Een storm van kritiek teistert de Kustwacht 'Alle inspanningen moeten gericht zijn op verbetering van ons produkt' H. De laatste maanden heeft het letterlijk en figuurlijk gestormd bij de j| Kustwacht. Terwijl orkanen 's werelds drukst bevaren zee teisterden, werd het door het vorige kabinet ingestelde samenwerkingsverband 'van binnenuit' bestookt. In de drie jaar dat de Kustwacht nu bestaat is de instantie bij herhaling in het nieuws geweest. In negatieve zin dan wel te verstaan. De kritiek op het functioneren van de instantie is niet mals. Mr. D. Pimentel, plaatsvervangend hoofd Kustwacht Dienstverleningstaken, is evenwel niet bang voor de toekomst. "Het 'point of no return ligt reeds ver achter ons, dus de Kustwacht zal niet worden opgeheven". door Jurriaan Geldermans uit blijkt maar weer: wij hebben geen zeggenschap, maar informeren en coör dineren slechts", aldus het plaatsvervan gend hoofd dienstverlening. De vuurtorenwachters op de 'zeever keersposten' laten zich qua kritiek even min onbetuigd. Ook dit vindt z'n oor sprong in het verleden, meent Pimentel. "In dezelfde tijd dat aan de opbouw van de Kustwacht werd gewerkt, besloot het directoraat-generaal Scheepvaart en Ma ritieme Zaken (DGSM) dat de personele bezetting van de zeeverkeersposten kon worden teruggebracht. Veel mensen, on der wie de vuurtorenwachters, hebben ten onrechte een verband gelegd tussen opbouw van de Kustwacht en afbraak van bedoelde posten. Maar wij kunnen en willen niet aansturen op een vermin derde bezetting van de vuurtorens. Het is heel goed dat we kunnen vragen hoe een situatie, die wij in IJmuiden slechts kun nen beoordelen met behulp van aller hande communicatiemiddelen, er in werkelijkheid uitziet. Heel goed ook dat we op deze manier beschikken over ken nis van zaken ter plaatse". Bedreiging Pimentel herhaalt het laatste steeds weer, maar de twijfel of het iets uithaalt klinkt door in zijn stem. "Door de ten on rechte gelegde link wordt de Kustwacht door de zeeverkeersposten gezien als een bedreiging. Voeg daarbij dat de vuurto renwachters veel contact hebben met de reddingmaatschappijen en er ontstaat een aardige voedingsbodem voor inci dentele conflicten", aldus de Kustwacht man. Hij voegt eraan toe dat dit menings verschil c.q. misverstand door de media Hoe bloot aan kritiek de Kustwacht ook moge staan, de toewijding onder de medewerkers is groot. Met name tijdens de stormachtige wintermaanden is het personeel meer dan eens onder druk komen te staan. Veelvuldig moest dan ook de noodfrequentie worden 'uitgeluisterd'. Bliepjes en ringels alarmeren de opera tors en coördinatoren van het Kust- wachtcentrum, gevestigd op de vierde en vijfde verdieping van het Schevenin- gen Radio-gebouw in het hart van IJmui den. Ongeveer tien mijl boven Vlieland drijft een reddingsvest, zo meldt een schip van Rijkswaterstaat. Het schip dat ten behoeve van seismografisch onder zoek een vier kilometer lange kabel ach ter zich aan sleept, kan door de slechte wendbaarheid niet in de buurt van het reddingsvest komen en verliest het weer uit het oog. Vrijwel gelijk met de mel ding komen alarmsignalen binnen van een epirb, een emergency position indi cating radio beacon. In gewoon Neder lands: een zwemvest dat bij aanraking van het zeewater een noodsignaal uit zendt en zo 'verraadt' waar de drenkeling zich bevindt. In dit geval een verdraaid zwak signaal, waardoor de peiling ervan wordt bemoeilijkt. Maar een belangrij ker probleem: zit er in dit geval wel een drenkeling in? Want dat kon de beman ning van het onderzoeksschip niet zien. "Heb je daarover zekerheid, dan stuur je- er direct een helikopter op uit", zegt kustwachtcoördinator T. Kaagman. "Een heli kan een half uur na de melding ter plaatse zijn. Nu die zekerheid ont breekt. sturen we de reddingsboot Prins Hendrik er vanaf Terschelling heen. Die doet er drie uur over en dat is een nadeel. Vandaar dat ook het kustwachtvliegtuig, de MPC (spreek uit: Mike Papa Charlie), naar de plaats des onheils gaat". Waken Een even simpel als helder voorbeeld van wat de Kustwacht doet: waken en diensten aanbieden. Formeel luidt het: de Kustwacht waakt in dienstbaarheid. Dat blijkt uit de wapenspreuk Servamus Servientes. Maar de Kustwacht waakt ook vóór iets: te veel negatieve publici teit. Door schade en schande wijs gewor den. want in de achterliggende drie jaar heeft de berichtenstroom omtrent het functioneren van het samenwerkings verband wel eens wat erg rijkelijk ge vloeid, vindt plaatsvervangend hoofd Pi mentel. "Ik zal de laatste zijn om te ont kennen dat we wel eens een steekje heb ben laten vallen, maar die missers vin- j den hun oorzaak in de ambtelijke organi- I satiestructuur. het gebrek aan eigen Fi nanciën en het ontbreken van een com- j mandofunctie. En niet zozeer in de werk wijze van het centrum zelf', zegt hij. I Nog even een stukje historie. Op 27 fe- I bruari 1987 doopte minister Neelie Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat de RP 56. het splinternieuwe patrouillevaartuig van de rijkspolitie te water. Op de romp van het schip een brede oranje-wit-blau- we baan, en daarin de koeieletter 'Kustwacht'. De champagne klotste fi guurlijk gesproken over de paraplu waaronder uiteenlopende departemen ten hun Noordzee-activiteiten vanaf dat tijdstip uitvoerde. Langs elkaar Voor die 27ste februari werkten de talrij ke Nederlandse overheidsdiensten en particuliere instellingen die actief waren op de Noordzee, naast en ook nog wel eens langs elkaar. "Rijkswaterstaat, di rectoraat-generaal Scheepvaart en Mari tieme Zaken, douane, marechaussee, rijkspolitie te water, Scheveningen Ra dio. algemene inspectiedienst en de red dingmaatschappijen hadden en hebben hun eigen taken en verantwoordelijkhe den". stelt Pimentel. "Dat twee verschil lende instanties vóór de bundeling in de Kustwacht met precies dezelfde klus be zig konden zijn was nog niet zo'n ramp. Veel erger was het als zij van elkaar dach ten dat 'de ander' het klusje wel zou kla ren en er uiteindelijk niets gebeurde". Niet verwonderlijk dat 'Den Haag' het idee opvatte om op de Noordzee doelge richter en doeltreffender te gaan werken. Dat kon op twee manieren: de hele han del overboord gooien en helemaal op nieuw beginnen of alles behouden, maar dan wel onderbrengen onder één para plu. Gekozen werd voor het laatste en daarmee begonnen de problemen pas echt. Er moest een interdepartementale commissie Noordzee-aangelegenheden (ICONA) aan te pas komen om het sa menwerkingsverband in kaart te bren gen. Op advies van deze commissie nam de ministerraad in het voorjaar van '86 het besluit om een kustwacht in te stel len. "Onze opdracht luidt: het doelmatig en doeltreffend coördineren van opera tionele overheidstaken op de Noordzee. Leg vooral de nadruk op operationeel, want het Kustwachtcentrum bemoeit zich niet met beleid", haast Pimentel zich te zeggen. Tweedeling Om praktische redenen is in het werk van de Kustwacht een tweedeling aange bracht tussen toezicht houden (T-taak) en dientverlening (D-taak). Onder de T- taak vallen zaken als algemene politie- surveillance, toezicht op de visserij, het achterhalen van eventuele drugs-trans- porten, douane-activiteiten, toezicht op het milieu en het optreden tijdens bui tengewone manifestaties, zoals Sail '90. De dienstverlening valt uiteen in een SAR-taak search and rescueoftewel op sporing en redding), het NSV-radiover- keer (nood, spoed en veiligheid), de vaar wegmarkering, rampenbestrijding, ver- keersdiensttaken (bijvoorbeeld de om leiding van scheepvaart als op zee chloorgascilinders tot ontploffing wor den gebracht) en zeeverkeersonderzoek (waarbij onder anderen de scheepvaart stromen in kaart worden gebracht). De reeks activiteiten geeft reeds aan dat er veel departementen bij de Kust wacht zijn betrokken. Bijna onafwend baar bij zo'n samenwerkingsmodel zijn problemen over verantwoordelijkheden en bevoegdheden. Immers: de afzonder lijke diensten werken weliswaar samen binnen de Kustwacht, maar behouden in de gekozen opzet hun eigen verantwoor delijkheid. Dat wil bijvoorbeeld zeggen dat het ministerie van landbouw en vis serij verantwoordelijk is voor de visserij controles van de Algemene Inspectie Dienst, Justitie de scepter zwaait over acties van de rijkspolitie te water en dat Financién de douane-activiteiten onder de hoede heeft. "Formeel kan een medewerker van het Kustwachtcentrum niemand vertellen wat gedaan moet worden, want elke dienst is en blijft eigen baas. In de prak tijk luisteren ze natuurlijk wel naar ons, omdat alleen wij het totaal-overzicht van alle activiteiten hebben en op basis daar van adviseren en coördineren", verklaart Pimentel. Schip in nood De inhoud van die adviezen stuitte de reddingmaatschappijen nogal eens te gen de borst. Dat is volgens Pimentel his torisch verklaarbaar. "Voor de redding maatschappijen, die hun sporen meer dan verdiend hebben, gold vroeger dat het minste of geringste noodsignaal ge noeg was om naar buiten te vliegen. Maar wij hadden en hebben de opdracht doel matig te werken. Als we dan zagen dat er weliswaar een schip in nood verkeerde, maar andere scheepvaart of bij voor beeld een helikopter in de buurt was, werd de reddingboot er door ons niet op uit gestuurd. Die aanpak paste zo bleek uit morrende geluiden niet in de traditie van de reddingmaatschappijen. Die mensen hadden de indruk buiten spel te staan. Daarop is in goed overleg besloten ze voortaan wel direct op de hoogte te stellen van noodtoestanden. Dan kunnen ze ter plekke zelf beslissen of de reddingboot uitvaart of niet. Daar flink is opgeklopt. "Het lijkt erger dan het is. Doet zich een noodsituatie voor, dan wordt alle gemopper gestaakt en gaan we eendrachtig en keihard aan het werk". En gewerkt wordt er. Vooral de laatste maanden, waarin zich meer stormen hebben voorgedaan dan in de afgelopen drie 'levensjaren' van de Kustwacht. Tal van zoek- en reddingsacties, bergings operaties en dreigende milieurampen werden gecoördineerd. Tel daarbij op een lekke aardgasleiding ten noorden van Den Helder die moest worden 'be waakt', wetsovertredingen door visser- lui, dienstverlening op het terrein van stormwaarschuwingen en talloze geval len van loos alarm, en het zal duidelijk zijn: het personeel van het IJmuidense Kustwachtcentrum staat onder zware druk. Gedetacheerd "We begonnen met 22 mensen en werken nu met vijftig personeelsleden", houdt Pimentel voor. "Een Fiks aantal van hen is hier gedetacheerd door uiteenlopende ministeries. Zodra de dienst waarvan de mensen afkomstig zijn ze terug moet roe pen, zijn wij ze kwijt. Ik zou ervoor wil len pleiten dat we alle mensen die hier nu werken voor vast krijgen". De ruime verdubbeling van het aantal medewerkers lijkt luxe, maar wordt in dit geval meer dan teniet gedaan door een aanzienlijke uitbreiding van het aan tal werkzaamheden. Dat begon al op 4 ja nuari 1988, toen de Kustwacht de inter nationale RCC-taak (reddingscoördina tie-centrum) overnam van marinevlieg kamp Valkenburg. Pimentel: "Sindsdien coördineert het Kustwachtcentrum als RCC-taak alle op- sporings- en reddingsactiviteiten op de Noordzee, de Waddenzee, het IJssel- meer, de randmeren alsmede de Zuid hollandse en Zeeuwse wateren. Als bij voorbeeld op het Nederlands Continen taal Plat een olietanker in brand raakt en de levens van twintig opvarenden wor den bedreigd, is de coördinatie van de redding een RCC-zaak". Bovendien is het opsporen van milieu- vervuilers een steeds belangrijker bezig heid geworden van de Kustwacht. Dikwijls wordt een verontreiniging pas ontdekt als het lekkende of lozende schip reeds lang en breed achter de kim is verdwenen. Met behulp van oliemon sters en een zo compleet mogelijk over zicht van alle scheepvaartbewegingen die binnen een bepaald tijdsbestek heb ben plaatsgehad, probeert men de dader te achterhalen. Daar houdt met name het 'justitieel opsporingsteam milieudelic ten Noordzee' zich mee bezig, maar de Kustwacht heeft het er toch ook druk ge noeg mee. Per 1 januari van dit jaar is ook het to tale nood-, spoed- en veiligheidsverkeer (NSV), voorheen een taak van Scheve ningen Radio, onder de paraplu van het Kustwachtcentrum gekomen. Voor het continu 'uitluisteren' van kanaal 16 (ma rifoon, een soort telefoon aan boord van een schip), 500 kHz (telegraFie) en 2182 kHz (telefonie), zijn zestien Schevenin gen Radio-medewerkers overgestapt naar de Kustwachtverdiepingen. Die zijn alle zestien nodig voor een continu-be- zetting voor het radioverkeer. Dag in, dag uit. En dan is er het fors uitgebreide Kust- wachtwerk zelf. De initiators hadden vooraf niet bedacht dat een goede, volle dige informatievoorziening door het "Voor de reddingmaatschappijen gold vroeger dat het minste of geringste noodsignaal genoeg was om naar buiten te vliegen. Maar wij hadden en heb ben de opdracht doelmatig te werken<foto's ANP) IJmuidense centrum een heidens karwei is. Dat geldt zeker in geval van calamitei ten, waarbij alle betrokken instanties van de hoed en de rand willen weten. Overheidsdiensten, politie en brand weer, commissarissen van de koningin, burgemeesters en wie al niet. "Je leert in dit werk al heel snel dat je vooral nie mand moet vergeten", merkt Pimentel Fijntjes op. Automatisering Maar er zijn niet eens calamiteiten voor nodig om de handen vol te hebben aan informatie-overdracht. Een doodgewone routine-handeling als het uitzenden van een veiligheidsbencht voor de scheep vaart, slokt zo maar een half uur op. Voorstelbaar als men bedenkt dat deze berichten in het Nederlands en Engels moeten worden opgesteld, om vervol gens te worden verzonden via navtex (een samentrekking van navigatie-telex), telex, politietelex, telefoon en telefax. Geen wonder dat Pimentel zich sterk maakt voor automatisering van de infor matiestroom. "We hebben wel beeld schermen staan, maar die worden louter als tekstverwerker gebruikt. Als ons wordt gevraagd 'eventjes op te hoesten' hoe vaak in een bepaald gebied scheeps ladingen verloren zijn, moet iemand zich twee dagen lang door een papierwinkel heen worstelen. De gegevens zijn er wel, maar automatische verwerking en op slag ervan blijven tot op heden achterwe ge". Juist omdat het bij de Kustwacht nog wel eens ontbreekt aan een goede infor matievoorziening (Pimentel: 'Ik ben de laatste om dat te ontkennen, maar er is dus een oorzaak aan te wijzen'), is een ex tern adviesbureau in de arm genomen om een oplossing te bedenken. Uit on derzoek kwam naar voren dat het Kust wachtcentrum het meest gebaat zou zijn bij een 'modulaire opbouw' van de auto matisering. Anders gezegd: begin met een kleine automatiseringseenheid en groei stapsgewijs groter. "Wij willen dat idee graag overnemen, maar daar kwam in 1989 niets van. De oorzaak? Het evaluatie-onderzoek waar toe de voorzitter van de Kustwacht-bege leidingscommissie opdracht heeft gege ven. Twee jaar na de start van het samen werkingsverband vond men het tijd voor een analyse. Die heeft het achterliggende jaar plaatsgevonden. Omdat niemand de uitslag vooruit kon inschatten, is een aantal vernieuwingen en uitbreidingen in afwachting van daarvan vooruitge schoven. Zo ook de gewenste automati sering". aldus het plaatsvervangend hoofd Dienstverlening. Inmiddels is het evaluatierapport klaar, maar de inhoud ervan is nog ver trouwelijk. Wel is uitgelekt dat opnieuw Fikse kritiek wordt geleverd op het functioneren van de Kustwacht. Pimen tel echter heeft het rapport bestudeerd en is niet bang voor de toekomst. "Het point of no return ligt reeds ver achter ons, dus de Kustwacht zal niet worden opgeheven. De conclusie dient mijns in ziens te zijn dat onze inspanningen moe ten worden gericht op verbetering van ons produkt. Want alle kosten en moeite van de afgelopen drie jaar mogen niet vergeefs zijn geweest". De Kustwacht stelt alles in het werk om te weten wat er op zee gebeurt, en wie zich waar bevindt. De zogeheten 'plotkaart' wordt daarom voortdurend bijgewerkt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 29