NODIG! Wet hoger onderwijs: universiteit wordt supermarkt Duinbehoud wil andere wijze waterwinning 'Amersfoort elke tien minuten even aan zee' Volgens dijkgraaf kan Floriade niet meer stuk Autodieven verzinnen nieuwe truc ZATERDAG 14 APRIL 1990 PAGINA 17 Meer geld voor milieucontrole DEN HAAG De politieregio Zuid-Holland-middcn (waar het district Den Haag onder valt) heeft van minister Alders (milieubeheer) een subsidie gekregen van 360.000 gulden voor het uitvoeren van een project om de controle op de naleving van de milieuwetge ving te verscherpen. Het pro ject begint binnenkort en wordt op 1 april 1994 afgerond. Een deskundige zal een plan maken voor de manier waarop de milieu-surveillance kan worden verscherpt. Daardoor zullen binnen het takenpakket van de politie andere priori teiten moeten worden gesteld. Bovendien moet de politic vol doende kennis krijgt op het gebied van de milieuwetge ving. Ook zal de samenwer king tussen gemeenten en po litie op het terrein van milieu bescherming meer woden ge stimuleerd. Ritzen ziet student als klant èn koning DEN HAAG (GPD) Oud-minister Deetman van Onderwijs oogstte bij vriend en vijand lof, toen hij - op de valreep van zijn ministerscarrière - het wetsvoorstel hoger onderwijs en wetenschappelijk onderzoek naar de Tweede kamer stuurde. De bewindsman beloofde de universi teiten en hogescholen te bevrijden van het keurslijf aan verstikkende regeltjes en dwingende voorschrif ten. De bemoeizucht van Zoeter- meer blies de aftocht - en zodoende zette Deetman alsnog de kroon op zijn werk. Met de waslijst van wijzigingen op het oude wetsvoorstel heeft Rit zen het gedachtengoed van zijn voorganger geen geweld aan ge daan. Integendeel, Ritzen tracht met ijzeren consequentie de uit gangspunten van het wetsvoorstel tot in het uiterste door te voeren. Waar Deetman „een afstandelijke overheid" predikte, plaatst Ritzen de overheid soms vrijwel geheel buiten beeld. Het nieuwe wetsvoor stel roept het beeld op van het hoger onderwijs als één grote supermarkt. Ê>e student is de klant en dus ko ning. Niet langer de overheid, maar in toenemende mate de 'markt' zal straks bepalen wat jein Nederland kunt studeren. De universiteiten en hogescholen krijgen vrijwel volle dig de vrije hand bij het opzetten van nieuwe opleidingen of het slui ten van weinig populaire studie richtingen. Daardoor kan er soepei tjes worden „gereageerd op maat schappelijke ontwikkelingen", schrijft Ritzen in de memorie van toelichting. Kortom, de overheid raakt zijn monopolie kwijt. Aanbieding Om de 'marktgedachte' gestalte te geven wil Ritzen de instellingen vrij laten om gratis onderwijs te geven of een opleiding voor een zacht prijsje in de aanbieding te doen. Op die manier kan men grote aantallen studenten werven. Andere instellin gen zullen juist de maximale prijs (het normbedrag van 1750 gulden) blijven vragen. In het ene geval om wat extra inkomsten te verwerven, in het andere geval verwacht men misschien dat sommige studenten meer. letten op kwaliteit dan prijs. Universiteiten en hogescholen krij gen zo - meer dan nu - de kans 'naam' te maken. Een en ander is natuurlijk een aansporing tot on derlinge wedijver; tot concurrentie, zoals dat in 'markttermen' heet. Boodschappen doen doet de stu dent van straks in wat Ritzen het „centraal register" noemt. Deze openbare catalogus vermeldt prijs, lengte, plaats en kwaliteit van de opleiding. Het systeem van vraag en aanbod werkt hier natuurlijk opti maal. De overheid beperkt zich tot het registreren van de produkten en neemt ze uit de handel als de kwali teit onder de maat blijft. Studierich tingen waar nauwelijks of geen vraag naar is zullen waarschijnlijk geruisloos verdwijnen. Maar de verscheidenheid van het aanbod aan hoger onderwijs zal, zo wel wat betreft de lengte als de moeilijkheidsgraad, enorm gaan verschillen. Want net als Deetman houdt Ritzen vast aan het afschaf fen van het Academisch Statuut. en wat een afgestudeerde historicus allemaal moet weten. Sommige op leidingen kunnen straks hun histo rici in spe de saaie middeleeuwen besparen of de sociaal-economische geschiedenis schrappen. Zolang de kwaliteit over het geheel maar op peil blijft. Niet alleen het Academisch Sta tuut verdwijnt trouwens, ook het begrip studierichting. Daardoor krijgen de studenten die dat willen, de vrijheid hun winkelmandje vol te laden met wat hun goeddunkt. Jubelstemming Aanvankelijke heerste er op de uni versiteiten bijna een jubelstem ming. Toch pleitte de Vereniging van Samenwerkende Universitei ten (VSNU) later voor meer wettelij ke voorschriften waarin de over heid zou vastleggen wat een drs. fi losofie precies in zijn mars moest hebben. Ook de Tweede Kamer gaf destijds blijk van enige koudwater vrees. Maar de kleine puntjes van detailkritiek vielen in het niet bij de alom heersende tevredenheid. Men vertrouwt op de kwaliteits controle achteraf door de overheid. Opleidingen die beneden de maat blijven, komen niet langer voor fi nanciering in aanmerking. Het wordt dan wel zaak dat Ritzen pre cies gaat definieren wat in Zoeter- meer onder 'kwaliteit' wordt ver staan. Immers, in onderwijskringen is 'kwaliteit' tegenwoordig vaak sy noniem aan 'rendement'. Opleidin gen waar het percentage geslaag den hoog ligt, krijgen al snel het predikaat 'kwaliteit' opgeplakt. Op leidingen waar veel studenten zon der diploma afhaken, worden snel getypeerd als 'slecht'. AMSTERDAM/LEIDEN - De manier van waterwin ning in het Amsterdamse waterwingebied moet wor den gewijzigd. Er dient een betere voorzuivering van het infiltratiewater te komen, de grondwaterwinning in de Luchterduinen moet wor den gestaakt en er moeten plekken voor diepinfiltratie worden uitgezocht. De ge meente Amsterdam moet een milieu-effectrapportage opstellen waarin deze maat regelen zijn uitgewerkt. De stichting Duinbehoud heeft een dringend verzoek gericht aan de ge meente Amsterdam om de, naar haar mening uiterst natuuronvrien- delijke manier van waterwinning, te wijzigen. Amsterdam wil tot het jaar 2000 de hoeveelheid water dat uit het duingebied wordt gehaald, verder opvoeren. Duinbehoud heeft grote bezwaren tegen deze plannen, opgenomen in de nota 'Drinkwater voor nu en later'. Tot nu toe wordt het grootste deel van het water door middel van op pervlakte-infiltratie gezuiverd. Wa ter wordt in de duinen gebracht' en enige tijd later er weer uit gehaald. Volgens Duinbehoud is de voorzui vering van het Rijnwater onvol doende waardoor het water te rijk en te vies in de duinen komt. De duinen worden sterk Semest waar door de natuurlijke vegetatie ver dwijnt. Zware metalen, resten van bestrijdingsmiddelen en oliën ver vuilen het duin. Symposium over duin en gemeente LEIDEN De Stichting Duinbe houd organiseert ter gelegenheid van de aanwijzing van het duinge bied Berkheide in Katwij'k als be schermd natuurmonument, een symposium over duinbehoud door regionaal bestuur. Acht sprekers zullen dit thema belichten. J.B. Pie- ters, directeur-generaal landelijke gebieden en kwaliteitszorg van het ministerie van landbouw, natuurbe heer en vissserij gaat in op de rol van de duinen. Gedeputeerde E.P. van Heemst houdt een lezing met als titel 'recreatie als bedreiging en uitdaging' en de burgemeester van Katwijk, G.W. van Montfrans-Hart- man, belicht de rol die gemeenten spelen bij duinbehoud. Het symposium wordt gehouden op woensdag 18 april in het univer siteitscomplex aan de Witte Singel in Leiden en begint om 09.30 uur. Bezoekers van het symposium kun nen op zaterdag 21 april deelnemen aan een excursie door Berkheide. Vertrek vanaf de parkeerplaats na bij de Soefi-tempel in Katwijk. Provincie krijgt 32,8 miljoen voor bouwactiviteiten DEN HAAG Staatssecretaris Si mons (Volksgezondheid) heeft 129 miljoen gulden uitgetrokken voor 83 kleine bouwprogramma's in de zwakzinnigenzorg en psychiatrie en de technische diensten bij zieken huizen en verpleegtehuizen. De be windsman maakte de verdeling van het geld gisteren bekend na overleg met de provinciebesturen. Het meeste geld gaat naar de provincie Zuid-Holland (32,8 miljoen), Flevoland krijgt het minst: niks. De verdere verdeling: Groningen (5,9 miljoen), Friesland (2,1 mil joen), Drenthe ("8,4 miljoen), Overijssel (een ton) Gelderland (5,2 miljoen), Utrecht (7,5 miljoen) Noord-Holland (18,1 miljoen), Zee land (zes ton), Noord-Brabant (27,5 miljoen) en Limburg (20,8 miljoen). Duinbehoud wil dat er meer ge bruik wordt gemaakt van dieptefil tratie van goed voorgezuiverd wa ter. Het schone water wordt dan op grote diepte in het duin gebracht en van bacteriën en virussen gezui verd. In de Luchterduinen wordt grondwater gewonnen. Omdat het waterbedrijf volgens Duinbehoud het oppompen niet staakt als het enige tijd niet heeft geregend, ver droogt het duin langzaam maar ze ker. Vervanging van grondwaterwin ning en oppervlaktewinning door andere methoden is volgens Duin behoud mogelijk. Naast dieptefil- tratie denkt de stichting onder meer aan het aanleggen van een spaar bekken in de Flevopolder. Op de langere termijn zou moeten worden gestreefd naar een verminderd wa terverbruik en naar een schonere Rijn. BENOEMING - Dr. W. Derksen, hoogleraar bestuurskunde in de fa culteit der sociale wetenschappen aan de Leidse universiteit, zal op 11 mei zijn ambt officieel aanvaarden. LEIDEN - "De burger heeft geen flauw idee wat er met zijn 'spullen' gebeurt nadat hij de plee heeft doorgetrokken. Of op welke manier de polders nu worden drooggehouden. En probeer dit soort dingen ook maar eens uit te leggen. Dat valt niet mee. We kunnen mensen meenemen naar een gemaal of naar een waterzuivering, maar wat zegt hun dat? Niet veel, ben ik bang". "Daarom hebben we de mogelijk heden van de Floriade met beide handen aangegrepen. Dat is een ide ale gelegenheid om het werk van-de hoogheemraadschappen op een aansprekende manier aan het 'bed' van de burger te brengen. Het aardi ge is bovendien dat het ons eigen lijk nauwelijks iets kost. Voor een bedrag van 50.000 gulden per jaar geven we straks aan miljoenen mensen informatie. Daarmee is het het goedkoopste voorlichtingspro ject dat we ooit hebben gehad. Dijkgraaf E.H. van Tuyll van Serooskerken is nu al zeer te spre ken over de presentatie van de hoogheemraadschappen van Rijn- de Floriade. Het meest in het oog springende onderdeel van de pre- ALPHEN AAN DEN RIJN/LEI- DEN/BUNNIK - Autodieven heb ben volgens de Bond van Garage bedrijven (Bovag) weer een nieu we truc bedacht. Volgens een woordvoerder van de Bovag komt het in toenemende mate voor dat inbrekers het service- boekje uit een auto stelen. In dat serviceboekje staat het codenum mer van de autosleutel, waardoor die vrij gemakkelijk kan worden nagemaakt of bijbesteld. De auto dief kan op die manier zonder grote schade de auto stelen. Volgens R. Boon van de Bovag wordt om de haverklap een auto opengebroken zonder dat de eige naar daarna spullen van waarde uit zijn auto mist. De autokrakers hebben echter van de gelegen heid gebruik gemaakt om de code, van de sleutel op te schrijven. Rustig wachten zij hun tijd af en na een paar weken is dezelfde au to verdwenen. "Het zou een oplossing zijn als autodealers het codenummer niet meer in het serviceboekie zouden zetten, maar op een apart kaartje dat de eigenaar bij het kenteken stopt", aldus Boon. Een dergelijk advies is ook naar alle 7.300 auto dealers in Nederland uitgegaan. Volgens Rob van Tol van een Alphense sleutel- en slotenfirma is het inderdaad vrij gemakkelijk om als je eenmaal de code van een autosleutel hebt zo'n sleutel te be stellen of te laten maken. "Con trole is niet mogelijk. Want je kunt wel om een kenteken vra gen, maar weet ik of die klant bij dat kenteken hoort?" Volgens hem zijn er ook dieven die zich in een garage laten opsluiten en op hun dooie gemak de codenum mers van de auto's noteren. "Soms staat de sleutelcode op een sticker in het handschoenekast je". Na een paar weken worden er dan weer auto's gestolen. "Als er een serviceboekje is ontvreemd, wat ook wel voorkomt, geeft de plaatselijke politie dat door aan sleutelzaken. Zo is in het verleden al twee keer iemand in onze zaak gesnapt. M'n baas deed net of hij niks in de gaten had, nam gewoon de bestelling op, maar noteerde wel even het kenteken. En zo konden ze later worden ingere kend". De Leidse politie zegt bij mon de van woordvoerder Graveland in de praktijk nog niets met deze methode te maken te hebben. "Orize technische dienst heeft er wel van gehoord, maar in de prak tijk is het hier nog niet voorgeko men". Volgens Boon van de Bovag is het systeem voor het eerst in Den Haag gesignaleerd, "maar nu komt het in het hele land voor". land, Delfland en Schieland op de wereldtentoonstelling Floriade in Zoetermeer. Het kan wat hem be treft niet meer stuk, hoewel de eer ste schop nog de grond in moet en de plannen voor de inzending nog niet eens zijn uitgewerkt. "Er moet nog veel werk worden verricht, maar ik ben er van overtuigd dat het een succes wordt", stelt de Rijn landse dijkgraaf. door Wim Wegman Het meest in het oog springende onderdeel van de presentatie van de drie hoogheemraadschappen is een groot schaalmodel van Nederland. Dat wordt elke tien minuten onder water gezet, en weer droogge- pompt. Daarmee hopen de schap pen duidelijk te maken wat er met dit land gebeurt als er geen zeewe ring zou bestaan en de polders niet worden bemalen. "Elke tien minu ten komt Amersfoort even aan zee te liggen", zegt Van Tuyll. Foute vissen Een ander opvallend onderdeel wordt het kunstwerk, dat de drie schappen op hun terrein willen neerzetten. "We proberen daarmee te laten zien hoe hoog het water komt tijdens eb, vloed en een storm vloed - dat laatste is twaalf meter boven het grondniveau in de polder daar. Het moet echter wel een 'le vend' kunstwerk worden. We den ken er daarom over om het water daarin te laten dalen en stijgen, vol gens de werkelijke stand van de Noordzee op dat moment". Voorts wil het schap in het kunstwerk een werkende waterklok onderbren gen. Op het stukje Floriade dat Rijn land, Delfland en Schieland mogen invullen, komen ook twee grote wa terplassen, die duidelijk moeten maken op welke wijze de schappen de kwaliteit van het water in de hand proberen te houden. "In de ene plas zwemmen, zeg maar, foute vissen rond, zijn de foute planten geplant en is ook een overdaad aan algen. Dat water zal dus behoorlijk troebel zijn. In de andere 'vijver' is alles zoals het hoort te zijn, wat een schone plas met helder water ople vert. Tussen die twee plassen in wordt een verlaagd pad aangelegd waarlangs het publiek door plexiglas ramen kan zien wat er zich onder water afspeelt". In de presentatie wordt verder de bemaling van een polder nage bootst. Daarbij komen openge werkte modellen te staan van de verschillende gemalen waarmee de Nederlandse polders door de eeu wen heen zijn drooggehouden: van een windmolen tot de meest moder ne pomp. In een grote hal op het ter rein wordt verder een permanente expositie gehouden over het werk van de schappen. "Daarin hopen we ook computers neer te kunnen zet ten, waarop mensen zelf dijkgraafje kunnen spelen. Wat gebeurt er als ik de duinen verwaarloos, of vergeet de kanalen uit te baggeren. Dat soort dingen". De kosten voor de hele presentatie bedragen ongeveer 2,8 miljoen. Het merendeel daarvan - rond 2 miljoen gulden - komt voor rekening van 22 sponsors. "Daarbij lopen de hoog heemraadschappen vrijwel geen ri sico. We hebben de meeste bedrij ven namelijk zo ver gekregen dat ze hun bijdragen in natura betalen. Met andere woorden: ze bouwen een deel van de presentatie. Blijkt dat uiteindelijk duurder uit te val len, dan hebben de sponsors pech", zegt Van Tuyll, een tikkeltje verge noegd. 0uöilirutos; Honderd jaar geleden stond er in de krant: Om rupsen uit rozen te verdrij venraadt een tuinman aan de ze 's avonds te begieten met wa ter en azijn (1 liter zuivere wijn azijn door 10 liter water). Drie maal in eene week dit gedaan, zijn ze verdwenen. Reeds drieja ren heeft hij dit middel met goed gevolg toegepast. Te Berlijn stond dezer dagen een kantoorklerk terecht, m.n. Ferdi nand Bunke, op beschuldiging door bedreiging gepoogd te heb ben. van de prins Von Bismarck geld te verkrijgen. Hij schreef een brief aan den kanselier, waarin de woorden voorkwa men: „Gij moet het geld betalen, of ik zal het u inpeperen." Twee dagen later wierp hij een steen tegen den deur van het paleis van den prins. Hij werd gevan gen genomen en is nu tot 3 maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Vijftig jaar geleden: Door een 4-0 zege op Algemee- ne II is Zuiderkwartier er giste ren in geslaagd ongeslagen be slag te leggen op het kampioen schap van den Leidschen Korf- balbond. Het team bestond uit de dailies Swanenburg, Brou wer, Nolles, HoeyenStormer en Dool en de heren PluijmKa- paan. Heetveld, Haneveld, Bon net en Nijssen. In een legerorder wordt de aandacht der onderscheidene commandanten er op gevestigd, dat het veelvuldig voorkomt dat zich militairen langs den open baren weg opstellen en door han dopsteken of andere gebaren de aandacht trekken van passee- rende automobilisten ten einde mee te rijden. Er wordt op gewe zen. dat een dergelijk optreden strijdig is met de waardigheid van den militairen stand en schadelijk voor het aanzien der weermacht. Ambulancehuip verschilt per regio van kwaliteit UTRECHT - De regionale verschil len in de kwaliteit van de ambulan ce-hulpverlening zijn zo groot dat er sprake is van ongelijke hulp aan de bevolking. Een commissie van de Nationale Raad voor de Volksge zondheid (NRV) stelt dit vast in een ontwerp-advies. Door het ontbreken van een alge meen aanvaarde visie op de ambu lance-hulpverlening is de kwali teitsontwikkeling verbrokkeld. Volgens de commissie moeten zwa re en algemeen geldende eisen wor den gesteld aan het personeel op de ambulances en de centrale posten ambulancevervoer (CPA's). De am bulancebegeleider zal bijvoorbeeld een opleiding tot verpleegkundige van het eerste deskundigheidsni veau moeten hebben plus een aan vullende opleiding voor het werk op de ambulance. De centralist op de CPA moet aan soortgelijke eisen voldoen. Op het ogenblik heeft een aantal ambulancebegeleiders en centralis ten nog geen verpleegkundige op leiding. óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wi| nemen een proelabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127.50 J Wi| nemen een kwartaalabonnement I 74.15' J Wij nemen een laarabonnement f 28550 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17