LSVB schort overleg met minister op Milieu vaart wel bij Hogere premie gevreesd Duurdere auto schaadt economie niet Studenten willen duidelijkheid Studenten willen niet vroeger opstaan voor openbaar vervoer We hebben niet alleen de schapen geschoren, maar ook de prijs. DONDERDAG 12 APRIL 1990 BINNENLAND PAGINA 3 ZOETERMEER (ANP) - De studentenorganisaties ISO en LSVB hebben hun overleg met minister Ritzen (onderwijs) gisteren opgeschort. Volgens de organisaties heeft praten met de minister geen zin zolang er geen duidelijkheid over het nieuwe stelsel voor studiefinanciering bestaat. "Het gaat niet om afbreken, opstaan samenhang" met de nog onbekende en weglopen", zei LSVB-voorzitter studiefinancieringsvoorstellen ge- J. de Bruijn namens de beide orga- beurt. ïisaties. Maar praten over een ande re financiering van de universitei ten en hogescholen, het agenda punt van gisteren, heeft volgens ISO en LSVB alleen zin als dat "in 'Anti-rookacties mogen best wat agressiever zijn' De studentenorganisaties beslo- ten tot opschorten nadat zij gisteren vergeefs hadden geprobeerd minis ter Ritzen de hoofdlijnen van zijn nieuwe voorstellen voor studiefi- nancering te ontfutselen. Eind deze maand stuurt de minister die voor stellen in de heroriënteringsnota studiefinancering naar het parle ment. Ritzen weigerde in het overleg met de studenten op die nota voor uit te lopen. Met "leedwezen" be ëindigde hij daarop, het overleg. De partijen bekijken in de komende weken hoe het nu verder moet. Voorafgaand aan de beëindiging het overleg had Ritzen de stu- ROTTERDAM (ANP) - Acties om het roken tegen te gaan. zouden best wat agressiever mogen zijn.L Voorbeeld: een advertentie met art- denten laten weten dat hij hen sen en verpleegkundigen die uitroe- het vervolg wil subsidiëren. ISO en pen: "Rook wat meer, dan zijn onze LSVB krijgen beide eenmalig banen verzekerd". De medische we- 15.000 gulden voor materiële voor tenschap heeft al lang bewezen dat zieningen. Daarnaast krijgen zij in roken, teveel cholesterol en een ho- de toekomst beide jaarlijks 15.000 ge bloeddruk de kans op hart- en gulden voor hun werk als consu- vaatziekten vergroten, maar de poli- mentenorganisatie, informatiever- tiek blijft achter. Dat zei prof. dr. M. Simoons vanmiddag in zijn oratie als bijzonder hoogleraar in de inten sieve cardiologische zorg aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Algemene maatregelen om het ro ken te verminderen en het choles terolgehalte bij de bevolking te ver lagen. zouden zeer effectief kunnen zijn. Deze maatregelen moeten ech ter worden genomen door politici. De politiek-organisatorische uit voering blijft echter achter, meent de hoogleraar. Hoewel er geen pillen zijn om te stoppen met roken, zijn er wel mid delen die het cholesterol-gehalte kunnnen verlagen. Daar lopen al veel onderzoeken naar. Maar zelfs als deze pillen succesvol blijken is het nog de vraag of ze op grote schaal moeten worden toegepast. Dat is namelijk een kostbare zaak en er zal altijd een grote groep men sen zijn die er geen aantoonbare baat bij heeft. LEIDEN De aanleg van viei tunnels in de Randstad hangt aan een zijden draadje. Niet de be- zorgheid over het milieu, maai keiharde financiële argumenten lijken de doorslag te geven. Maar het milieu wordt er niet slechter door Jeroen Dirks De discussie over de aanleg van de tunnels spitst zich de laatste weken vooral toe op de financie ring. Dat is niet verwonderlijk. Drie jaar geleden besloot voorma lig minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat), die de eindeloze fi les bij Rotterdam en Amsterdam snel wilde oplossen, dat particu liere beleggers de aanleg van de tunnels moesten betalen. Hun 'voorfinanciering', want dat was het, konden ze later terugverdie nen door tolheffing. De overheid Zou bij die constructie gêen centje pijn lijden. Inmiddels zit er een ander kabi net, een andere minister van ver keer en waterstaat en is het beleid er voorzichtig op gericht de stij ging van het milieuvervuilende autoverkeer af te remmen. In het jaar 2010 mag het aantal autokilo meters ten opzichte van nu 'maar' 35 procent zijn gestegen. Een jaar geleden werd nog uitgegaan van een stijging van 48 procent. Een voornemen met directe gevolgefi voor de financiering van de tun nels. Minder autoverkeer dan aanvankelijk geraamd betekent immers minder gebruik van de tunnels en dus minder tolop- brengsten. Bijkomende onzekerheid is dat nog steeds geen góede methode is gevonden voor tolheffing. Aanleg van tolpleinen, zoals bekend van de Péage in Frankrijk, is op de vaak beperkte ruimte in Neder land bijna onmogelijk. Het alter natief, electronische tolheffing door een computer die elke 'pas- auto registreert en Binnenland kort Kurden Ongeveer 25 Kurden hebben giste ren een paar uur het kantoor van de Turkse luchtvaartmaatschappij Turkish Airlines aan de Leidse- straat in Amsterdam bezet. De actie was een protest tegen de onder drukking van de Kurden in Oost- Turkije. De bezettingsactie verliep zonder incidenten. Melkflessen De vraag naar melk in flessen stijgt. Volgens de Vereniging Milieude fensie is de afgelopen vier maanden 30 procent meer melk in flessen ver kocht bij boeren in het bosten van nederland. Ook in het noorden neemt de verkoop van 'gew halfvolle melk in flessen toe. De zui- velcoöperatie Noord Nederland wil die ontwikkeling bevorderen door in het najaar een veel lichtere fles op de markt te brengen. Glazenwassers Twee glazenwassers zijn gisteren in Amsterdam om het leven gekomen toen de gondel waarin zij zaten los raakte en van een hoogte van onge veer 20 meter op straat viel. De twee waren bij een gebouw aan de Nieu- wezijds Voorburgwal bezig met de verwijdering van een aantal zonne schermen. toen de ophanging plot seling losliet. De Arbeidsinspectie en de recherche stellen een onder zoek in. Handboek De Internationale Federatie van Journalisten (IFJ) heeft een hand boek gepresenteerd met adviezen voor journalisten die reizen en wer ken in 'gevaarlijke' gebieden. De IFJ wil ook maatregelen nemen om hun arbeidsomstandigheden te ver beteren. Gedacht wordt aan .een overkoepelend computernet waar mee internationale instanties kun nen worden gewaarschuwd als een journalist gevaar loopt. Moord De politie heeft gistermiddag bij een routine-controle in Haagse Schilderswijk het stoffelijk over schot aangetroffen van een man die met messteken om het leven is ge bracht. De politie vermoedt dat het misdrijf zich een paar dagen gele den heeft afgespeeld. Onderwijs Het percentage mensen ouder dan 55 jaar dat deelneemt aan een cur sus of opleiding is in de jaren tach tig sterk gestegen. In 1987 geve automatisch in rekening brengt, blijft technisch een probleem. Vraag is ook of de tol alleen moet worden geheven bij de tunnels of op tal van punten in de Randstad. Garanties Minder autoverkeer dan gedacht en onduidelijkheid over tolhef fing. Voor particuliere beleggers zijn dat twee te grote risico's. Zij aarzelen dus hun geld in de tun nels te steken en vragen op z'n minst garanties van de overheid om bij te springen als er iets mis gaat. Minister Kok (financiën) op zijn beurt maakte deze week be kend dat hij 'keiharde' garanties eist dat de overheid juist niet hoeft bij te springen. Het finan cieringstekort is al hoog genoeg. Het ziet er niet naar uit dat een van de twee partijen water bij de wijn kan doen. Volgende week wordt in de ministerraad over het probleem gesproken, maar het is niet aannemelijk dat dan een op lossing wordt gevonden. Kok hoeft alleen te verwijzen naar het jaarverslag 1989 van de Algemene Rekenkamer. Daarin wordt ge concludeerd dat de tunnel onder de Noord, waaraan al wordt ge werkt, financiële risico's oplevert door het beleid om mensen uit de auto te krijgen. Volgens het contract draait de particuliere belegger een com binatie van de Nederlandse Post bank en de Franse Société Géné rale - daarvoor op. Maar de kans dat de overheid, die voor aanvang van de bouw immers positieve, cijfers opgaf over het te verwach ten gebruik, een schadeclaim krijgt, blijft groot. Kok zal zich niet graag in een vier keer zo groot avontuur storten. Op de achtergrond speelt ook de discussie over de financiering van de aan- en afvoerwegen van de tunnels. De particuliere beleg gers hebben zich daar tot nu toe aan onttrokken. De genoemde combinatie Postbank/Société Gé nérale is bijvoorbeeld bereid tot aanleg van de Tweede Coentun- nel, heeft zich ook ingeschreven voor de financiering van de beno digde 400 miljoen gulden, maar wil per se niets te maken hebben met de Westrandweg, de vier baans-weg die het verkeer vanuit de zuidelijke richting naar de tun nel toe moet leiden. Maar de Westrandweg kost wel 600 mil joen gulden. Zelfs als er dus een oplossing wordt gevonden voor de tunnels, dan nog is er een ga pend financieel gat. Het verkeer direct vanaf bestaande wegen naar de tunnels leiden heeft in ie der geval geen zin omdat de files dan niet worden opgelost. Milieu De discussie over de financiering van de tunnels betekent een flin ke steun in de rug van milieugroe peringen. Zij proberen al vanaf 1987 de aanleg van de tunnels te gen te houden. De stichting Na tuur en Milieu wijst erop dat nieuw asfalt altijd nieuw autover keer aantrekt, piet alle schadelij ke gevolgen van dien. In bezwaar schriften benadrukt Natuur en Milieu dat veel mensen het open baar vervoer (weer) zullen verla ten. Voorspeld wordt een daling in het gebruik van trein en bus met tien tot vijftien procent en dat in een tijd dat de overheid het openbaar vervoer wil bevorde ren. Om dezelfde reden hebben Nederlandse Spoorwegen oök bezwaar aangetekend tegen aan leg van de Tweede Coentunnel. Deze week schreven ook 51 hoogleraren een bezorgde open brief aan de ministeraad. Juist omdat het milieu er zo slecht aan toe is, zou het besluit over de tun nels moeten worden uitgesteld. De 51 maakten er geen geheim van dat uitstel in dit geval best af stel zou mogen betekenen. Het ziet er naar uit dat ze via een om weg hun zin krijgen. De discussie gaat óver de financiering, maar het milieu vaart er wel bij. torijden daadwerkelijk leidt tot een verminderd gebruik van dit voer- tuig. Zij baseren zich daarbij op een dat de las~ promotie-onderzoek waarin staat dat,een kostenverhoging van 10 procent op termijn een daling van het gebruik van 7 procent tot gevolg heeft. DELFT (ANP) - Het is mogelijk het autogebruik fors duurder te maken zonder schadelijke effecten economie. Voorwaarde tenverhoging voor bedrijven huishoudens elders wordt gecom- pensèerd, bijvoorbeeld door verla ging van de loon- en inkomstenbe lasting. Daardoor ontstaat per saldo geen lastenverhoging, maar een las tenverschuiving. De totale con sumptie blijft op peil, alleen het consumptiepatroon verandert. Dat staat in een onderzoek van het Centrum voor Energiebespa ring en Schone Technologie en de Stichting Economisch Onderzoek van de Universiteit van Amster dam. Het werd uitgevoerd in op dracht van het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. De onderzoekers hebben de ge volgen van zeven pakketten autobe- perkende maatregelen berekend de hand van een macro-ecöno- misch model. Met het meest ver gaande pakket kan het autorijden 70 procent worden teruggedrongen ten opzichte van de groei van 55 procent waarvan het kabinet tot kort nog uitging. De maatregelen die daartoe geno- moeten worden, zijn accijns verhogingen tot maximaal 1,50 gul den per liter of rekening-rijden. Die kostenverhogingen moeten dan ge paard gaan met verlaging of af schaffing van de motorrijtuigenbe lasting, al dan niet gecombineerd met een verlaging van de loon- en KATWIJK (GPD) - De kosten inkomstenbelasting. In de meest de gezondheidszorg zijn gestegen vergaande variant zou deze belas- plaats ting met 7,2 miljard per jaar moeten dalen. niet langer aan autorijden besteden, blijven maken. Door de accijnsver- gaan uitgeven aan zaken als recrea- hoging of de opbrengst van het re- tie, buitenlandse reizen, openbaar kening-rijden brengt dat het ryk vervoer en meubels. De overheid meer geld in het laatje. Die extra op gaat minder geld uittrekken voor brengst kan worden aangewend wegen, maar meer voor openbaar voor belastingverlaging. Verminde- vervoer. ring van de loon- en inkomstenbe- Bedrijven zullen volgens de on- lasting verdient daarbij de voor- Gezinnen zullen het geld dat zij derzoekers wel van de auto gebruik keur. ALKMAAR (ANP) - Minister d' Ancona (WVC) zegt "met diepe weerzin" te hebben kennis geno men van een actie van Scheve- ningse hotelhouders tegen de komst van zo'n 40 asielzoekers naar de badplaats. De minister re ageerde op de "racistisch getinte actie" tijdens een werkbezoek aan het opvangcentrum voor asielzoekers De Vluchthoef in Alkmaar. Volgens de minister "blameert Scheveningen zich ernstig" met de opstelling van de hoteliers, die inkomstenderving vrezen. Zij zal de organisatie van Scheveningse hotelhouders per brief van haar Minister boos op 'racistische' hotelhouders "sterke afkeuring" op de hoogte stellen. De minister toonde zich ook niet gelukkig met de uitleg, die op verschillende plaatsen is gegeven aan de verklaring van premier Lubbers over de "softe" aanpak van de problematiek van al lochtonen. "Ik zou het zeer be treuren, wanneer door deze uit spraak de plichtenkant van bui tenlanders onevenredig bena drukt wordt. We moeten blijven streven naar een humane en even wichtige omgang", aldus de be windsvrouw. Minister d'Ancona kondigde aan dat zij de Nederlandse ge meenten opnieuw zal oproepen opvangplaatsen voor buitenlan ders te creeëren. Er is een behoef te van zo'n achtduizend opvang plaatsen, waar asielzoekers "hu maan, fatsoenlijk, maar sober en zonder franje" onderdak kunnen krijgen, aldus de minister. Ziektekosten stijgen na overheveling vergoedingen gedaald doordat de goeding voor kunst- en hulpmidde- len en psychiatrische hulp nu onder De meeste varianten leiden tot de Algemene Wet Bijzondere Ziek- .ia. tekosten (AWBZ) valt. Er wordt al- AMSTERDAM - Minister Hedy d'Ancona van WVC klapte gisteren opge togen in haar handen bij het zien van het kunstwerk 'Fahne'. De onthulling van de sculptuur, van de kunstendar Armando had gisteren plaats. De gro te groen-bronzen 'vlag', een geschenk van de gemeente Amsterdam en het ministerie van WVC ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan Concertgebnouw in 1988staat in de zijbeuk. verlaging van de belasting- premiedruk. In de maximale vari ant bedraagt die 1,5 procent. Ook de werkgelegenheid zal licht groeien, maximaal met 25.000 arbeidsplaat- /erheidsuitgaven blijven het geheel genomen gelijk. Als nadeel geldt dat de inflatie met maximaal 1,9 procent extra kan toe- De onderzoekers gaan er van uit omgeving. Hiermee is de doelstelling, verla ging van kosten, niet bereikt, zegt adjunct-directeur J.van der Meij. "Integendeel zelfs, de kosten zijn in i rap tempo omhoog geschoten. aldus Van der Meij. "Blijkbaar verwijzen de huisart sen hun patiënten sneller door naar de psychiater nu de kpsten daarvan volledig door de AWBZ worden ver goed". Een tweede belangrijke c anp) dat het duurder maken van het gemeen een toeneming van 40 tot 45 jaar op grond van de AWBZ procent geconstateerd. Het blijkt 1 dat vooral psychiatrische hulp en een grotere vraag naar incontinen- tiemateriaal daarvan de oorzaken, zijn. Een verhoging van de premie valt j daardoor te vrezen. Dit zegt de on derlinge ziektenkostenverzeke- ringsmaatschappij De Verpleging. Sedert 1 januari 1989 geldt de nieu we regeling, voortvloeiend uit de re organisatievoorstellen van de com- missie-Dekker. De Verpleging is i maatschappij met 15.000 1 Het bedrag dat wij in het afgelopen zaak van de kostenstijging is vol gens De Verpleging het feit dat de [industrie handig heeft ingespeeld op de nieuwe situatie. Van der Meij ten opzichte van het jaar daarvoor noemt als voorbeeld de overvfoedi- bijna verdubbeld. Dat is niet alleen bij onze maatschappij het geval". Deze kostenstijging heeft diverse oorzaken. Een van de belangrijkste is volgens De Verpleging het sterk toegenomen beroep dat vorig jaar op psychiatrische hulp is gedaan. "We hebben in het afgelopen jaar opvallend veel vaker een vergoe ding gegeven voor psychiatrische hulp dan in het verleden, toen die kerden, haar werkgebied ligt in de hulp nog onderdeel regio Katwijk-Leiden Ede ticuli* i de par- ziektekostenverzekering" ge promotie voor incontinentiema- terialen. Van der Meij betreurt dat de over heid te weinig rekening houdt met het feit dat de patiënten een belang rijke rol kunnen spelen bij het te rugdringen van de kosten. "Juist de patiënt bepaalt in veel gevallen of een behandeling echt noodzakelijk is; hij weet hoe hij zich voelt. De pa tiënt is ook degene die, als een be handeling niet naar de zin is, naar een andere dokter kan gaan". ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het middel baar beroepsonderwijs heeft afwij zend gereageerd op het voorstel van de Nederlandse Spoorwegen om de lessen en colleges aan universitei ten en scholen voor middelbaar en hoger beroepsonderwijs een half uur éerder of later te laten begin- De verschuiving het NS-plan. "Een ridicule oplos sing", zegt een woordvoerder de Studentenvakbond] alsnog de stap nemen c zoeken of de ov-jaarkaart op basis van vrijwilligheid kan worden inge voerd. Op die manier kunnen de in voeringsproblemen waarschijnlijk opgelost en zadel je niet alle studen- vangstijden is volgens de NS nodig ten op met zo'n kaart' om de capaciteitsproblemen die Het Interuniversitair Studenten- ontstaan door de invoering van de overleg is niet van plan mee te wer- openbaar-vervoerjaarkaart voor ken aan wijzigingen van collegetij- studenten, op te kunnen lossen. den "op andere gronden dan onder- "Wij zullen in eerste instantie niet wijskundige". De NS moeten vol- meewerken aan de oplossing die gens het Studentenoverleg zelf de NS voorstaat", aldus directeur Hol- problemen oplossen, "anders had- landers van het Algemene Bestu- den ze dat contract niet moeten te- renbond Beroepsonderwijs, ABB, kenen". de helft van de bestu- De Spoorwegen kunnen zich niet ervan overtuigd dat als de onder wijswereld nog eens goed nadenkt, NS moet zegt: ach wat is nou eigenlijk een Ite onder- half uur". In een gisteren verstuurde notitie aan het ministerie van onderwijs schrijven de NS dat in 69 steden en plaatsen in ons land een half uur vroeger of later aan mbo- en hbo-in- stellingen en universiteiten moet worden begonnen om de ov-jaar kaart volgend jaar januari te kun nen invoeren. In totaal zijn er 128 steden met een school voor mbo of hbo of met een universiteit. Op de lijst,van 69 staan alle grote steden en ook alle plaatsen met een universi teit, behalve Wageningen. Minister Ritzen zal de lijst inbren gen in het overleg over de mogelijke dingen is vertegenwoordigd. "Het ±tsz°^,:*ieenconUaQl middelbare beroepsoplei- voorstellen dat een half uur eerder verschuiving van de aanvangstij- betrokken bii een educatieve met de minister van onderwijs heb- activiteit. Het Sociaal en Cultureel ^3esl?^nV Planbureau verwacht dat dit aantal tot het jaar 2010 nog eeris verdub belt. of later beginnen op school of i versiteit werkelijk een probleem kan zijn. "Het is zo'n kleine aanpas- den, dat hij gaat voeren met de HBO-Raad, de Vereniging van Sa menwerkende Nederlandse Uni- Ook de Landelijke Studenten- sing in het dagelijkse patroon. Met versiteiten en vertegenwoordigers vakbond en het Interuniversitair twee keer per jaar e wintertijd wisselen Studentenoverleg voelen niets voor i het middelbaar beroepsonder wijs. Dat overleg begint volgende "Select"karpetten. 100%zuiver scheerwol* In 6 prachtige interieur-tinten waaronder mint, roze en violet, leverbaar in 3 maten: 200x290 cm van 699.-voor 499,- 160x240 cm'van 499,-voor 349,- 199,- 130x190 cm van 299,-voor j Onze wolmerk-karpetten zijn een zuiver natuurprodukt en bezitten alle eigenschap pen die alleen wol kan bieden, zoals unieke kleurenpracht, blijvende veerkracht, vuil- en vlekwerend, moeilijk ontvlambaar en anti-, statisch. 't Wordt steeds leuker bij V&D. i half uurtje opeens niet. Ik ben week donderdag.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3