Reclamebord moet steeds naar andere plek D66 en PvdA willen wethouder leveren Zoektocht naar huis Van Wassenaers Vereniging Oud Oegstgeest bestudeert dorpshistorie Kat-en-muis-spel provincie en Zoeterwoudse boer iWHIMi'H! ZOETERWOUDE - De pro vincie en boer J. Versteegen uit Zoeterwoude zijn ver strikt in een kat-en-muis- spel. De provincie wil niet dat Versteegen met een groot bord in een weiland re clame maakt voor zijn be drijf. Versteegen verplaatst zijn bord dan naar een ander perceel en wacht tot de pro vincie opnieuw bezwaar maakt. De wervende teksten zouden automobilisten aflei den en zo de verkeersveilig heid in gevaar brengen. Wil Versteegen zijn zuivelpro- dukten blijven aanprijzen dan moet hij het reclame bord dus steeds verplaats ten. door Jane de Reuver Meubelzaak Casba. aan de Hoge Rijndijk, kampt met hetzelfde pro bleem. Vorige week heeft het Zoe terwoudse bedrijf zijn reclamebor den langs de openbare weg op ver zoek van de provincie weggehaald, maar boer J. Versteegen zet zijn strijd voort. Hij verwijderde on langs zijn veewagen met reclame bord en zette het bord een stukje verderop langs de provinciale weg tussen Zoeterwoude en Zoetermeer Wagens De provincie Zuid-Holland eiste in februari dat de wagens met recla meopschriften van Casba en Ver steegen binnen een maand waren verwijderd. Casba had twee wagens langs de rijksweg A4 bij Zoeterwou de en in Zoetermeer staan. Direc Het 'stierebord' van de Zoeterwoudse boer Versteegen. teur P.B. Beverwijk van Casba vindt het vreemd dat de provincie hier ineens om vroeg: "De wagens hadden er toen al tweeënhalf jaar gestaan en zijn inmiddels aardig be kend bij mensen in de provincie". De provincie verbiedt het maken van reclame in een landelijke gebie den in de vorm van opschriften, aankondigingen en afbeeldingen. Uitzonderingen gelden voor recla me bij het eigen bedrijf of als het tij delijke'aankondigingen zijn. Soms wordt een vergunning verleend voor het plaatsen van een bord. Op de veewagen van Versteegen staat reclame voor zijn bedrijf aan gegeven. "Ik wisselde de teksten el ke twee weken en besteedde er veel aandacht aan", aldus Versteegen. Hij geeft toe dat er veel teksten op de veewagen stonden, "maar als je in een file stond kon je alles lezen'. De veewagen was volgens de pro vincie te groot. De borden zouden ontsierend zijn in het weideland schap. Versteegen speelt de bal on middellijk terug: "Dat geldt ook voor het grote bord van de provin cie dat naast de Europaweg staat met de aankondiging wat daar wordt gebouwd en wie de aanne- De veewagen heeft Versteegen nu uit het weiland gehaald, het bord is nu aan een hek bevestigd. "Dat heb ik gedaan omdat ik de wagen nodig heb. De beesten gaan immers binnenkort weer naar buiten". Ver steegen denkt het bord daar voorlo pig wel kan blijven staan: "Er gaat veel tijd overheen voordat de pro vincie opnieuw een procedure te gen mij begint". Stierekop Zijn nieuwe bord is geel gekleurd en heeft de vorm van een stierekop. Volgens Versteegen past dit bord beter bij de omgeving. "Ik wil niet met stille trom vertrekken en de provincie gelijk geven. Door het plaatsen van een nieuw bord geef ik wat tegengas". De provincie heeft de boer aange boden om tegen betaling van 600 gulden een een provinciaal bord te plaatsen. Een daarop afgebeelde hooiberg met daaronder de naam van het bedrijf zou voorbijgangers er op moeten wijzen dat in de buurt een boerderij is waar kaas en melk kan worden gekocht. Het provinciale bord zou een stuk kleiner zijn dan het stierebord van Versteegen. Het bordje moet 63 cen timeter hoog en 43 centimeter breed zijn. Versteegen staat hier niet nega tieftegenover. "Als meerdere recla meborden door zo'n bord worden vervangen wil ik er wel over den ken. De kosten van het bord bedra gen altijd nog minder dan elke week een advertentie in een blad of krant plaatsen". Casba heeft de strijd voor het be houd van reclameborden inmiddels opgegeven. Directeur Beverwijk: "We stopten vorige week de arob- procedure nadat we een brief van de gemeente hebben gekregen, waarin zij zich achter het standpunt van de provincie schaart. We hebben een goed contact met de gemeente en we willen dit niet op het spel zet ten". Beverwijk zegt ook bekend te zijn met het kat-en-muis-spel, maar wil daar niet aan meewerken. "Wij zet ten onze reclameborden niet meer op een ander perceel. We hebben een paar jaar van onze borden ge profiteerd en het is voor ons een af gesloten fase. We zoeken nu naar een andere mogelijkheden". Hij denkt opnieuw aan een bord langs de weg, maar dan een legaal bord. De directeur: "Bij ons in de buurt vestigen zich verschillende winkels. We hebben al vage afspra ken gemaakt om gezamenlijk iets aan de bewegwijzering te doen. We moeten nog een gezamelijke naam verzinnen maar misschien kunnen we samen met de ANWB een bord plaatsen". PAGINA 15 College-onderhandelingen Wassenaar WASSENAAR - PvdA en D66 in Wassenaar zijn het niet eens gewor den over de vraag wie van beide partijen een wethouder mag leve ren. De PvdA heeft J.M. Hupkens naar Voren geschoven, terwijl D66 kiest voor fractievoorzitter A.J.F. de Vries. Hoewel beide partijen bij de raadsverkiezingen een lijstver- binding aangingen, steunen ze el- kaars kandidaten niet. De problemen rezen toen VVD. CDA. D66 en PvdA spraken over de wethouderskandidaten. De VVD zou als grootste fractie twee wet houders krijgen, het CDA en PvdA/D66 zouden elk ook een kan didaat leveren. De VVD-wethou- ders zouden financiën, openbare werken en ruimtelijke ordening on der hun hoede nemen, het CDA zou welzijn nemen en de wethouder van PvdA of D66 zou onderwijs en cul tuur beheren. Onverwachts schoven PvdA en D66 elk hun eigen kandidaten naar VVD'er Ch.B. Aptroot: ..'teleurge steld'.. (archieffoto) voren. D66 is bij de gemeenteraads verkiezingen gegroeid van een naar twee zetels, terwijl de PvdA een van haar twee zetels verloor. De libera len vinden dat ze even veel recht hebben om een wethouder te leve ren als de PvdA. VVD'er en college-onderhande laar Ch.B. Aptroot meldt dat CDA en WD met de kwestie in hun maag zitten. 'Ons uitgangspunt, een zo breed mogelijk college, komt nu in gevaar". Aptroot kan niet zeggen welke kandidaten CDA en VVD zouden leveren. Aan die vraag zijn de partijen niet toegekomen. De kans is groot dat CDA en VVD met elkaar verder gaan. "We kun nen nog overwegen of een van de twee kleine partijtjes kan meedoen, maar dan wordt de verhouding bin nen het college wel erg scheef', al dus de onderhandelingsleider. Een van de kleine fracties zou in dit ge val met slechts twee raadszetels een wethouderszetel bemachtigen. Ter vergelijking: de VVD heeft straks opnieuw tien raadszetels en het CDA heeft er weer zeven. Aptroot is niet gelukkig met de si tuatie. want over het college-pro gramma was al een akkoord be reikt. Dat programma moet nu mis schien worden aangepast. Zelfs over de woningbouwparagraaf wa ren de partijen het met elkaar eens. Aptroot wil niet zeggen wat de frac ties hierover hadden afgesproken. Hij wil wèl kwijt dat de VVD-onder- handelaars tevreden waren met het bereikte resultaat. De WD wil vol gens haar verkiezingsprogramma alleen nog het Weteringpark in het noorden van de gemeente en enkele 'snipperlocaties' volbouwen. Uit de programma's van de andere partij en blijkt dat zij ook denken aan het poldergebied rond het Wetering- park. WD en CDA hebben de twee 'kleintjes' enkele dagen uitstel ge geven om tot een oplossing te ko men. Aptroot betwijfelt of dat lukt. Dinsdagavond praten de partijen verder. Historici en Wassenaarders verdeeld over geschiedenis hi halfjaarlijks periodiek OEGSTGEEST - "Zoo hebben zich des middags te 12 uren in het raadhuis vergaderd, de President en de Leden van den Raad dezer Gemeente, benevens de Secretaris, waarop na het luiden der klok door den President uit een der vensters van het Raadhuis is afgekondigt de Proclamatie waarbij Willem den Ie denkt aan te nemen de titel en waardigheid van Koning der Nederlanden...." door Eric-Jan Weterings Deze passage over de proclamatie van de troonsbestijging van Koning Willem I in 1815 komt uit de notulen van het plaatselijk bestuur van Oegstgeest. De Vereniging Oud Oegstgeest (VOO) heeft ze opge diept uit het plaatselijke gemeente archief en opgenomen in het blad 'Vereniging Oud Oegstgeest pre senteert'. In dit halfjaarlijkse perio diek belicht de vereniging gebeur tenissen uit de geschiedenis van het dorp. Enige weken geleden ver scheen het eerste nummer van de jaargang 1990. Het is opvallend hoeveel van het 'oude' Oegstgeest de tand des tijds heeft doorstaan. Zo valt in het ver slag uit 1815 te lezen 'dat het ge meentebestuur zich na het voorle zen van de proclamatie begaf naar de nu nog bestaande herberg De Roode Leeuw in de Dorpsstraat. De plaatselijke notabelen werden daar bij 'geëscorteerd door een detache ment van den Landstorm, met slaande trom en voorafgegaan van den Bode en Veldwachter'. Nadat de proclamatie nogmaals was voor gelezen en de landstorm 'in behoor lijke orde' had gedefileerd was het in de herberg tijd voor 'eenige ver- verschingen'. "Wijders is de dag in betamelijke vreugde doorge bracht". zo besluit het verslag. Een andere vaste rubriek in het blad is 'uw straatnaam verklaard', waarin namen worden behandeld die op een of andere manier samen hangen met de geschiedenis van Oegstgeest. In het februari-nummer is het de beurt aan de Assendelft- straat, die is genoemd naar Jonkvrouw Margaretha Johanna Deutz van Assendelft (1807-1895). Deze adellijke dame was gehuwd met de bekende Oegstgeester Jonk heer Daniël Theodore Gevers van Endegeest. Vanaf 1840 woonde de jonkvrouwe op het kasteel Ende geest en vanaf 1850 mocht zij zich 'Vrouwe van Oegstgeest en Poel geest' Hoewel Oegstgeest vaak badine rend 'de sjieke buitenwijk van Lei den' wordt genoemd, wordt in 'VOO presenteert' niet alleen aan dacht besteed aan de kastelen, grote herenhuizen in lommerrijke lanen en andere bouwsels waarvoor enig kapitaal ter tafel dient te komen. 'Gewone Oegstgeestenaren' komen aan het woord in de serie 'in ge sprek met' en vertellen over het werk van hun ouders of grootou ders. In dit nummer komen de naza ten van de man die aan het begin van de eeuw koster van het Groene Kerkje was aan het woord. Verder in het blad veel aandacht voor monumenten (Dorpsstraat, Geversstraat, Jelgersmakliniek) en een uitgebreid verslag van de her opening van kasteel Oud-Poelgeest na een ingrijpende restauratie. WASSENAAR - Eeuwen nadat het pand van de Van Was senaers werd afgebroken, ver deelt de zoektocht naar de spo ren Wassenaar in twee kampen. Aan de ene kant staan historici en archeologen als R. van Lit, aan de andere kant echte Was senaarders als A.A.G. van der Kleij. Niemand kan bewijzen hoe en waar de Van Wassenaers woonden, maar dat maakt de discussie er alleen maar feller op. door Paul van der Kooij Zo zegt Van Lit dat Van der Kleij 'een beetje als een stoorzender werkt' met diens 'misleidende ver halen' over een ontzettend groot kasteel op de plek van het Plein en de Schoolstraat. Van Lit denkt dat op die plek, drie meter boven NAP, hooguit een adellijk huis heeft ge staan. De Van Wassenaers zouden het in Wassenaar bij een kleine woontoren hebben gehouden. Die woontoren zou op een zes meter ho ge heuvel hebben gestaan die eind jaren '20 moest plaatsmaken voor het Burchtplein. In een artikel voor het Leids jaar boekje van de historische vereni ging Oud Leiden probeert hij die ge dachte te staven, maar Van der Kleij is niet onder de indruk. "Van Lit is altijd met documenten bezig, maar wat voor documenten hebben we nu eigenlijk? Van vóór 1200 is er niets en juist toen had je hier de Van Wassenaers. Zij namen de macht over toen de Romeinen hier weg trokken", merkt de oud-meubelma ker op. "Ik ben bij de afgraving van de heuvel geweest en er is niets gevon den, zelfs geen funderingen. Wel lag er, vijftig centimeter onder de top, een dikke, zwartgeblakerde klei- plaat". Zelf vond Van der Kleij beenderen, een stuk hertegewei en een bijltje met een ovaal gat. Als schooljongen was hij weinig geïnte resseerd en verloor hij de spullen. Anno 1990 heeft hij daar vreselijk veel spijt van. Vluchtplaats Als hij de spullen nog had gehad, had hij de historicus voor altijd dui delijk kunnen maken dat de heuvel in de prehistorie werd bewoond en later diende als vluchtplaats voor vee. De historicus vindt dat de oud meubelmaker zich maar beter kan beperken tot gezellige dorpsverha len uit deze eeuw, 'want als hij ver der terug gaat in de tijd klopt er niets meer van': "Laatst zei hij oude funderingen van tufsteen te hebben gevonden. Het bleken tien jaar oude betonblokken te zijn". In zijn nieuwe artikel, dat in sep tember verschijnt, citeert de histori cus verschillende oude geschriften en meldt hij dat beroepsarcheolo gen niet langer twijfelen. Zo nam J.C. Besteman de Wassenaarse burcht in 1981 op in een inventarisa tie van kleine kastelen in Neder land. De voormalige provinciaal-ar cheoloog D.P. Hallewas schreef in 1986 het volgende: 'De ligging van de heuvel in de drassige strandvlak te tussen de oude duinruggen vormt op zichzelf een argument om aan een versterking te denken. Mid deleeuwse versterkingen in het ou de duingebied werden immers alle In deze drassige vlaktes gesticht'. Hallewas rekende de Wassenaarse burcht tot een van de drie oudste versterkingen in het mondingsge- bied van de Oude Rijn. Het zou stammen uit de elfde of twaalfde In de zeventiende en achttiende eeuw lieten historici en amateur- historici zich eveneens in die rich ting uit, al ontbraken ook toen de harde bewijzen. Weliswaar meldde de Amsterdamse amateur-histori cus Schoemaker in 1729 dat er een tekening bestond van een overblijf sel of grondslag van het 'oude huys Wassenaar', maar die tekening is nooit meer boven water gekomen. Wel plaatste Schoemaker een nage tekende versie in zijn manuscript 'Afbeeldingen der Adelijke Heren Huysen etc. van Zuydt-Holland'. Later die eeuw volgden opgravin gen, peilingen en boringen. Nim mer bleek dat er ooit een kasteel, huis of hof had gestaan op de heu vel. In 1848 nam de toenmalige con servator van het Leidse museum voor Oudheden een kijkje en vond hij enkele kloostermoppen. De ge vonden baksteen zou uit de elfde tot dertiende eeuw stammen en dat bracht hem op de volgende theorie: in de tijd van Romeinen en Franken zou het een begraaf- of offerheuvel zijn geweest en later kwam er een kleine ridderlijke versterking op de heuvel te staan. Sleuf In 1917 werd een sleuf gegraven in de heuvel en liet archeoloog J.H. Holwerda weten dat de onderste drie tot vier meter 'berg' door men senhanden was opgeworpen. Daar bovenop lag een twee meter dikke laag donkere aarde. 2,40 boven het maaiveld trof de archeoloog uit- braaksleuven van een ringmuur aan. De ringmuur zou een diameter van 30 meter moeten hebben, maar van de stenen woontoren trof Hol werda geen echte sporen aan. Wel vond hij middeleeuwse scherven en reuzemoppen, zoals de Leidse con servator eerder had gedaan. Voor de eigenaar van de grond, de baron Van Heeckeren van Wasse naar, was de vondst een teleurstel ling. De provinciale archeologische commissie bleef ondanks alles overtuigd van de archeologische en historische waarde van de heuvel en protesteerde tegen de sloopplan- nen van de gemeente. B en W ant woordden in juni 1928 dat de histo rische en arheologische waarde nooit vast is komen te staan. Van een wacht- of woontoren is nooit een spoor gevonden en de heuvel zou ronduit hinderlijk zijn. Hij nam niet alleen veel ruimte in beslag, maar zou ook de omgeving terrori seren. Wie zou er nou tegen zo'n heuvel willen aankijken? In december 1928 en januari 1929 werd de heuvel onder deskundige begeleiding afgegraven en werd een stuk muur gevonden met een lengte van 2,15 meter, compleet met een twee centimeter dikke laag metsel kalk. De kloostermoppen zouden uit de 13de eeuw stammen en dat onderstreepte eerdere beweringen. Kranten hadden vooral veel aan dacht voor de gevonden urn met beenderen en het muurwerk sneeuwde onder. Er zouden foto's van zijn, maar Van Lit heeft die niet kunnen achterhalen. Ondanks de witte vlekken zijn de beroepsar cheologen er meer er meer van over tuigd dat de heuvel inderdaad een kasteelheuvel is geweest. Slotgracht Volgens Van Lit lag aan de voet van de heuvel een voorhof met een boer derij. Bij een dreigende aanval trok ken de bewoners zich op de heuvel terug. Het gebeuren bevond zich 500 meter ten zuiden van het vroege Wassenaar, al werd die naam voor 1200 niet officieel gebruikt. De Van Wassenaers kwamen oorspronke lijk uit Voorhout, maar kozen in het begin van de 13de eeuw Ter Horst uit als hoofdzetel. Ter Horst ligt te genwoordig op Voorschotens grondgebied. Om de onzekerheden voor eens en voor altijd uit de wereld te hel pen, hoopt Van Lit ooit nog eens te zullen stuiten op de brede gracht die rond de oude heuvel moet heb ben gelopen. Van der Kleij zoekt het vooral rond het Plein en laat voor de zoveelste keer weten dat hij nog maar weinig informatie nodig heeft om voor altijd te kunnen bewijzen dat de Van Wassenaers daar echt hebben gewoond. Zo wijst hij erop dat hij op ver schillende plekken, onder meer langs de Schoolstraat, delen heeft gevonden van een 37 meter lange gang. Ook de oude namen van de straten rond het Plein zouden zijn stelling onderschrijven: "De Gang heette de Weststraat, de Langstraat de Zuidstraat en de Schoolstraat de Ooststraat. Het Plein was duidelijk het middelpunt". Hij weet dat veel plaatsgenoten op het verlossende woord wachten en vindt de huidige controverse niet opzienbarend: "Mensen die zich met de geschiedenis bezighouden weten het allemaal even goed en ne men niets aan van de ander". ZATERDAG 14 APRIL Alphen optreden Rotterdamse band 'De Di|k', in jongerencentrum Het Kasteel, aanvang 21.00 uur Hazerswoude springwedstri|d Groenedijkrui- ters om de wisselbeker 'Het Wa pen van Hazerswoude. vanaf 9.00 uur in Manege Xenophon, Rijndijk 79 Leiden voorstelling: De Kersentuin', van Tsjechov. door Het Nationale Toneel, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. Paas-snuffelmarkt in de Groen- oordhallen. 10.00 tot 17.00 uur. voorstelling: 'Bukshag', door LAK-Theater. Cleveringaplaats. optreden 'Libido Boys' en 'God- flesh'. aanvag 21.00 uur in 't Bree- huys, Breestraat. Paastentoonstelling: 'Lente en longe dieren', in Milieu Educatief Centrum, park De Houtkamp, van 15.00 tot 17.00 uur. Lisse postzegeltentoonstelling in de CNB-hallen, Grachtweg. van 10.00 tot 22.00 uur. Noordwijk bos- en duinwandeltocht over diverse afstanden, inschrijven en start vanaf 9.00 uur bij café De Duinpoort. Langevelderlaan. tiebureua. van 13.00 tot 16.00 u ZONDAG 15 APRIL Leiden fietstocht 'Zestienhoventoer'. over 30 of 60 km. start om 8.30 uur bij kantine van Swifttoer, Park De Bult. Roomburgerweg. optreden Blues en Rock 'n Roll- band 'Bang Gang', va. 21.00 uur in café Napoleon. Steenstraat 13. Lisse postzegeltentoonstelling in de CNB-hallen. Grachtweg. van 12.00 tot 22.00 uur MAANDAG 16 APRIL Alphen drie-molenloop Aarlanderveen over 4.5-10 en 21 km, start vanaf 12.30 uur aan de Kerkvaart. orgelconcert Ronald de Jong in de Oudshoornse Kerk, 20.15 uur. Hazerswoude optreden meidengroep de 'Fundellas', aanvang 21.30 uur in jongerencentrum Stek. Leiden Zuidhollandse Snuffelmarkt in de Groenoordhallen, van 10.00 tot 17.00 uur. Leiderdorp paas-tentoonstelling Milieu Educatief Centrum. Park de Hout kamp. van 15.00 tot 17.00 uur. Nieuwkoop fietstocht over 40 km. start c 9.00 uur. tocht 90 km en 130 k start om 8.30 uur bouw Eensgezind. Bruggebuurt-eifeest met paas- ei-zoekwedstrijd voor de kinderen en voor volwassenen eierengooi- wedstrijd, aanvang 14.00 uur in speeltuin Zuidemde. Noordwijk rse afstanden, start tussen 9.00 en 11.00 uur bij cafe De Duin (poort, Langevelderlaan. Oegstgeest Haaswijkloop over afstanden tussen 2 en 16 km. inschrijven vanaf 10.00 uur. start om 11.00 uur bij 't Groot Profijt. Ter Aar fietstocht over 40 of 60 km bij Ter Aarse IJsclub, start om 9.00 uur bij kantine aan Oostkanaal- In het blad van de Vereniging Oud Oegstgeest wordt ook aandacht besteed aan de restauratie van Dorpsstraat

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15