Boeren: 90 miljoen extra onvoldoende Stork groeit sterk, Pirelli stelt teleur 'Geef Oost-Europa kermis' 5Bedrijfsleven heeft strop 't Caribische gebied ligt even tussen de Roulettetafels en de Jackpotclub. Akkerbouwers gaan weer demonstreren Portugese scheepswerf bloeit op dank zij rampen Oceana zwicht voor staking WOENSDAG 18 APRIL 1990 ECONOMIE PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) De boerenorganisaties zijn ontevreden over het besluit van het kabinet om tot 1994 in totaal negentig miljoen gulden extra uit te trekken voor de akker bouw. De voor morgen aangekondigde acties gaan gewoon door. LISSABON - De Golfoorlog, het ongeluk met de Exxon Valdez en te genvallers bij grote internationale bankleningen lijken onwaarschijn lijke ingrediënten voor een zakelij ke succesformule, maar toch zijn dat de redenen waarom het eens zieltogende Lisnave nu een van de gezondste reparatiewerven ter we reld is. De werf aan de Taag bij Lis- ten bouwen door een van de nog be- sabon had nog maar vijf jaar gele- staande werven, moeteen hoge som den een lege orderportefeuille, neertellen en komt bovendien op men kunnen opleveren milieu. Lisnave heeft inmiddels al van 1 miljard escudo's (13 mihoen gulden). Dat de werf nog bestaat, is vooral te danken aan de halsstarrige vak bonden die voorkwamen dat Lisna ve tijdens de depressie van de jaren zeventig dicht ging. Daarvoor moest wel een hoge prijs worden betaald. Bij de overheid en banken het heeft Lisnave voor 47 miljard es cudo's (620 miljoen gulden) moeten ^■lenen. Maar de regering heeft beslo- veel lange wachtlijst te staan. En langlopend contract gesloten met ten een deel van de schuld om te zet- vallen r het onderhoud v De boeren zullen bij verschillende Tijdens een persconferentie deed bovenop. Landbouwspecialist Van wo?dt voornamefhk^^oerd met OMefukLnS8SsV met deS°t^ker provinciehuizen demonstreren. Op minister Braks (landbouw) een be- Zijl van de PvdA-fractie m de Twee- r de afgelopen twee jaar i tonnage meer omgegaan dan wa ook. door Tony Smith/AP Een belangrijke oorzaak is h einde van de oorlog tussen Iran t w Irak, waardoor het olietransport, ten te houden, kunnen bovendien forms dan van de traditionele me- gemoet. En dan niet alleen de nabije dat voor 93 procent over zee gaat, meer werk tegemoet zien door de thode, waarbij een schip het droog- toekomst. Tenslotte wordt 81 pro flink is toegenomen. Die olie strengere eisen voor de schepen, dok wordt ingeloodst, nagekeken cent van de grondstoffen nog altijd eilijk hebben met de schulden- De regelmatige controle crisis in de Derde Wereld, zijn niet high-tech schepen van Chev erg toeschietelijk met leningen gaat per computer, die informatie uitwisselt tussen de tankers en de werf. Deze manier van werken heeft de magere jaren dan ook meer weg van het onder- de ten in aandelen en de rest uit te s ren over 17 jaar tegen een zeer schappelijke rente van 2,5 procent, de Verder is het personeel door middel •an vervroegde uittreding en af vloeiingsregelingen ingekrompen ■an 11.000 tot 3800, nog altijd 800 neer dan de werf eigenlijk lief is. Directeur José de Mello ziet de i vliegtuigen of boorplat- toekomst echter vol vertrouwen te- het Binnenhof willen de akkerbou- roep op de akkerbouwers wers hun grieven nogmaals ken baar maken, vooral met het oog op het overleg dat de Tweede Kamer die dag met minister Braks (land bouw) zal hebben. Volgens woordvoerder Dijkstra i het actiecomité van de akker- ete de Kamer is redelijk tevreden met werken. Nemen de akkerbouwers de voorstellen van minister Braks, onvoldoende deel aan de mogelijk- Zijn VVD-collega Blauw noemde r nodig gerepareerd De Portugese werf kan voorlopig /eer opgelucht ademhalen. De heden tot bedrijfsbeëindiging braaklegging, dan ontstaan volgens Braks financiële problemen met het plan. oude schepen, omdat na de oliecri- Exxon Valdez, waardoor een groot sis van 1973 veel bouwwerven fail- deel van de kust van Alaska met olie liet zijn gegaan. Deze verouderde en besmeurd raakte, hebben er voor - vaak slecht onderhouden schepen gezorgd dat men zich meer bewust nr?atf™? reaciie J*18-j! vergen veel reparaties. is geworden van de gevaren die lak- den). Voor dit jaar wordt verwacht CDA-woordvoerder Nijland vindt jfaar wia nipuw st.hiD wil la. sp%eniBhpids. pn onderhoudsnor- dat de voorstellen van Braks heel eind in de goede richting gaan'. 7 schip wil la- se veiligheids- |per schip vervoerd en aangezien het •oorlopig niet naar uitziet dat er jwe scheepswerven bijkomen, vorig jaar gestegen tot 20,5 heeft Lisnave werk genoeg. Daar ljard escudo's (270 miljoen gul- komt bij dat Lisnave geografisch gunstig ligt voor de schepen winst zal boeken die de Atlantische Oceaan bevaren. bouwers hem is minstens honderd stellingname, die gisteren ook De minister reageerde met zijn "Braks moet alleen daarbij in Brus- miljoen gulden per jaar nodig l brief aan de Tweede Kamer i de boeren. Van de door de akker- gezonden, op de voorstellen van de bouwers gewenste verhoging va de graanprijzen komt weinig te recht, zo concludeerde hij. De ne gentig miljoen wordt vooral be steed aan akkerbouwers die hun be drijf opheffen. Voorzitter G. Doorn- Commissie van Goede Diensten. De leden van die commissie, oud-mi- nister De Koning en de commissa rissen van de koningin Wiegel en Meijer, deden een groot aantal aan bevelingen om de noodlijdende ak- bos van het Landbouwschap meent kerbouwsector te helpen. De analy- i de Braks gedeeld, maar de meeste van Dit jaar wil het kabinet voor de de voorgestelde maatregelen zijn het kabinet 'een onbegaanbare akkerbouw 10 miljoen extra beste den en vanaf 1991 20 miljoen gedu- weg', rende vier jaar. Het bedrag moet he- De Drent Meijer lemaal worden gedekt uit te ver wachten ontvangsten uit Brussel. De EG-tegemoetkomingen voor in komenssteun en braaklegging ko men direct aan de akkerbouwers ten goede, in plaats dat zij eerst niet deeld gelukkig met de voorstellen van minister Braks. "Ik mis de inzet voor een wezenlijke wijziging van beleid", aldus Meijer. "De proble men voor de boeren worden veroor zaakt door de beleidsafspraken de rijkskas terechtkomen. Minister juist die hebben geleid tot een fatale hen moet sel aandringen op het stopzetten van de prijsdalingen". ROTTERDAM (GPD) - De directie van het sjorbedrijf Oceana aan de Waalhaven in Rotterdam heeft be loofd aan bijna alle eisen van de ze ventig stakende werknemers uit het bedrijf tegemoet te komen. Bestuurster Jannie Mooren van, de Vervoersbond FNV bemiddelde namens de werknemers met de di rectie. De stakers, onder leiding van kaderlid Gerard Jansen en Jannie Mooren, hadden vijf eisen. Volgens Kippenslachters weer aan de slag de prijzen. De minister had deze gelegenheid kunnen benutten door een andere opstelling te belo- eet- ven". De andere twee leden van de commissie van goede diensten, de Friese corr gin Wiegel ning, wilden gisteravond niet reage- ondernemingsraad komen en zij willen aan het begin elke maand een voorschot voor reiskosten. Voorheen betaal- BREUKELEN (ANP) - Aan de bij na drie weken durende staking bij kippenslachterij Van Miert in Breu- kelen komt een einde. Zeventien de het bedrijf dat achteraf. Ten derde eisen ze dat alleen vas- de konin- te werknemers een pas krijgen om oud-minister De Ko- op het haventerrein te komen, waar door geen gebruik meer kan wor den gemaakt van part-time krach- Aanvankelijk had het kabinet ten. Ook moeten bij gesprekken lj oen gulden uitge trokken voor steun aan de akker- bouw tot en met 1994. De negentig de vierentwintig stakende miljoen uit Brussel komen daar werknemers hebben ingestemd met het vorige week bereikte ak koord over de arbeidsomstandighe den. Het op papier zetten van de af spraken moet nieuwe verrassingen voorkomen. De werknemers zijn nog steeds zeer wantrouwig over de oprechte bedoelingen van Van Miert. Door tussenkomst van de werk geversorganisatie Nepluvi is vorige week donderdag overeenstemming bereikt over het werktempo, dat volgens het personeel te hoog lag. Door het verplaatsen van de lopen de band en het aanbrengen van een noodstop en een dagteller moet het mogelijk zijn 6100 kippen per uur (101 per minuut) en maximaal 47.000 kippen per dag te verwerken. Een speciale commissie moet zes weken toezien op het effect van de methode. tussen directie en individuele werk nemers kaderleden aanwezig kun- Een tandwielkast r. nen zijn. De ontslagprocedure te- tandwielkasten vooi gen Jansen wordt stopgezet. de sleepinrichting vc NAARDEN (ANP/GPD) - Machi nefabrikant Stork uit Naarden blijft streven naar een verdere uitbrei ding van het concern. Na het afgelo pen jaar al verschillende bedrijven te hebben overgenomen, denkt de top binnen vier jaar door overne mingen en groei op eigen kracht een omzetniveau te behalen van onge veer 4,4 miljard gulden. Dit heeft bestuursvoorzitter J. Hovers giste ren verklaard tijdens de presentatie van het jaarverslag. Daarmee blijft de fabrikant van druk-, textiel-, voedsel- en verpak kingsmachines en eigenaar van en kele elektrotechnische bedrijven volgens Hovers "goed op koers lig gen". Vorig jaar tijdens de presenta tie van de jaarcijfers over 1988 ver kondigde hij voor zijn bedrijf een ambitieuze doelstelling aan, waar bij Stork binnen een periode van jaar een verdubbeling van de ti Stork Geras Devices. Stork maakt en onderhoudt toenmalige omzet van 2,28 miljard i bruggen en aandrijving t Economie ko Beeld en geluid Diverse beroepsorganisaties op het gebied van beeld en geluid hebben de krachten gebundeld in de Fede ratie van organisaties in de audiovi suele branche in Nederland (AFN). In AFN zullen de beroepsorganisa tie van producenten, de beroepsor ganisatie van facilitaire bedrijven, de leveranciers van apparatuur en de dealers-organisatie een onder dak vinden. Het Nederlands Om- roepproduktie Bedrijf (NOB) maakt nog geen deel uit van dé nieuwe koepelorganisatie. Varkenspest Het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij heeft alle maatregelen die het onlangs heeft genomen om verspreiding van de varkenspest te voorkomen voorlo pig verlengd. Afgezien van een ge val in het Noordbrabantse De Moer zijn er geen nieuwe gevallen vastge steld. De maatregelen die nu zijn verlengd betreffen onder meer het gebied rond het bedrijf in De Moer. Ruding commissaris Oud-minister dr. H.O.C.R. Ruding van financiën is voorgedragen als lid van de raad van commissarisen van de verzekeringsmaatschappij Nationale-Nederlanden. Hij gaat de vacature in de raad opvullen die ontstaat als gevolg van het aftreden van de vice-voorzitter prof. dr. E.H. van der Beugel wegens het berei ken van de gestelde leeftijdsgrens. Goedkoop naar VS Martinair heeft in navolging van de KLM besloten tot een tijdelijke prijsverlaging van de tickets op be stemmingen in de Verenigde Sta ten. Martinair heeft de prijzen ver laagd tot onder die welke de KLM in het voorjaar zal hanteren. Het gaat bij Martinair om de periode van 20 mei tot 28 juni, bij de KLM gel den de lagere prijzen vanaf heden tot 24 juni. De KLM rekent voor een retourticket naar New York 1000 gulden, Martinair vraagt 945 gul den. Panama ontdooit Banktegoeden in Panama die meer dan twee jaar bevroren zijn ge weest, worden op 25 april ontdooid. Het betreft een bedrag joen dollar op ningen. Termijndeposito'; totaal 1,2 miljard dollar blijven be vroren. De tegoeden zijn vroren uit vrees voor een run op de banken als gevolg van de economi sche sancties van de Verenigde Sta ten en de politieke crisis Speurtocht naar drugsgeld WASHINGTON (DPA/Rtr) - De Amerikaanse rege ring heeft stappen ondernomen om in de strijd tegen het witwassen van drugsgeld 173 banken te veror donneren inzage te geven in totaal 754 verdachte bankrekeningen. Het gaat om rekeningen van naar schatting 400 miljoen dollar. Het grootste deel zou afkomstig zijn van de cocaïne-handel. gulden zou moeten behalen. In 1989 de omzet van Stork van 2,28 miljard gulden naar 2,52 mil jard in 1989. Het bedrijfsresultaat klom van 85,5 miljoen gulden naar 117,3 miljoen. Pirelli Pirelli Tyre Holding heeft c jard) werd een winst gemaakt van 206 miljoen gulden (1988: 191 mil joen). Er zal een dividend worden uitgekeerd van 2 gulden per aan deel. Voor 1990 wordt een resultaat verwacht dat op het niveau zal lig gen van dat van vorig jaar. Pirelli Tyre Holding is de in Nederland ge vestigde holdingmaatschappij van het bandenbedrijf van het Italiaan se concern Pirelli SpA. Eigenaren van aandelen in de Pi- relli-bandenfabrieken zijn niet zo gelukkig met de zes procent groei van de winst in 1989. Na de presen tatie van de jaarcijfers, gisteren in Amsterdam, verloor het fonds op de Amsterdamse effectenbeurs twee gulden in prijs en belandde op 34,80 gulden. Dat is bijna 20 gulden min der dan het bedrag van 54 gulden waarop ze in juni 1989 werden uitge geven. "Toch is Pirelli Tyre Holding (PTH) in de analyse van de banken nog altijd een bedrijf waarvan ge zegd wordt dat het meer dan gemid delde kansen op winstgroei heeft", aldus de financiële man in de direc tie, G. Ferrari. Ferrari en bestuursvoorzitter L. Grandi weten ook dat de resultaten wat tegenvallen na de optimistische presentaties bij de beursintroduc tie. De scherpe prijzenoorlog op de 1 markt voor banden in de afgelopen, 18 procent grotere winst behaald zachte, winter lijkt daar de belang- dan in het voorafgaande jaar. Op rijkste oorzaak van. Pirelli is op de een met 13 procent gegroeide omzet wereldranglijst de vijfde bandenfa- van 6,7 miljard gulden (1988:5,9 mil- brikant. VEILIG GEKLEED IN HET BOOTJE NEW YORK - Een nieuwe toe passing voor textiel die be stand is tegen chemische stof fen: trouwkle- ding. Manne quins Robert Nesbitt en Dana Miller tonen hoe men in de toe komst over de drempel kan stappen. Stu denten van het Fashion Institu te of Technology ontwierpen kle ding met het oog op de vraag GENÈVE (Rtr/AP) De Oost- wisselkoersen, het rechttrekken overgang naar de vrije markt. gehuld gaan als de natuurlijke hulpstoffen van de aarde zouden zijn uitgeput. europese economieën bevinden zich in een dermate staat van verval dat technische hulp belangrijker dan geld. Dit schrijft de Economi- pa bij de hervormingen sche Commissie voor Europa van de Verenigde Naties (ECE) in een gisteren gepubliceerd rapport. Het Westen moet economen stu ren en bankiers en advokaten die zijn gespecialiseerd in de anti-kar telwetgeving. Er is hulp nodig voor de opbouw van banken, kapitaal markten en verzekeringsmaat schappijen. Volgens de ECE is een nieuw 'Marshall-plan' nodig, zoals de hulp heette die de Verenigde Staten de Europese landen na de Tweede We reldoorlog boden om hun econo mieën op te bouwen. Het grote ver schil is echter dat de Westeuropese landen na 1945 hun economieën niet hoefden om te vormen tot markteconomieën. Daarom moet de hulp aan Oost-Europa meer tech nisch zijn dan financieel. Wel moet er onmiddellijk geld ko men voor de opbouw van het trans portnet, de telecommunicatie en de vermindering van de milieuvervui ling. Geld is ook nodig voor vaste de betalingsbalansen en de ver- Het rapport waarschuwt dat het indering van de schulden. jaren zal duren voordat de economi- De ECE waarschuwt Oost-Euro- sche hervormingen vruchten zullen afwerpen en dat op korte termijn 'schoktherapie', zoals die in Polen is eerst achteruitgang te verwachten doorgevoerd met forse prijsverho- is. Het afgelopen jaar was een voor gingen en afschaffing van alle sub- lopig economisch diepterecord en sidies. De ECE vreest daarbij voor in 1990 zal de recessie in Oost-Euro- 'een explosieve sociale situatie' en pa alleen maar erger worden, zo pleit dan ook voor de evolutie bij de luidt één van de conclusies. Deutsche Bank naar DDR FRANKFURT (KRF/DPA) Deutsche Bank, de grootste bank van Westduitsland, krijgt in Oost-Duitsland een keten van particuliere ban ken. Deutsche Bank en de de Deutsche Kreditbank uit de DDR hebben gisteren een intentieverklaring getekend voor het opzetten van een ge meenschappelijke commerciële bank. Kreditbank, dat de commerciële activiteiten van de Oostduitse cen trale bank heeft overgenomen, brengt bij de samenwerking het kanto rennet in de DDR in. Deutsche Bank, dat in eerste instantie een belang krijgt van 49 procent in de joint-venture, levert de kennis, organisatie en scholing. De nieuwe bank krijgt definitief zijn beslag zodra de Oost duitse bankwetten commerciële bankactiviteiten toestaan. ADVERTENTIE Verhaegen (VNO) gelooft niet in spook van investeringsregeling DEN HAAG (GPD) - "De wir gaat De zijn eigen succes ten onder". De de*'raad opvufterT die directeur economische zaken van de ondernemersorganisatie VNO, H. Verhaegen raakt geen moment uit zijn evenwicht. De wet investe ringsrekening heeft de Nederlandse economie veel goed gedaan en daar doen de alarmerende verhalen over miljardenoverschrijdingen niets aan af, vindt hij. Onderzoek in opdracht van de mi nisteries van financiën, s ooit uitgevonden door de het bedrag I huidige premier Lubbers in de tijd dat hij in het kabinet-Den Uyl mi nister van economische zaken was. De wet bood ondernemers een vorm van subsidie op investeringen door middel van een belastingvoor- Ijard gulden hoorde. Maar dat was eerste schrik. Bij nadere beschouwing kwamen de getallen wat anders te liggen. En tegelijkertijd iets om verheugd veel deel. Een bedrijf mocht 12,5 procent taald, is voor het achtvoudige daar van het investeringsbedrag aftrek- van geinvesteerd". De a de vennootschapsbelas- 3 al in maart 1988 buiten sche en sociale zaken door het Leid- werking gesteld. Investeringsplan- se instituut Research voor Beleid bracht politiek en sociaal-econo misch Nederland tweede paasdag in rep en roer. Tegenvallers voor de schatkist doemden op tot het im mense bedrag van bijna 6 miljard gulden. Het bedrijfsleven had one venredig van de investeringsfacili teit geprofiteerd. Verhaegen: "Wat Research voor Beleid nu boven water heeft ge- die datum zijn opge steld en waarvoor verplichtingen zijn aangegaan, komen echter nog tot in 1996 (en voor toentertijd star tende ondernemingen nog tot vier jaar daarna) in aanmerking voor de gen, wir-premie. Verhaegen: "Een bedrijf zal eerst vennootschapsbelasting moeten betalen om voor de wir-aftrek in aanmerking te kunnen komen. Als haald, zijn de maximale bedragen - je daarbij bedenkt dat een bedrijf schapsbelasting waarop bedrijven in de toekomst op pas een investering zal ondernemen basis van de wet investeringsreke- wanneer verwacht mag worden dat 270 mil- ningen nog aanspraak kunnen ma- daarmee een rendement kan wor- half miljoen reke- ken. Maar een deel van deze claims den behaald van 10 procent per jaar, is de stijging van de netto vennoot schapsbelasting zelfs 1600 procent. Geen tegenvaller natuurlijk ook Volgens Verhaegen is er ook hele- te zijn. Als er maal geen sprake van een tegenval- •-premie moet worden be- Ier. "Als een bedrijf bij de aangifte voor de voorlopige aanslag zegt geen winst te verwachten, boekt de belastingdienst niets als te ver- De VNO-directeur schrijft het wachten belastingontvangst. Als bij Neder- de definitieve aanslag een miljard tr is ge- aan wir-premie wordt geclaimd, is er tegelijkertijd sprake van min stens datzelfde bedrag aan te innen beide was be- nstens tegen el- mede aan de wir toe dat land verhoudingsgewijs meer is ge-1 investeerd dan waar ook in Europa en misschien zelfs meer dan in Ja pan. Dat heeft volgens hem doorge- belasting. Geen L werkt in de hele Nederlandse eco- groot. Doordat ze _Jdus ook in bijvoorbeeld de kaar wegvallen (en nooit i werkgelegenheid die sterk is geste- deel van de schatkist) kan daaruit de werkloosheid, die is geen begrotingstekort voortvloei- "Dat er van enige overschrijding sprake is, weten we allemaal. Dus zeggen wij: analyseren, zien wat er aan de hand is. Maar er is geen re- verveelvoudigd den om nu al te roepen dat van af- óndanks de tariefsverlaging die spraken die we in 1988 hebben ge- aangebracht". Per saldo (op- maakt, moet worden teruggeko- (Het bedrijfsleven werd inder- Verhaegen: "En de schatkist is er zeker niet slechter van geworden. De opbrengst van de vennoot- brengst vennootschapsbelasting zal nooit tot uitbetaling komen. Er dan wordt duidelijk dat de wir zich worden afgetrokken) levert deze be- eerst onderzocht moeten be- worden gedaan hoe groot dit deel is en of de regering in 1986 wellicht ten onrechte een zo groot bedrag op de begroting in mindering heeft ge- Panama. bracht". feite zelf betaalt, dat". Verhaegen vreest de •-premie die mocht tijd gecompenseerd voor het verlies door onder meer de kin- veel meer dan lasting in 1990 bijna acht keer zo derbijslagpremie voortaan uit de veel op als in 1983. En worden ook staatskas te betalen en niet langer een de wir-bedragen die via de Inkom- door de werkgeve breed front aankomende aanval op stenbelasting (kleine zelfstandigen) gen). En zelfs als i het bedrijfsleven niet. "Eerlijk ge- zijn gelopen, ten laste van de i ding is, zeggen we i ik ook verbaasd toen ik nootschapsbelasting gebracht, dan rekend". s te laten opbren- r wat overschrij- we hebben afge- Van 18 april tot 4 mei verkeren de Holland Casino's in Caribische sferen. Aan de bar kunt u dan genieten van aantrekkelijk geprijsde tropische longdrinks en cocktails. Terwijl u in het restaurant een culinair reisje door het Caribische gebied kunt maken. Want daar hebben we een speciale menukaart Iedere dag vanaf 14.00 uur kunt u zich tussen de Roulette tafels en de Jackpotclub dus even in de Caribbean wanen. -Holland (as 1 no's In de Holland Casino's kom je ogen tekort.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5