'Er komt wel degelijk een stuk idealisme bij Ah we langer wachten zijn alle zieken straks dood 'Wonderboy' Joep van den Nieuwenhuyzen wil Sovjetbedrijf overnemen Onzekerheid en hoop aan de aids-infolijn GIRO 5850 REPORTAGE) ZATERDAG 14 APRIL 199» ZA Het achterste van zijn tone wil Joep van den Nieuwenhuyzen nog niet laten zien. De 33-jarige golden boy van de Nederlandse zakenwereld probeert als eerste westerse kapitalist een Sovjet-onderneming te privatiseren. Hoeveel geld is daarmee gemoeid? Van den Nieuwenhuyzen blikt even naar het plafond in de ontvangsthal van het puur socialistisehe vakantieverblijf dat hem is toegewezen. "Ach. precies weet ik het niet. Een paar miljoen dollar, denk ik". Joep van den Nieuwenhuyzen is het prototype van de jonge succesvolle zakenman, altijd op zoek naar nieuwe, winstbelovende mogelijkheden. En achter de perestrojka-horizon gloort de enorme Sovjet-af zetmarkt. Van den Nieuwenhuyzen wil die veroveren, net zoals hij in Nederland is begonnen. De schoonzoon van horeca-gigant van der Valk wil een voor Sovjet-begrippen kleine onderneming, het ma chine- en apparatcnbedrljf Cemasj met 2000 man personeel, overnemen. Dat moet het steunpunt wor den voor het 'succes van onze groep' in de Sovjetunie. MOSKOU Donderdagmiddag arriveert Van den Nieu wenhuyzen in Moskou. Per op het laatste moment gehuurd zakenvliegtuigje. Het eigen privé-toestel had een defecte motor, vandaar. Een slecht voorteken? Van den Nieuwenhuyzen, president van de Begeman- groep die actief is in de voedingstechnologie, lijdt er niet echt onder. Energiek en opgewekt springt hij uit de be drijfsautobus die hem van het vliegveld naar een vakantie kolonie voor het personeel van het Moskouse openbaar mi nisterie aan de rivier de Istra heeft gebracht. In zijn kielzog Bert Bijl, die voorbestemd is adjunct-directeur te worden van de nieuwe Russische loot aan de Begeman-stam. En niet te vergeten de drie meegereisde verslaggevers. Joep, zoals hij door iedereen wordt aangesproken, heeft het prima geregeld. De NRC draagt zijn koffer naar het Mos kouse onderkomen, Nieuwe Revu het kostuum en het Bre dase dagblad De Stem de eigen bagage. door Hans Geleijnse Van den Nieuwenhuyzens avon tuur in de Sovjetunie heeft een sim pel ogende opzet: Cemasj moet uit staatshanden worden gehaald met Nederlands kapitaal dat zichzelf te rugverdient. Het voorstel van de Begeman-groep aan het almachtige staatsplanbureau Gosplan is om de activa (gebouwen, machines, etc.) onder te brengen in een vennoot schap, te financieren door de Bege- man-groep. 49 of 50 procent van het bedrag wordt omgezet in aandelen voor de werknemers, die dus mede- eigenaar worden. De andere helft geldt als borg voor een roebel-lening bij de Russi sche staatsbank. "Met het aflossen uit de bedrijfswinst van de lening vermindert ook de borgstelling. Ons risico is dus gering: als er door wat voor omstandigheden dan ook iets zou gebeuren, is onze borg vei lig", legt hij uit. Probleem is nog wel de verhouding tussen de harde va luta van de borgsom en de (niet con- vertibele) roebel. "Daar moet inder daad nog over worden onderhan deld", zegt hij. "Maar een groot ob stakel lijkt me dit niet omdat er geen sprake is van echte convertibi liteit". Idealisme Van den Nieuwenhuyzen weet zijn revolutionaire plan goed te verko pen. Aan de lunch met de beoogde Russische directeur van de nieuwe onderneming, Vladimir Trifonov, vakbondsfunctionaris Michael Latsjenko, Gosplan-expert Sjevski, ke voorstel geheel aangepast i actualiteit. We hopen nu van Gos plan te horen dat het slechts een kwestie van tijd is en niet of het wel of niet kan", zegt hij. Sjevski, een dankbaar model voor een karikatuur van de dikke apparatsjik, weet dat te waarderen. "Alleen een zeer dapper persoon kan op deze manier de perestrojka ondersteunen", is zijn antwoord. Van den Nieuwenhuyzen later: "Vergis je niet. Er komt hier wel de gelijk een stuk idealisme bij. Ons bedrijf zal zich werpen op machines en transportmiddelen voor de voed selindustrie. Het belangrijkste pro bleem is hier toch dat van het voed sel. Het is er, maar het moet effi ciënt worden geproduceerd en ge distribueerd. Volle winkels, daar mee staat of valt de perestrojka". Winst Van den Nieuwenhuyzen toont zich een overtuigd aanhanger van pe restrojka. "De westerse regeringen zouden veel meer moeten doen om deze politiek te steunen", meent hij. "De voedselvoorziening is de basis. Als die goed op poten wordt gezet is de kans op ontevredenheid, op een contra-revolutie, het kleinst". Cemasj moet zijn bijdrage gaan leveren via omvorming van de pro- duktielijn. De cementwagens van de oorspronkelijke bouwonderne ming moeten bijvoorbeeld worden omgetoverd in transportmiddelen voor voedingsstoffen. Verpak kingsmateriaal, ook een activiteit van de Begeman-groep, is een ander onderdeel. Voor die omschakeling van bouw- en machinefabriek naar foodprocessing-industrie, zoals dat heet, is nog wel een forse investe ring nodig. Van den Nieuwenhuy zen: "Met een miljoen dollar kom je een eind". De Nederlandse zakenman is, als Gosplan en het apparaat meewer ken, de eerste kapitalist die een Sovjet-bedrijf weet te privatiseren. Direct winstmaken is er niet bij. "Nee, dat kun je hier vergeten. Het gaat echt om een stuk idealisme", verzekert hij. Even later, wat dro merig: "Als dit een succes wordt, kunnen we over langere termijn ook aan verkoop aan het buitenland denken. Dan bestaat er voor ons be drijf natuurlijk een zekere voor keur. In de toekomst kan dit echt rendement opleveren". Alles staat of valt met de toestem ming van het apparaat. Op het mo ment dat we met Van den Nieuwen huyzen praten moet het doorslagge vende gesprek met een van de grote mannen van Gosplan, vice-presi dent Gribov, nog komen. Van den Nieuwenhuyzen is vol vertrouwen en volstrekt niet van zijn stuk te brengen met verwijzin gen naar de uitspraken van Leonid Abalkin, economisch architect van perestrojka. "Geen meerderheids Een overdekte markt in Moskou. De werkelijkheid is heel wat minder rooskleurig als de foto doet vermoeden: "Het belangrijkste probleem is hier toch dat van het voedsel. Volle winkels, daarmee staat of valt de perestrojka". <foto a belang voor buitenlandse onderne mingen in Sovjet-bedrijven", verze kerde hij deze week. En de eerste vijfjaar geen convertibiliteit van de roebel. Fijntjes herinnert hij eraan dat Abalkin ook heeft gesproken over kleinschalige experimenten met aandelen. "Wij kunnen zo'n testcase zijn", voorziet hij. "Een be drijf naar westers model, binnen het Gosplan-kader". En passant levert hij ook het re cept voor de omschakeling van de hele Sovjet-economie op het vrije marktmechanisme. "Onmiddellijke convertibiliteit van de roebel kan niet. Abalkin heeft gelijk: je moet eerst een markteconomie hebben. Daarvoor is nodig dat eerst de infla tietijdbom wordt ontmanteld. En die tijdbom zijn de spaartegoeden, geschat op zo'n 736 miljard roebel. Dat geld moet de staat binnenhalen door privatisering van de produk- tiemiddelen, zoals ik dat nu in het klein wil. Pas daarna is het mogelijk van de roebel een vrij inwisselbare munt te maken". Personeel Een van de zwakke plekken in Van den Nieuwenhuyzens plan lijkt het personeel. Westerse zakenlieden klagen steen en been over inzet, ini tiatiefloosheid en vakbekwaam heid. Het is een van de oorzaken, wordt gezegd, van het gebrek aan succes van joint-ventures tussen Sovjet- en buitenlandse bedrijven. Van de 2400 ondernemingen die op deze leest zijn geschoeid is slechts twintig procent operationeel en maar twee procent rendabel. De Nederlander wuift dit be zwaar weg. "Ik heb met het perso neel gesproken. Op vijf procent na staat iedereen achter ons plan. En het zijn allemaal zeer goed ge schoolde mensen". Van gebrek aan motivatie wil hij helemaal niet horen. "De mensen worden mede-eigenaar van het be drijf", zegt hü ter verklaring. Bo vendien komt er beloning naa i prestatie. "Bij winstgevende pro j duktie gaan de lonen omhoog. Eij 1 als de roebellening is afbetaald kaïj i er dividend op de aandelen worden uitbetaald. En we zullen zeker pro beren dat voor een deel in harde va 1 luta te doen". Kapitalist Joep heeft in elk geva] één verdediger van de belangen van het proletariaat voor de volle hon derd procent in de knip. De jeugdi 1 ge vakbondsman Latsjenko ziet de gouden bergen al. "Het personeel staat er helemaal achter. Werkeri voor goed geld, met goed materiaal) prima research, dat is toch de i droom van iedere werknemer?" Professor Buck overtuigd dat aidspatiënt binnenkort kan genezen TILBURG - Prof. dr. H.M. Buck uit Tilburg kent geen twij fel: hij heeft het middel gevonden om de ziekte aids te be strijden. Over een jaar of twee kunnen de eerste patiënten naar de dokter om een reddende injectie te halen. Natuurlijk, er is nog praktische problemen die moeten worden opgelost en er zijn nog proeven nodig om de wer king van het middel op dieren en mensen uit te proberen, maar dat is slechts een kwestie van tijd. Buck is ervan over tuigd dat hij de sleutel in handen heeft tot het medicijn waar de hele wereld op wacht. door Theo Haerkens Terwijl de felicitatietelegrammen zich opstapelen en zijn echtgenote het ene boeket na het andere binnen brengt, vertelt de Tilburgse hoogle raar over zijn werk in zijn laborato rium aan de Technische Universi teit Eindhoven. Sinds de bekend making van het opzienbarende nieuws, donderdag, heeft hij niet anders gedaan. De telefoon staat nog steeds niet stil en een ijlings op getrommelde monteur installeert een antwoordapparaat om de fami lie tijdens de paasdagen tenminste enkele uren rust te gunnen. Buck, een organisch chemicus, werkte al eer. jaar of vijf aan een me thode om genetisch materiaal in een cel te veranderen. Hij slaagde erin bij coli-bacteriën stukjes uit het DNA, de drager van erfelijke eigen schappen, uit te schakelen. De me thode was zo goed dat hij tevoren kon bepalen welk deel. "In de jaren zeventig en tachtig hebben we hier voor de basis gelegd en wat we toen ontdekten is overal in de weten schappelijke wereld geaccepteerd". Leukemie Nog maar zo'n anderhalf jaar gele den was het onderzoek zo ver gevor derd dat Buck met zijn team van vijf a zes medewerkers een praktische toepassing zag voor de kennis en vaardigheid die ze zich hadden ei gen gemaakt. "We begonnen ons toen te richten op de bestrijding van leukemie en aids, die immers alle bei ontstaan door beschadiging van het erfelijk materiaal in de cel, het DNA". De echte doorbraak diende zich aan toen de Tilburgse hoogleraar via een televisie-programma hoorde van het werk van de Amsterdamse hoogleraar dr J. Goudsmit. "Hij deed fundamenteel onderzoek naar virussen en onderzocht hoe ze ont staan, hoe agressief ze zijn en waar door ze afsterven". Buck realiseer- DNA, het erfelijk materiaal in de cel de zich dat die kennis van wezenlijk en parasiteert daarop, waardoor belang was om het HIV-virus te be- mensen ziek worden, verzwakken strijden, dat aids veroorzaakt. en uiteindelijk sterven. Een injectie Het virus verbindt zich met het met kunstmatig, zogenaamd gemo- AMSTERDAM (GPD) - Onze kerheid en hoop overheersten gisteren de gesprekken op de Aids-informatielijn. Het was veel drukker dan anders, op een 'ge wone' dag, al viel het de vrijwilli gers nog mee na alle publicitaire opwinding van donderdag en gis teren. Arno en Ronald waren de jon gens die gisteren aan de nadere kant van het nummer 020-245005 de bellers met vragen opvingen. Het telefoonnummer was spe ciaal opengesteld vanwege de verwachte golf van nieuwsgierig heid onder sero'positieven en aidspatienten. Tussen 's middags drie uur en 's avonds negen, toen de lijn dicht ging, hebben de twee vrijwilligers enkele tientallen mensen aan de lijn gehad. "Hoe veel er precies hebben gebeld weet je natuurlijk niet. Het zijn toch meestal gesprekken waar mee je niet in vijf minuten klaar bent, een uur is gauw vol", zegt Arno. Ronald: "Iedereen is natuurlijk ontzettend benieuwd wat dit voor hun betekent. Alleen maar posi tief is dat natuurlijk niet. Veel mensen hebben er een extra stuk onzekerheid bij gekregen door dat nog onbekend is of het echt helpt". De twee vrijwilliger? van de HIV-vereniging Nederland willen niet op specifieke problemen en gevoelens van de bellers ingaan. Ze vinden dat dat tot hun privacy behoort. Arno: "De mensen heb ben recht op een absoluut discre te behandeling en ze verwachten dat ook van ons. In grote lijnen kun je ook zelf wel bedenken waar hun vragen over gaan en wat onze antwoorden zijn. Veel is er in feite nog niet bekend". dificeerd DNA, voorkomt dat dat gebeurt "omdat deze omhelzing in niger is, dan wat er gebeurt volgens de natuurlijke weg. Het virus maakt zo minder kans". Schoenmaker Het was dus zaak een brug te slaan naar de kennis van Goudsmit. Buck is zeer te spreken over die samen werking. En hij steekt zijn irritatie over opmerkingen van de TNO-on- derzoeker en aids-expert H. Schel- lekens niet onder stoelen of banken. "Die vervelende Schellenkens gaat ervan uit dat een schoenmaker zich bij zijn leest moet houden. Hij vindt dat ik als organisch chemicus niets weet van virussen en dat ik me daar ook niet mee moet bemoeien". De hoogleraar, die twintig jaar ge leden zijn carrière begon als schei kundeleraar op het plaatselijk lyce um, wil van kritiek op zijn vinding niet horen. Aidsspecialisten als dr. Couthino van de GGD in Amster dam en prof. E. Roscam Abbing, voorzitter van de Nationale Com missie Aidsbestrijding, spreken van "een stap in de goede richting", maar wijzen erop dat dat nog niet betekent dat de methode in praktijk )k werkt. "Ik weet natuurlijk ook \.el dat nog aan een aantal voor waarden voldaan moet zijn, voor de ze methode op grote schaal kan worden toegepast", zegt Buck met lichte ergernis in zijn stem. "Maar de mensen hier zijn toch allemaal een beetje Thomasachtig: zë willen eerst resultaten zien voor ze gelo- Science Toch zijn de kanttekeningen van deskundigen in ons land niet in staat zijn vreugde te bederven. Het Amerikaanse wetenschappelijke tijdschrift Science heeft zijn artikel over deze ontdekking gepubliceerd en dat zegt genoeg. "Het was er erg over te spreken". Science publi ceert wekelijks tien artikelen van top-onderzoekers en dat gebeurt pas als tal van deskundigen er hun licht over hebben laten schijnen. De onderzoeker geniet ervan dat hij met zijn team "de wereld voor geweest is". Immers, Amerikaanse onderzoekers zaten op hetzelfde spoor. "En toch hebben wij met ons kleine team gewonnen: onze stof is' veel selectiever dan die van de Ame rikanen, ook al beschikten zij over Buck: "We heb ben niets te ver liezen, we moe ten gewoon doorgaan". (foto GPD) meer onderzoekers". De omvang van zijn team is vol gens Buck niet het belangrijkst: "Je kunt wel tachtig man bij elkaar zet ten. Nee, het gaat om de juiste com binatie van kennis". Het team van Buck was verantwoordelijk voor de aanmaak van kunstmatig DNA en Goudsmit en de zijnen zochten uit op welke plaatsen in het natuurlijk DNA de stof het best kon worden toegepast. De Tilburgse hoogleraar heeft nu wel ongeveer bereikt waar iedere wetenschapper van droomt. Alleen de Nobelprijs kan die prestatie nog meer glans geven. Dat betekent echter niet dat Buck van plan is op zijn lauweren te gaan rusten. "Ik ben nu zestig en ik ga gewoon door, ook als ik straks 65 ben". De onder zoeker verwacht dat hij het kunst matig DNA nog verder kan perfec tioneren evenals de werking ervan. En hij benadrukt nogmaals het grote belang van zijn werk. "We moeten doorzetten. We hebben niets te verliezen. Als we te lang wachten en zeggen dat er pas over" tien jaar een medicijn is tegen aids, zijn alle mensen dood die nu ziek zijn". Institut Pasteur: hoofd koel houden over ontdekking PARIJS (ANP) - "We moeten ons hoofd koel houden. Dergelijke ex perimenten vinden over de hiele we reld tegelijkertijd plaats en het is af wachten wat laboratoriumervaring in de praktijk oplevert". Dat is de. reactie van profesoor Luc Montaig- nier van het Institut Pasteur in Pa rijs, de man die het aids-virus als eerste heeft geïsoleerd. Het instituut reageerde daarmee gisteren op de ontdekking van de Nederlandse professoren Buck en Goudsmit van een middel om via genetische weg de voortgang van aids te stoppen. In Marseille heeft prof. Cherman, samen met Montaignier de ontdek ker van het aids-virus, twee dagen j geleden eveneens een produkt ont- dekt om de ziekte te stoppen. Het is logisch dat rondom een uitvinding van deze grootte enige terughou dendheid bestaat: er liggen via de chemische en farmaceutische in dustrie miljoenen, zoniet miljarden guldens winst voor de uiteindelijke uitvinder in het verschiet. Montaignier heeft evenwel laten weten de twee Nederlandse hoogle raren te kennen en hun werk uiterst te nemen. steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekten in de Derde Wereld. |te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 p

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2