Stille getuige van een woelige tijd Talloze gedupeerden Japanse 'zakenman' Nieuwe uitgave Indonesisch-Nederlands woordenboek gereed Leids winkelpersoneel in actie Talenkennis vwo-leerling gering (Duö ilirtttos DONDERDAG 12 APRIL 1990 REGIO PAGINA 19 Voor het eerst sinds veertig jaar is er een uitgebreid Indonesisch-Nederlands woordenboek verschenen. Het is een uitgave van het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Leiden. De samensteller van het woordenboek, prof.dr. A. Teeuw, heeft gistermiddag het eerste exemplaar in ontvangst genomen. Voor het laatst verscheen een dergelijk woordenboek, dat een volledig overzicht geeft van de woordenschat van de Indonesische taal, in de jaren vijftig. De snelle ontwikkeling van de Indonesische taal maakte deze uitgave noodzakelijk. De grote groep Nederlanders die met het hedendaags Indonesisch te maken heeft moest zich tot nu toe met verouderde woordenboeken behelpen. In 1982 begon onder auspiciën van de vakgroep Talen en Culturen van Zuidoost-Azië en Oceanië van de Leidse universiteit het werk aan dit woordenboek. Teeuw, tot 1986 hoogleraar Indonesisch aan de Leidse universiteit en momenteel gasthoogleraar aan de University of California in Berkley, voltooide het werk. Teeuw stelde in 1950 al met Indonesische collega's een Indonesisch-Nederlands woordenboek samen. Na zijn emeritaat hield hij zich met de nieuwe versie bezig. LEIDEN (GPD) Het verschijnen van een nieuw woordenboek is op zich niets bijzonders. Maar met de publikatie van het jongste woor denboek Indonesisch-Nederlands is kennelijk toch wat aan de hand. Professor Teeuw is wat verlegen on der de grote belangstelling voor zijn jongste project. "Als het tegenwoordig ook maar even over Indonesië gaat krijg je al le aandacht. Een vreemd verschijn sel. Nederlanders zitten meer ge bakken aan Indonesië, dan dat Indonesiërs zich met Nederland verbonden voelen. Natuurlijk is er sinds de komst van Soeharto veel veranderd. De sfeer is veel minder anti-Nederlands dan onder Soekar- no. Na 1965 gingen er ook veel meer studenten Indonesisch leren. Voor dien was er bijna niemand en nu ze ker honderd, plus degenen die het ais bijvak hebben. Binnenkort be gint Teleac zelfs met een cursus Indonesisch". Teeuw mag dan wat vreemd aan kijken tegen die grote belangstel ling voor zijn werk, het is zeker meer dan een alleen een woorden boek. Het is sinds 1952, toen Teeuw ook al een 'compleet' woordenboek samenstelde, de eerste volledige sleutel tot het moderne Indone sisch, zoals dat wordt gesproken en in de media voorkomt. In de afgelo pen bijna veertig jaar veranderde er in de taal zo veel dat het boek bijna uitgroeide tot een soort ge schiedschrijving, een stille getuige van een bewogen, dynamische tijd. "Een taal weerspiegelt de politie ke en sociale gebeurtenissen. Neem alleen al de vele woorden, die 'zijn ontstaan uit afkortingen van politie ke begrippen die Soekarno en later Soeharto hebben geïntroduceerd en in de taal terecht kwamen. Zo ontstond onder Soekarno het be grip 'berdikari'. Het komt van 'ber- diri di atas kaki sendiri' en staat voor zijn filosofie dat Indonesië op eigen benen moet kunnen staan". Onder Suharto werd 'Gestapu' een bekend begrip. Het komt van r uitko- De taal is dus gegroeid. Telde het eerste boek nog 383 pagina's, nu zijn dat er 763, tweemaal zo veel. Teeuw schreef dat vorige werk samen met zijn Indonesische collega Poer- wadarminta. "Ik kwam aan in Indo nesië en werd bijna meteen aan het werk gezet, terwijl ik zelfs nooit in het moderne Indonesisch examen had gedaan. Eigenlijk heb ik de taal door dat boek geleerd. Tegenwoor dig schrijf ik zelfs liever in het Indo nesisch dan in het Engels. Maar dat komt vooral omdat niemand me durft te wijzen op fouten, omdat ze het zelf niet precies weten. Er veran dert immers zo veel. Toch heb ik on danks al die ontwikkelingen nooit over een vervolg gedacht. Dat kwam pas in de jaren tachtig. Aan vankelijk ging het zelfs heel moei zaam. omdat het maniakale om het af te krijgen ontbrak". Het Indonesisch is in 1928 door nationalistische jongeren geprocla meerd tot de nationale taal en in 1945 werd het officieel de landstaal. "Bedenk dat het Engels vijf eeu wen nodig had om van obscuur Ger maans een wereldtaal te worden. Het Indonesisch maakt datzelfde i veel korte- i taal land met el- Professor Teeuw: "Als het tegenwoordig ook 1 verschijnsel. 'Geraken september tiga puluh', de lijk Soeharto aan de macht bracht, hoofd wordt het ook gebruikt. Indo linkse staatsgreep van 30 septem- Het lijkt een beetje op 'Gestapo' en nesiërs spelen graag met afkortin- ber 1965, die mislukte en uiteinde- met die betekenis in het achter- gen en betekenissen. Vaak proces door, i re tijd. Het i dereen in d£ kaar kan c Gelukkig Teeuw noemt het in zekere zin 'ge lukkig' dat de Indonesiërs met het Nederlands te maken kregen in Indonesië gaat krijg je alle aandacht. Een vreemd plaats van met het Engels, omdat (foto Ronald de Bruin) die taal zo anders wordt uitgespro ken dan dat hij wordt geschreven. "Kijk maar naar een woord als 'science', wetenschap. Maleisië sterk heeft daar nu wel problemen mee. Het is trouwens grappig om te zien. hoe Maleisië, net als Indonesië ei gen woorden zoekt voor begrippen die ze uit andere talen hebben over genomen. Zo werd voor het woord 'workshop' het Indonesische 'beng- kel' genomen, niet wetende dat dit een verbastering is van het Neder landse winkel". - Ook Indonesië heeft zijn turbo taal. Is die ook al terug te vinden in het boek? "Het kan als die woorden tot de algemene spreektaal doordringen. In wezen is elke taal een rommeltje. Vooral in het Engels is er veel 'ge rotzooid'. De Britten zijn dan ook al tijd een reizend volk geweest. Maar omdat hun taal open stond voor al die invloeden kon die een echte we reldtaal worden. De Duitsers zijn al tijd veel te puristisch met hun taal omgegaan omdat te bereiken. Voor alles een eigen woord. Je bent dan minder open voor communicatie". Javanen "Het zou misschien logisch zijn ge weest, als het Javaans de algemene taal voor Indonesië zou zijn, maar ze hebben heel goed ingezien, dat het verstandiger was daarvoor het Ma leis te gebruiken. En dat terwijl je in heel Indonesië Javanen in de top functies aantreft. Omdat de taal nu eenmaal de ontwikkelingen volgt, zie je dat hun invloed toch steeds sterker wordt". Bij dat alles zal in de taal de in vloed van vele jaren Nederlands ge zag over de archipel nog wel even herkenbaar blijven, zoals op elke pagina blijkt. Een woord als 'kolo nialisme' is letterlijk overgenomen en ook de herkomst 'eksekusie' laat zich makkelijk raden. Een woord met een lading waarover ook Teeuw zo zijn mening heeft, maar waaraan hij liever organisaties als Amnesty International stem laat geven. Dat het werk van de schrijver Ananta Toer nog altijd door de rege ring is verboden, doet hem pijn. Bi j het verschijnen van dit woorden boek voor een taal waarin deze au teur de grootste kunstenaar is, zegt hij: "Daar zullen ze nog spijt van krijgen. Stel dat hij de Nobelprijs wint. Het verbieden van cultuur werkt altijd als een boemerang. Maar misschien is dit het lot van grote schrijvers". Rolluiken voor Leidse brandweer geen probleem LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN De afsluiting van winkels met rolluiken is voor de Leidse brandweer geen enkel probleem. Volgens brandweercommandant Mark is het in de 37 jaar die hij in functie is. nog nooit voorgekomen dat een rolluik het blussen van een brand vertraagde. Afgelopen weekeinde brandde in Den Haag een belangrijk deel van hét winkelcentrum 'De Passage' uit. De brandweer is volgens haar in haar werk belemmerd door de rol luiken. Bovendien werd de brand laat ontdekt doordat de luiken het zicht ibelemmerden. Leiden is volgens Mark niet te vergelijken met Den Haag. "In de Haarlemmerstraat lopen altijd wel mensen. Bovendien zijn er ramen boven de winkels zodat een brand snel wordt ontdekt. Het rolluikje zelf levert ons geen enkel probleem op. Wij hebben op de wagens ge reedschap waar criminelen jaloers op zouden zijn. In een paar secon den is zo'n luik open". Mark is dan ook niet voornemens het 'rolluiken- beleid' ter discussie te stellen. In Alphen aan den Rijn stuit de afsluiting van bedrijven en winkels met rolluiken, wel op bezwaren. De brandweer van het dorp heeft van ongeveer 100 bedrijven een sleutel waarmee het rolluik kan worden verwijderd. "Alleen de winkelcen tra Aarhof en Ridderhof zijn voor ons een echt probleem. Daar kun nen we niet snel binnendringen. Je kunt natuurlijk wel grof geweld ge- 1 bruiken, maar daarmee verlies je r kostbare minuten. Minuten die bij een brand net doorslaggevend kun- 1 nen zijn", aldus brandweercom mandant A. Siereveld. Volgens Siereveld zijn er plannen om de Aarhof te verbouwen: "Dan zullen wij een poot tussen de rollui ken zetten. Bij zo'n verbouwing is het mogelijk luiken te monteren die met één moedersleutel te openen zijn". Huisvuil in loods ROTTERDAM - Het afval in Zuid- Holland hoopt zich zo snel op dat een noodvoorziening nodig is om het tijdelijk op te slaan. De provim ciejieemt een loods in Rotterdam in gebruik waar het vuil kan worden gestort, omdat de AVR de verwer king niet meer aankan. De provincie verwacht dat na het paasweekeinde het overtollige afval bij de VAM in Drenthe gestort kan worden. AVR-directeur Nales heeft al gedreigd geen vrachtwagens meer toe te laten als niet snel een oplossing wordt gezocht. De AVR kan een miljoen ton per jaar verwer ken. Leidse televisiepresentator Ten Hoopen ook slachtoffer (vervolg van voorpagina) LEIDEN - De Leidse televisie- en radiopresentator Jan ten Hoopen is één van de vele slachtoffers van een internationaal opererende oplichter. Ten Hoopen ging voor een be drag van 12.000 gulden de boot in. Voor dat geld moest hij als medewerker van een nieuw te stichten publieksblad, net als een aantal andere betrokkenen, aandelen kopen die uit eindelijk niets waard bleken te zijn. Salaris heeft niemand ontvangen. Jan ten Hoopen is een van de slachtoffers vhn de oplichter: "Hij had prachtig briefpapier, liet zich in een taxi rondrijden maar had geen yen op zak, bleek later. En ik maar denken dat die gozer knaken vertegenwoordigde". Filialen Albert Heijn enkele uren dicht LEIDEN/DEN HAAG - Het win kelpersoneel van de supermarkten van Albert Heijn in de Leidse win kelcentra de Kopermolen en het Be- vrij.dingsplein heeft vanmiddag een paar uur het werk neergelegd. Het personeel protesteerde hiermee te gen de plannen om de winkels door de week een half uur en op zaterdag een uur langer open te laten. Op ten minste vijfentwintig plaatsen in het land ging vandaag winkelpersoneel de straat op. Op Goede Vrijdag en zaterdag worden de acties opgeschort, zodat de mensen ongehinderd hun bood schappen voor Pasen kunnen doen. Vanaf volgende week zullen de ac ties van de Dienstenbond en Voe dingsbond FNV tegen de nieuwe sluitingstijden een grimmiger ka rakter krijgen. Gedacht wordt aan stakingen door het hele land en het betrekken van chauffeurs van dis tributiecentra bij de acties. De bon den hebben tot nu toe nog geen re actie gekregen van de betrokken bedrijven. De acties tegen verruiming van de winkelsluitingswet zijn gisteren over het algemeen rustig verlopen. Ongeveer 2400 werknemers hebben een paar uur 'vrij' genomen om hun onvrede over de plannen kracht bij te' zetten. Met name werknemers van de groot-winkelbedrijven gin gen de straat op. De bereidheid om te protesteren was groot. Toch bleef een aantal werknemers binnen, bang voor eventuele maatregelen van de directie. In Utrecht verklaar de een aantal winkelbedienden van de plaatselijke V D-vestiging on der druk te zijn gezet door de direc tie. De Hema-directie in dezelfde stad gaf de actievoerenden ruim baan. waarna het bedrijf enige tijd met n iet-bemande kassa's zat. Naast Utrecht waren er acties in Den Haag, Rotterdam, Groningen en Nijmegen. In navolging op de geplande werkonderbrekingen waren er spontane acties in Apeldoorn en Zwolle. "Ook winkelpersoneel aan wie de karavaan voorbij trok be sloot plotseling mee te gaan, hun baas beduusd achterlatend," aldus een woordvoerder. Vanmiddag was Leiden aan de'beurt. De Diensten bond FNV spint garen bij de acties. Volgens de woordvoerder worden dagelijks honderden nieuwe leden ingeschreven. Inmiddels wordt in diverse landen jacht gemaakt op de 'geniale boos doener'. een 32-jarige Japanner. Justitie en politie in Nederland zeg gen de oplichter te kennen, maar te gen hem zijn nog geen aanklachten ingediend. De Wassenaarse politie heeft twee keer bemiddeld in een ci viele zaak waarbij de Japanner was betrokken. Een kwestie waarbij goederen moesten worden terugge haald, omdat de financiële verplich tingen niet waren nagekomen. Waar draait het nu allemaal om? De verdachte Japanner zocht con tact met drs. Cees Remmerswaal in Leidschendam om een cultureel magazine uit te geven. Een magazi ne, 'Publiek' gedoopt, dat inder daad één keer verscheen maar in middels al weer ter ziele is. Het tweede nummer - oplage 250.000 - is gedrukt maar niet verspreid. Grote delen van Zuid-Holland ontvingen het blad huis-aan-huis in de' bus. Het was de bedoeling dat het magazine uiteindelijk bij iedere Nederlander in de brievenbus zou glijden. Te beginnen in Zuid-Hol land en vervolgens de rest van Ne derland. Amsterdam zou als laatste aan de beurt komen. Dan zouden er vijf miljoen exemplaren zijn. Tonnen De schattingen lopen dan wel uit een, maar de financiële schade die de gedupeerden lijden loopt in de tonnen. Alleen de Haagse drukker, die weigert commentaar te geven over het mislukte avontuur, zou 'Treinkaartje twee procent duurder' maar hier en daar wel 30 procent LEIDEN/ALPHEN/UTRECHT - De NS heeft op 1 april sommige tarie ven tot 30 procent omhoog getrokken. Vooral op de korte trajecten, zoals Leiden-Alphen, is het treinkaartje fors omhoog gegaan. Dit ge beurde ondanks het besluit van minister Maij-Weggen (verkeer en wa terstaat) dat de tarieven in het openbaar vervoer, inclusief de NS, ge middeld niet meer dan twee procent mochten stijgen. Een woordvoerder van de NS deelt desgevraagd mee dat de prijzen over het hele land gezien inderdaad gemiddeld niet meer dan twee procent omhoog zijn gegaan. "Maar door een vereenvoudiging van het tariefsystcem is het aantal afstandsklassen kleiner geworden en dat heeft grote prijsveranderingen tot gevolg. Zo kan het gebeuren dat op het ene traject de prijzen fors omhoog zijn gegaan, terwijl ze op het an dere traject lager zijn uitgevallen". Een enkeltje Leiden-Alphen kostte vóór 1 april 3,50 gulden, nu is dat 3,75 gulden; een retourtje was tot voor kort zes gulden, nu 6,50 gulden. Prijsverhogingen dus van rond de acht procent. Voor een enkeltje Lei- den-Haarlem moet nu drie kwartjes méér worden neergeteld, een re tourtje op dit traject is vijftig cent duurder geworden. Misvatting dat Nederlanders moderne talen beheersen LEIDEN/UTRECHT - De talen kennis van vwo-leerlingen schiet ernstig tekort waardoor zij in de problemen komen bij het volgen van een universitaire talenstudie. De tekortkomingen gelden vooral de vakken Neder lands, Frans en Duits. Dat is de conclusie van de visitatiecom missie niet-westerse Talen, een commissie van deskundigen in gesteld door de Vereniging van Samenwerkende Nederlandse Universiteiten die moet oorde len over de kwaliteit van het wetenschappelijk onderwijs. "De gedachte dat Nederlan ders de moderne talen beheer sen, komt allang niet meer over een met de werkelijkheid", schrijft de visitatiecommissie in haar rapport dat gisteren werd uitgebracht. Problemen met het Nederlands op de uni versiteit hebben ook de studen ten die uit Turks of Arabisch sprekende landen naar Neder land zijn geëmigreerd. De visitatiecommissie pleit voor de instelling van tweede fase opleidingen bij de studie richtingen niet-westerse talen en culturen. Bij de meeste van deze studierichtingen is het voor studenten ondoenlijk om in vier jaar èn de taal te leren èn zich voor te bereiden op weten schappelijk onderzoek, conclu deert zij. Studenten gebruiken nu de volle zes jaar inschrijvingstijd om beide doelen te bereiken. De commissie stelt voor de oplei ding te splitsen in een gewone vierjarige eerste-fase opleiding die een vervolg kan krijgen in een tweede fase waarin onder wijs op hoog niveau wordt gege ven. Deze suggestie sluit aan bij de door minister Ritzen (onder wijs) bepleite onderzoekersop leidingen of 'graduate schools'. De commissie schrijft zich zorgen te maken over de studie Egyptologie die alleen nog aan de Leidse universiteit kan wor den beoefend. De vakgroep is te klein, meent de commissie. On derwijs en studiebegeleiding krijgen hierdoor te weinig aan dacht. Uitbreiding binnen en kele jaren is volgens de com missie noodzakelijk. De com missie bepleit voorts een fusie tussen de vakgroepen Indologie in Leiden en Utrecht. De aanbevelingen van de commissie worden besproken in het overleg tussen de besturen van de universiteiten. Het is de bedoeling dat de in totaal negen visitatiecommissies eenmaal per vijf jaar hun ronde langs de universiteiten maken. Eerder dit jaar brachten de commissies geografie, wiskunde en infor matica, industrieel ontwerpen en lucht- en ruimtevaart rap port uit. Volgend jaar gaan de commissies biologie, rechten, wijsbegeerte, economie en elektrotechniek aan het werk. voor 600.000 gulden de mist zijn in gegaan. De bv, die 'Publiek' uitgaf, Kobayashi International in Wasse naar, is eind maart failliet verklaard. Curator mr. O. Casteren van Catten- burgh-Dinger zegt met een 'ondoor zichtige' administratie te zijn ge confronteerd waarvan zij slechts 'wat brokstukken' heeft. Ze wilde niet ingaan op de vraag op welke manier de Japanner de boel heeft geflest. "Er zijn meer schuldeisers, maar of die ooit hun geld zullen krij gen is nog maar de vraag", aldus de curator. Televisiepresentator Jan ten Hoopen was als redactioneel mede werker gevraagd om bijdragen te le veren aan 'Publiek'. Ten Hoopen liet de Japanner Leiden zien en bracht met hem een bezoek aan de schouwburg. "Hij had prachtig briefpapier, liet zich in een taxi rondrijden, maar had geen yen op zak, bleek later! En ik maar denken dat die gozer knaken vertegenwoor digde. Het leek allemaal zo solide. Zelf ben ik er twee maanden salaris bij ingeschoten. Ik heb een bruto- maandloon vooruit moeten betalen om die aandelen in Kobayashi te be kostigen. Het was echt geniaal van die man bedacht. Heel geslepen. Zo is iedereen er eigenlijk in geston ken. Dat komt omdat we met z'n al len enthousiast bezig waren met het blad en er nauwelijks aan geld werd gedacht. We wilden kwalitatief een goed magazine maken. Het hoofd stuk is overigens nog niet afgeslo ten", zegt Ten Hoopen. "Er wordt gepraat om iets in deze sfeer tot stand te brengen. Een blad dat we zelf ook leuk vinden". Oostblok Plannen om wat van 'Publiek' te maken waren er genoeg. Jan ten Hoopen vertelt dat er zelfs aan werd gedacht om in het Oostblok een fo toreportage te maken. Het is er niet van gekomen. De drukker rook on raad en de tweede editie van het ma gazine ging niet de deur uit. Ten Hoopen zegt met het GAK te gaan praten of er een mogelijkheid be staat dat deze instantie de geleden schade vergoedt. De Japanner heeft ook gepro beerd het recreatiegebied Vlietland (tussen Voorschoten en Leidschen dam) van de provincie Zuid-Hol land over te nemen. Met grootse plannen meldde hij zich bij gedepu teerde Van Heemst. Maar die prikte de ballon door toen informatie uit het buitenland hem bereikte dat de Japanner als onbetrouwbaar moest worden beschouwd. De man trachtte zich niet alleen in Nederland met oneerlijke praktij ken te verrijken. In West-Duitsland en Canada wordt ook jacht op hem gemaakt. Onlangs was er zelfs een Canadese detective in ons land die naar hem op zoek was. De man moest onverrichterzake terugke ren. omdat de Japanner zijn woning in Voorburg al weer had verlaten. In beide laatste gevallen zou hij zelfs mensen voor meer dan een miljoen gulden hebben opgelicht. MIGRAINE - Op zaterdag 28 april houdt de neuroloog L. Mulder voor de Nederlandse vereniging van mi- graine-patiënten, afdeling Den Haag/Leiden, een lezing over 'Ergo- thamine-afhankelijke hoofdpijn'. De lezing wordt gehouden in zie kenhuis Bronovo, Bronovolaan 5 in Den Haag. Aanvang: 10.30 uur. Gistermiddag omstreeks twaalf uren brak er aan den Hoogmadesche weg, onder de ge meente Leiderdorp, brand uit in een watermolen, toebehoorden- de aan eenige ingezetenen van Leiderdorp. Spuit No. 4, van Leiderdorp was spoedig op de plaats van het onheil aanwezig en moest water geven. Binnen drie kwartier was de molen ge heel afgebrand. Een gedeelte van den inboedel is gered kun nen worden. Met het onderzoek naar wa ter voor een eigen waterleiding gaat het te Haarlem naar wensch. In de duinen en bij het Kolkje is goed en water en in rui me hoeveelheid gevonden. - Te Parijs heeft een lijder aan hypochondrie, die zich doodschoot, zijn vermogen van circa 600,000 fr. aan de gendar merie vermaakt, met last tot ge lijke verdeeling onder de man nen van dat wapen. Vijftig jaar geleden: - Bestuur en directie van de Ambachtsschool te Leiden heb ben een aardig middel bedacht om de spaarzaamheid bij de leerlingen, die deze school bezoe ken, aan te kweken. Vanwege de Leidsche Spaarbank is in de hal van het schoolgebouw een klein kastje aangebracht, een spaar- automaat. Gespaard wordt uit sluitend met 2 1/2 cent-stukken. Voor elk 21/2 cent-stuk, in de au tomaat geworpen, wordt als het ware een kwitantie door de Leidsche Spaarbank afgegeven door middel van een slempel-af- druk op kaarten. Is die kaart vol, dan staan er 40 stempels op, vertegenwoordigende de waar de van één gulden. De kaart dient vervolgens bij de Leidsche Spaarbank of aan den op be paalde uren in de school aanwe zigen Spaarbankbeambte ter in schrijving van één gulden op een spaarbankboekje te worden aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19