'Opknappen Slaaghwijk gaat boven belang bewoners' actief in vrije tijil Mogelijk toch Leidse subsidie bouwopleiding DONDERDAG 12 APRIL 1990 imH Durven Voor mensen van 55 jaar en ouder houdt het Leidse Volkshuis in samenwerking j met buurthuis Winnie Mandela een cur- sus 'meer leren durven'. Tijdens de cur sus wordt deelnemers geleerd meer zelf- I vertrouwen te krijgen, onder meer wat betreft spreken in het openbaar. De cur sus begint 26 april en bestaat uit tien bij eenkomsten van anderhalf uur. Kosten 10 gulden. Opgave en informatie via tele foonnummers 149180 (Volkshuis) of 315251 of 312651 (Winnie Mandela). Prijs voor plan politiekorpsen LEIDEN - Samen met enkele re- gionale korpsen rijkspolitie heeft de Leidse politie een verkeersvei- ligheidsprijs gewonnen van 5000 gulden. De prijs, een initiatief van j het Provinciaal Orgaan Verkeers- veiligheid (POV), is gegeven voor het integraal verkeersplan 'Samen op Weg'. Het project, dat inmiddels twee jaar draait, voorziet in een andere wijze van snelheids-, alcohol-, en gordelcontroles. Het komt er op neer dat de controles vaker worden uitgevoerd, op verschillende tijden en plaatsen. Waar vroeger bijvoor beeld alleen in de avonduren werd gecontroleerd op rijden onder in vloed, kunnen automobilisten nu midden op de dag stuiten op een verplichte blaastest. In het project werkt de gemeente politie samen met de rijkspolitie korpsen Oegstgeest, Alkemade, Zoeterwoude, Leiderdorp en Voor schoten. Dit betekent bijvoorbeeld dat de Leidse politie regelmatig helpt bij snelheidcontroles in om liggende gemeenten, terwijl de rijkspolitie de helpende hand biedt bij alcoholcontroles in de stad. Volgens een politiewoordvoerder is het plan een succes geworden omdat de weggebruikers zien dat een grotere kans op politiecontrole hebben dan voorheen. De percenta ges verkeersovertredingen zijn sinds de introductie van het project teruggelopen. De jury van de POV heeft de prijs toegekend omdat ze van oordeel is dat het plan getuigt van 'een goede, planmatige jaarlijkse aanpak, zowel van voorlichting als van gericht ver keerstoezicht'. Handtekeningen voor zelfstandig buurthuis Matilo LEIDEN - Wethouder Van Dongen (PvdA/samenlevingsopbouw) heeft gisteren 1500 handtekeningen ge kregen van ménsen uit de wijken Meerburg, Roomburg en het Waardeiland, die pleiten voor een behoud van een zelfstandig buurt huis Matilo. Het buurthuis wil niet fuseren met andere Leidse club- en buurthuizen. Daarom heeft de ge meente Leiden de subsidiekraan dichtgedraaid met ingang van 1 ja nuari jongstleden. De handtekeningen werden gis teravond voor aanvang van een commissievergadering overhan digd aan Van Dongen, die toezegde dat ze in mei naar Matilo komt om over de fusie te praten. De overhan diging werd muzikaal omlijst door de drumband Matilo. De wethouder heeft overigens bij herhaling ge zegd niet bereid te zijn de subsidie weer toe te kennen. Zij kreeg gelijk van de Raad van State, die een be roep van Matilo tegen de subsidie weigering verwierp. Inmiddels is de bodem van de geldkist bij Matilo in zicht. Omdat er geen subsidie werd uitgekeerd, moest het eigen vermogen worden aangesproken. Nu is er bijna geen geld meer en zal 'Matilo moeten slikken of stikken', aldus een van medewerkers, Wouter Theil. "Als we ons niet aansluiten, betekent dat sluiting van het buurthuis en ont slag voor zeven betaalde medewer kers. Dat is niet te verteren", aldus Theil. WBL-directeur naar Hogeschool voor de Kunsten LEIDEN - A. Mulder, de huidige directeur van de Woningbouwvere niging Leiden (WBL), wordt lid van het college van bestuur van de Am sterdamse Hogeschool voor de Kunsten. Secretaris P. de Haan van de school heeft dit bevestigd. Mulder was al geruime tijd bestuurslid, maar is nu gevraagd om zitting te nemen in het college van bestuur, de dagelijkse leiding van de oplei ding. Volgens De Haan is dit in prin cipe een fulltime functie. De Hogeschool heeft momenteel te kampen met conflicten tussen bestuur en college over de taakver deling. Het is de bedoeling dat Mul der hierin een bemiddelende rol gaat spelen. Mulder kondigde onlangs zijn vertrek aan bij de WBL. Hij heeft zelf nooit commentaar gegeven op deze beslissing, maar uit verklarin gen va naaste medewerkers is wel duidelijk dat de problematiek in de Slaaghwijk een grote rol heeft ge speeld. Woordvoerder De Haan wil niet reageren op de vraag of Mulder al is benaderd voordat zijn vertrek bij de woningbouwvereniging bekend werd. Mulder is nog altijd niet be schikbaar voor commentaar. Hij blijft tot 1 mei officieel direc teur van de WBL, na deze datum is een overgangsperiode ingelast. In afwachting van een opvolger blijft Mulder na deze datum beschikbaar voor lopende zaken. Bestuursvoorzitter WBL wil per se huismeesters LEIDEN - "De Slaaghwijk moet in ieder geval worden op geknapt, daar zijn de wijk en de stad bij gebaat. Dit doel moet desnoods zwaarder wegen dan het belang van de individuele huurder die de aanstelling van een huismeester moeilijk kan betalen". door Roy Klopper WBL-bestuursvoorzitter R.P. van den Helm sluit niet uit dat het be stuur er op een gegeven moment voor moet kiezen om de huismees ters door te drukken, desnoods te- gen de wens van de Algemene Le denvergadering. Het bestuur be schikt nog altijd over formulieren waarop 70 procent van de huurders zich akkoord verklaart met de extra kosten van de huismeesters. Maar hij benadrukt dat het bestuur graag wil voorkomen dat de discussie op deze manier wordt afgesloten. De enige partij die hierbij nog een rol kan spelen is de gemeente. De voorzitter vindt dat een nieuw colle ge maar eens over de brug moet ko men, hij noemt het zelfs 'schanda lig' dat de huismeesters misschien weg moeten omdat de gemeente niet wil meebetalen. Over de hoogte van de bijdrage kan worden ge praat, maar centen moeten er ko- 1 men, meent Van den Helm. Hij betoogt dat de gemeente met twee maten meet. De WBL moet in het kader van de maatschappelijke verantwoordelijkheid woningen beschikbaar stellen aan mensen uit de sociaal kwetsbare hoek. "Prima hoor, daar zijn we ook voor. Maar de gemeente geeft niet thuis als we wij zen op een andere maatschappelij ke verantwoordelijkheid, het in or de houden van de woonomgeving". Negatief Een poging om het benodigde geld beschikbaar te krijgen door een zo genaamde 'solidariteitsbijdrage' heeft schipbreuk geleden. De WBL vroeg in opdracht van de Algemene Ledenvergadering 7000 huurders om twee gulden per maand mee te betalen aan de huismeesters. De exacte uitslag van de peiling is nog niet bekend, maar Van den Helm weet wel dat vlak voor de sluitings datum zeer weinig reacties binnen waren. Die antwoorden waren bo vendien nog overwegend negatief. Daarmee is de onduidelijkheid compleet over de vraag hoe de huis- Inbraak woning aan Langestraat LEIDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Langestraat zijn gis- teren een cd-speler, een versterker en voor circa duizend gulden aan - vijf gulden-munten ontvreemd. De eigenaar bewaarde deze verzame ling munten in een bierglas. De da ders kwamen de woning binnen na dat ze een raam forceerden. meesters moeten worden bekos tigd. De bewonerscommissies in de Slaaghwijk hebben immers ook duidelijk gemaakt dat ze niets voe len voor een lastenverhoging van circa 20 gulden per maand. Van den Helm benadrukt dat hij begrip heeft voor financiële problemen van de bewoners. "Maar het mag geen re den zijn om de wijk te laten verpau peren, er moet echt iets gebeuren". Een opknapbeurt is volgens Van den Helm hard nodig. De woning bouwvereniging wil hieraan een grote financiële bijdrage leveren (minimaal 7 miljoen), maar verbindt hieraan wel de keiharde voorwaar den van een ander gemeentelijk toe wijzingsbeleid en de vaste aanstel ling van huismeesters. "Alles is on losmakelijk met elkaar verbonden. Als één van de voorwaarden wordt geschrapt, komt er ook geen op knapbeurt". Moeite Deze harde opstelling heeft geleid tot tegenstellingen binnen de WBL. Met name de positie van directeur Auke Mulder kwam hierbij in het geding. Mulder stelde eveneens harde eisen aan het opkappen van de Slaaghwijk waarbij het nog wel eens flink botste met andere binnen de vereniging. Van den Helm betreurt het ver trek van de directeur, maar ziet geen reden om bij de pakken te gaan neerzitten. "Misschien is het wel goed dat hij weggaat, dat er eens een frisse wind gaat waaien". Hij vindt dat Mulder in vier jaar tijd een goede organisatie op poten heeft gezet, die nu verder kan wor den uitgebouwd. Dat proces gaat gepaard met pro blemen en fouten. "Achteraf bezien hebben we sommige dingen echt verkeerd aangepakt. Een enquête over de huismeesters laten uitvoe ren door de betrokkenen zelf, ont zettend stom. We hebben de gevoe ligheden onderschat, dachten dat de aanstelling voor 90 procent rond was. Dat viel dus zwaar tegen". De hele kwestie kan het bestuur wel eens de kop gaan kosten. De stemming in de vorige algemene le denvergadering, die voortijdig werd afgebroken, beloofde niet al te veel goeds. Toch kan de voorzitter zich niet voorstellen dat het bestuur moet wijken. "Daarmee is niemand gebaat, dan blijven er allerlei zaken liggen die dringend aandacht nodig hebben". Van den Helm zegt te vertrouwen op het gezonde verstand van de le den van de algemene vergadering. "Ik denk dat iedereen inziet hoe be langrijk onze plannen zijn voor de wijk. De WBL moet meer zijn dan een vereniging die eens in de vijf jaar langskomt voor een lik verf'. R. van den Helm, bestuursvoorzitter van de WBL: "We hebben de gevoeligheden onderschat, dachten dat de stelling van huismeesters voor 90 procent rond was". (foto i 'Verkoop van opgezette kuikens niet herhaald' LISSE - De opgezette eendags- eendekuikens bij Tuincentrum J. Kooy in Lisse blijven voorlo pig nog te koop, ondanks de kri tiek die er wordt geuit door som mige klanten. Ook het personeel van het centrum aan de Heere- weg in het bloembollendorp is er niet gelukkig mee. Wel is be sloten na de uitverkoop met de ze activiteit te stoppen en ook in het vervolg dergelijke aanbie dingen niet meer te doen. Volgens adjunct-directeur C. van der Tang vinden sommige klanten het wel grappig, maar anderen noemen de verkoop van de uit China afkomstige kui kens absurd. "Je ziet iets leuks op een beurs en daar zie je wel wat in", zo motiveert de tuincen trumdirecteur de aankoop van de opgezette kuikens. Het bedrijf had ongeveer hon derd opgezette kuikens gekocht en daarvan is nog een aantal in de handel. opgezette kuiken in het tuincentrum Jaap Kooij in Lisse Clara Wever bekijkt REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 Homo-emancipatie O Een groeiend aantal gemeenten houdt zich de laatste jaren bezig met een relatief nieuw beleidster rein: de homo- en lesbische eman cipatie. Hoewel er talrijke moge lijkheden zijn voor gemeenten om actief te zijn op dit terrein blijkt het in de praktijk vaak heel moeilijk om verder te komen dan een nota vol fraaie voornemens. Uitvoering daaraan geven is ken nelijk niet gemakkelijk want, eenmaal aan het papier toever trouwd blijkt het homo- en les bisch emancipatiebeleid vaak een dode letter. De Leidse gemeenteraad stelde enkele jaren geleden ook een ho mo-emancipatienota vast maar naast een relatief ruimhartig sub sidiebeleid (ten opzichte van de plaatselijke homo-organisatie), bestrijding van anti-homoseksu eel geweld en een aantal gemak kelijk te nemen maatregelen, zoals een anti-discriminatiebepa ling in de subsidieverordening, kwam er betrekkelijk weinig van de grond. Signalen uit de maatschappij zijn voor de Leidse emancipatie wethouder Van Dongen bepa lend om dit nieuwe beleidsterrein ter hand te nemen. Die signalen zijn er wel, maar voor een wet houder die te kampen heeft met een gebrek aan man-/vrouw- kracht en middelen, is het niet eenvoudig die signalen te verta len in concreet beleid. Onlangs heeft de gemeente wel een projectmedewerker homo- en lesbisch emancipatiebeleid aan gesteld voor een half jaar: Dick Kerkdijk. Hij is al geruime tijd ac tief als vrijwilliger bij de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) en werkte onder meer mee aan de homonota 'Tussen droom en daad'. In het halfjaar dat Kerkdijk het homo-emancipatiebeleid vorm mag helpen geven moet er veel gebeuren. Zijn belangrijkste taak is een mentaliteitsverandering op gang te brengen binnen het ge meentelijk apparaat. Dat dit niet overbodig is blijkt wel uit een Amsterdams onderzoek. "Veel ambtenaren hebben het er nog steeds moeilijk mee om in hun werkomgeving voor hun homo seksualiteit uit te komen. Met na me de houding van chefs speelt daarin een belangrijke rol", aldus de homo-emancipatiemedewer ker. "Ik denk dat het in Leiden niet anders is". In een vergadering met direc- tiehoofden heeft Dick Kerkdijk de ambtelijke top er van proberen te overtuigen dat het voeren van een homo-emancipatiebeleid no dig is en dat zij daarin een belang rijke rol kunnen spelen. "Uit on derzoek blijkt namelijk ook dat discriminatie in een bedrijf of een gemeentelijke organisatie af neemt als de leiding zich nadruk kelijk en openlijk daarvan distan tieert". "De eerste reactie van de top ambtenaren was er één van: wij discrimineren niet en we hebben ook nooit problemen gehad op de afdeling. Ik geloof wel in hun goe de bedoelingen. Maar, in de prak tijk blijkt uit opmerkingen, onbe grip en flauwe grappen dat er nog heel vaak wel gediscrimineerd wordt. Het gevolg daarvan is dat ambtenaren zich in hun werkom geving niet op hun gemak voelen en maar liever zwijgen over hun seksuele geaardheid. Voor som migen betekent dat: zwijgen tot je pensioen". Homo-emancipatie Homo- en lesbisch emancipatiemedewerker Dick Kerkdijk: "Sommige c (2) Op initiatief van Kerkdijk heeft een groot aantal directiehoofden van de gemeente Leiden op 14 fe bruari gezamenlijk een bezoek gebracht aan de tentoonstelling 'Goed Verkeerd'. Een tentoon stelling over de geschiedenis van homoseksuele mannen en lesbi sche vrouwen in Nederland, in het Amsterdams Historisch Mu- Dick Kerkdijk: "Mijn indruk is dat één en ander er toe heeft bij gedragen dat nu meer inzicht be staat in waarom een homo-eman cipatiebeleid noodzakelijk is. Het heeft ook tot concrete verande ringen geleid. Bij voorbeeld bij de afdeling personeel en organisatie waar men tot voor kort, als over de partner werd gesproken, auto matisch uit ging van een man- /vrouw-relatie". Een ander succesje is dat, mede door de inspanningen van Dick Kerkdijk, minister d'Ancona van wvc vorige maand toezegde 30.000 gulden beschikbaar te zul len stellen voor het reizend ma ken van de tentoonstelling 'Goed Verkeerd'. "We willen de exposi tie graag naar Leiden halen zodat die op scholen gebruikt kan wor den. Een andere zaak waarmee Dick Kerkdijk bezig is is een ge meentelijke homodag, op 26 juni aanstaande, bedoeld voor alle Leidse ambtenaren. Een aantal weken daaraan voorafgaand, op 31 mei, zit het er voor Dick Kerkdijk officieel op. Het is duidelijk dat een half jaar te kort is geweest om het nodige van de grónd te tillen. "Homo-eman cipatie is een zaak van lange adem", weet hij. "Intern moet nog veel gebeuren. Maar het gemeen telijk homo-emancipatiebeleid dient zich uiteraard ook tot bui ten het stadhuis uit te strekken. De gezondheidszorg, het onder wijs, het ouderen- en het jonge renbeleid zijn allemaal terreinen waarop het gemeentelijk homo- emancipatiebeleid vorm kan krij gen". "De gemeente Amsterdam heeft bij voorbeeld een beleids plan voor homo-emancipatie in het onderwijs. Leerlingen, onder wijsgevenden en directies zijn doel van een gerichte aanpak om in het openbaar ónderwijs be staande dwingende normen rond sekse en seksuele geaardheid te doorbreken. In Nijmegen wordt, in samenwerking met de Schorer stichting, veel aandacht besteed aan trainingen in het maatschap pelijk werk, de gezondheidszorg en voor huisartsen. Wellicht is het mogelijk de ervaringen en het materiaal van elders ook in Lei den te gebruiken. "Laatst zei iemand dat homo seksualiteit eigenlijk zo gewoon is geworden dat je er niet meer normaal over kunt praten. Neder landers denken dat ze niet discri mineren en vinden datje dus ook niet moet zeuren en geen eisen moet stellen. Het is toch allemaal goed zo. Ik reageer weieens met de opmerking dat 5 tot 10% van de Nederlandse bevolking homo seksueel is of homoseksuele ge voelens heeft, en vraag dan: hoe veel kent u er? 'Ons Doel' wil gevelisolatie niet zelf betalen LEIDEN - De woningbouwvereni ging Ons Doel is niet bereid de kos ten voor de gevelisolatie voor eigen rekening te nemen. Het bestuur acht de kans zeer gering dat na de renovatie vochtproblemen ontstaan in de woningen. Dit heeft Ons Doel meegedeeld aan de bewonerscommissie Valeri- usstraat. Die is hierover zeer onte vreden. Woordvoerder C. van Vel- zen van de bewonerscommissie heeft aangekondigd spoedig weer contact op te nemen met Stichting Welzijn. De bewonerscommissie over weegt zelfs juridische stappen te gen de woningbouwvereniging. "De kans is groot dat na de renova tie 25 procent van de woningen met vochtproblemen krijgt te kampen. Dan moet je er niet eens aan begin nen", meent Van Velzen. Woordvoerder C. Vrouwe van Ons Doel verwacht dat geen vocht- overlast ontstaat als op juiste wijze gebruik wordt gemaakt van de ven- tilatieroosters die in de ramen wor den aangebracht. Ons Doel is van plan de bewoners uitgebreid voor te lichten óver het gebruik van die roosters. Agent gewond bij brand in Witte Raaf NOORDWIJK - Bij een brand in hotel De Witte Raaf aan de Duinweg in Noordwijk is vanmorgen de re ceptie en balie totaal vernield. De brand is volgens een woordvoerder van de politie waarschijnlijk ont staan in de meterkast. De-melding kwam om 07.10 uur bij de politie en brandweer binnen en twintig minu ten later kon het sein brandmeester worden gegeven. Een 30-jarige hoofdagent van de Noordwijkse politie liep een gat in het hoofd op, toen hij van het dak van de receptie naar beneden viel. De politieman was op de ruiten van de slaapkamer aan het bonzen om eventuele gasten te waarschuwen. In dat hotelgedeelte bevond zich echter niemand. De onfortuinlijke agent is door een plaatselijke arts behandeld. Vanmorgen is direct be gonnen met het uitruimen van de rommel, dit in afwachting van de komst van de paastoeristen. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden verteld. LEIDEN - Het Samenwerkingsver band Praktijkopleiding Bouw Kat wijk-Leiden (SPB) maakt toch nog kans op een eenmalige subsidie van 75.000 gulden. Het college van B en W had al besloten om het verzoek af te wijzen, omdat daarbij geen doel groepenbeleid mogelijk zou zijn. Volgens het samenwerkingsver band kunnen echter wel degelijk ook projecten opgezet worden voor bij voorbeeld langdurig werklozen uit de Leidse regio. Een andere reden voor Van Don gen om het verzoek te heroverwe gen is het feit dat anders ook de sub sidie van 75.000 gulden van de kant van de provincie in gevaar komt. De provincie geeft dit geld alleen als ook de gemeente over de brug komt. De SPB wil een nieuw pand' neerzetten voor een leerlingwerk plaats dat ruim een mihoen gulden kost.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18