Dioxine bijna niet te meten Passagiers wachten laconiek op de trein die misschien komt Giftige stof iii Alpheuse vuilstort niet afkomstig van stortingen 'Laten zien dat we zuinig met het milieu omgaan' ON-HOLLANDSE OPEENSTAPELING VAN UITZINNIGE VERSIERSELS DE TIJD, VAN TOEN MAANDAG 9 APRIL 1990 Gestrande reizigers wachten gelaten af. LEIDEN - "What's going on?" vraagt een ietwat sip kijkende jongen met. een zwaar Ameri: kaans accent. Nadat hem is uitge legd dat er een treinstaking gaan de is, knikt hij snel. Dat had hij in middels ook al begrepen. Maar waarom wordt er gestaakt? De verslaggever probeert hem in zijn beste schoolengels de eisen van de FSV duidelijk te maken, maar slaagt daarin kennelijk toch niet helemaal. De Amerikaan haalt zijn schouders' op. Nou ja* hij ziet wel. Andrew Griffin is één van de tientallen reizigers die vanoch tend tegen negenen op het Leidse station op een trein wachten. De Amerikaan moet dringend naar Schiphol om een paar vrienden op te halen die daar vanochtend landen. Hij had het van tevoren nog zo mooi uitgerekend: komen de vanuit Parijs zou hij precies een kwartier eerder op de lucht haven zijn dan zijn vrienden. Maar helaas... "In Rotterdam werd ons plotse ling verteld dat we eruit moesten. Weliswaar kwam er al snel een trein richting Amsterdam, maar dat was niet de goede. We moes ten, om uiteindelijk op Schiphol te komen, in Leiden overstappen. Die trein besloten we toch maar te nemen, want of er nog andere zouden vertrekken, was niet ze ker". Hij wacht inmiddels al zo'n drie kwartier op de aansluiting naar Schiphol, maar wannéér die zou komen kon niemand hem vertellen. Hij is er wat mo'edeloos van geworden, want zijn vrienden zijn een half uur daarvoor op Schiphol geland en hij heeft ze - uiteraard -. niet künnen bereiken. "Hoe het nu verder moet?" De Amerikaan haalt zijn opnieuw schouders. "Ik zie wel weer". Een andere gestrande. M.W. Sa- sen weten dat genomen en n vrij laconiek o; voortdurend De meeste loketten konden van ochtend in Leiden dichtblijven: maar weinig mensen waagden het erop. (foto Wim Dijkman) belis, tuurt eveneens wat gelaten over het spoor. Ook hij staat al zo'n drie kwartier op de trein naar Amsterdam te wachten. "Ik moet naar mijn werk, en ik ga er maar vanuit dat er nog wel een trein zal komen". Sabelis heeft niet over wogen om maar een ander ver voermiddel te nemen. "De bus? Ik weet het niet. Gaan er bussen naar Amsterdam?" De opzichter op het Leidse sta tion verklaart dat de treinstaking in Leiden vanochtend niet tot problemen heeft geleid. "De men- èen gok hebben men het allemaal Wel vragen ze me anneer de eerst- olgende trein wordt verwacht. Maar dat kan ik hun ook niet ver tellen". Hij stelt dat het de hele ochtend erg rustig is geweest op het sta tion. "Er waren nooit meer dan enkele tientallen mensen. En dat is natuurlijk niets vergeleken met de drukte die we hier normaal op maandagochtend hebben. Zo'n 90 procent van de passagiers is op een andere manier naar zijn werk gegaan, denk ik, of is gewoon thuisgebleven". Hoewel de nieuwsberichten reppen van een vrijwel totaal lam gelegd treinverkeer in de Rand stad, komen er volgens de opzich ter nog vrij geregeld treinen voor bij. "Er is echter geen peil op te trekken. Soms komen er vier in een kwartier langs en vervolgens een uur lang helemaal niets". De opzichter - 'geen naam graag' - zegt de actie van de FSV te steunen. Toch is hij officieel 'werkwillig'. "Ik ben namelijk geen lid van een bond en ja, dan moet je wel doorwerken". Hij sluit echter niet uit dat hij zich na de actie alsnog bij een bond aan meldt. "Maar dan word ik wel lid van de FSV. De FNV en het CNV gingen achter elkaar akkoord met de voorstellen van de NS en dat vind ik maar slap". Overigens heeft de opzichter de indruk dat er maar een vrij be perkte groep deelneemt aan de acties. "Maar dat zijn dan kenne lijk wel meteen de belangrijkste". De NS in Leiden hebben gëen voorzieningen getroffen voor ge strande reizigers. "De meesten komen ook nog weg. Al kan het vanavond natuurlijk wél een pro bleem worden". ALPHEN AAN DEN RIJN - De zeer geringe hoeveelheid dioxines op de Alphense vuilstort kan niet afkomstig zijn van stortingen. Dat zegt onderzoekster W. Tenner van de chemiewinkel in Am sterdam. Verondersteld wordt dat de dioxines op de belt afkomstig zijn uit het vliegas dat bij voorbeeld vuilverbrandingen versprei den of dat het is vrijgeko men bij het verbranden van chemisch afval. Getuigen beweerden dat de dioxines voorkwamen in het kiezel- goer (diatomeeënaarde) dat in de ja ren '78-'80 door bierbrouwer Heine- ken op de belt werd gestort. Heine- ken heeft de aanwezigheid van dioxines altijd ontkend. Nu er op de plaatsen die door getuigen werden aangewezen nauwelijks kiezelgoer is gevonden, dreigt een discussie los te branden of er nieuwe grond monsters op de vuilstort moeten worden genomen. Dat dit kiezelgoer werd gestort, is onbetwist. Oude rapporten van de Inspectie voor de Volksgezondheid maken er uitgebreid melding van en ook Heineken zelf heeft er nooit geheimzinnig over gedaan. Volgens streekcommissielid C. Van Laar is er in het totaal 2700 kubieke meter kiezelgoer over een oppervlakte van 2 hectare gestort. Vooralsnog wordt afgewacht wat de analyse van de drie resterende monsters oplevert. De resultaten worden over een maand verwaöht. "'Als de tweede analyse hetzelfde re sultaat oplevert, moet besloten wor den of er verder gezoch.t wordt naar diatomeeënaarde en nieuwe mon sters worden genomen", zegt pro vincie-woordvoerder P. Rensen. Maar, tekent hij aan, je kunt natuur lijk wel blijven onderzoeken. Alphen aan den Rijn meent dat een eventueel vervolgonderzoek voor de hand ligt. "Als je nog geen kiezel goer hebt gevonden, weet je ook monsters die nu zijn onderzocht, waren genomen op een diepte van meter. wordt uitgedrukt in toxische equi valenten (TEQ) per kilo grond. Wan- 1 microgram TEQ wordt aan- De gevonden concentraties getroffen, is volgens de n niet of er dioxine in zit", aldus Van dioxines liggen ver onder de Laar. "Iedereen is het er over eens waarbij sanering noodzakelijk heid dat er kiezelgoer is gestort. Dus als wordt geacht. "Het gaat om hoe- de v( ze echt willen, moet ze het kunnen veelheden die net boven vinden". Zij veronderstelt dat de begrens liggen", zegt Tenner kiezelgoer wellicht dieper in de chemiewinkel. "In de omgeving 0,0034 microgram TEQ gevonden hoofdinspectie voor Volksgezond- i Milieuhygiëne sanering van uilde plaats noodzakelijk. In vuilstort ligt dan werd aangeno- Hoe dieper, hoe onrustbaren- gaans meer dioxine voor. Deze i der, meent Van Laar, omdat dan de slag geeft geen enkele reden v< kans op verontreiniging van het ongerustheid" vuilverbrandingen komt door- Waarden die dus veel minder dan grondwater groter is. De grond- De tien procent bedragen dan de r maal toelaatbare hoeveelheid. Het onderzoek dioxines sters kost c Kweker Dobbe uit Roelofarends- vecn vertelt be zoekers aan zijn hypermoderne kas een en ander over de frcesla- teclt. (foto Ben de ALKEMADE - Ze hebben waar schijnlijk lang niet allemaal naar Vroege Vogels geluisterd, anders was het humeur van de kwekers die gistermorgen wéér in de kas moes ten zijn grondig verpest. Zaterdag lieten ze zich bij 'Kom in de kas' nog van hun beste kant zien, in een po ging af te rekenen met het negatieve 'Kom in de kas' drukbezocht LOTA ziet af van voorkeursbeleid LEIDEN De LOTA-geméenten zien af van hun beleid om aan be drijven, die geen zaken doen met Zuid-Afrika, de voorkeur te geven. Volgens voorzitter De Leede van de pressiegroep 'Lagere overheden te gen apartheid' wijkt de LOTA hier mee niet inhoudelijk af van het eer der ingenomen standpunt, maar "schept zo onderhandelingsruimte met de ministerie van t en buitenlandse zaken Eerder dit jaar had de Kroon het besluit van 23 LOT A-gemeenten, waaronder Leiden, om bij opdrach ten bedrijven die geen banden met Zuid-Afrika hebben morgen ging het weer gewoon over het ontsmetten, verven en conser veren van bloemen en alle daarbij behorende giffen. Die volgens de publieke opinie eigenlijk vandaag al moeten worden verboden. er écht regenwater in dat bassin zit. Die regen is toch zuur? Daar kan je de planten toch geen water mee ge- tegelijk. Dat kost je dan we ton" door Gerard Haverkamp Ook in ander opzicht heeft de ;n?" tuinbouw een bezoedelde naam. Zoals de boeren voelen ook de Maar weinig mensen willen er in als de grootste werken. Hoe mooi het gebied er af gelopen weekeinde in het zonnetje ook bij lag. "Al heb ik geen moeite personeel te krijgen, want ik hetweekein- De dagen voo [open dag, met Roelofarendsveen meer dan tien bedrij binnenlandse kwekers ook niet ir ïeur hebben gebracht. Afgelopen reek werd het resultaat bekend van sn onderzoek naar de schadelijke 'erking van bestrijdingsmiddelen: m konden het op hun klompen aan- streepje voelen, maar nu is ook wetenschap- voor te geven, geschorst. Minister pelijk vastgesteld dat landbouwgif Dales (binnenlandse zakei^) vond het hersenstelsel van de gebruikers kwekers dat vervuilers aller tijden wordenlI gezien. Termeulen had zaterdag] weinig moeite de bezoekers anders te doen laten geloven. Hij ontluist geef de garantie dat |de bloemen met stoom, een natuur- de vrij zijn", legt Akerboom uit. Bij vriendelijke wijze die niet meer tijd zijn collega's die elke dag vroeg in de drukbezochte of geld kost dan het alternatieve de kas moeten zijn, is dat dus in Rijnsburg en 'gassen'. "Wij móeten wel aan een routes langs beter milieu meewerken en op deze /en, moeten de dag laten we zien dat wij er ook zui- M hu- nig mee omgaan. En zeg nou zelf: •erkt er nou graag met gif?" dat de gemeenten buiten hun boek- op den duur aantast, ders. Het gaat ook niet alleen om het vrije weekend. Termeulen: "Ieder een denkt vaak aan vies en smerig werk. Hete kassen, zweten, plak ken. Maar ook hiervoor geldt dat we de arbeidsomstandigheden op alle mogelijke manieren hebben verhe len. Als bij de veiling wordt gezegd terd en die nog verder verbeteren, dat er in de bloem een enkele luis Wij moeten het werk zelf ook doen zit, dan drukt meteen een kwart en iedereen probeert toch z'n eigen minder kwekers op de knop", weet werkplek zo aangenaam mogelijk te je gingen. 'Ja, je merkt Gerard Bovens, die bij de ge- dat het milieu de meente Leiden het anti-apartheids- beleid coördineert, is verrast. "We hebben er nog geen informatie over gehad en er is geen overleg ge weest". houdt", zegt de Roelofarendsveen- se alstroemeria-kfweker Gerard Termeulen. Zijn 'potplanten-buur- het Hazenpad, Marcel I Termeulen. Het heeft onder r de vragen wel maken met de marktbescherming in het buitenland. De bloemen voor de export mogen geen enkel smetje hebben. Termeulen: "Maar de bloe- daar zelf kweken zijn ook niet brandschoon. Jouw handel net maken?" Het is halverwege de middag. Van de opening om 10.00 uur 's och tends af heeft Gerard Termeulen mensen in de kas gehad. "Ik heb het druk als een klein baasje. Ik heb Akerboom: "Sommigen vragen of keuren ze echter zó af, met wagens Weinig extra plaatsen asielzoekers ingericht LEIDEN/ALPHEN - De gemeente Leiden is een van de weinige ge meenten in de regio die gehoor geeft aan de oproep van minister d'Ancona om extra plaatsen voor asielzoekers in te richten. De mees te gemeenten in de regio hebben de eerder toegezegde plaatsen nog niet gerealiseerd en zien geen kans extra huizen hiervoor beschikbaar te stel len. Een belangrijk deel van de 600 Nederlandse gemeenten heeft wél positief gereageerd op de oproep waardoor nog eens 4600 extra plaat sen worden ingericht. Landelijk ge zien komt het aantal plaatsen voor asielzoekers daarmee op 16.000. Hiervan zijn er inmiddels 11.600 be schikbaar. Leiden wil eind volgend jaar on derdak kunnen bieden aan 300 asielzoekers (drie pro mille van de bevolking). Er moeten daarvoor nog 20 extra woningen beschikbaar worden gesteld. Het probleem bij het creëren van extra plaatsen is volgens wethouder De la Mar niet zozeer het vinden van huizen als wel de zorg voor een goede opvang van de asielzoekers. Alphen' aan den Rijn is nog bezig de allereerste oproep van WVC, het inrichten van een aantal plaatsen gelijk aan één pro mille van de be volking te realiseren. Hoewel de op roep nog niet door het gemeentebe stuur is besproken verwacht een woordvoerder van de gemeente niet dat er gevolg aan kan worden gege ven. Eind dit jaar verwacht Alphen 45 plaatsen voor asielzoekers te hebben. Ook 45 vluchtelingplaatsen zijn gepland. Omdat er in Alphen aan een groep Vietnamese vluchte lingen is gehuisvest, wil de gemeen te bij voorkeur Vietnamese vluchte lingen. Naar verwachting arriveren deze eind 1990. Vol Ook in dorpen als Leiderdorp. Voorschoten en Noordwijk is de op roep nog niet formeel besproken. Extra plaatsen op korte termijn hoeven van deze gemeenten even wel niet te worden verwacht. WVC is tot de oproep gekomen omdat in de loop van het vorig jaar duidelijk werd dat het aantal asiel zoekers dat zich in Nederland meldt, veel groter is dan werd ver wacht. .Wie in de Breestraat eens een poosje tegenover het stadhuis gaat staan, merkt al gauw dat ei genlijk alleen toeristen aan de ge vel en de hoge stoep nog wel eens aandacht willen besteden. De ge wone Leidenaar gaat er aan voor bij. Het bordes lijkt nog wel wat nut te hebben voor klauterende kinderen, dollende verliefden en een enkele drugsverslaafde. En dan zijn er de in het huwelijk tre dende stelletjes die van hun trouwdag iets extra moois willen maken. Attente beschouwers zal opvallen dat aan de traptreden niet al te veel bijzonders is op te merken en dat het karakteristieke hem-zit in de voorkant. Bij gebrek aan een fceter woord, nu maar 'gevel' ge noemd. Die gevel toont onder de treden van het bordes nog een heel stuk bruikbare ruimte: eer tijds de gewone ingang-van-alle- dag, vergelijkbaar met de huidige publieksentree aan de andere kant van het gebouw. De stevige deur, en de door hou ten luiken geblindeerde dubbel- vensters aan weerskanten, ma ken deel uit van een bijna on-Hol- landse opeenstapeling van uitzin nige versiersels. Aan het eind van de zestiende eeuw vonden de Leidse magistraten dat namelijk prachtig. Leiden zou in één klap met zo'n feestelijk hoofdgebouw van de stad wat architectuur be treft op de hoogte van de tijd ra ken. Den Haag had in de jaren zestig van de eeuw al een raad huis van nieuwe allure gekregen, terwijl Haarlem en Amsterdam in dezelfde situatie verkeerden als Leiden: de stadsbestuurders huisden er in een bont samen raapsel van aaneengeschakelde en in elkaar overlopende gebou wen en gebouwtjes. Leiden eerste Leiden beet in 1594 het spits af, Amsterdam volgde een kleine vijftig jaar later met het 'achtste wereldwonder' (het tegenwoordi ge Paleis op de Dam), Haarlem hield het bij het oude en broddel de - tot op de dag van vandaag - aan de oude toestand verder. Lei den dus: na een aantal voorstellen voor gevel en trap te hebben afge wezen, wendden de burgemees ters zich tot iemand van buitenaf: de uit Vlaanderen afkomstige Lieven de Key, een 34 jaar oude timmerman/steenhouwer/archi tect. Uit zijn koker zijn al die fantasti sche vormen afkomstig die het gezicht van de stadhuistrap bepa len. En er blijkt zlefs 'systeem' te zitten in die gekte van in vierkan te dozen ingepakte leeuwepoten, van vertikale gleuven, ronde nop pen en wonderlijke holtes, van ta bletten met wilde lijsten erom heen. Het was Lieven de Key er om te doen ook van de gewone in gang een feestelijke en indruk wekkende entree te maken en daarvoor gebruikte hij de decora tieve vormen die op dat moment in de mode waren. Die vormen werden door hem zo gegroepeerd dat er bij de kijker een vage herin nering kan boven komen aan tri omfpoorten in het oude Rome. Voor de toegang onder de trap moest dat, samen met een stuk of wat op borstwering en leuning neergezette beelden, voldoende zijn. De feitelijke hoofdingang, boven op het bordes, kreeg als omlijsting de van overdadige or namenten en beeldhouwwerk voorziene gevel die er boven uit torent. Trap, bordes, hoofdingang en gevelpartij vormen zo met el kaar het indrukwekkende geheel waarvan het eigenlijk jammer is dat het niet vanaf een plein - zoals in Haarlem, Amsterdam of Delft - kan worden bekeken. Het is het stadsbestuur dus maar half ge lukt om Leiden het mooiste stad huis van de wijde omtrek te ge ven: het voorplein ontbreekt. .Nog even iets over Lieven de Key. De rijk versierde gevel gevels zoals hier, maar ook in houtsnijwerk, in prenten, op luxe gebruiksvoorwerpen, letterlijk overal doken de door hem verzon nen en met eindeloze fantasie uit gewerkte ornamenten decen- 'LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Of liever gezegd: iets over de ver sierende stukken die hij gebruik te. In de loop van de zestiende eeuw waren die ornamentvormen bedacht door een andere Vla ming, ene Frans Floris. Op pronk- nialang op. Merkwaardigerwijs is het iemand van Friese komaf, die na Frans Floris het meest onstuit baar was in het bedenken van het soort van ornamentiek waardoor Lieven de Key zich liet inspire- 1 1527 in het plaatsje Kok lum geboren Hans Vredeman de Vries. Deze man leefde van het maken en verhandelen van einde loze prentseries met architectuur voorbeelden, ornamenten en per spectivische studies. Daarnaast bracht hij opvattingen naar voren over betekenis en bedoeling van al die ornamenten, vooral van de verschillende soorten 'klassieke' zuilen, die op zijn prenten voor komen. Vredeman de Vries was in eigen ogen niet alleen een kunstenaar, maar ook een geleerde. Aan het eind van zijn carrière, wist hij prins Maurits zover te krijgen dat deze een aanbeveling schreef bij een verzoek aan de curatoren van de Leidse universiteit of ze hem - Vredeman de Vries - een leerstoel in de perspectief, de architectuur en de ingenieurswetenschappen konden geven. Maar hoewel curatoren dit re quest afwezen en hem in plaats hiervan een 'vereerinche' van 25 gulden aanboden, heeft in de be raadslagingen over het verzoek van De Vries de kort tevoren ge reedgekomen en natuurlijk nog blinkend nieuwe zandstenen stadhuisgevel van Lieven de Key, met die fraaie bordestrap, nog een bescheiden rol gespeeld. Als dat al zo was dan heeft dat voor de hoogbejaarde kunstenaar De Vries in elk geval niet de doorslag kunnen geven. UD. coupRIE. hap kunnen eten i vanavond heb ik me waarschijnlijk helemaal leeggekletst, maar het is de moeite waard en heel leuk. Je probeert toch een beetje de positie ve kant van de zaak te laten zien. Wij verdienen deze belangstelling, we vormen toch een belangrijke tak van de Nederlandse (Duöitoutos Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een geheimzinnig geval. - Eer- gisternacht, te één uur. stapte op den boulevard Magenta te Pa rijs een jonkman met een net ge kleed meisje in een rijtuig, dat hen naar de reu Lacharriere zou brengen. Nauwelijks op weg, riep de jongedame, het raampje openend, den koetsier toe: „wacht even, wacht mijn vriend wordt zoo naar". De koetsier zag inderdaad dat de jonkman ziel togend lag en daar er geen apo theek meer in de buurt open was, besloot hij, in overleg met de ze nuwachtige dame, naar den po litiepost in de rue St.-Vincent de Paul te rijden. Hoe verbaasd was men, toen, daar aangeko men, de dame verdwenen en de zieke heer alleen in 't rijtuig was. Naar 't gasthuis Laroboi- sière gebracht, gaf de jongeling, Jules Pepin volgens zijne kaart jes), een kantoorbediende uit de rue d'Aboukir, den geest. Tever geefs zoekt men zijne vriendin. VijftiQ jaar geleden: - Over het algemeen laat de daadwerkelijke medewerking van de burgerij aan de zoo be langrijke zaak van de luchtbe scherming nog steeds te wen- schen over. Er zijn menschen, die zich buitengewoon verdienste lijk maken, die er steeds op uit zijn om de organisatie in hun wijk of blok te vervolmaken, doch er zijn er ook, die het werk al te graag aan anderen overla ten en niet verder dan tot een soort van passieve medewerking komen, d.w.z. men doet precies wat van de zijde van het wijk- of blokhoofd wordt gezegd, doch ook mets meer. Een uitzondering hierop te Leiden is het stadsdeel gelegen aan den Zoeterwoud- sche weg nabij de Constructie- werkplaatsen, waar met be scheiden middelen voortreffelij ke resultaten zijn bereikt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9