Moskou: Duitsland mag niet in NAVO Ex-koning Roemenië gaf hoop op troon nooit op In Oeral 600.000 mensen zonder water ZATERDAG 14 APRIL 1990 Tijdelijk lidmaatschap 'onaanvaardbaar' MOSKOU/BONN (AFP/DPA/AP) - Een tijdelijk toetreden van het verenigde Duitsland tot de NAVO, zoals donderdag door de nieuwe Oostduitse regering-De Maizière is voorge steld, is voor de Sovjetunie onaanvaardbaar. Dat heeft een woordvoerder van het Sovjet ministerie van buitenlandse zaken gisteren meegedeeld. "Een dergelijk voorstel is niet te accepteren. Wij moeten dan ook op zoek naar een compromis", aldus Joeri Gremitskich. KOPENHAGEN (Rtr/DPA/AFP) - De onderkapitein van de Deense veerboot Scandinavian Star heeft gisteren gezegd dat de Deense rede rij en scheepvaartautoriteiten de boot nooit hadden mogen laten uit varen. Karsten Hansen, die samen met een Filipijnse officier met ge vaar voor eigen leven passagiers heeft gered, zei voor de onderzoeks rechter dat hij nooit instructies had gekregen voor bluswerk bij ram pen. Vier Portugese bemanningsleden verklaarden gisteren dat ze niet op de hoogte waren geweest van het rampenplan omdat ze het niet had den gezien of omdat ze de Engelse OnderkapiteiiiScandinavian' schip had nooit mogen uitvaren taal waarin het was opgesteld niet machtig waren. De Noorse kapitein Hugo Larsen heeft toegegeven dat op het schip nooit brandoefeningen met de bemanning waren gehou den. De meeste bemanningsleden hadden overigens pas eind maart aangemonsterd toen de Deense K.S. Scandinavia het schip over nam van een Amerikaanse maat schappij. Het personeel bevestigde ook de verklaringen van passagiers dat het brandalarm en de luidsprekers aan boord niet goed hadden gefunctio neerd. Twee bemanningsleden van de Scandinavian Star' verklaarden gisteren voor de onderzoeksrechter een oudere man te verdenken van de brandstichting vorige week za terdag aan boord van de Deense In het regeerakkoord van de r regering van de DDR staat dat het land zich los wil maken van het Warschaupact. Het verenigde Duitsland moet gedurende een overgangsperiode lid blijven van de NAVO. Daarna moet er gestreefd worden naar de vorming van een nieuw Europees veiligheidssys teem. De woordvoerder verwees tijdens een persconferentie naar uitlatin gen van Sovjetminister van buiten landse zaken Edoeard Sjevardnad- ze in een artikel in het NAVO-maan- blad "NATO's 16 Nations". Hij zegt in het blad, dat volgende maand uit komt. dat het verenigde Duitsland zowel tot de NAVO als het War schau Pact moet kunnen behoren. De NAVO liet in een reactie weten niets voor het voorstel van Sjevard- nadze te voelen. Secretaris-generaal Manfred Wörner van de NAVO noemt zaterdag in een interview in het Westduitse dagblad "Die Welt" het voorstel een "pseudo-oplos- sing". De NAVO begroette gisteren de inhoud van het Oostduitse regeer akkoord met instemming. Hoge functionarissen toonden zich vooral tevreden over het voorstel van de nieuwe DDR-regering om (tijdelijk) toe te treden tot de NAVO en de plannen om een nieuw Europees veiligheidssysteem op te bouwen. Zij gaan er echter niet vanuit dat een dergelijk systeem de NAVO zou kunnen vervangen. "De NAVO is een van de pijlers van een toekom stig veiligheidssysteem". Polen: na 'Katyn' opheldering over andere slachtoffers Stalin WARSCHAU (GPD/AP) - De Pool se regering erkent het belang van de officiële verklaring van de Sovjetu nie dat zij schuldig is aan de moord op 15.000 Poolse officieren bij Ka tyn tijdens de Tweede Wereldoor log, maar wil ook over andere kwes ties opheldering. "Wij willen een verklaring voor alle witte plekken in onze gemeenschappelijke ge schiedenis, waarvan de misdaad van Katyn voor ons een symbool was," aldus regeringswoordvoer ster Malgorzata Niezabitowska. Radio Moskou meldde donder dag dat de Sovjetregering schuld bekent aan de massamoord bij Ka tyn. "De Sovjetunie heeft grote spijt van de tragedie en beschouwt die als éen van de zwaarste misdaden die ten tijde van Stalin zijn ge pleegd", aldus de verklaring. In de verklaring wordt de voorlo per van de Russische geheime dienst KGB, de NKVD, verant woordelijk gesteld voor de massa moord. Die gaf in 1940 de opdract 15.000 Poolse geïnterneerde officie ren om te brengen. In de bossen van Katyn zijn de lijken van meer dan 4200 Poolse officieren gevonden. Maar de resten van 10.000 anderen die in Starobielsk en Ostashkow ge vangen zaten zijn nooit gevonden, en hun families verlangen nog altijd opheldering over hun lot. Lech Walesa noemde het een goe de zaak "wanneer misdadigers hun misdaden bekennen". Volgens hem moeten de schuldigen alsnog wor den gestraft, de nabestajanden van de Poolse officieren schadeloos worden. De Polen moeten ook toe gang krijgen tot hun laatste rust plaats. De schulderkenning valt samen met het driedaags bezoek van de Poolse president Wojtchek Jaru- zelski aan Moskou. Polen heeft als voorwaarde voor een verbetering van de diplomatieke betrekkingen gesteld, dat de Sovjetunie de schuld op zich zou nemen. Tot nu toe heeft de Sovjetunie Nazi-Duitsland be schuldigd van de moord, maar het westen heeft de Sovjetunie altijd verantwoordelijk gehouden. Desondanks stelde de Sovjet re gering vorig jaar een speciale com missie in, die Katyn moest onder zoeken, maar er werd geen datum vastgelegd voor het bekendmaken van het onderzoeksresultaat. Op 22 maart publiceerde het weekblad Moscow News een rapport waarin de beweringen dat de nazi's verant woordelijk waren voor de slachting werd weerlegd. Ook andere publi caties riepen op de waarheid te er kennen. Nieuw vredesplan voor Libanon BAYRUT (AP) - De Algerijnse di plomaat Lakhdar Ibrahimi js in de Libanese hoofdstad Bavrut aange komen met uitgewerkte voorstellen van het akkoord van Taif dat een eind moet maken aan de burgeroor log in Libanon die gisteren zijn zes tiende jaar inging. Het akkoord van Taif voorziet in een gelijke verdeling van de politie ke macht tussen moslims en chris tenen. Een anonieme regeringsbron zei echter dat het akkoord niet kan worden toegepast voordat een rege ling is getroffen voor het "obstakel Aoun". De Westduitse minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Ge- nscher wil zo spoedig mogelijk een ontmoeting met zijn Oostduitse col lega Markus Meckel. Dat zegt Gen- scher vandaag in een interview met de krant Kólner Express. Het over leg is bedoeld als voorbereiding van de "Vier-plus-Twee"-gesprekken tussen de vier voormalige Geallieer den en de beide Duitslanden. De minister verklaarde dat het plan van Sovjet-minister van bui tenlandse zaken Edoeard Sjevard- nadze om het CVSE-overleg een permanent karakter te geven een opmerkelijke overeenkomst ver toont met de plannen van de bonds regering. Ook Bonn is voor een ver dieping van het overleg tussen de 35 Oost- en Westeuropese landen, de VS en Canada. Hoge Westduitse functionarissen vrezen dat linkse terreurgroepen en rechtse extremisten de eenwording van Duitsland zullen misbruiken. Dat hebben de krant Die Welt en het weekblad Der Spiegel gisteren ge meld. In een interview met Die Welt zegt Hans-Ludwig Zachert, hoofd van het Westduitse Bundeskrimina- lamt, dat de vooruitgang naar een wording het potentiele gevaar in houdt van aanslagen door de Rote Armee Faction. Deze extreem-link se terreurorganisatie zou de tijd rijp zien om in de publiciteit te komen. Zachert waarschuwde dat de roeri ge situatie in Oost-Duitsland de ge organiseerde misdaad en drugsben des in de kaart kan spelen. Michael: weigeren visum is 'ernstig' GENÈVE (AP) - Ex-koning Michael van Roemenië vindt de beslissing van de autoriteiten in Bukarest om hem niet toe te laten tot het land een "ernstige daad". De koning had het paasweekeinde willen gebruiken om voor het eerst sinds 1948 een be zoek aan zijn vaderland te brengen. In een gisteren door de oud-mo narch uitgegeven verklaring staat dat de nieuwe Roemeense leiders zich tegenover het Roemeense volk en de wereldopinie zullen moeten verantwoorden voor hun beslissing. Michael zei dat hij met opzet tijdens de paasviering naar zijn land wilde terugkeren vanwege het heilige ka rakter van het feest. Met het bezoek had de voormalige monarch ook "alle Roemenen willen eren die ge sneuveld zijn voor het herstel van de ware democratie in mijn land". Een man in Oefa symboliseert verkleed als Magere Hein de gevolgen van de milieuramp die zich in deze stad in de Oeral voltrekt. Duizenden inwoners gingen afgelopen week de straat op uit protest tegen de apathische hou ding van de overheid nadat de water-reserves ernstig werden vervuild. (foto api MOSKOU (AFP/ANP) - Meer dan 600.000 mensen in Oefa in de Oeral zitten al twee weken zonder water als gevolg van de industriële vervui ling. Dat is tweederde van de bevol king van de stad, zo meldde het Sovjet-persbureau TASS. De water reserves zijn vervuild met feniel- zuur afkomstig van een pesticidefa- briek, maar de bevolking is daar pas drie dagen na het incident gewaar schuwd. "Het gif heeft lever- en nieraandoeningen en allergiëen ver oorzaakt", aldus TASS. Het persbu reau zegt niet hoeveel mensen zijn getroffen, maar wel dat "de klach ten door vergiftiging zijn toegeno men. alsmede het aantal zieken huisopnames". President Michail Gorbatsjov heeft een parlementaire commissie opdracht gegeven de zaak te onder zoeken. Onder-minister van indus trie Vladimir Goesev, die naar Oefa is gereisd, zei "de omvang van deze milieuramp te hebben onderschat". De Sovjet-televisie liet donderdag avond beelden zien van mannen en vrouwen met emmers, flessen en potten die in de rij stonden bij wa tertankauto's. Afgelopen woensdag protesteer den enkele duizenden mensen in het centrum van Oefa tegen de pas siviteit van de gemeentediensten. De betogers lanceerden oproepen aan de Opperste Sovjet, aan het par lement van de autonome republiek Basjkirië, waarvan Oefa de hoofd stad is, en aan de plaatselijke autori teiten. Zij eisten onmiddellijke maatregelen voor verbetering van de kwaliteit van het water en dat de chemische industrie in het gebied wordt uitgerust met zuiveringsap- paratuur. Alleen al in Oefa lozen 4e fabrie ken per jaar meer dan 300.000 ton giftig chemische afval, aldus TASS. De vervuiling in Oefa is het zoveel ste milieuprobleem dat de afgelo pen tijd in de Sovjetunie aan het licht komt. Het land worstelt met een ecologische crisis waarbij ver geleken de meeste milieuproble men in de wereld in het niet vallen. ANC zou ex-strijders martelen en vermoorden JOHANNESBURG (IPS) - De mili taire vleugel van het ANC zou voor malige ANC-strijders hebben ge marteld en vermoord. Zeven oud strijders zeggen in het Britse blad Sunday Correspondent dat ze ge vangen zijn gezet en gemarteld in ANC-kampen in Angola door leden van een interne veiligheidsdienst van Umkhonto we Sizwe, de gewa pende vleugel van het ANC. Andere gevangenen zouden zijn gestorven als gevolg van hun behandeling, Het ANC heeft de beschuldigin gen gedeeltelijk bevestigd. Een ANC-vertegenwoordiger voor Oost- Afrika zei dat de zeven vier jaar lang "geïsoleerd" zijn en in 1988 zijn vrij gelaten. ANC-bestuurder Anthony Mongalo heeft in de Zuidafrikaanse pers deze week eveneens toegege ven dat het ANC mensen gevangen heeft gezet. De zeven zouden hebben be hoord tot een groep ANC-strijders die in 1983 in ANC-kampen in An gola in opstand kwam tegen de mili taire leiding. Het voornaamste twistpunt was de inzet van ANC- strijders zij aan zij met het Angolese leger tegen de rebellen van de Uni- ta. In 1983 weigerden sommigen te rug te gaan naar Angola. Na een op stand werden de muiters vastgezet in kampen in Noord-Angola. Vol gens de ex-strijders brak op 1984 in een der kampen een opstand uit waarbij vijf kampleiders werden ge dood. Zeven muiters zouden door Umkhonto voor het vuurpeloton zijn gedood, de rest zou zijn vastge zet in detentiekampen, waar de martelingen zouden hebben plaats gevonden. veerboot. Terwijl een dikke rook de gangen vulde en passagiers in pa niek zochten naar reddingsboten, wandelde deze lange man van onge veer zestig jaar rustig rond, aldus een Portugese machinist en een ma troos. Eerder zei de Duitse hoofd machinist van het schip dat de brandstichter waarschijnlijk met een licht ontvlambare vloeistof heeft gestrooid om het vuur zich sneller te laten verspreiden. Er zijn drie brandhaarden gevonden. Inmiddels heeft de Noorse politie haar schatting van het aantal slacht offers als gevolg van de scheeps brand verlaagd tot 166. Er zijn 156 tijken geborgen. Harde kritiek op terreurpolitie Israël TEL AVIV (GPD/AP) - De Israëli- sche procureur wil dat drie leden van de terreurbestrijdingseenheid van de Jeruzalemse politie straf rechtelijk worden vervolgd vooi hun aandeel in een actie tegen de monstranten, na een betoging van "Vrede Nu" in december. Een vier de politieman moet naar haar oor deel disciplinair worden gestraft. Volgens de procureur was er na de vredesmanifestatie bij de muren van de oude stad geen enkele reden voor politie-optreden omdat de de monstranten zich vreedzaam ver spreidden. De problemen zijn vol gens haar door de politie zelf uitge lokt. In een rapport aan Jeruzalems hoofdcommissaris van politie schrijft de procureur dat verschil lende van de ernstige vergrijpen door de politie het gevolg waren van verkeerde beslissingen van de poli- tiecommandant in de oude stad. Zo zijn plastic kogels illigaal afge vuurd. Een Israëlische kanonneerboot heeft voor de kust van zuid-Liba non een rubber bootje met drie Pa lestijnse guerrillastrijders tot zin ken gebracht, zo hebben zegslieden van de Libanese veiligheidsdienst gisteren bekend gemaakt. Het bootje werd gisternachtg onder schept in het kustwater bij het Pa lestijnse vluchtelingenkamp Rashi- diyeh, ten zuiden van Tyrus. Omdat de opvarenden weigerden zich over te geven werd het bootje tot zinken gebracht. Overgangsregeling oppositie Nepal KATMANDU (AP) - Een alliantie van oppositiepartijen in Nepal mag een overgangsregering vormen die het land naar algemene vrije verkie zingen moet leiden. Koning Biren- dra van Nepal heeft daarvoor giste ren het groene licht gegeven. Leider van de Nepalese Congres partij, Ganesh Man Singh, zei giste ren dat de overgangsregering eind volgende week wordt geïnstalleerd. De Congrespartij zal daarin samen werken met het Verenigd Links Front. Een verkiezingsdatum is nog niet vastgesteld. Evenmin is bekend wie de over gangsregering zal gaan leiden. Mi nister van buitenlandse zaken Pas- hupati Rana zei gisteren dat de hui dige regering geen lid van de oppo sitie zal accepteren als hoofd van het overgangsbewind. Koning Bi- rendra is door de oppositie uitgeno digd om de regering te leiden, maar hij heeft zich daar nog niet over uit gesproken. Veertien Britten vergiftigd CHELMSFORD (AP/Rtr/AFP) - Veertien Britten, onder wie zes agenten, hebben gisteren lichte vergiftigingsverschijnselen opgelopen bij een brand in een onderzoekscentrum voor defensie. Bij de brand in het zuiden van Groot-Brittannië kwam een wolk cyanide vrij. Zestig brandweerlie den hadden twee uur nodig om het vuur te blussen. Ongeveer duizend be woners van de stad Great Baddow waar de fabriek van 'General Electric Co' staat, werden tijdelijk geëvacueerd. De politie sluit een aanslag zo goed als uit. BUDAPEST - Hij heeft de Roe meense kroon al twee keer op zijn hoofd gehad en nooit de hoop opge geven dat er nog een derde keer zou volgen. Ex-koning Michael van Roemenië is zichzelf altijd als de vorst van Roemenië blijven be schouwen en is gaarne bereid op de troon terug te keren als hem dat via een referendum wordt gevraagd. Het is daarom niet zo verwonder lijk dat de Roemeense autoriteiten hun twijfels hadden over het 'strikt Buitenland kort China De Chinese veiligheidsdienst heeft verschillende studenten opgepakt op verdenking van lidmaatschap van ondergrondse groeperingen die streven naar democratie. De agen ten zijn geïnfiltreerd in de woon blokken van de studenten en doen zich onder anderen voor als acade mici en schoonmakers. Slovenië In Slovenië tekent zich een duide lijk overwinning af voor de opposi tiebeweging Demos. Deze lijstver- binding heeft zo'n 55 procent be haald en zal vrijwel zeker de nieuwe regering vormen. De communisten worden met ruim 17 procent van de stemmen de grootste partij in het parlement. Joegoslavië Een openbare aanklager in Kosovo heeft de voormalige vice-president van Joegoslavië Hoxha officieel in staat van beschuldiging gesteld we gens het aanwakkeren van etnisch- Albanese onrust in de Joegoslavi sche provincie. Hoxha zou in Pri- zren bij de grens met Albanië in no vember 1986 "nationalisische, racia le en religieuze haat" hebben aange wakkerd door zich in het openbaar laatdunkend uit te laten over niet- Albanese vrouwen. Vliegtuigongeuk Drie Britten zijn om het leven geko men en een vierde zwaar gewond geraakt toen het Beechcraft-vlieg- tuigje waarmee zij van Engeland naar Zuid-Frankrijk vlogen gister middag bij Bayeux in het noord westen van Frankrijk verongelukte. ADVERTENTIE De Ronde Tafel Conferentie van 27 december 1949 is nu 40 jaar achter de rug. Oud nieuws, vergeten nieuws, die afsluiting van ons koloniaal bestel. Maar niet voor het volk van de Papoea's. 27 december 1949 bracht Nieuw Guinea het on vergetelijke nieuws van een eigen toekomst binnen eigen grenzen. Geen woorden, maar daden. Tot het doek viel in 1962 en Nieuw Guinea onderging in de Republik Indonesia. Om nooit te vergeten. Na 40 jaar RTC gaan wij een poging doen onze woorden van toen alsnog met daden te onderstrepen Primeur! Dr. Cor. Lagerberg stelde een onderzoek in naar de actuele situatie op Nieuw Guinea. Duizenden zijn dood. Tiendui zenden gevlucht. Zaterdag 5 mei doet hij verslag. Kom ook! Naar de manifestatie op 5 mei a.s. in Den Haag, tent in het Zui derpark. Aanvang 11.00 uur. Volledig programma op aan vraag. Papoea-fonds Postgiro 243000 Arnhemseweg 72 6711 HG Ede Secretariaat Van Randwijcklaan 104 3815 MT Amersfoort Telefoon 033-728690 Stichting Hulp aan Papoea's in Nood persoonlijk karakter' van zijn voor genomen bezoek zo vlak voor de verkiezingen. Volgens medewer kers van Michael wilde de ex-ko ning familiegraven en andere plaat sen uit zijn verleden bezoeken. Maar bij zijn aankomst in Bukarest was wel een persconferentie ge pland. Bovendien zou de koning een Paasmis bijwonen en een be zoek brengen aan Timisoara, de stad waar de revolutie tegen Ceau- sescu begon. En los van zijn reis schema is het de vraag of een ex-ko ning zijn koninkrijk überhaupt ooit strikt privé kan bezoeken. door Runa Hellinga De aanhang van Michael in Roe menië is op dit moment niet groot. Er zijn maar een paar kleine partij tjes die het herstel van het konings huis in hun programma hebben staan. Bij alle demonstraties die de laatste maanden tegen het Front van Nationale Redding zijn gehou den, is herstel van het koningshuis nooit aan de orde geweest. Maar zijn in Roemenie wel dege lijk mensen die het huis Hohenzol- lern in oude luister hersteld willen zien. Niet voor niets zijn er in de straten van Bukarest leuzen ge schilderd waarin om brood en om koning Michael wordt gevraagd. En in de instabiele situatie waarin Roe menië zich bevindt, kan een koning al snel de functie van een verzets- symbool krijgen en alleen al daar door aan betekenis winnen. Sommige politieke partijen vreesden in ieder geval dat de uit slag van de verkiezingen op 20 mei door Michaels komst behoorlijk be ïnvloed zou kunnen worden. Onder hun druk vroegen de Roemeense autoriteiten de ex-koning zijn be zoek uit te stellen tot na de verkie zingen. Toen hij daar niet toe bereid was, werd zijn visum ingetrokken. En daarmee kwam een voortijdig einde aap het eerste bezoek van de Roemeense koning aan zijn vader land, 42 jaar nadat hij door de com munisten werd afgezet. Als koning heeft Michael een klei ne, maar niet onbetekende rol in de Roemeense geschiedenis gespeeld. Zijn belangrijkste wapenfeit is dat in 1944, op 23-jarige leeftijd, de Roe meense fascistische leider generaal Antonescu wist af te zetten en er- Een jonge Roemeense betoont haar enthousiasme voor ex-koning Michael op het vliegveld van Bukarest in afwachting van zijn komst. Op het laatste moment trok de Roemeense regering zijn visum echter in. (foto afp> voor zorgde dat zijn land in het laatste oorlogsjaar aan de kant van de geallieerden meevocht. Zeventien jaar eerder werd hij in 1927 als zesjarige voor de eerste keer wordt gekroond, nadat zijn va der Carol II twee jaar eerder afstand van de troon deed na een overspel schandaal. Maar in 1930 keert Carol onverwacht terug en neemt het heft weer in handen, het land in een pe riode van chaos, corruptie en dicta tuur stortend. In 1940 moet Carol weer aftreden, onder druk van de net uit de gevan genis ontslagen generaal Antones cu, een overtuigd aanhanger van de fascistische IJzeren Garde. Michael wordt voor de tweede keer ge kroond, maar dat koningschap houdt net als de eerste keer weinig tot niets in. Antonescu, die zichzelf tooit met de naam Conducator (de zelfde titel die dictator Ceausescu later zou gaan gebruiken) regeert het land met ijzeren hand en bepaalt zelfs de benoeming van het paleis personeel. De jonge koning, mach teloos en totaal buiten de staatsza ken gehouden, benut zijn tijd om een zorgvuldige coup tegen de ge neraal voor te bereiden. Hij wil daarmee onder meer een Russische overheersing van zijn land voorkomen, maar die hoop is ijdel. Al kiest Roemenië in het laatste jaar van de oorlog de zijde van de geallieerden, toch valt het land in handen van de Sovjet-troe pen en Michael krijgt voor de twee de keer een premier opgedrongen die hem precies voorschrijft wat hij moet doen, ditmaal de communist Groza. Die dwingt hem in 1947 tot aftreden, onder het dreigement dat anders duizenden Roemenen gear resteerd zullen worden. Burger Vanaf dat moment is de Roemeense koning gedwongen tot een burger lijk bestaan in Zwitserland. Hij ver dient zijn geld als testpiloot, zet la ter met een aantal andere mensen een bedrijf voor elektronische ap paratuur op en werkt een tijd als makelaar voor een Australisch- Amerikaans bedrijf. Verder leidt de ex-koning een vrij teruggetrokken bestaan. Vooral te genover de pers is hij heel terughou dend en wel om twee redenen: de Zwitserse wet verbiedt vluchtelin gen politiek actief te zyn en de Roe meense grondwet van 1923 schrijft voor dat de koning alleen in het ge zelschap van een minister verkla ringen mag afleggen. En een minis ter heeft hij natuurlijk niet. Wel is Michael altijd actief ge weest in de Roemeense ballingen beweging. Hij ondersteunde vluch telingen financieel, getuigde in 1951 en 1952 voor een commissie van het Amerikaanse Congres en was be trokken bij de oprichting van het Nationale Roemeense Comité, een steunorganisatie die wegens geld gebrek weer moest worden opge doekt. Aspiraties Zijn aspiraties voor het koning schap zijn echter nooit verdwenen. Van meet af aan heeft hij de wette lijke basis van zijn aftreden bestre den. In 1948 verklaarde hij in London dat hij onder dwang af stand van de troon had gedaan. De oudste van zijn vijf dochters is op gevoed in het duidelijke besef dat zij de kroonprinses is. Michael heeft uiteindelijk maar één doel: terugke ren naar Roemenië. Het liefst als ko ning, maar als zou blijken dat het volk het koningsschap niet meer wil, dan als gewoon burger. Die dan wél van plan is een actieve rol in de politiek te spelen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7