TAD LEIDEN 'De Lakenhal moet weer nationale allure krijgen' Nieuwe activiteiten op Koninginnedag Vorming Leids college stuit op verdeling portefeuilles Huismeesters onder aandacht onderhandelaars nieuw college LEIDSCH DAGBLAD s DINSDAG 17 APRIL 1990 Nieuwe directrice wil museum nieuw leven inblazen LEIDEN - Het stedelijk museum De Lakenhal moet binnen enkele jaren weer na tionale allure hebben. Met de stad of in het hele land zijn hier bij sleutelbegrippen. Als voorbeeld noemt Bolten de manifestatie 'Overbruggen'. Dit project, dat door een subsidie-v de huidige collectie kunst- gering van WVC onlangs met werken kan daartoe een eer ste aanzet worden gegeven Op termijn moeten zowel de thema collectie als de accommoda- moet deel uitmaken van de stad, i jaar is uitgesteld, zou door De La kenhal kunnen worden aangegre pen om een tentoonstelling rond dit i te richten. "Het museum tie worden uitgebreid, door Roy Klopper spelen op actuele thema': Barrières Naast aanpassing van de exposities wenst Bolten ook wat verbouwin gen. Ze stoort zich aan de vele bar rières die bezoekers moeten nemen als ze het museum willen betreden. "Eerst zo'n grote poort, dan nog een deur waar je moet kloppen. En als je dan binnen bent, stuitje op een uit gebreide collectie klassiek wapen- Deze taak heeft de nieuwe directri ce van het museum, drs. H. Bolten Rempt (48) zich gesteld. De ir Oegstgeest wonende Bolten wil eer frisse wind laten waaien door het tuig. Dat kan beter, uitnodigender' museum. "Ik wil niet alleen maai de winkel passen, er moet iets beuren met De Lakenhal". Bolten, tot haar aantreden tember nog verbonden a Rijksacademie van Beeldende Kun sten in Amsterdam, heeft vooral Ook de bovenzalen behoeven vol gens Bolten enkele aanpassingen. Ze noemt die ruimtes 'deprime- seP- rend', wil er een nieuwe verflaag en een andere inrichting. Al deze plannen hebben natuur lijk financiële consequenties. Hoe plannen met de collectie moderne wei de politiek bereid lijkt de kas mogelijk voor het museum uit het te slepen, want met geld kan zich bewijzen. den gemaakt voor het publiek. Dat Lakenhal uit de ruif kan meepik- hoeft overigens niet ten koste te ken. Bolten wil proberen zo veel gaan van de collectie oude werken. "Integendeel, die kan samen met kunst van recentere datum een goed overzicht geven; dat moet de grote kracht worden van het muse- Bolten wil af van de statische ten toonstellingen. "Het mag niet meer zo zijn dat mensen na één bezoek de eerstvolgende tien jaar niet meer te rugkomen omdat er niks veran dert". Wisselende exposities en het oppikken van thema's die leven in LEIDEN - De Vereniging Konin- Belangstellenden kunnen zich ginnedag Leiden (VKL) houdt dit dagelijks aanmelden bij de markt- Als er een behoorlijke bijdrage komt. wil Bolten binnen drie jaar aantonen dat het museum nationaal een toonaangevende rol kan spelen. Als het zo ver is wil de directrice ook aan de bel gaan hangen bij het bedrijfsleven. "Een goed cultureel klimaat werkt stimulerend voor economische bedrijvigheid, dat be- jaar voor het eerst dervrijmarkt markt. Beide evenementen zijn op 30 april te vinden in de buurt van het Stadhuisplein. De kindervrijmarkt is bedoeld voor jeugd tot 16 jaar. De deelne mers krijgen na aanmelding een be wijs voor een grondplaats van maxi maal vier meter. Hierop'mogen ze allerlei spullen verkopen. Er zijn niet meer dan 97 plaatsen beschik baar, de toewijzing gaat op volgorde van aanmelding. Man (62) gewond LEIDEN Bij een botsing met een bromfietser is zaterdag een 62-jari- ge fietser gewond geraakt. De man kreeg terwijl hij op de Bosrode reed geen voorrang van de bromfietser op de Gooimeerlaan. Het slachtoffer werd met een hoofdwond en een hersenschud ding naar het ziekenhuis overge bracht. Concert LPMG LEIDEN - Het Leidse Politie Mu ziek Gezelschap (LPMG) houdt vanavond een concert ip de Muzen- hof in Leiderdorp. Het concert wordt gehouden ter gelegenheid van het 70-jarig bestaan van het or kest en is het eerste onder leiding van de nieuwe dirigent Jan Schut. Het concert begint om 20.00 uur. Jongetje (10) valt van steiger LEIDEN - Een 10-jarig jongetje is gisteren gewond geraakt door een val van een steiger aan de Havenka de. De jongen Speelde verstoppertje en viel daarbij van de tweede etage van de stellage. Hij is met een ernstige beenwond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Ledenvergadering D66 LEIDEN D66 houdt vrijdag avond 27 april een ledenvergade ring in 'Het Parlement' aan de Nieu we Rijn. Op de agenda staan onder meer het verslag van de gang van zaken rond de college-onderhande lingen. Verder zal het in Leiden woonachtige Tweede-Kamerlid Ar- thie Schimmel ingaan op actuele politieke zaken zoals de sociale ver nieuwing. De vergadering begint om 20.15 uur. Oranje Kin- en havendienst aan de Admiraal Oranje Sport- Banckertweg 15 op het industrieter rein De Waard. De vrijmarkt wordt gehouden in de directe omgeving van het Stadhuisplein, te weten de Kroonbrug, Vismarkt, Visbrug en een gedeelte van de Nieuwe Rijn. De markt begint om 10.00 uur en duurt tot 16.00 uur. wijzen cultuursteden als Keulen en Frankfurt. Ook in Leiden kunnen bedrijven hiervan profiteren, het geen ons uitzicht biedt op sponso ring". Frisse start De nieuwe cultuurnota biedt vol gens Bolten voldoende aankno pingspunten voor een beleid dat is gericht op een vooraanstaande rol van het museum. "Een nieuwe di rectie kunst en cultuur en veel nieu we gezichten; cultureel Leiden kan een frisse start maken". Toch heeft ze ook wat bedenkin gen tegen de gemeentelijke rol. Haar aanstelling is slechts voor 24 uur per week. Niet al te lang voor een directrice met grote plannen. Bolten noemt de parttime aanstel ling 'een gevoelig punt'. "Het is een vergissing geweest van de gemeen te om de verantwoordelijkheid voor het beheer van De Lakenhal om te zetten in een weektaak van 24 uur". Ook hierin hoopt Bolten de ko mendejaren verandering te kunnen brengen. "Als De Lakenhal weer een bruisend museum is, ziet de ge meente ook wel in dat een directeur daaraan een volledige taak heeft". LEIDEN - De vorming van een nieuw college stuit op proble men. De verdeling van de porte- De drie fracties kwamen gister avond bijeen voor overleg. Het was de bedoeling dat de onderhande- feuilles over de zes wethouders lingsdelegaties rond tien van PvdA, CDA en Groen Links is nog steeds niet geregeld, hoe wel er al vele voorstellen over tafel zijn gegaan. Ook is er nog een aantal programmatische punten waarover nog geen overeenstemming is bereikt. Het gaat daarbij in ieder geval om het financiële hoofdstuk in het collegeprogramma en de pa ragraaf over de woonruimtever deling'. Het Paasweekeinde werd door de fracties gebruikt voor intern over leg over de problemen die zijn ont staan. In de vroege zaterdagmorgen bleek dat de onderhandelingsdele gaties het niet over de verdeling van de portefeuil les en de laatste programmapunten overleg zouden heropenen, maar dat gebeurde pas na het midder nachtelijk uur. Probleem was dat de PvdA-fractie veel meer tijd nodig had voor het beraad dan de andere partijen. De PvdA-onderhandelaars zijn daarna om tafel gegaan met CDA en Groen Links en hebben de verschil lende voorstellen uitgelegd. Daar over kon geen overeenstemming worden bereikt, zodat het overleg opnieuw werd opgeschort. Het bedoeling dat vandaag wordt gesproken, maar ee tief akkoord wordt zeker niet woensdagavond verwacht. Dan ver gadert de PvdA-fractie wederom over het eventuele resultaat. De so- konden worden cialistische onderhandelingsdele gatie heeft geen mandaat om een akkoord af te sluiten. PvdA-onderhandelaar Van Don gen wil niet zeggen waar de moei lijkheden rond de portefeuillever deling precies liggen. "Dat lijkt me niet bevorderlijk voor de onderhan delingen", aldus Van Dongen. Een van de andere acht onderhande laars legt het probleem bij de veelei sendheid van de PvdA. "Het is dui delijk dat nog niet alle PvdA-raads- leden gewend zijn aan de nieuwe si tuatie, waarin de fractie elf leden telt en geen zestien, zoals in de oude gemeenteraad". CDA-onderhandelaar Walen kamp en zijn Groen-Linkscollega De la Mar verwachten er de komen- verder de dagen wel uit te komen. "Er is defini- een enkele fractie die zich wat lan ger moet bezinnen. De PvdA heeft wat moeite met de hoge snelheid waarmee wij werken", aldus Walen kamp. En De la Mar: "Op dit mo ment is er noch geen enkele blokka de opgeworpen door welke partij dan ook". Twee Jongens verdacht van tonnen schade door graffiti LEIDEN De Leidse politie heeft twee jongens aangehou den die de afgelopen jaren mo gelijk voor honderdduizenden guldens schade hebben aange richt met graffiti. De jongens van 19 en 16 jaar oud uit Roelo- farendsveen en Oude Wetering werden zaterdagmiddag op he terdaad betrapt in de Lange Sint Agnietenstraat. Bij een huiszoeking bij een van de jongens trof de politie een fotoboek aan met een serie foto's van een treinstel dat ge heel was voorzien van graffiti. De jongens ondertekenden hun 'werk' met logo's als tec, astro en De politie inventariseert nog voor welke graffiti de jongens verantwoordelijk zijn. Op het Stadhuisplein wordt dit jaar voor het eerst een Oranje Sport markt gehouden. Tijdens deze ma nifestatie worden tal van sporten gepresenteerd. Van 11.00 tot 11.30 uur is de F-jeugd van Voetbalvere niging Leiden te zien. Hierbij ver richt burgemeester Goekoop de af trap. Van 11.30 tot 12.00 uur is er soft bal, van 12.00 tot 12.30 uur korfbal, van 12.30 tot 13.00 uur Taekwon-do. Van 13.00 tot 13.30 uur schermen, van 13.30 tot 14.00 uur weer voetbal door bekende Leidenaars. Van 14.00 tot 14.30 uur tafeltennis, 14.30 tot 15.00 uur sportschool Aad van der Luit en van 15.00 tot 15.30 uur demonstratie van de gymnastiek vereniging Groen-Wit. De hele dag kan jeu de boules worden gespeeld, er komt een ka belbaan op het Stadhuisplein en er rijdt een paardentaxi over de Boter markt en Nieuwe Rijn. De VKL heeft aangekondigd te willen bewerkstelligen dat zo veel mogelijk Leidenaars vlaggen op Koninginnedag. Hiertoe worden advertenties geplaatst en prijzen beschikbaar gesteld. De vereniging wil de viering meteen aangrijpen om meer leden te werven. Met dit doel wordt een informatiekraam in gericht nabij de Korenbeurs. Glas-in-lood-ramen Stadhuis ingegooid LEIDEN Een aantal glas-in-lood- ramen van het stadhuis is gisteren ingegooid. De politie kwam net te laat om de daders in te rekenen. Hoe groot de schade is, is nog niet be kend. De la Mar (Groen Links)d Inloophuis Vanaf 15 april gaat het Inloophuis Psy chiatrie aan het Rapenburg 48 drie keer per week maaltijden verzorgen tegen be taling van een klein bedrag. Er worden vrijwilligers gezocht die boodschappen doen en de maaltijden verzorgen. Voor informatie tel. 141808 (mevrouw Stelck) of tel 142750 (Hettie Staats). Mineralenbeurs In het café-restaurant van de Groenoord- hallen wordt zondag 22 april een minera lenbeurs gehouden. Kristalgroepen en gesteenten uit alle delen van de wereld worden getoond. Ook is er een flinke col lectie fossielen. De beurs is geopend van 10.00 tot 17.00 uur. Flinke buit bij twee inbraken LEIDEN Bij een inbraak bij een restaurant aan de Hoge Morsweg is een geldkist gestolen met daarin een bedrag van 8000 gulden. De in brekers hebben een deur gefor ceerd. Uit een huis aan de Cornelis Schuytlaan is 3000 gulden gestolen en een bedrag aan buitenlandse va luta. Ook namen de daders sieraden mee. Het is niet duidelijk hoe de da ders de woning zijn binnengeko- Aansteker bijvullen: kamer uitgebrand LEIDEN Een zolderkamer aan de Roomburgerlaan is zondagoch tend geheel uitgebrand. De brand was ontstaan toen een 17-jarige be woner zijn aansteker bijvulde met benzine. Hij heeft daarbij gemorst, waarna de benzine vlam vatte. Verlichting In deze krant van 6 april worden mijn bezwaren genoemd tegen ver lichting op het voormalig gashou dersterrein van de Energie- en Wa tervoorziening Rijnland. Even toelichten: de EWR moti veert de verlichting als bedoeld te gen 'inbraak en diefstal'. Gebruike lijk is dan dat zoiets aangegeven wordt. De politie zegt daarvan niets te weten. Mijn bezwaar geldt vooral het gebruik van (natrium)verlich- ting dat de gehele avond en nacht overvloedig energie staat te ver bruiken. 'Loopverlichting' noemt EWR-directeur De Boer dat. Voor bewaking zijn doeltreffen der, goedkopere en efficiëntere op lossingen. Bij voorbeeld een infra- roodcamera op een hoge paal met een monitor in de bewakingsruim te. Je ziet alles als bij daglicht en je hoeft er als bewaker niet eens je stoel voor uit. Ik dacht dat het be grip 'zuinig met energie' hoog in het vaandel van de EWR staat. Kenne lijk geldt dat alleen voor de klein verbruiker. Het is niet de eerste keer dat de EWR omwonenden confronteert met (bijna) voldongen feiten die stiekem werden voorbereid. Men doet maar op dat terrein. Een aantal jaren geleden wilde men er 20.000 kubieke meter vervuilde grond op slaan in een gashouder. De geheim gehouden toestemming van ambte naren lekte uit en het onzalige plan ging, dank zij honderden inder haast verzamelde bezwaarschriften uit omliggende buurten, op het nip pertje niet door. Dit soort stiekeme acties, ge voegd bij het feit dat de direct om wonenden door de EWR bij voor beeld genegeerd worden, lokt dan per definitie argwaan uit. Dat heb je als je als nutsbedrijf fatsoensnor men aan je laars lapt waardoor een aantal mensen langs de deuren moet om meningen te inventarise- Dat is nu ook gebeurd. Van de rond 40 adressen is van de helft (21) een reactie binnen: 20 unaniem af wijzend, en één zegt 'Ja, mits er niet 's nachts gewerkt wordt'. Nu (op 7 april) zijn de lichtmasten, op twee na, ontstoken. "Maar voor de zekerheid laat ik die toestemming voor het oprichten van de masten nog even onderzoe ken", zei directeur De Boer in deze krant van 6 april. Een supersnel on derzoek dus. En wat die 'gele rook' uit EWR's schoorsteen betreft: naar mijn oor deel is een mengsel van stikstof- en zuurstofverbindingen vrijwel kleurloos. Die gele, tot soms geel bruine kleur duidt op zwavelhou dende verbindingen en het kan dus goed zijn dat meneer de directeur ('Wij stinken zeker niet') niet weet waar hij over praat. Maar 'dat zal ik voor de zekerheid nog even laten onderzoeken'. Ben Apeldoorn, Koningstraat 35, Leiden. ADVERTENTIE heeft afgelopen weekeinde deelgeno- Schlagwein 2; A. Witteveen 3; A. Com- men aan wedvluchten. Hieronder de uit- peer 5. v.d. Hoogt 1combinatie Van Putten Van P. Landensbergen 5. Weeren 2, 3 en 4; S. v.d. Hoven 5. De Reisduif (vanuit Aalst): W. Kop 1A. Singeling 2; N. de Groot en Zn. 3 en 5; P. Mooten 4. Alphense Vriendenclub (vanuit Aalst): G. Verkerk en Zn. 1 en 4; de Combinatie Gr. 2; G. Groenendijk en Zn. 3; A. Groenen- velt 5. De Vriendenclub (vanuit Aalst): R. Ver- 't Centrum (vanuit Aalst): J. Heinen 1, 2, hoogt 1W. v.d. Kooij 2; W. Vijlbrief 3; R. v.d. Dop 4; combinatie Van der Lee 5. 'Leiderdorp' (vanuit Aalst): R. v.d. Nieu- wendijk 1 en 2; J. van Laar Zn 3; ge broeders Distelvelt 4; E.H. Broug 5. 5; H. Sassen en Zn. 4. Stedelijk samenspel Alphen aan den Rijn (vanuit Aalst): G. Verkerk en Zn 1 en 5: de combinatie Gr. 2; J. Heinen 3; G. Groenendijk en Zn. 4. Burgerlijke Stand Franciscus Cornelis Ja cobus zn. van J.G.C. Zandbergen en C.E.M. Noordman, Elke Jessie May dr. van S. Kendall en D.C. Kendall, Lenneke dr. van A. Bol en I.J. Knegt, Marit dr. van ma, Patricia Eline di van Duijn, Romy i Meelis en F.W.L. Buur- van J.D. Vlasman en L. Jong en n Oosten, Jan Hendrik Pen en J.C. van Vliet, Roelandus Cornelis .Lambertus zn. van J. van der Slot en M.C. Voss, Vera Cornlia Eleonora dr. van J. van der Slot en M.C. Voss, Nicole dr. van H.M. van Hulst en S.G. Donker, Biene Marieke dr. van H. Boer en M.W.M. Sluis. Het grootste assortiment TUINMEUBELEN met toebehoren tussen Den Helder en Breda in elke prijsklasse JaapcI(goy'S juindorp/ - LISSE - Heereweg 350 (N208) Lisse telefoon 02521-19037 LEIDEN - De huismeesters in de Slaaghwijk kunnen worden afge schreven als de gemeente niet fi nancieel bijspringt. Bovendien moet ernstig worden rekening ge houden met een scherpe crisis bij de Woningbouwvereniging Leiden als de gemeentekas gesloten blijft. Dit is de strekking van een brief die het bestuur van de WBL heeft gestuurd aan de college-onderhan delaars van PvdA, CDA en Groen Links. In de brief wijst bestuurs voorzitter R. van den Helm er nog maals op dat de besluitvorming over aanstelling van sociaal huis meesters in een impasse is geraakt. De bewoners weigeren een hoge maandelijkse bijdrage te betalen en de WBL wil de kosten van de huis meesters niet geheel voor eigen re kening nemen. De gemeente moet een opening bieden in dit conflict. Een eerdere poging om de huismeesters te beta len uit een zogenaamde solidari teitsbijdrage van alle WBL-huur ders liep spaak. Slechts een zee ring aantal huurders toonde zich be reid twee gulden per maand te beta len om de huurders in de Slaagh wijk te ondersteunen. De WBL heeft al regelmatig bij de gemeente aangeklopt met de vraag of er uit die hoek misschien centen zijn te verwachten. Wethouder Tes- selaar heeft steeds afwijzend gerea geerd op dergelijke verzoeken. Dit terwijl zowel bewoners als woning bouwvereniging zeer tevreden zijn over het functioneren van de sociaal huismeesters. WBL-bestuursvoorzitter Van den Helm zei onlangs het 'schandalig' te vinden als de huismeesters niet ko men omdat de gemeente de beurs gesloten houdt. Nu Tesselaar op stapt is de hoop toegenomen dat een nieuw college de aanstelling van de huismeesters wel wil veilig stellen. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7