Lawine van meldingen meteorieten verwacht DE TIJD/ 'kroniek over VAN TÜENWWM?» 'MEISJESMISHANDELING': EEN PERSSTORM IN EEN LEIDS GLAS WATER VNG adviseert gemeenten: geen subsidie oud papier IV APRIL REGIO PAU1N A 9 Een close-up van de grootste brokken meteo riet. Het donke re vlak is de smeltlaag. De onderste steen is in Leiden te i f na de paasdagen een lawine aan schriftelijke meldingen van mensen die de meteoriet hebben zien vallen. Aan de hand van die meldingen wordt het traject van het gesteente bepaald. Die trajectbepaling heeft in Leiden plaats. Jenniskens ver wacht over ruim een week duide lijkheid te hebben over dat deel van het onderzoek. Volgens de onderzoeker was het tijdstip waarop de meteoriet insloeg bijzonder ongunstig. "Anderhalf uur te vroeg. Als hij later zou zijn ge vallen dan was de meteoriet zonder meer fotografisch vastgelegd. In het hele land staan daar toestellen voor. Voor die opnamen was het nu ech ter nog te helder. Het was nog in de schemering en dat is te vroeg". Zenders uitgevallen door blikseminslag OEGSTGEEST - Door een blik- seminslag vannacht in de ontvangs- mast voor kabeltelevisie in Oegst- geest is een aantal televisie-zenders vandaag van het scherm verdwe-, nen. Het gaat om de tv-zenders Ne derland 1, 2 en 3, Veronique, BBC 2, Sportnet, TV 5 en Duitsland 1. Door een storing in de apparatuur was bovendien de kabelkrant van het Leidsch Dagblad geruime tijd niet te ontvangen. Een woordvoerder van Stadskabei in Leiden kon van ochtend nog niet zeggen wanneer de problemen verholpen zouden zijn. Nieuw bloedhormoon in Leiden op komst LEIDEN - Leiden krijgt binnen en kele maanden de beschikking over een nieuw bloedhormoon - Inter- leukine I, afgekort IL1 - waarvan wordt verwacht dat het niet alleen witte bloedlichaampjes, maar ook de bloedplaatjes tot groei kan aan zetten. Sinds jaren wordt in het laborato rium voor experimentele haemato- logie onderzoek gedaan naar de ef fecten van ILl-achtige stoffen. In weefselkweken kon worden aange toond dat de effecten van het bloed hormoon op de bloedvorming in beenmerg van tweeërlei aard zijn: ten eerste stimuleert het de aan maak van bloedhormonen en bo vendien maakt het de moedercellen die nodig zijn voor de bloedvor ming meer gevoelig voor het effect van deze nieuw gevormde bloed hormonen. Het nieuwe hormoon zal eerst worden uitgetest bij kankerpatiën ten van wie de bloedcelproduktie door chemo- of radiotherapie is ge stoord. Vervolgens hoopt men pa tiënten met een gestoorde bloedcel produktie als gevolg van een kwaadaardige beenmergziekte met het hormoon te kunnen behande len. AIO's praten mee over eigen functioneren LEIDEN/ZOETERMEER - Het Landelijk AIO Overleg (LAIOO) wordt betrokken bij de evaluatie van het stelsel van assistenten in op leiding. Vertegenwoordigers van het LAIOO nemen binnenkort plaats in de commissie die een ex tern onderzoek naar de opleiding en begeleiding van de assistenten gaat begeleiden. Minister Ritzen (onder wijs) en het LAIOO hebben dat af gesproken tijdens een gesprek op het ministerie in Zoetermeer. Tijdens de bijeenkomst is niet ge sproken over de salariseisen van de assistenten. Het LAIOO verloor on langs een kort geding tegen de mi nister waarin het om afschaffing van de specifieke korting op de sala rissen van aio's had gevraagd. Het Overleg heeft een tweede kort ge ding aangekondigd. Bovendien gaat het in beroep tegen de uit spraak in het eerste geding. Kort voor de uitslag van het eer ste kort geding nodigde minister Ritzen de assistenten uit om te ko men praten. De bewindsman wilde daarmee demonstreren dat hij hoe dan ook bereid blijft tot overleg. Het gesprek verliep zodanig dat in de toekomst verder gepraat zal wor den, verklaarden beide partijen na afloop. Tien leden van de Dutch Meteor Society (DMS) onderwierpen onder leiding van wetenschapper Peter Jenniskens uit Leiden op eerste paasdag in Twente de weilanden en bermen rondom de plaats van in slag van de Glanerbrugse meteoriet aan een nauwkeurig onderzoek. Ze wilden mogelijke andere fragmen ten veiligstellen, maar moesten na vijf uur speuren met doorweekte kleding en lege handen hun missie staken: van de meteoriet was geen spoor meer te vinden. Onderzoeker Jenniskens ontving de afgelopen week meer dan vijftig waarnemingen uit heel Nederland over de baan van de Glanerbrugse meteoriet. Enige getuigen zagen meer dan één lichtflits, voordat de ruimtesteen vorige week zaterdag op het huis van Wichman neerplof te. Die waarnemingen verleidden Peter Jenniskens en zijn metgezel len om alsnog naar Glanerbrug af te reizen. De Leidse onderzoeker noemt de waarnemingen van groot belang om het juiste traject van de steen te bepalen. "Ik zie dergelijke waarnemingen, zo mogelijk voor zien van een tijdsaanduiding, met belangstelling tegemoet". Vier brokjes van de meteoriet wa ren het paasweekeinde uitgestald in het planetarium van Artis, maar een echte publiekstrekker zijn de on ooglijke stukjes ruimtesteen niet. Uit de bezoekerscijfers van het die renpark blijkt dat het zich niet kan meten met Burgers Dierenpark dat 32.000 kijkers trok, het Noorderdie renpark met 28.000 of Blijdorp met 21.000 bezoekers. De Glanerbrug is genoemd naar het postkantoor dat het dichtst bij de vindplaats ligt. De ruimtesteen was volgens deskundigen ongeveer vijf centimeter in doorsnee toen hij het dak van een huis doorboorde. In het Nationaal Natuurkundig Mu seum aan de Hooglandse Kcrkgracht in Leiden zijn enkele brokstukken me teoriet te bezichtigen. Het museum is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. op za terdag gesloten en op zondag open van 14.00 tot 17.00 uur. Omtrent een treurig voorval te Staphorst meldt men het volgen de: Hendrik en Harm Dunnink kregen twist, welke echter zóó hoog liep, dat de laatste, de zoon, eene sabel van den wand kreeg en daarmede zijn vader eenige houwen toebracht op het hoofd en de armen. Nog denzelfden avond is de vader aan zijne wonden overleden. De dader was in het vorige jaar gehuwd en een oppassend man. De herhaalde straffen, Scheve- ningers opgelegd, wegens het zoeken van verschoten projectie len op het strand, schijnen niet voldoende om die menschen daarvan terug te houden. Heden vorderde de sub.-off van justitie mr. Pleijte, die voor de eerste maal in zijne nieuwe functie voor de arrondissementsrecht bank te 's-Gravenhage optrad, voor twee Scheveningers 15 da gen gevangenisstraf, ter zake van het zich toeeigenen van ver schoten granaatscherven op het strand te Scheveningen. Vijftig jaar geleden: In een bijeenkomst georgani seerd door het Nationaal Jonge ren Verbond en de Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, welke gisteravond werd gehouden in de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal te Leiden, sprak de heer dr. W.K.H. Feuilletau de Bruyn over 'De economische weerbaarheid van ons vader land'. "Zijn er", zo vroeg spreker zich o.a. af, "logische redenen, waarom Hitier trachten zou om de lage landen aan te vallen? Waarschijnlijk niet. De zooveele voordeelen brengende Blitzkrieg zou geen succes hebben, want on ze verdedigingslinies, inzonder heid de waterlinie, schakelen een overrompeling uit. Dit heeft het enorme voordeel, dat de vliegvelden binnen de waterli nie vrij blijven en dus spring planken worden voor aanvallen op het slechts 120 KM ver gele gen hart van Duitschlands in dustriecentrum, de Roer". LEIDEN Een handjevol Nederlanders heeft zich bij de Sterrewacht Leiden ge meld met mogelijke meteo rieten. Die meldingen kwa men binnen nadat deze week bekend werd dat ge steente dat in het Twentse Glanerbrug is neergekomen een echte meteoriet is. We tenschappers nemen aan dat het gevonden gesteente slechts een deel is van de to tale meteoriet. In Leiden verwacht onderzoeker P. Jenniskens echter dat de kans dat nog extra delen van de Glanerbrugse meteoriet worden gevonden zeer on waarschijnlijk is. De meldingen van andere delen van de meteoriet worden de komende dagen nog nagetrokken. Jennis kens wijst erop dat de afgelopen ja ren al geregeld meldingen van ver meende meteorieten zijn binnenge komen. In alle gevallen ging het daarbij echter om loze meldingen, tot eerder deze week de melding vanuit Glanerbrug kwam. De wetenschappers verwachten Onderzoeker Jenniskens van de Leidse Sterrewacht meent dat de kans dat nog meer delen van de Gla- nerbrugse meteoriet worden gevon den zeer klein is. Het beschikbare materiaal vormt een dankbaar ob ject van onderzoek. LEIDEN/HILVERSUM - De Vere niging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) adviseert de gemeenten om geen subsidies meer te verstrek ken voor het inzamelen van oud pa pier. De VNG vindt dat het rijk de verantwoordelijkheid voor de inza meling voor haar rekening moet ne- VNG-directeur P. Dordregter zei dat dit weekeinde in het televisie programma 'Kassa!' van de Vara. Als de subsidies vervallen komt veel oud papier dat verenigingen nu verzamelen weer bij het vuilnis te recht. omdat inzameling als gevolg van de hoge kosten niet meer renda bel is. In Nederland wordt meer oud papier ingezameld dan waar ook ter wereld: 55 procent. De prijs is door de grote invoer vanuit West-Duits- land en Amerika tot één cent per ki lo gedaald. In beide landen wordt het oud papier om milieu-redenen ingezameld, maar zelf kunnen ze het niet verwerken. Inmiddels heb ben Tweede-Kamerleden aange drongen om de inzameling op peil te houden en het dumpen van Duitsland en Amerika tegen gaan. De gemeenten in Leiden en om geving staan niet te dringen om het advies van de VNG zonder meer te volgen. Directeur Logtenberg van de Leidse vuilverbranding heeft de negen gemeenten die in Gevulei- verband samenwerken voorgesteld om een vaste kiloprijs van acht cent te vergoeden. Volgens hem is het dom wat de VNG wil. "Je kunt be ter een dubbeltje aan subsidie uit keren", zegt Logtenberg, "want het verbranden van één ton vuil kost in Leiden nog altijd 107 gulden. Ande re installaties brengen daar al 130 gulden voor in rekening. Keer je acht cent als vast subsidiebedrag uit, dan 'verdien' er nog altijd op". Op dit moment wordt er geïnven tariseerd noe de negen gemeenten over dit voorstel denken. Logten berg gaat ervan uit dat niet één ge meente erover denkt om de subsi die te staken. "De prijs van oud pa pier is nu dan wel laag, maar zal on getwijfeld stijgen. De grondstof voor papier is beperkt. Je kunt geen bomen blijven hakken". Alphen subsidieert 34 papierbak ken die een inzamelbedrijf door de gemeente heeft verspreid. De subsi die stijgt of daalt met de papierprijs. Het maximum-subsidiebedrag dat wordt bestaalt is 350 gulden. Het laatste jaar lag dat tussen de 250 en 300 gulden. Particulieren kunnen (nog) geen beroep op de subsidie doen. Er ligt een voorstel om hun zes cent per kilo te verstrekken. Al phen volgt het advies van de VNG in elk geval niet. Praktisch alle gemeenten in de Leidse regio kennen wel een subsi dieregeling. De tien gemeenten die het Samenwerkingsverband Duin en Bollenstreek vormen hebben re gionaal een afspraak gemaakt. De 'tien' kennen een garantieprijs die neerkomt op een maximumbedrag van vier cent per kilo. Hillegom praat deze maand over het functio neren van een tijdelijke subsidiere geling die vorig jaar werd ingesteld. Het advies van de VNG wordt daar in gelijk meegenomen. Als enige ge meente in de regio verstrekt Leider dorp geen subsidie voor het inzame len van oud papier. Op de foto onder is al het materiaal te zien dat in de woning in Glaner brug is gevonden. De grootste brok ken hebben een doorsnee van onge veer twee centimeter. Dr. Charles Arps van het Nationaal Natuurhis torisch Museum is blij met de mede werking van de bewoners van het betreffende huis. Zo kon ook al het gruis worden opgespoord. Door de eeuwen heen hebben stu denten kattekWaad uitgehaald, in Leiden en elders. Soms waren die streken ergerniswekkend en grof, soms te banaal voor woorden, soms ook wel vrolijk en leuk om na te vertellen. Heel lang hebben ze hun gang kunnen gaan, werd hun optreden vergoelijkt, ge doogd, snel vergeten. Maar aan het eind van de negen tiende eeuw kwam daar verande ring in. Burgers gingen werk van hun ergernis maken, gaven lucht aan hun woede, sleepten zo nu en dan een student voor de rechter. Soms ook ontkwamen ze niet aan forse overdrijving van Wat niet meer dan kwajongensstreken wa- Persstorm Zo'n geval deed zich in Leiden voor in 1895: een persstorm in een Leids glas water. Op 10 november in Het Nieuws van de Dag en op 11 november in De Telegraaf verscheen het vol gende bericht, over een voorval op de HBS voor meisjes te Lei den: "t Is vier uur, donker November weer. de school gaat uit. De meeste lokalen zijn reeds ledig. Een hon derdtal meisjes bevindt zich ge reed en gekleed tusschen voordeur en bovenverdieping. Langs gan gen en trappen klinken hare jon ge. vrolijke stemmen. Plotseling doet een gegil van angst het ge praat en gelach verstommen. De meisjes der eerste klasse, kinderen van 12 a 13 jaren, vertoonen zich opnieuw, door schrik verwilderd, ijl de benedengang. Achter haar stormt een bende, een twintig- a dertigtal jonge mannen, Leidsche studenten maar lang niet al len 'van het eerste jaar', met roode, door dronkenschap opge zette gezichten, de armen hoog op geheven, met stokken zwaaiend, jagen zij, onder vervaarlijk ge schreeuw, de meisjes voor zich uit, de trappen op, de gangen door, de lokalen in. Zij die door dronkenschap nau welijks kunnen staan, tuimelen de trappen weer af en gaan hun buit beneden achterna. Waar zij eene der doodelijk ontstelde meis jes inhalen, volgt een walgelijk tooneel, gekruid door ruwe taal, vloeken, spot en gelach. De donke re ruimte, in een walm van siga renrook en sterken drank gehuld, lijkt een pandemonium. In de kamer der directrice, die machteloos staat tegenover een horde dronken woestelingen, De karikatuur in het blad 'Minerva' na de 'overdreven*berichtgeving over een uit de hand gelopen studentengrap. wordt de tafel het onderste boven gekeerd, stoelen omgeworpen... die er binnen zijn gevlucht, mis handeld als de overigen. Als zij genoeg hebben van de pret wordt de school weer ontruimd, en juichend over hunne heldenfeiten, rijden de studenten in zes wagens nog een wijl op en neer, ten aan- schouwe van het samengestroom de volk, dat zich verbaasd af vraagt of zulke d ingen geschieden mogen. 'Dronken duivels' Een paar dagen later, op 14 no vember, weet het weekblad As- modée - zoiets als de huidige Pa norama - het nog mooier. Er is in haar artikel sprake van 'liederlij ke sujetten' en 'dronken duivels' die 'zich zelfs niet ontzagen tot handtastelijkheden over te gaan, met het gevolg dat enkele meisjes bezwijmden'. Het blad toornde ook tegen- de 'lamlendige menigte' die dit alles maar aanzag en de al even laffe politie die een dag later ter plekke kwam. Er werd gevraagd om een hoogst ernstig onderzoek, vaders en broeders der beledigde meis jes werden opgeroepen op een on derzoek aan te dringen. En waar kwam het op neer? Waar schijnlijk op wat een ingezonden briefschrijver - ongetwijfeld een voormalig Leids student die het zat was dat zijn nakroost zo'n aan houdend slechte pers had - op 12 november aan het Nieuws van de Dag schreef: 'Dat eenige jongelui van het eerste jaar, ter gelegen heid van hun z.g. club-inaugura tie, rondrijdende, de Hoogere Burgerschool voor meisjes wat op gewonden zijn binnengekomen, in de gang eenige meisjes hebben gezoend en een misschien wat on welluidend gezang hebben aange heven'. Hoe het zij, de burgemeester nam poolshoogte en vond geen reden om in te grijpen. En Mej. M. En gelman. de directrice van de school, wenste per ingezonden brief op te komen tegen overdrij ving en sprak ook van louter wat gezoen en gezang. En de studen ten? Zij steken het hun door As- modée toegezonden exemplaar in brand en sturen de as op aan het hjjreau van het blad. En plaatsen een karikatuur in hun eigen blad 'Minerva', daarmee keerde de rust in het glas weer. WILLEM OTTERSPEER Het LPW eist het behoud van gro te woonwagencentra en de eigen cultuur van de woonwagenbewo ners. Ook wil het dat woonwagens betaalbaar zijn en dat zigeuners het recht krijgen in woonwagens t>" wo nen. Verder overleg heeft volgens het LPW geen zin en het heeft daar om besloten in actie te komen, al dus een woordvoerder. LPW in actie tegen woonwagenbeleid van regering UTRECHT - Het Landelijk Plat form Woonwagenbewoners (LPW) gaat op 8 mei in Den Haag demon streren tegen het woonwagenbeleid van de regering. Daartoe heeft het LPW op een vergadering besloten. Het Landelijk Platform Woonwa genbewoners heeft een gesprek met staatssecretaris Heerma van volks huisvesting gehad, maar het keerde teleurgesteld naar huis. Volgens het LPW neemt Heerma de bewoners van de grote woonwagencentra niet serieus. Hoewel de grote wooncen: tra prima functioneren, weigert de staatssecretaris dat serieus te ne men of te onderzoeken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9