Q O B 'Filmdistributie is een gevaarlijk vak' Overdosis corruptie ff Embryo geeft cynisch commentaar op gedrag ouders Rondgang langs mensen die bepalen wat er in de bioscoop te zien is VRIJDAG 13 APRIL 1990 PAGINA 21 Tango Cash'; regie: Andrei Konchalovski; hoofdrollen Sylvester Stallone, Kurt Russell; theaters: Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Tango Cash' is tiefilm, daar hoeft geen moment twijfel over te bestaan. Voordat het echte verhaal van start gaan moet de held altijd even laten zien wie hij is, dus dwingt inspecteur Sylvester Stallone (Tango) met bovenmense lijke koelbloedigheid een voortra zende tankwagen tot stilstand. De plaatselijke politie is hier niet van gediend en vraagt schamper of hij soms denkt dat hij Rambo is. 'Ram- bo is een mietje', is Stallone's ant woord en achteloos schiet hij een gat in de tank zodat de cocaïne naar buiten stroomt. In een andere wijk van Los Ange les gaat Stallone's collega Kurt Rus- sel (Cash) al evenmin zachtzinnig te werk. De leider van het mis daadsyndicaat, gespeeld door de heerlijk schmierende oudgediende Jack Palance, beraamt een subtiele wraakactie voor deze lastige politie mannen. Misschien was het voor de film makers en acteurs wel heerlijk ont spannend om zo'n draak te maken. Eindelijk eens geen zorgen over ori ginele invallen, vernuftige wendin gen of realistische dialogen. Ge woon patsboem van het ene hoogte punt naar het andere, hoe meer vet te clichés hoe beter. Alles kan en al les mag, want tegen zoveel corrup tie en omkoperij als in deze film aan het licht komt is toch geen logica bestand. Voor Tango en Cash in de gaten hebben wat er aan de hand is zijn ze zelf wegens moord veroordeeld en worden ze opgeborgen in een ge vangenis die erger is dan de Hel van Dante. De misdadigers met hun on gure koppen likken de lippen al af bij het zien van zo'n smakelijk hapje politie. Er wordt gevochten, gemai teld en spectaculair ontsnapt vi hoogspanningsleidingen. En dat i allemaal nog niets vergeleken me de ontknoping waarin men elkaa met Mad Max-achtige voertuigen te pletter rijdt. Is dit nu een verwerpelijke film? Zedenmeesters zullen vermoede lijk vinden van wel, want er vallen enkele sadistische momenten te no teren. Actieliefhebbers daarente gen krijgen non-stop waar voor hun geld. De rest van het publiek zal er snel op uitgekeken zijn. Gelukkig hoeft niemand dit serieus te nemen, zo eerlijk is 'Tango Cash' nog wel, maar er is toch net wat te weinig hu mor om het een komedie te kunnen Tenslotte kan vastgesteld worden dat de regisseur over enig vakman schap moet beschikken. En inder daad, bij de aftiteling verschijnt de naam Andrei Konchalovsky op het doek. In zijn geboorteland maakte deze Russische cineast het prachti ge epos 'Siberiade'. Nu werkt hij in de Verenigde Staten en maakte daar fraaie (hoewel soms preten tieuze) drama's als 'Runaway Train', 'Maria's Lovers' en 'Shy People'. Dat hij nu opduikt als re gisseur van dit pulpprodukt is het meest intrigerende van de hele film. BIOSCOPEN Sylvester Stallone in 'Tango Cash'. i: Lido, Leiden en Euro, Alphen In de openingsscène van 'Look who's talking' van Amy Heckerling zien we de wonderlijke 'hoofdrol speler' als zaadje op weg naar de baarmoeder. Het dingetje blijkt zo waar te kunnen denken en praten. Als embryo geeft hij vervolgens cy nisch commentaar op de weder waardigheden van zijn ongehuwde moeder (Kirstie Alley), die een pap pie voor hem zoekt. Taxichauffeur James (John Travolta) lijkt een goe de kandidaat, maar mamma wil er voorlopig nog niet aan. James biedt zich dan eerst maar aan als babysit ter, zulks tot grote tevredenheid van baby Mikey die - eenmaal ter wereld gekomen - het de andere kandida ten soms knap moeilijk maakt. Het probleem is dat de snedige opmerkingen (gedachten) van de baby, die vertolkt worden door de stem van Bruce Willis, alleen door de toeschouwers kunnen worden gehoord. Zolang hij nog in moeders buik vertoeft zijn ze nog wel leuk, maar daarna wordt alles toch wel erg flauw. En overbodig, want het even simpele als bekende verhaal tje kan heel goed zonder. De stem van Willis blijft in feite als een soort 'Fremdkörper' boven de film zweven. Hier en daar werd dan ook al gesuggereerd dat 'Look who's voicing over' een passender titel zou zijn geweest. Een en ander neemt niet weg dat 'Look who's tal king' als melig en onschuldig lente- vermaak voor de paasvakantie pri ma voldoet. Het filmaanbod in bioscopen en filmhuizen heeft iets van een natuur verschijnsel. Het kan aangenaam of onaangenaam zijn, maar boven al les lijkt het een ongrijpbaar fenomeen. Of die op het Filmfestival van Berlijn zo lovend ontvangen film ooit in de plaatselijke bioscoop komt, wie zal het zeggen? De soms frustrerende willekeur van het aanbod is echter voor een groot deel schijn: het is de filmdistributeur die beslist wat u en ik te zien krijgen. Hij kiest de krenten uit het buitenlandse aanbod en bij Nederlandse films gaat zijn invloed soms nog een stuk verder ('Die blote borst, daar had ik geen behoefte aan'). Hoe maakt de distributeur zijn keuzes? Een rondgang langs nuchtere zakenmannen, zakelijke liefhebbers en gesubsidieerde idealisten. GRONINGEN - Het ligt voor de hand om te veronderstellen dat de distributeur jaarlijks een enorme berg films doorworstelt om vervolgens na rijp beraad zijn keuze te maken. Jaren gele den was dat inderdaad het ge val. Robert Wijsmuller van Con corde Film: "VrQeger ging ik in mijn 2CV naar Rome en dan be keek ik vijftig films. Dagelijks deed ik aan mijn baas in een brief verslag van mijn bevindin gen. Uiteindelijk werden er dan een stuk of vijf van die films aangekocht". Wijsmuller, die recent films als 'The unbearable lightness of being', 'The last em peror' en 'Dirty dancing' naar Nederland haalde, gaat nu heel anders te werk. "Je praat, je eet er) je hoort wat. Het is een groot relatieleven", zo omschrijft Wijsmuller het werk van de mo derne onafhankelijke produ cent. Films worden gekocht nog voordat de opnames begon nen zijn. Wijsmuller: "Het is net als in de bouw, je koopt in de put". door Rob de Kam Niet elke distributeur opereert zo. Max van Praag, de directeur van de Nederlandse vestiging van United International Pictures (UIP), heeft de kans bijna elke film op zijn kwa liteit te beoordelen. Maar UIP Ne derland (vorig jaar goed voor ruim 50 procent van de markt) is dan ook een samenwerkingsverband van Amerikaanse studio's, die de firma als exclusief distributiekanaal voor hun produkt gebruiken. Van Praags voornaamste taak is het be oordelen van de films die door de studio's worden aangeleverd. Van Praag: "Ik maak Max van Praag, directeur UIP: 'Ik maak van elke film een schatting van de kosten en opbrengsten', (foto films een screeningsrapport. Je maakt een schatting van de kosten en van de opbrengsten". Als de op brengsten niet voldoende lijken, dan wordt zo'n film meestal niet uit gebracht. Zaken zijn zaken. Het Londense hoofdkantoor van UIP heeft daarin overigens de laatste stem. Vergeleken bij UIP is Cor Kop pies een kleine jongen. Koppies, die zowel de bioscopen als de filmhui zen bedient, brengt tussen de zeven en tien films per jaar uit en echte krakers zitten daar niet tussen. Zijn meest recente uitbreng die het goed doet is 'Monsieur Hire' van Patrick Leconte. Koppies brengt zijn films met gemiddeld slechts twee a drie kopieën uit. Pas als het publiek in de Randstad verzadigd is, schuift zo'n film door naar 'de provincie'. Eigenlijk is Cor Koppies distribu teur uit nood. Hij exploiteert het Ci- necenter in Amsterdam, een theater met vier zalen. Door het bijna-mo- nopolie van de Cannon-bioscopen in de Randstad slaagt hij er nauwe lijks in een goede film te vertonen. Dus distribueert hij ze zelf maar. Fi nancieel is het Cinecenter de kurk waar de onderneming op drijft. Op het vlak van de distributie zegt Kop pies blij te zijn als hij quitte speelt. Koppies selecteert vooral op bui tenlandse festivals en zijn persoon lijke smaak is het belangrijkste cri terium. Maar zodra hij een film ge zien heeft, gaat ook bij hem de re kenmachine werken. Je hebt, zo zegt hij, 'nu eenmaal meer minnen dan plussen.' Koppies: "Met elke film steek je opnieuw je nek uit. Soms gok ik wel eens te hoog". In 'Romuald et Juliette' van Coline Serreau investeerde hij bijvoor beeld veel, maar de film blijkt abso luut niet aan te slaan. Een flop Een flop betekent voor een distribu teur een forse schadepost. Voor de rechten van een bescheiden film moet toch minimaal 10.000 gulden betaald worden en dan ben je er nog lang niet. Een kopie kost, inclusief ondertiteling, ook nog eens zo'n 10.000 gulden per stuk, en dan komt daar het reclamebudget nog over heen. Bij Amerikaanse films gaat het vaak om veel grotere bedragen. De prijs van de rechten kan dan op lopen tot 400.000 gulden en wan neer zo'n film dan met 70 kopieën uitgaat komt daar minimaal 450.000 gulden bij. Toch loopt een distribu teur bij zeg een James. Bond geen echte risico's. Max van Praag: "Zelfs als een matige Eddy Murphy met 50 kopieën niet goed loopt, haal je de kosten er meestal wel uit. Maar zo'n film als 'Dad', die we met drie kopieën uitbrengen, wat toch gauw 65.000 gulden kost, daar kun je flink het schip mee in gaan. Dan is het mogelijk dat er echt niemand komt kijken". Niet voor niets noemt Ro bert Wijsmuller distributie 'een ge vaarlijk vak'. Hij kan er over mee praten: in 1988 had hij met onder meer 'The unbearable lightness of being' weliswaar een topjaar, maar vorig jaar had hij geen echte hit en Robert Wijsmuller van Concorde Films: 'Het is net als in de put'. kelderde de omzet. Alleen dankzij videoverhuur en verkoop aan de te levisie wist hij hoofd nog enigszins boven water te houden. Maar hij is vol verwachting over de met vier Oscars bekroonde 'Driving miss Daisy'. Filmhuizen Behalve de op commerciële leest geschoeide filmdistributie kent Ne derland ook een klein aantal gesub sidieerde distributeurs, die in eerste instantie de filmhuizen van films voorzien. Anders dan je misschien zou denken, tellen ook in deze bran che de kille cijfers. Vorig jaar stegen de bezoekcijfers van de Nederland se filmhuizen, maar dat betekent niet dat men bij International Art Film (IAF) en Cinemien, de belang rijkste niet-commerciële, distribu teurs, zit te juichen. Die riante be zoekcijfers worden namelijk voor een deel bereikt met films uit het commerciële circuit. Rieks Hadders van IAF: "Als een directeur van een - filmhuis al zegt dat hij 'The unbea- vrouwenrollen, films die daar rable lightness of being'moet draai- en om het filmhuis open te houden, de bouw, je koopt (foto GPD) ter nu flink inkopen. Zo was IAF met 19 films present op het laatste Filmfestival van Rotterdam. Met dat festival bestaat een nauwe band, Hadders laat zich bij zijn keuzes vooral leiden door Marco Müller, de directeur van 'Rotterdam'. Had ders: "Ik vertrouw hem blindelings. Natuurlijk verschillen we wel eens van mening, maar dat accepteren we. Marco weet dat ik films ook moet slijten aan de theaters. Ik moet aan mijn klantenkring denken". Net als IAF hanteert ook Cine mien voornamelijk artistieke crite ria, zonder de kansen op publiek he lemaal uit het oog te verliezen. Maar als erfenis van het feministische verleden komt daar een inhoudelij ke selectienorm bij. Phil van der Linden, die samen met Nicolaine den Breejen de leiding heeft over Cinemien: "Wij stellen als eis dat een film een emancipatorische waarde moet hebben. Wij kiezen films die op een in onze ogen goeie omgaan met ontwikkeling in laten Cinemien begon als een duidelijk dan? De professio- feministisch georienteerde club, de filmhuizen films vrouwelijke regisseurs r als dat betekent dat hadden absolute voorrang. Maar de de recettes steeds belangrijker v denFilms die geen dertig bezoe kers per voorstelling trekken, val- distributeur, die de subsidie tot gemis van andere instellingen net met twee ton tot een half miljoen len dan af. Mijn moeilijke films drei- per jaar zag groeien, is meegegroeid gen daarom pakket te vallen. Films var daar begin ik al niet meer valt niet te verkopen". En films is IAF, de opvolger i International, toch in het leven ge roepen. Door de commerciële successen van vorig jaar ('Het rode korenveld' 'Secret wedding uit het ,met de maatschappelijke ontwikke- Straub, lingen. Den Breejen: "Mannen en aan, dat vrouwen zijn in de loop der jaren /oor die anders gaan filmen. Als wij niet ver- Film anderd waren, hadden we beter kunnen ophouden". Anders dan IAF wil Cinemien niet als 'stofzuiger' van het commer ciële circuit fungeren. Van der Lin den: "Het is niet onze taak om te en 'Kleine Vera') kan Hadders ech- wachten wat anderen aan kruimels laten liggen, daar kun je geen beleid op bouwen". Daarom botst Cine mien nog wel eens met commercië le distributeurs. Hobbywerk Met de net genoemde Nederlandse film, hebben alle hier genoemde distributeurs een band. Echt innig kan die niet genoemd worden, want de flops in deze sector zijn legio. Rieks Hadders toont de grootste idealist. IAF brengt veel kleine, voor weinig geld gemaakte films uit, zoals die van Pim de la Parra en Ramon Gieling. Een distributeur is voor een filmmaker een noodzaak, want zonder garantie op vertoning geven de filmfondsen niet thuis. Vandaar dat Hadders nu bedolven wordt onder de scenario's van Ne derlandse filmmakers. Hij is vaak hun laatste hoop. De toekomst ziet er niet rooskleurig uit, want ook de filmhuizen zijn nauwelijks meer ge ïnteresseerd in die onbekende Ne derlandse films. Hadders: "Op het moment dat ik geen goede presen tatie van die films meer kan verzor gen, hou ik er mee op". Ook Cor Koppies brengt wel eens een Nederlands produkt uit, maar het is volgens hem 'echt hobby- werk'. Binnenkort begint hij met films die hij uitsluitend op het goed kopere 16mm filmformaat voor de filmhuizen uitbrengt. De gebruike lijke garantiesom voor de produ cent laat hij in deze gevallen achter wege, de uitbreng kost hem al ge noeg geld. "Met een premièrefeest je, kopieën en publiciteit zitje toch zo nog op 35.000 gulden". Robert Wijsmuller raakte onlangs een aanzienlijk groter bedrag kwijt aan 'Han de Wit' van Joost Ranzijn. Kritiek dat hij zich niet genoeg voor de film zou hebben ingezet heeft hem danig geprikkeld. "Als we straks drie ton verlies lijden, dan wend ik me af van dat soort opmer kingen. Wij stappen er juist in om dat we die film een kans willen ge- Bemoeien Omdat er grote bedragen op het spel staan, willen distributeurs zich nog wel eens met de inhoud be moeien. Wijsmuller zegt dat er op zijn aandringen een 'knullige vrij scène' uit 'Han de Wit' verwijderd is: "Ik vond dat we geen behoefte hadden aan een blote borst, het was gewoon niet functioneel. Ik bemoei me met een film wanneer ik me bij het kijken ga vervelen". Cor Koppies zegt zich afstandelij ker op te stellen: "Ik heb wel eens tegen Pim de la Parra gezegd: 'draai nou toch in kleur in plaats van in zwart-wit, dan kan ik er op de video markt ook wat mee', maar inhoude lijk wil ik me er verder niet mee be moeien. Het is niet mijn film". Over één kwestie zijn de meeste distributeurs het roerend eens en dat is de houding van de Nederland se bioscoopexploitanten. Max van Praag: "De Nederlandse bioscoop eigenaar is ingeslapen". Hij citeert een rapport van een Engelse collega waaruit blijkt dat het bioscoopbe zoek in Engeland in vijfjaar tijd 70 procent gestegen is. Als belangrijk ste oorzaak noemt het rapport de bouw van nieuwe multiplex-thea ters, complexen met meerdere goed geoutilleerde zalen. Van Praag: "Er gebeurt hier veel te weinig. Neder landse ondernemers durven niet. Ik heb overigens gehoord dat er nu wel plannen zijn voor een groot com plex in Centraal-Nederland". (OP)NIEUW 'Tango Cash' - Luxor. Leiden en Eu ro, Alphen 'Look who's talking' - Lido, Leiden en Euro, Alphen BLIJVERS 'Honey I shrunk the kids' - trucage- film over voortploeterende miniatuur mensjes - Lido. Leiden 'The war of the Roses' - Michael Doug las en Kathleen Turner voeren bittere strijd rondom huiselijke aard - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Bom on the fourth of July' - Tom Crui se als Vietnam-veteraan Ron Kovic aan de rolstoel gekluisterd - Lido, Lei- 'Koko Flanel' - Urbanus als stermann equin in bizarre modeshow - Luxor, Leiden en Euro. Alphen 'When Harry met Sally' - vrouw wordt verliefd op de minnaar van haar vrien din - Greenway, Voorschoten 'Ghostbusters II' - Greenway. Voor schoten 'Harlem nights' - magere komedie van Eddie Murphy - Euro, Alphen en As- tra, Wassenaar 'Oliver co.' - Euro, Alphen (alleen tij dens paasdagen) en Astra, Wassenaar 'Dead poets society' - Robin Williams als gedreven leraar Engels op middel bare school - Lido, Leiden 'Nine and a half weeks' - Kim Basinger en Mickey Rourke in broeierig liefdes verhaal -Trianon, Leiden 'Slip up' - Rex, Leiden 'De stam van de holebeer' - Trianon, Leiden 'Junglebook' - Greenway, Voorscho- FILMHUIZEN 'Sex, lies and videotapes' - Kijkhuis Leiden (vr. t/m do., 19.30 en 21.45 uur) 'A short film about love' - Kijkhuis, Leiden (vr. t/m ma. 20.00 en 22.15 uur) 'De dame met het hondje' - Kijkhuis, Leiden (di. 20.00 en 22.30 uur) 'Secret wedding' - Kijkhuis, Leiden (woe. 20.00 en 22.15 uur) 'Monty Python's life' - Kijkhuis, Lei den (do. 20.00 en 22.15 uur) 'La femme de l'hotel' - LAK-cinema, Leiden (di. 20.00 uur) 'Family viewing' - LAK-cinema, Lei den (di, 22.00 uur) 'People of the great sand face' - Film huis LVC, Leiden (vandaag 21.15 uur) 'My country, my hat' - Filmhuis LVC, L^den (zaterdag, 21.15 uur) 'Mystery train' - Parkfilmhuis, Alphen (vanavond, 20.30 uur) DEN HAAG 'Always' - Asta (463500), 12 jr. 'Tango Cash' - Asta, 16 jr. 'Weekend at Bernie's' - Asta, 12 jr. 'Driving miss Daisy' - Babylon (471656), al. 'Dead poets society' - Babylon, 12 jr. 'Romeo' - Babylon, al. 'War of the Roses' - Cineac (630637), al. 'Lambada' - Cineac, al. 'A nightmare on Elm Street part 4' - Ci- 'Born on the fourth of Julv' - Metropo- le (456756), 12 jr. 'Shirley Valentine' - Metropole. al. 'Look who's talking' - Metropole. al. 'Cinema Pardaiso' - Metropole. al. 'War of the Roses' - Metropole. al. 'Turner Hooch' - Odeon (462400), al. 'Koko Flanel' - Odeon. al. 'Look who's talking' - Odeon, al. 'Young Einstein' - Odeon. al. 'Monsieur Hire' - Studio (656402), 16 jr. When Harry met Sally' - Studio, al. 'Camille Claudel' - Studio, al. AMSTERDAM 'Wings of fame' - Alfa (278806), al. 'Cinema Paradiso' - Alfa, 16 jr. 'Sex, lies and videotape' - Alfa, al. 'Shirley Valentine' - Alfa. 16 jr 'Driving miss Daisy' - Alhambra 'War of the Roses' - Bellevue Cinera ma, al. 'Koko Flanel', Cinerama, al. 'Crimes and misdemeanors' - Calvpso (234876). al. 'Romeo' - Calypso, al. 'Romuald Juliette' - Cinecenter (236615), al. 'Monsieur Hire' - Cinecenter, 16 jr. 'Trop belle pour toil' - Cinecenter, 16 jr. 'Lust for life' - Cinecenter, 12 jr. 'Look who's talking' - Cinema (151243), al. 'War of the Roses' - Cinema, al. 'Tango Cash' - City (234579), 12 jr. 'Turner Hooch' - City, al. 'Weekend at Bernie's' - City, al. 'Young Einstein' - City, al. 'A nightmare on Elm Street part 4' - Ci ty, al. 'Harlem nights' - City, 12 jr. 'Born on the fourth of July' - City, 12 jr. 'Lambada' - City, al. Kurosawa retrospectief - Kriterion (231708) 'Vincent' - Kriterion, 16 jr 'My left foot' - Kriterion, al. 'Mystery train' - The Movies (245790), 16 jr. 'My left foot' - The Movies, al. 'Cinema Paradiso' - The Movies, al. 'Jesus de Montréal' - The Movies. 16 jr. 'Always' - Tuschinski (262633), al. 'Born on the fourth of July' - Tuschins ki, 12 jr. 'Look who's talking' - Tuschinski, al. 'When Harry met Sally' - Tuschinski, al. 'Driving miss Daisy' - Tuschinski, al. 'Music box' - Tuschinski, 12 jr. 'Dead poets society' - Tuschinski Cine ac (243639), al. 'Torch song trilogy' - De Uitkijk (237460), 16 jr. TELEVISIE Zaterdag 14 april 'It's a joke, son' (Super Channel, 21.30 uur). Amerikaanse komedie uit 1947 van Ben Stoloff, met June Lockhart en Kenny Delmar. Volkse klucht over de avonturen van senator Claghorn (Del- mar) uit de Fred Allenradioshow. 'Airport 1975' (Veronique, 22.10 uur). Amerikaanse rampenfilm uit 1974 van Jack Smight, met Charlton Heston en Karen Black. Wanneer een passagierstoestel in de lucht botst met een privé-vliegtuigje, wordt er een om vangrijke reddingsactie op touw gezet. 'The corpse vanishes' (Super Chan nel, 00.00 uur). Amerikaanse griezelf ilm uit 1942 van Wallace Fox, met Bela Lugosi en Luana Walters. Lugosi doet experimenten om de jeugd van zijn vrouw terug te krijgen. 'Le prix du danger' (BBC 1. 00.10 uur). Frans/Joegoslavische thriller uit 1982 van Yves Boisset, met Gérard Lanvin en Michel Piccoli. Satirisch kijkje in de toekomst die wordt gedo- Amerikaanse film uit 1974 van Paul Maslansky, met Marki Bey en Robert Quarry. Dochter van vermoorde nachtclubeigenaar verkoopt haar ziel aan de mysterieuze baron Samedi, voodoo-heerser over het rijk der ondo- den, in ruil voor vreselijke wraak op de moordenaars in kwestie. Zondag 15 april Jean Girault, Louis de Funès en Maurice Risch. De politie van Saint Tropez krijgt vier aantrekkelijke stagiaires toegewezen. Dat leidt tot nogal wat consternatie in het korps. 'Some like it hot' Amerikaanse komedie uit 1959 van Billy Wilder, met Marilyn Monroe en Tony Curtis. Twee kroegmuzikanten, op de vlucht voor gangsters in het snikhete Chicago, ver kleden zich als showgirls en reizen als leden van een geheel vrouwelijke band naar Miami. Onderweg verliest een van beiden zijn hart aan het lieve zangeresje Sugar. De ander krijgt een stinkend rijke aanbidder. Maandag 16 april 'Saturday night fever' (BBC 1. 18.45 uur). Amerikaanse film uit 1977 van John Badham, met John Travolta en Karen Lynn Gorney. Dans-film met Travolta, toen nog een waar sekssym- bool., als schitterend middelpunt die op de disco-dreunen van The Bee Gees over de dansvloer glijdt. 'Jagged Edge' (BBC 1, 22.20 uur). Amerikaanse film uit 1985 van Ri chard Marquand, met Glenn Close en Jeff Bridges. Uitgever wordt beschul digd van moord op zijn vrouw. De ad vocate die hij in de arm neemt, wil al leen de verdediging op zich nemen als de man haar zijn onschuld kan bewij- 'Die Blechtrommel' (Duitsland 1, 22.50 uur). Westduits/Frans/Poolse film uit 1979, van Volker Schlondorff, met Mario Adorf en David Bennent. De dwerg Oskar slaat op zijn trommel. Een protest tegen de kleinburgerlijk heid van de inwoners van Danzig 'Killers three' (Veronique, 23.15 uur). Amerikaanse film uit 1968 van Bruse Kessler, met Robert Walker en Dick Clark. Twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog raken samen met vriendin op het slechte pad. Uit pure armoede zet het drietal een kraak. De zaak loopt uit de hand en de drie moeten vluchten. Dinsdag 17 april uit 1984 van Sergio Leone met Robert de Niro en Elisabeth McGovern. De film begint in de roaring twenties en eindigt aan het einde van de jaren zes tig. Een gangster in Brooklyn wil met alle geweld zijn macht in de Newyork- se wijk vergroten. 'Enter the Dragon' (Veronique, 20.55 uur). Amerikaanse actiefilm uit 1973 van Robert Clouse met Bruce Lee en John Saxon. Een expert in de vechtkunst doet aan een vreemd toer- Woensdag 18 april 'Ostre sledované vlaky' (Ned. 3, 20.25 uur). Tjechoslovaakse film uit 1966 van Jiri Menzel. met Vaclav Neckar, Vladimir Valenta en Josef Somr Een aardige, wat domme jongen wordt tij dens de Tweede Wereldoorlog assis tent-stationsbeambte in Bohemen. Donderdag 19 april 'The way ahead' (Super Channel, 20.00 uur). Britse film uit 1944 van Ca rol Reed, met David Niven en Peter Ustinov. Ook bekend als The immortal battalion. Ruige actiefilm over de cam pagne in Noord-Afrika tijdens de Tweede Wereldoorlog. 'Die chc der Maria Braun' (Ned. 2, 20.27 uur). Duitse film uit 1979 van Rai- ner Maria Fassbinder, met Hannah Schygulla, Klaus Löwitsch en Got- fried John. Na de oorlog begint een soldatenvrouw een nieuwe relatie Echtgenoot Hermann blijkt echter het krijgsgeweld te hebben overleefd. Daarom vermoordt zij haar vriend. Hermann draait daarvoor negen jaar de bak in. Intussen bouwt zij vast een bloeiend bestaan op. 'Alexander Nevsky' (Super Chan- Nikolai Cherkassov. Een Russi sche prins verslaat in 1242 de binnen gevallen ridders van de Teutonenorde. 'The mission' (BBC 1, 23.00 uur). Britse film uit 1986 van Roland Joffé, met Robert De Niro en Jeremy Irons. Zuid-Amerika rond 1750. Spaanse en Portugese kolonialisten verdelen het land en drijven handel in slaven. Een jezuitenpriester probeert de indianen stammen te beschermen tegen hun 'beschavende' invloed. Vrijdag 20 april 'Five easy pieces' (BRT 1. 20.00 uur). Amerikaans drama uit 1970 van Bob Rafelson, met Jack Nicholson en Ka ren Black. Getalenteerd concertpia nist wil zich niet binden en geeft zijn carrière op voor een baantje bij eer oliemaatschappij in een klein stadje. 'Once upon a time in America (Ned. 2, 20.27 uur). Amerikaanse film van Sergio Leone, met Robert de Niro en James Woods. Vervolg van din dag. 'Bad timing' (BRT 1, 23 00 uui Amerikaans melodrama uit 1980 vs Nicholas Roeg, met Art Garfunkel Theresa Russell. Een gescheiden Amerikaanse vrouw gaat in Wenen een stormachtige relatie aan met een psychiater. 'Pervola' (Ned 1, 23.40 uur). Neder landse film uit 1985 van Orlow Seun- ke, met Bram van der Vlugt en Gerard Thoolen. De dood van hun vader dwingt twee totaal verschillende broers om samen een barre tocht naar het plaatsje Pervola te ondernemen. Daar wilde pa immers begraven wor den. Onderweg wordt steeds een nieuw laagje van hun uiterlijke be schaving afgepeld. 'Blood beach' (BBC 1, 01 50 uur). Amerikaanse griezelfilm uit 1981 van Jeffrey Bloom, met John Saxon en Mariana Hill. Mensen verdwijnen op mysterieuze wijze in het zand v stuk strand.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 21