s 'Tunnels mogen als verkeer niet groeit' Van Eeghen gelooft dat het goed komt met de Sovjetunie Ontwerp-overeenlcomst Maij voor Randstad Bevolki ngsonderzoek naar borstkanker weinig zinvol' Ministers breken met pasen hoofd over bezuinigingen CDA na 16 jaar terug in college Rotterdam Herr wachttneisterpatrouilleert in Venlo It ZATERDAG 14 APRIL 1990 BINNENLAND DEN HAAG (ANP) De vier nieuwe tunnels in de Randstad mogen niet leiden tot meer woon-werkverkeer. Zij moeten daarom geheel of gedeeltelijk worden gereserveerd voor vrachtvervoer, zakelijk verkeer, carpoolers en openbaar vervoer. UTRECHT (ANP) - Bij de diagno se van borstkanker hebben zich de laatste jaren zoveel veranderingen voorgedaan dat vraagtekens kun nen worden gezet bij de zin van het voorgenomen bevolkingsonder zoek waarbij vrouwen van 50 tot 70 jaar om de twee jaar worden opge roepen voor een onderzoek. Dat stellen medewerkers van het Integraal Kankercentrum Zuid en het SOOZ. het Samenwerkingsor gaan Oncologie Ziekenhuizen (Zuidoost Brabant en Noord-Lim burg) in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde en Medisch Contact. De Gezondheidsraad heeft het bevolkingsonderzoek geadviseerd op basis van de resultaten van proefonderzoeken in de periode 1974-1982. Maar volgens de auteurs hebben zich intussen ook in gebie den zonder bevolkingsonderzoek verschuivingen voorgedaan die het verschil in resultaten in gebieden met en zonder bevolkingsonder zoek hebben verkleind. Zo blijkt uit de registratie van het SOOZ (voor een gebied met 850.000 inwoners) dat de diagnose borst kanker steeds vroeger wordt ge steld. Er worden dan ook vaker klei nere tumoren gevonden: het aan deel van gezwellen van vijf centime ter of groter daalde in de periode 1975-1986 van ruim 40 tot 15 pro cent, terwijl dat van tumoren van minder dan 2 centimeter toenam van ruim 20 tot bijna 45 procent. De onderzoekers schrijven dat toe aan de steeds ruimere toepas sing van mammografie (röntgenon derzoek van de borsten) bij vrou wen met klachten en kleine gezwel len. Ook in de behandeling van deze vrouwen hebben zich verschuivin gen voorgedaan: inmiddels worden bij 40 procent van hen borstsparen- de operaties uitgevoerd in plaats van amputaties. De stijging van het aantal geval len van borstkanker is gemiddeld 1 procent per jaar, maar bij vrouwen van 40 tot 50 jaar ongeveer 3 pro cent. Dat hangt voor een deel samen met de vervroeging van de diagno se, die er tegelijkertijd toe heeft ge leid dat de overlevingskansen zijn verbeterd. De arts-epidemioloog J.W.W. Coebergh vraagt zich daarom af of niet moet worden overwogen om voorafgaande aan of in plaats van een bevolkingsonderzoek voor vrouwen van 50 tot 70 jaar vervroe ging van de diagnose mogelijk te maken voor vrouwen van elke leef tijd. Huisartsen en specialisten zou den dan aan de hand van protocol len actief moeten inspelen op de "spontane" ontwikkelingen van de vraag naar zorg van alle vrouwen met borstklachten. De capaciteit voor diagnostiek en behandeling is nu -ook voor andere kankerpatiënten- al krap. Coebergh zegt dat het voorgenomen bevol kingsonderzoek de capaciteitspro blemen zal vergroten: "De gezon den zullen de zieken gaan verdrin gen". Dat staat in een ambtelijk concept van het convenant dat minister Maij (verkeer) volgende week woensdag hoopt te sluiten met de vier grote steden en de Randstadprovincies, -het zogeheten bereikbaarheids- overleg Randstad. Het kabinet buigt zich volgende week vrijdag over de tunnelkwestie. Uit studies blijkt dat de tunnels zullen leiden tot meer autoverkeer. Dat komt vooral door een toename van het woon-werkverkeer. Die groei zou kunnen worden tegenge gaan door de tunnels deels ontoe gankelijk te maken voor dit ver keer. Hiermee zou tegemoet gekomen kunnen worden aan de wensen van de gemeenten Amsterdam en Rot terdam. De raden van deze gemeen ten hebben moties aangenomen waarin staat dat het woon-werkver keer niet te veel mag groeien. De ontwerptekst voor het convenant is opgesteld door ambtenaren van verkeer en waterstaat, de vier grote steden en de provincies. Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Een complicerende factor bij de voorbespreking ervan was dat on duidelijk is in hoeverre de wethou ders van de grote steden nog man daat hebben van hun raad. Wethou der Van der.Vlis van Amsterdam bijvoorbeeld keert zeker niet meer terug in het nieuwe college. De woordvoerder van Maij ver wacht dan ook dat aan de ontwerp tekst nog het nodige gewijzigd zal worden. Een voorstel van de vier grote steden om de accijnzen op brandstof met een kwartje per liter te verhogen kan in elk geval niet op instemming van Maij rekenen. Onduidelijk ook is of en wanneer een spitsvignet in dè Randstad wordt ingevoerd. Volgens een amb telijk voorstel zou dit vignet, dat maximaal 1000 gulden per jaar zou moeten kosten, dienst kunnen doen in de periode tot 1995, als het reke ningrijden van start gaat. Gedepu teerde Achterstraat van Noord-Hol land heeft laten weten dat het vig net niet onbespreekbaar is. Invoe ring op 1 januari volgend jaar sluit hij echter uit. DEN HAAG (GPD) De ministers uit de sociaal-economische vijfhoek hebben zichzelf en hun collega's gisteren een stapel huiswerk mee gegeven om uit de begrotingspro blemen te komen. Met name de mi- i nisters Ritzen (onderwijs), An- driessen (economische zaken) en Ter Beek (defensie) moeten gaan re kenen op mogelijkheden flink te be zuinigen op hun departementen. Zij l worden voor vele honderden mil- Premier Lubbers en vice-premier Kok voerden enkele gesprekken met afzonderlijke bewindslieden, i De gesprekken onder vier of zes r ogen vormen de laatste voorberei- i ding op de echte onderhandelingen t over de begroting. De afgelopen we ken sprak het kabinet al een paar keer over de Kaderbrief, waarin mi nister Kok (Financiën) de contou ren van de nieuwe begroting schets te. Volgende week komt de 'vijf hoek' opnieuw bijeen, om te kijken of er beweging in de zaak zit; 27 april moeten de eerste knopen wor den doorgehakt. Het kabinet staat voor verschil- Kunt u nog wijs wórden uit al die opinies en commentaren over de DUITSE EENWORDING? lende begrotingsproblemen tege lijk: de koppeling van lonen en uit keringen dreigt onbetaalbaar te worden, en door de grootse plannen op het gebied van volksgezondheid, milieu en verkeer dreigt de belas tingdruk te stijgen. Over die plan nen voor een nieuw stelsel van ziek tekostenverzekeringen, tunnels en milieumaatregelen, moet de ko mende weken ook worden beslo- Het pijnlijkst liggen traditiege trouw de bezuinigingen op de de partementen. CDA-verkeersminis- ter Maij-Weggen en haar partijge noot op Justitie Hirsch-Ballin heb ben te horen gekregen dat er nau' welijks ruimte is hun verzoeken om extra geld te honoreren. Kok wil verder dat Defensie-minister Ter Beek op zoek gaat naar mogelijkhe den om volgend jaar een procent op zijn begroting te bezuinigen. Onder wijsminister Ritzen zit net als zijn voorgangers met een financieel gat van enkele honderden miljoenen. En Kok wil ook dat minister An- driessen (EZ) de overschrijdingen op de investeringssubsidie WIR bij het bedrijfsleven verhaalt. Maar de oud-voorzitter van de werkgevers organisatie NCW heeft al binnen en buiten het kabinet laten weten daar geen klap voor te voelen. Duitse en Nederlandse politie patrouilleren door Venlo. De Duitsers VENLO (GPD) Slechts weinig Venlonaren hebben gisteren ge zien hoe politie-agenten uit Duits land samen met hun Nederlandse ambtsgenoten patrouilleerden in hun stadscentrum. Venlo was met 60.000 Oosterburen zoals elk jaar op Goede Vrijdag (Karf- reitag) een Duitse stad, waar het 'bitte' en 'danke schön' alom klonk en het winkelpersoneel de eigen taal verleerd leek te zijn. Het riep herinneringen op aari de roemruchte jaren van de Zwei Gebrüder en de Butterfahrten, maar ook aan de oorlogsjaren. Duits politiegroen in een Neder lands stadscentrum, voor het eerst sinds 45 jaar. De aanwezigheid van de Duitse politie in Venlo was een experi ment in het kader van Europa 1992 en de vriendschapsbanden tussen de politiekorpsen van Kreis l^ettental en Venlo. "Over de schouder meekijken om te zien wat de Duitse grensbewo ners hier zoal doen en vooral om de parkeerproblemen te leren kennen", legt plaatsvervangend korpschef Schurman van Venlo het doel uit tijdens de briefing op het hoofdbureau van politie. Venlonaren waren gisteren 'Mangelware' in hun eigen stad. De enkeling die gisteren te vin den was als getuige van het optre den van Duitse politiemannen, blijkt verwonderd. Opa Janssen (75) wiens vrouw tijdens de oor log verwondingen opliep, roept tot tweemaal toe in de microfoon van een Vara-radiojournalist dat hij het niks vindt. "Wij hebben ze al eens vijf jaar hier gehad en dat was lang genoeg", zegt hij in over- valst Venloos. Winkelende Duitsers tonen ontzag voor de blauw-groene pa trouilles die geflankeerd worden door cameralieden van diverse te levisie- en radiostations. "Herr Wachtmeister...", roept iemand in een poging grappig te zijn. Zijn vrouw maant hem beschaamd tot orde. "Maak geen moeilijkhe den". Hauptwachtmeister Heks uit Kaldenkirchen reageert niet. De Duitsers reageren verschil lend op de Duitse-Nederlandse koppels. De vier 'internationale' patrouilles stropen in enkele uren tijd ook alle parkeergarages en terreinen af. "Wij schrijven niets op en wij kunnen u in Duitsland niet vervolgen", moeten de Duit se agenten hun landgenoten re gelmatig geruststellen. Boos werd een aantal na afloop toch want in Venlo regende het giste ren parkeerbonnen. Natuurlijk door Nederlandse agenten uitge schreven. Ook werden tientallen foutgeparkeerde Duitse auto's wegge sleept. Uitwisseling of niet, de sleepkosten in harde Hol landse guldens liegen er niet om. Hoofdagent Twan Beursgens van de Venlose politie babbelt tij dens de patrouille honderduit met zijn nieuwe partner. Op de vraag waarover zij zo druk waren, luidt het verrassende antwoord: "Over onze salarissen...". ROTTERDAM (ANP) - Het CDA keert terug in het Rotterdamse col lege en krijgt hoogstwaarschijnlijk toch wethouderszetels in Nijmegen. Alleen in Amersterdam staan de christen-democraten nog steeds buitenspel. Het meest opmerkelijk zijn de college-onderhandelingen in Rot terdam verlopen, waar het CDA na zestien jaar terugkeert in het stads bestuur. Gistermiddag maakten de parten bekend dat het nieuwe colle ge'in de Maasstad wordt gevormd door zes PvdA-wethouders, twee wethouders van het CDA en een VVD-wethouder. Het college steunt op 33 van de 45 zetels in de raad. Ook over de portefeuilleverdeling bestaat, overeenstemming. De PvdA, die in het huidige college ze ven wethouders heeft, verloor bij de gemeenteraadsverkiezingen zes raadszetels en daarmee de absolute meerderheid. D66, dat nu een wet houder heeft, komt ondanks een grote verkiezingsoverwinning niet terug in het college. De partij, die van twee naar zeven raadszetels klom, stond tijdens de college-on derhandelingen op twee wethou- dersposten. Toen dit niet haalbaar bleek, haakte de partij af. In Nijmegen mag het CDA, met twaalf zetels de grootste partij in de Nijmeegse gemeenteraad, weer meedoen aan de college-onderhan delingen na een brief van fractielei der Camps aan de PvdA, D66 en Groen Links eerder deze week. In de brief stelde de CDA-fractie voor een afspiegelingscollege te vormen volgens de zetelverdeling 2 CDA, 2 PvdA, 1 D66 en 1 Groen Links. Dat voorstel hebben de progressieve partijen overgenomen, op voor waarde dat het CDA de hoofdlijnen van bestuur, die inmiddels vastge steld waren, zou onderschrijven. Het CDA werd in het begin van de college-onderhandelingen buiten spel gezet, doordat de PvdA (die ze ven zetels verloor) onomwonden te kennen gaf een progressief college te willen vormen met D66 en Groen Links. De PvdA-fractie is voor die op stelling niet alleen stedelijk, maar ook landelijk door partijvoorzitter Marianne Sint op de vingers getikt. Hompe: "Dat het CDA nu weer meedoet aan de onderhandelingen staat los van de uitlatingen van Sint en Kok. Het conflict met Sint is ech ter wel uitgepraat". In Amsterdam zijn Groen Links, PvdA, D66 en WD het nog altijd niet eens over een college-akkoord. Vooral Groen Links blijkt vaak een afwijkend standpunt in te nemen. Gebeurde dat donderdag al op het gebied van verkeer en vervoer, gis teren bleken de meningsverschillen tussen Groen Links en de overige partijen over de IJ-oeverplannen en Schiphol groot te zijn. Ook over Schiphol zijn de menin gen nog verdeeld tussen Groen Links aan de ene kant en PvdA, D66 en WD aan de andere kant. Saris van Groen Links vindt dat er nog te veel onduidelijkheden in het 'mas- terplan' voor de uitbreiding van de luchthaven zitten. Hij wil absolute voorwaarden dat uitbreiding van Schiphol alleen gebeurt als de milieu-overlast niet toeneemt. NS schrappen boomadvertentie UTRECHT (ANP) - De Neder landse Spoorwegen zullen in de toekomst geen advertenties meer plaatsen die de automobi list verantwoordelijk stelt voor de teloorgang van de bossen, zo hebben NS geantwoord op een uitspraak van de Reclame Code Commissie over een advertentie die NS eind vorig jaaj in het weekblad Vrij Nederland had geplaatst. In de advertentie was een hal ve overwegboom te zien met de begeleidende tekst: "Als ieder een wat vaker de trein neemt, is dit straks misschien de enige ka le boom". Volgens de Reclame Code Commissie suggereert NS daarmee dat de verzuring van het milieu en de daaruit voort vloeiende schade aan de bossen voornamelijk worden veroor zaakt door het autoverkeer. De Reclame Commissie is van oordeel dat iedereen zo langza merhand wel weet dat het auto verkeer niet alle verzurende stoffen voor zijn rekening neemt. "Het vervangen van au toverkeer door reizen per trein lost de problematiek van de ver zuring van de bossen dus niet op, maar vermindert deze slechts", oordeelt de Dat was geen 'Zie ook pagina nr. 7 Binnenland kort AMSTERDAM - Aan zijn zeven tigste verjaardag afgelopen vrijdag wil zakenman Ernst Henri van Eeg hen niet veel woorden vuil maken. Hij praat liever over de toestand in de wereld. Vooral de ontwikkelin gen in Oost-Europa en de verhou ding tussen Oost en West hebben zijn warme belangstelling. door Theo Haerkens Pronk Enkele tientallen studenten hebben op het station van Yogyakarta mi nister Pronk (ontwikkelingssamen werking) proberen duidelijk te ma ken dat de IGGI-hulp aan Indonesië moet worden stopgezet tot de men senrechten in dat land zijn gegaran deerd. De demonstratie, waarin spandoeken werden meegedragen, ging vooraf aan Pronks treinreis van Yogyakarta naar Jakarta, waar hij vandaag z'jn negendaags bezoek aan Indonesië afsluit. Het was de eerste demonstratie tijdens Pronks bezoek. Hij begaf zich naar de stu denten om hun leider een verkla ring te horen voorlezen. Paasdrukte De paasdrukte is tot nu toe meege vallen. Gistermiddag was het alleen op de A2. van Utrecht naar Maast richt, flink druk. Hoe het paasver- keer zich verder gedraagt dit week einde is, aldus het verkeerscentrum in Driebergen, sterk afhankelijk van het weer. De Van Gogh-exposi- ties en de Bollenstreek blijven de toppers. Burgemeester De Commissaris der Koningin in j Noord-Holland De Wit heeft giste ren in het tijdschrift Binnenlands Bestuur stelling genomen tegen een gekozen burgemeester. De Wit, die lid is van de Partij van de Arbeid, neemt daarmee afstand van het standpunt dat zijn partij al twintig jaar huldigt. In het artikel schrijft De Wit, dat de grote meerderheid van de burgers een burgermeester wenst die tussen de partijen staat, in plaats van een partijpolitieke func- A1 meer dan twintig jaar houdt Van Eeghen, telg uit een oud Am sterdams koopmansgeslacht zich intensief bezig met Oost-Europa. In de eerste plaats natuurlijk zakelijk. Het familiebedrijf Van Eeghen In ternational bv. betrekt al sinds jaar en,dag grondstoffen voor de voe- dings- en chemische industrie uit dit deel van de wereld. Maar in de loop der jaren heeft de belangstel ling van Van Eeghen zich meer en meer zich verlegd naar de politiek. De laatste jaren is hij kind aan huis in het Kremlin en ook in het Witte Huis gaan voor hem deuren open die voor anderen gesloten blijven. De goede contacten in de Sov jetunie heeft Van Eeghen in de loop van ongeveer twintig jaar opge bouwd. Een kwestie van lange adem, zegt hij zelf. De contacten vloeiden voort ürt zijn bemoeienis met de Conferences van European Churches die elk half jaar afwisse lend in Oost- en West-Europa wor den gehouden en waarvan de doopsgezinde zakenman voorzitter Rolling stone Natuurlijk was het niet zo dat Van Ëeghen zo maar even op het Krem lin kon binnenlopen als hem dat schikte. Nee, de vriendschappelijke banden met de Sovjet-politici wa ren er al voor zij in het Kremlin za ten. Toen Brezjnev van het politieke toneel verdween, kwam er ruimte voor de jongere garde met wie hij contact onderhield. "Zij werden steeds belangrijker en als een 'rol ling stone' kwam ik ook terecht in dat circuit". Voor dë koopman, die nog steeds ongeveer de helft van het jaar in het buitenland doorbrengt, waren de plotselinge veranderingen in de Sovjetunie zodoende geen verras sing. "Al een jaar of tien geleden voelde ik dat er een andere wind ging waaien. Ik wist dat de jonge in tellectuelen de waanzin van steeds meer en betere wapens, die uitein delijk leiden tot totale vernietiging van de wereld, niet meer slikten". Hoewel hij geen Russisch spreekt, leerde Van Eeghen de Rus sen kennen en waarderen als een gastvrij en goedlachs volk. Tijdens de borrel slaagde hij er menigmaal in concrete stapjes voor te bereiden die uiteindelijk bijdroegen aan ver betering van de betrekkingen met het Westen. Met zichtbaar genoegen denkt hij terug aan een conferentie die hij belegde om met veertien lan den, waaronder de Sovjetunie, te Supermacht ADVERTENTIE 'De zaak moest zo worden inge kleed dat de Russen niet in de be klaagdenbank zouden terechtko men, want dat is voor een super macht niet acceptabel", verduide lijkt Van Eeghen. „Ik had er met president Carter over gesproken en die wilde wel meewerken, net als de Franse president Giscard d'E- staing". De Russen kwamen met een bui tengewoon zware delegatie, onder leiding van Fedor Burlatski, een naaste medewerker van Gor- batsjov. De slotverklaring klonk als een klok en er waren afspraken over de vrijheid van godsdienst en de vrijlating van dissidenten. Maar mooie woorden alleen zijn niet ge noeg. Dus nam Van Eeghen de proef op de som: "We vroegen toe stemming om een miljoen Bijbels naar de Sovjetunie te brengen. En dat mocht". Van Eeghen zuigt nog eens aan zijn bolknak, blaast de rook naar de andere kant van zijn rijk met schil derijen behangen werkkamer en schetst grinnikend de problemen die die toezegging opleverde. "We hadden die Russische Bijbels na tuurlijk helemaal niet. Die moesten nog worden gedrukt. Maar uitein delijk stuurden we elke maand een vrachtwagen vol weg". Dankbaar Van Eeghen prijst zich gelukkig dat hij in zaken zit. Die omstandigheid stelde hem in de gelegenheid te doen wat hem goed dunkte. "We zijn een familiebedrijf en de ande ren hebben mij steeds van harte ge steund". Dat past in de tradities van het bedrijf dat voor zeventig pro cent eigendom is van charitatieve instellingen. Inmiddels heeft hij de leiding van het bedrijf dat al meer dan 325 jaar bestaat, overgedragen aan zijn zoon. Maar dat betekent niet dat hij nu zelf op zijn lauweren rust. Nog steeds houdt hij op zijn landgoed Berkenrode in Heemstede bijeen komsten met hooggeplaatsten uit Oost en West. Vorige week was hij nog even in Moskou en inmiddels zit hij alweer in de VS. Van Eeghen geniet er zichtbaar van en van op houden wil hij dan ook niet weten. "Ik ben dankbaar dat ik dit kan doen". Het analyseren van de problemen in de Sovjetunie kost hem weinig moeite. In kleurrijke bewoordingen schetst hij wat er gaande is, wat de Russen er zelf van denken en hoe dat in het Westen overkomt. De pro blemen met de Baltische staten zijn voor zijn gevoel een futiliteit in ver gelijking met de moeilijkheden die het nationalisme in het Zuiden met zijn moslim- en christen-republie ken op den duur oplevert. Maar één ding is zeker: "Zoals Gorbatsjov is er maar één en als er iemand is de problemen het hoofd kan bieden, is hij het". Geheim Moeilijker vindt de Heemsteedse zakenman die zijn-loopbaan in Tanzania begon en daardoor vloei end Swahili spreekt aan te geven waarom hem lukte wat anderen ver geefs probeerden. Wat is zijn ge heim? Van Eeghen zakt wat onder uit in zijn stoel, blaast een wolk si- garerook uit en oppert dat de Rus sen vertrouwen in hem hebben om dat hij anders is dan andere Rus- landgangers. "Ik praatte ze niet naar de mond, maar zéi gewoon wat ik dacht. En ik was altijd strikt onaf hankelijk". Een vrolijke lach. "Ik heb nooit zaken gedaan met de Sov jets en dus kon niemand zeggen dat ik het deed voor de smeer, voor mijn eigen belang". De tijden zijn veranderd, maar in het begin betaalde hij zelf zijn hotel kamer. "Als ik tegenwoordig kom, is alles geregeld en kan ik beschik ken over een auto met chauffeur, hoewel ik daar niet vaak gebruik van maak". Consul-generaal Opmerkelijk genoeg is de energieke zakenman, die ook nog consul-ge neraal is van Finland, op het Bin nenhof minder thuis dan in het enorme complex aan het Rode Plein. Pas toen premier Lubbers Moskou voor het laatst had gewaar schuwd en met plaatsing van SS 20- raketten dreigde in Woensdrecht, merkte hij dat zijn woorden in Den Haag werden gehoord. "Er was dis cussie over de vraag of de raketten in Siberië nu wel of niet moesten worden meegeteld. Ik vond dat ze erbij hoorden en Lubbers zei toen in de Kamer dat 'zelfs Van Eeghen nu adviseert niet verder te gaan met de Sovjets". De diplomaat-zakenman "zelf overschatting is mijn grootste fout" denkt met onmiskenbaar genoe gen terug aan dat voorval. "Als zelfs de grootste boeman zoiets zei, moest het welwaar zijn, zal Lubbers hebben gedacht". Uiteindelijk schikten de Russen zich en kon worden afgezien van plaatsing van de raketten. Het voorval heeft de verhouding van Van Eeghen met de Nederlandse regering geen kwaad gedaan. "Lubbers wist gewoon niet dat ik over zulke goede contacten beschik. Ik kon zo naar de top". Mismanagement Inmiddels hebben de ontwape ningsperikelen plaats gemaakt voor andere sores. De Sovjet-e Zakenman-di plomaat Van Eeghen: kind aan huis hij de groten der aar de. moet drastisch worden hervormd. "Zeventig jaar Marxistisch-Leninis- tisch mismanagement maak je niet zomaar ongedaan". Voor Nederland ziet Van Eeghen goede mogelijkhe den. "Onze kennis van landbouw en veeteelt is voor hen van onschatba re waarde en omgekeerd kan onze hulp nu in de toekomst voor ons heel vruchtbaar zijn". Op voortvarende wijze is dat plan met steun van Den Haag uitge werkt. De eerste Nederlandse boe ren zijn in de buurt van Moskou al bezig met het opzetten van een zestal boerderijen. "Makkelijk zal het niet zijn, want de Russische boer is geen generalist, zoals de Ne derlandse en hij moet ook leren zelf risico's te nemen". Toch is er alle re den voor optimisme. "De Sovjetu nie is een rijk land en als het nu door de zure appel heenbijt, zul je nog eens wat meemaken".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3