEN HAAG (GPD) - Prof. dr. C. van Boeckel van de Techni sche Universiteit Eindhoven dreigt op te stappen uit onvre de over het gedrag van zijn collega professor Buck, die meent een geneesmiddel te gen aids te hebben ontdekt. Van Boeekei, als buitenge woon hoogleraar verbonden aan dezelfde vakgroep als Buck, heeft zich vreselijk kwaad gemaakt over de bewe ring van Buck 'dat aids binnen enkele jaren de wereld uit is'. In een brief aan het college van bestuur van de univcsiteit schrijft Van Boeckel 'op korte termijn te besluiten of hij ont slag neemt'. Volgens Van Boeckel zijn de beweringen van Buck veel te optimistisch. Het staat helemaal niet vast dat het door Buck ontwikkelde DNA-molecuul dat het aids- virus bestrijdt, in chemisch opzicht zuiver is. Va en is voor de rest van de tijd werkzaam bij het farmaceu tisch bedrijf Organon in Oss. Buck onderzoekt in opdracht van Organon de bruikbaarheid van chemisch veranderde DN A-moleculen, overigens voor andere doeleinden dan de bestrijding van aids. Volgens Van Boeckel is Buck er niet in geslaagd volledig zuivere DN A-moleculen te leveren. De bevindingen van Van Boec kel zullen binnenkort in een vakblad worden gepubliceerd. BAYRUT (Rtr/AFP/UPI) - De in Li banon gevestigde Islamitische Ji had voor de Bevrijding van Palesti na is bereid binnen 48 uur één van de drie Amerikanen vrij te laten die zij nu 3 jaar gijzelt. Welingelichte di plomatieke zegslieden in Damascus bevestigden dat morgen een gijze laar wordt vrijgelaten. In een handgeschreven Arabi sche verklaring aan een westers persbureau in west-Bayrut zegt de Jihad dat het gaat om een 'gebaar van goede wil, op verzoek van de leiders van de islamitische Repu bliek Iran, om een begin te maken met het sluiten van de dossiers over de gijzelaars'. Om de authenticiteit van de brief te bewijzen werd een polaroidfoto van de Amerikaanse gijzelaar Jesse Turner meege stuurd. De Jihad houdt behalve Turner twee andere Amerikaanse weten schappers vast: Alann Steen en en Robert Polhill. Zij werden op 24 ja nuari 1987 gevangengenomen op het terrein van het Bay rut Universi ty College in west-Bayrut door ge wapende mannen die zich voorde den als politie-agenten. De Jihad zei niet welke gijzelaar ze wil vrijlaten. In de verklaring werd John Kelly, directeur voor het Midden-Oosten van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en oud-am bassadeur in Bayrut, opgeroepen naar de Syrische hoofdstad Da te komen 'om de laatste maatregelen te coördineren'. De or ganisatie hoopt dat het 'gebaar van goede wil' wordt beantwoord met een tegengebaar van de Verenigde Staten. "Wij zijn klaar voor öf een positief antwoord öf een escalatie, en de andere partij heeft de keus". De groep heeft in het verleden de vrijlating geëist van vierhonderd Arabische gevangenen die m Israël vastzitten, in ruil voor de vrijlating van de gijzelaars. Het Witte Huis wilde gisteren met reageren op het aanbod van de Jihad. De VS wilden niet met de Jihad praten na het drei gement vorige maand dat zij haar gijzelaars zou vermoorden. DEN HAAG/REGIO De provincie Zuid-Holland krijgt de komende jaren 100 miljoen .gulden van de overheid om grond aan te kopen en groenvoorzieningen aan te leggen. In Akkerbouwers parkeerden van- de Randstad moeten na de eeuwwisseling 5 a 8 grote bos- en morgen hun trekkers voor het Pro recreatiegebieden worden aangelegd met een oppervlak IZmMda^detlnamen^een de- van zeker 7500 hectare. Dat heeft minister Braks (land- monstratie' tijdens het overleg dat bouw, natuurbeheer en visserij) gisteren mede namens mi- minister Braks met de Tweede Ka nister Alders (vrom) meegedeeld. mer °ver hun problemen voerde. De grote groengebieden zijn een aanvulling op al bestaande plannen om de Randstad in een groen jasje Onder de projecten in Zuid-Hol land vallen onder meer de Kager- zoom, Vlietlanden en de Rode en Bospolder tussen Alkemade Tot het jaar 2000 krijgt de Rand- Woubrugge. In dat laatste project, stad 6400 hectare aan de aanleg recreatiebos, groenvoorzieningen bij. Om deze wordt samengewerkt met particu- 'randstadgroenstructuur' in de pe- lieren. riode 1991-1995 te realiseren, krij- Van Heemst sprak nog wel zijn gen de drie betrokken provincies zorg uit over de geluidbelasting 180 miljoen van minister Braks. In door autowegen, waardoor de ge- Zuid-Holland wordt 100 miljoen ge- bruikswaarde van sommige recrea- investeerd, Noord-Holland krijgt 60 tieve gebieden wordt beperkt, miljoen en de provincie Utrecht Voorbeeld daarvan is de A4 langs de mag 20 miljoen uitgeven. Vlietlanden. De provincie wil zulke Behalve de 100 miljoen die Zuid- gebieden met geluidwallen isole- Holland krijgt van het ministerie, ren. Voorts noemde Van Heemst ge draagt de provingie ook zelf nog bij vallen van bodemverontreiniging, in projecten, waarvan er in de eerste die remmend werken op de verwar- vijf jaar 32 in uitvoering zijn geno- ving van grond. Daarvoor staat geen vast be- Van de omvangrijke bos- drag, zei gedeputeerde Heemst gistermiddag. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het ka- binet neemt morgen nog geen be sluit over de aanleg van vier nieuwe tunnels in de Randstad. De zaak komt waarschijnlijk pas over twee weken opnieuw in de ministerraad aan de orde. Mocht dan worden be sloten tct aanleg van de tunnels, dan geldt dat voor de milieubewe ging als een 'oorlogsverklaring'. Dat zei prof L. Reijnders van de stich ting Natuur en Milieu vanmorgen op een persconferentie. Uitstel van de beslissing is een di rect gevolg van de financieringspro blemen. Minister Maij-Weggen (ver keer en waterstaat) gaat er van uit dat particuliere beleggers de kosten dragen van de aanleg. Zij eisen ech ter financiële garanties van de over heid, die minister Kok (financiën) nietwil geven. Minister Alders (milieubeheer) is uit milieu-overwe gingen tegen de aanleg van alle tun nels. Volgens prof Reijnders komt het kabinet met een besluit tot aanleg van nieuwe tunnels "dicht bij een zeer groot conflict". Mocht dat toch worden genomen, dan volgt zeker actie, maar over de wijze waarop de milieubeweging die depkt te voe ren. liet Reijnders zich nog niet uit. Manifestaties rond de bouwputten voor de tunnels liggen volgens hem evenwel als actiemiddel voor de hand. (pagina 3: Wellicht verhoging tarief trein en bus) Minder koude nacht Half tot zwaar bewolkt. Mogelijk een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 7 graden. Middagtempcratuur rond 13 graden. Noordoostelijke wind, matig, in het Waddengebied overdag af en toe krachtig of hard. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Eerst half tot zwaar bewolkt en mogelijk een bui. Na het weekeinde meer zon en overwegend droog. Middagtempcratuur 14 graden. 28 PAGINA'S creatieprojecten die extra worden ontwikkeld, denkt Van Heemst er twee in het zuidelijk gedeelte van de provincie te situeren. Eén komt er dan ten oosten van Zoetermeer en de ander grenzend aan de zogehe ten zuidvleugel (Rotterdam, Delft). Overigens gaat de provincie daar pas na 1995 pas echt naar op zoek. De eerste fase van de 'groene face lift' van de Randstad, die in 1986 be gon, verloopt voorspoedig, zei mi nister Braks gisteren. In totaal zijn een kleine 80 projecten in uitvoe ring of al afgerond. Zwitserland wijst Sovjetdiplomaten uit na spionage GENEVE (AP) Drie leden van de Russische VN-missie in Geneve zijn wegens spionage uitgewezen uit Zwitserland. Het drietal was volgens de fe derale openbare aanklager be last met het verzamelen van geavanceerde technologische kennis. Een van de mannen werd opgepakt toen hij mate riaal van een informant in ont vangst nam. De andere twee waren reeds in de Sovjetunie toen hun de toegang tot Zwit serland voorgoed ontzegd werd. Volgens de aanklager be wijst de ontmaskering van de drie dat de oostelijke inlich tingendiensten hun activitei ten hebben gericht op het in handen krijgen van westerse technologie. Volgens de krant Tribune de Geneve zit onge veer 30 procent van de 1320 Sovjet-diplomaten in Zwit serland daar om te spioneren. DEN HAAG (ANP/GPD) - Na een maand zonder acties hebben onge veer 3000 boeren uit het hele land zich rond het middaguur verzameld in Den Haag, om bij het Binnenhof te demonstreren voor extra inko menssteun. Zij hebben toegezegd geen gebouwen of wegen te zullen blokkeren en niet meer dan 100 trekkers bij hun protest in de hof stad te zetten. De graanboeren be sloten tot een terughoudend pro test na het uitlekken van strenge richtlijnen van het ministerie van binnenlandse zaken aan de politie. Vanochtend boden de boeren op de provinciehuizen in het land de commissarissen van de koningin petities aan, waarin om meer dan de nu door het kabinet beloofde 90 mil joen gulden steun voor de komende vier jaar wordt gevraagd. Rond 14.00 uur werd dezelfde petitie rin Den Haag aangeboden aan het ka merlid Blaauw, voorzitter van de vaste kamercommissie voor land bouw. Die commissie bespreekt de eisen van de boeren en het rapport Bush, opnieuw om steun gevraagd. De eerste plaatsvervangend mi nister van olie-industrie Lev Tsjoe- rilov verklaarde de boycot met de WOERDEN - Een uitslaande brand heeft woensdagnacht het zalencomplex Concordia en aangrenzende gebouwen aan het Kerkplein in het centrum van Woerden in de as gelegd. Niemand raakte gewond. De schade loopt volgens de brand weer in de miljoenen guldens. De brand ontstond om kwart voor twaalf en was een uur later onder controle. Over de oorzaak van de brand is nog geen duide lijkheid. De brandweer van Woerden kreeg assistentie van diverse korpsen uit omliggende gemeenten. Bij de aanvang van de brand waren diverse mensen in het complex aanwezig, maar zij konden zich tijdig uit de voeten maken. (foto anp) springen als de Litouwers doen". De Amerikaanse minister van Volgens woordvoerder Aidas Pa- buitenlandse zaken Baker waar- lubinskas van het Litouwse parle- schuwde enkele uren voor de ment werd de oliepijpleiding rond drooglegging Moskou nog dat de ders van de regering te vermoorden en een superkanon te bouwen. In het Amerikaanse Congres zijn stemmen opgegaan om de economi sche en militaire steun aan Irak in te trekken. 'Mr. J.' handelde in schijnhuwelijken ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse politie heeft een man gear resteerd die de afgelopen tijd in honderden schijnhuwelijken en -re laties heeft bemiddeld. Zijn dek mantel was een 'juridisch adviesbu- De man, die bij zijn cliënten als 'meester J.' bekend stond, kreeg verzoeken uit het hele land. Voor vijfduizend gulden per week zorgde hij voor huwelijkskandidaten. De huwelijken werden na drie jaar ont bonden, maar door het huwelijk verkregen verblijfsvergunning bleef daarna geldig. WEEKAANBIEDING! Alle regenmantels 20.- korting J Elke vrijdag 10% korting op de ^^^el^ollelrt|e^^^otermar|^^eidenJ DDR-premier: OOST-BERLIJN (AP) - Oost- en West-Duitsland kunnen het binnen acht weken eens worden over een definitieve opzet voor de hereni ging. "In de komende weken zullen wij de funderingen voor de econo mische, monetaire en sociale unie leggen, opdat deze unie voor het zo merreces in werking kan treden", aldus vanmorgen DDR-premier Lo- thar de Maiziere in zijn regerings verklaring. Hij poogde ook de bezwaren van de Sovjetunie tegen een snelle een wording weg te nemen. "Wij vragen de burgers van de Sovjetunie de steun van de bevolking en de poli- half tien gisteravond plaatselijke handelsbetrekkingen tussen beide tieke leiders Van de DDR voor een tijd gesloten, vijf minuten nadat landen op het spel stonden, maar verenigd Duitsland niet als een be- Moskou de maatregel bij de direc- wilde nog niet reageren op de olie- dreiging te zien", zei hij in antwoord teur van de raffinaderij had aange- boycot. De Noorse regering heeft °P een gisteren ontvangen brief uit kondigd. Litouwen kan het naar aangeboden Litouwen olie te leve- Moskou dat de Sovjetunie het be is weken zonder olie-en ren als de voorraden op raken en de slissingsrecht over de hereniging uithouden. paus wil het overwegend katholie- opeist. De directeur van het Litouwse ke Litouwen bezoeken om de bevol- De inwisseling van Oostduitse gasbedrijf in Vilnius heeft vandaag king een hart onder de riem te ste- marken tegen Westduitse marken ken. blijft vooralsnog een probleem. De Maizière herhaalde dat zijn regering Het Litouwse parlement boog vasthoudt aan een wisselkoers van zich gisteren over een ontwerpreso- 1:1, terwijl de Westduitse centrale lutie om nieuwe wetgeving die Mos- bank niet verder wil gaan dan een kou een doorn in het oog is, te be- koers van 2:1. vriezen. Moskou moet dan wel be- (pagina 7: Moskou wil beslissen over reid zijn te onderhandelen. Duitse hereniging) drie, bestaan de uit oud-minister De Koning en de commissarissen van de koningin Wiegel en Meijer, met minister Braks. De boeren verzamelden zich aan het begin van de middag op het Plein, achter de gebouwen van de Tweede Kamer. De Haagse politie wilde uit veiligheidsoverwegingen de demonstranten niet op het Bin nenhof toelaten. Op het Plein spra ken actieleiders de boeren toe. La ter konden zij het overleg van de ka mercommissie volgen via een spe ciale geluidsinstallatie. De Friese commissaris Wiegel heeft vanmorgen in het bijzijn van ruim 100 akkerbouwers kritiek ge leverd op premier Lubbers. Hij vindt dat de minister-president ver wachtingen heeft gewekt bij de boe ren en dat die nu in daden moeten worden vertaald. Volgens Wiegel zou Lubbers moeten sleutelen aan het 'gebrekkig werkend dubbelbe- sluit' voor graan: bij overschrijding van de produktie gaat de prijs auto matisch omlaag. LONDEN (GPD/AP) - De Britse regering is twee jaar geleden al ge waarschuwd dat in Engeland on derdelen werden gemaakt voor een Iraaks 'superkanon', maar heeft niets met die informatie gedaan, zo heeft het conservatieve Lagerhuis- lid Hal Miller gisteren in het parle ment onthuld. De Britse douane nam vorige week buizen in beslag die volgens de papieren bestemd waren voor een oliepijpleiding. De onderdelen, gemaakt bij Sheffield Forgemasters in Yorkshire, waren volgens ex perts echter vrijwel zeker bedoeld voor de bouw een 40-meterkanon waarmee Irak chemische of nuclai- re granaten op bijvoorbeeld Israël kan afvuren, zo verklaarde minister van handel Nicholas Ridley giste ren in het Lagerhuis. Hij was nog niet uitgesproken of boven zijn hoofd barstte groot tu mult los. Parlementariër Hal Miller onthulde dat een ander metallur gisch bedrijf dat bij de produktie betrokken was, Walter Somers, hem twee jaar geleden deelgenoot had gemaakt van zijn bedenkingen. Het bedrijf vermoedde dat de door Baghdad bestelde buizen voor het Iraakse leger bestemd waren. Miller vroeg de regering toen om een on derzoek, maar vond geen gehoor. Voor Labour-woordvoerder Gor don Brown reden om de minister te betichten van een "lakse zelfvol daanheid van bijna criminele om vang". De Amerikaanse president Geor ge Bush heeft zich gisteren uitge sproken tegen economische sanc ties ondanks de Iraakse pogingen om ontstekingsmechanismen voor kernwapens te kopen, tegenstan- AUTOTELEFOON Stomo 940autotelefoon incl. inbouw, hands - free en nummerprogrammering) Voor meer Informatie bel TOMAS PRODUCTIONS 01719 - 11214 MOSKOU (GPD/AP/AFP/DPA) - De Sovjetunie heeft gisteravond alsnog de levering van olie aan de enige Litouwse raffinaderij in Ma- zhiekiai stopgezet. Vanmorgen zoü- den ook de gaskraan gedeeltelijk schatting worden dichtgedraaid. President gasaanv Landsbergis spreekt van "economi- De di sche oorlogsvoering tegen een gasbedr buurland" en heeft het westen, met verklaard dat de Sovjet-ga sieve ran" de Amerikaanse president ties teruggebracht zullen worden 8,5 miljoen ton tot 3,5 mi)j ton op jaarbasis. Hij kreeg een tele gram van de gasfabriek in Minsk, waarin stond dat op last van Mos- in Waalwijk Gratis Staatslot. Maak kans op een half miljoen. Bij aanschaf van 300,- Extra "meubel"tijden. PIET KLERKX 01PÏTOL COSY WilWilü Zanddonk Waalwijk aan de weg Waalwijk - Tilburg administratieve software voor het MKB UNIT 4 dealer 071 - 4111 81 Demmenie cngSM Computers ii'.'uiiuisw Joodse kolonisten met politiedwang uit Jeruzalem gezet JERUZALEM (AP) - De Israëli- sche procureur-generaal Yosef Ha- rish heeft vanmorgen de politie ge last een groep van 150 joden te ver wijderen uit een gebouwencomplex in de christelijke wijk van Oud-Je- ruzalem. Volgens hem hebben de joden niet aannemelijk kunnen ma ken dat zij het recht hebben om het 72 kamers tellende complex te be- Hij verklaarde verder tot ontrui ming over te gaan om de verhoudin gen tussen christenen en joden in Jeruzalem niet verder te laten ver slechteren. Nadat de joden op 11 april hun intrek in het pand hadden genomen, hebben christelijke gees telijken en zowel christelijke als is lamitische Palestijnen felle protes ten gehouden. (pagina 11: Kolonisten: 'slachtoffer van misverstand') óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proelabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127,50 Wij nemen een kwartaalabonnement f 74,15* Wij nemen een jaarabonnement f 285,50" Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1