TAD LEIDEN 'We laten ons clubhuis niet zomaar afpakken Actie Moedig Voorwaarts voor betere accommodatie LEIDSCH DAGBLAD s ZATERDAG 14 APRIL 1990 Jaarlijks ruiterles aan ongeveer 180 gehandicapten LEIDEN - De manege Moedig Voorwaarts is een actie be gonnen om geld in te zamelen voor een nieuw onderkomen. Op de manege aan de Leidse Wassenaarseweg wordt les gegeven aan zo'n 250, voor het merendeel invalide ruiters. Maar het houten gebouw is hard aan vernieuwing toe. door Henny van Egmond "Je ziet het gebouw verloederen. Lekkende daken, voordeuren die aan het wegrotten zijn", schetst bestuurslid Innemee de toestand van de manege. De vloer is er ook slecht aan. "Er is een bij geweest. Er moet vloer in. Elk moment kan er ie mand door de grond zakken", vult medewerker Frissen aan. Hij is een van de drie mensen die bij de Moedig Voorwaarts werken. "Op zo'n vloer kun je wel weer een plaatje timmeren, maar dat is geen oplossing. Veel reparaties worden door de mensen zelf ge daan, maar er is veel en duur on derhoud. Langzaam kom je tot de conclusie dat er gewoon een nieu we manege moet komen", aldus Innemee. "Een manege van steen met een houten opbouw. Als ik dan een zuinig bedrag noem, denk ik toch al gauw dat we tus sen de 700.000 gulden en een mil joen nodig hebben". En dat geld heeft de stichting Moedig Voorwaarts niet. De be groting, waarop uitgaven staan van een kleine 200.000 gulden, kan nu slechts sluitend worden gemaakt met bijdragen van spon sors. Jaarlijks krijgt de manege zo'n 50.000 gulden van bedrijven die paarden sponsoren. Veel bij dragen komen ook via clubs als de Rotary en de Ladies' Circle Noord wij k/Oegstgeest, de vrou welijke versie van de Rotary. De Ladies spelen ook een belangrij ke rol in de actie om meer geld binnen te halen. Allerlei bedrij ven in de regio krijgen een spe ciaal gemaakte brochure toege stuurd. De Ladies bellen na een paar weken de bedrijven op met de vraag of ze een bijdrage willen geven. Het motto van de actie is 'Doe wel en zie niet om', want één ding staat vast. De sponsors krijgen niets terug voor hun bijdragen. "Niemand moet de illusie hebben dat we hier ruiters laten rijden Innemee (links) en Frissen met twee 'kinderen nodig is". met een bedrijfsnaam op het t- shirt", zegt Innemee. Belevenis De manege is steeds meer afhan kelijk geworden van bijdragen van bedrijven. "Gelden die we vroeger automatisch kregen, zijn verdwenen. Van het comité Kin derpostzegels, of van de zieken fondsen", zegt Innemee. "Er is een tijd geweest dat de zieken fondsen geld gaven aan de mane ge. Als je je leven slijt in een inva- lidenwagen, kun je je spieren los houden op de behandeltafel bij een fysiotherapeut, maar je kunt het ook doen, en veel leuker op een paard". Frissen: "Het neemt in het le ven van de 'kinderen' - Innemee: hier iedereen de kin deren - een heel aparte plaats in. Ze hebben met dieren te maken, de samenwerking daarmee is heel belangrijk. Bovendien worden li chamelijk gehandicapten heel mobiel door het rijden. Ze komen op plekken waar ze anders nooit kunnen komen. Op ons jaarlijks ruiterkamp rijden ze door bossen over ruiterpaden. Er gaat voor hen dan een wereld open. Dat is zo'n machtige belevenis. Aan het eind van zo'n week is het tranen met tuiten huilen, omdat ze weer terug moeten". Sukkels Er rijden inmiddels 250 bij Moedig Voorwaarts, gehandicapten en 70 validen. Het grootste deel van de invaliden is geestelijk gehandicapt. Er is ge kozen voor een mengeling van in valide en valide ruiters om inte gratie te bevorden. Dat gebeurt volgens Innemee 'op een uiterst charmante manier'. "De valide ruiters helpen ook allemaal in de manege. Ze doen allerlei klussen van het schoonhouden van de manege, het schoonkrabben van de hoeven tot het helpen bij de lessen. Ze gaan ook altijd als vrij williger mee op het ruiterkamp. De manege heeft ook twee ster ren, dat is net zoiets als Michelin- sterren voor een restaurant. Daar zijn we best trots op omdat ge noeg maneges zijn ook in de regio die geen enkele ster hebben Zo'n ster wordt gegeven op ba sis van een uitgebreide controle. Het schoonhouden van de mane ge, maar ook de manier waarop lessen worden gegeven en hoe de dieren worden verzorgd. De paar den vormen een verhaal apart. Voor de manege worden speciale dieren gezocht. "Het paard moet betrouwbaar zijn, makkelijk in gebruik en een ruime gang heb ben. Het moet niet te veel wiebe len want invaliden hebben nogal eens moeite met het behouden van hun evenwicht", zegt Frissen. "Het moeten net geen sukkels zijn, de kinderen moeten wel eni ge uitdaging hebben. We krijgen ook heel vaak paarden die in een andere manege zijn afgeschreven omdat ze niet meer zes uur per dag rondjes kunnen stappen, maar nog maar vier uur", vertelt Innemee. "We hebben wel eens een paard gehad dat af en toe in slaap viel tijdens het rijden". Volgens Frissen is het van groot belang dat een paard vol doet aan de door hem geschetste voorwaarden. Het is ook altijd weer een probleem om een nieuw paard in te passen. Omdat de die ren bij goed weer altijd buiten lo pen, vormen ze een soort kudde met een eigen hiërarchie. Nieuwe paarden moeten daarin eerst wor den opgenomen. Als een paard wordt afgemaakt omdat het te veel gebreken krijgt, heeft er een klein drama plaats. Innemee: "De hele manege huilt dan mee". Collectebus Innemee is anderhalfjaar geleden in het bestuur gekomen, hij is in middels belast met het vinden van sponsorgelden. Innemee is in het dagelijks leven president-di recteur van JVC Nederland. "Ik vind het heel plezierig om naast het keihard zaken te doen een beetje van mijn energie te stop pen in een zaak die niet ter meer dere eer en glorie van een bedrijf is", vertelt hij. "Je bent toch constant bezig met de gehandicaptensport steeds verder uit het verdom hoekje te halen. Iedereen vindt het goed dat gehandicapten mo gen boogschieten of jeu de bou- len, maar als je zegt dat je voor een manege komt, krijgen men sen zoiets van: paardrijden is niet iets voor gehandicapten. Een ma nege blijft een elitair iets. Maar wij zijn heel serieus bezig met iets dat voor de kinderen heel belang rijk is. Mensen nemen de manege niet altijd serieus, we zitten voor hen meer in de sfeer van de col lectebus". Opvallend is dat de manege nog nooit subsidie kreeg van de ge meente Leiden. Volgens Moedig Voorwaarts is een subsidie al een paar keer afgewezen omdat de ge handicapten uit de hele regio ko men. "De kinderen komen van het Zeehospitum, Swetterhage, de Mythylschool, eigenlijk uit de hele regio", zegt Innemee, die het wel raar vindt dat de gemeente nooit heeft willen bijdragen, ter wijl dat wel gebeurt bij andere sportclubs. (Bijdragen voor Moedig Voorwaarts kunnen worden gestort bij de Credit Lyonnais Bank Nederland, rekening nummer 64 43.31.046, ten name van Stichting Steunfonds Moedig Voor waarts, Leiden) Woede in Leidse Rivierenbuurt LEIDEN - "We hebben buurt huis Matilo van de grond af aan opgebouwd. We laten ons dat niet zomaar afpakken". Voorzit ter Laterveer van Stichting Meerburg weigert te zwichten onder de druk die de gemeente Leiden op het buurthuis heeft gezet. De per 1 januari gesloten geldkraan opent de gemeente pas als Matilo zijn zelfstandig heid opgeeft. door Meindert van der Kaaij Vanaf het begin van dit jaar betaal de het buurthuis alles uit zijn reser ves. De oplossing van het conflict moet nu echter snel komen. De bo dem van de schatkist is zo beetje in zicht en de zeven beroepskrachten die bij Matilo in dienst zijn moeten tenslotte ook leven. Bron van alle leed in de wijk aan de Hoge Rijndijk, ook wel bekend als de Rivierenbuurt, is het onder brengen van al het club- en buurt huiswerk in één stichting. Het be heer - en met name de financiéle za ken - liet bij sommige Leidse buurt huizen nog wel eens te wensen over. Ook boden buurthuizen niet altijd activiteiten die door wijkbewoners op prijs werden gesteld. Vandaar dat na drie jaar moei zaam onderhandelen en vergaderen wethouder Van Dongen vorig jaar de knoop doorhakte en de Stichting SKIL (Sociaal-Kultureel werk in Leiden) in het leven riep. Voor soci aal-culturele instanties in Leiden wordt nu de administratie gevoerd, maar wordt ook op hoofdlijnen be sloten welke activiteiten in de club huizen minimaal moeten plaatsvin den. Een van de voordelen voor de gemeente is dat beroepskrachten makkelijker overgeplaatst kunnen worden, al naar de behoefte die in een wijk bestaat. Zo kunnen ontsla gen onder buurtwerkers worden voorkomen. Gevoelens Alle sociaal-culturele instellingen in Leiden hebben zich, al dan niet morrend, gevoegd in het onvermij delijke. Behalve dan Stichting Meerburg, het bestuur van buurt huis Matilo, die vreest dat door het opgaan in Stichting SKIL de zelf standigheid verdwijnt. Daarnaast is nog steeds niet zeker of buurthui zen door de nieuwe constructie btw moeten afdragen. Bestuursleden van Matilo lieten al eerder weten nog liever het club huis te willen laten sluiten, dan de zelfstandigheid op te geven. Hoe wel iedereen weet dat het nooit zo ver zal komen, zijn de gemoederen in de wijk behoorlijk verhit geraakt. Duidelijk is dat veel meer dan zake lijke argumenten, de gevoelens in het conflict een belangrijke rol spe len. Voorzitter C. Laterveer heeft 20 jaar geleden met een groot aantal van de huidige bestuursleden het Wijkcomité Meerburg zelf opge richt. Vijf jaar later, in 1975, kwam na veel sparen, collecteren, verga deren in de Grofsmederij en het in dienen van subsidieverzoeken, aan de Zaanstraat een noodgebouwtje met de naam Klein Matilo. In dat jaar kwam tevens de eerste beroeps kracht. "We zijn er met z'n allen van het begin'af aan zo nauw bij betrokken geweest", zegt Laterveer, "dat we dat niet zonder slag of stoot prijs kunnen geven. We hebben de boel altijd goed beheerd. Er is nog nooit een dubbeltje over de balk gegooid. Dat andere buurthuizen er een potje van maakten, daarvoor hoeven wij toch niet gestraft te worden", stelt de voorzitter die al 25 jaar in Meer burg woont. Gemeenschap Al eerder werd over de fusie een zaak bij de Raad van State door Ma tilo verloren. De voorzitter wacht nu in grote spanning de uitspraak af van de commissie beroep en be zwaar, het college waar het dicht draaien van de subsidiekraan door de gemeente is aangevochten. "Ik ga elke dag naar het buurthuis om te zien of er al wat in de bus ligt". Laterveer beseft ter dege dat het binnenkort erop of eronder wordt voor Matilo. Een andere reden voor de koppig heid is volgens velen de tamelijk ge ïsoleerde ligging van de wijk ten op zichte van de rest van Leiden. Meer burg ligt ingeklemd tussen de druk ke verkeersweg Hoge Rijndijk, het Rijn-Schiekanaal en het polderge bied. "Het is een hechte gemeen schap. De mensen uit de wijk ken nen elkaar goed, ze doen bood schappen in hetzelfde winkelcen trum. Er komen hier maar weinig mensen van buiten. Het heeft soms wel wat van een dorpsgemeen schap", zegt de echtgenote van La terveer, die zich in het gesprek mengt. De 1500 handtekeningen van buurtbewoners die deze week on der begeleiding van drumband Ma tilo aan wethouder Van Dongen werden aangeboden, zijn volgens de voorzitter het bewijs dat de oud gedienden in hun streven naar zelf standigheid niet alleen staan. "Dat is toch niet niks als je bedenkt dat in de wijk zo'n 3000 mensen wonen", aldus Laterveer. Ook Wouter Theil, cultureel wer ker in het buurthuis, meent dat het conflict in de buurt de nodige emo ties losmaakt. "Op de verkiezings dag 21 maart kwamen hier mensen die zeiden: 'we komen niet stem men, maar we willen wel onze hand tekening zetten'. Dat geeft aan hoe betrokken ze zijn", aldus Theil. Het is bekend dat Matilo een van de beter draaiende buurthuizen van Leiden is. Het aantal activiteiten is opvallend hoog. Uitgerekend wet houder Van Dongen nam Matilo al tijd als voorbeeld van het ideale buurthuis. "Dat kunnen andere in stellingen niet zeggen. Die hebben heel veel moeite om bestuursleden te krijgen", stelt Theil. "Er zijn hier mensen die hart hebben voor de zaak. Dié willen niet opgaan in een anoniem stedelijk orgaan en weinig meer te vertellen hebben". Huiskamer Oud-bestuurslid en mede-oprichter van Matilo, Klaas van Dijk, is woe dend over de 'streek' van de ge meente. "Ik heb niet eens mijn handtekening voor die actie gege ven, daar was ik op dat moment veel te kwaad voor. We hebben ons tot nu toe veel te lief opgesteld. Ik had de gemeente al veel eerder van re pliek gediend, en met name nog vóór de verkiezingen. Dan piepen ze altijd heel anders", zegt een ver bitterde Van Dijk, eigenaar van wa tersportcentrum Roomburch. Het probleem is volgens Van Dijk altijd geweest dat de wijk aan de kleine kant is voor de vestiging van voorzieningen. Er woonden bij voorbeeld te weinig mensen voor scholen en een buurthuis. "In 1970 hebben we de handen ineen gesla gen en hebben we het geld voor een gebouwtje zelf maar bijeen ge schraapt door het organiseren van buurtfeesten, verlotingen en noem maar op. Maar ook door ons finan cieel in te zetten is het gebouw uit eindelijk van de grond gekomen". Van Dijk meent dat de gemeente de wijk altijd van alles heeft be loofd. "Daar is nooit wat van terecht gekomen. Ja, weet je wat we kre gen? We kregen de stinkzooi van de stad (stortplaats Roomburg en een depot vervuilde grond, red.). Ik moeten fu seren de vrijwilligers zullen weglo pen. Binnen een jaar is alles wat we hebben opgebouwd verdwenen. Zul je zien dat het gebouw door de criminaliteit nog gesloopt wordt ook. Dat zou ik vreselijk vinden". Directeur van Stichting SKIL, Cees Schouten, begrijpt de motie ven van de bestuurders van Matilo. "Matilo is destijds een particulier initiatief van de wijkbewoners ge weest. Het heeft niet alleen de ge bruikelijke functies zoals die van ontmoetingsplaats en educatief centrum. Van oudsher nam ook de belangenbehartiging van wijkbe woners een belangrijke plaats in. Matilo is de huiskamer van de buurt", aldus Schouten. SKIL heeft een democratische structuur waarbij buurthuizen ver tegenwoordigers hebben in het nieuwe orgaan. De directeur van de paar maanden oude stichting zegt wel dat in principe het belang van een onderdeel ondergeschikt is aan het algemeen belang. "Niet dat dat al tot een conflict heeft geleid, maar het zou kunnen gebeuren", zegt Schouten. Problemen rond verdeling van portefeuilles Leids college LEIDEN - De onderhandelingen over de vorming van een nieuw col lege zijn gisteravond niet, zoals werd gedacht, vrij snel afgerond. Gisteravond laat zijn de onderhan delingsdelegaties van PvdA. CDA en Groen Links opnieuw bij elkaar gekomen omdat er problemen wa ren over de verdeling van de porte feuilles en er programmatisch geen overeenstemming kon worden be reikt. Gisteren vergaderden overdag de drie fracties die konden reageren op het stuk waarover in grote lijnen overeenstemming was bereikt tij dens de onderhandelingen. Vooral op het gebied van ruimtelijke orde ning waren er nog meningsverschil len tussen de drie partijen. Het was de bedoeling dat na het fractieberaad de onderhandelings- delegaties de laatste wijzigingen zouden doorvoeren. Bovendien wil den de delegaties dan overeenstem ming bereiken over de vraag wie welke portefeuilles mocht beheren. Later op de avond zou er een pers conferentie worden gegeven waarin het akkoord op hoofdlijnen en de portefeuilleverdeling zouden wor den gepresenteerd. Maar de uitno digingen voor die persconferentie zijn niet verzonden vanwege de pro blemen. Nadat de delegaties eerst in de na middag bijeen waren gekomen, werden rond etenstijd de gesprek ken opgeschort. Later op de avond kwamen de delegaties opnieuw bij- elkaar, maar zonder dat dat tot re sultaten leidde. Paasprogramma Volkenkunde en Vollcsmiiversiteit LEIDEN - Het Rijksmuseum voor Volkenkunde heeft voor de paasva kantie een speciaal programma in elkaar gezet. Alle onderdelen van het programma, dat zich uitstrekt van dinsdag 17 tot en met vrijdag 20 april, hangen samen met de fototen toonstelling 'India, heimwee naar Benares'. Dinsdag 17 april om 14.00 uur voert de Indiase dansgroep Vinaya- ka het stuk 'De jeugdjaren van Krishna' op. Dit programma is ge- chikt voor kinderen vanaf 4 jaar. Na de voorstelling wordt de film 'India, land aan de Gagnés' vertoond. Voor woensdag tot en met vrijdag is een programma in elkaar gezet voor kinderen vanaf 8 jaar. Woens dag 18 april kunnen ze Indiase bak jes of beeldjes kleien, donderdag 19 april acrobaatje maken en vrijdag 20 april Indiase schimmenpoppen maken. Alle middagen duren van 14.00 tot 15.30 uur. Het is de bedoeling dat tevoren plaatsen worden gereser veerd. Tel. 211824. Voor volwassenen worden er films vertoond. Woensdag 18 april draait om 14.00 uur 'Het oog boven de put', donderdag en vrijdag om 14.00 uur 'Chachaji, my poor rela tion'. De Leidse Volksuniversiteit K &0 draait woensdagmiddag 18 april 'The Kid'. Dit was de eerste grote film die Charlie Chaplin zelf schreef en regisseerde. De film wordt vertoond in de Kapelzaal van het K&O. Kaarten verkrijgbaar bij het K&O aan de Oude vest 45. Parkeren Het voorstel van de gemeente om de parkeervergunningen te verhogen met 60 gulden per jaar vind ik ge woonweg schandalig en het ver baast me dan ook helemaal geen re actie te hebben mogen lezen van le zers van uw krant. Ikzelf verkeer in de veronderstelling dat het parkeer- vergunningsstelsel een van de maatregelen was van de gemeente om het autogebruik in de binnen stad terug te dringen. Dus werden de bewoners van de binnenstad voortaan verplicht 180 gulden per jaar neer te tellen en kre gen ze in ruil daarvoor het recht om te mogen parkeren op parkeerplaat sen.die altijd al vol staan. Dat ook die plaatsen vol staan komt doordat diezelfde gemeente drie maal meer vergunningen uitgeeft dan dat er parkeerplaatsen voor vergunning houders zijn. Het urenlang rondrijden op zoek naar een gaatje gaat het gebruik van de auto in de binnenstad nou niet bepaald tegen volgens mij. Kortom: het parkeerbeleid in Lei den blijft om te huilen. Toch wordt het duurder. En waarom? Het enige dat ik me kan bedenken is dat het de gemeentekas spekt. Ordinaire zakkenvullerij dus. In het dagelijks leven noemen we mensen die iets verkopen en niets leveren afpersers of oplichters. Hier in Leiden heten ze politici. Jan C. Visser, Lange Mare 108, Leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE ITAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDE

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13