Personeel bereidt zich voor op acties Warmondse boer trekt zich lot vogels aan v'/.J 1 18 Nieuw bodemonderzoek onder Tsjaikovskiflat Voorschoten 'Afstand tussen burger en bestuur moet kleiner' PAGINA 20 .■sHESHmm DONDERDAG 12 APRIL 1990 Verenigde Touwfabrieken Leiderdorp met sluiting bedreigd (vervolg van pagina 1) LEIDERDORP - "De actie- bereidheid onder het perso neel is groot", zegt W.F. van j:den Berg van Verenigde Touwfabrieken (Verto) Lei- derdorp. Voor de 125 werk nemers is de mededeling van de directie om de Lei- - derdorpse vestiging aan de Zijldijk binnen vijf jaar te sluiten als een "slag bij hel- dere hemel" gekomen. "Er waren wel geruchten", zegt Van den Berg, "maar een half jaar geleden is hier nog J.een nieuwe staalkabelma- chine van een half miljoen gulden neergezet". komen. We hebben nauwelijks kun nen reageren", aldus van den Berg. "Gistermiddag werd iedereen in de kantine geroep en kwam directeur Van Rijn ons de onheilstijding brengen. Anders zie je die man hier nooit". De ondernemingsraad beraadt zich nu over verdere stappen. Het personeel bereidt zich voor op ac ties. Van den Berg zegt dat gisteren al is gesproken over het voeren van acties, maar wil daar verder nog niets over mededelen. Buitenlanders "Wij zien de bui al hangen" zegt de Verto-werknemer. "Verreweg de meerderheid van de werknemers woont in Leiden en Leiderdorp. Zo'n 80 procent van het personeel bestaat uit buitenlanders. Wij zijn bang dat een belangrijk stuk werk gelegenheid voor migranten zal ver dwijnen". De directie wil met haar plannen de produktiviteit verhogen en de concurrentiepositie in de markt verbeteren. "Waarom moet Verto Leiderdorp dicht", vraagt Van den Berg zich af. "De directeur deelde ons gistermiddag mee dat er nog steeds sprake is van een netto winst. In 1989 was de produktie zelfs 25 procent hoger dan in 1988". Y.G.J. Dekeyser, lid van de Raad van Bestuur van nv Verto, zegt dat de nettowinst niet toe te schrijven is aan een hogere produktiviteit in Leiderdorp. De winst van Verto is vorig jaar weliswaar 9,5 procent ge stegen maar dat heeft te maken met het eerste resultaat van De Regt Special Cable bedrijven. Dit bedrijf is eind 1988 bij de Verto-holding on dergebracht. De netto-omzet van nv Verto be droeg in 1989 256 miljoen gulden en het jaar daarvoor 211 miljoen gul den. De winst steeg van 4,3 miljoen gulden naar 4,7 miljoen gulden. De Verto Staalfabriek is een on derdeel van wat vroeger de Touwfa brieken heette. In de jaren vijftig was dit bedrijf vooral bekend van het produceren van textiel en vloer bedekking. Reorganisatie In 1986 was ook al sprake van een grootscheepse regorganisatie bin nen Verto Leiderdorp. De directie legde in eerste instantie een plan op tafel waardoor 23 banen zouden ver dwijnen. Uiteindelijk vielen er eind 1986 zes gedwongen ontslagen. Een aantal werknemers vertrok uit ei gen beweging. Door het verdwijnen van arbeids plaatsen moest het bedrijf weer ren dabel worden. Verto kwam halver wege 1986 in moeilijkheden door dat er minder orders binnenkwa- Wassenaars comité haalt speelgoed op voor gehandicapte kinderen in Polen WASSENAAR/LEIDEN/VOOR- SCHOTEN - Een tehuis voor gehan dicapte kinderen in het Poolse Wro claw kan 230 knuffelbeesten uitde len. Dat is het resultaat van een drie daagse inzamelactie, die onlangs op verzoek van het comité Wassenaar helpt Polen op de Mytylschool aan de Leidse Blauwe Vogelweg werd gehouden. De actie werd gehouden na een dringend verzoek om knuffelbees ten voor het tehuis in Wroclaw. Be halve speelgoeddieren werden rol stoelen en aangepast speelgoed, kinderkleding en levensmiddelen gegeven. Ook gaven de kinderen van de hoogste groepen een bedrag van 200 gulden. Dit geld werd ver diend door het ophalen van oude kranten. De Voorschotense club 'Vrienden van Polen' sloot zich bij de actie aan en gaf voor een bedrag van honderd gulden aan levensmid delen. De Verenigde Touwfabriek aan de Zijldijk in Leiderdorp wordt waarschijbnlijk binnen vijfjaar gesloten VOORSCHOTEN - Het advies- en onderzoeksbureau Iwaco is giste ren begonnen met het nemen van nieuwe monsters van de vervuilde grond onder de Voorschotense Tsjaikovskiflat. Aan de hand van dit onderzoek wordt duidelijk hoe ern stig de vervuiling is en welke maat regelen moeten worden genomen. Over ongeveer zes weken wordt de uitslag verwacht. Onder de flat is in december vorig jaar* tussen de 15 tot 20.000 liter huisbrandolie gevonden. R. Zonne veld, voorzitter van de vereniging van eigenaren Tsjaikovskilaan 1 tot en met 41, zegt dat het overleg tus sen gemeente en bewoners op dit moment goed is geregeld. Gemeen te, provincie, milieu-inspectie, be- wohers en basisgezondheidsdienst hebben zitting in een projectgroep. Hierdoor zijn nu ook bewoners goed op de hoogte van alle maatre gelen die worden genomen. Na de geruststellende woorden van de gemeente en de verklaring van de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) zouden de be woners op dit moment niet bang zijn om water uit de kraan te drin ken. Toch willen de bewoners dat de vervuiling snel wordt verwij derd. "Leven op verontreinigde grond vindt niemand leuk", aldus Zonneveld. Afgraven Er zijn straks verschillende moge lijkheden om de vervuiling te ver- VUURWERK - De Oranjevereni ging Oegstgeest krijgt een eenmali ge subsidie van 3000 gulden van de gemeente. B en W besloten dit be drag toe te kennen, zodat de vereni ging op bevrijdingsdag vuurwerk kan afsteken. wijderen. In het ernstigste geval zou de grond moeten worden afgegra ven. In dat geval zou het jaren duren voor de provincie het licht op groen zet. Er zijn echter ook andere moge lijkheden zoals bemaling of het uit zetten van bacteriën. Bij bemaling wordt het grondwater opgepompt, de olie wordt van het grondwater gescheiden en het schone grondwa ter wordt weer teruggepompt, weet Zonneveld. Bacteriën kunnen de olie afbreken, maar deze methode is niet altijd bruikbaar. De bewoners zijn volgens Zonne veld niet op zoek gegaan naar de mogelijke vervuilers. Omdat ge meente en provincie de onder- zoeks- en schoonmaakkosten in eerste instantie betalen, vinden de bewoners de speurtocht naar de vervuiler een zaak voor de overheid. College-onderhandelingen Voorschoten portefeuille. Die zal er 'iets' anders uitzien dan zijn huidige pakket. De partijen hebben na afloop van het 'gesprek gesproken aver de uitein delijke portefeuilleverdeling. Om dat de burgemeester nu met vakan tie is, willen de partijen hierover nu nog niets kwijt. Sponsorloop SJZ ZOETERWOUDE - Voetbalvereni ging SJZ organiseert op dinsdag 17 april een sponsorloop in het Zoeter- woudse sportpark Haasbroek. Na dat zes jaar alleen de jeugdleden lie pen, nemen dit jaar ook senioren deel. De eerste 3000 gulden die de ouderen bijeenlopen zijn overigens bestemd voor de jeugdafdeling, die dat bedrag onlangs heeft bijgedra gen aan de nieuwe verlichting. Vo rig jaar liepen 150 jeugdleden het re cordbedrag van 11.000 gulden bij el kaar. VOORSCHOTEN - Het CDA, de WD en de PvdA hebben gister avond tijdens de college-onderhan delingen uitgebreid gesproken over algemeen bestuur, verkeer en ver voer en openbare orde. Alle partijen hebben in hun verkiezingsprogram ma's duidelijk gemaakt een andere manier van besturen te wensen. Het college zou zijn best moeten doen om de burger meer bij de politiek te betrekken. Over dit punt is uitge breid gesproken. In het collegeprogramma zullen de partijen aangeven wat het colle ge wil ondernemen om de afstand tussen bestuur en burger te verklei nen. "Een voorbeeld is dat B en W de wijk in zouden moeten, naar de burger toe", aldus onderhande lingsleider en CDA-fractievoorzit- ter F.J.M. ten Have. De partijen hebben ook met de burgemeester P. Cannegieter ge sproken over de invulling van zijn Kunstwerken in vijver Wassenaar WASSENAAR - Twee kunstwer ken worden binnenkort in en bij een vijver in de nieuwbouwwijk Weteringpark in Wassenaar ge plaatst. De kunstwerken zijn ont worpen ter ere van het 75-jarige be staan van de Wassenaarsche Bouw- vereeniging. In de vijver komt een fontein met een gele schelp met daarop een blauw kleurige waaier. Het is een ontwerp van mevrouw Dolz uit Rot terdam. Leo Gerritsen uit Overas- selt bij Nijmegen maakt een sierbe strating voor aan de zijkant van de vijver. In het water weerschijnt het getal 75. De kunstwerken kosten in totaal 100.000 gulden en worden gefinan cierd door de Bouwvereeniging, ge meente en provincie. Controle Leiderdorp LEIDERDORP - Bij een controle van de leiderdorpse rijkspolitie zijn gistermiddag 15 mensen aangehou den die niet de vereiste autopapie ren bij zich hadden. Zij kunnen een boete ontlopen door binnekrot hun papieren alsnog op het bureau te la ten zien. De controle op de Engelen- daal werd 's middags tussen twee uur en half vijf uitgevoerd door leer lingen van de politieschool die sta ge lopen bij het Leiderdorpse korps. Expositie Tot 20 april wordt een paaseierenexposi- tie gehouden in het Oude Raadhuis aan de Dorpsstraat in Warmond. Ook op eer- stë en tweedepaasdag is de galerie open, van 14.00 tot 16.00 uur. Poppentheater Het Voorschotense poppentheater Wel lus Nietus treedt vrijdag 13 april op met de kindervoorstelling 'Wie niet blauw is, is gezien'. De voorstelling wordt gegeven in het poppentheater aan de Prinses Ma- rijkelaan 4 in Voorschoten en is bestemd voor kinderen vanaf vier jaar. Dressuurwedstrijd De Leidsche Rij- en Jachtvereniging houdt zondag 15 april dressuurwedstrij- den op het manegeterrein Liethorp in sportpark De Bloemerd in Leiderdorp. Aanvang 09.30 uur. Paasklaverjassen Bij De Buitengewonen aan de Frerikshof in Leiderdorp kunnen liefhebbers van avond klaverjassen. Dat kan ook bij Con Bravura aan de Beukenschans. Daar kan ook worden gesjoeld. Aanvang 20.00 uur. Eieren verven De Buitengewonen organiseren morgen een eierverfmiddag in de Leiderdorpse Muzenhof (Cor Gordijnsingel). Het eve nement begint om 14.00 uur. Opk War- mondse kinderen kunnen eieren ven/en. Kommunikatie Warmond organiseert za terdag een verfmiddag in 't Meerpunt aan de Herenweg. Bluesband De Crippled Walter's Blues Session Band treedt zaterdag 14 april op in café Landzicht aan de Verlaatweg in Zoeter- woude. De kern van de groep wordt ge vormd door Paul Vielvoye (mondharmo nica) en Frank van de Pluym (gitaar en zang). Het optreden begint om 21.30 uur. Nestbescheraiers voorkomen vertrappen eieren grutto's, kieviten WARMOND - Voor agrariër Th. Warmerdam uit Warmond breekt de tijd aan voor de zorg voor nesten van weidevogels. Hij is een van de veeboeren in de regio die vrijwillig samen werkt met natuurinstanties om een slachting onder pol dervogels ook dit jaar weer te voorkomen. Vele gevaren be dreigen de kievit, grutto, ture luur en scholekster in de broedperiode. Wanneer er geen maatregelen getroffen zouden worden, zijn koeien en tractoren binnen korte tijd in staat vele nesten te vernie tigen. Zijn zorg voor de wei devogels weerhoudt Warmer dam er overigens niet van om zelf in het vroege vooijaar kie vitseieren te gaan rapen. door Hein van Dam De maanden maart en april blij ken dan goed voor gemiddeld zo'n 80 eieren. Liefhebbers weten al jarenlang rond deze periode Warmerdams boerderij te vinden, voor de voor hen onweerstaanba re vooij aarsdelicatesse. Warmer dam houdt hier geen schuldge voel aan over. Integendeel, vol gens hem kan het ophalen van het broedsel zelfs voordelig werken voor de vogelsoort. "Kieviten die vroeg in het voor jaar geboren worden, hebben door de grote kans op lage tempe raturen, veel moeite om niet te overlijden. Het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Arnhem heeft bewezen dat een late jonge kievit meer kans op overleven heeft dan een vroege soortgenoot. Haal ik dus de eerste eieren uit het nest, dan hebben de kuikens die uit de volgende leg komen - een vrouwtje kan vier keer vier ei eren produceren - een veel grote re kans om in leven te blijven". Hemmeerpolder Het weideland van Warmerdam ligt verdeeld over de Kleine- en Grote Hemmeerpolder aan de Ka- gerplassen. Wat betreft de be scherming van weidevogels in de Kleine Hemmeerpolder werkt de veeboer al een aantal jaren samen met de Vrijwillige Weidevogel- wacht Rijpwetering. Dit jaar na 5 april, het einde van het raapsei- zoen, heeft de Warmondse boer alle nesten reeds gemarkeerd met stokken, om daarna, voordat koeien en tractoren in het weide land verschijnen, zogenaamde nestbeschermers boven deze nes ten te plaatsen. Nestbeschermers dienen het vertrappen van de eie ren door het vee tegen te gaan. Ook kan de Rijpweteringse Vo gelwacht van hem dit jaar gege vens verwachten over de hoeveel heden nestelende weidevogels, het aantal kuikens dat is uitgeko men en het aantal onbevruchte ei eren. De Kleine Hemmeerpolder valt binnen het gebied dat de Pro vincie Zuid-Holland heeft voor gesteld als 'het relatienotagebied Ade'. Dit gebied omvat een op pervlakte van 1250 hectare wei land, vallend binnen de gemeen ten Warmond en Alkemade. Binnen een relatienotagebied kan de provinciale overheid be paalde gebieden aanwijzen waar de natuur boven de bedrijfsvoe ring van de boeren staat. Omdat een aantal boeren zelf maatrege len wilden nemen om de weide vogels te beschermen heeft de provincie Zuid-Holland in 1987 besloten voor een periode van zes jaar geen nieuwe relatienotage- bieden meer aan te wijzen. De zes jaar worden gebruikt als proefpe riode voor vrijwillig natuurbe heer. Het aantal meewerkende veehouders in het Warmond- s/Alkemadese gebied bedraagt 52. Warmerdam is een van hen. Recreatie De bescherming van het andere gedeelte van zijn land, de Grote Hemmeerpolder, doet Warmer dam zonder hulp van de Rijpwe teringse Vogelwacht. De provin cie was oorspronkelijk van plan deze polder onder water te zetten ten behoeve van de recreatie op de Kagerplassen. Na felle strijd van onder anderen Warmerdam, besloot het provinciaal bestuur in 1988 hier op terug te komen. Warmerdam blijkt een groot te genstander te zijn van voorge schreven provinciaal natuurbe leid in de polders, uitmondend in een zogenaamde beheersovereen komst. "Er staat namelijk een aantal onlogische maatregelen in. Zo mogen wij bijvoorbeeld geen mest meer rijden na half maart. Maar men vergeet hierbij dat een weidevogel het liefst nestelt in de buurt van deze mest. Dit levert hem namelijk voedsel op. Ook mogen er op de bewuste plaatsen geen koeien meer in het weiland verschijnen, omdat ze de nesten zouden vertrappen. Maar dat is gewoon onmogelijk als ik nestbe schermers plaats. Bovendien is een weidevogelkuiken zeer snel in staat om van het vee weg te ren nen. Zo heeft de natuur ze nu een maal geschapen". Weideland Warmerdam is van mening dat al leen de nesten beschermd moe ten worden. Niet het volledige weideland daaromheen. Volgens de veehouder zullen de overige betrokken Warmondse boeren daarom ook niet meewerken met de geplande beheersovereen komsten met de provincie. Een zeer belangrijke rol hierin speelt ook de voorgestelde toekomstige financiering hiervan. "De provin cie wil alleen maar de eventueel geleden schade vergoeden. Ze zouden echter de boeren moeten belonen, die extra rekening hiel den met »de natuur. Op deze ma nier zijn mensen nu eenmaal snel ler te motiveren", aldus Warmer dam. DONDERDAG 12 APRIL Leiden bingo-avond in buurthuis G.-oenoord, Pasteurstraat, aan vang 19.30 uur. uitvoering van de Matthaus Passion door het Bachkocr Hol land en solisten olv Charles de Wolff, 19.00 uur Pieterskerk. uitvoering van de Matthaus Passion door Ex Animo, aanvang 19.30 uur in de Stadsgehoorzaal. voorstelling: 'La Turbia San- gre', door het RO-Theater, aan vang 20.30 uur in het LAK-Thea- ter, Cleveringaplaats. Leiderdorp Paasklaverjassen bij De Bui tengewonen, aanvang 20.00 uur in Frerikshof. Paasklaverjas- en sjoelavond Con Bravura, aanvang 20.00 uur in clubgebouw Beukenschans. Oegstgeest bridgen bij DDS, aanvang 19.45 uur in hotel Het Witte Huis. VRIJDAG 13 APRIL Alphen familievoorstelling (vanaf 12 jaar): try-out: 'Mozart', solovoor stelling door Studio Peer, aan vang 20.30 uur in het Parktheater. film: 'Mystery Train', aanvang 20.30 uur in het Parkfilmhuis. Leiden voorstelling in kader van Van Gogh-jaar: 'Zaaier met onder gaande zon', aanvag 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. optreden The Sweapstakes', aanvang 22.00 uur in het LVG, Breestraat. optreden 'Ceylan Utlu', uii Tur kije, bij Folkclub Horus, aanvang 20.30 uur in De Waag. Han Ben- nink, aanvang 20.30 uur in het LAk-Theater, Cleveringaplaats. optreden 'Ceylan Utlu', uit Tur kije, bij Folkclub Horus. aanvang 20.30 uur in De Waag. Leimuiden kunstmanifestatie Bilderdam om en nabij Bilderdamse brug, vanaf 20.00 uur. Lisse postzegeltentoonstelling i de CNB-hallen, Grachtweg, van 10.00 tot 22.00 uur. Voorschoten kindervoorstelling: 'Wie niet blauw is. is gezien', door Poppen theater Wellus Nietus. aanvang 14.30 uur in Cultureel Centrum, Marijkelaan. opening tentoonstelling 'Blauw', van de Voorschotense Kunstkring, aanvang 20.00 uur in het Ambachts- en Baljuwhuis. ZATERDAG 14 APRIL Alphen uitvoering door het Hervormd Kerkkoor uit Hazerswoude met passiemuziek, aanvang 20.00 uur in de Oudshoornse Kerk. film: 'Love Note', bij jongeren organisatie YOV, aanvang 20.30 uur In gebouw Ouverture, Ouver- tureweg 137. optreden Rotterdamse band 'De Dijk', in jongerencentrum Het Kasteel, aanvang 21.00 uur. oordhallen, van 10.00 tot 17.00 voorstelling: 'De Kersentuin', van Tsjechov, dooi Het Nationale Toneel, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. voorstelling: 'Bukshag', door Jim van der Woude Han Ben- nink, aanvang 20.30 uur in het LAK-Theater. Cleveringaplaats. optreden 'Libido Boys' en 'God- flesh', aanvag 21.00 uur in 't Bree- De Buitengewonen, aanvang 14.00 uur in de Muzenhof. Paastentoonstelling: 'Lente en jonge dieren', in Milieu Educatief Centrum, park De Houtkamp, van 15.00 tot 17.00 uur. Leimuiden kunstmanifestatie Bilderdam, om en nabij de Bilderdamse brug,

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 20