Meer inkomen boer voor minder graan Bank vraagt voor bijna alles geld 'Geld voor schone industrie Oostblok' Oplossing PvdA voor conflict graanprijzen Vuilnis hoopt zich op bij vliegveld Madrid Wijziging netnummer 1111 Londen op 6 mei. DONDERDAG 12 APRIL 1990 PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) De PvdA wil dat graanboeren land laten braakliggen of minder graan gaan verbouwen, waarvoor zij in ruil een inkomensverbetering van negen procent krijgen. Een dergelijk pakket maatregelen hoeft niet duurder uit te vallen dan het huidige EG-graanbeleid. BUDAPEST (IPS) - In Budapest zijn vandaag voor het eerst bespre- kingen over economische samen werking tussen de landen van het voormalige Oostblok en Latijns Amerika. Tijdens het overleg zal ook worden gesproken over politie- ■verking. Voor de conferentie komen de ministers van buitenlandse zaken bijeen van de Rio-groep, die bestaat uit Argentinië, Brazilië, Columbia, Mexico, Uruguay. Venezuela en Peru, en van een aantal lidstaten van de Comecon, de handelsorgani satie van socialistische landen. De DDR zal slechts als waarnemer aan de conferentie deelnemen. Minister van buitenlandse zaken Werner Neugebauer zei gisteren dat de poli tieke situatie in de DDR volwaardi- Sauienwerldng van Oostblok en Latij ns-Amerika ge deelname op regeringsniveau onmogelijk maakt. Bulgarije, Polen, Roemenië, Hongarije, de Sovjetunie en Tsjechoslowakije zullen naar ver luidt het onderwerp van de buiten landse schulden nauwkeurig ver mijden tijdens het overleg. Zowel Oost-Europa als Latijns Amerika staan zwaar in de schuld bij de wes terse landen. Oost-Europa heeft echter goede hoop dat er gunstige regelingen kunnen worden getrof fen met het Westen. De Latijnsamerikaanse landen maken zich grote zorgen over de mogelijkheid dat de rijke westerse landen al hun aandacht gaan ver plaatsen naar Oost-Europa, en hun miljardenpfojecten daar gaan finan cieren met de rente die wordt be taald door de Derde Wereld, aldus Zuidamerikaanse diplomaten in Budapest. Hoewel de meeste Oosteuropese en Zuidamerikaanse landen volle dige diplomatieke betrekkingen on derhouden, zijn de politieke en eco nomische contacten nauwelijks tot ontwikkeling gebracht. Officiële bronnen in Hongarije zeiden dat de ontmoeting van van- daaf 'het begin kan zijn van eën nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen de twee regio's'. Dat staat in een plan dat de PvdA- ers Woltjer en Van Zijl gisteren pre senteerden. Het PvdA-plan ver scheen aan de vooravond van het kabinetsberaad over de akkerbouw. Het kabinet moet vandaag een standpunt innemen over het rap port dat de 'Commissie van wijze mannen' (De Koning, Meijer. Wie gel) opstelde na de boerenacties in maart. Het Landbouwschap heeft het kabinet gisteren in een brief op- Groei van aantal deeltijdbanen loopt hard terug DEN HAAG (GPD) - Het aantal kleine deeltijdbanen loopt terug ten gunste van volledige banen, of deel tijdbanen met veel uren. Minister De Vries (sociale zaken) heeft dit de Kamer laten weten in het Kwartaal bericht Arbeidsmarkt. Volgens de bewindsman is het aantal banen vorig jaar met 123.000 gestegen tot 6,16 miljoen. Bij de toe name ging het maar in. 12 procent (15.000 mensen) om banen van min der dan 20 uur per week. In 1988 be stond nog de helft van de groei in het aantal banen, uit banen van minder dan 20 uur per week. Volgens De Vries heeft de werk loosheid zich het afgelopen jaar gunstig ontwikkeld. Het gemiddel de aantal mensen zonder baan daal de met 43.000 tot 390.000. Vooral de werkloosheid onder jongeren nam sterk af. Bij vrouwen trad echter geen verbetering op. Aangezien het economisch her stel een feit is, verwacht De Vries ook in de komende jaren een aan houdend gunstige gang van zaken. Wel waarschuwt hij ervoor dat door de daling van het aantal jongeren er knelpunten zullen gaan ontstaan in de bedrijfstakken die veel jongeren aannemen, zoals de detailhandel. Bij de arbeidsbureaus nam het aan tal werkzoekende mannen, jonge ren tot 25 jaar, metaal- en bouwvak arbeiders, personen met een lbo-op- leiding, schoolverlaters en mensen net afkomstig uit een andere baan sterk af. Daarentegen steeg het aan tal werkzoekende vrouwen van 40 jaar en ouder, vrouwelijke academi ci, buitenlanders uit niet EG-landen en Antillianen-Arubanen. OESO-pluim De Franse economie ontwikkelt zich sinds 1987 gunstig en heeft de verwachtingen in veel opzichten overtroffen. Frankrijk zal dit jaar wat betreft inflatie en economische groei voor het eerst sinds 1970 bete re resultaten boeken dan gemid deld in andere westerse landen wor den behaald. Dit voorspelt de Orga nisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO). Vissers beschermen Belgische vissers die de Golf van Biskaje bevissen willen bescher ming van de Belgische marine, 'nu zich twee weken geleden forse inci denten hebben voorgedaan tussen Belgische en Franse vissers in de Golf. Franse vissersboten hebben toen het Belgische schip de Bounty enkele dagen 'gegijzeld', hoewel de Belgen ter plaatse EG-visrechten hebben. Tegen inflatie Het parlement van Brazilië heeft gisteren ingestemd met plannen van de president om een eind te ma ken aan de hoge inflatie. Het land krijgt een nieuwe munt, de cruzeiro, en er komt een strenge limiet op het bedrag dat de komende anderhalf jaar van bank- en spaarrekeningen gehaald kan worden. Ruim 200 mil jard gulden op rekeningen van par ticulieren en bedrijven wordt daar door bevroren. FNV dreigt De Industriebond FNV heeft het voorstel van DSM afgewezen om sa men een enquête te houden onder het personeel in continudienst over de toekomst van de ploegendienst. De FNV wil echter gewoon tot za ken komen aan de cao-onderhande lingstafel bij DSM en niet langer studeren en enquêteren. Lukt dat niet, dan wordt er volgende week gestaakt in diverse DSM-fabrieken. Goud Venezuela Venezuela heeft met minstens 8000 ton goud in de grond na de Sovjetu nie de grootste goudreserves ter we reld, aldus een' rapport van de orga nisatie van kleine en middelgrote concessiehouders van goudmijnen (Camepin). De goudproduktie van Venezuela stijgt snel. In 1986 be droeg de produktie nog 3 ton, in 1988 20 ton. geroepen het advies in zijn geheel over te nemen. De extra kosten (waarover de schattingen inmiddels uiteenlopen van 80 tot 170 miljoen) mogen echter niet uit de rijksbegro ting voor landbouw worden geput, vindt het landbouwschap. De PvdA wil 'ernstig zoeken' naar een bedrag van ongeveer 100 mil joen om de aanbevelingen uit het rapport-De Koning uit te voeren. Coalitiepartner het CDA vindt het nog te vroeg voor dergelijke uit spraken-en wil eerst in Brussel naar oplossingen zoeken. De Tweede Kamer onderbreekt volgende week het paasreces voor een speciaal de bat over de manier waarop het kabi net de problemen in de akkerbouw wil aanpakken. Regio's De PvdA constateert in haar plan dat het huidige EG-beleid van prijs dalingen er niet voor zorgt dat indi- vuele boeren daadwerkelijk minder gaan produceren. Alleen een dra matische prijsval kan er toe leiden dat de totale produktie onder de norm van 160 miljoen ton blijft. Maar veel boerenbedrijven zouden een dergelijke prijksdaling en kou de sanering niet overleven. De. PvdA suggereert nu de hele EG in regio's op te delen en in elke regio het landbouwbedrijfsleven zelf de opdracht te geven te zorgen voor een vermindering van de pro duktie met tien procent. Dat kan door landbouwgrond helemaal braak te lagen liggen of minder in tensieve teelt toe te passen, of door een soepele bedrijfsbeêingingsre- geling voor boeren die ermee op houden. Middels een stelsel van heffingen en toeslagen worden de boeren aangespoord- mee te doen aan de vermindering van de pro duktie. Iedere regio krijgt, als het aan de PvdA ligt, een heffing van drie pro cent opgelegd. Die heffing moet worden betaald wanneer de streek er niet in slaagt de produktie te be teugelen. Boeren en regio's die daar wel in slagen, krijgen bovendien een hectare-toeslag in het PvdA- plan. De PvdA becijfert dat haar voor stellen niet duurder zijn dan het huidige EG-beleid. Er wordt alleen minder geld uitgetrokken voor bij voorbeeld exportsubsidies. Uit re kenvoorbeelden van de PvdA blijkt dat boeren die meedoen aan de pro- duktievermindering, in het plan drie tot negen procent meer inko men krijgen dan boeren die niet meedoen. Optimisme over landbouwruzie tussen EG en VS GENEVE (UPI/DPA) - Op vrijwel geen enkel punt zijn de EG en de VS over subsidiëring van de landbouw. Maar voor pessimisme over het overleg dat in december moet zijn afgesloten, bestaat geen aanleiding. Dit heeft directeur Dunkel, direc teur van de wereldhandelsorganisa tie GATT gisteren in Genève ge zegd, na afloop van besprekingen in de Uruguay-ronde, de huidige ron de van wereldhandeloverleg die vier jaar in beslag neemt. Het overleg dat in 1986 in Punta del Este in Uruguay van start ging mikt op een vrijere wereldhandel. In december worden de besprekin gen in Brussel afgerond. Dunkel noemde de liberalisering van de handel in landbouwprodukten, tex tiel en diensten het grootste strui kelblok. Dat hij niet al te pessimis tisch is, komt doordat alle 97 GATT- lidstaten ermee hebben ingestemd om eind juli de ontwerp-overeen- komst klaar te hebben. De afgelopen drie dagen is het in Genève er heet aan toe gegaan. De Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap stonden weer lijn recht tegenover elkaar vanwege de afschaffing van de landbouwsubsi dies. De passagiers op de luchthaven van Madrid zijn gedwongen omringd door troep op hun vlucht te wachten. De autoriteiten hebben gisteren het Rode Kruis ingezet om de rotzooi te lijf te gaan. (foto ap) MADRID (UPI) Op het.vlieg veld Barajas van Madrid kwam is het gisteren gekomen tot scher mutselingen tussen stakende schoonmakers en Rode-Kruisme dewerkers die zijn ingeroepen oht de tonnen vuilnis op te ruimen die zich door de staking op de luchthaven heeft opgehoopt. De stakers eisen een loonsverhoging van negen procent voor schoon maakpersoneel in de hoofdstad, maar hun werkgevers willen voorlopig niet verder gaan dan 4,5 procent. Tijdens de negen dagen duren de staking van de 700 schoonma kers heeft het vuil zich in grote bergen opgestapeld. Om infecties en andere problemen door vuil, stof en etensresten te vermijden heeft het regionale departement voor volksgezondheid op twee na alle bars en restaurants op de luchthaven gesloten. Kelners met beschermende maskers verstrek ken reizigers alleen nog verze geld, voorverpakt voedsel. De toestand op het internatio nale vliegveld, waar ieder jaar miljoenen toeristen en andere rei zigers passeren, was volgens de functionarissen een bedreiging voor de gezondheid geworden en een gênante vertoning voor de buitenwereld. Functionarissen verklaarden dat de meeste openbare rustka mers en sommige restaurants zijn gesloten. Dinsdagavond riep de leiding van de luchthaven vrijwil ligers van het Rode Kruis in om de rommel op te ruimen. Pas na dat de politie stakers had verdre ven en na wat schermutselingen, konden die een begin maken met het werk. 'Naar volledig hergebruik van kunststoffen' AMSTERDAM (GPD) - Europa s grootste kunststofverwerker Wavin gaat de komende jaren uitbreiden in Oost- (Polen, DDR) en Zuid-Eu ropa (Italië, Portugal) en de aan dacht voor milieu en recycling aan scherpen. Dat bleek gisteren tijdens de eerste persconferentie van de 35- jarige onderneming waar de jaarcij fers over 1989 werden gepresen teerd. De Wavin-groep, een joint-ventu re tussen Shell en de WMO (Water leiding Maatschappij Overijssel) boekte over 1989 ruim 40 procent winst: 69 miljoen gulden op een om zet van 1,8 miljard. De omzetstij ging was te danken aan groei op ei gen kracht, overnames en stijging van de grondstofprijzen. De belangrijkste activiteit van Wavin (ruim de helft) is de produk tie en verkoop van leidingsyste men, onder meer voor gas en water en rioleringen. Op dit moment is 26 procent van de kunststofleidingen in Noord- en West-Europa afkom stig van Wavin. Daarnaast produ ceert Wavin foliën (huisvuilzakken, landbouwplastic) en verpakkingen (kratten, margarinekuipjes en -dek sels). Wavin gaat de komende jaren de installatie voor recycling van kunst stof verder uitbreiden ten behoeve van afval van huishoudelijke, agra rische en industriële oorsprong. Ook zullen de komende jaren tech nieken ontwikkeld worden om alle kunststoffen uit huisvuil te herge bruiken. De Wavin heet het grootste recy clingbedrijf in Europa te zijn. Het polyethyleen uit vuilniszakken en kratten en kunststof uit vrijwel alle produkten wordt al voor honderd procent hergebruikt. Bovendien streeft Wavin naar 'zero-waste', wat onder meer betekent dat pvc niet in de verbrandingsoven terecht komt. Driessen wees er gisteren op dat de overgrote meerderheid van de produkten van Wavin alleen op lan ge termijn nadelig zijn voor het milieu. Een rioleringsbuis van pvc gaat vijf tot zeven jaar mee en is bo vendien zes keer her te gerbuiken. Aan de steeds scherpere milieuei- sen kan Wavin zeker voldoen, meent Driessen. Bij Wavin werken ruim 5.200 mensen, verspreid over 38 vestigin gen in 11 West-Europese landen. Shell Petroleum NV en de WMO hebben ieder 50 procent van de aan delen. In 1989 heeft Wavin bedrij ven overgenomen in België (Tubo- lit). Nederland (Dutch Plastic In dustry in Helmond) en Spanje (Glassidur). Hoogovens: 200 miljoen voor milieu slecht besteed in Nederland Hoogovens probeert meer op de Japanse staalbedrijven te lijhen. Da liggen de rollen gewalst staal ook keurig in het gelid. BEVERWIJK (ANP/GPD) - Hoog ovens kan de 200 miljoen gulden die het concern jaarlijks in milieumaat regelen steekt beter aan het Oost blok geven. Het heeft weinig zin om de uitstoot van bijvoorbeeld zwa- veldioxyde (S02) In IJmuiden ten koste van honderden miljoenen te rug te brengen van 10.000 tot 5000 ton per jaar, wanneer er in het Oost blok niets gebeurt, waar staalbedrij ven 350.000 ton per jaar aan S02 uit stoten. Voor hetzelfde geld kan daar de uitstoot tot 50.000 ton omlaag. I Dit zei Hoogovens-topman ir. O. van Royen gisteren bij de presenta tie van het jaarverslag. Hoogovens (vindt overigens dat Oosteuropese staalbedrijven die sterk milieuver- Ivuilend produceren, een extra in voerheffing moeten krijgen bij de export van staal naar de Europese gpd) Gemeenschap. Op die den de verouderde staalbedrijven worden gedwongen schoner te gaan produceren. "De milieusituatie in de zware in dustrie in Oost-Europa is zo slecht dat ipen eigenlijk de boel beter kan sluiten. Dat zal wel onmogelijk zijn, zodat het realistischer is, de helft van de bedrijven te sluiten en de an dere helft te moderniseren". Econo misch gezien is er op dit moment ei genlijk geen probleem. De EG staat importen van staal toe in West-Eu ropa vanuit het Oosten, maar de toe gestane hoeveelheden worden niet gehaald. Een verhoging van deze quota is nu alleen maar een politiek gebaar, zo vindt men bij Hoog- Japanse aanpak Hoogovens wil de komende jaren de arbeidsproduktiviteit sterk om- AMSTERDAM - Alleen de gewone bank- en giro-overschrijvingen blij ven gratis. Voor zo ongeveer al het andere betalingsverkeer moet ech ter wel worden betaald.-Nadat in 1988 tarieven voor particulieren werden ingevoerd (bijvoorbeeld voor het gebruik van meer dan zes tig cheques per jaar), maakten Ra bobank en NMB Postbank vorige week bekend dat de kosten van het betalingsverkeer mede zouden wor den afgewenteld op de zakelijke ge bruikers. Bedrijven moeten voor de diensten van deze banken gaan be talen wanneer zij vorderingen op hun klanten via een acceptgirokaart of. een incassogiro innen. I I Met ingang van 6 mei aanstaande is het netnummer van Londen gewijzigd. Het huidige nummer 1 wordt vervan gen door 2 nieuwe netnummers: Centraal-Londen krijgt 71 en de omgeving van Londen krijgt 81. Welk varl de 2 netnummers vanaf 6 mei moet worden gekozen, is afhankelijk van de eerste 3 cijfers van het abonneenummer. Voor het vinden van het juiste net- r kan een folder worden aangevraagd. Bel gratis: 06 - 0228809. I l Bij de ABN en andere banken wordt nog gestudeerd op de moge lijkheid hoe deze diensten in reke ning kunnen worden gebracht. De ABN overweegt niet om een tarief op gewone bankoverschrijvingen te zetten. In tegenstelling tot de Rabo en de NMB Postbank vindt de ABN echter wel dat de lastenverhoging voor de (zakelijke) acceptgiro- en in cassoboekingen niet per se tot de zakelijke klanten beperkt zou hoe ven blijven. door Hans Amesz Volgens bestuursvoorzitter mr. R. Hazelhoff kost de verwerking van door zakelijke cliënten gebun deld aangeleverde betalingsop drachten de bank immers veel min der dan het afboeken van de indivi duele rekeningen van de particulie re klant. Hoewel ondernemingen (waaronder bijvoorbeeld het ener giebedrijf, de krante-uitgever maar ook de tandarts die acceptgiro's ver stuurt), aldus Hazelhoff, een veel grotere 'nutsbeleving' van deze vorm van betalingsverkeer hebben dan de particulier, acht hij het toch niet juist om alleen de ondernemer hiervoor te belasten. "We moeten nog eens gaan bekijken hoe we daar tussendoor kunnen manoeuvre ren", aldus Hazelhoff. Doorn in het oog De vice-voorzitter van de raad van bestuur van de NMB-Postbank Groep, G. van der Lugt, zei vorige week dat het niet aangaat dat bedrij ven de kosten voor het innen van vorderingen via automatische in casso's of optisch leesbare acceptgi ro's (ola) aan hun klanten doorbere kenen. "Door gebruik te maken van onze faciliteiten besparen zij zich. een hoop kosten. Wij hebben daar investeringen voor gedaan, we ste ken er nog voortdurend geld in, maar de voordelen komen voorna melijk terecht bij bedrijven en in stanties die er gebruik van maken. Daar willen we iets van terug zien". De banken beweren al jaren dat zij op het betalingsverkeer enkele honderden miljoen guldens per jaar moeten toeleggen. Door efficiency maatregelen als het plaatsen van geld- en betaalautomaten zouden deze kosten op den duur met een derde kunnen worden verminderd. De rest moet komen van particulie ren voor het gebruik van betaalpas, cheques en dergelijke en van bedrij ven en instellingen voor het verstu ren van, acceptgiro's en incasso-op- drachten. Het gedeeltelijk afwentelen van de kosten van het betalingsverkeer op de particuliere rekeninghouders is de consumentenorganisaties een doorn in het oog. Zij menen dat het betalingsverkeer op zichzelf niet kostendekkend hoeft te zijn. Een re kening is immers het 'toegangsmid- del' tot andere diensten van de bank als hypotheken, leningen, spaarre keningen, beleggingsfondsen, assu rantiebemiddeling. En die zijn winstgevend. Over de kosten van overschrijvin gen bestaan grote verschillen van inzicht. De Consumentenbond be cijferde onlangs bij de VARA dat de behandeling van een bankover- schrijving slechts 6,5 cent zou kos ten. Bestuursvoorzitter Scherpen- huijsen Rom van de NMB Postbank noemde dat "een belachelijke bere kening die werkelijk nergens op slaat". In de Verenigde Staten moet de particulier voor een overboeking 8 dollar betalen. hoog brengen door meer eindpro- dukten te gaan produceren en het personeelsbestand verder in te krimpen. Onderhouds- en onder steunende diensten van het bedrijf zullen worden afgestoten. Exacte cijfers hierover wilde de raad van bestuur van het staal- en alumini- umconcern niet geven. Het is de eerste maal dat de top van Hoogovens zo ronduit over per soneelsinkrimping praat. Het be drijf is inmiddels al ruim een jaar bezig met een vergelijkend onder zoek tussen Hoogovens en het Ja panse staalbedrijf Nippon Steel. De uitkomsten zullen nog voor de zo mer worden gepresenteerd aan de vakbewegingen. De afgelopen vier jaar heeft Hoogovens de produktiviteit al met twintig procent verbeterd. Be stuurslid Van Veen verklaarde gis teren dat Hoogovens wil concurre ren met de Japanse staalbedrijven en dat daarom de produtiviteit nog verder omhoog zal moeten. Hoog ovens heeft 5,5 manuren per ton staal nodig. In Japan ligt dat per centage een kleine 40 procent lager. Zelfverzekerd presenteerde de raad van bestuur.gisteren de jaarcij fers. Met een nettowinst van 751 miljoen gulden verbeterde het be drijf de resultaten ten opzichte van 1988 met 47 procent. Doordat de prijzen omhoog gingen en de vraag naar staal de afgelopen jaren met 20 procent en die van aluminium zelfs F 2 miljard reclame ROTTERDAM (GPD) - Het Neder landse bedrijfsleven heeft vorig jaar bijna twee miljard gulden uitgege ven aan mediareclame voor merkar tikelen en diensten, om precies te zijn, 4 procent meer dan in 1988. Het meeste geld werd uitgegeven aan auto-reclames (170 miljoen gulden). met 30 procent steeg, kon de omzet stijgen met 14,5 procent tot 9 mil jard gulden. Een deel van de winst, 345 miljoen gulden, is ontstaan uit de verkoop van diverse dochteron dernemingen. Het staal- en alumini- umbedrijf wil het komend jaar zo'n 800 miljoen gulden investeren in het bedrijf. FIOD op zoek verzwegen rente in termijnhandel DEN HAAG (GPD) - De Fisca le Inlichtingen- en Opsporings dienst legt de laatste hand aan een onderzoek in de goederen- termijnhandel. Het moet de be lastingdienst een indruk geven van wat in-die sector uit het zicht van de fiscus blijft. Het vermoeden bestaat dat nogal wat vermogens zijn over gebracht van banken naar ma kelaarskantoren die zich heb ben gespecialiseerd in de han del op de termijnmarkten (in goud, olie, aardappelen, cacao en tal van andere goederen). Aanleiding daartoe zou zijn dat banken moeten opgeven wat zij hun cliënten aan rente hebben uitbetaald. Die verplichting geldt niet voor makelaars die met het geld van hun cliënten in de termijn- handel actief zijn. De Fiod wil nu in de eerste plaats onderzoe ken of de makelaarskantoren bij hun activiteiten ook aan een zo danig vermogensbeheer doen, dat daar rentebetaling aan de cliënten uit voortvloeit. Over die rente moet belasting worden be taald. ADVERTENTIE OP F PAASDAG CULINAIR GENIETEN VAN ONS EXCLUSIEVE "PAASMENU" Salade van gerookte parelhoender met strudel van bospaddestoelen Lichtgebonden spinaziesoep met tomaat Timbaaltje van verse zalm met asperges en aspeigesaus Lamsfilet in kalfsfarce met kruidensaus Chocoladetaartje met schuimgebak en vanillesaus Voor inlichtingen en reserveringen: 071-765000 2e Paasdag gesloten. Engelbertha Hoeve Hoge Mors weg 140 - 2332 HN Leiden

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5