Recreant dreigt duinen onder de voet te lopen Gemeente juist voordelig uit door 'liefdewerk oud papier' Aardig idee om nu eens in Wassenaar actie te voeren Bijna hele duinrand in regio beschermd gebied VW's moeten onderling beter met elkaar praten Zuid-Holland krijgt miljoen voor uitvoeren van Milieuplan WOENSDAG 18 APRIL 199U REGIO PAGINA 15 REGIO - De provincie Zuid-Hol land krijgt ruim 1 miljoen gulden van het rijk voor de uitvoering van het Nationaal Milieu Beleidsplan (NMP). Minister Alders van milieu heeft hiervoor in totaal 5 miljoen gulden over de proncies verdeeld. Het bedrag is bestemd voor het treffen van een aantal voorberei dende voorzieningen dit .jaar. die nodig zijn voor de feitelijke uitvoe ring in de komende jaren. Provincies kunnen het geld be steden aan extra mensen die zich met vergunmngverflening en hand- hav ing gaan bezighouden. Ook is het de bedoeling dat in elke provin cie een 'NMP-coördinator' wordt aangesteld die erop zal moeten toe zien dat de uitwerking van het plan in de provincie ook daadwerkelijk tot stand komt. Vooreen dergelijke coordinator is per provincie 100.000 gulden uitgetrokken. Werken, slapen, werken. 1890? Personeel van de Wassenaarse AH ging vandaag instaking. WASSENAAR/KATWIJK- /LEIDEN - Nog in de loop van dit jaar nog moet een grootscheeps onderzoek worden gehouden naar de recreatieve belasting van het hele Zuidhollandse duinge bied. Zo'n onderzoek moet inzicht geven in de aard. om vang, intensiteit en sprei ding van de recreatie in de duinen. De provincie Zuid- Holland is bereid financieel aan een dergelijk onderzoek mee te werken. Dit maakte de Zuidhollandse gede puteerde P. van Heemst vanoch tend bekend op het jubileum-sym posium van de Stichting Duinbe houd in Leiden. Meijendel, het duingebied tussen Den Haag en de Wassenaarse Slag, is een typisch voorbeeld van zo'n natuurgebied dat door de recreatie in het gedrang komt, aldus Barbara van Agt van de Stichting Duinbe houd. Vooral de toegang tot de vallei van Meijendel krijgt het tijdens de weekeinden zwaar te verduren. Mensen moeten met de auto bijna twee kilometer het gebied inrijden om erachter te komen dat de par keerplaatsen vol zijn. Bovendien moeten verschillende categoriën weggebruikers van één pad gebruik maken en dat leidt vaak tot conflic ten. Het pad tussen Scheveningen en Katwijk wordt zowel door toer- fietsers als racefietsers en wande- Provincie trekt geld uit voor onderzoek naar druk op duinen laars gebruikt, waardoor deze groe pen vaak hinder van elkaar onder vinden. Een ander probleem zijn de loslopende honden: jaarlijks wordt alleen al-in de vallei Meijendel onge veer 10.000 kilo hondepoep achter gelaten. Zij pleitte ervoor de druk op de vallei Meijendel te verminderen door het toerisme meer naar de ran den van Meijendel te verplaatsen. "Dit komt neer op het verplaatsen van een deel van de recreatiedruk van de vallei naar de binnenduin- j-and bij parkeerplaats 'de Kuil' en een klein deel naar een gebied net buiten de duinen". Ook zou deze parkeerplaats twee keer zo groot moeten worden om te voorkomen dat de aan Meijendel grenzende woonwijk wordt volge- parkeed. Tevens zouden in het ge bied Groenendaal, dat vrijkomt door herinrichting, honderd par keerplaatsen moeten worden aan gelegd. Bovendien is volgens Van Agt verbetering van dé bereikbaar heid van Meijendel met het open baar vervoer zeker geen luxe. Door parken in Wassenaar en Den Haag voor honden open te stellen zou het hondepoepprobleem in Meijendel kunnen worden opge lost. 'Een verbod voor honden in het hele gebied is op korte termijn niet haalbaar. Maar het is op z'n minst wel opvallend dat honden worden toegelaten in een natuurgebied, maar niet in een groot aantal Wasse naarse en Haagse parken'. Berkheide "Den Haag heeft onlangs het 25-ja- rig jubileum gevierd van haar ver zuim een bestemmingsplan te ma ken voor het Haagse deel van Meij endel", aldus A. Salman van de Stichting Duinbehoud tijdens het symposium. Salman zei ook graag eens met de gemeente Wassenaar te willen praten over de vraag hoe kan worden voorkomen dat Defensie opnieuw munititebunkers gaat bouwen in het munitielopslagter- rein 'De Kom', een van de meest kwetsbare en mooie stukjes van Berkheide. Ook hij pleitte voor buf ferzones voor de eerste opvang van de recreatie. Deze zones moeten bij voorkeur buiten de duinen worden aangelegd. Vier van dergelijke zones moeten er volgens hem komen in: Noordwijk Noordduinen nu trimbanen), de strook grenzend aan de binnenduinrand langs de Coe- penduinen, waar het binnenduinge- bied te druk wordt vanuit de woion- wijken Rijnsoever in katwijk en Vinkenveld in Noordwijk, tussen Berkheide en de nieuwe wooning- bouwlokatie Zanderij en het gebied Groenendaal langs de Landschei- dingsweg. Salman pleitte tevens voor meer controle in de duinen, waar de rust gebieden voor het wild in gevaar zijn door loslopende honden, mo torcrossers en mountainbikes. "Dat kan enerzijds door politie-inzet, an- derszijds misschien ook door ba nenplannen in het kader van de so ciale vernieuwing. Er zjn niet alleen meer mensen op de tram en in wij ken nodig, maar óók in het duin". Zowel Van Agt als Salman zeiden natuurbehoud niet alleen een zaak van het Rijk, maar ook van provin cie en gemeenten te achten. Gedeputeerde Van Heemst voor spelde dat de recreatiedruk de ko mende jaren sterk zal toenemen. Het beleid moet volgens hem op die ontwikkelingen worden afgestemd: "Gelet op de wenselijkheid de auto mobilist terug t dringen en de recre atie dicht bij huis mogelijk te ma ken, zal de natuur in de duinen on der druk komen te staan. Maar de recreatiedruk is een probleem van betrekkelijke omvang en het is een beheersbaar probleem. Twee be dreigingen van de duinen zijn nog groter dan de recreatie: de milieu omstandigheden en de waterwin ning. Ook bij een goed natuurbeleid voor de duinen blijft het mogelijk ruimte te bieden aan recreatie en toerisme". (vervolg van pagina 1) WASSENAAR - Een oudere Was senaarder keek misprijzend toe ter wijl het personeel van de Albert Heijn-winkel vrolijk zingend en in polonaise langs de gesloten ingang trok. "Daar heb je dan 30 jaar voor gewerkt! Ik schaam me dood", riep hij, en hij liep boos verder met zijn boodschappentas. De FNV'er die hem met een stapeltje pamfletten achterna ging, wimpelde hij korze lig weg. "Schiet op met je folders". De man was vanochtend één van de weinige klanten die absoluut geen begrip kon opbrengen voor de staking bij die de FNV vandaag heeft uitgeroepen bij de Albert Heijn-vestiging aan het Wassenaar se Stadhoudersplein. De meeste an deren haalden slechts hun schou ders op en liepen vervolgens snel naar de overkant van het plein om de kleine kruideniers met hun komst te verblijden. En een enke ling was zelfs vol lof over de actie van de bond. "Prima werk, ga zo door jongens", riep deze klant, ter wijl hij verheugd zijn duim opstak. Overigens bleek deze man zélf een winkel te hebben, en ook allerminst gelukkig te zijn met de verlenging van de sluitingstijden. De AH aan het Stadhoudersplein was éen van de winkels die de Dien stenbond en Voedingsbond van de FNV vandaag hadden uitgekozen voor prikacties tegen de voorgeno men wijziging van de Winkelslui tingswet. Net als op een groot aantal plaatsen in met name het noorden en oosten van het land, legde het personeel van het Wassenaarse fili aal het werk een dag neer. Districts bestuurder Janny Veltman toonde zich vanochtend tevreden over de actiebereidheid van personeel daar. Van de 40 werknemers gingen er slechts 6, voornamelijk kaderleden, aan het werk. "En met z'n zessen kunnen ze de zaak niet laten draai en. Dus is de staking compleet". Gezellig De FNV had geen bijzondere reden om juist in Wassenaar actie te voe ren. "Ach, in deze gemeente ge beurt nooit zo veel. Dus het leek ons wel aardig om juist hier eens aan de slag te gaan". Dat Albert Heijn het moest ontgelden, heeft wél een spe ciale oorzaak. Deze winkelketen wordt door de bonden gezien als het kwade genius achter de verlenging van de winkelsluitingstijden. Om het leed voor het personeel een beetje te verzachten, is AH overi gens bereid een vierdaagse werk week in te voeren. Dat aanbod heeft de actiebereidheid van de werkne mers echter niet verminderd. "Het klinkt mooi. In de praktijk komt het er echter op neer dat men sen de ene week vier dagen, en de week daarop vijf dagen tot half ze ven moeten werken. Bovendien zijn de meeste werknemers part-timers en die schieten niets op met een vierdaagse werkweek", aldus vak bondsbestuurder Veltman. Het Wassenaarse winkelperso neel beschouwde de staking van ochtend als een gezellig uitje. "Ik vind het wel lekker zo. Het is weer eens wat anders", meende verkoop ster Mia Noordover. Dat er een paar personeelsleden toch de winkel zijn ingegaan, vindt ze geen punt. "Die mensen zijn niet georganiseerd, dus ze kunnen moeilijk staken. En ach, met z'n zessen kunnen ze toch niets doen". eVerkoper B. Wensveen vindt het overigens belachelijk dat Albert ndaag officieel tot beschermd natuurgebied i Stichting Natuur en Milieu bepleit ophalen oud papier: LEIDEN/REGIO - Het advies van de Vereniging van Neder landse Gemeenten om de subsi die op het inzamelen van oud papier stop te zetten, heeft al leen maar afwijzende reacties opgeroepen. Niet alleen de ge meenten zien het stopzetten van de subsidie als een slechte zaak. ook tal van instanties zoals de stichting Natuur en Milieu. Konsumenten Kontakt, de Nederlandse Vereniging van Groothandelaren in Papieraf- vallen en het ministerie van milieu zien niets in het VNG- voorstel. Er is geen enkele gemeente in de Leidse en Alphense regio die er over denkt de subsidie op oud papier af te schaffen. Het her gebruik van oud papier is niet alleen uit oogpunt van milieu, maar ook om financiële redenen een goede zaak, vinden de ge meenten. .Vis het oud papier niet wordt opgehaald, wordt het met de vuilnisman meegegeven en moet hel worden verbrand. Dat kost tussen de 100 en 130 gulden per ton. "Keer je acht cent per kilo als vast subsidie bedrag uit. dan verdien je er nog op", zei directeur Logtenberg Volgens de stichting Natuur en Milieu komen de gemeenten voor fors hogere kosten te staan als al het oud papier weer met de vuilnisman wordt meegege ven. Het reinigingsrecht voor de bewoners zou omhoog moeten om de kosten te dekken. De gemeenten gaan er prat op dat zij de inzameling van afval in eigen hand houden, aldus A. Klingenberg van stichting Na tuur en Milieu. Volgens hem be seft de VNG niet dat gemeenten juist voordelig uit zijn met de inzameling van oud papier door het "liefdewerk oud papier" van vrijwilligers. Nederland haalt 55 procent van zijn oud papier op, meer dan waar ook ter wereld. Maar dpor de grote invoer van onverwerkt oud papier uit met name de Bondsrepubliek en de Verenig de Staten is de prijs gedaald tot een cent per kilo. De VNG heeft in haar advies ook voorgesteld dat het rijk de verantwoordelijkheid voor het inzamelen oud papier moet ne men. Ook dit voorstel van de be- langenclub van gemeenten wordt algemeen afgewezen. Een woordvoerder van het mi nisterie van milieu: "Huisvuil moeten de gemeenten inzame len, dat is geen taak voor ons mi nisterie". Konsumenten Kontakt (KK) noemt het advies van de VNG aan gemeenten om de subsidie op het inzamelen van oud papier stop te zetten "onbegrijpelijk". KK verwijst naar een onder zoek in de 72 grootste Neder landse gemeenten, dat de orga nisatie samen met Humanitas heeft gehouden. In bijna drie kwart van de plaatsen bleek de gemeente zelf niet actief bij de oud-papierinzameling. Vereni gingen spelen dan ook een cru ciale rol bij de inzameling, al dus KK. Het stopzetten van de subsidiëring leidt er volgens KK dan ook toe dat de geschei den inzameling in veel gemeen ten niet meer zal plaatsvinden. Konsumenten Kontakt zal de VNG vragen het advies in te trekken. Bij de VNG was vandaag nie mand bereikbaar om te reage ren om de afwijzende reacties op haar advies. REGIO - De Noordrand Noordwijk, Meijendel en de Coepelduinen tus sen Katwijk en Noordwijk staan op de nominatie beschermd natuurge bied te worden. Voor de Noordrand Noordwijk is daartoe al de wettelij ke aanwijzingsprocedure in gang gezet, terwijl voor de andere gebie den voorbereidingen gaande zijn. J.B. Pieters, plaatsvervangend di recteur-generaal landelijke gebie den en kwaliteitszorg van het minis terie van landbouw, natuurbeheer en visserij, maakte dit vanochtend bekend tijdens het symposium van de stichting Duinbehoud in Leiden. Pieters kon ook mededelen dat het duingebied Berkheide, tussen Katwijk en Wassenaar, vandaag of ficieel beschermd gebied is gewor den. Als bewijs daarvan overhan digde hij een exemplaar van de mi nisteriële beschikking aan de voor zitter van de stichting Duinbehoud, H. Udo de Haes. Met de aanwijzing als beschermd natuurgebied valt Berkheide onder het Natuurbeleidsplan (NBP) waar van de ecologische hoofdstructuur de ruggegraat vormt. Onderdeel hiervan is onder meer de sluftervorming. Gekeken wordt naar mogelijkheden om in Neder land meer slufters te laten ontstaan. Sluftervorming is de op natuurlijke wijze verplaatsing van duinen meer landinwaarts. Volgens Pieters zou in Berkheide sluftervorming moge lijk zijn. Ook het deelproject 'verstuivin- 1 gen' wordt bij wijze van experiment al toegepast in het duingebied 'De Blink' in Noordwijk. Daarbij wor den de mogelijkheden verkend voor het stimuleren van natuurlijke verstuivingsprocessen, die een we zenlijke rol spelen bij de duurzame instandhouding van natuurlijke systemen. In het kader van de Natuurbe schermingswet, waaronder Berk- Heijn ooit heeft ingestemd met de verlenging van de sluitingstijden. "Nu kun je je sportvereniging of avondcursus al vergeten omdat je veel te laat thuis bent. Dat wordt straks nog veel erger", verklaarde hij vanochtend. Hij gelooft niet dat de maatregel ooit één extra arbeids plaats oplevert. "Albert Heijn kan nu al nauwelijks voldoende perso neel krijgen". Een voorbijgangster, die even stilhield om de camera-ploeg van het NOS-programma 'Lopend Vuur' gade te slaan, was het niet met hem eens. "Ik snap het pro bleem eigenlijk niet", verklaarde ze in een keurig Wassenaars accent. "Overal in het buitenland kun je 's avonds na zessen nog in winkels te recht. Waarom kan dat hier niet?" Maandag overleg met NBT heide nu valt, is het streven erop ge richt om de waterwinning aan ban den te leggen. Daarbij wordt geke ken of oppervlakte-infiltratie kan plaats maken voor de minder belas tende diepte-infiltratie. De gevol gen van de waterwinningsactivitei ten voor Berkheide zijn aanzienlijk geweest. Zolang het nog niet moge lijk is op diepte-infiltratie over te gaan, is het volgens Pieters drin gend gewenst dat de kwaliteit van het infiltratiewater wordt verbe terd, dat bestaande slibdepots wor den verwijderd en dat slib en ande re afvalstoffen buiten Berkheide worden opgeslagen. Pieters wees er ook op dat zijn mi nisterie ernaar streeft de mogelijk heden voor de recreanten te benut ten, maar tegelijkertijd de negatieve aspecten van die recreatie te ver minderen. Volgens hem zal het in elk geval nodig zijn om een verdere zonering te bewerkstelligen: naast gebieden waar de recreant zich vrij kan bewegen, zullen er rustgebie den voor het wild moeten worden ingesteld. Hij zei verder te rekenen op de steun van provincie en ge meenten bij de bescherming van natuur en landschap in de duinen. Lezingen cultuur en media LEIDEN - 'Cultuur en media' is het onderwerp van een lezingencyclus die de afdeling Leiden van de Vere niging voor Onderwijs, Kunst en Wetenschap op de donderdagavon den 26 april, 3, 10 en 17 mei houdt. De cyclus wordt op 31 mei afgeslo ten met een forum waarin vertegen woordigers van de culturele en de media-sector met elkaar over het thema zullen discussiëren. Alle activiteiten zullen zijn in het Academiegebouw, Rapenburg 73. Leiden. Voor meer inlichtingen kan men contact opnemen met Oliva van Veen, telefoon 071-122275. NOORDWIJK/BODEGRAVEN- /LEIDSCHENDAM - Het Natio naal Bureau voor Toerisme (NBT) en de Algemene Nederlandse Vere niging voor VW's (ANW) praten maandag over de vraag hoe kan worden voorkomen dat vakantie gangers op hoogtijdagen honderd kilometer van de plek waar zij wil len verblijven aan een bed moeten worden geholpen terwijl in de di recte omgeving nog slaapplaatsen zijn. Het paasweekeinde was daar sprake van. De VW in Amsterdam bracht gasten onder in Friesland en de VW in Noordwijk week in twee gevallen uit naar Hilversum en Amersfoort, omdat de Leidse regio met Pasen eivol zat. Het NBT signa leerde de feiten en uitte nogal wat kritiek aan het adres van de VW's. En die is Wim Rovers van de VW in Noordwijk in het verkeerde keel gat geschoten. Daarom kaatst hij het balletje terug naar het NBT. Ro vers zegt dat dit bureau een jaar of zes geleden een uitwijkregeling af schafte die goed werkte. Een rege ling die op dagen dat het nodig is best uit een bureaulade mag wor den gehaald, vindt hij. Op drukke dagen, zoals het paasweekeinde, hebben de VW's geen tijd om alle hotelletjes en pensions in de omge ving af te bellen of er nog bedden vrij zijn. Rovers meent dat dit een taak is voor het NBT en niet voor de VW. Het NBT vindt juist thuis ho ren bij de VW. Rovers: "De VW's krijgen nu de zwarte piet toegespeeld. Krijgen de schuld dat toeristen ver weg onder dak werden gebracht. En dat ervaar als heel onsmakelijk. We zijn met Pasen tot laat in de weer geweest en dan wordt VW's zoiets aange smeerd. Nee, het laatste woord is daarover zeker nog niet gezegd". Rovers spreekt zelfs van een het ze die nu tegen de VW's op gang is gekomen. Niet terecht, zegt hij, om dat er geen mensen nodeloos ver zijn weggestuurd. Het NBT moet de hand in eigen boezem steken, vindt de VW-directeur in Noordwijk. "Men wist dat de bollen in bloei stonden en dat De Keukenhof Veel kleur had. Dan kun je op je vingers natellen dat daar veel toeristen op af komen. Er was een goede regeling. Als het NBT de bureaulade had opengetrokken en die uitwijkrege ling eruit had gehaald, was er niets aan de hand geweest". Frist Kamsteeg van het NBT vindt dat de VW's hun eigen zaak jes moeten regelen. Zij en de hotel- lerie hebben daar baat bij, stelt hij. Vooral de onderlinge communica tie tussen de VW's ten tijde van toeristische piekdagen moet wor den verbeterd. Zo kan worden voor komen dat gasten onnodig ver weg aan een bed moeten worden gehol pen. Dat gebeurde met Pasen in de Randstad terwijl veel vakantiegan gers in kleinere plaatsen in weste lijk Nederland onderdak hadden kunnen worden gebracht, zegt het NBT. De ANW stelt dat er goed overleg wordt gevoerd en dat er geen problemen zijn zoals de NBT die signaleert. De bewering dat kleinere hotels met Pasen onbeslapen bedden had den, gaat in elk geval op voor hotel De Sluis in Bodegraven. Een klein hotel met maar vijf kamers waarvan er op tweede paasdag vier onbezet bleven. De eigenaar schuift de schuld daarvan niet volledig in de schoenen van de VW. "Zelf', zegt hij, "had ik ook het inititief kunnen nemen om de VW te bellen". De hotellier heeft zich daarom voorge nomen dit in voorkomende geval len ook te doen. De VW belt hem overigens nooit. Onderling zouden ze een beter contact moeten onder houden, stelt hij. Voorlopig is de ho tellier er zo'n duizend gulden bij in geschoten op tweede paasdag. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - INGEZONDEN. De tentoonstelling der werkstuk- ken van de wedstrijden voor handwerkslieden heeft doen zien dat er hier nog wel flinke werk lieden gevonden worden: het in- gezondene ziet er over het alge meen uitstekend uit. De Uitvoe rende Commissie heeft eer van haar werk en heeft gedaan wat zij kon om deze tentoonstelling zóó te makendat ieder er door bevredigd wordt. De Commissie tracht tevens zooveel mogelijk de werklieden schadeloos te stelleii door hunne werkstukken voor de verloting aan te koopenhetgeen een uitmuntend idéé is; doch al les kan zij niet aankoopen; van daar dat ik een beroep doe op de burgerij om haar te steunen door ook eenige aankoopen voor zichzelven te doen:, er zijn o.a. nog gangbanken te koopwelke ieders gang zullen verfraaien. Vijftig jaar geleden: Het dorpje Pijnacker (tus- schen Rotterdam en Den Haag) kan sinds den afgelopen nacht niet meer bogen op een reeds van langen tijd her dateerende be zienswaardigheid. De scheve to ren, die uit de twaalfde eeuw da- teert, is in stukken gevallen. Vooral de laatste jaren maakte men zich bezorgd over de eventu- eele gevolgen van het steeds meer gaan overhellen. Vandaar dat het gemeentebestuur den ge meente-architect opdracht gaf om den toren te stutten. Dit ge schiedde dan ook door het aan brengen van een betonnen voet waardoor de toren werd inge- hulst en juist dezer dagen was men met dit omvangrijke werk gereed gekomen. Reeds de vorige week constateerde men dat de to ren thans naar de andere zijde ging overhellen, waarna men meteen begon om het gevaarte ook van dien kant te stutten. Het blijkt nu tevergeefs te zijn ge weest. Met donderend geraas is de toren vannacht ingestort. Winkelpersoneel Albert Heijn houdt deur hele dag dicht

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15