Kolonisten moeten weg uit Jeruzalem Europa eist actie tegen broeikaseffect Poolse 'Groenen' voeren al jaren moeizaam gevecht Economische crisis blust seksleven Argentijnen Corruptiejagers Sovjetunie in het nauw Ralph Abernathy was rechterhand van King WOENSDAG 18 APRIL 1990 PLO: Nederlandse ontvangst tekent irritatie over Israël TEL AVIV (GPD/AP/IPS/Rtr) De rechtbank in het district Jeruzalem heeft gisteren be paald dat de joodse kolonisten die vorige week bezit namen van gebouwen in de christelij ke wijk van de oude stad, onmiddellijk moeten vertrekken. Daarnaast moet hun advocaat tienduizend shekel (ongeveer evenveel guldens) moet betalen wegens het hinderen van de rechtbank. De kolonisten hebben onmiddellijk blijk is van de groeiende Neder- mers aan een protestmars in Oost- na de uitspraak de rechtbank ver- landse irritatie over de vertragings- Jeruzalem, vorige week. De politie zocht om uitstel, totdat ze hun zaak taktiek van Israël in het vredespro- joeg toen een demonstratie van on- Hij zegt ook dat degenen die de der meer tweehonderd geestelijken PLO in het vredesproces i i 'de christelijke wijk van de oude zichtbare rol' hebben toebedeeld, nota zullen nemen van de op- tegen- waardering van de Nederlands-Pa lestijnse contacten. Dat laatste is een duidelijke ver wijzing naar Israël en de Verenigde Staten. Minister Van den Broek zal op 24 april een ontmoeting hebben met een PLO-delegatie, bestaande uit Nabil Shaath, hoofd van het poli tieke comité van de Palestijnse Na tionale Raad, Faisal Husseini, de be- met traangas uiteen. BUENOS AIRES - Bij alle indicato ren die de miserabele toestand van de Argentijnse economie weerspie gelen, is er één die aan de aandacht van de economen ontsnapt: een drastische daling van het aantal seksuele contacten. Niet de econo men, maar de Argentijnse artsen hebben elke dag met dit probleem te maken. door Marcela Valente/IPS Verontrust door hun gebrek aan libido wenden zowel mannen als vrouwen zich in groten getale tot seksuologen, psychiaters, of nemen hun toevlucht tot crèmes en smeer sels. Een van de artsen die veelvul dig met het probleem te maken heeft is Juan Kusnetzoff, psychiater aan de kliniek voor seksuologie van de universiteit van Buenos Aires. Volgens Kusnetzoff houdt 90 pro cent van de klachten over storingen jij het orgasme of de erectie direct verband met de problemen in de economie. Het verschijnsel lijkt af te rekenen met het aloude Argen- tijnse gezegde dat "brood en uien" genoeg zijn als men de ware liefde gevonden heeft. Volgens Kuszetzoff zijn de werk loosheid of de dreiging daarvan, de lage lonen, de zeer onvoorspelbare werkgelegenheid, en het ontbreken van enig vooruitzicht op sociale ver betering de belangrijkste oorzaken van het ontbreken van seksuele ap petijt. Geobsedeerd als zij zijn door de verhoging van hun verkoopcij fers, of door de koers van hun aan delen, besteden winkeliers, onder nemers en financiers al hun energie aan hun zakelijke beslommeringen, en zijn ze uitgeblust op het moment dat het op seksuele prestaties aan komt. Volgens Kusznetzoff bevin den veel van zijn patiënten zich in feite in een diepe depressie, want hij beschouwt het ontbreken van seksuele driften als een verkapte stad van Jeruzalem heeft geleid tot felle protesten standers. De verontwaardiging was vooral groot onder Arabische inwoners van de stad. De Die dansten en zon gen ook op straat toen zij de uit spraak van de rechtbank vernamen. Eerder op de dag demonstreerden tientallen Palestijnse vrouwen en jongeren in de Heilig Grafkerk de PLO. Het sinds het begin van de Intifadah, de Palestijnse opstand, dat betoogd werd in de Heilig Grafkerk, die is gebouwd op de plek waar volgens de christenen Jezus is begraven en herrezen. PLO De PLO-vertegenwoordiger in Ne derland Afif Safieh heeft in een vraaggesprek met de in Londen ver schijnende Mideast Mirror gezegd dat de ontvangst van een PLO-dele gatie door minister Hans van den Broek (buitenlandse zaken) een het eerst langrijkste nationalistische leider ii de door Israël bezette gebieden, Safieh. Nabil Shaath is ook politiek adviseur van Jasser Arafat en lid van het Centrale Comité van diens Fatah-organisatie. Safieh heeft gisteren ook een brief gestuurd aan de Israëlische ambassadeur in Den Haag, Ze'ev Suffot, waarin hij protesteert tegen de nieuwe joodse nederzetting in de christelijke wijk van de oude Arabi sche stad van Jeruzalem en tegen "het walgelijk brute optreden van de politie" tegen de Grieksortho- doxe patriarch en andere deelne- WASHINGTON - Minister Alders (milieu) heeft gisteren tijdens een besloten bijeenkomst in het kader van de internationale milieuconfe rentie in Washington stelling geno men tegen het Amerikaanse stand punt dat het nog te vroeg is voor concrete actie tegen het broeikasef fect. door Henk Dam Alders zei, aldus een tekst die door de Nederlandse delegatie op de conferentie beschikbaar werd gesteld, dat "wij een stervende Rijn nodig hadden voor we afvalwater gingen behandelen. Mijn land heeft de lessen van het verleden geleerd, en wil nu al iets aan het broeikasef fect doen". Hij antwoordde daar mee op de uitlatingen van Bush bij de opening van de conferentie dat er veel meer onderzoek nodig is naar wat hij noemde 'klimaatsver andering'. De Amerikaanse president waar schuwde de 17 deelnemende lan den ook dat acties ter verbetering van het milieu nooit "de economi sche factor, de menselijke factor" mogen veronachtzamen. Herhaal delijk onderstreepte Bush dat het noodzakelijk is bescherming van het milieu af te wegen tegenover de economische kosten. "We moeten zowel ons milieu-welzijn als ons economische welzijn beschermen. Dat zijn twee kanten van eenzelfde munt", aldus Bush. De speech leverde de president niet meer dan een lauw applausje op, en veel kritiek. De Westduitse minister Klaus Töpfer (milieu) liet Buitenland kort Sofia-Litouwen In de Bulgaarse hoofdstad Sofia hebben gisteren enkele honderden weten dat "de lacunes in onze ken nis nooit een rechtvaardiging voor' een wereldwijd tekort aan actie" mogen zijn. Maar een discussie over een con creet actieplan ter beteugeling van de uitstoot van kooldioxide (C02) komt niet eens voor op de door de Amerikanen vastgestelde agenda. De Amerikaanse regering is bang dat zo'n plan zou betekenen dat de industrie minder fossiele brandstof fen als olie, kolen en gas kan gebrui ken. Gevreesd wordt dat daardoor de economie een ernstige klap zou oplopen. Gisteren werd bekend, dat de Westduitse bondskanselier Kohl daarover een boze brief aan presi dent Bush heeft gestuurd. Ook de Nederlandse regering heeft ver geefs gevraagd om een discussie. De Nederlandse, Westduitse en Franse delegaties hebben inmid dels aangekondigd dat zij zullen proberen toch de discussie over concrete actie op de conferentieta fel te krijgen. Minister Töpfer: "De ernst van de situatie eist onmiddel-. lijke actie". MOSKOU Hebben Telman Gd- ljan en Nikolai Ivanov een loopje met de Russische wetgeving geno men in hun zes jaar durende drijf jacht op corrupte partijfunctiona- door Hans Geleijnse rissen? Of zijn de beide gerechtelijk onderzoekers het slachtoffer van wraakacties van conservatieve ap paratsjiks? Dat laatste vinden niet alleen de Colombia wil toeristen lokken BOGOTA (IPS) Alsof er geen drugsoorlog aan de gang is, heeft de Colombiaanse toeristenindustrie de regering gevraagd het land meer te promoten als vakantiebestemming. Volgens de Associatie van Ho teleigenaren (Cotelco) is het aantal toeristen de laatste tien jaar met een derde afgenomen, vooral omdat de regering het toerisme als economi sche factor onderschat. De drugsoorlog heeft het problemen nog verer gerd, aldus Cotelco. De Verenigde Staten, waar traditioneel de meeste toeristen vandaan komen, stelden een officieel ontmoedigingsbeleid voor reizen naar Co lombia in. Ook andere landen raadden toeristen af Colombia te bezoe ken. Pas na de regionale drugs-top in februari met de Amerikaanse pre sident George Bush in de toeristische trekpleister Cartagena werd de Amerikaanse maatregel opgeheven. Cotelco wil vooral dat buitenlandse luchtvaartmaatschappijen ge makkelijk vluchten moeten kunnen openen op de Caribische eilanden San Andres en Providencia, het Amazonegebied en de Golf van Uraba aan de Atlantische kust. Belangstellenden zijn er genoeg, waaronder de KLM. De Nederlandse maatschappij voert momenteel geen vluch ten uit op Colombia, maar volgens een woordvoerder ligt er al jaren een aanvraag bij de Colombiaanse regering voor zowel het vervoer van pas sagiers als vracht. radicale hervormers in de partij, maar ook veel gewone Russen. Het duo, een rijpe vijftiger en een jonge baardige intellektueel, werd door zijn speurtocht naar zich verrijken de partijbonzen razend populair. Vooral de Oezbekistaanse par tijmaffia werd het slachtoffer van hun activiteiten. Ook Joeri Tsjoer- banov, de schoonzoon van Brezn- jev, verdween in 1988 dankzij het nijvere tweetal achter de tralies. Vo rig jaar, tijdens de verkiezingscam pagnes voor het Congres van Volks afgevaardigden, verklaarden zij be wijzen te hebben dat ook Jegor Li- gatsjov, het conservatieve parade paard in de partijtop, bij corruptie was betrokken. Dat ging te ver. De procureur-ge neraal kwam in actie, startte een ge rechtelijk onderzoek en eiste ophef fing van de parlementaire on schendbaarheid van het tweetal. Gdljan en Ivanov hadden namelijk met overweldigende meerderheid hun zetels in het Congres veroverd en werden vervolgens ook gekozen als leden van de Opperste Sovjet. Blaam Inmiddels was ook een commissie uit de Opperste Sovjet begonnen aan een onderzoek naar de activitei ten van het tweetal. Ligatsjov werd snel van alle blaam gezuiverd, Gd- lyan en Ivanov werden daarentegen beschuldigd van omkoping, chanta ge van getuigen en nog veel meer wandaden. Uiteraard werden zij uit hun functie (te vergelijken met de Nederlandse rechter-commissaris) geschorst en later ontslagen. Hun parlementaire onschend baarheid redde hen van arrestatie. Die laatste hobbel moest, op last van het openbaar ministerie, giste ren worden genomen. De Opperste Sovjet vergaderde langdurig over opheffing van die immuniteit. Het kwam tot heftige debatten, waarbij KGB-chef Vladimir Krjoetsjkov het tweetal beschuldigde van stalinisti sche praktijken. "Ze gedroegen zich alsof het om de stalinistische showprocessen van de jaren dertig ging. Dat is waar politiek avonturis- me toe kan leiden", aldus Krjoetsjk- Supporters van het tweetal, on der wie radicale afgevaardigden als Boris Jeltsin en Mrina Salye zeiden dat verdediging van de beide onder zoekers gelijk stond aan het opko men voor vrijheid en democratie. Buiten de muren vai demonstreerden mee zend mensen. Ook gingen duizenden de straat op i het tweetal en werden in dertig gro te bedrijven waarschuwingsstakin gen van een uur gehouden. Vlucht Gdljan en Ivanov hebben intussen een (veilig?) heenkomen gezocht in Armenië. Ze zijn daar genomineerd voor het republieksparlement, wat hen bij verkieizing nieuwe parle mentaire onschendbaarheid ople vert. De Opperste Sovjet durfde een beslissende stap tegen de helden in de strijd tegen het verkalkte partij apparaat nog niet aan. De stemming over hun lidmaatschap van het par lement werd tot nader order uitge steld. i het Kremlin r dan tiendui- Leningrad geestelijke depressie. Volgens de psychiater hebben de patiënten echter grote moeite om het juiste verband te leggen. Dit leidt ertoe dat men de oplossing veeleer zoekt in allerlei smeersels en sprays, die pretenderen de ge bruiker te helpen zijn "seksuele plichten" naar behoren te vervul len. Volgens de verkopers gaan vin den deze middelen, die vroeger met een frequentie van twee of drie stuks per week over de toonbank gingen, nu grote aftrek. Kusnetzoff tekent verder aan dat de seksuele problemen zich door gaans niet voordoen op het hoogte punt van een crisis, maar juist als er een voorzichtig herstel begint in te treden en de patiënten de gelegen heid krijgen weer aan de geneugten des levens te denken. Juist daarom is het echter ook moeilijk om hun te PAGINA 7 laten inzien wat de werkelijke oor zaken van hun klachten zijn, aldus de psychiater. Toen de economie in mei vorig jaar met een hyperinflatie van bijna 200 procent per maand kampte, was de bevolking volledig in beslag ge nomen door de noodzaak om te overleven, en had het bezoek aan een arts een lage prioriteit. Als een crisis echter een constant niveau bereikt, raakt de bevolking eraan gewend als aan een oorlog, zonder acht te slaan op de gevolgen die dit voor het seksueel gedrag heeft. Aan de andere kant wijst Kusnet zoff erop dat de Argentijnse maat schappij ten aanzien van de seksua liteit uiterst conservatief reageert, en niet beschikt over de juiste infor matie om problemen op dit terrein adequaat tegemoet te treden. Hij pleit er dan ook voor dat de autori teiten, in plaats van toe te staan dat er op grote schaal reclame wordt ge maakt voor allerhande nutteloze afrodisiaca, een grootschalig voor lichtingsproject op poten zetten, om dergelijke problemen in de toe komst te voorkomen, en de bevol king te helpen "haar verlangens te hervinden". Woedende Moskovieten demonstreerden gisteren buiten de muren van het Kremlin tegen de dreigende opheffing van de parlementaire onschendbaarheid van de gerechtelijke onderzoekers Gdljan en Ivanov, volkshelden in de strijd tegen de corruptie. (foto ap> r de ambassade i Sovjetunie geprotesteerd tegen het beleid van Moskou inzake Litou wen. Het was de eerste demonstra tie die ooit in Bulgarije tegen de Sovjetunie werd gehouden. Chemnitz De inwoners van het Oostduitse Karl-Marx-Stadt beslissen de ko mende dagen of hun woonplaats de oorspronkelijke naam Chemnitz te rugkrijgt. Alle 234.000 inwoners van 18 jaar en ouder hebben formulie ren ontvangen die zij voor 20 april moeten terugsturen. Op 26 april wordt de uitslag bekend, maar alge meen wordt verwacht dat de verandering doorgaat. WASHINGTON - Dominee Ralph Abernathy, een van de be langrijkste leiders van de Ameri kaanse burgerrechtenbeweging en lang de rechterhand van Mar tin Luther King, is gisteren in een ziekenhuis overleden. Hij is 64 jaar geworden. door Henk Dam Abernathy, die in 1926 in de zui delijke staat Alabama als de kleinzoon van een slaaf werd ge boren, nam deel aan de burger rechtenbeweging van Amerika's zwarten vanaf het moment dat de ze in 1955 gestalte kreeg. In dat jaar leidden Abernathy en King een boycot van de busdienst van Montgomery. Alabama. Die bus maatschappij hanteerde als regel dat zwarte passagiers hun stoel moesten afstaan aan blanke me depassagiers die een stoel wensten. Een zwarte vrouwelijke passagier weigerde in 1955 op te staan. Dat leidde tot een confron tatie met de maatschappij, en uit eindelijk tot de zwarte boycot die de busdienst zoveel geld kostte dat de regel werd ingetrokken. Nadat dat succes gingen Aber nathy en King door in hun poging een eind te maken aan de discri minatie van de zwarte inwoners van Amerika's zuidelijke staten. In 1957 richtten zij de Southern Christian Leadership Conference (SCLC) op, een kerkelijke organi satie die uitgroeide tot de kern van de snel aan invloed winnende burgerrechtenbeweging. De cha rismatische King werd de leider van de SCLC, maar Abernathy was zijn raadgever, zijn alter ego, zijn vriend. In de late jaren '50 en de jaren '60 brachten King en Abernathy vele weken door in ge vangeniscellen. King zou de over winning van de door hem geleide beweging niet meer meemaken. Hij werd op 4 april 1968 buiten een motelkamer in Memphis, Tennessee, doodgeschoten. Abernathy volgde King op. maar miste diens uitstraling. Hij legde in 1977 het leiderschap van de SCLC neer. omdat hij zich wilde concentreren op het winnen van een Congreszetel. Die ambitie werd nooit werkelijkheid: al bij de voorverkiezingen voor zijn ei gen, Democratische partij werd hij ruimschoots verslagen. Sinds dien leefde Abernathy een be staan dat vooral werd gevuld met het geven van preken en lezingen. De relatie met mensen als ds. Jesse Jackson, Andrew Young en Coretta King liep een deuk op toen Abernathy in 1980 zei Ro nald Reagan te steunen in plaats van Jimmy Carter. Hij viel hele maal uit de gratie toen hij vorig jaar zijn autobiografie 'And the walls came tumbling down' het licht deed zien. In dat boek schreef hij ook over de vele seksuele escapades van King. Zo schreef hij dat King nog op de avond voor hij werd vermoord, contacten met drie verschillende vrouwen had gehad. Zijn medestrijders van destijds stuurden de dominee een tele gram, waarin onder meer stond dat hij zichzelf van zijn plaats in de geschiedenis had beroofd. Maar Abernathy hield voet bij stuk. "Ik ben geen Judas. Als ik de passages over de zwakheid van mijn vriend ten opzichte van vrouwen had weggelaten, zou mijn boek niet geloofwaardig zijn geweest", zo verdedigde hij zich. Abernathy (rechts) samen met King (midden) en Jesse Jackson op het balkon van het motel in Memphis de dag voordat King daar doodge schoten ZOU lüOrden. (archieffoto) Kosovo Servië heeft de centrale regering in Belgrado gevraagd de noodtoe stand in de provincie Kosovo op te heffen, nu de politie daar geheel on der Servisch bestuur is gesteld. Ser- vie had vorige maand al laten weten dat een eind zou worden gemaakt aan de zelfstandigheid van de poli tiemacht van Kosovo, omdat die zich afzijdig zou hebben gehouden bij de demonstraties van de Albane se bevolking in de provincie. Praagse lente Tsjechoslowakije gaat onderzoeken wie in 1968 de Sovjetunie hebben gevraagd een einde te maken aan de Praagse lente. In eerste instantie richt het onderzoke zich op de voor malige partijsecretaris Milos Jakes, voormalig politburolid Vasil Bilak, Alois Indra en Karei Hoffmann. Bestand in zicht over opheffing Contra-rebellen MANAGUA (AP) - Onderhande laars van het sandinistische leger en de nog niet in functie getreden rege ring van Violeta Chamorro zijn opti mistisch over een staakt-het-vuren tussen de sandininsten en de Con tra's. Vooraanstaande Contra-lei ders kwamen gistermorgen na een ontmoeting met Chamorro terug op hun eis dat het sandinistische leger de wapens diende in te leveren alvo rens de Contra's hetzelfde zouden doen. Chamorro, leidster van de Vere nigde Nationale Oppositie (UNO), wordt 25 april beëdigd als de nieu we president van Nicaragua. Haar installatie als president bezegelt het einde van het sandinistische be wind van president Ortega. De san dinistische leider dreigde echter re cent de plechtigheid op te schorten als de Contra's niet voor de bewuste datum hun wapens inleveren. Die houding werd weerspiegeld in een verklaring van de sandinistische vakbondsfederatie SLF, die giste ren dreigde met een algemene sta king als de contra's niet voor het af treden van Ortega hun wapens zou den inleveren. DEN HAAG (ANP) - "Het was een soort do denmars", herinnert Eva Charkiewicz- Pluta zich, "we rouwden over de vervuiling van de Bocht van Gdansk". Het was daar, op de stranden van de Oostzee, dat in 1981 de Pool se milieubeweging werd geboren en zijn eer ste grote demonstratie hield. Sindsdien heeft Polen een ware politieke revolutie doorgemaakt, maar de lucht- en waterver ontreiniging zijn alleen maar erger gewor den. De Oostzee is nog steeds een bron van zorg. Op de stranden staan grote waarschu wingsborden dat het gevaarlijk is om er te zwemmen, niet vanwege de stroming, maar vanwege de schrikbarende vervuiling. Slij merige algenplagen drijven voor de kusten van Zweden en Noorwegen. In 1988 stierven in de Oostzee duizenden zeehonden door een mysterieus virus, omdat de natuurlijke afweer van de dieren was aangetast door gif tige lozingen. Eva Charkiewicz-Pluta was er die eerste keer bij, maar toen niet echt milieubewust. Pas later, in 1984, zou zij zich ontpoppen als voorvechtster voor een leefbaar Polen. "Mijn dochtertje had allergie. Die werd ver oorzaakt door de materialen die ze in onze flat hadden gebruikt. Ik schreef er een ver haal over en de respons was enorm. Uit het hele land kwamen brieven. We hebben een vergadering belegd en daar werd onze milieugroep Wole Bye opgericht". Onder de staat van beleg was het een har de en eenzame strijd. "We opereerden in de schaduw, kregen nauwelijks toestemming voor acties en altijd bespioneerde iemand ons. Bovendien was het buitengewoon moeilijk om pamfletten te drukken". Maar de motivatie was groot: "Milieuvervuiling is een probleem waar alle Polen in hun dage lijks leven mee te maken hebben. De drink watervoorziening is in mijn waterrijke land net zo'n groot probleem als in Egypte, dat voor het grootste deel uit woestijn bestaat". De twee grote rivieren in Polen, de Oder en de Vistula, zijn zwaar verontreinigd met zouten, zware metalen, fosfaten en rioolwa ter van de Poolse steden en dorpen. Zij zijn ook verantwoordelijk voor de enorme ver vuiling van de Oostzee. "Ik heb satellietfo to's gezien, waarop de mondingen van deze rivieren zich duidelijk aftekenden door de rotzooi die met hen de zee instroomde". De Oder ontspringt in Tsjechoslowakije en als de rivier Polen binnenkomt is ze al zwaar vervuild. Tsjechoslowakije heeft nogal wat chemische fabrieken in de grens streek neergezet, die voor grote vervuiling zorgen. De hoeveelheid kankerverwekken de stoffen, die is aangetroffen in het bloed van kinderen in het zuiden van Polen, is in het Westen ongekend. Normen Overigens nemen de Poolse bedrijven zelf het ook niet zo nauw met deze normen. In Silezië, de streëk verantwoordelijk voor de verontreiniging van de Vistula, worden ze ruim overschreden. Het is een oud industrie gebied met veel mijnbouw. Het water uit de mijnen wordt in kleine rivieren gepompt die uitkomen op de Vistula. De rivier is daar door ter hoogte van Krakow bijna net zo zout is als de Oostzee. De chemische bedrijven en de sulfietmijnen in het zuidoosten doen daar nog een schepje bovenop. Het water van de Vistula is van zo n slechte kwaliteit dat het zelfs ongeschikt is voor industrieel gebruik. En de Vistula is niet de enige. Minder dan de helft van de Poolse rivieren is nog ge schikt voor industriële doeleinden en slechts één procent kan worden gebruikt als bron voor drinkwater. Illustratief is het lot van een elektriciteitscentrale aan de Oder. Ze zou koelwater betrekken uit deze rivier. Maar toen de installatie af was, bleek de Oder zo vervuild dat er een dure pijpleiding moest worden getrokken naar een kleinere, schonere rivier. Economie De strijd voor een leefbare omgeving mag hard en zwaar zijn, Eva constateert wel dat de afgelopen twee jaar het milieubewustzijn in haar land is gegroeid. De Poolse regering voert een milieubeleid. Solidariteit heeft zijn eigen milieu-organisatie, er is de machtige Poolse Ecologische Club en behalve haar ei gen Wole Bye zijn steeds meer kleinere groe pen actief. Van één Groene beweging is echter nog geen sprake. De meeste Poolse 'groenen' zijn wars van een centrale aanpak. Deze "au toritaire" manier doet hen denken aan het verafschuwde communistische regiem. De poging vorig jaar om in Polen een Groene partij op te richten is mislukt. Maar ze heeft wel als een vitamine-injectie gewerkt voor het milieubewustzijn, zegt Eva. Het economisch beleid van de regering be dreigt het voortbestaan van de milieugroe pen, ervaart de Poolse. "We zijn altijd arm geweest, maar met veel kunst- en vliegwerk konden we onze uitgaven bekostigen. Door 1 beleid zijn de prijzen echter de pan uitgerezen. Onze vrijwilligers komen uit de groepen, die het zwaarst zijn getroffen door de prijsstijgingen. Zij zijn gedwongen om te zoeken naar bijbaantjes voor extra in komen. Als je je kinderen niet meer fatsoen lijk te eten kunt geven, dan heeft dat natuur lijk prioriteit boven milieu-acties". De laatste vergadering van Wole Bye, afge lopen februari, werd dan ook onder barre omstandigheden gehouden, al was er aan be langstelling geen gebrek. Eva: "We wilden bijeenkomen in een grote stad waar we tege lijkertijd actie konden voeren tegen de plaat selijke vervuilende industrieën. Maar we moesten uitwijken naar een klein dorpje in de bergen. Het was mooi en goedkoop, toch' hadden we niet genoeg geld voor eten. Ieder een liep hongerig rond". De Poolse milieu-activiste voorspelt bo vendien harde confrontaties tussen milieu groepen en de nieuwe ondernemers in Po len, die profiteren van de vrije markt-econo- mie. "Er heerst onder velen een mentaliteit van 'pakken watje pakken kan'. Mensen wil len graag rijk worden en besteden geen aan dacht aan de kosten voor het milieu. In het zuidoosten heeft dit al tot een conflict geleid.' Een groep ondernemers wilde daar in de bergen bossen omhakken om ultramoderne ski-oorden met helikopterplatforms aan te leggen". Toch ziet Eva de toekomst niet helemaal somber in. Ze heeft al haar hoop gevestigd op de Poolse jongeren. "Milieubewustzijn is onderdeel van de jongerencultuur. De pop groepen zingen erover. Voor de jongeren hoort het bij de menselijke waardigheid".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7