In de ban van Pasen in vrijheid Hollandse kost in Moskou DINSDAG 17 APRIL 1990] Oost-Europa viert feest uitbunding MOSKOU-BUKAREST (KATHPRESS-EPD) - Honderddui zenden Oosteuropeanen hebben voor het eerst sinds jaren in vrijheid Pasen gevierd. Nog nooit werd er in de Sovjetunie zo veel religieuze muziek op de tv gebracht als dit paasweekeinde. De Sovjet-televisie zond in de paasnacht de traditionele paas- mis in de patriarchale kathedraal in Moskou uit. De Sovjet-tv zond delen van de Paasboodschap van paus Johannes Paulus II uit, maar liet oproep aan het Kremlin om de weg van de dialoog niet af te snijden, achterwege. Een Tass-commentator zag hierin een teken van "de innerlij ke behoeften van ons volk dat naar de ware menselijke waarden hongert". In 'Vremja', het tv-jour- naal van de Sovjetunie, sprak een nieuwslezer de hoop uit dat "Pa sen ook het begin van de opstan ding van onze eigen ziel zal zijn". Op last van de nieuwe regering in Roemenië werd paasmaandag weer als een christelijke feestdag gevierd. Onder Ceausescu was godsdienstvrijheid op papier al thans gewaarborgd, maar kerkbe zoek tijdens de christelijke feest dagen was verboden. In Bulgarije werd de paas- dienst in de Alexander Nevsky- kathedraal in Sofia op de televisie uitgezonden. Ook daar werd paasmaandag weer als een chris telijke feestdag gevierd. De Bulgaarse president Peter Mladenov richtte zich ter gele genheid van Pasen in een speciale boodschap tot alle gelovigen. De regerende socialistische partij, de voortzetting van de opgeheven communistische partij, adviseer de de aanhang om de christelijke feestdag te gedenken. Ook in Joegoslavië was de be langstelling voor de Paasdiensten groter dan in alle naoorlogse ja ren. De tv zond paaszondag ach tereenvolgens de rooms-katholie- ke en de orthodoxe paasvieringen uit. In Kroatië werd de pauselijke paasboodschap rechtstreeks op de tv uitgezonden. Overigens hebben de christe nen uit Oost en West voor het laast deze eeuw gemeenschappe lijk Pasen gevierd. Als gevolg van verschillende kalenders hebben de rooms-katholieken en pro testanten meestal een andere da tum voor Pasen dan de orthodoxe christenen. De meeste orthodoxe kerken volgen nog steeds de door Julius Caesar ingevoerde kalender, ter wijl de kerken in het Westen de in 1582 door paus Gregorius XIII in gevoerde kalender hanteren. Een en ander heeft ook gevolgen voor het begin van de lente en voor de vaststelling van Pasen, dat op de zondag na de eerste volle maan in de nieuwe lente wordt gevierd. De orthodoxe kerken houden zich bovendien aan de regel dat Pasen niet met het joodse Pesach (14 niesan) samenvalt. Een orthodoxe priester zegent i Kerk in Lvov zonder strijd overgedragen LVOV (Reuter) - Het conflict om de Sint Joriskathedraal in Lvov (Oekraine) is tijdens het Paas weekeinde op christelijke wijze opgelost. De Russisch-Orthodoxe Kerk heeft onder druk van het stadsbestuur de kathedraal aan de Oekrains-Katholieke Kerk te ruggegeven. Deze besloot daarop met Pasen geen diensten in de ka thedraal te houden om spannin gen met de Orthodoxe Kerk te vermijden. De met Rome verbonden Oek rains-Katholieke Kerk, die in 1946 door Stalin .werd verboden, is sinds eind vorig jaar weer offi cieel toegestaan. De kathedraal in Lvov was vanouds de zetel van de primaat van de Oekrainse Kerk. Ook dit kerkgebouw ging in 1946, toen de Oetoainse katholieken zich bij de orthodoxen moesten aansluiten, over in handen van de Russisch-Orthodoxe Kerk. Het stadsbestuur vond dat de kerk weer eigendom diende te worden van de katholieken en gaf veertien dagen geleden de ortho doxen tot Goede Vrijdag de tijd gegeven de kathedraal aan de oor spronkelijke eigenaar terug te ge ven. De orthodoxen hebben zich hiertegen met hand en tand ver zet. Dat leidde de afgelopen weken tot een religieuze confrontatie, die zijn weerga in de atheïstische Sovjetunie niet kende. Priesters en gelovigen van beide partijen trachtten voor de kathedraal el kaar met gebeden, gezangen en preken te overstemmen. Hervormde kerk. Het ledental van de Hervormde Kerk is vorig jaar met ruim 53.000 afgenomen. Daarmee komt het aantal geregi- streerden op ruim 2.623.000 (be gin 1986 was dat aantal nog 2.785.555). De daling komt hele maal voor rekening van de zoge noemde geboorteleden, de men sen die als lid zijn geregistreerd, uitsluitend omdat ze een her vormde vader of moeder hebben. Beroepingswerk Hervormde Kerk: benoemd tot gees telijk verzorger van bejaardencentrum 't Boveneind D. van den Berg te Ede Veenendaal; beroepen te Ter Aar J. Quist Hendrik Ido Ambacht, te Heus- den .W. M. M. Moonen Geertruiden- berg en Hooge Zwaluwe en Made, te Oosterend en Oudeschild en Eierland (toez.) H. K. Fibbe kand. Amstelveen, te Oude Tonge J. C. den Toom Ernst, te Rekken mw. C. Ferrari-Schuppen kand. Santpoort; bedankt voor Lin- schoten R. H. Kieskamp Leerdam, voor Oosterland en Ouwerkerk E. van der Sluis Maasdam en Cillaarshoek. Gereformeerde Kerken: beroepen te Renkum en Heelsum W. A. Andela en mw. drs. M. A. Andela-Hofstede te Bergum; aangenomen naar Wapen veld drs. G. van den Dool kand. Am sterdam; bedankt voor het beroep van Wilriis dr. M. Dijkstra 1.1. docent in Cai ro (Egypte) Ocgstgcest. Christelijke Geref. Kerken: tweetal te Utrecht-Centrum dr. G. C den Her tog Leiden en B. Witzier 's-Gravenha- ge-West; aangenomen naar Baarn C. Westerink Den Helder, naar Emmel- oord F. J. van Dam Woerden. Geref. Gemeenten: beroepen te Hoofddorp G. J. van Aalst Benthui zen, te 's-Gravenhage-Z C. Harinck Oostkapelle, te Nunspeet als miss. pred. voor het Izigebied te Nigeria F. van Ruitenburg Meliskerke, die be dankte voor Apeldoorn; bedankt voor Terwolde de Vecht J. Kareis Rijssen. JERUZALEM - Straatbeeld in Jeruzalem: De Grieks-orthodoxe patriarch van Jeruzalem, Dio- dorus 1, gaat voor in een processie door de oude stad, terwijl reli gieuze joden het schouwspel la chend van commentaar voorzien. (foto EPA) ROTTERDAM - Of er aan de Bol- schaja Poljanka no. 63 binnenkort boerenkool-met worst of een stevige stamppot kan worden gegeten, staat nog ter discussie. Zeker is wel dat in de ambassadebuurt van Mos kou dit jaar het eerste Nederlandse restaurant wordt geopend. De be doeling is in september, maar initia tiefnemer Hans van Zonneveld van Transworld Marine Agency Compa ny in Rotterdam houdt een paar sla gen om de arm: alleen al voor het verstrekken van een bouwvergun ning moesten zeventien verschil lende instanties hun goedkeuring verlenen. door Ellen Scholtens "Als we geen Russische partner zouden hebben, zou een dergelijk project niet van de grond kunnen komen", zegt de directeur van de Rotterdamse agent van een groot aantal Oostblok-lijndiensten over zee. Van Zonneveld stort zich voor het eerst in een horeca-avontuur. Een simpel rekensommetje leert volgens hem dat er in Moskou (in clusief de toeristenstroom) 12 mil joen mensen leven die elke dag iets te eten willen hebben. Hans van Zonneveld: "In het zo merseizoen zitten alle hotels en alle restaurants afgeladen. Als individu moetje 's morgens deals sluiten met ober-kelners, anders kun je echt verhongeren. In de winkels is im mers na lang wachten ook niet veel eetbaars te krijgen". Dat de directeur van het Bel gisch-Russische bedrijf geen woord overdrijft, blijkt onder meer uit de belangstelling die er nu al is voor Anti-apartheid overbrugt popgeneraties in afgeladen Wembley Nederlander begint restaurant in Sovjet-hoofdstad het eerste Nederlandse restaurant. De eerste paal voor 'Peter de Grote' is nog niet eens geslagen of de Griekse ambassade heeft een ge deelte van het restaurant voor een jaar gereserveerd. Grandeur Het uit drie verdiepingen bestaande pand, dat behalve over een restau rant met zestig zitplaatsen over een luxe bar beschikt, zal een on-Hol- landse grandeur uitstralen. Van Zonneveld heeft het over kroon luchters en dergelijke. En een ver fijnde keuken. Dat wil zeggen: tot nader order geen stamppotten en speklapjes, maar haring, kreeft, oes ters en andere exquise vissoorten. Veel groente ook, want voor de ge middelde Rus zijn bloemkool en an dijvie een echte delicatesse. Gewone Moskoviet De eetgelegenheid, die schuil gaat achter een prachtige neo-classicis- tische gevel, is er echter niet alleen voor buitenlanders, hoewel vooral klanten van Transworld Marine dat 80 tot 85 percent van haar werk zaamheden op Russische 'bodem verricht van harte welkom zijn. Om de gewone Moscoviet in de ge legenheid te stellen Hollandse ge rechten te proberen, zal zowel met harde valuta als met roebels kun- nen worden betaald. Voorwaarde is wel dat er een wa- - Mosselen: straks ook in Moskou verkrijgbaa terdicht systeem wordt bedacht. Het maakt namelijk nogal wat uit of iemand in staat is de eigen valuta om te wisselen in roebels. "Een maaltijd van 60 roebels kost ons 18 gulden, maar voor een Rus is dat de helft van zijn maandsalaris", rekent Hans van Zonneveld voor. Een ander probleem valt onder de noemer 'maffia-praktijken'. Vol gens Van Zonneveld is het geen ge heim dat door de kennismaking met het grote geld het aantal geval len van afpersing in Sovjet-steden GPD) toeneemt: "Dat gaat van: als je ons niet een x-bedrag betaalt, dan blijft er niets over van je prachtige pand. Onze partner in Moskou probeert ook hiervoor een oplossing te vin den". Van Zonneveld concentreert zich voorlopig op de wederopbouw van het gebouw. De Bolschaja Poljanka no. 63 is onlangs wegens ouder- domsverschijnselen gesloopt, maar zal de komende maanden in de ou de glorie worden hersteld. Voor de inrichting is een overeenkomst af gesloten met Heineken. Hans van Zonneveld, die voorlo pig twee Nederlandse koks heeft aangetrokken: "Een aantal produc ten wordt overgevlogen, met uit zondering van wat in Rusland ver krijgbaar is, zoals vlees, kaviaar en allerlei soepen. Vis daarentegen kent men nauwelijks in Rusland, maar we hebben in Nederland een ruime ervaring met het vervoer daarvan". En terugkomend op de echte Hol landse keuken: "Wat is dat eigen lijk? Haring is toch ook typisch Hol lands? Als er vijftig mensen voor de deur staan die zuurkool met spek willen, dan zullen we dat serveren, maar daar ziet het niet naar uit als je kijkt naar het publiek waar we op mikken. Voor iemand van de Griekse ambassade zullen we toch een gerecht op de kaart hebben dat enige bekendheid oproept. Een 'captains dinner' zal misschien nog wel gaan, maar bij een stamppot kun je je als niet-Nederlander niet zoveel voorstellen". In het achterhoofd heeft Van Zonneveld ook de eetafspraken die hij regelmatig heeft met zijn Russi sche collega's. Negen van de tien keer gaat de voorkeur gaat uit naar de betere keuken, hoewel hij ook heeft gemerkt dat de gemiddelde Rus van 'grote hoeveelheden' houdt. Leningrad De naam Peter de Grote was geen moeilijke keuze: iedere Rus kent de man die Nederland leerde 'scheeps- bouwen'. Minder logisch is de loca tie in Moskou, want Peter de Grote kwam oorspronkelijk uit Le ningrad. "Maar", zegt Van Zonne veld, "als het restaurant hier een succes is, openen we ook daar een 'Peter de Grote'-vestiging". LONDEN De ouderen waren gekomen voor Neil Young, voor de jeugd was er Tracy Chapman. Maar als om drie minuten over negen de laatste tonen van de popmuziek zijn wegge storven, vervliegt de gene ratiekloof. Over het podi um schrijdt de rijzige ge stalte van de enige artiest die alle handen op elkaar krijgt. Twee jaar geleden nog kon alleen zijn foto aanwezig zijn; nu is hij er zelf. Het Wembley Stadion staat op en uit 76.000 kelen klinkt zijn naam: 'Nelson, Nelson, Nelson'! door Cees van Zweeden Als betoverd staat Mandela minu tenlang naar het schouwspel te kij ken dat zich voor zijn ogen ontrolt. Dan verlaat hij zijn spreekgestoelte en begint een korte ereronde over het podium. Op de reusachtige tele visieschermen ter weerszijden van het platform verschijnt de brede glimlach die zijn handelsmerk is ge worden. Een hilarische poging van aartsbisschop Trevor Huddleston om de menigte stil te krijgen, doet de ovatie verder aanzwellen. Tien minuten na zijn aantreden kan Mandela eindelijk zijn eerste woorden uitspreken. "Zelfs door de dikke gevangenismuren heen hoor den we jullie stemmen die onze vrij lating eisten. We verloren nooit ons vertrouwen dat we vrijgelaten zou den worden en zouden zegevieren over het systeem van apartheid". Terwijl Mandela spreekt, klinkt uit de nok van het Wembley Stadion het geschreeuw van een man die zich op de ijzeren dakconstructie heeft gewaagd. Duizenden staren verstoord naar boven en stellen zich dezelfde vraag: zal een historische rede van Nelson Mandela worden bezoedeld door een poging tot zelf doding? Maar de man wordt tijdig afge voerd door enkele bobby's zonder hoogtevrees, terwijl Mandela zijn slotwoorden declameert. "Wij res pecteren jullie, wij bewonderen jul lie, maar bovenal: wij houden van jullie". Als Mandela is uitgesproken, ver schijnen op een groot lichtbord aan gene zijde van het podium de ver trektijden van bussen en treinen. De musici verschijnen opnieuw in geslaagd om in de korte voorberei- nenten in Wembley, trok voor de het licht van de schijnwerpers, col- dingstijd voor het festival échte top- Britse televisie zelfs een parallel lectief ditmaal, maar de show is af-, pers aan te trekken. In juni 1988 met Jezus Christus, gelopen. Terwijl uit de luidsprekers stonden musici als Whitney Hous- Sprekend over Mandeia's vrijla- het stemgeluid van de Neville Bro-ton pro deo op de planken; gisteren ting zei Jackson: "Het leek wel Pa- thers, de Simple Minds, Terence ontbraken de muzikale hoogtepun- sen. Na 27 jaar in het graf te hebben Trent d'Arby, Lou Reed en anderen ten. gelegen, werd de steen weggerold klinkt, gaat het legioen naar huis. Maar nooit eerder in de geschie- en herrees hij. Een nieuw leven en denis van Wembley was de 'voetbal- nieuwe hoop lichtten op". t«711C tempel'zo snel uitverkocht. Binnen De voormalige Democratische uc uö 24 uren waren alle 76.000 kaarten te- presidentskandidaat oogste met "Twee jaar geleden was ik hier gen een bedrag van minstens zestig zijn uitlatingen een storm van ver- ook", zei een pop-liefhebber gulden verkocht. Oorzaak: Nelson ontwaardiging. "Hoe eerder Jack- enigszins misnoegd. "Toen werd in Mandela. son zich onder behandeling van een Wembley de 70ste verjaardag van Op de Britse eilanden werd de psychiater laat stellen, hoe beter", Mandela gevierd, maar kwam de aankomst van Nelson Mandela ver- meende het conservatieve parle- muziek op de eerste plaats. Nu, met geleken met die van Garibaldi in mentslid Terry Dicks. En Bisschop Mandela in levenden lijve aanwe-. 1864 en Gandhi in 1931. De Ameri- Victor Guazzelli vam Oost-Londen zig, draaide alles om de politiek". kaanse dominee en politicus Jesse analyseerde: "Er kan geen sprake De organisatoren waren er niet in Jackson, een der aanwezige promi- zijn van een vergelijking tussen Je zus Christus en Nelson Mandela". Thatcher Met zijn uitlatingen stookte Jack son het vuurtje op dat in conserva tieve kringen al langer smeulde. Terwijl oppsositieleider Neil Kin- nock nu al voor de tweede maal in korte tijd Mandela de hand mocht drukken, weigerde de vice-voorzit- ter van het ANC opnieuw bij pre mier Thatcher op audiëntie te gaan. Hoewel Mandela een ontmoeting met Thatcher in de nabije toekomst niet meer lijkt uit te sluiten, wil hij haar niet de primeur geven. Mande la is van mening dat van alle Eu ropese leiders Thatcher wel het minste heeft gedaan om Zuid-Afri- ka van de apartheid te verlossen. Tijdens zijn persconferentie in Wembley verklaarde hij: "Toen ik in 1954 de cel in ging, had in geen stemrecht. Nu ik daar 27 jaar later uit ben gekomen, heb ik nog steeds geen stemrecht. Daarom moeten sancties gehandhaafd worden". Ook in zijn rede in het stadion, via de televisiestations live gevolgd door naar schatting een miljard mensen Nederlanders met kabel- tv moesten uitwijken naar de bui tenlandse zenders herhaalde Mandela zijn pleicdooi voor sanc ties. Zonder Thatcher bij naam te noemen, hekelde Mandela haar be leid van "beloningen voor de Zuid- afrikaanse regering". Hij sprak: "We zijn hier om te vieren dat enke len van ons zijn vrijgelaten. We moeten echter beseffen dat slechts een aantal is vrijgelaten. De mees ten zitten nog achter de tralies". Sancties Mandeia's uitlatingen waren een nauwelijks verholen vermaning aan Thatcher, die onmiddellijk na zijn vrijlating in een opwelling van be sluitvaardigheid de sancties tegen Zuidafrika (gedeeltelijk) ophief. Daarmee kwam de Britse premier niet alleen in aanvaring met Mande la, maar ook met haar collega's in de Europese Gemeenschap. De EG be sloot kort na Thatchers geruchtma kende beslissing de sancties te handhaven tot een werkelijk begin was gemaakt met de ontmanteling van het apartheidssysteem. Toch leek het ANC niet af te ste venen op een oorlog met de Britse regering. "Mandela gaat niet naar Engeland; hij gaat naar een concert dat toevallig in Engeland plaats vindt", had een van zijn medewer kers tevoren al gezegd. En op zijn persconferentie pro beerde Mandela het idee weg te ne men dat zijn bliksembezoek aan de Britse hoofdstad eigenlijk een blik- semoorlog tegen Thatcher was. "We richten ons niet tot individuen, wie dezen ook mogen zijn. Onze strate gie is gericht op de ontmanteling van apartheid. Sancties tegen het Zuidafrikaanse regime behoren tot de belangrijkste wapens. Ze moe ten gehandhaafd worden". Uitnodiging Voordat hij naar Wembley afreisde, hadden ambtenaren van het Britse ministerie van buitenlandse zaken Mandela een uitnodiging overhan digd. Gevraagd of hij die zou aan vaarden, antwoordde de vice-voor- zitter van het Afrikaans Nationaal Congres: "Ik heb ernstige verschil len van mening met mevrouw That cher. Maar een invitatie van een Britse premier moet ernstig over wogen worden". Buiten, op de heilige bodem van het Wembley Stadion, verwoordde een zwarte jongen de gevoelens van velen. Op een bord dat op het ritme van de popmuziek boven de duizen den hoofden uit meedeinde, had hij geschreven: "In het buitenland wil len presidenten en premiers met hem praten. Maar in eigen land heeft hij geen stemrecht".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2