En wie zien ze als eerste? Opnieuw actie tegen latere winkelsluiting Wir-spook blijft rondwaren Aliold stelt vierdaagse werkweek voor Konsumenten Kontakt in het geweer tegen banken Stortbak chemisch afval open Pronk komt met voorstel voor diplomatieke stappen Indonesië Verzekeraars rommelen met kapotte auto's Coastal Oil dreigt met vertrek Aruba DINSDAG 17 APRIL 1990 UTRECHT (ANP/GPD) De acties tegen een mogelijke verruiming van de winkelslui tingswet zijn de tweede week ingegaan. In Bergen op Zoom, Venlo, Drunen, Almelo en Alkmaar werd het werk korte tijd onderbroken. Morgen wordt in een aantal winkels ge staakt. De dienstenbond FNV ziet niets in het voorstel van het Ahold-concern om in ruil voor verruiming van de winkelsluitingswet een vierdaagse werkweek in te voeren. DEN HAAG (ANP/GPD) - Konsu- menten Kontakt wil dat minister Andriessen (economische zaken) maatregelen neemt tegen het plan van de banken om rekeninghou ders voor betalingsverkeer te laten betalen. Het gaat daarbij vooral om het voorstel bepaalde tarieven in te voeren op acceptgiro's en incasso's. Bedrijven zoals verzekeraars, ener giebedrijven en krantenuitgevers die daarvan gebruik maken zouden per handeling een bepaald bedrag moeten betalen. KK vreest dat de extra kosten worden doorberekend aan de klanten. In het Vara-televisieprogramma Kassa! meldde KK-directeur Donia zondag dat een frontale actie tegen de banken is georganiseerd. Daar toe is het Comité Banktariev opgericht, waaraan naast de coi mentenorganisaties ook FNV CN V deelnemen. Als actiemiddelen dit verkeer de banken wil het comité het opzeggen va keningen en het weghalen spaargeld propageren. Klanten den acceptgiro's terzijde moeten inderdaad leggen en de verschuldigde bedra- het stellen gen overschrijven met eigen over schrijvingsformulieren. Het ge bruik daarvan blijft immers gratis. De banken zeggen dat het invoe ren van allerlei tarieven nodig is omdat ze veel verlies maken op het particuliere betalingsverkeer. Cij- Nee fers daarover hebben ze. aldus KK. nooit willen laten zien. Uit een ac countantsrapport zou blijken dat schikking voor banktarieven uit te vaardigen, zo meent de organisatie. In het verleden heeft KK, net als de Consumentenbond al bij Economi sche Zaken geklaagd over de prijs afspraken van de banken. KK heeft de hand weten te leggen op een verslag van een vergadering van de Raad voor het Betalingsver- iljard keer. waarin Rabobankdirecteur gulden per jaar kost, maar KK kreeg Wijffels zei dat "op het tarife- geen inzage in dit rapport. Als de ringspad een stofwolkstrategie no- banken het verlies van 2,2 miljard dig is. in dier voege dat het voor het illen vereffenen door publiek niet duidelijk is wat er ge- an tarieven, betekent beurt". Daarvoor zouden nieuwe dat volgens KK voor de rekening- vormen van rekening met nieuwe houders een lastenverzwaring van voorwaarden moeten worden ge- bijna 400 guldemper jaar. schapen en ook zouden de klanten Volgens KK zit de klant in toene- van de banken naar de geldautoma- mende mate klem. mede door fusies ten moeten worden gedreven door en andere samenwerkingsvormen hoge tarieven voor het opnemen van banken. Andriessen zou de van geld aan de balie. Konsumen- klant daarin tegemoet moeten ko- ten Kontakt schrijlt aan de minister men door een prijs- of tariefbe- daar "erg verontrust voedend" Vorige week werd voor het eerst op uitgebreide schaal geprotesteerd te gen de voorgenomen verruiming van de winkelsluitingswet. Volgens het voorstel zouden de winkels doordeweeks tot 18.30 uur en op za terdagen tot 18 uur open mogen zijn. Veel personeel voelt daar niets voor en heeft met steun van de bon- ROTTERDAM (ANP) - Afvalver werking Rijnmond heeft vandaag in de Rotterdamse Europoort een stortbak met gigantische afmetin gen in gebruik genomen voor de stort van chemisch afval. Alle che misch afval dat niet voor verbran ding in aanmerking komt. kan te recht in deze 'C2-deponie'. Voor heen werd een groot deel het afval naar het buitenland geexporteerd. Het gaat "om een tijdelijke oplos sing. Het ministerie van milieubeheer wil het afval binnen de landsgren zen houden en dat is nu in ieder ge val vijf jaar mogelijk. Bij de plan ning ging men er nog van uit dat de bak tien jaar mee zou gaan. De stroom afval is intussen echter tweemaal zo groot geworden. Als de bax vol is wordt een tweede bak ge plaatst. tenzij er andere chemisch afvalv den het werk onderbroken. Van- Etos) heeft dit weekeinde gepro- daag gebeurde dat opnieuw. De re- beerd de discussie een andere wen- gionale actiecomités beraden zich ding te geven door een vierdaagse nu op het omzetten van werkonder- werkweek aan te bieden in ruil voor brekingen in stakingen. Vanmid- het accepteren van de latere slui- dag wordt een besluit genomen tingstijd. Gedacht wordt aan ver waar die stakingen plaats moeten schuivingen in werk- en pauzetij- hebben. den waardoor de werkweek tot vier Het Ahold-concern (Albert Heijn, dagen wordt beperkt. Er is volgens Ahold alle gelegenheid om te dis cussiëren. aangezien het nog gerui me tijd zal duren voordat de voorge stelde verruiming van de winkel sluitingswet door het parlement is afgehandeld. Of veel winkelpersoneel van de vierdaagse werkweek kan profite ren, is onduidelijk. Veel Ahold- werknemers hebben al deeltijdba nen. Mede daarom ziet de Diensten bond FNV in het voorstel geen uit weg uit het conflict. Woordvoerder A. van Winden: "We willen over al- rakter. AVR-woordvoerder Cheva lier: "Het grootste deel blijft eeu wigdurend liggen. Het blijft weg stoppen. maar dan wel op een veili ge en verantwoorde manier". De AVR is dertig jaar verantwoor delijk voor de deponie en heeft een groot aantal veiligheidsmaatrege len getroffen. De nog op te richten Stichting Nazorg zal daarna de les praten als AH toezegt dat dew stortplaatsen controleren. kels om zes uur dicht gaan" Ministerie slaat ouders fout aan bij jeugdliulpverlening AMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden ouders hebben ten on rechte een bijdrage betaald in de kosten van vrijwillige hulpverle ning aan hun kinderen. Zij zijn door het ministerie van wvc bij het toe zenden van de rekening niet gewe zen op een uitzonderingsmogelijk heid waarvoor zij sinds 1 januari in aanmerking komen. Zo hoeven ou ders die het oneens zijn met de hulpverlening niet te betalen. Dat blijkt uit schriftelijke vragen die ka merlid Lankhorst (Groen Links) heeft gesteld aan minister d'Ancona (wvc). Het kan soms gaan om reke ningen van meer dan duizend gul- JAKARTA/AMSTERDAM (ANP) erken zijn Minister Pronk (ontwikkelings- gevonden. De eerste bak wordt dan samenwerking) gaat een concreet afgedekt en beplant. De C2-deponie is 320 meter lang, 50 meter breed en heeft wanden voorstel aan het kabinet voorleggen verdere diplomatieke stappen ventuele nieuwe executies elf meter hoog. Het chemische afval politieke gevangenen in Indonesi i tijdelijke op- eendaagse bezoek aan Indonesië. r heeft geen tijdelijk ka- DEN HAAG (GPD) - Verzeke ringsmaatschappijen zijn niet zorg vuldig genoeg bij het afmelden van auto's die bij een ongeluk total loss zijn geraakt. Volgens de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) houden de verzekeraars zich niet aan de afspraak met Justitie deze auto's af te melden bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Veendam. Daardoor houden criminelen de mogelijkheid gestolen auto's te voorzien van echte documenten. Dat gebeurt door de auto's te voor zien van nummers en kentekenen van total loss-wagens, het zoge noemd 'omkatten'. De gestolen wa gens krijgen daardoor de identiteit van de wrakken en verdwijnen in het legale circuit. Volgens de CRI snijden de verze keraars in eigen vlees doordat op die manier de strijd tegen de auto diefstal onvoldoende oplevert. Vo rig jaar zijn niet meer dan 1.500 au to's uit het register in Veendam uit geschreven, terwijl veel meer wa gens volledig vernield raakten. De CRI vreest dat een deel van de niet-uitgeschreven wagens wordt opgeknapt en met alle risico's van dien weer gewoon aan het verkeer deelneemt. Doodgestoken De tienjarige Henk Bijlhouwer is zaterdagmiddag op een Amster damse markt doodgestoken. Het slachtoffertje werd getroffen toen hij zijn vader probeerde te bescher men tegen een aanval met een mes door een 54-jarige man. De twee mannen hadden om onbekende re den ruzie gekregen. De vader raakte zwaar gewond. De dader die vol gens de politie door medicijnge bruik "nogal nerveus" was, is aan gehouden. Ontsnapt Twintig rhesusapen zijn gisteren ontsnapt uit een gebouw van de Utrechtse universiteit. Ze wisten via een raam op een dak* te klim men. Het gealarmeerde personeel werd door de beestjes bekogeld met steentjes, maar wist door te ramme- - len met etensbakken het meeren- deel van de apen weer binnen te krijgen. Vanmorgen waren nog twee apen op vrije voeten. Ver wacht wordt dat die snel weer wor den gevangen. Bommelding Een groot feest voor Surinamers en Antillianen in het Haagse schaats- centrum De Uithof is in de nacht van zondag op maandag vroegtijdig beëindigd door een anonieme bom melding. De zaal met> 6.000 bezoe kers werd na de melding ontruimd, maar een "verdacht pakketje" bleek slechts een setje cosmetica- artikelen te bevatten. Zondag keerde Pronk terug in Ne derland. Over de inhoud Van zijn voorstel wilde Pronk verder niets kwijt. Eerst wil hij het bespreken met pre mier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse zaken). Of het voorstel daadwerkelijk tot nieuwe diplomatieke stappen leidt hangt af van de vraag of Lubbers en Van den Broek het voorstel zullen accepte ren. aldus Pronk. Uit zijn verklaring blijkt dat het proces dat moet leiden tot nieuwe diplomatieke stappen nog in een minder vergevorderd stadium is dan Pronk aanvankelijk deed ver moeden. Begin vorige week zei hij dat binnenkort nieuwe diplomatie ke stappen "met een nieuwe formu le" te verwachten zijn van de twaalf EG-landen en een aantal andere lan den. Nog niet in alle hoofdsteden zijn beslissingen gevallen, aldus Pronk toen. Die uitspraak leidde tot een te- rechtwijziging van minister Van den Broek, de eerst verantwoorde lijke bewindsman voor het Neder landse mensenrechtenbeleid en voor diplomatieke stappen. Van den Broek liet weten dat hem niets van nieuwe diplomatieke stappen bekend was. Ook zei hij, zonder Pronks naam te noemen, dat elke verdere publieke uitlating van offi ciële zijde over de executies de kans op een positieve oplossing aanzien lijk verkleint. Hij reageerde daar mee op Pronks uitspraak dat mede door opschorting van 27 miljoen gulden ontwikkelingshulp aan Indonesië na vier uitgevoerde exe cuties en de EG-druk die daarna op den zijn niet te gev Indonesië volgde, nieuwe executies weet hoe serieus de zaak leeft in maart niet zijn doorgegaan. Pronk. Hij zelf is tevreden over de manier waarop de Indonesiërs heb ben gereageerd op zijn opmerkin gen. Die tevredenheid geldt ook president Suharto, met wie Pronk zaterdag een gesprek had. Ook daarin is niet alleen over economie en hulpverlening gesproken, maar ook over mensenrechten en de exe cuties. De president heeft zeer zeker begrepen waar ik het over had, al dus Pronk. Hij keert hoopvol naar Nederland terug, zo zei hij. Garanties dat er geen nieuwe executies plaatsvin- Ne derland, aldus de bewindsman. "De relaties tussen Nederland en Indo nesië zijn uitstekend. Deze week is inhoud gegeven aan een volwassen Lubbers, minister Van den Broek relatie tussen twee volwassen lan- Pronk verklaarde zaterdag uit voerig vooroverleg met premier i PvdA-leide: had c r de _i Indonesië heeft opgesteld. "Ik zit kers hebben zondagmorgen hun ac- hier met een soort mandaat", aldus tie op het Beursplein in Amsterdam de minister. Volgens hem valt de beëindigd nadat ze bezoek hadden waarop hij in Indonesië de gekregen van minister Pronk. De relatie tussen ontwikkelingssamen- hongerstakers meenden dat Pronk B mensenrechten geheel binnen de afspraken die tijdens dat reikt vooroverleg zijn gemaakt. Indonesië voldoende heeft be- hun actie te stoppen. Zij zijn nu van plan andere actievor- men te kiezen om hun eisen, geen executies en verbetering van de mensenrechten in Indonesië kracht i heeft gebracht, op prijs bij te zetten. De toestand de BREDA Uit protest tegen de milieuvervuiling heeft een onbekende au tomobilist in Breda zijn auto aan een houten kruis gespijkerd en aan een kerk gehangen. Bij de kerkdeur schilderde hij een bekende na-oorlogse uit spraak uit West-Duitslanddie ook zou geleden voor de milieuvervuiling. Aanstaande vrijdag wordt in het kabinet gesproken over de voorstellen van minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) om het gebruik van de auto terug te dringen. Zij wil de accijns op motorbrandstof flink verhogen, een spitsvignet a 1000 gulden invoeren in de Randstad en minder investe ren in wegenbouw. Wel zouden er vier verkeerstunnels in de Randstad bij moeten komen. foto anpi ORANJESTAD (ANP) - Coastal Oil zegt haar plannen om de olieraf finaderij op Aruba weer in gebruik te nemen "ernstig te overwegen". Zelfs als de raffinaderij weer wordt opengesteld, is het onzeker of uit breidingsplannen nog worden doorgevoerd. Dit heeft de maat schappij dit weekeinde verklaard. In een persbericht stelt Coastal Oil reeds het besluit te hebben ge nomen af te zien van de bouw van een opslag- en doorvoerstation voor acht miljoen vaten olie. "Ten aan zien van de raffinaderij en de daar mee samenhangende uitbreidings plannen bekijkt Coastal Oil mo menteel wat de diverse opties zijn", luidt de verklaring. Volgens Coastal Oil hebben de re cente werkonderbrekingen van de Turkse werknemers en de daarop gevolgde rechterlijke uitspraken haar gedwongen de investerings plannen aan een herziening te on derwerpen. Volgens vice-president Michael Renfrew van Coastal Oil hangt het besluit tot volledige voortzetting van het raffinage-project in belang rijke mate af van de werknemers. Zij zullen "hele dagen arbeid moe ten verrichten voor volledig uitbe taalde daglonen". Volgens Renfrew zullen arbeids conflicten, zoals de afgelopen week rond de constructie van de raffina derij plaats hadden, andere buiten landse investeerders ontmoedigen zich op Aruba te vestigen. De vice- president van Coastal Oil roemde "de niet aflatende pogingen" van de Arubaanse regering en premier Nelson Oduber in het bijzonder, grote economische projecten op Aruba uit te voeren. Coastal Oil had het plan 200 mil joen gulden te investeren in de her opening van de raffinaderij, die op 1 september weer in gebruik zou moeten worden genomen. De dag productie zou 150.000 vaten olie per dag bedragen. Het was de bedoeling van Coastal Oil om in 1992 nog 65 miljoen gulden in de raffindarij te investeren ter verdubbeling van de produktie. CNV-voorzitter Hofstede heeft vanmorgen op de KRO-radio felle kritiek geleverd op premier Odu ber. Hij verweet hem in het conflict "de mensen- en vakbondsrechten" te hebben verontachtzaamd. hebben gesteld. "Dat heeft men mij hongerstakers was zondag redelijk alle kanten verzekerd", aldus goed te noemen. DEN HAAG (GPD) Wet investe ringsrekening (wir): wie dit woord nog in politiek-Den Haag durft te la ten vallen, loopt de kans ter plaatse aangevallen te worden door een schuimbekkende ambtenaar van Financiën, Economische Zaken of Algemene Zaken. gulden m groot en r genvaller zorgt. Zelfs ee met ingang kostte dan was be- opnieuw voor een te- n zeker drie miljard door Carel Goseling Minister Pronk (r) Wir, eens stonden de drie letters voor een maatschappij hervormend wetsvoorstel waarmee bedrijfsin vesteringen door de overheid gesti muleerd en gestuurd zouden wor den. Inmiddels staan zij echter sym bool voor een regeling die over de periode 1986-1989 ruim elf miljard ADVERTENTIE Geboorte. De sensatie van nieuw leven. Of een kind nu thuis of in het ziekenhuis ter wereld komt, er staat gelukkig altijd professionele hulp klaar. Voor de moeder, voor het kind. ït de nieuwgeborene als eerste de kraam- n het ziekenhuis. En zo komt hij of zij heel i zorgzame, vertrouwde handen. En zonder het zelf te beseffen, hulp thuis of de verpleegkundige i natuurlijk van de moederschoot ir Veel mensen in de kraamzorg en in ziekenhuizen zijn lid van AbvaKabo, de grootste bond in de collectieve sector. AbvaKabo is een sterke, levenskrachtige bond die veel doet en bereikt voor zijn 270.000 leden. Persoonlijk, door advies en indivi duele rechtsbijstand. Collectief, door het afsluiten van goede CAO's. AbvaKabo ziet het belang van het werk van zijn leden. En dat is een algemeen belang, want de collectieve sector is onmisbaar in onze samen leving. AbvaKabo is niet partijgebonden, maar beslist niet neutraal. En zeker niet kleurloos. AbvaKabo heeft een visie op de samenleving. Een visie hoe het anders kan. I BON Stuur mi| i j over AbvaKabo Naam I Adres besluit om de regeling 29 februari 1988 te staken, heeft er niet toe geleid dat er een einde kwam aan de nachtmer ries op de diverse Haagse departe menten. De tegenvallers gingen ge woon door. Over 1988 een miljard gulden en over 1989 waarschijnlijk een zelfde bedrag. Wat de toekomst zal brengen, wist tot gisteren nog niemand. Claims Eindelijk is er echter een min of meer betrouwbaar onderzoek ge daan naar de omvang die de staat nog te wachten staan. Het probleem is dat ondernemers nog jaren, nadat zij verplichtingen tot investeren zijn aangegaan, claims bij de fiscus op tafel kunnen leggen. En pas wanneer de bedrij Van Lede: ...alle afspraken t de claims werkgelegenheid vergeten.. men. Een nieuwe tegenvaller van ten minste drie en mogelijk zelfs vijf miljard gulden ligt op het bord van het kabinet. Minister Andriessen heeft zijn eerdere uitspraken dat het hun belastingaangifte doen, bedrijfsleven niet voor de over- wordt duidelijk op hoeveel premie schrijdingen aansprakelijk kon zij recht hebben. worden gesteld, ijlings moeten her- De oorzaken van alle ellende zijn roepen. "Tot het onmogelijke is nie- nooit echt duidelijk geworden. Het mand gehouden", zei hij gisteren. aantrekken geen gepaard ging met hoger dan geraamde investeringen van bedrij- zich beroepend op overmacht. En daarmee is de laatste strohalm het bedrijfsleven verdwenen. registratie a andere. Onder druk a i optie. De rommelige De minister van economische de Tweede Ka- liet oud-minister De Korte brede steun ken heeft zijn traditionele rol 1 verdediger van de bedrijven laten In politiek Den Haag is er nu (WD) een onderzoek instellen r nister Kok (financien) om de werk- nog te verwachten wir-claims. Deze gevers op een of andere beslissing van De Korte geveer zijn laatste beleidsdaad. Op Economische Zaken verscheen An driessen, op Financiën Wim Kok. De nieuwe coalitie zat nog niet stoelen of berichten deel van de teveel ontvangen pre mies te laten terugbetalen. Dat zal overigens nog niet mee vallen. De werkgeversorganisaties de VNO en NCW hebben zich al eerder fel verzet tegen elke v ir-tegenvallers verschenen. Het pensatie'. VNO-voorzitter Van Lede j Woonplaats Naam werkgever i kabinet beloofde een onderzoek: een steekproef onder het bedrijfsle ven naar nog te verwachten wir- claims in de toekomst. Stuur deze bon in een envelop zonder postzegel aan: AbvaKabo. Antwoordnummer 10018, 2700 VB Zoetermeer Krachtdadig Men beloofde dus hetzelfde als De Vrijwillig Korte al enige weken daarvoor had Andriessen gedaan. Alleen was de mededeling van de oud-minister onopgemerkt werkgevers- gebleven zodat de nieuwe ploeg nog ganisatie) staan heeft zelfs gedreigd alle afspraken over werkgelegenheid te zullen ver geten, als het kabinet zijn afspraken uit 1988 bij het afschaffen van de wir niet nakomt. Kok (respectievelijk -vertegenwoordigers van een werknemersor- voor de moeilij- i I AbvaKabo -= Dc vakhond die zo rustig, als gold het een krachtdadig ke taak het bedrijfsleven optreden, met de eer kon gaan strij ken. De resultaten van het onderzoek zijn er nu. Wat veel deskundigen al lang vermoedden maar nooit kon den hard maken, blijkt uit te ko- te krijgen iets van de gigantische mee valler voor de ondernemers terug te betalen. Maar dat moet wel min of meer vrijwillig, want op andere ter reinen heeft het kabinet de werkge versorganisaties hard nodig.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3