Walesa: geen president Bijzonder poetsbedrijf brengt auto in glanzende conditie Peres moet nu vechten voor overleving I ll if0 AUTO-ALLERLEI Gasinstallatie schoner en zuiniger door elektronica Raad van Kerken: partijdige politie medeschuldig aan onlusten in Natal DONDERDAG 12 APRIL 1990 - PAGINA 15 SOEST (GPD) "Na een paar jaar in m'n vrije tijd voor een Renault- dealer te hebben gewerkt, ben ik voor mijzelf begonnen. Hier op het industrieterrein in Soest kon ik een uitstekend pand huren en na een forse investering draait mijn auto bedrijf zes dagen in de week voluit. Af en toe is het haast te druk en wer ken we tot diep in de avond door. We doen namelijk heel veel voor de omliggende dealer-bedrijven. Voor al de nieuwe auto's klaar maken voor de klanten, vormt de basis van mijn onderneming". door Siem Leeuwenkamp Groart Car Reconditioning Soest heet het bedrijf voluit. En de direc teur met zijn personeel zorgen wer kelijk voor schitterende staaltjes van opknapbeurten. Niet zomaar een beetje was en voor de eerste paar weken een glimmende laag op het dof uitziend tweedehandsje. "Dat zijn oppervlakkige poetsbeur ten, je wrijft immers de was of de beschermlaag over het vuil dat zich diep in de lak heeft genesteld. Wij reinigen eerst grondig tot in de po riën van de lak, met een speciale cle aner. Met een goed verende vlakke poetstol, kosten wel 35,- per stuk, wrijf ik dat spul mooi egaal in", zegt Erik Groart. Dan volgt een ontvetbehande- ling, met een spons en borstel wordt 'Biosolvent degreaser' aangebracht. In alle hoeken en gaten waar maar enigszins een olie- of vetvlekje zit komt het reinigende spul. Daarna komt de spuitlans met liefst 140 bar waterdruk aan bod. Uit alle naden vliegt het vuil je om de oren. Ook de portieren, met afgeplakte roosters voor de luidsprekers ontkomen niet aan de intensief reinigende straal. Het poetsbedrijf maakt ook het interieur door intensief reinigen weer als nieuw. Losse vloermatten krijgen met die zelfde pressie een helder aanzien. Uniek Met kennelijk veel genoegen is Groart en zijn mensen met dof uit ziende kilometervreters in de weer. Je merkt gewoon dat het niet glim men van de auto's ze min of meer aan het hart gaat. Blijkbaar houden de veeleisende dealers, het nauwge zette werken in stand. "Ze zijn soms wel eens lastig. Maar ik zeg dan, te recht. Ze leveren immers een duur produkt af en de klant mag eisen dat het er uitstekend uitziet", zegt de 'poetsbaas'. "Ik geloof dat mijn manier van werken uniek is in Ne derland, er komen immers regelma tig mensen van bedrijven kijken hoe ik de zaken aanpak". Na de genoemde voorbehandelin gen krijgt de auto een uitgebreide lak- of oppepbeurt van de tegen woordig alom aanwezige kunststof onderdelen. Alles wordt nauwkeu rig bijgwerkt om het weer in staat van nieuw te brengen. In het bedrijf zijn enkele tientallen lakkleuren in spuitbussen aanwezig van de meest voorkomende merken. Zo vormt het bijwerken op kleur van kleine lakschades geen probleem. Inclu sief het eventueel ontroesten van plekjes en het daarop aanbrengen van een oerdegelijk hechtende epoxylaag die graniethard wordt, is Groart Car Reconditioning intussen al een paar uurtjes zoet met de auto. Ook de vijf wielen worden daarbij niet vergeten, voor de kunststof wieldeksel gaat er eerst een primer op, waarna die helder zilver wordt opgespoten. De auto wordt van bin nen gereinigd met een heel speciale stofzuiger van Körcher. Die spuit eerst een fijne reinigende vloeistof nevel over het dashboard, de bekle ding en de rest van het interieur. De geïntegreerde zuigmond komt daar na in actie, de nattigheid met het vuil wordt opgevangen in een apar te bak van de zuigmachine. Er blijft echt geen vlekje over in de bekle ding. Na deze serie intensieve poets beurten, volgt de beschermende laag, nadat eerst de lak siliconenvrij is gemaakt. "Dat is heel oplettend handwerk, want elk plekje dat je overslaat, geeft later toch een doffe plek. Met het speciale niet in de handel zijnde Zwitserse produkt Unigarden 100 Plus van Profguard wrijven we wederom met de hand de hele laklaag in", zegt Erik Groart. Prijzig Ruim anderhalve dag duurt het voordat een auto is hersteld. Maar dan staat hij er ook in top-conditie en blinkend bij. Wat eerst een doffe, stroef aanvoelende krijtachtige verflaag was, is nu een gladde glan zende strak gespoten automobiel geworden. Alsof je hem voor het eerst uit de showroom haalt. "Soms schrikken de mensen van de kosten als ze prijsopgave vragen. Maar als je nagaat hoeveel uren er in gaan zit ten om een auto weer tip-top in orde te maken, is een paar honderd gul den vrij normaal. De mensen beta len voor een reparatie van de auto ook forse bedragen", zegt Erik Groart. Als rijdende reclame heeft hij in tussen negen glimmende Renaults 5 op de weg. "De oudste is van '79 en dat zie je er echt niet aan af'. n speciale poetstol, een clea- Na de uitgebreide behandeling meer kosten, je merkt zondermeer die Groart verricht, met voor elke dat het beter werkt. Vaak hoefje dat auto een eigen prijsopgave, is het produkt alleen maar te gebruiken zaak dat de klant regelmatig(er) zonder nabehandeling. Even gaat poetsen. "Belangrijk is goede schoonspuiten en als het een goed shampoo te kiezen. Neem een be- produkt is droogt dat streeploos kend merk en dat mag best iets op". PEUGEOT is dan wel net tweede geworden achter de Fiat Uno bij de verkiezing 'Auto van het Jaar', maar hij verkoop na 7 jaar nog als de bes te. Het 'sterke nummer' is marktlei der in zijn klasse en in ons land zijn er inmiddels 100.000 van verkocht. In Zweden wordt hij na onderzoek beschouwd als de veiligste in zijn soort. Het ontwerp is blijkbaar goed omdat de Ford Fiesta, Toyota Star let en straks de nieuwe Renault 5 veel kenmerken van de 205 hebben. FIAT heeft vorig jaar goed ge draaid. Met een winst van 7,5 mil jard noteerde het Italiaanse concern t.o.v. 1988 een stijging van 29 pro cent. De omzet van 77 miljard steeg met 19 procent en er zijn bijna 2 miljoen auto's verkocht. Daarmee staat het concern met de drie mer ken Fiat, Alfa Romeo en Lancia in Europa na het VAG-concern (VW, Audi en Seat) op de tweede plaats. NISSAN exporteert over enige tijd wellicht vanuit Sunderland de hat chback Primera naar Japan. De op volger van de Bluebird, die dit jaar op komst is, wordt in elk geval voor Europa geheel in de Nissan-fabriek in Engeland gebouwd. Blijven de kosten voor aanpassing naar Japan se maatstaven acceptabel, dan volgt ook export naar het moederland. MERCEDES heeft zijn 'Silberpfei- le' Cll gereed o aan de WK Groep C mee te doen. Na het behalen van de titil met de C9, waarvan er liefst drie stuks op Le Mans wonnen, ide de C! een doorontwikkeling van dit ty pe. Nieuwe materialen, een nieuwe opbouw van de monocoque con structie en een verbeterde V8-mo- tor zijn de grootste veranderingen aan deze snelste Mercedes. Op 8 april is in het Japanse Suzuka de eerste race voor deze 730 pk sterke Duitse biturbo. SEAT toonde op de IAA-Frankfurt de Proto T. Toen nog een 'mock-up' zonder motor en interieur, maar het gaf wel aan dat de Spaanse autofa brikant flink moderniseert. Nu is het interieur gereed en dat vertoont een paar opmerkelijke zaken als een doorlopende achterruit in het dak met glas dat verkleurt naarmate het zonniger wordt. Verder geen mid denstijlen, wel speciaal gevormde stoelen en functietoetsen op de stuurkolom. Lpg was de schoonste brandstof. Door de invoering van de kata lysator en de loodvrije benzine werd de goedkoopste brandstof echter in reinheid voorbij ge streefd. Binnenkort, de datum staat nog niet vast, wordt de nieu we emissenormen voor lpg van kracht. Dat plaatste de lpg-instal- lateurs voor flinke problemen. Het Alkmaarse bedrijf, Groot Au- togas-Apparatuur b.v., heeft on geveer vijftien procent van de lpg markt in handen. Het bedrijf brengt nu als een van de eerste fir ma's een elektronisch gestuurde lpg installatie, die aan de nieuwe eisen voldoet, op de markt. Met de elektronica loopt de motor niet alleen schoner, maar ook zuini ger. De door Groot ontworpen ESC 301 bestaat uit een elektronische regelunit en een stelmotor. De re- gelunit is voor elk type auto ge lijk, de stelmotor verschilt. Bij au to's met een drie-weg katalystor met lambda-sonde en een injec tie-motor kunnen alle onderdelen van de regelunit worden ge bruikt. „De lambda-sonde, die bij ben- zinegebruik de injectiemotor stuurt, werd in de oude situatie voor gas uitgeschakeld. Met de ESC 301 wordt het signaal juist gebruikt voor de dosering van het gas", stelt Jan Groot, de tech nisch deskundige van het Alk maarse bedrijf. „Vroeger werd de afstelling met de hand geregeld. De gastoevoer was vaak groter dan nodig voor een goede ver branding. Met ons systeem krijgt de motor de juiste hoeveelheid gas. Met de ESC 301 rijdt men daardoor zuiniger. Het lambda controlelampje op het dashboard blijft eventuele storingen aange ven. Er zijn dus geen extra voor zieningen nodig". De regelunit laat de motor op benzine starten. „Voordeel daar van is dat het benzinesysteem niet lang op 'stil' staat. Bovendien start een motor makkelijker op benzine," vindt Cees Groot. „Bij injectiemotoren wordt automa tisch naar gas overgeschakeld door de ESC 301". De ECS 301 is door TNO getest. Bij het onderzoek bleef de lpg in stallatie van Groot dik onder de normen. De CO uitstoot was 1.36 (de norm is 2.11). de HC 0.15 (0.25) en de NOx 0.27 (0.67). Door ruim te voldoen aan de emissienormen kan Groot de toekomst veilig te gemoet zien. Iets wat niet geldt voor de kleinere lpg bedrijven. Daar zullen door de vaststelling van de nieuwe normen slachtof fers gaan vallen. WARSCHAU (AP) - Lech Walesa heeft gisteren ontkend xiat hij Woj- ciech Jaruzelski wil opvolgen als president van Polen. Dinsdag zei de Solidariteit-leider dat hij president wil worden, maar gisteren zei hij weer zich te hebben bediend van een beeldspraak om aan te dringen op een bespoediging van het her vormingsproces in Polen. Volgens Walesa was zijn uit spraak van dinsdag bedoeld als waarschuwing aan het adres van de regering in Warschau om Polen sneller te hervormen tot een demo cratische staat. "De leuze waarin ik zeg dat Lech Walesa klaar staat om mee te dingen naar het president schap betekent dat hij dep hervor mingen wil versnellen en niet dat Lech Walesa de post van president wil bekleden", aldus de vakbonds leider. "Mijn metafoor werd niet ge heel begrepen. Deze zegt dat er meer moet worden gedaan in de richting van hervormingen", zo be klemtoonde hij. Generaal Wojciech Jaruzelski is vorig jaar juli tot 1995 tot president benoemd, maar niemand gelooft dat hij zo lang zal blijven zitten. De meest aannemelijke periode voor nieuwe presidentsverkiezingen is het voorjaar van 1991, omdat dan de 200ste verjaardag van de eerste ge schreven Poolse grondwet gevierd wordt. KAAPSTAD (AP) - Leiders van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken hebben gisteren president F.W. de Klerk gevraagd om een speciale commissie die de oorzaak van het chronische geweld in de provincie Natal moet bestuderen. Bij gevech ten tussen groepen zwarten zijn daar sinds 1986 naar schatting 4000 mensen omgekomen. In de afgelo pen twee maanden vielen er 400 do den. Het geweld vloeit voort uit een machtsstrijd tussen groepen zwar ten. Volgens de kerkelijke leiders, onder wie Nobel-vredesprijswin- naar Desmond Tutu, worden de spanningen verscherpt doordat de politie zich partijdig opstelt. De Klerk gaf na afloop van het gesprek geen commentaar. Voor de ontmoe ting had De Klerk gezegd dat er voor de kerken een rol was'wegge legd om aan het geweld een einde te maken. Volgens de kerken heeft de toestand in Natal proporties aange nomen "die het menselijk bevat tingsvermogen en incasseringsver mogen te boven gaan". Het King Edward VlII-zieken- huis in Durban zei door het geweld in Natal zo'n grote toeloop te heb ben, dat het is gestopt om gewone patiënten op te nemen, zelfs dege nen die spoedoperaties moeten on dergaan. "Wij kunnen niet één extra patiënt opnemen", aldus directeur Seedat. Vice-voorzitter van het ANC Nelson Mandela keerde gisteren te rug van besprekingen met de ANC- top in Zambia, waarna hij onmid dellijk de onrust in Natal besprak met minister van justitie Kobie Coetsee. Mandela waarschuwde dat het geweld niet één-twee-drie een halt kan worden toegeroepen en be schuldigde voorts de rechtse Con servatieve Partij ervan het overleg tussen het ANC en de regering vol gende maand te willen saboteren. Ook zei hij dat racistische pamflet ten, die onlangs werden verspreid en het stempel van het ANC droe gen, vals waren en niet van zijn or ganisatie afkomstig waren. Bij verschillende incidenten ver spreid over het hele land kwamen volgens de politie sinds maandag nacht acht zwarten om het leven, van wie zes door politiekogels. On geveer 200 mensen raakten gewond en er werden tientallen gearres teerd. De Zuidafrikaanse radio meldde dat nog eens vier mensen waren omgekomen bij politieke twisten in het zwarte woonoord Crossroads bij Kaapstad. De Zuidafrikaanse minister van planning en provincie-aangelegen- heden Hernus Kriel heeft gisteren na een bezoek aan Natal hulp ter waarde van 250.000 rand aangekon digd voor de naar schatting 13.000 zulu-vluchtelingen in het gebied. Kriel toonde zich vooral getroffen door de armoede van de mensen: "Wij zullen de infrastructuur moe ten bieden voor basisbehoeften als drinkwater, riolering en afvalver wijdering". Volgens Kriel valt de politie niet te verwijten dat zij de strijdende groepen niet uit elkaar heeft weten te houden. TEL AVIV - Het 120 leden tel lende Israëlische parlement telt zeventien fracties. Dat lijkt heel wat, maar de werkelijkheid is nog absurder. Als het er op aankomt, blijkt menige gevestigde politie ke groepering even gemakkelijk uiteen te vallen als het losse zand waaruit ze is opgebouwd. Er is in Israël geen politieke partij zonder de littekens van tweespalt, scheu ring en gedwongen hereniging. In tijden van politieke spanning stijgt de bloeddruk en de litte kens barsten open. door Ad Bloemendaal Kabinetsformateur Shimon Pe res, de door de wol geverfde lei der van de Arbeiderspartij, heeft daarmee de afgelopen weken zijn voordeel gedaan. Maar uiteinde lijk, op de dag waarop hy zijn ka binet wilde installeren, heeft het fenomeen zich op dramatische wijze tegen hem gekeerd. Dit maal in de persoon van rabbijn Menachem Schneerson. De eerste scheuring van belang deed zich voor in de Likoed, kort voor het kabinet-Shamir ruim drie weken geleden ten val werd gebracht. Vijf voormalige leden van de Liberale Partij, die al ge ruime tijd geleden is opgegaan in de Likud, besloten deze band te verbreken om voor zichzelf te be ginnen uit vrees voor hun politie ke toekomst. De onderhandelingen verlie pen volgens een in de Israëlische politiek beproefde methode. Stap een: verlaat uw partij op een mo ment waarop het alle hens aan dek is, bijvoorbeeld voor een cru ciale stemming in de Knesset. Stap twee: verkoop uw stem aan de hoogste bieder, of wek althans de indruk dat u dat wilt door drukke onderhandelingen. Stap drie: aanvaard een onvermijde lijk aanbod van uw oude partij voor een gegarandeerd verkies bare plaats bij de eerstvolgende verkiezingen en zo mogelijk een ministerspost in een kabinet, in ruil voor uw stem. Een van de vijf 'Likud-dissi- denten', Avraham Sharir, liep uit pure haat tegen Shamir over naar dé Arbeiderspartij, waar hij niet alleen een ministerspost kreeg toegezegd, maar ook nog eens een verkiesbare plaats bij de volgen de twee Knessetverkiezingen. Precisie In de afgelopen drie weken heb ben onderhandelaars van de Li kud en de Arbeiderspartij met de precisie van chirurgen gezocht naar littekens, scheuren, breuken en frustraties binnen de partijen in de Knesset, waarmee ze hun voordeel konden doen. Al in een vroeg stadium en eigenlijk ver dacht gemakkelijk bereikte Peres een akkoord met de ultra-ortho doxe Agoedat Jisrael. Die partij had al eind vorig jaar de regering van nationale eenheid verlaten na een conflict met Shamir, die eer der gedane beloften op het gebied van financiën en religieuze wet geving niet zou zijn nagekomen. Agoeda's frustratie was Peres' winst. Omdat rancune jegens Shamir de belangrijkste drijfveer was achter het coalitieakkoord met de ultra-orthodoxen, moet Peres toen al hebben beseft hoe breek baar die samenwerking zou zijn. Want in de politiek blijkt rancune nog al eens afkoopbaar. Toen Pe res vervolgens ook Sharir binnen haalde, onder hypocriet ach-en- wee-geroep van de Likud, dacht hy zeker te zijn van gaan dat Agoeda wat dat betreft sinds de verkiezingen van 1988 een zwakke plek vertoont: een breuklijn tussen de drie afgevaar digden die verantwoording schuldig zijn aan de Raad van Tora Wijzen van Agoedat Jisrael en de overige twee, die luisteren naar de bejaarde 'Lubavitscher rebbe', rabbijn Menachem Sch- Breed la chend neemt Likud-leider Shamir de feli citaties in ont vangst van Pinhas Golds tein, een Knes- set-lid van Li kud dat wei gerde over te lopen naar Pe res. Het falen van Peres be tekende een overwinning voor Shamir. (foto AP) Verrassing Wat Peres kan, kunnen wij ook, riepen Likud-ministers de afgelo pen week ongeveer ieder uur, en ze lieten doorschemeren een ver rassing in petto te hebben voor de elfde april, de dag waarop de Knesset zich zou moeten uitspre ken over Peres' kabinet. En toen gisteren die dag kwam, sloegen ze keihard toe met de hulp van twee parlementsleden van Agoedat Jisrael, de rabbijnen Avraham Verdiger en Eliezer Mizrachi. De Agoeda is vanouds een anti- zionistische ultra-orthodoxe par tij, die alleen een regering zal steunen als dat financieel profijt oplevert voor haar religieuze in stellingen. Uitspraken over het Arabisch-Israëlische conlict of de algemene economie van het land hebben de Agoeda-rabbijnen al tijd beneden hun waardigheid ge acht. Maar het was de politieke chirurgen van de Likud niet ont Deze charismatische leider van de Chabad-beweging (die aan zienlijk heeft bijgedragen aan de winst van Agoeda bij de jongste verkiezingen) zetelt in New York en heeft zijn hele leven nog nooit een stap in Israël gezet. Dat weer houdt hem er niet van zich bij tijd en wijle uit te spreken voor het behoud van 'het hele land Israël', ook al is hij tegen de zionistische staat. Niemand minder dan Li- kuds Ariel Sharon heeft hem kort geleden bezocht voor een gesprek over de Agoeda, die bereid zou zijn het land Israël via Peres aan de Arabieren te verkopen. Welke rol Sharons inspannin gen precies hebben gespeeld, zal wel altijd een raadsel blijven, maar in ieder geval trokken twee Agoeda-parlementsleden giste ren de conclusie dat ze niet voor Shimon Peres konden stemmen. Uiteraard na een lange innerlijke strijd, die pas op de dag van de stemming eindigde, zodat de Ar beiderspartij geen tegenmaatre gelen meer kon nemen. 60-60 Het probleem voor Peres, die een extra vijftien dagen de tijd heeft gekregen om de niet geringe schade te herstellen, is niet zozeer Avraham Verdiger. Die zal, als Agoeda-fractieleider Menachem Porush de waarheid spreekt, wor den vervangen door iemand die zich voor Peres zal verklaren. Eliezer Mizrachi daarentegen heeft wel als lid van zijn partij be dankt, maar niet als lid van het parlement. Hij vormt daardoor nu de achttiende fractie in het parle ment en die fractie is, zegt Mizra chi, voor Shamir. Daardoor ziet Peres zich nu geconfronteerd met dezelfde patstelling als een week geleden: zestig voor Shamir en zestig voor Peres. De kabinetsformateur zal de komende twee weken verder gaan met zijn zoekactie naar zwakke plekken. Het meest voor de hand liggende doel is de partij Shas, waar hij zou kunnen probe ren de rabbijnen Ovadia Josef en Eliezer Shach tegen elkaar uit te spelen. Lukt Peres dat niet, dan lijkt het moment nabij waarop zijn partij definitief een punt ach ter zijn I-,ui Walesa op bezoek op de scheepswerf van Gdansk dinsdag.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15