LEIDSCH DAGBLAD 'Blokkades in kiem smoren' LEKKER IJACK Profeste NODIG! Stakingen winkelpersoneel tegen latere sluitingstijden AUTO LE1THON SHOWTIME Se^|oeZ,etop^^d Dne medewerkers van Lr 11 aangehouden voor fraude Onverzekerd autorijden in één jaar fors gedaald Jules Croiset niet vervolgd Boycot van Litouwen nog niet uitgevoerd WOENSDAG 18 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39218 Prijs fl. 1,35 Walesa in Polen niet populair meer WARSCHAU (AP) - Lech Walesa is aanzienlijk minder populair bij de Polen dan een paar maanden gele den. Volgens een aan de vooravond van het morgen beginnende Solida- riteit-congres gepubliceerde opinie peiling was Walesa in november nog bij 90 procent van de bevolking geliefd, maar kon hij vorige maand nog maar bij 56 procent goedkeu ring wegdragen. Volgens de vak bondskrant Gazeta Wyborcza is premier Tadeusz Mazowiecki met 85 procent nu veruit de populairste Pool. Zijn regering doet het echter aan zienlijk minder goed. Sinds in janu ari de economie werd geliberali seerd en de prijzen omhoog vlogen, is de populariteit van de eerste niet- communistische regering van het naoorlogse Polen gekelderd van 83 naar 49 procent. Het geliefdst na Mazowiecki is de katholieke kerk, die de instemming heeft van 82 pro cent van de ondervraagden. Vertrouwelijke instructie voor politie tegen boerenacties Aanslag voor Bijbels museum zondegeld GROESBEEK (GPD) - „Zonde- geld", zo noemt directeur drs. Van Laarhoven de 34.000 gulden onroe rend goed-belasting, die het Bijbels Openluchtmuseum in de Heilig Landstichting bij Nijmegen aan de gemeente Groesbeek moet betalen. De aanslag betreft de ruim 60 recon structies van gebouwen uit het Bij belse Palestina, die het rijk is. Burgemeester Van Gils: „We kunnen niet anders. De gemeente is wettelijk verplicht de belasting in rekening te brengen". De aanslag betekent een flinke financiële klap van het museum. "We draaien zon der subsidie en zijn afhankelijk van de bezoekersaantallen. We maken geen winst". Van Laarhoven ver wijt het gemeentebestuur niet te weten waarover ze praten. "Ze ken nen het museum niet, ze komen niet eens kijken". Het museum trekt jaarlijks zo'n 140.000 belangstellen den. GRONINGEN (GPD) Het ministerie van Binnenlandse Zaken wil koste wat het kost voorkomen dat de boerenac ties, die voor morgen zijn aangekondigd, dezelfde omvang krijgen als enkele weken geleden. In een vertrouwelijk fax bericht aan alle politiekorpsen in ons land, zijn stringente richtlijnen gegeven om acties, als weg- en grensblokkades en bezettingen of blokkades van gebouwen in de kiem te smoren. Binnenlandse Zaken wil dat er op dat punt eenheid komt. Met de tole rantie, die bij voorgaande boerenac ties werd getoond, moet het ge beurd zijn. Wel moet eerst via de weg van overleg geprobeerd een later stadium de juridische mo gelijkheid om individuele akker bouwers aansprakelijk te stellen voor eventuele schade. Op die manier wil het ministerie een situatie voorkomen zoals die lukt, dan is volgens het ministerie snel ingrijpen geboden. Dat houdt onder meer in dat boe ren die zich niet houden aan de door Bij het AH-filiaal in Wassenaar werd het publiek vanochtend met pam- de politie gegeven instructies, een fletten op de hoogte gesteld dat de winkel is gesloten in verband met een sta- proces-verbaal krijgen. Dat geeft in king van het winkelpersoneel. (foto wim Dijkman) DEN HAAG/WASSENAAR - Op verschillende plaatsen in het land zijn 24 uurs-stakingen uitgebroken in winkels. Dat is onder meer ge beurd bij het AH-filiaal aan het Stadhoudersplein in Wassenaar. De stakingen zijn onderdeel van een actie van de FNV tegen de voorge nomen verlenging van winkelslui tingstijden. De winkelketen Maxis - die 2800 werknemers heeft in zeven vesti gingen - is inmiddels gezwicht voor. de eisen van de bond. Ze is bereid om de huidige sluitingstijden te handhaven. De FNV noemt dit een 'doorbraak'. De acties van vandaag concentre-1 ren zich vooral op de stad Gronin gen. Daar zijn vanochtend bij ten minste dertien winkels stakingen uitgebroken. Behalve in Wassenaar Proveste heeft alleen lectief werden gedagvaard en de rechter tot vrijspraak kwam. Het plan is doorgesproken met de commissarissen der koningin. Waarnemend-commissaris in Gro ningen, J. van Dijk, zegt dat de richtlijn vooral bedoeld is om de [openbare orde te handhaven. "We zullen proberen in overleg met de akkerbouwers tot oplossingen te komen. Vroegtijdig wordt meege deeld welke beperkingen er zijn". Burgemeester Apotheker van Veendam, die bij de vorige acties werd geconfronteerd met een lang durige bezetting van de Rijksdienst voor het Wegverkeer en uiteindelijk de ME ten hulp riep, is het met de nieuwe aanpak oneens. Hij meent 22ÏE?K grootwinkelbedrijf is met gelukkig dat een bela"ngrijk goed als de vrlJ der problemen. Op na legden alle personeelsleden het met de acties ('voorbarig werk neer. Waar en wanneer er in deze regio nieuwe acties plaats heb ben, kon de FNV vandaag nog niet zeggen. De Raad voor het Filiaal- en heid genlijk'), maar ziet daarin geen den om zijn steun aan het compro mis over de Winkelsluitingswet in te trekken, aldus secretaris R. Ja- M11M11 cobs vandaag. De raad betreurt het wj? dat' Zo ga ie besluit van Maxis. "Het is menselijk als volwassen en begrijpelijk dat ze voor de druk* zijn geweken, maar het is ver keerd", aldus Jacobs. JIK,...d KARLSRUHE - Boven de West- demonstratie voorop moet duitse stad Karlsruhe zijn gisteren staan. „Pas als blijkt dat zich intole- twee F-18 gevechtsvliegtuigen van t mT (pagina 15: 'Aardig idee in Wassenaar actie te voere zeggen: als jullie dit doen, dan doen democratie niet met el kaar om. En het handhaven van de openbare orde ter plekke is nog al tijd een zaak van het lokaal gezag", (pagina 5: Boeren niet tevreden met 90 miljoen) i Groningen zijn ook de deuren Dat zie je z r lekkere jacks. Bijvoorbeeld van Tenson of Melka. Melka ÏNSON OwOydÉving E KEUS GEMAKKELIJK rinkels in onder meer Apel doorn, Nijmegen en Delfzijl dicht- gebleven. Bij hoeveel vestigingen het werk is neergelegd, kon de bond vanochtend nog niet precies zeg gen. Voor zo ver bekend is de staking op twee plaatsen, bij een AH-filiaal in Enschede en een winkel C1000 in Groningen, mislukt. Behalve 24 uurs-stakingen, had den er op tal van plaatsen ook werk onderbrekingen plaats. De vak- bond noemt de actie al met al e groot succes. Morgen wordt waarschijnlijk verspreid over het Haarlemmerstraat 149, Leiden hele land bij zeker 20 winkels ge- staakt. Dat aantal kan nog flink op- lopen omdat de regio Amsterdam nog geen besluit heeft genomen over de acties. Voor vrijdag zijn er stakingen aangemeld bij ten minste tien winkels. De staking bij het Wassenaarse AH-filiaal begon vanochtend GRONINGEN (ANP) - Het aantal tal niet-verzekerden met 2 procent, mensen dat onverzekerd in een auto Een groot succes, aldus Frank, of op een motor rijdt is aanzienlijk Door de hoge pakkans is dat per- teruggedrongen. Begin vorig jaar centage het afgelopen jaar nog t bleek ongeveer 8 procent nog z der ke de ander raakte gewond. Hij kwam met zijn schietstoel op een drukke autosnelweg terecht. De brandende wrakstukken van beide toestellen kwamen verspreid over de hele stad terecht. Diverse to's raakten brandweer v en der kleine branden blussen. Twee voorbijgangers, een man en eenl vrouw, raakten licht gewond. De beide toestellen waren afkom- niet de stig van een basis bij Rastatt, bedrijf UTRECHT (GPD) - Eén van de beschadigd. De drie directeuren van het installatie- Karlsruhe moest her bedrijf GTI-holding in Nieuwegein twee medewerkers van de GTI- vestiging in Goes zijn drie weken geleden aangehouden in verband lij oenenfraude die bij het ontdekt. De Utrechtse MANNENMODE der gedaald tot 1,5. Dat percentage verzekering tegen wettelij- komt overeen met ongeveer 90.000 nsprakelijkheid (wa-verzke- kentekenhouders. Van de ongeveer dat per- 6 miljoen auto's in ons land worden 11,5. Dit er jaarlijks 3 tot 4 miljoen gefotogra feerd. Volleybalteam in finale-ronde Mr. Portheine (67) overleden LEIDEN - Op 67-jarige leeftijd is gisteren mr. F. Portheine overle den. Hij overleed in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden aan de gevolgen van een verkeersongeluk dat hem enkele maanden geleden in Amsterdam overkwam. Hij werd aangereden door een auto op een ze- TOKYO (ANP) - De Nederlandse brapad. volleybalploeg heeft zich als beste Mr. Portheine vervulde vele van de groep 'Tokyo' geplaatst voor maatschappelijke functies. Hij was de Finaleronde van de B-wereldtitei- voorzitter van de Leidse VW, voor- strijd in Japan. In het beslissende zitter van het RIO en voorzitter van duel voor de groepswinst werd van- de Vereniging van Vrienden van de ochtend niets heel gelaten van Ja- Pieterskerk. Daarnaast zat hij 18 pan: 3-0 (15-7 15-9 15-5). jaar in de Leidse raad voor de WD Het moet wel heel vreemd lopen en was hij enkele jaren lid WD- wil Nederland kwalificatie voor het Tweede Kamerfractie. A-wereldkampioenschap in Brazi- lië nog mislopen. Vrijdag is de nummer drie van de poule 'Gifu', Spanje, daarin de eer ste tegenstander. Bij winst op dat land is plaatsing voor Brazilië al ze- ring) rond te rijden, centage gedaald tot deelde officier van justitie mr. W.H, Frank bij de rechtbank in Gronin gen vandaag mee. Hij is landelijk coördinator voor de opsporing en vervolging van onverzekerde mo torvoertuigen. Volgens Frank is de forse daling het gevolg van de hoge pakkans en de actie van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) vorig jaar tegen onverzekerd rijden. De Rijksdienst verzond eind februari, begin maart 630.000 brieven aan houders van kentekenbewijzen die volgens de nieuwe geautomatiseerde admini stratie niet verzekerd bleken te zijn tegen wettelijke aansprakelijkheid. In de brief vroeg de RDW de aange schrevenen het bewijs te leveren dat ze het betreffende voertuig in middels niet meer in hun bezit had den of dat ze wel verzekerd waren of alsnog een verzekering gingen slui ten. Een paar maanden later leverde dat al ruim 100.000 nieuwe verzeke ringen op. Ongeveer 125.000 men sen lieten weten dat ze het te verze keren motorvoertuig niet meer in hun bezit hadden en 50.000 mensen bleken wel te zijn verzekerd. Het di recte gevolg van de actie was vol- MOSKOU/WASHINGTON (Rtr/D Eigen Estse munt MOSKOU (RTR) - De Sovjet republiek Estland komt met een eigen munteenheid. De re publiek heeft een buitenland se bedrijf een order gegeven voor het drukken van biljetten met een waarde van 100 mil joen nieuwe kronen. Rain Ots- asson, de president van de bank van Estland, heeft ver klaard dat het drukken vol gende week begint. Litouwen wil volgende winter met een eigen munt komen, de lit. Deze krijgt een koers tegenover de roebel van 1:1. Kom nu in actie voor de beste transactie. Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie Peugeot advertentie op pag. no. 20. TALBOT persofficier van justitie, mr. P. van der Molen, heeft dit vanochtend be vestigd. Vrijdag maakte GTI bekend dat in 1989 bij de vestiging in Goes is ge knoeid met de cijfers. Hierdoor is een netto verlies ontstaan van 10 miljoen gulden. Het bedrijf deelde verder mee dat de bedrijfsvoerders in Goes zijn vervangen en dat de verantwoordelijke directeur in Nieuwegein, hangende een nader onderzoek naar de fraude, zijn werk heeft opgeschort. Over een arresta tie van de drie personen werd niet gerept. Volgens mr. Van der Molen wor den de drie ervan verdacht niet af gedragen btw-gelden in eigen zak te hebben gestoken. Zij hebben alle drie bij hun privé-belastingaangifte inkomsten verzwegen. Het gerech telijk vooronderzoek loopt nog. Me vrouw Van der Molen kon daarom niet zeggen of de verdachten wor den vervolgd. De drie zijn na voor geleiding aan de officier van justitie en de rechtercommissaris vrijgela ten. AMSTERDAM (ANP) - Acteur Ju les Cnoiset wordt niet vervolgd bedreiging en het doen van valse aangifte van diefstal en ontvoering. De geestestoestand waarin Croiset zich bevond toen hij deze feiten pleegde, is voor justitie de reden c niet tot strafrechtelijke vervolging International Zionistic Organisa- over te gaan. tion. De Amsterdamse officier van Croiset heeft een geldbedrag be- justitie Mijnssen te Amsterdam schikbaar gesteld als gebaar tegen- heeft dit vanmorgen desgevraagd over de Joodse landgenoten die hij gezegd. door zijn handelen heeft gekrenkt. De acteur zette december 1987 in Het geld schenkt hij aan de Women België zijn eigen ontvoering in scè- ne naar aanleiding van het toneel stuk Het vuil, de stad en de dood van Rainer Werner Fassbinder dat leer lingen van de Amsterdamse thea terschool in Rotterdam wilden op voeren. Over het vermeende anti semitische karakter van het stuk was grote beroering ontstaan. Met zijn "ontvoering" wilde Croiset de aandacht vestigen op het volgens hem weer oplevende anti-semitis- me. Tegelijkertijd stuurde de acteur dreigbrieven naar een aantal voor aanstaande joodse mensen. gens Frank een daling van het PA/GPD) Moskou heeft zijn drei gement om de energievoorziening maatregelen' te overwegen. De Litouwse premier Proenskie- i gisteravond dat een energie ker. Regen Veel bewolking en vooral in het westen enige tijd regen. Minimumtemperatuur omstreeks 5 graden, middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Wind draaiend van zuid naar oost, matig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wolkenvelden en af en toe regen. Zachter, middagtempera tuur oplopend tot ongeveer 14 graden. 28 PAGINA'S in Waalwijk Gratis Staatslot. Maak kans op een half miljoen Bij aanschaf van 3oo,- Extra "meubel"tijden. PIET KLERKX ©ipiTOL rosv wjhïmm laiïii® Ie weg Waalwijk - Tilburg Litouwen te stoppen nog niet boycot ernstige gevolgen zal heb- uitgevoerd. De leverantie van olie ben voor de rest van de Sovjetun: de raffinaderij van Mazeikiai ging vanmorgen door ondanks de aankondiging dat die om 8 uur plaatselijke tijd gestopt zou wor den. Ook de gastoevoer is nog niet Litouwen is de tweede producent vlees, levert elektrische appara- Ivoor de Sovjet-markt en centra- |n Litouwen zorgen voor stroom groot deel van Noord-Rus- afgesneden. "Niemand weet hier of land en de republiek Wit-Rusland. de dreigementen ook echt worden' uitgevoerd", aldus een woordvoer ster van het Litouw vanmorgen. Vrijciag dreigde Gorbatsjov met De Litouwse president Landsber- gisteren in het parlement nog parlement steeds te geloven dat een dialoog ~^met Moskou mogelijk is. Minister buitenlandse zaken Sjevard- economische blokkade als Li- nadze verklaarde daarentegen dat touwen niet binnen twee dagen de Litouwen alleen onafhankelijk kan wetten zou terugdraaien die het par- worden als het zich houdt aan de lement na de onafhankelijkheids' verklaring van 11 maart heeft aam genomen. Maandag liet Litouwen schrijft, goedkeuring door het Con- weten met Moskou te willen onder- gres van Volksafgevaardigden en handelen, maar desondanks kon- een overgangsperiode van vijf jaar. digde het Kremlin een energieboy- Parlementsleden in Estland hebben cot aan. De Amerikaanse president al gezegd Litouwen te helpen bij Bush liet weten in dat geval 'straf- een economische blokkade. óók om op de hoogte te blijven na terugkeer van een zakenreis Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 26.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 72,40* Ik neem een jaarabonnement f 275,70* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats .Tel. Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1