TAD LEIDEN 'Gemeente krijgt een flinke schadeclaim' Vereniging Koninginnedag wil groeien tot 10.000 leden Bewoners willen sluiting terras café Nova Passage Gevoelig verlies gemeente Leiden in schouwburg-affaire LEIDSCH DAGBLAD Adjunct schouwburg wint rechtszaak Bluesnacht in 't Spoortje Opinie s LEIDEN - "Dit is de meest gunstige uitspraak die de heer Kagie kon krijgen", zo stelt de advocaat van de ad junct-directeur van de Leid- se Schouwburg, mr. M. Vis ser. Kagie zelf was uiterst verheugd. Begrijpelijk, zo benadrukt zijn advocaat: "Bijna alle eisen zijn door de rechter toegewezen". Hij acht nu de weg vrij voor het indienen van een flinke schadeclaim bij de gemeen te. i rechtszaak die hij veel het gaat, is vooralsnog ondui delijk, zegt Visser. "We moeten de staat nog opmaken. De claim kan een heleboel posten omvatten. Pe riodieke salarisverhogingen die hij nu niet krijgt, een vergoeding voor de immateriële schade", somt Vis- vertelde de gemeente dat de 132.000 gulden geen rol had gespeeld in het ontslag. "In de correspondentie over deze zaak blijkt dat de gemeen te de feiten en omstandigheden rond de verduistering van de 132.000 gulden wel degelijk heeft la- r op. "Als de heer Kagie merkt dat ten meewegen. Dat blijft dus i Kagie heeft hij door het handelen van de ge meente nergens meer aan het werk kan, zal de immateriële schade al leen maar toenemen". Een bodemprocedure duurt ove rigens op z'n minst anderhalf jaar. Zolang moet de gemeente Leiden in ieder geval het salaris van Kagie doorbetalen. Zonder dat de ad junct-directeur zijn oude functie weer opneemt. De rechter heeft na- ielijk bepaald dat de arbeidsvt tegen zijn ontslag door de gemeente houdingen bij de schouwburg zoda- Leiden had aangespannen bij de ambtenarenrechter gewonnen. Om streeks twee uur gistermiddag deed de rechter uitspraak. Nagenoeg alle werden toegew< nig zijn verstoord dat Kagie daar op dit moment zeker niet aan de slag kan. Daarbij overwoog de rechter ook dat er op dit moment nog steeds LEIDEN - De Algemene Leden twistpunt" Schouwburgdirecteur Frans Boe len heeft geen behoefte om te reage ren op de beslissing van de ambte narenrechter. Boelen: "Ik wil me nu alleen nog maar beperken tot de or de van de dag". WBL-vergadering over huismeesters maand uitgesteld justitieel onderzoek loopt r vergadering van de Woningbouw- De adjunct-directeur werd half Kagie, omdat hij wordt verdacht vereniging Leiden (WBL) is met e maart door de gemeente Leiden ontslagen nadat hij daarvoor enkele maanden was geschorst in de zoge naamde schouwburgaffaire. De ge meente Leiden reageert uiterst kort op de beslissing van de ambtena renrechter. "We hebben kennisge nomen van de uitspraak. We gaan nu de bodemprocedure voorberei den". is het enige dat de officiële •woordvoerder van de gemeente, O. Scheepbouwer, kwijt wil. Mr. Visser zei in een reactie de uit spraak als 'een signaal' te zien. "Het is voor de mensen in de stad een sig naal dat het allemaal niet zo zwart wit ligt als de gemeente voorstelt. Dat de beschuldigingen allemaal ter met niet zo hard zijn als de gemeente wil doen geloven", aldus Visser. Tegen de beslissing van de amb tenarenrechter is geen hoger be roep mogelijk. Het gaat om een voorlopige beslissing in afwachting van de zogeheten bodemprocedure, waarbij de zaak uitgebreid wordt bekeken. In die procedure zal Kagie een forse schadevergoeding eisen, omdat zijn goede naam en eer is aangetast door het ontslag. Om hoe- erduistering van 132.000 gulden. Hij ontkent de verduiste ring. In de uitspraak stelt de rechter moet nadrukkelijker dat de verduistering niet is meegenomen in zijn beslis sing. Daarmee behoudt de gemeen te Leiden de mogelijkheid om bij een eventuele veroordeling van Ka gie door de strafrechter hem op nieuw disciplinair te straffen. Advo caat Visser erkent dat: "Een veroor deling zou een nieuw feit zijn, maar dat is niet aan de orde". Maar de advocaat benadrukt op LEIDEN - De gemeente is gisteren begonnen met werk zaamheden aan het riool onder de Witte Singel. Over een afstand van 60 meter worden geheel nieuwe buizen maand uitgesteld. Tijdens deze bij eenkomst, die oorspronkelijk op het programma stond voor 25 april, beslissing worden geno men over de aanstelling van huis meesters in de Slaaghwijk. Omdat het nog steeds onduide lijkheid is of de gemeente financieel wil bijspringen hebben bestuur en Op andere plekken tussen de Zoeterwoudse Singel en directie van de WBL gevraagd de de Lammenschansweg konden vaak oude buizen met vergadering met een maand uit te elkaar worden verbonden door de losliggende ui te in stellen. den te verbinden via een plastic omhulsel, ook wel Volgens WBL-beleidsmedewer- 'kous' genoemd. Aan de Witte Singel is dit onmogelijk ker P. Rutgers stuitte dit niet op omdat de buizen zo zijn verzakt dat ze totaal ongelijk verzet van de leden. De bijeen- liggen en niet zijn te verbinden. dat hij het met dit onderdeel van de komst wordt nu eind mei gehou- Het werk neemt ongeveer zes weken in beslag. Een uitspraak van de ambtenarenrech- den, een exacte datum moet nog woordvoerder van de gemeente verklaarde vanoch- Tijdens de zitting worden vastgesteld. tend dat het een vrij arbeidsintensieve klus is omdat het riool ter plaatse ongeveer 5 meter diep ligt. Daarom wordt het ook een vrij kostbare operatie: de vervan ging van de buizen kost ongeveer twee ton. Overigens kunnen de omwonenden gewoon gebruik maken van hun kranen en toiletten. Het afvalwater wordt afgevoerd via een nevenriool. Als de werkzaamheden zijn afgerond wordt in eerste intantie een klinkerlaag aangebracht, in de loop van de zomer komt er een nieuwe asfaltlaag over de rijweg. De Singelloop van vrijdag 27 april kan gewoon doorgaan. De lopers worden over het trottoir gestuurd, de volgwagens worden een stukje omgeleid. LEIDEN - In buurthuis 't Spoortje wordt zondag 29 april op maandag 30 april een bluesnacht gehouden. Er treden twee groepen en een solo gitarist op. De nacht is georgani seerd door de Stichting Sociaal- Kultureel Werk De Zevensprong. Om 22.30 uur staat de Chris Koe- nenband op de planken. Koenen speelt regelmatig in het Leidse café circuit. Vanaf 24.00 uur is de in De nemarken wonende Amerikaanse bluesgitarist Michael de Jong te ho ren. Hij speelde verschillende keren met artiesten als Jimmy Reed en John Lee Hooker. De nacht wordt afgesloten met een optreden van Blues Connec tion. Bij deze band speelt onder an deren Eelco Gilling, die driejaar in Golden Earring speelde. Onlangs verscheen de eerste cd van de band. De bluesnacht in 't Spoortje be gint zondagavond om 22.00 uur. Het einde wordt verwacht op maadag- ochtend rond 3.00 uur. De toegangs prijs bedraagt 12,50 gulden. In de voorverkoop bij Holverda aan de Beatrixstraat 23 en de Leidse Strip shop aan de Aalmarkt 4 kosten de kaarten een tientje. Leidse manifestatie 'Armoede is om-echt' LEIDEN Op 12 mei wordt in Lei den de manifestatie 'Armoede is on recht' gehouden. De actie valt in twee delen uiteen. Eerst wordt er een stille tocht gehouden vanaf de Groenoordhallen naar het Antonius Clubhuis. Daarna volgt een bijeen komst in hetzelfde clubhuis waar 25 Leidse instellingen en belangen groepen hun werk en visie op ar moede presenteren. Bezoekers wordt voorlichting ge geven over kwijtschelding van on- roerend-goedbelasting en het aan vragen van bijzondere bijstand. Ook heeft er een ruilbeurs plaats. Cheque van 2500 gulden voor nieuwe speel-o-theek LEIDEN - Een vertegenwoordiger LEIDEN - De Vereniging Ko ninginnedag Leiden wil probe ren 10.000 nieuwe leden te wer ven. Het bestuur denkt dit te kunnen bereiken door een bete re reclame. De plannen voor de ledenwerfactie werden gisteren bekend gemaakt tijdens de pre sentatie van het programma 250 Sulde" overmaken op de reke- bijeenkomst werd gehouden in het café Annie's Verjaardag. ning van de vereniging. Tot zijn 32 ondernemingen sponsor ge worden. Het bestuur wees er op dat in omlig gende gemeenten gemiddeld onge veer twaalf procent van de bevol king lid is van de plaatselijke Oran- betekenen Leiden ongeveer 12.000 le den kunnen zijn. "Maar met 10.000 ook al heel tevreden", bena drukte voorzitter A. van Houdt. Momenteel telt de ledenlijst van de vereniging ongeveer Het bestuur wijt dit aan eigen vermogen. "Er zijn genoeg i die lid willen worden, maar we heb ben nooit duidelijk gemaakt bij wie ze moeten zijn. Daaraan moeten we ij u ci. j- echt iets doen", aldus van Houdt. veriegenwooraiger jeverenieieine Dat; het Komitee Kinderpostzegels pr ingTgpi/pn onm overhandigt donderdag 19 april een cheque van 2500 gulden aan het be- -- stuur van de nieuwe speel-o-theek Klapstuk. De uitreiking heeft plaats in het gebouw van Stichting Welzijn aan de Breestraat 117. De speel-o-theek gaat 11 mei offi cieel draaien. De instelling is ge opend voor kinderen uit de binnen stad en voor. gehandicapte kinde- In verband hiermee de uitbreiding van evenementen in het centrum. Zeker is dat bij het Stadhuisplein een kindervrijmarkt en een sportmarkt worden gehou den. Aan het laatste programma-on- Voorts ontvangt de vereniging derdeel werken verschillende Leid- sportclubs mee. De kindervrijmarkt is een voor- bestuur ongeveer 14.000 gulden per zichtige test voor een gewone vrij jaar tot zijn beschikking. Met dit markt. De organisatie is een tikkel- gëld worden de buurtverenigingen tje huiverig voor het volledig vrij la- gesponsord die actief zijn op Konin ginnedag. Tevens worden de menten taald. de straatverkoop. "We wil len geen Amsterdamse toestan- het centrum ervan be- den". Dit jaar zijn 97 plaatsen be schikbaar voor kinderen tot 16 jaar. ten vlaggen. Om de mensen hiertoe aan te zetten heeft de organisatie een prijsvraag uitgeschreven. In het stratenboek zijn enkele straatna men geprikt. Medewerkers van de vereniging gaan daar op 30 april kij ken en schrijven op bij welke huis nummers wordt gevlagd. Alle geno teerde nummers gaan in een hoed en daaruit worden 16 nummers ge trokken. De winaars gaan aan de haal met een van de 16 prijzen die in waarde oplopen tot ongeveer 200 gulden. Indien het bedrag hoger wordt Er wordt in de gaten gehouden het geschikt is voor gebruik door 1 minder valide kinderen. Klapstuk wordt ondergebracht in het gebouw van buurthuis In de Vrolijcke Arke in de Pieterskerk- choorsteeg 15 en is een initiatief vereniging een kraampje door een toenemend aantal leden sponsors, wil de vereniging zowel in de wijken als in het centrum meei geld in de evenementen pompen. "Mensen denken vaak dat wij alleen maar meer activiteit willen centrum, niets is minder ook werkelijk gaat om verkoop door de jeugd, zodat niet de een of waaruit 45 jaar geleden voedselpa- voorbijgangers informatie kunnen bestuur vindt het werk i ten z het lidmaatschap. Verder wordt wederom een spon soractie gehouden voor bedrijven. Er wordt gezocht naar firma's die de Stichting Buurtwerk B.nnen- ^^s een tedrag blij Huiverig Dit jaar is voorzichtig begonen met andere professionele verkoper zijn aren kan slijten. De organisatie kondigde onder het voorbehoud een optocht door het yaar. Het centrum aan van Circus Renz. Het is de buur- nog niet helemaal zeker dat dit eve- ■reselijk nement ook werkelijk doorgaat, dat hangt onder meer af van de gezond heid van de dieren. Een ander programma-onderdeel de actie om meer Leidenaars te la- ketten werden gedropt. In de toe stellen zitten enige Poolse, Ameri kaanse en Canadese vliegeniers die indertijd verantwoordelijk waren voor de droppingen. Op verschil lende plaatsen in de stad organise ren café-exploitanten eigen evene menten. Zo treedt op het waterpodi um bij Annie's Verjaardag bij voor beeld de Amerikaanse disco/soul- formatie The Trammps op. LEIDEN - De exploitanten van café Fandango aan de Nova Pas sage bij het Noordeinde willen hun terras gewoon open houden. Ze menen hierop recht te hebben omdat het al vijfjaar naast het ca fé draait met terras. Het idee om het terras te overdekken is defini tief naar de prullenbak verwezen. Nadat B en W vorig jaar toe stemming verleenden voor de overdekking, wezen enige omwo nenden er op dat ze al jaren te lij den hebben van 'onaanvaardbare geluidshinder'. Ze maakten be zwaar tegen de vergunning om dat in het bestemmingsplan voor de Nova Passage niet wordt ge rept over horeca-bestemming. Eind februari weigerde de ge meente alsnog een bouwvergun ning. De exploitanten hebben Zich neergelegd bij deze beslissing. "We hebben helemaal geen zin in een langdradige beroepsprocedu re waarbij we de buurt tegen ons in het harnas jagen". M. de Goe de, mede-exploitante van het café bestrijdt overigens dat er geen ho- recabestemming zit op het ge deelte Nova Passage waar nu het terras staat. "Op het stadsbouw- huis liggen tekeningen waarop de terrasgrens door een stippellijn tje exact is aangegeven". Een aantal omwonenden is niet tevreden met de toezegging dat het terras niet wordt overdekt. Ze hebben politie en gemeente ge vraagd op te treden tegen het hui dige onoverdekte terras bij het ca fé. Dit omdat eigenaar B. Walen kamp niet in het bezit is van een terrasvergunning. Woordvoerder R. Verplancke van de directie ruimtelijke orde ning verwacht dat dit niet zal ge beuren. Hij bevestigt dat Walen kamp nog geen vergunning heeft voor een terras. Maar de exploi tant heeft een tijd terug wel een vergunning aangevraagd. Toen is afgesproken dat hij al vast een terras mag neerzetten als hij zich maar houdt aan de regels over geluidsniveau en sluitings tijden. Vooralsnog is er voor de gemeente geen enkele reden om op te treden tegen de tafeltjes en stoeltjes van Fandango in de No va Passage. Mede-exploitante M. de Goede ziet ook niet waarom de buurt zo moeilijk doet over het terras. "We hebben goede afspraken gemaakt met onze naaste buren, met wie we dan ook nooit problemen heb ben. Verder is enige mensen voor ze hier kwamen wonen verteld dat er een terras op het plein zou komen. Dat vonden ze toen ken nelijk geen probleem". De bewoners hebben tevens bezwaar aangetekend tegen de bouw van een ptt-kabelverdeler- huis aan de achteringang van de woningen aan de Nova Passage en de Oude Varkenmarkt. Ze vin den dat het ptt-gebouwtje net zo goed op een andere plaats kan worden neergezet. De omwonen den wijzen er op dat het gebouw ten koste gaat van het nodige groen. Voorts vrezen ze een afna me van uitzicht op het plein. Hier door is het voor omwonenden niet meer mogelijk op het plein te kijken, de sociale controle neemt in zo'n situatie af. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft een gevoelige nederlaag ge leden in de schouwburgaffaire. De beslissing van de ambtenaren rechter om het ontslag van ad junct-directeur Kagie te schor sen, is hard aangekomen. Een nieuwe Daey-Ouwensaffaire lijkt in het verschiet te liggen. door Henny van Egmond Daey Ouwens, de oud-direc teur van de Groenoordhallen, werd in de jaren zeventig ten on rechte ontslagen. Het kostte de gemeente uiteindelijk meer dan een miljoen gulden, omdat Daey Ouwens na een jarenlange juridi sche strijd niet terugkeerde in zijn oude functie maar wel het sa laris behield en een schadever goeding kreeg toegewezen van de rechter. Het gisteren door de ambtena renrechter uitgesproken oordeel over de zaak-Kagie is hard en dui delijk. De drie feiten, waarvan Kagie werd beschuldigd door de gemeente, rechtvaardigden een strafontslag niet. De ernst van de feiten - het vervalsen van een re- cettestaat, het wijzigen van de aantallen verkochte rij-13 plaat sen en het kopen van een videore corder op naam van de schouw burg om de btw te ontduiken - staat in geen verhouding tot 'de zwaarste disciplinaire straf (be doeld wordt ontslag, red.), zo oor deelde de rechter. Opvallend in de uitspraak is dat er met geen woord wordt gerept over de verzwarende omstandig heden die de gemeente had aan gevoerd. Kagie was ontslagen niet alleen omdat hij genoemde feiten had gepleegd, maar ook omdat hij in het verleden zich schuldig zou hebben gemaakt aan plichtsverzuim. Leiden wees daarbij op het Internationaal Volksdansfestival, dat Kagie in 1984 organiseerde en waarvan de administratie maar niet werd af gehandeld, alsmede werd gewe zen op de enorme overwerkdecla- raties in 1985 en 1986. Tijdens de zitting noemde rech ter mevrouw Kalk deze zaken al 'oude koeien', in haar uitspraak wordt er met geen woord meer over gesproken. Voor Kalk speel de deze zaken in haar beslissing kennelijk geen enkele rol. Zij vermijdt in haar uitspraak ook de woorden diefstal en vals heid in geschrifte die de gemeen te Leiden in de ontslagbrief aan Kagie bezigde. Vooral de term diefstal, een term uit het straf recht, is thans op z'n minst on juist gebruikt, zo bleek op de zit ting een week geleden. Het was niet de enige kritiek op de ontslagbrief, die toch werd op gesteld nadat de gemeente extern juridisch advies had ingewonnen. Het gebruik van de woorden dief stal en valsheid in geschrifte sug gereerde namelijk dat de gemeen te Leiden in haar beslissing de verduistering van 132.000 gulden heeft laten meewegen. Iedereen ging ook daarvan uit, zelfs de rechter, die uiterst verbaasd rea geerde toen bleek dat'het niet was meegenomen. Daarmee werd de 'zaak' terug gebracht tot: de aanschaf van een videorecorder via de schouw burg, het voeren van een onjuiste administratie en mogelijk het wegnemen van geld, niet van 132.000 gulden maar van een be drag van nog geen duizend gul den. Ontslag is dan ook niet terecht, oordeelde de rechter. Zeker niet omdat Kagie ook ontkent dat hij die duizend gulden heeft gestolen en omdat zijn directeur Boelen heeft bekend de schouwburg te hebben opgelicht voor het dubbe le bedrag. Boelen werd slechts voorwaardelijk ontslagen. De gemeente spant nu een bo demprocedure aan in de hoop dat het ontslagbesluit alsnog wordt gehandhaafd. Gezien de kritiek op het krakkemikkige ontslagbe sluit en de uitspraak van de rech ter lijkt er niet veel hoop voor de gemeente Leiden in deze zaak. Maar dat kan in één klap veran deren als Kagie wordt veroor deeld door de strafrechter voor verduistering van de 132.000 gul den, waarvan hij wordt verdacht. Er is dan een nieuw feit, zoals dat heet. Het geschorste ontslagbe sluit kan dan worden ingetrok ken door de gemeente, waarmee de weg vrij is voor een nieuwe be slissing: ontslag vanwege dief stal. Maar mocht de strafrechter Ka gie vrijspreken, dan zit de ge meente Leiden met een nieuwe Daey-Ouwensaffaire. En kan het uiteindelijk de stad heel wat geld kosten. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13