LEIDSCH DAGBLAD Tekort Ritzen bijna miljard AUTO! NODIG! HURËül Britse douane onderschept 'superkanon' voor Irak MULTI VERS Kabelfabriek verdwijnt uit Leiderdorp Provincie bijna slachtoffer oplichter Kabinet vandaag in beraad over gat in begroting 1991 Deel meteoriet in Leiden te bezichtigen met Pasen Vernielingen bij bezetting 'Groningen' Splijting dreigt in Sovjetpartij DONDERDAG 12 APRIL 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39214 Prijs fl. 1,35 LEIDERDORP - De staalkabelfa- briek Verto in Leiderdorp, beter be kend als de voormalige touwfa- briek, gaat dicht. Directeur Van Rijn heeft dit gistermiddag aan de 125 personeelsleden meegedeeld. Alle vaste werknemers komen vol gens de directie voor overplaatsing naar Dongen in aanmerking. Verto Staalkabel bv heeft drie fa brieken. In Leiderdorp, Ridderkerk (60 werknemers) en Dongen (85 werknemers). De directie wil de vestigingen in Ridderkerk en Lei derdorp binnen vijf jaar sluiten en alle werkzaamheden concentreren in Dongen. De Raad van Bestuur zegt dat er al jaren sprake is van overcapaciteit en een dalende staalkabelmarkt. Hij wil door concentratie een betere be zetting van de machines bereiken, waardoor de produktiviteit kan stij gen en de positie van Verto in de markt kan verbeteren. Het totale aantal werknemers wordt van 270 naar 240 terugge bracht. De directie verwacht echter niet dat er gedwongen ontslagen zullen vallen. De vakbonden zijn gisteren op de hoogte gesteld en aan de ondernemingsraad is advies ge vraagd. LEIDEN - Een Japanse oplichter (32) die tal van particulieren en be drijven in Zuid-Holland heeft opge licht, heeft ook een poging gedaan om met de provincie 'zaken' te doen. De man besprak met gedepu teerde Van Heemst de mogelijkheid om het recreatiegebied Vlietland tussen Voorschoten en Leidschen- dam over te nemen. De Japanner beweerde in het ge bied een bedrag van 300 miljoen gulden te willen investeren. Van dat geld moesten een vijfsterren-hotel met 250 kamers, een theater, een congrescentrum, minstens vier res taurants, een discotheek, vakantie bungalows, zwembaden, tennis- en squashbanen, een bowling- en fit nesscentra, een 36-holes-golfbaan, sportvelden, een medisch centrum met 100 bedden en een helihaven tot stand worden gebracht De Japanner 'verkocht' zich aan de gedeputeerde als vertegenwoor diger van een grote particuliere in vesteerder uit zijn land, die zich in West-Europa onder meer wilde gaan bezighouden met toeristische- recreatieve projecten Alvorens met de man te onder handelen wat wel en niet mogelijk zou zijn in het recreatiegebied won van Heemst inlichtingen in in West- Duitsland en Canada waar hij be trokken zou zijn geweest bij de ont wikkeling van golfbanen. De infor matie die de gedeputeerde kreeg maakten duidelijk dat de Japanner als uiterst onbetrouwbaar moest worden bestempeld. Toen de man lucht kreeg van de activiteiten van de provincie, zegde hij zijn afspraak met de gedeputeerde af. De Japanner was eveneens be trokken bij de totstandkoming van een cultureel magazine 'Publiek' dat slechts één keer uitkwam. Ook hier leden velen tonnen schade. DEN HAAG (GPD) Onderwijsminister Ritzen komt vol gend jaar bijna een miljard gulden tekort op zijn begroting. Dat is nog meer dan een speciale onderzoekscommissie vo rige maand voorspelde. De financiële problemen van Rit zen worden veroorzaakt door toenemende studentenaan tallen in het hoger onderwijs, een hoger gebruik van de spe ciale vut-regelingen voor leerkrachten en een gapend gat in het stelsel van studiefinanciering. De problemen van Ritzen stonden In Den Haag wordt nu somber ge- vandaag centraal in het kabinetsbe- constateerd dat Ritzen 'helemaal raad over de begroting voor 1991. gelijk heeft gekregen'met zijn voor- De dreigende tekorten bij onder- spelling dat de onderwijsbegroting wijs werden al geruime tijd geleden financieel nauwelijks in de hand te voorspeld door een speciaal in het houden is. leven geroepen commissie die de LEIDEN - Het publiek kan dit weekeinde in Leiden waar schijnlijk een deel van de me teoriet zien, die zaterdag in sloeg in een woning in Glaner- brug. Dit tentoonstellinkje heeft plaats in het Nationaal Natuurhistorisch museum aan de Hooglandse Kerkgracht. Een ander fragment van de meteo riet wordt tijdens het Paas weekeinde geëxposeerd in het planetarium bij Artis. De Leidse Sterrewacht heeft de afgelopen dagen een 'gigan tisch' aantal reacties binnenge kregen van mensen die de me teoriet hebben zien vallen. Het aantal telefoontjes was gisteren zelfs zo groot dat de telefoon centrale korte tijd compleet lam werd gelegd. Hoeveel reac ties er tot dusver zijn binnenge komen, kon een woordvoerster van de sterrenwacht vanoch tend nog niet zeggen. Het Nationaal Natuurhisto risch museum, dat de meteoriet onder zijn hoede heeft, heeft al enkele tientallen verzoeken binnengekregen van musea en instellingen om de steen te mo gen exposeren. Volgens conser vator dr. C. Arps worden de meeste van deze verzoeken ge honoreerd. "Het is voor zo ver bekend de vierde meteoriet die in Nederland is neergekomen. Het is dus een uniek ding; een stukje natuur-historisch bezit, zeg maar. Daarom moet je het publiek de gelegenheid geven de steen te bezichtigen". Bij Artis in Amsterdam wordt het fraaiste fragment van de meteoriet, 'een stuk met een mooie smeltkorst', geëxpo seerd. Dat gedeelte zal ook later op 'toernee' gaan naar de andere instellingen die belangstelling hebben getoond. De overige ge deelten worden beschikbaar gesteld voor wetenschappelijk onderzoek. Dat onderzoek heeft in eerste instantie in Nederland plaats, maar Arps sluit niet uit dat fragmenten later ook naar het buitenland worden gestuurd. Als alle experimenten en ten toonstellingen achter de rug zijn, komt de steen waarschijn lijk definitief naar het Natio naal Natuurhistorisch In een douaneopslagplaats in de haven van Teesport liggen op het ogen blik de acht kratten met daarin het 'superkanon' dat bestemd was voor Irak. (foto epa) begroting moest doorlichten. Die becijferde dat Ritzen een strop boven het hoofd hangt van 700 miljoen tot twee miljard in 1994. De commissie noemde toen al de stu dentenaantallen (300 miljoen gul den), studiefinanciering (bijna 400 miljoen) en vut (circa 150 miljoen) als oorzaken van de problemen. Bij zijn aantreden als bewinds man nam Ritzen zich voor de onder wijsbegroting deze kabinetsperiode 'beheersbaar' te maken. In tegen stelling tot zijn voorgangers, waar op hij als hoogleraar zo vaak kritiek had geuit, wilde Ritzen als minister geen financiële gaten achterlaten. LONDEN (GPD/AP) - De Britse apparaat zou kunnen zijn gebouwd. „rEen van de twee. Forgemasters i beslag genomen Sheffield, verklaarde dat het geen Irak. Hoewel kanon betrof, maar een pijp voor de petro-chemische industrie. Ook het Iraakse persbureau INA beslag genomen douane heeft afgelopen nacht 40-meter-kanon dat bestemd wa wapenexperts in de haven Middlesbrough vanmorgen nog be zig waren het monsterachtig grote berichtte dat het in wapen te onderzoeken, wordt aan- materiaal bestemd genomen dat het kanon nucleaire semblage van een pijp. INA en chemische granaten 1500 kilo- schreef de verdenking meter ver kan schieten. Daarmee zou Israël binnen de reikwijdte van het wapen liggen. Het 140 ton wegende wapen de de doua- pure leu- als "ongegronde gens". In theorie zou een kanon i dergelijke omvang granaten ter zorgvuldig verpakt in acht grote grootte van een meter op Tel Aviv kratten. Volgens de douane kon uit kunnen afschieten. Volgens sommi- de onderdelen 's werelds grootste ge wapenexperts kan het wapen kanon worden samengesteld. De ook worden gebruikt om raketten Britse politie doorzocht vanmorgen twee Britse bedrijven grotere reikwijdte te geven. het Irak heeft reeds een tactische raket MOSKOU (GPD) - De tische partij van de Sovjetu: verzwakking van de partij hebben toegestaan. Er zijn krachten op springen. Radicale hervormers, tisch Platform fel wordt aangeval- actief die zich tegen het socialisme nigd in het Democratisch Plat- len form (DP), hebben gisteren 'alle communisten' opgeroepen Volgens DP-leider Igor Chubais de brief een regelrechte coup partij te verlaten en zich aan te slui- aanhangers van Jegor Ligatsjov, de ten bij het platform. De oproep een reactie op een dinsdag open keren", verklaarde hij. Partijleider en president Gor- batsjov is tegen een zuivering, maar dinsdag in een toespraak i belangrijkste conservatieve tegen- communistische jeugdorganisatie stander van Gorbatsjov in het Polit-J bureau. Het platform wordt be schuldigd van het verkwanselen van de communistische beginselen en ideologische zweverij. -T_. Het Democratisch Platform wil| ROTTERDAM (ANP) - De prijzen de communistische partij naar prcsret«« <.ia uwen oor,»»*» or, autogasolie (diesel) p00is/Hongaars model veranderen staand profileren. Hij Benzine goedkoper Komsomel wel dat wie zich niet kan vinden in de partijlijn, de partij maar moet verlaten. Het is geen ge heim dat Gorbatsjov weinig op heeft met de radicale hervormers, maar wil zich na zijn verkiezing tot president als boven de partijen ook d loodvrij, 167 cent perbenzine met lood er voor superplus loodvrij, - T-» 3 in ccxi sociaal-democratische partij, plan zijn op het partijcongres ziin omlaag. Daardoor komen de advies- wat zjjn beslag moet krijgen op het functie als partijleider op te geven. partijcongres in juli. De open brief Als nieuwe partijleider wordt Gor- jA,°*fTl van het in meerderheid behouden- batsjovs vertrouweling Jakovlev ibó cent de Centraal Comité is een duidelij- genoemd, ke poging die strategie te doorkrui- GRONINGEN (ANP) Veer tig studenten hebben vanmor gen geruime tijd de bovenste verdieping van de Informati seringsbank bezet en in het gebouw flinke schade aange richt. De actie was een protest tegen minister Ritzen (onder wijs). Volgens de bezetters wacht hij te lang met het openbaar maken van zijn plannen voor de studiefinancie- ontwikkeld die Europa kan berei- ring en beperking van de studie ken, het nieuwe wapen zou van deze duur. Na een paar uur werd het ge raket een ballistisch wapen kunnen bouw door de ME ontruimd en de maken. studenten werden gearresteerd. Enkele weken geleden ontstond De bezetting begon omstreeks grote opschudding in Londen toen half zes vanmorgen. Studenten, af- op de luchthaven Heathrow een komstig uit hele hele land, gooiden aantal ontstekingsmechanismen ruiten in om binnen te komen. Met voor kernbommen werden onder- kantoormeubelen werden de trap- schept, dat ook voor Irak bestemd gaten versperd. Ook de twee liften was. De Britse pers legde vandaag werden onklaar gemaakt. Niemand een verband tussen de twee zendin- kon daardoor naar boven, gen, en tussen de zendingen en de De studenten eisten een brief van moord vorige maand in Brussel op minister Ritzen waarin duidelijk Gerald Bull. Bull, die directeur was wordt aangegeven welke bezuini- van een multinational op het gebied gingen de 600.000 studenten te van ruimte- en wapenonderzoek, wachten staan. Uit de brief zou dui- was "de enige man die een dergelijk delijk moeten blijken in welk stadi- wapen (het kanon) kon maken", al- um de plannen zich bevinden. Ook dus de London Times. wilden de studenten een schriftelij ke toezegging van Ritzen dat over- leg plaatsheeft over de voorgeno men plannen. De minister zou pri vatisering van de studieleningen schriftelijk moeten afwijzen. Omstreeks elf uur wist de ME de eerste studenten zonder verzet naar buiten te krijgen. Ze werden twee voor twee geboeid afgevoerd. Vol gens hoofddirecteur Barnhoorn van de Informatiseringsbank is niet te overzien of de uitkering van studie gelden en de versturing van exa- menpaketten vertraging oploopt Dat kan gebeuren als "vitale onder delen" als computers zijn bescha digd. "Ik betreur het dat de studen ten de Informatiseringsbank als doelwit hebben gekozen, omdat dat juist een dienst is die ervoor zorgt dat studenten hun geld op tijd krij gen", aldus de directeur. Landelijke studentenvakbonden hebben de vernielingen afgekeurd. GSb-er Gerrit Lennips namens de bezetters: „Dat was ook niet afge sproken, zoiets is jammer". Op Goede Vrijdag zullen onze kantoren tot 16.00 uur geopend zijn. Voor het aan nemen van advertentie-opdrach ten voor onze edities van zater dag 14 april geldt als uiterste inle veringstermijn: vrijdagmorgen 13 april 12.00 uur. Voor de krant van dinsdag 17 april is de sluitingstijd voor het aannemen van advertenties en sleuteltjes vrijdagmiddag 13 april 15.00 uur. Directie Leidsch/Alphens Dagblad. HAARLEMMERMEER - Anti- apartheidsactivisten hebben van morgen actie gevoerd bij het Shell- benzinestation langs de A-4 (Am sterdam-Rotterdam) bij het brug- restaurant. De actie die om kwart acht begon en een uur duurde leidde tot een file van 8 kilometer De ongeveer 70 actievoerders schilderden leuzen op de muren van het benzinestation waarmee ze pro testeerden tegen de aanwezigheid van Shell in Zuid-Afrika. Ook hiel den ze enige tijd het kantoor bezet. De actievoerders vertrokken daar na met busjes in de richting Amster dam. Er zijn geen aanhoudingen verricht. Volgens de politie is het bij derge lijke acties altijd moeilijk om de da ders er uit te pikken. Vandaar dat werd besloten om niemand aan te houden. Wel is het mogelijk dat later tegen eventuele verdachten proces verbaal wordt opgemaakt. Een Shell-woordvoerder zegt de actie 'diep treurig' te vinden en er vanuit te gaan dat de overheid der gelijke acties niet zal tolereren. Hij wijst er op dat de actie een zelfstan dige exploitant van een benzinesta tion treft. (foto anp) Valse melding van bom op veerboot LARVIK (AP) - De 1.639 passagiers en 130 bemanningsleden van de Noorse veerboot Peter Wessel zijn gisteravond in allerijl van boord ge haald nadat bij de politie een, naar later bleek valse, bommelding was binnengekomen. De melding kwam ongeveer an derhalf uur nadat de veerboot uit Larvik was vertrokken binnen. De Peter Wessel had als bestemming het Deense Frederikshavn, maar keerde in allerijl naar Larvik terug. Daar werd het schip uitgekamd, maar er werd geen bom gevonden. De Peter Wessel is vanochtend op nieuw uitgevaren; dit keer met 265 passagiers minder. Actieoproep in verpleging; na mislukte cao LEIDEN/UTRECHT (GPD) - De vereniging Verplegenden en Ver zorgenden In Opstand (WIO) heeft haar leden vandaag opgeroepen om werkonderbrekingen te houden in de gezondheidszorg om het gisteren mislukte cao-overleg te bespreken. In de regionale ziekenhuizen was daarvan vanochtend nog geen spra ke. Ook riep de WIO op tot een lan delijke demonstratie op 26 april in Den Haag en tot zondagsdiensten op die dag. De 'echte' vakbonden in het ziekenhuiswezen (200.000 werk nemers) gaan hun leden raadplegen over acties vanaf eind april. Het bod van de werkgevers is volstrekt on voldoende, aldus een woordvoerder van de AbvaKabo. De bonden hebben het overleg af gebroken nadat de werkgeversorga nisatie NZR een ruimte van 3 tot 3,5 procent op tafel legde. De meeste bonden eisen 6 procent, waarvan 4 voor een algemene loonsverhoging. De bonden verwachten dat de ac ties in de instellingen harder wor den dan vorig jaar. NZR-onderhan- delaar Meijers vindt het in de huidi ge politieke situatie 'niet realistisch' nog meer ruimte te vragen bij de rijksoverheid. Stank door lek vat ROTTERDAM (ANP) - Een lek ge slagen vat met tetra-hydrotiofeen heeft de afgelopen nacht gezorgd voor een stankgolf in Rotterdam en omgeving. Bij de milieudienst Rijn mond kwamen 150 klachten binnen over een doordringende gaslucht. De gaslucht werd tot in Vianen ge roken. Het vat bevindt zich aan boord van het zeeschip "Atlas", af gemeerd aan de Wilhelminakade. Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen. Overdag ook een enkele opklaring. Mi nimumtemperatuur omstreeks 7 gra den, middagtcmpcratuur ongeveer 12 graden. Zuidwesten wind, overwegend matig, langs de kust cn op het IJssei- meer af cn toe krachtig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Perioden met regen. Vrijdag 13 april zon op: 06.49 uur. zon onder: 20.33 uur; maan op:uur, maan onder: 07.28 Waterstanden te Katwijk Hoog water: 05.58 cn 18.18 uur; laag water: 01.46 cn 13.56 uur. Volgens het Centraal Comité is de brief geen oproep tot zuivering van de partijgelederen, maar wel wor den lokale partijcomités opgeroe pen om plaatselijke leden van plat forms "te overtuigen van hun fou ten. We moeten ons ervan verzeke ren dat de afgevaardigden op ons congres overtuigde communisten zijn", heet het. Ligatsjov zelf had zondag in een dagblad-interview wel zonder voorbehoud opgeroe pen tot een zuivering. "De belang rijkste fout van de partijleiding is IJMUIDEN (GPD) - De Kust wacht wordt mogelijk onderge bracht bij de Koninklijke Marine. Een nog niet openbaar rapport daarover wordt op 19 april be sproken in de begeleidingscom missie. Daarna wordt het aange boden aan minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. Dat ministerie wordt eveneens 'getipt' als verantwoordelijk de partement. Nu nog hebben vijf ministeries een vinger in de Kust wacht-pap. Het rapport uit scher- Kustwacht valt straits mogelijk onder marine pe kritiek op het functioneren van de in 1987 opgerichte organi satie. De personele bezetting blijkt onvoldoende en de infor matieverwerking laat te wensen Het rapport pleit voor een zelf standige Kustwacht voor alle uit voerende Noordzeetaken met zeggenschap over onder m schepen, helikopters en vliegtui gen. Voor onderbrengen bij de marine pleit de nodige ervaring ii het kustwachtwerk, een perma nent beschikbaar hoofdkwartier in Den Helder en het aanvullend kunnen inzetten van marinesche pen en -vliegtuigen. óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts 127,50 Wij nemen een kwartaalabonnement 174,15 Wij nemen een laarabonnement 1285.50* 32 PAGINA'S administratieve software voor het MKB Officieel UNIT 4 dealer 071 - 4111 81 Demmenie (rgBklComputers nnttrn^ WEEKAANBIEDIM Alle mantelpakken 20.- kortn Elke vrijdag 10% korting op de hele kolloktie Botermarkt Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1