Zwartrijder krijgt deurwaarder thuis Elektroshock-therapie, barbaars of verzachtend? 'Tunnels kosten rijk miljarden' FIETSEN IN AMSTERDAM Eis van twintig jaar en tbs voor moord op bejaarden WOENSDAG 18 APRIL 1990 PAGINA 3 Plan Nederlandse Spoorwegen: UTRECHT (GPD) Nederlandse Spoorwegen hebben Justitie gevraagd deurwaarders en incassobureaus in te schakelen tegen zwartrijders. Dit is één van de plannen van de NS om het aantal mensen zonder kaartje in de trein rigoureus terug te dringen. PATERSWOLDE (GPD) - De Vere niging tot behoud van Natuurmo numenten heeft het oppervlaktewa ter in het beschermd gebied Vries- cheveen in de gemeente Eelde Pa- terswolde vervuild. Het openbaar ministerie in Assen maakt de vere niging hier in een brief verwijten Natuurverenigiiig terecht gewezen voor vervuiling November vorig jaar staken me dewerkers van Natuurmonumen- ereniging ten een oude woonboot in brand om van het ding verlost te zijn. Daarbij kwamen resten als pvc-buizen, dak- leer en geverfd hout, in het water te- In de brief schrijft Justitie dat de verontreiniging haar diep heeft ge troffen. Juist va had Justitie de vervuiling niet wacht. Besloten is de zaak waardelijk te seponeren met o proeftijd van twee jaar, omdat Na- recht. Ook verbrandden enkele bo- was verbrand. De politie van Eelde ontdekte de brandstichting en maakte proces-verbaal op. Verantwoordelijke districtsbe heerder van Natuurmonumenten, J.G. Bos, geeft ruiterlijk toe een fout te hebben gemaakt. "Het is een mis verstand en het had niet mogen ge beuren. Op het nfoment dat de boot in brand werd gestoken, was ik niet aanwezig. Anders was 'het ook niet gebeurd", zegt Bos. Vindt Bos het niet vreemd dat een vereniging die zich inzet voor be houd van natuurterreinen, een boot in brand steekt midden in een be schermd gebied? "Natuurlijk is het niet goed te praten en kunnen het beschermd gebied. Het dit niet tolereren. Maar ja, we zijn vaartuig zonk voordat het helemaal ook maar gewone 'Of het ook daadwerkelijk zo komt dat deurwaarders beslag len leggen op de inventaris i zwartrijders, staat nog niet v; "NS zoeken mogelijkheden om 1 justitie de zwartrijders harder a pakken. Wij hebben daarom met de spoorwegpolitie aan de tafel geze ten en een aantal ideeën besproken. Wat daar uiteindelijk uitkomt, is nog helemaal niet bekend", aldus er de Utrechtse persofficier Van der Veertig procent van de proces- Jl- Molen. sen-verbaal die worden opgemaakt, an De NS hebben jaarlijks te maken komt niet bij Justitie terecht. Dit st. met 150.000 mensen die niet beta- komt onder meer doordat mensen 'ia len. Daarnaast zijn er ook nog 'grijs- een valse naam opgeven. "Het in- te rijders', reizigers die niet genoeg be- schakelen van deurwaarders losti talen. "Die zwartrijders zijn een dit probleem niet op", erkent B: bron van ellende, vooral omdat zij nendijk. "Je zou die mensen na- de grootste veroorzakers zijn van de tuurlijk wel net zo lang kunnen agressie in de trein", aldus NS- vasthouden totdat alles is geregeld, woordvoerder Wim Binnendijk. Milieuorganisaties bespreken samenwerking in federatie UTRECHT (ANP) - Stichting Na tuur en Milieu (SNM) wil meer sa- verking tussen de 32 Neder landse natuur- en milieu-organisa- beurt". ties om zo een "machtsfactor" belange te vormen in Den Haag en Brussel. Vandaar het voorstel voor een groene federatie. De meeste or ganisaties willen wel samenwerken, maar staan toch huiverig tegenover een gezamelijke "spreekbuis" of- "denktank", bang als ze zijn hun ei gen karakter te verliezen. Natuur en Milieu bepleit samen werking omdat de vele milieuvere nigingen in Nederland nu ieder apart aankloppen als er wat aan de hand is. Volgens de stichting komt men zo niet verder dan "signaleren van problemen" in plaats van "crea tief bijdragen aan oplossingen". Vandaar dat gesprekken zijn aange knoopt met de verschillende orga nisaties. Het voorstel is een stuur- groep op te richten die gaat kijken De PvdA komt daardoor welk samenwerkingsverband het eerst sinds 1938 in de oppositle te. meest geschikt i een internationale organisatie hebben al een sterk kingsverband in 25 landen. We vin den het goed dat Nederlandse orga nisaties dit initiatief nemen maar het past niet in ons karakter. Het sa menwerkingsverband kan best tot stand worden gebracht zonder Greenpeace". De andere organisaties willen wel samenwerken, maar kiezen niet di- rekt voor een federatiemodel. Zij willen eigen taken en verantwoor delijkheden behouden. Sommige ilieu-organisaties staan nogal UTRECHT (ANP) - De vereniging huiverig tegenover het imago actievoeren. Woordvoerster Juffer mans van de Kleine Aarde vindt april actie echter dat dit de daadkracht binnen verpleeghu werkingsverband niet i de weg mag staan. Zij wil j werking op het gebied van politieke WIO aandacht vragen voor de li i erbetering\ 1 procent lobby-werk, acties en" educatie. r N. de Haan van de Vereniging Vo- de arbeidsvoorwaarden gelbescherming zegt overtuigd te kenhuisw zijn van de noodzaak tot j i het Ontucht Een vijftienjarige Hagenaar heeft bekend gedurende de afgelopen vier maanden in een wijkpark on tucht te hebben gepleegd met vier jongetjes van vier en zeven jaar oud. Dat gebeurde ondei? bedreiging van een mes. De zaak kwam aan het licht doordat de ouders van een vierjarig jongetje verwondingen aan zijn anus ontdekten. Hertelling Op voorstel van de WD zal de ge meente Velsen de stemmen die zijn uitgebracht tijdens de gemeente raadsverkiezingen op 21 maart op nieuw tellen. De WD kwam bij de oorspronkelijke telling een stem te kort voor het behalen van een zesde zetel in de raad. Wandelwagens Uit een onderzoek van de stichting Vergelijkend Warenonderzoek blijkt dat wandelwagens maar zel den op alle punten goed zijn. Bug gy's blijken licht, maar het comfort van het kind laat daarin te wensen over. Zware wandelwagens zijn comfortabel voor het kind, maar on veilig omdat ze niet zijn voorzien van een beveiliging tegen onver wachts inklappen. Wandelbuggy's bieden een goede tussenweg. Misdaadgolf Op het eiland Sint Maarten circu leert een petitie waarin om maatre.- gelen worden gevraagd tegen de cri minaliteit op het Antilliaanse ei land. De afgelopen weken werden nogal wat toeristen en inwoners van het eiland slachtoffer van een gewa pende overval. Zaterdag nog wer den bij een schietpartij twee Antilli- anen gedood. De schutter vluchtte naar het Franse deel van het eiland. Verkrachter De Arnhemse rechtbank heeft een twintigjarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats veroordeeld tot vier jaar celstraf en tbs. De man had de afgelopen twee «jaar vier vroüwen verkracht. Een van hen was een kennis die hij onder de ogen van haar vriend verkrachtte. De man heeft de verkrachtingen steeds ontkend. ADVERTENTIE i hele andere maatregel". NS brengen morgen een rapport uit waarin nieuwe maatregelen staan. king, maar stelt: "Soms kan afzon derlijk opereren net zo effectief zijn, dat gezamelijk ge- Ook de Vereniging Milieudefen sie kiest niet "bij voorbaat" voor een federatie. T. Warns van de vere niging wil eerst kijken naar het "verder stroomlijnen" van bestaan de vormen van overleg en samen werking. Op 19 mei wordt besloten of de stuurgroep daadwerkelijk aan de gang kan. PvdA niet meer in bestuur Haarlem HAARLEM (GPD) - Haarlem krijgt een centrum-rechts college. CDA, WD en D66 hebben vanoch tend vroeg overeenstemming be reikt over een collegeprogramma. het recht. D66-lijsttrekker Paul Marsel- Maar een bekende veren,ging als je verwaeht dat het CDA drie. D66 Greenpeace is met bere.d aan de twee en WD éen wethouder zal stuurgroep deel te nemen Woord- krijgen vandaag praten de drie par- voerder Ron van Huizen: Wj] zijn tijen verder over de verdeling van de portefeuilles en over de nog over gebleven open punten in het colle geprogramma. 'Luchtbrug hartpatiënten was onnodig' UTRECHT (ANP) - Staatsse cretaris Simons (volksgezond heid) en minister Ritzen (onder wijs) vinden dat de Stichting Nederlandse Hartstichting en de Maastrichtse hartchirurg Prenger niet goed hebben geke ken naar alternatieven toen zij het besluit namen om patiënten in Londen te opereren. De bewindslieden stellen dit naar aanleiding van CDA-ka- mervragen. Simons en Ritzen vinden ook dat het overleg met de ziektekostenverzekeraars niet correct is verlopen. Begin dit jaar begonnen de Stichting Nederlandse Hartpatiënten en Prenger patiënten in Londen te opereren omdat de wachtlijst in de Limburgse hoofdstad onaan vaardbaar lang zou zijn. Inmid dels is besloten dat in Maast richt meer hartoperaties mogen worden uitgevoerd. De lucht brug is opgeheven. AMSTERDAM Zo af en toe haalt de Amsterdamse Stadsreiniging de grachten leeg. Dat levert naast wat tasjes en een enkele auto vooral een hoop oude fietsen op. Dekschuiten vol gaan naar de vuilstort. Naar de her komst van al dat oud ijzer kan alleen maar worden geraden. (foto anp) Nieuwe acties gezondheidszorg buiten instelling Verplegenden en Verzorgenden In Opstand (WIO) gaat vanaf eind buiten zieken- en zwakzinnigenin richtingen. Met blokkades en het 'erstoren van vergaderingen wil de !Dit heeft de WIO gisteravond meegedeeld. De onderhandelingen over een nieuwe cao zijn vorige week afgebroken omdat de werkge vers hooguit 3,5 procent ruimte bie den. De meeste bonden eisen 6 pro cent ruimte, waarvan 4 procent voor loonsverhoging. Ook de bonden be ginnen eind deze maand met acties. De WIO begint de acties met een landelijke demonstratie op 26 april in Den Haag worden. Tegelijk wor den zondagsdiensten gedraaid in de instellingen. De WIO wil dat de pa tiënten daarna niet opnieuw de du pe worden van het conflit en voert dus verder actie buiten de instellin- Operatie dulclt geen uitstel: arts huurt verpleger DOETINCHEM (GPD) - Hel Doetinchemse Slingeland Zie kenhuis is niet gelukkig met het op eigen gezag inhuren van een intensive care-verpleegkundige door vaatchirurg M. Taks. De specialist betaalde 500 gulden aan de verpleegkundige, omdat hij het uitstellen van een opera tie niet langer verantwoord achtte. De operatie was" ai een paar keer verschoven bij gebrek aan personeel. Volgens woordvoerder Van Leeuwen van het ziekenhuis heeft de chirurg door zijn han delen de verantwoordelijkheid van het ziekenhuis doorkruist. De directie zal daar nog nader met hem over spreken. Taks verblijft op het moment in het buitenland. De ziekenhuisdirec tie gaat er vooralsnog vanuit, dat het inhuren van de verpleeg kundige een "eenmalige, ludie ke actie is geweest, bedoeld om een signaal af te geven". De specialisten in het zieken huis zijn zelfstandig gevestigde ondernemers met hun eigen me dische verantwoordelijkheid. "De directie heeft op haar beurt de organisatorische verant woordelijkheid. Zo heeft ieder zijn eigen werk. Laat de dokter daarom vooral dokter blijven", aldus Van Leeuwen. Gebrek aan intensive care- verpleegkundigen is een lande lijk probleem. De werkdruk on der de verpleegkundigen is zo hoog, dat ze nauwelijks aan vrije tijd toekomen. Met name in de Randstad zijn veel buitenlandse verpleegkundigen op intensive care-afdelingen werkzaam om de hiaten op te vullen. Zij ko men vooral uit Groot-Brittanië. Het Slingeland Ziekenhuis beschikt formeel over 21 ver pleegkundigen voor intensieve nazorg. In werkelijkheid wer ken er nu 19. Er hebben ge sprekken plaats met verpleeg kundigen uit het buitenland om het probleem op te lossen. ROTTERDAM (GPD) - Het rijk stevent af op overschrijdingen die in de miljarden guldens kunnen lo pen door te besluiten tot aanleg van vier nieuwe tunnels en andere uit breidingen in het verkeersnet in de Randstad. Dat schrijft de Zuidhol-- landse Milieufederatie in een brief aan het Bestuurlijk Overleg Rand stad (BOR). De federatie vergelijkt de problemen met de RSV-duikbo- ten die per stuk miljoenen guldens duurder werden dan berekend. De milieufederatie wijst op de on zekerheden in de financiering van de projecten. "De investeringskos ten zijn in zeer korte tijd met 1 mil jard gulden gestegen. De kans op verdere stijging is levensgroot aan wezig," stelt de milieufederatie in de brief. Het ministerie van verkeer en waterstaat wilde geen reactie ge- De Milieufederatie merkt verder op dat ook aan de inkomstenkant onzekerheid troef is. Berekeningen over opbrengsten uit rekeningrij den, brandstofaccijns of het spits- vignet geven geen enkele garantie. De leden van het BOR wordt op het hart gedrukt de aanvullingen met "grote voorzichtigheid tegemoet te treden en te heroverwegen". De leden van het BOR, de grote steden, NS, streekvervoer en het ministerie van verkeer en water staat, zijn vandaag bijeen om te spreken over een aanvullende over eenkomst, een convenant, over het Bereikbaarheidsplan Randstad. De mogelijke aanleg van tunnels komt binnenkort in de ministerraad aan de orde. Het bijeenkomen van het BOR is volgens de federatie een tac tische zet. Als alle partijen het con venant ondertekenen, staat de be trokken minister Maij-Weggen straks sterker in het kabinet om goedkeuring voor haar plannen te krijgen. De kritiek van de milieufederatie is niet mals. De plannen rammelen aan alle kanten wat betreft de finan ciering. Het openbaar vervoer bij voorbeeld, dat aanzienlijke investe ringen zal moeten doen óm meer mensen te kunnen vervoeren, raakt volgens de federatie in ernstige moeilijkheden. "Er is 6 tot 10 mil jard gulden nodig. Daar was nog geen dekking voor en ook in het convenant wordt daar nog geen bron voor genoemd," zegt Menko Wiersema van de federatie. „De te korten zullen oplopen terwijl is ge steld dat het Openbaar Vervoer aan i zit." Om zijn eigen verslaving en aan die van zijn vriendin te kun- voldoen maakte hij opnieuw UTRECHT (ANP) - Officier van justitie Van Capelle heeft gisteren voor de Utrechtse rechtbank twin tig jaar celstraf en terbeschikking- schulden. Zijn dealer zette hem stelling geëist tegen een 36-jarige der druk om te betalen. Amsterdammer. De man wordt ver- Zo kwam de man op het idee op dacht van een moord en een diefstal 17 november weer gewapend met met geweld met dodelijke afloop. In ether en watten een bezoek te bren- beide gevallen fers hoogbejaard. Op zoek naar buit c gen aan een 75-jarige vrouw in Vin- keveen die hij via via kende. Ook schuld haar bewerkte hij met ether. Toen zijn dealer te kunnen voldoen zij niet onmiddellijk was bedwelmd i de verslaafde man op 2 no- maar om hulp schreeuwde, sloeg hij vember 1989 een 81-jarige oudtante haar met een fles op het hoofd. De overvallen, vrouw overleefde dat niet. Dit geval de bejaarde kwalificeerde de officier als moord, roofde wat De officier noemde de daden laf hartig en wreed. Het Openbaar Mi- Delft in haar woning overvallen, Hij gebruikte ether oi vrouw te bedwelmen sieraden weg. De v overleed. De officier concludeerde nisterie moet de maatschappij te gen verdachte beveiligen zich niet veroorloven dat hij er over Toen verdachte zijn schuld had enkele jaren in terugkeert, verklaar- anp) vereffend, had hij niets de de officier zijn hoge e geen bewijs dat erop duidt Het CCHR verwijst AMSTERDAM Alle positieve d derzoeken va spijt, het nut bij behandeling van psychiatrische der deze methode. Er is geen vol- patiënten is niet te bewijzen. Dat doende wetenschappelijke grond brief le mag worden toegepast. 1969 Sociotherapéut Meijer heeft vol- zijn uitgever Geert Lubberhui- doende aanwijzingen om openlijk leden richtlijnen uit voor de "toepas sing van de ECT. Verplichte regi- 1 Simon Vestdijk die hij i dige Hoofdinspectie vooi telijke Volksgezondheid 2 de Gees- jaar ge- r de stelling v blijkt uit een nog niet gepubliceerd wereldwijd onderzoek. Voor de te- deze behandeling depressie genstanders van de elektroshock zacht", zijn de opzienbarende resultaten van dat onderzoek reden opnieuw Stroomstoot zen stuurde. De schrijver, die twaalf te spreken van een verruiming keer een ECT onderging, is vernieti- indicaties door psychiaters. Het psychiaters dat gend in zijn oordeel deling. Ook hij praat o^ genverlies en het onnut van ECT. Depressies bleven terugkomen de behan- CCRH spreekt 'er geheu- ding" op grond De voorstanders - die binnenkomen. "Patiënten ken om hulp, nadat zij gedwongen stratie werd met ingang van 1 janua- uitbrei- ri 1985 ingevoerd. Sindsdien wordt de telefoontjes de ECT in drie psychiatrische in- verbod te eisen op toepassing van de 'therapie'. Ook in Nederland worden de barricades de elek- werden tot het ondergaan richtingen, vier psychiatrische 1 versiteitsklinieken (overigens niet 1 Endegeest in Oegstgeest) en vijf behandelmethode, eigenlijk niek Rosenburg beklom- Elektro Convulsie Therapie (ECT) ken echter troshock, zoals dr. Nolen van de kli- ECT. De toestanden in psychiatri- psychiatrische afdelingen van alge- 1 Den Haag, spre- sche centra zijn over het algemeen 1 betrekkelijk on- afschrikwekkend. Patiënten ziekenhuizen toegepast. In het eerste jaar van de registra- genoemd, werd zo'n vijftig jaar gele- gevaarlijke methode. Bijwerkingen den hun rechten eenvoudig ontno- tie werd de elektroshock 440 keer door Carel Wiemers/ANP den geïntroduceerd door de Itali- zouden e deskundigen Cerletti en Bini. wórdt Met behulp van een stroomstoot tot negen maanden. "Lichamelijk en vrijwel van 70 tot 175 volt werd inde herse- schadelijke effecten hebben wij haarerwe.. ..u, nen van de patiënt een stuiptrek- noojt gevonden. Geheugenstoornis- CCHR-woordvoerster. king (convulsie) opgewekt zoals die sen komen wel voor, maar die ver bij epilepsie voorkomt. In de loop dwijnen na enige tijd", aldus de Het comité der jaren is deze methode langzaam Haagse psychiater. "De patient pagnebegi j „i„ merkt van de behandeling niets, want die gebeurt onder! vult Nolen aan. belachelijk gemakkelijk |inrichting te krijgen Veel internationale studies de uitwerking van elektroshock- geaccepteerd als een instrument therapie bij zwaar depressieve psy- de psychiatrie ter bestrijding chiatrische patiënten melden posi- grote depressiviteit, tieve resultaten. Voor de psychia ters Graham Sheppard van het Ti- cehurst House Hospital in het En- sche, politieke en wetenschappelij- standers gelse East Sussex en Saad Ahmed van het Hellingly Hospital in East bourne was dat reden de belangrijk ste onderzoeken zelf eens aan een nauwkeurig en kritisch onderzoek te onderwerpen. Hun bevindingen zijn vernieti- gens het CCHR gend. Veel onderzoeken blijken te desastreus, rammelen op tal van punten: te wei- Het comité spreekt uitgevoerd bij 49 patiënten. Het jaar daarop was sprake van een sterke mogelijk om hem of stijging: 761 behandelingen bij 71 uit te halen", aldus de patiënten. In 1987 nam het aantal toepassingen opnieuw toe: 82 pa tiënten ondergingen tegen de 800 elektroshocken. De afgelopen twee /oor een verbod op jaar zijn de cijfers vrij stabiel en daarbij niet alleen schommelen ze tussen de 700 en 800 behandelingen. Het mensenrechtencomité zet echter vraagtekens bij de officiële dan ook e ECT. Het gaat om dat het een "onmenselijke" me thode zou zijn, maar vooral dat de gevolgen "verschrikkelijk" zijn. Die uitspraak maakt de tegen- „En dat terwijl een elektroshock: cijfers. uit allerlei meldingen nog iurieuzer. -j therapie geen enkel positief effect blijkt te hebben". de Mens (CCHR) in Amsterdam bij- narcose gegeven worden?", stelt voorbeeld ontvangt de laatste tijd een woordvoerster van het mensen- eel klachten over de methode. De rechtencomité. Sociotherapeut Psychiater Nolen zwakt de bewe- gevolgen van de therapie zijn vol- Meijer psychotherapeutisch ring het toenemend aantal nig proefpersonen, onvoldoende baarse" methode met tal van com- gegevens, testen verkeerd uitge- pücaties zoals ademhalingsmoei- de patiënt zelf centrum De Maas in Rotterdam: ECT-therapieën sterk af: "Slechts "Op langere termijn heeft deze the- vijftig tot tachtig patiënten per jaar rapie zonder meer schadelijke ef- ondergaan een dergelijke behande- voerd, te grote betrokkenheid 1 lijkheden, hartkloppingen, fecten.' Maar er is meer wordt de laatste tijd e ling. Dat is zeer gering in vergelij- 1 de hand. Er king met andere landen, zoals de Verenigde Staten, Scandinavië en verplegend personeel, onjuiste defi- ring, desoriëntatie, hoofdpijn, angst de toepassing van ECT geconsta- Engeland". Ook het ministerie nities, ontbreken van essentiële formatie en ga zo maar door. De te eindconclusie: "Alle studies kun- Va nen op vele en belangrijke meet punten worden gekritiseerd. Ze le- isselijkheid om er maar enkele ïoemen. Het ernstigste gevolg van een behandeling met ECT is ge heugenverlies en de neiging tot zelf doding. teerd. Dat gebeurt, ondanks de uit- Volksgezondheid komt met derge- spraak van de Tweede Kamer een lijke cijfers. Maar die zijn volgens paar jaar geleden dat de behande- het comité en andere tegenstanders lingsmethode alleen in uitzonderlij- van ECT niet juist, ke gevallen en onder strikte contro- Zes jaar geleden gaf de Geneeskun- patiënten, maar ook uit mededelin gen van medewerkers in psychiatri sche klinieken maakt de organisatie op dat er veel meer mensen zijn die 'het slachtoffer' zijn. "Er is sprake van een duidelijke neiging van de behandelende geneesheren naar de ze therapie te grijpen. Het is een eenvoudige methode mensen onder controle te krijgen en hen daarmee voor hun praktijk te behouden. De gevolgen van een ECT zijn zodanig dat psychiaters na afloop inderdaad kunnen zeggen dat zij gelijk had den. Ze vergeten echter dat de pa tiënt juist door een behandeling met een elektroshock geestelijk achteruit gaat", aldus de woord voerster van CCHR.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3