TWEEDE PAASDAG STAAT HET TRANSFERNIEUWS VAN1990 ONZE SHOWROOM Schaven aan het Groene Hart van Nederland Autoverkeer uiÜHet Motorhuis 7 OPEL-Q- DONDERDAG 12 APRIL 1990 DEN HAAG "Mensen laten zich heus niet meer massaal overplaat sen naar oorden als Lelystad. Die tijd is voorbij. Ga er maar eens kij ken. Het is gewoon griezelig zo leeg als sommige straten er bij liggen". Stedebouwkundige De Cloe van de Adviesgroep van het Bouwfonds Nederlandse gemeenten spreekt zachtjes, want hij weet zich om ringd door talloze planologen en De Cloe houdt niet van vloeken, zeker niet in de kerk. door Margreet Vermeulen "Dromers en idealisten zijn het in zekere zin", mijmert De Cloe na af loop van een studiedag van het Ne derlands Instituut voor ruimtelijke ordening en volkshuisvesting in de Koninklijke Bibliotheek. De agen da maakte melding van een bran dende kwestie: waar is nog plaats voor één miljoen nieuwe woningen in de Randstad? Kortom, voer voor planologen. "Als we de Randstad leefbaar wil len houden, is er gewoonweg geen plek voor één miljoen woningen - en ook niet voor driekwart miljoen wo ningen of daaromtrent", meldt Grondelle van Natuur en Milieu stellig. Hij wordt bijgevallen door een vertegenwoordiger van de pro Planologen praten over geschikte plek voor 1 miljoen woningen vincie Zuid-Holland. "De locaties zijn er niet", meent Axel Hartman. Toch prijken ook van 'zijn' provin cie vrolijk ingekleurde structuur schetsen aan de wand. Zuid-Hol land heeft de planologen 275.000 woningen "weg laten zetten". Noord-Holland is goede tweede met 270.000 woningen. Utrecht heeft 80.000 woningen "ingekleurd". Laconiek voorspelt De Cloe dat alle prachtige plannen het uiteinde lijk niet zullen halen. Geen prettige boodschap voor provincie-bestuur ders die met de grootste moeite gro te en kleine lokaties bij elkaar heb ben gesprokkeld. De provincie Noord-Holland heeft haar heil deels gezocht in een puur Hollandse op lossing; landaanwinning ten koste van water: woningbouw ten oosten van Amsterdam in het IJmeer. Zuid-Holland heeft het taboe op woningbouw in het groene hart doorbroken. In de groene buffer tussen Rotterdam en Den Haag wordt een prestigieuze 'parkstad' gepland. De Cloe gelooft er niet in:"In de nota volkshuisvesting wordt steeds meer aan de 'werking van de markt' overgelaten. Dat betekent rekening houden met wat de consument wil. En die wil nu eenmaal een huisje met een tuintje! De mensen willen niet met z'n allen op elkaar gepakt in hoogbouw langs een sneltram. Want zo gaat die parkstad er natuur lijk toch uit zien". In absolute zin is woningnood verleden tijd, betoogt De Cloe. "De consumenten hebben meer keus en worden dus kritischer. Kijk maar naar de Bijlmer". Als de marktwer king bepalender wordt, dan krijg je meer koop- en meer vrije sectorwo ningen. En deze categorie mensen op de woningmarkt laat zich door planologen niet wegzetten in een flatje in de stad. "Men zal met het werk mee willen verhuizen naar echt aantrekkelijke lokaties". Holland, ofwel op de zandgronden in het Zuiden en Oosten van Neder land. Het Groene Hart is helaas 'hei lig', constateert De Cloe. "Volgens mij schuilt er geen kwaad in één lo- katie in het Groene Hart flink op te blazen. Ik denk bijvoorbeeld aan Alphen aan de Rijn". De mensen worden steeds mobieler op de ar beidsmarkt en daarom vindt De Cloe het eeuwig zonde het zo cen traal gelegen 'hart' van de steden- ring niet te gebruiken. Niet voor dwarsverbindingen voor het ver keer en niet voor hoogwaardige wo ningbouw. Sommigen noemen dat laatste smalend "het tweede Wasse- De Cloe: "Dat soort effecten zijn inherent aan het voornemen van het departement van Volkshuisvesting om meer over te laten aan vraag en aanbod op de markt. Ik zeg niet dat ik ertegen ben, maar dat is een lo gisch gevolg." Vooral in de grote steden bestaat angst voor eenvor mige wijken, voor getto-vorming. Liever zien de stadsbestuurders wijken waar hogere en lagere inko mensgroepen door elkaar wonen. Provinciebestuurders en planolo gen wringen zich in tegenstelling tot De Cloe in allerlei bochten om het Groene Hart koste wat kost voor aantasting te besparen. Althans, zo lijkt het op het eerste gezicht. "We roepen allemaal om het hardst dat we met onze vingers van het Groene Hart af willen blijven, maar waar zijn de harde randvoorwaarden", al dus één van de gedeputeerden. "Als we het bouwen in landelijke gebie den niet flink afstraffen, blijven we nergens met onze mooie plannen", waarschuwde beleidswetenschap per Mastop uit Nijmegen. Met andere woorden: de arme provinciebestuurders zitten als kat ten op het spek. Wie helpt ze van het lekkers af te blijven? Snoepen ze al aan de randen? "Nee hoor", bezwe ren de provinciale bestuurders hun gehoor. Zuid-Holland vindt dat ze het Groene Hart ontziet door wo ningbouw te plannen in het 'tussen gebied' tussen Rotterdam en Den Haag. "Dat is niet het Groene Hart", stelt gedeputeerde Stolker-Nannin- ga. Maar de grenzen van het Groene Hart, dat toevallig is ontstaan, zijn nooit vastgelegd. Natuur en Milieu vindt in ieder geval dat het Groene Hart door de 'kaasschaaf-methode' voortdurend terrein verliest. Niet alleen omdat gemeentebesturen soms meer woningen bouwen dan is toegestaan. Ook niet alleen omdat de lijn Woerden-Leiden gestaag wordt volgebouwd. Maar omdat de woningbouw nog op papier, dat wel oprukt tot aan de grenzen van het Hart. Een Utrechtse ambtenaar deed nog een poging om de bouw van één miljoen woningen in de Randstad "te bagatelliseren", zoals Natuur en Milieu het noemde. "In het verleden heeft de Randstad jaren achtereen 60.000 nieuwe woningen per jaar af geleverd. Dus voor zo'n bijzondere opgave staan we niet", vond Everts, directeur Ruimte en Groen van Utrecht. "Er komen steeds meer ruimtevragers en die vragen alle maal meer ruimte per persoon, maar de ruimte expandeert niet. Die blijft gelijk", stelden de natuur beschermers. "Tja", verzucht De Cloe. "Mis schien wordt de Randstad wel top zwaar. Volgens de vierde nota ruim telijke ordening moeten er tot 2015 anderhalf miljoen woningen wor den bijgebouwd, waarvan één mil joen in dat kleine deeltje van Neder land, de Randstad. Vreemd, vindt U niet? Zeker als je bedenkt dat de werkgelegenheid juist stijgt in het Oosten en het Zuiden van het land". Volgens De Cloe slibt de Rand stand vanzelf dicht, hoe de planolo gen het ook wenden of keren. "Voor deze woningbouwschetsen zijn in vesteringen nodig in het openbaar vervoer nodig die wij ons niet eens voor kunnen stellen. Die komen er ook niet. Kijk maar naar de CPB-cij- fers van deze week: de economie maakt een florissante groei door, maar de overheid ontbreekt het voor de simpelste investering aan geld. Dat loopt een keer vast. En be drijven waar het personeel elke dag te laat komt als gevolg van de slech te verbindingen pakken dan ge woon hun boeltje en verhuizen naar het Oosten of het Zuiden". Ondernemers in geweer tegen 'Blue Cover' ROTTERDAM (GPD) - Onderne mers in de regio Rotterdam zijn een civiele procedure begonnen tegen het Haarlemse bedrijf Blue Cover Nederland. BCN zou op misleiden de wijze advertentiecontracten heb ben afgesloten voor het 'adresboek' dat als omslag voor telefoongidsen kan worden gebruikt. De ondernemers dachten dat zij voor een jaar moesten betalen, maar achteraf bleek het om een vijfjarig contract te gaan. Volgens de Rotter damse advocaat Van Zundert zijn honderden bedrijven gedupeerd. Een aantal ondernemers weigert nu te betalen en wil zo snel mogelijk van het contract af. "De mensen worden in hun winkel overrompeld door een vertegenwoordiger", aldus Van Zundert. "Daarbij wordt expli ciet gezegd dat het om een éénjarig contract gaat. Ik heb daar minstens zeventig getuigenverklaringen Directeur Van Dijk van BCN ont kent dat zijn vertegenwoordigers misleidend te werk gaan. "Wat zou den zij daar mee opschieten? De contracten zijn duidelijk. Er staat vet gedrukt dat het om een vijfjarige verplichting gaat". Tweede Kamer wil opheldering over rel Aruba DEN HAAG (ANP) - De Kamer fracties van CDA en PvdA willen dat minister Hirsch Ballin (Antilli aanse en Arubaanse Zaken) onder zoekt of Aruba in de rel rond CN V- vakbondsman Talip Demirhan solt met de menselijke rechten en vrij heden van vakbondspersoneel. Kamerleden Krajenbrink en Aarts (beiden CDA) en Vermeend en Haas (beiden PvdA) hebben in schriftelijke vragen aangedrongen op toetsing aan het Statuut van het Koninkrijk der Nederlanden. Dat garandeert het recht van werkne mers met behulp van hun vakbond voor hun belangen op te komen. De parlementariërs wensen verder van de bewindsman een onomwonden oordeel over het feit dat de Aru baanse autoriteiten Demirhan heb ben verzocht het eiland te verlaten, op straffe van uitzetting. Hirsch Ballin heeft vandaag een gesprek met de Arubaanse minister Croes. Verwacht werd.dat hij het onderwerp ter sprake zou brengen. -ezers Schrijver In het Leidsch/Alphens Dagblad van zes april werd als mijn mening gegeven dat het autverkeer niet uit binnensteden zou moeten worden geweerd. Het tegendeel is het geval. Waar ik voor pleit is een beperking van de parkeerplaatsen in de bin nenstad zelf, een aanzienlijke ver hoging van de parkeertarieven en een directere afhandeling van de parkeerboetes (de zogenaamde fis calisering van de boetes). Dit is voorlopig meer haalbaar dan het he lemaal autovrij maken van de bin nensteden. In hetzelfde artikel werd ook ge steld dat ik een spreiding van win kelcentra over de buitenwijken zou bepleiten. Voor zover het daarbij om wijkwinkels gaat is dat inder daad prima. Het is niet handig als ie dereen voor zijn dagelijkse beno digdheden naar de binnenstad zou moeten. Maar voor de grote regiona le winkelcentra geldt dat zeker niet Als die in de buitenwijken en bij verkeersknooppunten tot ontwik keling komen, leidt dat alleen maar tot een toename van het autverkeer. Wat ik bepleit is dat ook bij de winkelcentra in de buiitenwijken voor het parkeren zal moeten wor den betaald. Dan komen de klanten eerder op de fiets; en verder wordt voor de grotere winkels een oneer lijke concurrentie met de binnen stad voorkomen. H.A. Udo de Haes hoogleraar Milieukunde Leiden DE KADETT DREAM, ■- f29.50®,- met o.a. lichtmetalen velgen met brede banden, sportstoelen, centrale deurvergrendeling en getint glas. DE KADETT CHAMPION. "a f42.500,- met o.a. antraciet lederen bekleding, lichtmetalen velgen met brede banden en stuurbekrachtiging. DE OMEGA PEARL, va. f41.950,- centrale deurvergrendeling, stuurbekrachtiging, getint glas en elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels. Kom naar onze WK-Warming-Up. Als sponsor van het Nederlands elftal weet Opel na tuurlijk alles van spectaculaire transfers. Echter, de meest opzienbarende transfers spelen deze keer niet in de voètbalwereld, maar op TWeede Paasdag in onze feestelijk oranje uitgedoste showroom. Het grootste transfernieuws van 1990. Zo'n transaktie kan gemakkelijk beklonken worden. Want wij doen u een geweldig aanbod, waarmee u tot de uitblinkers gaat behoren van de club die al 21 jaar nummer 1 is in Nederland. Stap in 1 van de 6 Opel-kampioenen. De 6 sterspelers waarvan u hier de portretten ziet, zorgen ervoor dat ook u kunt meespelen. Stuk voor stuk beschikken ze over een formida bele techniek. Even snel passeren is dus geen enkel probleem. En ookhetzware werk schuwen ze niet In één ding lijken ze zeker niet op ster spelers: ze zijn niet duur! Hoge beloning voor iedere transfer! Zo als het echte kampioenen betaamt geven ook deze sterspelers u graag iets extra's. Zo kan uw DE CORSA JOY, v.a. f22.750,- elektrisch bedienbaar Irmscher- schuifdak, getint glas en speciale wieldoppen. voordeel op de Kadett Champion bijvoorbeeld oplopen tot ruim f 7.200,-! De WK-Warming-Up op TWeede Paas- dag. In onze showroom kimt u het allemaal met eigen ogen zien. Maak de spieren dus even los en kom maandag langs voor i een proeftraining.. HÉT AUTO-VERKOOPCENTRUM VAN DE REGIO Vondellaan 80, 2332 AH LEIDEN, telefoon 071 769 313 Hf Adviesprijzen inclusief B.T.W., exclusief gead viseerde afleveringskosten. Af General Motors Nederland B.V, Sliedrecht Prijs- en speci- fikatiewijzigingen voorbehouden. S.E.&0.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9