Kortere Leidse Chansonweek Flaircks Japanse droom komt uit Van vijf naar vier dagen Come-back zanger Boudewijn de Groot Nederlandse theaters laken Belgische subsidiestop Jules Croiset speelt voor Stichting '40-'45 Kans Haasse op literaire prijs Beckett-festival in Den Haag Antisemitische auteurs USSR bezoeken VS Info-centrum naïeve kunst in Rotterdam WOENSDAG 18 APRIL 1990 ANTWERPEN/ROOSENDAAL (GPD) - De vijftien schouwburgen in Noord-Brabant en Zeeland zijn boos over het voorstel van de Belgische minister Patrick de Wael om de subsidie aan Toneelgezelschap Ivonne Lex stop te zetten. De minister vindt dat Lex 'zeer veel publiek trekt en dus risicoloos re pertoire kiest'. De vijftien schouwburgen hebben een brief aan de gemeenschapsmi nister van cultuur geschreven waarin zij hem vragen zijn besluit te herzien. Artistiek leider Ivonne Lex meent dat het om een 'per soonlijke afrekening van de minister' gaat. Volgens de schouwburgen, verenigd in Stichting Zebra, heeft het gezelschap een grote staat van dienst. Het heeft volgens de stichting als eerste Vlaamse theatergezel schap het kwalitatief uitstekende toneelpro- dukt naar Nederland gebracht en daarmee de poorten geopend voor tal van Vlaamse kwaliteitsgezelschappen. "Ook heeft geen Vlaamse theatermaker in de afgelopen twin tig jaar zoveel nieuwe toneelschrijvers in de Benelux geïntroduceerd als juist Ivonne Lex", aldus Zebra-secretaris Leo Kievit, di recteur van de schouwburg De Kring in Roosendaal, in de brief aan Dewael. De door de minister gehanteerde argu mentatie dat Lex 'zeer veel publiek trekt en dus risicoloos repertoire kiest' is volgens de briefschrijvers een zeer aanvechtbare stel ling. Volgens Zebra komen, als de subsidie daadwerkelijk wordt stopgezet, veel schouwburgen in Nederland met hun pro grammering in de knoei. tracten voor het nieuwe seizoen al zijn over- eengkomen, niet behoort tot 'de normale be stuurspraktijk'. "Zeker niet als maanden daarvoor wordt meegedeeld aan het gezel schap dat de subsidies voor 1990-1991 op hetzelfde niveau worden gehandhaafd. Banen Ivonne Lex geeft desgevraagd te kennen dat er moet worden gevreesd voor een aantal ba nen. "We brengen nu 427 voorstellingen per seizoen. Dat willen we handhaven. Als we in derdaad die plusminus 720.000 gulden moe ten missen, dat komen er mensen op straat te staan. Hoe pijnlijk ik dat ook zal vinden." Er werken nu veertig mensen bij TIL. Volgens Lex -naast artistiek leider van TIL ook directeur van de Koninklijke Ne derlandse Schouwburg (KNS) in Antwer pen, gaat het in deze zaak om een persoonlij ke afrekening van de liberale minister Pa trick Dewael. Lex: "Het adviesorgaan van de minister, de Raad voor Advies van Toneelge zelschappen, adviseerde onlangs nog dat de subsidie van TIL op hetzelfde nivéau moest blijven. Dewael heeft toen eigenhandig voorgesteld de subdidie in zijn geheel te schrappen. Dat heeft, denk ik, te maken met het feit dat hij mij ziet als de grootste tegen stander van zijn 'hervormingsplannen' op het gebied van de cultuur in Vlaanderen. Zelfs al zou dat zo zijn, dan nog geloof ik niet dat je zó met een gezelschap kunt omgaan. Officieel weten we nu zelfs nog niets: we hebben alles uit de krant moeten vernemen! Volgens Ivonne Lex beslist de regering vandaag over het voorstel van Dewael. Amélita Batar Op de vraag of de Leidse Chansonweek niet meer een festi val zou moeten worden met nieuw aankomend talent en één grote trek ker, zodat de kosten wat lager zou den komen te liggen, werd door Boelen met instemming gerea geerd. "Daar zie ik best wel wat in: (foto Sjoerd dc Vries) een aantal goede, aankomende ar tiesten en dan als kroontje daarbo ven een arrivé. Maar daar heb je dan natuurlijk wel een reisbudget voor nodig. Het ontdekken van aanstor mend talent kun je niet alleen maar overlaten aan de impresariaten. Daarvoor moet je zelf gaan kijken en zoeken in de grote steden. Maar het probleem is nu dat dat reisbud get er gewoon niet is". KOLLUM (ANP) - Acteur Jules Croiset geeft op uitnodiging van de plaatselijke kerken op 3 mei een be nefiet-voorstelling in Kollum. De opbrengst van het solotheater 'Een zekere Vincent' gaat naar de com missie Jeugdvoorlichting van de Stichting Samenwerkend Verzet '40 - '45, zo deelde de Interkerkelijke Israël-werkgroep van Kollum dins dag mee. De werkgroep, waarin vijf protes tantse kerken verenigd zijn, organi seert geregeld lezingen en bijeen komsten om, zoals bestuurslid L.C. Gelijnse het formuleert, na te gaan wat Israël voor de kerken te beteke nen heeft. De link met de Tweede Wereldoorlog is dan volgens Gelijn se snel gelegd. De Stichting Samen werkend Verzet krijgt met de op brengst van de voorstelling een steuntje in de rug voor haar belang rijke werk. Croiset zelf ziet de voorstelling ook als een bedankje aan de enthou siaste Friezen die hem hebben uit- Afscheidslezing Rob Nieuwenhuys in Burcht Literair LEIDEN Rob Nieuwenhuys neemt morgenavond in De Burcht afscheid als redacteur van het tijd schrift Indische Letteren met een lezing getiteld 'Een Indische moordzaak in 1935, a case history'. De stof voor de lezing is ontleend aan de rechtzaak die volgde op de moord op een 68-jarige Europeaan, in 1934 door vier huurmoordenaars gepleegd in opdracht van diens echtgenote. Het is een documentai- re-achtige beschouwing geworden over een samenleving tussen twee samenlevingen, namelijk die tussen de Kampong aan de ene zijde en de Europese gemeenschap aan de an dere. genodigd een bezoek te brengen aan de plaatsen waar hij de oorlog heeft doorgebracht. Volgens de ac teur heeft vooral de publikatie van zijn boek 'Met stomheid geslagen' indruk gemaakt op de Friezen. In het boek vertelt hij onder meer over de tijd in Friesland toen hij moest onderduiken. Jules Croiset zorgde eind 1987 voor grote opschudding toen zijn ontvoering door een fascistische or ganisatie door hemzelf verzonnen en in scène gezet bleek te zijn. Aan leiding voor zijn daad was de opvoe ring in Rotterdam van het stuk 'Het vuil, de stad en de dood' van Rainer Werner Fassbinder. Met de 'ontvoe ring' wilde hij de aandacht vestigen op het in zijn visie oplevende antise mitisme. Binnenkort gaat Croiset voor een maand naar de Verenigde Staten om daar 'Een zekere Vincent' in en kele musea op te voeren. Zijn toer- nee gaat van start met een optreden op 19 juni in het Los Angeles Coun ting Museum of Art. De optredens vinden plaats in het kader van de herdenking van Vincent van Gog h's honderdste sterfdag. Theater Overdag voorlopig van de baan LEIDEN De voorstellingen in het kader van het projekt Theater Over dag zullen dit seizoen geen door gang meer vinden in de Leidse Schouwburg. Volgens schouw burgdirecteur Frans Boelen is er bij de provincie Zuid-Holland, die dit projekt begeleidde, geen geld meer voor deze vorm van theater. Boelen: "Het is jammer, ja. Maar misschien dat we in de toekomst wel weer doorgaan. DEN HAAG (ANP) Het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur heeft de schrijfster Hella S. Haasse voor gedragen voor de Eu ropese literaire prijs. De prijs is inge steld door de Europe se Commissie. De voordracht ge schiedde op advies van de Raad voor de Kunst. Haasse werd uitverkoren vanwege haar 'Schaduwbeeld of het geheim van de Appeltem'. Voor de Europese vertaalprijs werd Therèse Cornips ge nomineerd. Zij ver taalde 'Sodome et Gomorrhe' van Mar cel Proust in 'Op zoek naar de verloren tyd'. De uitreiking van de prijzen, 45.000 gul den elk, zal in decem ber plaats hebben in het Schotse Glasgow. DEN HAAG (ANP) In Den Haag wordt in het voorjaar van 1992 een Sa muel Beckett Festival gehouden. Dat heeft de Stichting Beckett Festival meegedeeld. Deze stichting is onlangs, op de geboortedag van de ortlangs overleden schrijver, officieel opgericht. Het festival heeft volgens de stichting grotendeels plaats in het nog te bouwen Theatercentrum aan het Spui en zal twee weken duren. Behalve een groot aantal toneelvoorstellingen uit binnen- en buitenland, organi seert de stichting een internationaal symposium, lezingen, tentoonstellin gen, filmvoorstellingen, workshops en masterclasses. Het Nationale Toneel komt met twee produkties: 'Wachten op Godot' in een regie van Frans Marijnen en drie éénakters, geregisseerd door Ger Thijs. Het Gebeuren brengt een voorstelling over de Iers/Franse toneel schrijver en Nobelprijswinnaar. Lou Landré en Chaim Levano bereiden eveneens ieder een produktie voor. De Appel, het Nederlands Dansthea ter, het Nederlands Theaterinstituut en het Haags Gemeentemuseum be zien volgens de stichting nog wat voor bijdrage zij kunnen leveren. Er zijn twaalf buitenlandse toneelprodukties gepland. De organisatoren zijn in gesprek met Beckett-vertolkers als Billie Whitelaw, Minetti, Barry Mc Govern, Pierre Chabert en Antoni Libera. De Stichting Beckett Festival denkt een bedrag van acht ton nodig te hebben. Zij hoopt dit bedrag te vergaren door subsidies van de gemeente Den Haag, het ministerie van WVC, de Europese Gemeenschap en door sponsoring door het bedrijfsleven. LEIDEN De 5e Internationale Chansonweek Leiden wordt te ruggebracht tot een duur van vier dagen. De organisatie heeft, al dus Frans Boelen, directeur van de Leidse Schouwburg, "niet ge noeg voorbereidingstijd gehad" om de week, zoals in voorafgaan de jaren het geval was, uit te bouwen tot vijf dagen. Daarnaast zijn de bedragen die de artiesten voor een optreden vragen in korte tijd schrikbarend gestegen. Met niet aflatende steun van de hoofdsponsor Menken van Grieken zal het lustrum van de Chanson week worden gevierd met de come back van de Nederlandse chanson nier Boudewijn de Groot (27 mei) en met de optredens van Yves Duteil (25 mei), Margriet Eshuis (27 mei), Amelita Batar (28 mei) en Don McLean (30 mei). De concerten van Yves Duteil, Boudewijn de Groot, Margriet Eshuis en Don McLean zullen door de AVRO-radio worden opgenomen. De VPRO heeft be langstelling getoond voor het con cert van de Argentijnse zangeres Amelita Batar. Schouwburgdirecteur Frans Boe len: "Wilden we nog iéts van een chansonweek in Leiden houden, dan moesten we het aantal avonden wel bekorten. De gages die de ar tiesten tegenwoordig vragen rijzen de pan uit. Het honorarium van een man als Paolo Conté bijvoorbeeld is in een tijd van twee jaar gestegen van 20.000 gulden tot 60.000 gulden. Natuurlijk zouden wij hem best wil- (foto pr) Margriet Eshuis De Argentijnse Amelita Batar (1941) is samen met haar ex-echtgenoot Astor Piazzolla en Horacio Ferre een fenomeen in Argentinië en La tijns Amerika. Samen met Piazzolla maakte ze vele tournees. Wereldwij de bekendheid kreeg haar lied 'Ba- lada para un Loco'. Al heeft ze bijna alle oude en nieuwe tango's gezon gen, ze voelt zichzelf niet uitslui tend een 'tanguera (tangozangeres). Fenomeen Dat gevoel wordt versterkt doordat volgens haar de échte tango, zoals die in de jaren dertig en veertig in haar stad Buenos Aires werd ge schreven, inmiddels dood is. Met de Amerikaanse zanger Don McLean, die vooral bekend werd door het lied 'Vincent', krijgt de ROTTERDAM (GPD) - Als voor- bereiding op de vestiging van het Museum voor Naïeve Kunst in het voormalige Henkespand in Rotter- dam—Delfshaven wordt daar vanaf 27 april alvast het 'Informatiecen- trum Naïeve Kunst' ingericht. Tegelijkertijd gaat er de tentoon- stelling 'Naïeve schilderkunst' van i start, waarop een vijftigtal werken i te zien zullen zijn die voor het groot- ste deel bestemd zijn voor de collec- t tie van het museum. Daarortder zijn 'f schilderijen van Gorki Bollar, Dirk I Bos, Annekaatje Brand, Hartmut Eing, Willem van Genk, Marit l'Her- minez, Henk Lamm, Sal Meijer, Wil- 't lem Ruysbroek, Willem Westbroek en Anna Zemankova. Veel van deze schilderijen zijn nog niet eerder of slechts zelden geëxposeerd ge il weest. De tentoonstelling duurt tot en met september. Zowel informatiecentrum als ten- t toonstelling worden vrijdag 27 april, om 16.30 uur, geopend door i wethouder J. Laan. Naast een groot aantal sponsors heeft de gemeente t Rotterdam de stichting van het Mu- seum voor Naïeve Kunst mogelijk gemaakt. TOKYO/ROTTERDAM (GPD) - De zoete dromen van Flairck over een vlotte doorbraak in Japan lijken uit te komen. De Nederlandse in strumentale groep kan na het eerste deel van haar introductie-toernee reeds spreken van een meer dan ge slaagde onderneming. Manager Ruud de Graaf heeft in Tokyo inte ressante contracten kunnen afslui ten voor het uitbrengen van een al bum en voor een uitgebreider con certbezoek dat volgend jaar moet gaan plaatsvinden. Tot de snel ge wonnen fans behoort ook prins Takamado, een neef van de keizer bij wie Flairck inmiddels thuis een privé-optreden heeft verzorgd. "Het lijkt wel een sprookje", be richt Ruud de Graaf. "Zo weet nie mand ook maar iets van je af, zo sta je daar temidden van allerlei do- door Louis du Moulin grote belangstelling hebben. "Als het toerschema het toelaat, neemt de prins iedereen ook nog mee naar een concert met die traditionele in strumenten", meldt Ruud de Graaf. meteen v lenthousiaste hotemetoten. Wij blij- Aardbeving ven daar dan nog best nuchter on der, maar als je dan merkt hoe die Japanners daarop reageren. En dan weten ze nog niet eens dat er tussen de prins en de groep intussen een echte vriendschap aan het opbloei- Want prins Takamado heeft er - onder meer - voor gezorgd dat Flairck straks per keizerlijke 'bullit' (trein) vanuit de hoofdstad naar Osaka kan reizen. Daarnaast is hij in eigen persoon zeer behulpzaam bij het speuren naar oude Japanse mu ziekinstrumenten, waarvoor gita rist Erik Visser en de zijnen al jaren Toch is het vplgens De Graaf niet deze warme ontvangst die tot nog toe op de Flairck-equipe de meeste indruk heeft gemaakt. "Waar ieder een nog steeds de mond van vol heeft is de aardbeving, die we kort na aankomst hebben meegemaakt. We zaten ergens op de twintigste verdieping en ineens begon alles hevig te trillen, werkelijk seconden lang. De vloer ging wel zo'n dertig centimeter heen en weer. Wij alle maal waren daar natuurlijk hele maal kapot van, maar die Japanners gingen toen die razernij voorbij was Flairck mikt in Japan in eerste in stantie op een single-succes met een geheel eigen versie van 'House Of The King'. Die wereldhit van Focus uit de jaren zeventig moet de aan dacht vestigen op het recente al bum 'De Emigrant', dat lichtelijk aangepast door de Japanse firma Alpha Records op de markt wordt gebracht. De groep heeft zelf het ini- tatief genomen tot dit export-avon tuur, maar weet zich financieel ge steund door de Stichting Conamus, de Economische Voorlichtings dienst (EVD) en onze nationale luchtvaartmaatschappij. Flairck be gint vandaag in Osaka aan een twee de reeks optredens en vliegt over tien dagen terug naar Nederland, waarna op 8 mei alweer een korte toernee door Duitsland wacht. WASHINGTON Het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren erkend dat enke le schrijvers uit de Sovjetunie die er antisemitische opvattingen op na houden een officieel bezoek aan de Verenigde Staten hebben gebracht. Woordvoerster Margaret Tutwiler noemde hun opvattingen 'weerzin wekkend'. Het zou onder anderen gaan om de schrijver Stanislav Koenjaev, die in een artikel de Protocollen van Zion ooit heeft omschreven als een document dat getuigt van een juist inzicht in de geschiedenis. De Protocollen van Zion zijn een berucht en vervalst document dat joden de verdenking op de schou ders laadt dat zij zouden streven naar de wereldmacht. Een joodse organisatie had tegen het bezoek van de schrijvers protest aangetekend. Boudewijn de Groot maakt zijn come-back. Nieuw repertoire? lenhebben. En ook een man als Van Morrison staat op ons lijstje. Maar dit soort artiesten kun je alleen nog maar betalen als je ze in de Ahoyhal laat optreden. Overigens is er nog een kleine kans dat we Janis Ian strikken voor de chansonweek, maar daarover zijn de onderhande lingen nog gaande". Zeldzaam Boelen noemde het optreden van Boudewijn de Groot "een zeldzame gebeurtenis". Na jarenlange afwe zigheid zal de zanger voor het eerst weer te zien zijn op de Nederlandse en Belgische podia. Boelen: "Of hij komt met nieuw repertoire weet ik nog niet. Maar hij is samen met Len- naert Nijgh wel weer bezig aan iets". Margriet Eshuis, die op dezelfde avond optreedt als Boudewijn de Groot, geeft op het moment onder andere les op de Kleinkunstacade mie. In het najaar zal er een nieuwe solo LP verschijnen met eigen com posities. Eshuis werd vooral be kend met de hitsingle 'House for sa- Ie'. In de afgelopen jaren werd onder de bezoekers van de Leidse Chansonweek een enquête gehou den. Daaruit is gebleken dat Yves Duteil hoog scoorde op de lijst van 'gewenste' artiesten. Hij zal dan ook het spits afbijten van de Chanson week en komt met een zes man sterk ensemble naar Leiden. Sinds zijn debuut in 1975 in Frankrijk heeft hij al zo'n veertig gouden pla ten op zijn naam staan en vele inter nationale prijzen ontvangen (Ne derlandse Edison, 1986). Hij is de enige Fransman deze keer in Lei den. Met Juliette Greco kon niet tot overeenstemming worden geko men over het honorarium.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 25