LEIDSCH DAGBLAD Gorbatsjov stelt ultimatum EXTRA ©Hulshoff 'Vissers wacht harde sanctie' Geheimzinnige sterfte duinkonijnen gaat verder Hulshoff toont de nieuwe trends in stoffen- en woondesign. BCIïKLERKX warns» COSY ZATERDAG 14 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39216 Prijs fl. 1,35 CUTUD - Mario Castro (midden) heeft zich gisteren ter gelegenheid van Goede Vrijdag in het Noordfili- pijnse dorp Cutud voor de tiende en laatste) keer aan het kruis laten slaan. Hij was niet de enige: zeker 20 mensen volgden zijn voorbeeld, terwijl honderden anderen zichzelf tot bloedens toe geselden om boete te doen voor hun zonden. In de bran dende zon waren ongeveer 30.000 >.en rijstveld buiten San -en stad 50 kilometer ten x Manila, getuige van de van tien mensen. Ook honderden toeristen uit de Verenig de Staten, Europa en Japan, woon den de imitatie van de kruisiging van Jezus bij. Ten minste zeven an deren werden in drie andere distric ten rond San Fernando aan het kruis geslagen. De katholieke kerk op de Filipijnen staat afwijzend te genover kruisiging en geseling als middel om boete te doen. Organisatoren van het spektakel zeiden dat het evenement was be doeld om geld in te zamelen voor de door een ernstige droogte getroffen regio. Boetelingen betalen soms tot wel 5000 pesos (ruim 400 gulden) om te kunnen deelnemen aan een ge beurtenis die tot een van de grootste toeristenattracties van het land is geworden. (foto ap) 'Litouwen moet binnen twee dagen onafhankeKjldieidsverldaring intrekken' MOSKOU (Rtr/AFP) Litouwen wacht een economische blokkade als de Baltische republiek niet binnen twee dagen de onafhankelijkheidsverklaring intrekt, zo heeft Sovjet president Michail Gorbatsjov de Litouwse leiders per brief laten weten. De Amerikaanse president George Bush heeft dit zwaarste dreigement tot nu toe "zorgwekkend" ge noemd en zijn ambtgenoot opgeroepen escalatie te voorko men en een dialoog met Litouwen aan te gaan. De SCHEEPSRAMP onder een goedkope vlag. Achtergronden en feiten over de brand op de veerboot Scandinavian Star. Hoe een Deense zakenman snel geld wilde verdienen. Storm van kritiek teistert de KUSTWACHT. CHINA een jaar na dato: de stilte van de gewapende vrede. Het ijzige spel met de dood. De Amerikaanse wetenschapper dr. Paul Segall op zoek naar de eeuwige jeugd en ONSTERFELIJKHEID. DENKWIJZER: ledereen een dief? Waarom het vandalisme geen vat krijgt op rugby. Het antwoord van THE HARLEQUINS uit Londen: "Een kwestie van opvoeding". Voor de 13 maanden oude Brittany Jamison liep het gisteren nog goed af. Het meisje werd door poli! j gered toen aan een gijzeling in het Amerikaanse Lexington, die 17 uur had geduurd, een bloedig einde kwam. Twee mensen kwamen om het leven. (foto ap) AKERSLOOT (ANP) - De Neder landse vissers kunnen rekenen op I verscherping van vangstbeperken de maatregelen als zij zich niets aan trekken van de noodzakelijke vlootsanering. Bovendien lopen zij het risico dat de vangst op tong dit jaar voortijdig wordt gesloten als zij blijven doorvissen in het huidige tempo, zo heeft topambtenaar Van i der Lely van het ministerie van landbouw vanmorgen gedreigd op een bijeenkomst se Vissersbond. Als de sector die verantwoorde- op de stand van de kabeljauw. Een lijkheid niet aan kan zal de overheid mening die overigens bijna alle vis- ingrijpen om een verantwoord be heer van de visbestanden af te dwingen, zo waarschuwde Van der Lely. Volgens hem zijn er de afgelo pen twee jaar ondanks de bestaande saneringsregeling nieuwe schepen in de vaart gekomen met een totaal vermogen van 45.000 pk. ZEGMAAR TEGEN KAMSTEEG OCCASION Opklaringen In de ochtend nog regen, maar in de loop van de dag van het westen uit op klaringen. mogelijk afgewisseld door een bui. Middagtcmperatuur ongeveer 12 graden. Wind draaiend naar west tot noordwest en toenemend tot matig, aan de kust tot krachtig. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: Tijdens de Paasdagen af en toe regen maar ook van tijd tot tijd wat zon. Ook na de Paasdagen aan houdend wisselvallig. Middagtcmpe ratuur ongeveer 12 graden. Zondag 15 april zon op: 06.44 uur, zon onder: 20.37 uur; maan op: 01.58 uur. maan onder: 08.43 Waterstanden te Katwijk hoog water: 06.58 en 19.14 uur; laag wa ter: 02.45 en 15.11 uur. Maandag 16 april zon op: 06.42 uur. zon onder: 20.39 uur; maan op: 02.48 uur, maan onder: 09.39 Waterstanden te Katwijk hoog water: 07.31 en 19.49 uur; laag wa ter: 03.36 cn 15.45 uur. onder: 10.47 Van der Lely verwacht dat de EG- de°Nederland- visserijraad in juni een besluit neemt om de saneringsregeling te wijzigen. Braks heeft eind vorig jaar voorgesteld de sanering te versnel len door hogere premies te geven. Als er zich in Brussel een vertraging voordoet wil het ministerie de na tionale premie zelf verhogen. Het gaat dan in het bijzonder om de sa nering van schepen waarmee rond- vis als kabeljauw wordt gevangen. Deze sector verkeert in ernstige problemen, omdat de voor dit jaar toegestane vangsthoeveelheid bij lange na niet voldoende is om alle schepen rendabel te kunnen laten vissen. Bovendien verwacht het mi nisterie de komende jaren weinig betere vangsthoeveelheden, gelet In de Paasweek SPECIAAL AANBOD ANTIEKE MEUBELEN De Litouwse president Vytautas Landsbergis zei in een reactie dat zijn regering niet zal buigen en dat hij niet van plan is de afgevaardig den terug te roepen van het Paasre- ces. "Ze weten heel goed dat we niet het ultimatum kunnen vol doen", zei de president van het overwegend katholieke Litouwen, waar Pasen in brede kring wordt ge vierd. Het is niet bekend wat de blokka de precies inhoudt, maar het is vrij wel zeker dat het gaat om goederen die van levensbelang zijn voor de Litouwse economie, zoals aardgas, olie en machines. De waarschuwing komt vier dagen nadat de Presiden tiële Raad van de Sovjetunie, die onder leiding staat van Gorbatsjov, had gedreigd met politieke, econo mische en andere maatregelen. Gorbatsjov zegt in zijn brief dat verschillende wetten die sinds het uitroepen van de onafhankelijkheid zijn aangenomen door het Litouwse parlement "niet langer getolereerd kunnen worden". De oproep tot het boycotten van de militaire dienst en de introductie van een burger schapsverklaring die wordt be schouwd als discriminerend voor Sovjet-burgers, zijn Gorbatsjov een doorn in het oog. "Met deze maatre gelen richt Litouwen zich tegen de andere republieken en tegen de Sovjetunie als geheel". "Andere republieken vragen zich terecht af waarom zij nog goederen zouden leveren aan Litouwen ten koste van hun eigen behoefte, om dat de Litouwse regering zich niets gelegen laat aan de belangen van de economie van het hele land. Wij ge bruiken het middel van een blokka de liever niet, maar het hangt hele maal af van de leiding van Litou wen", besluit de Sovjet-president. Gorbatsjov erkent het recht van de Baltische republiek om zich af te scheiden, maar beroept zich op een nieuwe wet waarin een referendum wordt geëist. Pro-onafhankelijkheidsgroepen in Litouwen en de twee zusterrepu blieken Estland en Letland zeggen dat deze Sovjet-wet niet van toepas sing is in hun staten, omdat hun in lijving illegaal was. Zes miljoen extra voor aids-onderzoek HILVERSUM (ANP) - Staatsse- cretaris Simons (volksgezondheid) wil zes miljoen gulden extra uittrek ken voor de verdere ontwikkeling van het middel tegen aids, dat mo gelijk door medewerkers van de Technische Universiteit Eindhoven en de Universiteit van Amsterdam is gevonden. Simons is ook bereid bij positieve resultaten de procedure voor de toe lating van het Eindhovense middel tegen het aids-virus drastisch te ver korten. Wettelijke bezwaren om de procedure te bekorten ziet hij niet, aldus Simons gisteravond voor de televisie. (pagina 2: Onderzoeker overtuigd dat aidspatiënt binnenkort kan gene zen) Machinefabriek West-End BV Lisse, tel. 02521-19048 Machinebouw en -reparatie engineering motorrevisie NOORDWIJK (GPD) - De geheim zinnige sterfte onder de konijnen in het duingebied breidt zich nog steeds uit, zonder dat duidelijk is waar de dieren aan dood gaan. Het Centraal Diergeneeskundig Insti tuut in Lelystad denkt dat het om een virusziekte gaat, maar is er nog niet in geslaagd om het te identifice- De massale sterfte, die begin dit jaar ontdekt werd in het duingebied tussen Den Haag en Noordwijk, is inmiddels ook geconstateerd in de Amsterdamse Waterleidingduinen, de Kennemerduinen, Duin- en Kruidberg en de duingebieden bo ven het Noordzeekanaal. Volgens dr. J.E. van Dijk van het CDI in Lelystad doet het ziekte beeld van de konijnen sterk denken aan de virusziekte VHS (Viral Hae- morrhagic Syndrome), die leidt tot een sterke aantasting van de lever, soms gepaard gaande met ver schijnselen van geelzucht en soms met hersenaantasting. Dit laatste kan ertoe leiden dat de dieren hun schuwheid verliezen. De tijd die verstrijkt tussen ziek worden en doodgaan bedraagt enkele uren tot enkele dagen. Er zijn geen aanwijzingen dat zie ke konijnen het virus kunnen over brengen op de mens. Ingrijpen van de mens bij de virusziekte is niet mogelijk. Het is een natuurlijke aandoening, waartegen de konijnen zelf weerstand moeten opbouwen. Volgens hoofdopzichter Frans de Boer van Natuurmonumenten zul len de konijnen niet uitsterven. "Er zijn nog steeds genoeg levende ko nijnen om als de ziekte voorbij is weer opnieuw een behoorlijke ko- nijnenstand te krijgen". aintiefefjuis „ïeptfjen' Lammermarkt 59 - Leiden - 071-146965 Brand in station Milaan MILAAN (AP) - Ongeveer 3000 treinreizigers moesten gisteren uit het centraal station van Milaan wor den geëvacueerd nadat in een on dergronds gedeelte van het station brand was uitgebroken. Twee personen moesten wegens rookvergiftiging worden behan deld, maar verder hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorge daan. Uit het station konden vier uur lang geen treinen vertrekken. unisex T-shirts Wit S,M,L. XL 116-176 50 PERSTUK 2e Paasdag geopend van 11.00-17.00 uur Woonmodefestival met extra aktiviteiten op 2e paasdag - demonstratie action painting - expositie met schilderijen van Jacob Kanbier Leiden: Nieuwe Rijn 48 anders denken over wonen Ook op 2e Paasdag voor meubels gezellig naar waalwijk Gratis Staatslot met kans op een half miljoen. bij aanschaf vanaf f 300,- 01P1TOL Zanddonk Waalwijk is gelegen aan de weg Waalwijk-Tilburg. Nederlands grootste meubelshow op 80.000 m2 Turken op Aruba weer aan het werk ORANJESTAD (ANP) - De 153 Tur ken, die eind vorige week waren ontslagen, zijn weer in dienst geno men door ARRC, Aruba Rehabilita tion Refinery Company, het Ameri kaanse bedrijf dat op Aruba belast is met het opzetten van een nieuwe olieraffinaderij. Dit heeft Anselmo Pontilius, de voorzitter van de vak centrale Federashon Trahadornan di Aruba (FTA) gisteren meege deeld. Pontilius zegt te verwachten, dat ARRC de Turken onder dezelfde voorwaarden in dienst neemt als voor het ontslag. "Er zal hierover volledige duidelijkheid komen als wij dinsdag met ARRC bijeen zul len komen," zegt Pontilius. Rechter Clinton Foy had donder dag, in een door FTA aangespannen AKKOORD CAO DSM - Na vijftien uur moeizaam overleg is vannacht bij DSM Limburg een principe-ak koord voor een cao bereikt. Dit jaar krijgen de 12.000 medewerkers 3 procent structurele loonsverho ging, alsmede een éénmalige verho ging van 1 procent. In 1991 zal de loonsverhoging 4 procent structureel bedragen. Over de vijf-ploegendienst is afgespro ken dat die er met ingang van 1 ja nuari 1994 komt. kort geding, het ontslag van de Tur ken onrechtmatig genoemd. De rechter was van oordeel, dat ARRC verzuimd heeft de Turken een af doende verklaring te geven voor het ontslag aan en de uitzetting van huh leider Mehmid Serif. De Turken wa ren ontslagen, toen ze een betoging hielden uit protest tegen de uitzet ting van Serif. Manager Michael Renfrew van de Amerikaanse multi-national Coastal Oil, die vanaf 1 september weer olie op Aruba wil raffineren, had donderdag het vonnis van de rechter "een zware klap voor Aru ba" genoemd.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1